PDA

View Full Version : Αγάπες περασμένες αλλά όχι ξεχασμένες



Μανολης67
28/02/2015, 21:15
Το πρώτο σοβαρό μου μηχανάκι, ήταν το Fantic Raider 125 cc, αγορασμένο το 1985 όταν έγινα 18, κόστισε 200.000 δραχμές, όσα έκανε τότε ενα γιαπωνέζικο παπί, ηταν η ψευτοεντούρο έκδοση του θρυλικού καθαρού Cabalero της Fantic, και είχε τον ίδιο κινητήρα με (μειωμένη) ιπποδύναμη 16 ίππων, όσο και ο Ιάπωνας ανταγωνιστής του τότε, DT 125, που κόστιζε τα διπλά λεφτά, δισκόφρενο Brembo μπροστά, μονό Marzochi αερίου πίσω, με το που το πήρα..κατευθείαν χώμα..έτσι σε ενα μήνα πλαινά πλαστικά σπασμένα, κομένη ντίζα κοντέρ, προβολεάς σπασμένος, (από τους κραδασμούς) και κατεστραμένη γλίστρα αλλυσίδας, αλλος προβολέας από τον Εμβολο στον Βαρδάρη, και γλίστρα πατεντα απο τεφλόν σε μάστορα-μηχανουργό, το κράτησα πέντε χρόνια, αλλά δεν ξέρω πόσα χιλμετρα έκανα γιατί το κοντέρ χάλασε γενικώς. το μοτέρ δεν έβγαλε ΤΙΠΟΤΑ, αλλά και εγώ εβαζα πάντα καλό λάδι,
Ειχε κεντρικό σταντ, το οποίο κόπηκε στα 3 χρόνια, και με πατέντα μαμάτου μηχανουργού, μπηκε πλαινό! (απο IΤ νομίζω!) σκυλί..στο χώμα πολύ ροπάτο (για τα κυβικά του) και στην άσφαλτο....μόλις πήγαινε 110 τερμάτιζε λες και είχε κόφτη.....


Ηρωική στιγμή...απο φαντάρος στην Χίο με άδεια Φεβρουάριο μήνας...πλοίο λοιπόν για Πειραία (δεν είχε Θεσσαλονίκη) φτάνω Πειραία ξημερώματα...μεχρι της 10 καθυστερώ γιατί ψάχνω να βρω μαγαζί για αγορά γαντιών, αδιάβροχου αντιανεμικού παντελονιού και πλαστικού μπουφάν, βρίσκω με 2.500 δρχ όλα σε μαγαζί κάπου στην Ομόνοια, αυτή η κίνηση αποδείχθηκε σωτήρια, ξεκινάω λοιπόν για Εθνική, κατά της 11 είμαι στην Εκάλη και ψιλοχιονίζει....το Fantic όπως είπα δεν πήγαινε με τίποτα πάνω απο 110, υπόλογίζω δηαδή ταχύτητα γύρω στα 100 χλμ....παγωμένος πρώτη στάση κάπου Λαμία Λεβέντη για καφέ και ξεπάγωμα.. κάθε 100- 120 χλμ αναγκαστικες γρήγορες στασεις για βενζίνη, φτάνω όταν νυχτώνει Κατερίνη, και στο Ολυμπο το κρύο ανυπόφορο....κατα της 8 το βραδυ βλέπω επιτέλους τα χαρακτηριστικά φώτα της Εθνικής στα Μάλγαρα...συνεχίζω παγωμένος σταθερά, 9 η ώρα είμαι Θεσσαλονικη, όταν μπαίνω στην πόλη, ξεχνάω λες το κρυο, φτάνω σπίτι και φυτευομαι στο κρεβάτι με διπλό στρώμα,.....

παραθέτω φωτό,

331865

doctoras
28/02/2015, 21:21
Γαματο το fantic το έχεις ακόμη;

kostaskk
28/02/2015, 21:29
το dt μπορει να κοστιζε τα διπλα λευτα αλλα να ειναι τα ιδια αλογα δύσκολο.. 12 αλογα βγάζουν ανετα τα 50αρια διχρονα με μια εξατμιση
μπορει να ηταν 16 αλογα φιμωμένο. νομιζω ετσι έβγαιναν πρως το τελος λογο νομοθεσιας
αλλα αν πειραζες το ypvs να ανοιγει τερμα πηγαινε καμια 20-25 οπως τα παλια.

ωραιο μοτο, καπος ετσι ειναι και το δικο που πρώτο 50αρι.

χιλιομετριτης που δεν λειτουργει,κομενη βαση εξατμισης,διαφορα προβληματακια και πατεντες, εγινε και προσφατο 'μαζεμα'

Μανολης67
28/02/2015, 21:35
Γαματο το fantic το έχεις ακόμη;

Το έδωσα χωρίς λεφτά το 1990 σε συγγενή...δυστυχώς δεν το σεβάστηκε..το πούλησε και έμαθα ότι το μηχανάκι κόλλησε και πετάχθηκε....

Μανολης67
28/02/2015, 21:42
το dt μπορει να κοστιζε τα διπλα λευτα αλλα να ειναι τα ιδια αλογα δύσκολο.. 12 αλογα βγάζουν ανετα τα 50αρια διχρονα με μια εξατμιση
μπορει να ηταν 16 αλογα φιμωμένο. νομιζω ετσι έβγαιναν πρως το τελος λογο νομοθεσιας
αλλα αν πειραζες το ypvs να ανοιγει τερμα πηγαινε καμια 20-25 οπως τα παλια.

