PDA

View Full Version : ΥΑΜΑΗΑ CRYPTON R(ΒΑΡΑΕΙ ΚΑΔΕΝΑ)



rantaplan
02/03/2015, 12:31
Καλημερα σε ολο το φορουμ. Νεος στο φορουμ περνοντας αφορμη απο ενα προβλημα που εχω στον παπιο μου Crypton r 105. Βαραει η καδενα πανω απο χρονο σιγουρα και πολυ φοβαμαι οτι θα την παρω στο χερι!
Μπορω να αλλαξω μονος μου καδενα, γλυστρες κτλ χωρις να ματωσει ρουθουνι???

Μανολης67
02/03/2015, 12:59
Καλημερα σε ολο το φορουμ. Νεος στο φορουμ περνοντας αφορμη απο ενα προβλημα που εχω στον παπιο μου Crypton r 105. Βαραει η καδενα πανω απο χρονο σιγουρα και πολυ φοβαμαι οτι θα την παρω στο χερι!
Μπορω να αλλαξω μονος μου καδενα, γλυστρες κτλ χωρις να ματωσει ρουθουνι???


αν ενοείς καδένα μηχανής, εξαρτάται από της γνώσεις σου, και τα εργαλεία σου, αν έχεις, αν βαρά η καδένα μοτέρ, μπορεί να θέλει και απλώς ρύθμιση, να ξέρεις ότι η αλλαγή καδένας μοτέρ, ειναι λεπτή εργασία, και δεν σηκώνει λάθη,

OldMan
02/03/2015, 13:00
Για ρουθούνι δεν το νομίζω...
(εκτός αν πας να ρεγουλαρεις την καδενα δια της οσφρήσεως..)

Για κανενα νυχακι όμως, δεν εγγυώμαι..:D

vaska
02/03/2015, 16:50
αν ενοείς καδένα μηχανής, εξαρτάται από της γνώσεις σου, και τα εργαλεία σου, αν έχεις, αν βαρά η καδένα μοτέρ, μπορεί να θέλει και απλώς ρύθμιση, να ξέρεις ότι η αλλαγή καδένας μοτέρ, ειναι λεπτή εργασία, και δεν σηκώνει λάθη,

τι διαφορά έχει η καδένα μηχανής από την καδένα μοτέρ??

Μανολης67
02/03/2015, 17:00
τι διαφορά έχει η καδένα μηχανής από την καδένα μοτέρ??

έλεγα μην εννοούσε αλυσίδα κίνησης :)

rantaplan
02/03/2015, 17:38
Την καδενα στην κεφαλη εννοω εξου και οι γλυστρες! Εχω σφιξει ηδη τον ρεγουλατορο που εχει απο επανω(με το ρουθουνι:cool:) και δεν στρωνει με τπτ ο ηχος. Αρα υποθετω πως θελει αλλαγη σιγουρα. Η γνωσεις μου ειναι οι βασικες και τα εργαλεια μου κατι παραπανω απο βασικες(δηλ εχω καρυδιερα, bits, ktl). Θα το επιχειρουσα και αν γινει στραβη το παω στον μαστορα αλλα αυτη την περιοδο κινουμε αρκετα με τον παπιο και περισια χρηματα δεν εχω. Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες .

Μανολης67
02/03/2015, 17:44
Την καδενα στην κεφαλη εννοω εξου και οι γλυστρες! Εχω σφιξει ηδη τον ρεγουλατορο που εχει απο επανω(με το ρουθουνι:cool:) και δεν στρωνει με τπτ ο ηχος. Αρα υποθετω πως θελει αλλαγη σιγουρα. Η γνωσεις μου ειναι οι βασικες και τα εργαλεια μου κατι παραπανω απο βασικες(δηλ εχω καρυδιερα, bits, ktl). Θα το επιχειρουσα και αν γινει στραβη το παω στον μαστορα αλλα αυτη την περιοδο κινουμε αρκετα με τον παπιο και περισια χρηματα δεν εχω. Ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες .


Και η καδένα (αλλυσίδα έχει γλίστρα,,,)
331945
νομίζω θέλει και εξολκέα, το δύσκολο στην αλλαγή καδένας είναι τα σημάδια, δηλαδή να συγχρονίσεις τα γρανάζια σωστά, αν κάνεις λάθος...απλά , κλάψε το μοτέρ,

rantaplan
02/03/2015, 17:48
Και η καδένα (αλλυσίδα έχει γλίστρα,,,)
331945
νομίζω θέλει και εξολκέα, το δύσκολο στην αλλαγή καδένας είναι τα σημάδια, δηλαδή να συγχρονίσεις τα γρανάζια σωστά, αν κάνεις λάθος...απλά , κλάψε το μοτέρ,

Ναι το ξερω. Ευτυχως εχω μανουαλ στα βιετναμεζικα ομως!! αντε βγαλε ακρη!! αλλα με τις φωτο κανεις δουλεια. Εξορκεα θελει σιγουρα για το βολαν? κατι το οποιο δεν εχω..

rantaplan
02/03/2015, 17:49
Αρα σαν ανταλλακτικα θελω φλατζα κεφαλης, γλυστρες, καδενα, φλατζοκολλα ξεχναω κατι αλλο? Βεβαια μπορει να βγει και κατι στην πορεια φανταζομαι.

Μανολης67
02/03/2015, 17:54
Για τον εξολκέα δεν είμαι 100% σίγουρος, αλλά έτσι νομίζω, δεν έχεις κανένα φίλο που να έχει κάποιες γνώσεις,? δεν είναι δουλειά που αν κάνεις λάθος, δεν πειράζη πχ φίλτρο αέρα,

δες και εδω
http://www.mybike.gr/topic/66121-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CE%B4%CE%AD%CE%BD%CE%B1%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%83%CE%B5-xt600/

rantaplan
02/03/2015, 18:07
Απο οτι βλεπω και στο Xt πρεπει να θελει εξορκεα. Πολυ ωραιο thread , κατατοπιστικο.
Βλεπω πολλες εργατοωρες παντως για το θεμα!!! Φιλο μηχανικο εχω αλλα εχουμε ψιλοχαθει. Σκεψου να τον παρω να του πω μετα απο χρονια, σε θελω για αλλαγη καδενας...

Μανολης67
02/03/2015, 18:08
Κέρνα τον και καμιά μπύρα.....

rantaplan
02/03/2015, 18:14
Αυτο εννοειτε , οχι μπυρα ομως κανενα σπιτικο τσιπουρο με καλο μεζε! χεχε.
Ο μαστορας μου εχει ζητησει 100 € για την εργασια + 20 € για να μου αντικαταστησει μια σπασμενη ντιζα απο την κεφαλη που εχει σπασει, ειναι καλη η τιμη??

kostaskk
02/03/2015, 18:34
Αυτο εννοειτε , οχι μπυρα ομως κανενα σπιτικο τσιπουρο με καλο μεζε! χεχε.
Ο μαστορας μου εχει ζητησει 100 € για την εργασια + 20 € για να μου αντικαταστησει μια σπασμενη ντιζα απο την κεφαλη που εχει σπασει, ειναι καλη η τιμη??

με 160-180 ευρω αγοραζεις ενα καινουριο μοτερ λιφαν 110cc, το πετας πανω και καθαρισες

andreaspetr
03/03/2015, 01:40
με 160-180 ευρω αγοραζεις ενα καινουριο μοτερ λιφαν 110cc, το πετας πανω και καθαρισες

ποιο lifan μπαινει σε crypton??
και να ειναι και παρανομος μετα.
φιλαρακι τα 100 ειναι καπως πολλα εκτος και αν ειναι και τα ανταλλακτικα στην τιμη.

rantaplan
03/03/2015, 10:30
Ναι με τα ανταλλακτικα μεσα και υποθετω απο την πειρα μου οχι γνησια! Σε honda δεν μπαινουν μονο τα lifan?

notakos600
03/03/2015, 10:42
Δεν μπαίνει ο Lifan στο crypton...
Εκτός αν κάνεις μοντίφα στις βάσεις, που για μένα δεν αξίζει.

vaska
03/03/2015, 11:17
ωωω μοντιέ που θα έλεγε και μια ψυχή εκεί πάνω στα Βόρεια.

:plaf::eleison:

OldMan
03/03/2015, 12:57
Η ψυχή μαμιεται να κανει να δουλεψει μια motherboard χωρις να βραχυκυκλωσει τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού αλλα κατι μιναροφουστράκια κανουν τουμπεκί...:smokin:

bulmont
03/03/2015, 18:02
Η ψυχή μαμιεται να κανει να δουλεψει μια motherboard χωρις να βραχυκυκλωσει τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού αλλα κατι μιναροφουστράκια κανουν τουμπεκί...:smokin:


Αν δεν δουλεύει η motorhead βάλε black sabbath ρε θείο.............

https://www.youtube.com/watch?v=UFzaummE9nI

vaska
08/03/2015, 07:16
Η ψυχή μαμιεται να κανει να δουλεψει μια motherboard χωρις να βραχυκυκλωσει τον ανεμιστήρα του τροφοδοτικού αλλα κατι μιναροφουστράκια κανουν τουμπεκί...:smokin:

Σου είπα να στείλεις το ρδελο σου να στο φτιάξω αλλά το παίζεις δύσκολος

TOMASKTM
08/03/2015, 12:30
Σου είπα να στείλεις το ρδελο σου να στο φτιάξω αλλά το παίζεις δύσκολος

φαντασου τι εχει εκει μεσα για να μην το στελνει...:evil:

vaska
12/03/2015, 05:48
φαντασου τι εχει εκει μεσα για να μην το στελνει...:evil:

Που είσαι εσύ ρε ερωτοχτυπημενε εξαφανισμενε??

boo
29/03/2015, 02:54
Χαιρετω την παρεα.
Συμβουλη για αφαιρεση βολαν αν δεν εχεις εξολκεα.τραβας με το χερι το βολαν προς τα εξω και βαρας με μια ματσολα τη βιδα του στροφαλου.επαναλαμβανεις περιστρεφοντας το βολαν και ξαναβαρας μεχρι να βγει( απο 10 λεπτα εως ενα τεταρτο παιρνει) δε βαρας τη βιδα με σφυρι γιατι παιζει να χαλασεις το σπιρωμα και να μη μπορεισ να το ξαναβιδωσεισ(το επαθα εγω και εκανα πατεντα για να μπει). Ολα τα αλλα ειναι ευκολα. Οσο για το χρονισμα θελει λιγο υπομονι μεχρι να το κεντραρεις ακριβως