PDA

View Full Version : o Shum οδηγεί Ducati



ruyjin
26/10/2005, 15:51
http://www.mototriti.gr/_NEA/preview_news.asp?CATEGORY_id=41&NEWS_DATA_ID=40956


κατα 25δλ πιο αργός οπως λεει το αρθρο
Σκεφτειται τωρα ο Rossi που ηταν με τη Ferrari μερικα μονο δλ πιο αργος απο τον Shum! :rolleyes:

adam_tsouk
27/10/2005, 23:43
Πιστεύω πως σε απόλυτους χρόνους το να οδηγήσεις μια μηχανή είναι πιο δύσκολο από μια F1.

Στην F1 (αν είσαι οδηγός αγώνων) συνηθίζεις τη ταχύτητα, τα G, τους δρόμους και κάτι κουτσοφέρνεις.

Στη μηχανή είναι η θέση, το στρίψιμο, νωρίτερα φρεναρίσματα....

ruyjin
31/10/2005, 15:49
εχεις ενα δικιο
στη μηχανη χρησιμοποιεις και το σωμα σου για να αδηγησεις

gtsiros
31/10/2005, 16:01
Ενώ στο αυτοκίνητο, δε χρησιμοποιείς το σώμα σου, ε;

Ή τα χέρια σου δεν είναι στο σώμα σου;

ruyjin
01/11/2005, 12:51
κοιτα αν θες να απαντησεις μονο για να το παιξεις εξυπνος δικαιωμα σου
πιστευω πως ολοι καταλαβανε τι εννοουσα, ακομα κι εσυ

gtsiros
01/11/2005, 12:55
Άμα συ είσαι ανίκανος να πεις τη σωστή λέξη και στηρίζεσαι στη φαντασία των άλλων να "καταλάβουν τι εννοείς χωρίς να το πεις" δε φταίω γω.

Και τέλοσπάντων, όχι. Στη μηχανή δε χρησιμοποιείς περισσότερο ή λιγότερο τον κορμό σου. Και στο αμάξι έχεις να κοντράρεις πλευρικές επιταχύνσεις κτλ...

Στο κάτω κάτω, πως μπορείς να ποσοτικοποιήσεις τη χρήση του σώματος; Κοιτάς ποσοστό μυικής μάζας; Αριθμό μυικών ομάδων;

ruyjin
01/11/2005, 13:06
Κατ αρχην να προσεχεις τα λογια σου!!!

Το οτι εισαι πισω απο μια οθονη και καποια χλμ μακρια δε σου δινουν το δικαιωμα να λες τον αλλον ανικανο και μαλιστα οταν δεν τον γνωριζεις.

Η ανωνυμια σου παρεχει μονο τη δυνατοτητα να εισαι αγενης οπως απεδειξες.

KaTaNaS
01/11/2005, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Άμα συ είσαι ανίκανος να πεις τη σωστή λέξη και στηρίζεσαι στη φαντασία των άλλων να "καταλάβουν τι εννοείς χωρίς να το πεις" δε φταίω γω.


Τί άκυρα λές ρε sajionaraSon ;

μάθε πρώτα εσύ τι είναι το γυροσκοπικό και πώς και πότε γίνεται
και άσε τις επικρίσεις



Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros

Και τέλοσπάντων, όχι. Στη μηχανή δε χρησιμοποιείς περισσότερο ή λιγότερο τον κορμό σου. Και στο αμάξι έχεις να κοντράρεις πλευρικές επιταχύνσεις κτλ...

την ίδια συμβολή έχει η κατάλληλη τοποθέτηση του σώματος του πιλότου στην οδήγηση ενός αυτοκινήτου και μιάς μοτοσυκλέτας;



Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros


Στο κάτω κάτω, πως μπορείς να ποσοτικοποιήσεις τη χρήση του σώματος; Κοιτάς ποσοστό μυικής μάζας; Αριθμό μυικών ομάδων;


μίλα με τον sonic22, το έχει μελετήσει !
:rotflmao:

gtsiros
01/11/2005, 15:27
μάθε πρώτα εσύ τι είναι το γυροσκοπικό και πώς και πότε γίνεται

Μπορείς να οδηγήσεις τη μηχανή μια χαρά γυροσκοπικά χωρίς να κουνήσεις τίποτα άλλο παρα μόνο τα χέρια σου.


την ίδια συμβολή έχει η κατάλληλη τοποθέτηση του σώματος του πιλότου στην οδήγηση ενός αυτοκινήτου και μιάς μοτοσυκλέτας;

Το βιντεάκι με τον τυπά που φεύγει από τη μηχανή και σέρνεται στο πλάι ενώ κρεμιέται από το τιμόνι το έχεις δει φαντάζομαι. Η στάση του σώματος επηρρεάζει λιγότερο απ'όσο κράζετε οι περισσότεροι από σας.


