PDA

View Full Version : rieju mrx 125



riejumrx
01/03/2015, 06:51
Καλημέρα έχω ένα ψευτοεντουρο rieju mrx 125 (κινητήρας yamaha) και το αγόρασα μόνο και μόνο για να πηγαίνω στο βουνό ξέρω πως θα με κοροϊδεύετε για αυτό το μηχανάκι αλλά θα ήθελα να μου πείτε κάποιες συμβουλές πως να του δώσω λίγο δύναμη να σάς ενημερώσω πως του έχω αλλάξει είδη λάστιχα και ένα γρανάζι πίσω τη άλλο μπορώ να κάνω για να το κάνω να πάρη λίγη δύναμη ??

SHOOTER045
01/03/2015, 08:57
Καρμπ
Ρεκτιφιέ
Μοτέρ dt200

riejumrx
01/03/2015, 09:07
Μάλλον τα δύο πρώτα το καρμπ που έχει είναι το mikuni vm 20 εγώ τώρα αν βάλω ένα 24 μαζί με φίλτρο και εξάτμιση θα κάνω κάτι η θα πηγαίνει χειρότερα

SHOOTER045
01/03/2015, 09:16
Όπως το είπες.
Ρεκτιφιέ, θυριδωμα, ελεύθερο φίλτρο, και μεγαλύτερο καρμπ - ας πούμε από dt175/200

riejumrx
01/03/2015, 09:25
Μάλιστα σε ευχαριστώ πολύ για της συμβουλές σου

motomaniac
01/03/2015, 09:27
αλλο μοτερ

riejumrx
01/03/2015, 09:28
Εεε μήπως θα μπορούσες να μου προτίνεις καμία εξάτμιση εγώ βρήκα μια fmf αλλά το τελικό είναι κοντό μήπως χάσει στα χαμηλά ??

SHOOTER045
01/03/2015, 09:31
Tα κοντά τελικά δίνουν έκρηξη στα χαμηλά και δεν έχουν διάρκεια.
Αν παρατηρήσεις δύο ίδια μηχανάκια.
Ένα εντουρο και ένα ΜΧ ,θα δεις ότι τα ΜΧ έχουν ποιο κοντά τελικά

riejumrx
01/03/2015, 09:33
Μάλιστα

riejumrx
01/03/2015, 09:36
βασικά εγώ πηγαίνω πιο πολύ σε μονοπάτια οπότε θα χρειαστώ ένα κοντό τελικο μάλλον:confused:

SHOOTER045
01/03/2015, 09:43
Έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο αφού ασχολείσαι με το εντουρο, να πάρεις ένα ποίο επαγγελματικό μηχανάκι.
Ένα ΚΤΜ exc 125/200 ας πούμε

riejumrx
01/03/2015, 09:50
Όχι γιατί δεν υπάρχουν λεφτά οπότε είπα να μαζέψω λίγα λευτα για να φτιάξω λίγο το μπρίκι μου

motomaniac
01/03/2015, 09:51
Όχι γιατί δεν υπάρχουν λεφτά οπότε είπα να μαζέψω λίγα λευτα για να φτιάξω λίγο το μπρίκι μου

με 500ε παιρνεις dt 200 με 700 παιρνεις kdx. ποσο θα παει το μπρικι σου?

riejumrx
01/03/2015, 09:55
Το κακό είναι ότι το αγόρασα καινούργιο γι'αυτό σκέφτομαι να το αναβαθμίσω λιγο

motomaniac
01/03/2015, 09:58
Το κακό είναι ότι το αγόρασα καινούργιο γι'αυτό σκέφτομαι να το αναβαθμίσω λιγο

pare ena dt 200 ολοκληρο και βαλε πανω μοτερ ηλεκτρικα.

riejumrx
01/03/2015, 10:00
Οκ Ευχαριστώ μάλλον θα ψάξω να βρώ κανένα dt

nightraider
01/03/2015, 18:02
απο τον Νομικο το πηρες; Τι τιμη σου εκανε; Αυτο το μηχανακι ειναι στοκ εδω και πολλα χρονια, οποτε κανε ενα φρεσκαρισμα σε υγρα και γενικη λιπανση. Καλο ειναι να κανεις και ενα τσεκ στις βιδες

Αν θες να δωσεις μερικα λεφτα, για να διασκεδασεις, μεχρι να παρεις τιποτα καλυτερο: (Το καλο ειναι οτι κανει και για παπι, αν θες να το κρατησεις)

μαζεψε τις αναρτησεις
φτιαξε μια ποδια σε αυτον, αν σκοπευεις να το κοπανησεις σε βραχια

http://atd-kassimis.gr/

για μοτερ

https://www.procycle.us/bikepages/ttr125.html#a80-9991

150αρι + εκκεντροφορο + 26 καρμπυρατερ, εχει καλη διαφορα απο το μαμισιο, και ακουει στο γκαζι. (καπου το χε παρει το ματι μου σε ενα θεμα για TTR125 στο US)

για εξατμιση φτιαξε μια 2-3χιλ μεγαλυτερη, η αμα βαριεσαι βαλε ενα σκετο τελικο

Ακομα και μαμισιο, αν σκοπευεις να ζορισεις τον συμπλεκτη, αλλαξε ελλατηρια με barnett

nightraider
01/03/2015, 18:16
λαδια καθε 2000. Ξερω εναν πιτσιρικα που το XTR125 εχει αντεξει στα χερια του 50.000+ χλμ.

