PDA

View Full Version : moto vs car



panagiotis dim
03/03/2015, 15:52
Μετά απο 35 χρόνια οδήγησης μηχανών και αυτοκινήτων ταυτόχρονα εχω καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα .

Είναι βέβαιο πως οποιος οδηγεί και τα δύο αναγνωρίζει περισσότερο τους κινδύνους και βάζει διαφορετικές προτεραιότητες στον τρόπο που χειρίζεται και τα δύο οχήματα . Υστερα απο τόσα χρόνια ακόμα κάνω λάθη και με τα δύο οχήματα και μετά οταν θυμώνω με τους οδηγούς των αυτοκινήτων σκέπτομαι και πως εγώ κάνω πολλές φορές το ιδιο λάθος με το αυτοκίνητό μου σε σχέση με του αναβάτες των δικύκλων .

Λάθη οχι τόσο με την ασφάλεια αλλά οσο με την καλύτερη διαχείριση της κυκλοφορίας .

Μιλώντας πρίν λίγο καιρό με ταξίτζή ακουσα με προσοχή τα λεγόμενά του τι τραβάει απο τους δικυκλιστές και τι μπινελίκια ακούει.

Ακουσε και αυτός τα ιδια απο μένα τι μπινελίκια εχω ρίξει σε ταξιτζήδες.

Και οι δύο πλευρές είχαμε να πουμε τα δικά μας .

Εν κατακλείδι ουδεις αναμάρτητος. Προχθές ημουν με το αμάξι μου που είναι μεγάλο τζιπ και με τον μπάρμπα μου μέσα πηγαίναμε στην ιερό οδό πρός χαιδάρι .

Βλέποντας κόκκινα στα διακόσια μέτρα πήγαινα σιγά .

Ο κύριος ομως με το peugeot rally ηθελε σώνει και καλα να περάσει και σχεδόν τα ξύσαμε. οταν τον πλησίασα στο φανάρι που περίμενε αναγκαστικά και τον ρώτησα τι κατάφερε πήρα την απάντηση πως ..ποιός νομίζω οτι είμαι με το τζίπ που πιάνω ολον τον δρόμο...

την συνέχεια δεν την αναφέρω γιατιί ντρέπομαι με το μαλακισμένο τέλος πάντων.

ομοίως εχω φάει σφήνα απο παπάκια η εχω δεί προσπέραση σουζαρισμένο δίπλα μου να το χάνει και να μπάινει μπροστά μου ετοιμος για ανάστροφα ( που λένε και οι ιπτάμενοι)

Ετσι λοιπόν καταλήγω πως οποιος εκνευρίζεται με τους αλλους είτε είναι με μηχανή ΄και αυτοί με αυτοκίνητο είτε το αντίθετο καλό είναι να κάνει και κανένα απολογισμό τι κάνει η τι εκανε σε ανάλογες περιπτώσεις και να συγχωρούμε αδέλφια . ολοι για εξομολόγηση . βαρέθηκα τέλος για σήμερ α

harris_x
03/03/2015, 15:55
Νομίζω πως αν φερόμασταν όλοι όπως αν ήμασταν πεζοί θα ήταν όλα πολύ καλύτερα...

cosgili
03/03/2015, 16:15
Νομίζω πως αν φερόμασταν όλοι όπως αν ήμασταν πεζοί θα ήταν όλα πολύ καλύτερα...

@@
Ξέρεις πόσες φορές έχω τρακάρει πεζός με γριά που που βγαίνει από το φούρνο χωρίς να τσεκάρει???:bawl:

Vice
03/03/2015, 16:48
Οι γιαγιάδες και οι παππούδες είναι ειδική κατηγορία από μόνοι τους. Μην τα βάζεις μαζί τους. :D

Στην Ελλάδα έχουμε μηδαμινή παιδεία (και) στο κομμάτι της οδικής κυκλοφορίας.

Οταν οι περισσότεροι βγαίνουν στον δρόμο και νομίζουν οτι ειναι του παππού τους το οικόπεδο τότε όλα μέσα στο παιχνίδι είναι.