Κατ αρχην να προσεχεις τα λογια σου!!!

Βρε άντε από δω, που μου παρεξηγήθηκες κι'όλα...

KaTaNaS
01/11/2005, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Η στάση του σώματος επηρρεάζει λιγότερο απ'όσο κράζετε οι περισσότεροι από σας.



Tsire mesa sto forum, yparxei kai section Tips kai tricks



kane kammia bolta, kai mhn mperdeyeis ta paidia pou psaxnontai akoma, epeidh esy den jereis kai to paizeis jerolas!

:alien:

gtsiros
01/11/2005, 15:47
Ώχου ρε κατάνα... ΩΧΟΥ... Τράβα συ καμιά βόλτα και μετά πες μου...

σας έχω βαρεθεί πια... "η στάση του σώματος" και η "στάση του σώματος" τη βαρέθηκα την πιπίλα.

Λαμπάδα αν κάτσεις πάνω στη μηχανή και ασκείς δύναμη στο τιμόνι μια χαρά θα στρίψει ρε... αμάν πιά!!!

ruyjin
01/11/2005, 15:48
Βρε άντε από δω, που μου παρεξηγήθηκες κι'όλα...

κοιτα να δεις, δεν ειναι τοσο πολυ το θεμα αν παρεξηγηθηκα ή όχι, που λόγος υπάρχει αν το θες κι ετσι, αλλα ο τροπος που μιλαει ο καθενας εδω μεσα.

Το οτι ειμαστε παρεα με τα ιδια λιγο πολυ ενδιαφεροντα γυρω απο τη μηχανη κτλ κτλ, το οτι μιλαμε χαβαλεδιαρικα απο ενα υπολογιστη δε παει να πει οτι δε θα προσεχουμε και πως μιλαμε.

Εγω ειμαι εδω μεσα 3 χρονια και εχω μαθει να σεβομαι τους αλλους και να προσεχω πως εκφραζομαι, μιας και η μη αμεσοτητα του υπολογιστη δημιουργει παρεξηγησεις ετσι κι αλλιως.
Βεβαια για να σεβεσαι μεσα απο ενα μηχανημα τον αλλο, πρεπεινα εχεις μαθει να σεβεσαι τον αλλον γενικοτερα.

Δε ξερω αν υπαρχει νοημα που καθομαι και σου εξηγω γιατι αν κρινω απο την απαντηση και το υφακι σου μαλλον δε θα πιασουν και πολυ τοπο οσα γραφω.

δε εχω να πω κατι αλλο, και ελπιζω να μη χρειαστει.

gtsiros
01/11/2005, 15:50
Μη μασάς ρε... μην ενοχλείσαι που είπα το "ανίκανος". Στη κουβέντα είναι και αυτό, σαν επιφώνημα. Πείραγμα ήταν.

KaTaNaS
01/11/2005, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
σας έχω βαρεθεί πια... "η στάση του σώματος" και η "στάση του σώματος" τη βαρέθηκα την πιπίλα.

Λαμπάδα αν κάτσεις πάνω στη μηχανή και ασκείς δύναμη στο τιμόνι μια χαρά θα στρίψει ρε... αμάν πιά!!!

ρε γιατί να μη στρίψει;


θα στρίψει, αλλά τα όρια των ελαστικών της μοτό θα τελειώσουν πολύ πιο γρήγορα απο ότι όταν βγάλεις σώμα (για να μετατοπίσεις το κεντρο βάρους) και σηκωθει λίγο πιο όρθια η μότο...

gtsiros
01/11/2005, 15:53
Και κάποια σχόλια. Με τον τρόπο που μιλάω "έξω" μιλάω και εδώ μέσα. Αυτό μπορούν να στο πουν όσοι με ξέρουν από κοντά (gdevelek, McGyver, GTZ750, tzo80, idi, after(?), nimbus, κ.α., blackpit,)

Μου άρεσε όπως μίλησες στο τελευταίο ποστ σου.

KaTaNaS
01/11/2005, 15:54
με άλλα λόγια αν κάτσεις λαμπάδα όπως είπες θα πέσεις και πολύ πιο εύκολα!

AFTER
01/11/2005, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ρε γιατί να μη στρίψει;


θα στρίψει, αλλά τα όρια των ελαστικών της μοτό θα τελειώσουν πολύ πιο γρήγορα απο ότι όταν βγάλεις σώμα (για να μετατοπίσεις το κεντρο βάρους) και σηκωθει λίγο πιο όρθια η μότο...

+10000000000000

gtsiros
01/11/2005, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ρε γιατί να μη στρίψει;


θα στρίψει, αλλά τα όρια των ελαστικών της μοτό θα τελειώσουν πολύ πιο γρήγορα απο ότι όταν βγάλεις σώμα (για να μετατοπίσεις το κεντρο βάρους) και σηκωθει λίγο πιο όρθια η μότο...