Στην πρωτη τσιμουχα που θα δακρυσει, το πας για εγγυηση.
Τα καλυτερα λεφτα που μπορεις να δωσεις, ειναι για εξοπλισμο, ειδικα μποτες και θωρακα, μιας και θα σου μεινουν για μετα, ή αν θες τα πουλας ξεχωριστα

ariss8936
01/03/2015, 20:42
καλησπερα φιλος.αρχικα μηπως ξερεις τι μοτερ ειναι αυτο που φοραει?απο τι yamaha?

ariss8936
01/03/2015, 20:57
λοιπον εψαξα κ εχουμε τα εξης!το μηχανακι σου απ'οσα λεει ο νομικος φοραει το μοτερ του r125.αρα αμα θες να επεκταθεις σε εκτεταμενη βελτιωση να απευθυνθεις στη θεα yamaha που διαθετει ετοιμα κιτ 150+ κυβικων.αμα θες απλα πραγματα απλα παρε ενα καρμπ keihin pwk 28mm που ειναι το top σε τετοιες εφαρμογες,ενα εκεντροφορακι κ μια χαλαρη εξατμιση οχι πολυ ελευθερη.με αυτα θα δεις συν 3 με 4 αλογακια στα ψηλα.ξεχνα μετατροπες με διχρονα μοτερ κ ιστοριες,αν ειναι ετσι πηγαινε παρε dt επιτοπου.

doctoras
02/03/2015, 08:06
shooter το παλικάρι έχει 4Τ με το μοτέρ του τελευταίου xt125, δεν είναι δίχρονο

παλικαρε το μηχανάκι γιαυτό που σχεδιαστικε μια χαρά είναι τέλειο θα έλεγα, εάν τώρα εσύ ήθελες να κάνεις αποκλειστικά εντουράδες μάλλον έχεις κάνει λάθος επιλογή, παρεμπιπτόντως λόγο χαμηλού βάρους το μηχανάκι μπορεί να κάνει πολύ καλές βόλτες να αναρριχηθεί παντού και να διασχίσει τα πιο δύσκολα περάσματα και μονοπάτια χαλλλλλαρά όμως....! εάν είσαι καλα ως εδώ κράτα το όπως έχει διασκέδασε τις βόλτες σου εντός και εκτός και τα φράγκα δώστα σε εξολισμό αναβάτη

εάν ονειρεύεσαι γκαζια flat tracker αναρτήσεις που καταπίνουν και χρόνους, δώστο μαμα πριν το κανιβαλίσεις(για να πιάσει λεφτά) και πάνε για wre125, exc125

υ.σ. το μοτεράκι του ειναι μια χαρά και ικανο να γυρίσει όλο τον κόσμο θα σε συμβούλευα να μη το σκαλίξεις θα πάρεις 3-4 άλογα δεν αξίζει τον κόπο και αφετέρου θα χάσει αξιοπιστία

notakos600
02/03/2015, 08:29
shooter το παλικάρι έχει 4Τ με το μοτέρ του τελευταίου xt125, δεν είναι δίχρονο

παλικαρε το μηχανάκι γιαυτό που σχεδιαστικε μια χαρά είναι τέλειο θα έλεγα, εάν τώρα εσύ ήθελες να κάνεις αποκλειστικά εντουράδες μάλλον έχεις κάνει λάθος επιλογή, παρεμπιπτόντως λόγο χαμηλού βάρους το μηχανάκι μπορεί να κάνει πολύ καλές βόλτες να αναρριχηθεί παντού και να διασχίσει τα πιο δύσκολα περάσματα και μονοπάτια χαλλλλλαρά όμως....! εάν είσαι καλα ως εδώ κράτα το όπως έχει διασκέδασε τις βόλτες σου εντός και εκτός και τα φράγκα δώστα σε εξολισμό αναβάτη

εάν ονειρεύεσαι γκαζια flat tracker αναρτήσεις που καταπίνουν και χρόνους, δώστο μαμα πριν το κανιβαλίσεις(για να πιάσει λεφτά) και πάνε για wre125, exc125

υ.σ. το μοτεράκι του ειναι μια χαρά και ικανο να γυρίσει όλο τον κόσμο θα σε συμβούλευα να μη το σκαλίξεις θα πάρεις 3-4 άλογα δεν αξίζει τον κόπο και αφετέρου θα χάσει αξιοπιστία

Ότι πιο σωστό έχει γραφτεί ποτέ σχετικά με 125 4Τ.