Μαστουρμπέϊσον γκόουζ κλάουντ που λεμε

Μανολης67
03/03/2015, 17:02
Υστερα απο τόσα χρόνια ακόμα κάνω λάθη και με τα δύο οχήματα και μετά οταν θυμώνω με τους οδηγούς των αυτοκινήτων σκέπτομαι και πως εγώ κάνω πολλές φορές το ιδιο λάθος με το αυτοκίνητό μου σε σχέση με του αναβάτες των δικύκλων .
Θα διαφωνήσω ελαφρός μαζί σου, νομίζω ότι ο μοτοσικλετιστής, όταν οδηγά αυτοκίνητο,. είναι πολύ προσεκτικός για τους μοτοσυκελιτιστές, πολύ παραπάνω από κάποιον αυτοκινητιστή που δεν έχει οδήγησή πότε μοτοσυκλέτα. ενας λόγος μπορεί να είναι ότι ξέρει και προβλέπει καλυτερα την συμπεριφορά των μοτοσυκλετών, και προσέχει πιο πολύ της νεκρές γωνιές του καθρέφτη.
φιλικά :)

amyroukai
03/03/2015, 17:47
Βρε Μανωλιό από ανασκαφές έμαθες, το κουμπί που λέει ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ακόμα δεν;

Επίσης ναι όλοι σαν πεζοί σκέφτονται Χαρούλη. Οι μοτοσικλετιστές δεν ξέρουν από μονόδρομους πεζόδρομους πεζοδρόμια και όλοι μαζί οι εποχούμενοι μηχανοκίνητοι και μη στα παπάκια τους κόκκινα πράσινα μπλε προτεραιότητες στοπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ. Όλοι σαν πεζοί, πάμε σαν lemmings και ότι βγει...

spyro
04/03/2015, 10:07
Τα μεγαλύτερα προβλήματα το δημιουργεί η νέα γενιά των μοτοσυκλετιστών. Βρίζουν, φωνάζουν, μουντζώνουν, ωρύονται, παίζουν φώτα, μαρσάρουν, τρομοκρατούν σε συνεχόμενη βάση μόνο και μόνο με την υποψία ότι κάποιο αυτοκίνητο δε κάνει κάτι καλά. Έχουν ένα θεωρητικό υπόβαθρο ότι είναι εκτεθειμένοι και δε τους προσέχουν, παράλληλα είναι κατουρημένοι από το φόβο της διαχείρισης του δικύκλου και το αποτέλεσμα είναι εκρηκτικό.

Πλέον πετυχαίνω αυτοκίνητα στο δρόμο που με την υποψία ότι είμαι από πίσω τους κάνουν τα πάντα για να περάσω εγω με τη μηχανή. Λες και είναι υποχρέωση τους. απόδειξη πόσο τους έχουν τρομοκρατήσει κάποιοι τρισάθλιοι εξωγήινοι δικυκλιστές τόσο καιρό.

Εάν αυτοί οι δικυκλιστές ήταν σε κάποια άλλη χώρα, που αυτοί φαντάζονται ότι έχει καλύτερους οδηγούς αυτοκινήτων, με καλύτερη οδική παιδεία (ΨΕΜΜΑΑΑΑΑ), θα τους είχαν πάρει παραμάζωμα για πλάκα, χωρίς ίχνος αστικής ευθύνης. Οι μηχανές στην Αμερική για παράδειγμα, εντός μεγάλων πόλεων, κινούνται πίσω από τα αυτοκίνητα αναγκαστικά για να προφυλαχθούν από τους δολοφόνους με τα αυτοκίνητα. Η ροή τους στη πόλη δε διαφέρει καθόλου από αυτή ενός αυτοκινήτου. Πέρα από το νόμο είναι και θέμα επιβίωσης. Ο μέσος Αμερικάνος οδηγός δε κοιτάει ΠΟΤΕ καθρέπτες. Ας φαντάζεστε εσείς ότι στην Ελλάδα φταίει ο οδηγική παιδεία.

Εγώ αισθάνομαι πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια όταν έχω ταξιτζίδες τριγύρω μου. Είναι το μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών που χρησιμοποιούν καθρέπτες. Τεράστια διαφορά από τους υπόλοιπους.