ωραιο μοτο, καπος ετσι ειναι και το δικο που πρώτο 50αρι.




χιλιομετριτης που δεν λειτουργει,κομενη βαση εξατμισης,διαφορα προβληματακια και πατεντες, εγινε και προσφατο 'μαζεμα'


Κοίτα 16 άλογα έλεγε η Fantic, φυσικά για δυναμόμετρηση ήταν αστείο τότε..όμως σε κόντρες με Dt, τους πέρναγα στην πρώτη, -δευτέρα .μάλλον όμως λόγω κοντού γραναζωματος του Fantic, To Fantic δεν είχε ypvs...ούτε μπαταρία..ούτε κεντρικό διακόπτη...(ναι.,,,,)

karellen
01/03/2015, 00:37
Το DT 125 που είχα το '83 (όχι YPVS) έβγαζε 16,5 κίτσους.

PetranGR
01/03/2015, 01:40
η φώτο είναι μετά το ταξίδι;

sapila racing
01/03/2015, 11:34
Ωραιος Μανώλη! :beer:
Εγώ το Μάιο του 1985 πούλησα το CB50 μου 65.000 δρχ και πήρα Honda CB250RS με 140.000 δρχ.
Με αυτό ανέβαινα Θεσσαλονίκη σε 6μιση 7 ώρες με 2 στάσεις, μια Καμμένα Βούρλα για καφέ και γλυκό και μια στα Τεμπη στα σουβλάκια κατω απο την γεφυρα.
Συνήθως δικάβαλλος με τον Αποστολη και μοιραζόμασταν τις βενζίνες....

Μανολης67
01/03/2015, 11:38
Ωραιος Μανώλη! :beer:
Εγώ το Μάιο του 1985 πούλησα το CB50 μου 65.000 δρχ και πήρα Honda CB250RS με 140.000 δρχ.
Με αυτό ανέβαινα Θεσσαλονίκη σε 6μιση 7 ώρες με 2 στάσεις, μια Καμμένα Βούρλα για καφέ και γλυκό και μια στα Τεμπη στα σουβλάκια κατω απο την γεφυρα.
Συνήθως δικάβαλλος με τον Αποστολη και μοιραζόμασταν τις βενζίνες....


Φίλε μου το CB 250 με 140.000 το πήρες σίγουρα μεταχειρισμένο, καλό μηχανάκι, το είχε ένας φίλος απο την Ανω Πόλη, και από ότι θυμάμαι δεν έκαιγε τίποτα,βεβαια για ταξίδη άλλο το CB apo to Fantic..διπλα κυβικά τετράχρονο, δεν συγκρίνεται ,
Υ.Γ πολύ καλή η φάση που περιγράφεις! τελικά τα σουβλάκια και ο καφές μένουν από τα ταξίδια!

sapila racing
01/03/2015, 12:01
Φίλε μου το CB 250 με 140.000 το πήρες σίγουρα μεταχειρισμένο, καλό μηχανάκι, το είχε ένας φίλος απο την Ανω Πόλη, και από ότι θυμάμαι δεν έκαιγε τίποτα,βεβαια για ταξίδη άλλο το CB apo to Fantic..διπλα κυβικά τετράχρονο, δεν συγκρίνεται ,
Υ.Γ πολύ καλή η φάση που περιγράφεις! τελικά τα σουβλάκια και ο καφές μένουν από τα ταξίδια!

Φίλε μου το CB 250 με 140.000 το πήρες σίγουρα μεταχειρισμένο, καλό μηχανάκι, το είχε ένας φίλος απο την Ανω Πόλη, και από ότι θυμάμαι δεν έκαιγε τίποτα,βεβαια για ταξίδη άλλο το CB apo to Fantic..διπλα κυβικά τετράχρονο, δεν συγκρίνεται ,
Υ.Γ πολύ καλή η φάση που περιγράφεις! τελικά τα σουβλάκια και ο καφές μένουν από τα ταξίδια!

Nαι μεταχειρισμένο το πήρα. Το CB50 το είχα αγοράσει καινούριο το 1983 85.000 δρχ.
Μέχρι το 1984 υπήρχαν και μερικά ακόμα CB250RS παραεισαγωγή από Αγγλία με 220.000 καινούρια, δεν τα πρόλαβα αλλά έτσι κι αλλιώς δεν μου εφταναν τα φραγκα για καινούριο.
Τα 18 τα έκλεισα το 85 όπως κι εσύ, γενια του 67.
Ηταν πολύ καλό μηχανάκι που το πηρα μεχρι να φτιαχτεί ενα αλλο που ηθελα, αλλά έμελε να το κρατήσω πολλά χρόνια λόγω ενός ατυχήματος.

Η φωτό ειναι απο τα Καμμένα Βούρλα σε ταξίδι Θεσ/νικη Αθηνα καπου το 1986-87, με την πατεριτσα στην σχαρα...:look: Είχα λαμα και 12 βιδες στον μηρό αλλά μυαλό δεν έβαζα. Ο Αποστόλης την εβγαλε φυσικά.

Eδω υπαρχει νήμα με πολλές παλιές φωτό απο πολλά μέλη του moto.gr!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=43876&p=845281&viewfull=1#post845281