SHOOTER045
02/03/2015, 08:31
shooter το παλικάρι έχει 4Τ με το μοτέρ του τελευταίου xt125, δεν είναι δίχρονο

παλικαρε το μηχανάκι γιαυτό που σχεδιαστικε μια χαρά είναι τέλειο θα έλεγα, εάν τώρα εσύ ήθελες να κάνεις αποκλειστικά εντουράδες μάλλον έχεις κάνει λάθος επιλογή, παρεμπιπτόντως λόγο χαμηλού βάρους το μηχανάκι μπορεί να κάνει πολύ καλές βόλτες να αναρριχηθεί παντού και να διασχίσει τα πιο δύσκολα περάσματα και μονοπάτια χαλλλλλαρά όμως....! εάν είσαι καλα ως εδώ κράτα το όπως έχει διασκέδασε τις βόλτες σου εντός και εκτός και τα φράγκα δώστα σε εξολισμό αναβάτη

εάν ονειρεύεσαι γκαζια flat tracker αναρτήσεις που καταπίνουν και χρόνους, δώστο μαμα πριν το κανιβαλίσεις(για να πιάσει λεφτά) και πάνε για wre125, exc125

υ.σ. το μοτεράκι του ειναι μια χαρά και ικανο να γυρίσει όλο τον κόσμο θα σε συμβούλευα να μη το σκαλίξεις θα πάρεις 3-4 άλογα δεν αξίζει τον κόπο και αφετέρου θα χάσει αξιοπιστία

Κάπου το χασα.
Σορυ.
Για τα υπόλοιπα συμφωνώ 100 %

riejumrx
02/03/2015, 19:27
απο τον Νομικο το πηρες; Τι τιμη σου εκανε; Αυτο το μηχανακι ειναι στοκ εδω και πολλα χρονια, οποτε κανε ενα φρεσκαρισμα σε υγρα και γενικη λιπανση. Καλο ειναι να κανεις και ενα τσεκ στις βιδες

Αν θες να δωσεις μερικα λεφτα, για να διασκεδασεις, μεχρι να παρεις τιποτα καλυτερο: (Το καλο ειναι οτι κανει και για παπι, αν θες να το κρατησεις)

μαζεψε τις αναρτησεις
φτιαξε μια ποδια σε αυτον, αν σκοπευεις να το κοπανησεις σε βραχια

http://atd-kassimis.gr/

για μοτερ

https://www.procycle.us/bikepages/ttr125.html#a80-9991

150αρι + εκκεντροφορο + 26 καρμπυρατερ, εχει καλη διαφορα απο το μαμισιο, και ακουει στο γκαζι. (καπου το χε παρει το ματι μου σε ενα θεμα για TTR125 στο US)

για εξατμιση φτιαξε μια 2-3χιλ μεγαλυτερη, η αμα βαριεσαι βαλε ενα σκετο τελικο

Ακομα και μαμισιο, αν σκοπευεις να ζορισεις τον συμπλεκτη, αλλαξε ελλατηρια με barnett

Φίλε το μηχανάκι το έχω ένα χρόνο είμαι υπέρ ευχαριστημένος το πήρα από Θεσσαλονίκη μότο κοζις 1500$$$

riejumrx
02/03/2015, 19:32
shooter το παλικάρι έχει 4Τ με το μοτέρ του τελευταίου xt125, δεν είναι δίχρονο

παλικαρε το μηχανάκι γιαυτό που σχεδιαστικε μια χαρά είναι τέλειο θα έλεγα, εάν τώρα εσύ ήθελες να κάνεις αποκλειστικά εντουράδες μάλλον έχεις κάνει λάθος επιλογή, παρεμπιπτόντως λόγο χαμηλού βάρους το μηχανάκι μπορεί να κάνει πολύ καλές βόλτες να αναρριχηθεί παντού και να διασχίσει τα πιο δύσκολα περάσματα και μονοπάτια χαλλλλλαρά όμως....! εάν είσαι καλα ως εδώ κράτα το όπως έχει διασκέδασε τις βόλτες σου εντός και εκτός και τα φράγκα δώστα σε εξολισμό αναβάτη

εάν ονειρεύεσαι γκαζια flat tracker αναρτήσεις που καταπίνουν και χρόνους, δώστο μαμα πριν το κανιβαλίσεις(για να πιάσει λεφτά) και πάνε για wre125, exc125

υ.σ. το μοτεράκι του ειναι μια χαρά και ικανο να γυρίσει όλο τον κόσμο θα σε συμβούλευα να μη το σκαλίξεις θα πάρεις 3-4 άλογα δεν αξίζει τον κόπο και αφετέρου θα χάσει αξιοπιστία

σωστός!!!!