Επίσης προσωπικά αισθάνομαι ασφάλεια κυρίως ανάμεσα από καγκούρια δικυκλιστές. Μπορεί να κάνουν φασαρία και σαματά, μπορεί να τους βρίζω τη μάνα το πατέρα και ότι άλλο έχουν, όταν μου ξυπνάνε το παιδί που κοιμάται γιατι περάσαν σπασμένοι έξω από το σπίτι, αλλά είναι οι μόνοι που έχουν μια λογική συμπεριφορά όταν οδηγούν στο δρόμο.

Τέλος προσπαθώ όσο μπορώ να σηκώνω χέρια ευχαριστίας σε όλα τα αυτοκίνητα που δείχνουν ότι με έχουν προσέξει από το καθρέπτη τους. είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.

kostas777
04/03/2015, 11:26
Ο οδηγός αυτοκινήτου δεν μπορεί να μπει στη θέση του αναβάτη και το αντίστροφο όταν βρίσκεται στο αντίστοιχο όχημα.

Δικό μου παράδειγμα. Είμαι με αυτοκίνητο στην Πέτρου Ράλλη και θέλω να στρίψω αριστερά στην εθνική, αλλά έχω βγει από τη γέφυρα στη δεξιά λωρίδα και έχει πολλή κίνηση. Λίγο μετά τη γέφυρα μπαίνω στη μεσαία λωρίδα, βγάζω αριστερό φλας έτσι ώστε να πιάσω την αριστερή και περιμένω να βρω λίγο χώρο. Τα αυτοκίνητα σχεδόν σταματημένα λόγω κίνησης και του φαναριού. Στον μεσαίο καθρέφτη βλέπω μόνο το αυτοκίνητο πίσω μου, ενώ στον αριστερό δεν έχω καλή ορατότητα από τον «διάδρομο», παρά μόνο για λίγα μέτρα.
Είμαι με αριστερό φλας και κάποιος μου αφήνει κενό να μπω, οπότε κόβω ελάχιστα και πολύ αργά δείχνοντας πρόθεση να μπω στη λωρίδα και ταυτόχρονα κοιτάζω συνέχεια τον αριστερό καθρέφτη για τις μηχανές που περνάνε ανάμεσα. Όπως έχει στρίψει λίγο το αυτοκίνητο δεν έχω μεγάλη ορατότητα πίσω, γυρνάω και κεφάλι αλλά ακόμη χειρότερα, όμως ο διάδρομος όσο βλέπω είναι άδειος. Για να μην έχω τον άλλο να με περιμένει να πάρω την απόφαση, βγαίνω σιγά σιγά έτσι ώστε αν κάποιος με μηχανή περνάει ανάμεσα να με δει και να προσέξει.

Και βλέπω κοπελιά πατημένη με σκούτερ να έρχεται, που δεν φαινόταν με τίποτα γιατί το κουτί πίσω μου ήταν και ψηλό (εγώ με rallye) και μόνο αν έβγαζα όλο το κεφάλι από το παράθυρο θα την έβλεπα. Πλακώνεται στα φρένα η κοπελιά και μου ρίχνει και μια μούντζα. Τώρα τι έφταιγα; Τι να έκανα δηλαδή, να το έκοβα στο φανάρι αριστερά κλείνοντας όποιον είναι δίπλα μου; Έπρεπε να μπω στη γαμημένη αριστερή λωρίδα. Όταν είμαι με τη μηχανή πάντα προσέχω τα αυτοκίνητα μπροστά που έχουν ανάψει φλας και είτε κόβω και τους αφήνω, είτε κόβω τους ειδοποιώ με φώτα ή κόρνα και με αφήνουν, πως αλλιώς θα γίνει; Δεν μπορείς να πας με χίλια σε ένα στενό διαδρομάκι και να περιμένεις να σε σε δουν όλοι, χρειάζεται μια στοιχειώδης λογική. Ο άλλος δεν έχει ραντάρ. Δηλαδή έστω αν την άξιζα την μούντζα, ας μου εξηγήσει η κοπελιά γιατί. Τουλάχιστον κάνε την παρουσία σου φανερή γιατί αν ήταν κάποιος άλλος που δεν πρόσεχε τόσο και έβγαινε απότομα νομίζοντας ότι δεν έρχεται κανείς, η εν λόγω κοπελιά δεν θα ήταν σε θέση να ρίξει καντήλια.