Μπα... ο πατέρας μου δε βγαίνει καθόλου έξω και βρίσκει μαρσπιέ... το ίδιο και ένας δυό οδηγοί στα motoGP που δε κουνιούνται χιλιοστό από τη μοτοσυκλέτα, αλλά μαρσπιέ ξύνουν.

Έχεις παρεξηγήσει τις γνώσεις μου πάνω στο θέμα "καβάλημα μηχανής".

Τέλοσπάντων.


Επειδή σεις δε μπορείτε μου φαίνεται να γράψετε αυτό που σκέφτεστε θα το πω εγώ...

"Ο schumacher είναι συγκριτικά περισσοτέρο άργος από τον ρόσι όταν ανταλλάξουν οχήματα επειδή, ενώ όσο και αν ανέβει το επίπεδο οδήγησης στο αυτοκίνητο οι κινήσεις που κάνει κανείς είναι ίδιες, στη μοτοσυκλέτα όσο ανεβαίνει το επίπεδο αλλάζει και ο τρόπος χειρισμού."

gtsiros
01/11/2005, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
+10000000000000
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros Μπα... ο πατέρας μου δε βγαίνει καθόλου έξω και βρίσκει μαρσπιέ... το ίδιο και ένας δυό οδηγοί στα motoGP που δε κουνιούνται χιλιοστό από τη μοτοσυκλέτα, αλλά μαρσπιέ ξύνουν.

AFTER == OWNED

gtsiros
01/11/2005, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
με άλλα λόγια αν κάτσεις λαμπάδα όπως είπες θα πέσεις και πολύ πιο εύκολα!

τσου

KaTaNaS
01/11/2005, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Μπα... ο πατέρας μου δε βγαίνει καθόλου έξω και βρίσκει μαρσπιέ... το ίδιο και ένας δυό οδηγοί στα motoGP που δε κουνιούνται χιλιοστό από τη μοτοσυκλέτα, αλλά μαρσπιέ ξύνουν.


διαβάζεις τι γράφω ; το κάνεις επίτηδες; δε μπορώ να καταλάβω!!!


εννοείται πως απο τη στιγμή που κάποιος δε βγάζει σώμα, θα γύρει πιό γρήγορα την μοτο του οπότε και θα βρεί το μαρσπιε πιο γρήγορα, οπότε κια θα πέσει πιο γρήγορα!!!


αν δεν το εχεις καταλάβει (και πολύ φοβάμαι πως δεν είσαι ο μόνος) προσπαθούμε να μή ξύσουμε μαρσπιέ


προσπαθούμε να ρίξουμε όσο το δυνατόν περισσότερο το κέντρο βάρους της μοτό με όσο το δυνατόν πιο όρθια μοτοσυκλέτα!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Έχεις παρεξηγήσει τις γνώσεις μου πάνω στο θέμα "καβάλημα μηχανής".

μετά απο τα παραπάνω μάλλον δεν έχω παρεξηγήσει τίποτα!




Αρχικά δημιουργήθηκε από gtsiros
Επειδή σεις δε μπορείτε μου φαίνεται να γράψετε αυτό που σκέφτεστε θα το πω εγώ...

"Ο schumacher είναι συγκριτικά περισσοτέρο άργος από τον ρόσι όταν ανταλλάξουν οχήματα επειδή, ενώ όσο και αν ανέβει το επίπεδο οδήγησης στο αυτοκίνητο οι κινήσεις που κάνει κανείς είναι ίδιες, στη μοτοσυκλέτα όσο ανεβαίνει το επίπεδο αλλάζει και ο τρόπος χειρισμού."


Για εμένα προσωπικά δεν είναι συγκρίσιμα μεγέθη.


γεια χαρά :smokin:

gtsiros
01/11/2005, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
μή ξύσουμε μαρσπιέ

Όπως και να'χει, το όριο το θέτουν τα ελαστικά. Τα μαρσπιέ πες ότι τα βγάζεις από τη μέση.

Γιατί μου φαίνεται ότι ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα;

AFTER
01/11/2005, 19:57
Γιωργο αγορι μου γιατι δεν καταλαβαινεις!
Οσο πιο ορθια η μηχανη στην στροφη, τοσο πιο πολυ προσφυση εχει!


27259

adam_tsouk
01/11/2005, 22:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Γιωργο αγορι μου γιατι δεν καταλαβαινεις!
Οσο πιο ορθια η μηχανη στην στροφη, τοσο πιο πολυ προσφυση εχει!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Θεός!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




Τσίρε, το ότι είσαι άσχετος από οδήγηση (καθώς και εκέινος στη φώτο που είχες βάλει κάποτε) είναι γνωστό!

Αυτά που λες το επιβεβαιώνουν......

Αλλά επειδή βαριέμαι αυτόν τον καιρό τις διαμάχες...... λέγε ότι θες, χέστηκα!


:lol: :lol: :lol: