PDA

View Full Version : Αλλαγή τιμονιού σε CBF 500



dimitrisag
02/03/2015, 12:33
Μετά από κάποιες μικροτούμπες έχει στραβώσει το τιμόνι...

Το έχω "φέρει" κάπως συο φορές, αλλά κακά τα ψέματα, θέλει αλλαγή.

Απλά έχω τον εξής προβληματισμό: Το δικό του κάνει 120€ (για κανέναν π@&^τη λόγο!!!). Τα aftermarket που έχω δεί είναι τελείως διαφορετικά από το δικό του, πολύ πιο κοντά... Υπάρχει κανείς που έχει αλλάξει να μου πει αν και κατά πόσο αλλάζει η οδηγική συμπεριφορά προς το καλό ή προς το κακό; Το ξέρω ότι είναι λίγο υποκειμενικό αλλά...

ή αν έχει βρει κανείς aftermarket που να "τείνει" έστω στις διαστάσεις του μαμίσιου

doctoras
02/03/2015, 13:04
σιδερένιο δεν είναι? γιατί δε πας σε κανα μηχανουργείο να σου το φέρει στα ίσα του
και μετά λίγο γιαλόχαρτο να ομαλοποιηθούν πιθανόν ρινίσματα και μετά εάν είναι μάυρο >βαφη, αν ειναι χρώμιο > νικέλομα

έχει renthal ή fat bar θα πρέπει να δώσεις κανα 50-80ρι αλλά θα σου αλλάξουν την θέση οδήγησης σαφώς πιο σπορ κοντά

sapila racing
02/03/2015, 13:18
Aυτό θα είναι περίπου σαν το μαμα που είχες.


http://www.motodiscount.fr/produit.php?ref=873404&id_rubrique=166

Παλιότερα έβρισκες και στην Ελλάδα Tomaselli, τα εφερνε ο Δημητρόπουλος, αλλά έκλεισε.

DAYMAN
02/03/2015, 13:49
αν ξερεις τις διαστασεις του δικου σου τιμονιου ριξε μια ματια εδω http://road.renthal.com/shop/ σιγουρα κατι θα βρεις καλυπτει ολα τα μοντελα η εταιρεια.

dimitrisag
02/03/2015, 15:06
Μηχανουργείο ε...;
Το έχω σκεφτεί ρε γμτ έχω ένα φιλαράκι που δουλεύει. Απλά έχω ακούσει πως και αυτή η λύση δεν θα είναι για πολύ. Μπορεί να ξαναστραβώσει.. όχι;

sapila racing
02/03/2015, 15:08
Μηχανουργείο ε...;
Το έχω σκεφτεί ρε γμτ έχω ένα φιλαράκι που δουλεύει. Απλά έχω ακούσει πως και αυτή η λύση δεν θα είναι για πολύ. Μπορεί να ξαναστραβώσει.. όχι;

Μονο του δεν ξαναστραβώνει, αλλά αμα λες οτι το έχεις 'φερει κάπως' μια δυο φορές ήδη, τότε μπορεί στην επόμενη να κοπεί κιόλας.

Τα Renthal που σου εγραψε πιο πάνω ο ΗΛΙΑΣΚΤΜ είναι πολυ καλά και ποιοτικά, αλλά είναι και αρκετά ακριβά.
Με τα μισά σχεδόν χρήματα παίρνεις ενα Tomaselli αντίστοιχης ποιότητας, αρκεί να το βρείς.

Aμα είσαι Αθήνα πήγαινε μια βόλτα στο Μοναστηράκι, στο στενό που ειναι η Stelpet θα βρείς διάφορα τιμόνια σε χαμηλές τιμές.
Αν είσαιβόρεια πήγαινε στα αντίστοιχα μαγαζιά στο Βαρδαρη στην Θεσ/νίκη.

Οτι και να παρεις εκτός του original θα θέλει να κάνεις τρύπες για τους διακόπτες και άλλα αντίβαρα απο τα μαμα που ειναι περίεργα.

dimitrisag
02/03/2015, 15:56
Aμα είσαι Αθήνα πήγαινε μια βόλτα στο Μοναστηράκι, στο στενό που ειναι η Stelpet θα βρείς διάφορα τιμόνια σε χαμηλές τιμές.
Αν είσαιβόρεια πήγαινε στα αντίστοιχα μαγαζιά στο Βαρδαρη στην Θεσ/νίκη.


Θα περάσω να το τσεκάρω. Δεν θα μου το τοποθετήσουν αυτοί; Λογικά άμα τους το ζητήσω (με το αζημίωτο βέβαια...) θα το τοποθετήσουν

lykourgi
02/03/2015, 19:16
Λογικά ο sapila εννοεί την οδό Αγ. Φιλίππου, στο Μοναστηράκι. Το stelpet μην το ψάχνεις σαν σημάδι, έχει φύγει. Υπάρχουν όμως άλλα μαγαζιά με αξεσουάρ.

Οσον αφορά την τοποθέτηση, καλύτερα απόφυγέ τους. Δεν έχω κάποια κακή εμπειρία, αλλά δεν θα τους εμπιστευόμουν να βάλουν χέρι σε μοτοσυκλέτα.