pektis
04/03/2015, 12:22
@@
Ξέρεις πόσες φορές έχω τρακάρει πεζός με γριά που που βγαίνει από το φούρνο χωρίς να τσεκάρει???:bawl:

Φιλικη δηλωση σου εκανε ή την γλυτωσες αγρατσουνιστος;:lol:

harris_x
04/03/2015, 12:24
Βρε Μανωλιό από ανασκαφές έμαθες, το κουμπί που λέει ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΕ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ακόμα δεν;

Επίσης ναι όλοι σαν πεζοί σκέφτονται Χαρούλη. Οι μοτοσικλετιστές δεν ξέρουν από μονόδρομους πεζόδρομους πεζοδρόμια και όλοι μαζί οι εποχούμενοι μηχανοκίνητοι και μη στα παπάκια τους κόκκινα πράσινα μπλε προτεραιότητες στοπ κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ. Όλοι σαν πεζοί, πάμε σαν lemmings και ότι βγει...

ρε αλήθεια δεν καταλάβατε τι εννοώ;

Αυτό που θέλω να πω είναι πως θα πρέπει να φερόμαστε αντιστοίχως...
Δηλ, έχετε ο άλλος απο πίσω γαμ#$%ντας, τι κάνεις; Να κάνεις ότι θα έκανες αν ερχόταν κάποιος τρέχοντας όντας πεζός στο πεζοδρόμιο, άκρη. κλπ...

gior-gos
04/03/2015, 12:31
Τα μεγαλύτερα προβλήματα το δημιουργεί η νέα γενιά των μοτοσυκλετιστών. Βρίζουν, φωνάζουν, μουντζώνουν, ωρύονται, παίζουν φώτα, μαρσάρουν, τρομοκρατούν σε συνεχόμενη βάση μόνο και μόνο με την υποψία ότι κάποιο αυτοκίνητο δε κάνει κάτι καλά. Έχουν ένα θεωρητικό υπόβαθρο ότι είναι εκτεθειμένοι και δε τους προσέχουν, παράλληλα είναι κατουρημένοι από το φόβο της διαχείρισης του δικύκλου και το αποτέλεσμα είναι εκρηκτικό.

Πλέον πετυχαίνω αυτοκίνητα στο δρόμο που με την υποψία ότι είμαι από πίσω τους κάνουν τα πάντα για να περάσω εγω με τη μηχανή. Λες και είναι υποχρέωση τους. απόδειξη πόσο τους έχουν τρομοκρατήσει κάποιοι τρισάθλιοι εξωγήινοι δικυκλιστές τόσο καιρό.

Εάν αυτοί οι δικυκλιστές ήταν σε κάποια άλλη χώρα, που αυτοί φαντάζονται ότι έχει καλύτερους οδηγούς αυτοκινήτων, με καλύτερη οδική παιδεία (ΨΕΜΜΑΑΑΑΑ), θα τους είχαν πάρει παραμάζωμα για πλάκα, χωρίς ίχνος αστικής ευθύνης. Οι μηχανές στην Αμερική για παράδειγμα, εντός μεγάλων πόλεων, κινούνται πίσω από τα αυτοκίνητα αναγκαστικά για να προφυλαχθούν από τους δολοφόνους με τα αυτοκίνητα. Η ροή τους στη πόλη δε διαφέρει καθόλου από αυτή ενός αυτοκινήτου. Πέρα από το νόμο είναι και θέμα επιβίωσης. Ο μέσος Αμερικάνος οδηγός δε κοιτάει ΠΟΤΕ καθρέπτες. Ας φαντάζεστε εσείς ότι στην Ελλάδα φταίει ο οδηγική παιδεία.

Εγώ αισθάνομαι πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια όταν έχω ταξιτζίδες τριγύρω μου. Είναι το μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών που χρησιμοποιούν καθρέπτες. Τεράστια διαφορά από τους υπόλοιπους.

Επίσης προσωπικά αισθάνομαι ασφάλεια κυρίως ανάμεσα από καγκούρια δικυκλιστές. Μπορεί να κάνουν φασαρία και σαματά, μπορεί να τους βρίζω τη μάνα το πατέρα και ότι άλλο έχουν, όταν μου ξυπνάνε το παιδί που κοιμάται γιατι περάσαν σπασμένοι έξω από το σπίτι, αλλά είναι οι μόνοι που έχουν μια λογική συμπεριφορά όταν οδηγούν στο δρόμο.

Τέλος προσπαθώ όσο μπορώ να σηκώνω χέρια ευχαριστίας σε όλα τα αυτοκίνητα που δείχνουν ότι με έχουν προσέξει από το καθρέπτη τους. είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.

:beer::beer:

Να προσθεσω επισης, απ οτι εχω παρατηρησει, οτι ενας ακομα λογος που η νεα γενια μοτοσυκλετιστων (και κυριως οι μικροτεροι σε ηλικια) δημιουργει προβληματα, ειναι γιατι εχει την (ξεφτισμενη πλεον) εντυπωση οτι μοτοσυκλετα = μαγκια, δηλαδη ενας μηχανοβιος "πρεπει" να ειναι μαγκας (το μαγκας με την κακη εννοια φυσικα - κουραδομαγκια στη πραγματικοτητα).

Η αληθεια ειναι οτι οι οδηγοι των αυτοκινητων εχουν βαλει πολυ νερο στο κρασι τους οσον αφορα τις μηχανες. Κανουν πραγματα - παραχωρησεις - που σε καμια περιπτωση δεν ειναι υποχρεωμενοι να κανουν. Κι εγω επισης οταν βλεπω καποιο αυτοκινητο που προσπαθει να με διευκολυνει παντα του κανω ενα νευμα ευχαριστιας ειτε με το χερι, ειτε με το κεφαλι, ειτε με μια ψιλοκόρνα.

amyroukai
04/03/2015, 12:37
Μηδε οι πεζοι στο δρομο μεριαζουν (αυτο ειδικα ονειρο) μηδε οι εποχουμενοι. Πα καλα ρε; Θα πας πΧιο γληγορα; Η τρελος εισαι η επιδειξιας, οπως και να'χει σαλτα και ερωτευσου, ο δρομος ειναι δικος τους των μπροστινωνΕ, δικαιωμα κληρονομικο. :lol:

Διασκεδαζω παντως με το ποσο διαφορετικα μας φαινονται τα ιδια πραματα στους ιδιους δρομους.

amyroukai
04/03/2015, 12:54
....εχει την (ξεφτισμενη πλεον) εντυπωση οτι μοτοσυκλετα = μαγκια, δηλαδη ενας μηχανοβιος "πρεπει" να ειναι μαγκας (το μαγκας με την κακη εννοια φυσικα - κουραδομαγκια στη πραγματικοτητα)......

Παρομοια συζητηση ειχαμε χτες, με αφορμη κειμενο υμνο στην αγνη ψυχη του κοντρακια.
Γιατι οπως ειπε και μια ψυχη που τα εζησε απο μεσα (και η δικη μου γνωση λογω συγγενη συμμετεχοντα-επαγγελματια ερασιτεχνη δεν διαφερει πολυ), ξυλο, σαμποταζ, κλοπες, ρουφιανιες, κανονισμενα πραγματα απο συνεργεια για να μαζωχνουν πελατακια κοροϊδακια που ηθελαν "ιδιο με αυτο που κερδισε", υποκοσμος και πλειοψηφικα καμμια σχεση με μοτοσικλετισμο... Οποτε διαβαζει ο νεος, του πιπιλανε τ'αυτια και οι "λεουρες" που τα εχουν κανει ολα και ηταν ολα τελεια, να το προτυπο της μαγκιας κλανιας που αρνειται να πεθανει, αφου ειναι "ιδανικο".


Και οπως εγραψε και ο Φελουκας νομιζω στο τελευταιο τευχος του περιοδικου, ζουμε στη χωρα που το Αθηνα-Πατρα θεωρειται ταξιδι και εχουν να πουν ιστοριες με δρακους ακομα και οσοι πηγαν μεχρι το Κιατο και πισω...

nikos_abel
04/03/2015, 13:08
ζουμε στη χωρα που το Αθηνα-Πατρα θεωρειται ταξιδι και εχουν να πουν ιστοριες με δρακους ακομα και οσοι πηγαν μεχρι το Κιατο και πισω...

Διάλεξες και τη διαδρομή. Καλύτερα Συρία - Αυγατηγανιστάν παρά αυτή η "εθνική οδός" :lol:

amyroukai
04/03/2015, 13:12
Διάλεξες και τη διαδρομή. Καλύτερα Συρία - Αυγατηγανιστάν παρά αυτή η "εθνική οδός" :lol:

Τα παράπονα στον αρθρογράφο περικαλώ, εγώ αναπαράγω μέρος του κειμένου άνευ αδείας του περιοδικού και του συντάκτη :lol:
Και μέχρι το Κιάτο παλεύεται, δεν έχει πολύ από το κακό κομμάτι.

pektis
04/03/2015, 13:51
Μετα το Κιατο φαινεται η εμπειρια...:lol:
Να οδηγεις σε ''δρομο'' μιας λωριδας, με κορινες!!(και λαστιχο να σε πιασει, δεν εχει να σταματησεις!)

GFawkes
04/03/2015, 14:08
Μετα το Κιατο φαινεται η εμπειρια...:lol:
Να οδηγεις σε ''δρομο'' μιας λωριδας, με κορινες!!(και λαστιχο να σε πιασει, δεν εχει να σταματησεις!)

Με αξιοπρεπεια ομως..... (sic)

georgezzr600
04/03/2015, 14:16
η παρουσια μας στους δρομους ειναι και καθρευτης της προσωπικοτητας μας.ειτε λοιπον προκειται για μοτοσυκλετα ειτε για αυτοκινητο ειτε για φορτηγο.
γεγονος ειναι οτι η οδηγικη παιδεια μας ειναι στα ταρταρα.γεγονος επισης οτι η παιδεια μας γενικοτερα ειναι λιγο πιο πανω απο τα ταρταρα.
γεγονος επισης οτι η παρατεταμενη οικονομικη κριση μας εχει κανει ακομα πιο κουζουλους που λενε και στη κρητη.
πρεπει απλα να σκεφτουμε οτι κανοντας βηματα εμεις δημιουργουνται μονοπατια για το μελλον.
ο παππους που τριγυρναει σουρωμενος και παιρνει στο λαιμο του κοσμο και κοσμακη με το αμαξι του καποια στιγμη θα συναντησει Τον Δημιουργο...
εγω που ειμαι νεοτερος πρεπει να μαθω να φερομαι σωστα στο δρομο,ωστε να με δει και ο γιος μου και να μαθαινει και παει λεγοντας..
ο δρομος ειναι δανεικος και οχι δικος μου...και το βραδυ με περιμενει η οικογενεια μου στο σπιτι
υ.γ. ουδεις αναμαρτητος και γιαυτο καμμια φορα περναω με ...βαθυ πορτοκαλι σε φαναρι του τεταρτου στη Λαγκαδα......

Mits-fz6
04/03/2015, 19:07
Ξεκίνησα οδηγώντας αυτοκίνητο. Στην συνέχεια οδήγησα μηχανή. Τώρα που οδηγώ και τα δύο βλέπω πόσα λάθη έκανα τόσο καιρό στο αυτοκίνητο. Τώρα μπορώ να αντιληφθώ σε ποια σημεία πρέπει να προσέξω διπλά για τυχών δίκυκλο. Δυστυχώς όμως αυτό δεν ισχύει για τους οδηγούς που δεν οδηγούν δίκυκλο. Στα τόσα χρόνια οδήγησης μες την Αθήνα από προσωπική μου έρευνα έχω επιβεβαιώσει πολλές προκαταλήψεις περί ομάδες οδηγών. Πιστεύω πως αν δίναμε την ευκαιρία σε όλους τους οδηγούς αυτοκινήτων να πάρουν μια εμπειρία οδήγησης μοτοσικλέτας, άλλη αντίληψη θα είχαν. Τουλάχιστον προσωπικά ίσως δεν θα μάθαινα αυτές τις λεπτομέρειες μέχρι κάποιο άτυχο αποτέλεσμα να έβρισκα μπροστά μου.

Eversman
04/03/2015, 19:44
Καλύτερα Συρία - Αυγατηγανιστάν παρά αυτή η "εθνική οδός" :lol:

Μη το λές, μη το λές! Έχει κάτι σφήκες εκεί ... ΝΑ με το συμπάθιο. Μοιάζουν με 7.62, βουίζουν σαν 7.62 και πετάν πολύ κοντά στο κεφάλι σου οι άτιμες. Το μόνο καλό είναι ότι εκεί δεν έχει διόδια. Έχει όμως πολλά μα πολλά μπλόκα :D

mikes
04/03/2015, 21:06
Ο οδηγός αυτοκινήτου δεν μπορεί να μπει στη θέση του αναβάτη και το αντίστροφο όταν βρίσκεται στο αντίστοιχο όχημα.

Δικό μου παράδειγμα. Είμαι με αυτοκίνητο στην Πέτρου Ράλλη και θέλω να στρίψω αριστερά στην εθνική, αλλά έχω βγει από τη γέφυρα στη δεξιά λωρίδα και έχει πολλή κίνηση. Λίγο μετά τη γέφυρα μπαίνω στη μεσαία λωρίδα, βγάζω αριστερό φλας έτσι ώστε να πιάσω την αριστερή και περιμένω να βρω λίγο χώρο. Τα αυτοκίνητα σχεδόν σταματημένα λόγω κίνησης και του φαναριού. Στον μεσαίο καθρέφτη βλέπω μόνο το αυτοκίνητο πίσω μου, ενώ στον αριστερό δεν έχω καλή ορατότητα από τον «διάδρομο», παρά μόνο για λίγα μέτρα.
Είμαι με αριστερό φλας και κάποιος μου αφήνει κενό να μπω, οπότε κόβω ελάχιστα και πολύ αργά δείχνοντας πρόθεση να μπω στη λωρίδα και ταυτόχρονα κοιτάζω συνέχεια τον αριστερό καθρέφτη για τις μηχανές που περνάνε ανάμεσα. Όπως έχει στρίψει λίγο το αυτοκίνητο δεν έχω μεγάλη ορατότητα πίσω, γυρνάω και κεφάλι αλλά ακόμη χειρότερα, όμως ο διάδρομος όσο βλέπω είναι άδειος. Για να μην έχω τον άλλο να με περιμένει να πάρω την απόφαση, βγαίνω σιγά σιγά έτσι ώστε αν κάποιος με μηχανή περνάει ανάμεσα να με δει και να προσέξει.

Και βλέπω κοπελιά πατημένη με σκούτερ να έρχεται, που δεν φαινόταν με τίποτα γιατί το κουτί πίσω μου ήταν και ψηλό (εγώ με rallye) και μόνο αν έβγαζα όλο το κεφάλι από το παράθυρο θα την έβλεπα. Πλακώνεται στα φρένα η κοπελιά και μου ρίχνει και μια μούντζα. Τώρα τι έφταιγα; Τι να έκανα δηλαδή, να το έκοβα στο φανάρι αριστερά κλείνοντας όποιον είναι δίπλα μου; Έπρεπε να μπω στη γαμημένη αριστερή λωρίδα. Όταν είμαι με τη μηχανή πάντα προσέχω τα αυτοκίνητα μπροστά που έχουν ανάψει φλας και είτε κόβω και τους αφήνω, είτε κόβω τους ειδοποιώ με φώτα ή κόρνα και με αφήνουν, πως αλλιώς θα γίνει; Δεν μπορείς να πας με χίλια σε ένα στενό διαδρομάκι και να περιμένεις να σε σε δουν όλοι, χρειάζεται μια στοιχειώδης λογική. Ο άλλος δεν έχει ραντάρ. Δηλαδή έστω αν την άξιζα την μούντζα, ας μου εξηγήσει η κοπελιά γιατί. Τουλάχιστον κάνε την παρουσία σου φανερή γιατί αν ήταν κάποιος άλλος που δεν πρόσεχε τόσο και έβγαινε απότομα νομίζοντας ότι δεν έρχεται κανείς, η εν λόγω κοπελιά δεν θα ήταν σε θέση να ρίξει καντήλια.
εγω αμα μου εριχνε μουντζα και με εβριζε, θα τη πλακωνα στα γ@μωσταυριδια τη τυπισσα! ΑΥΤΗ εφταιγε, όχι εσυ! η διηθηση απαγορευεται από τον κοκ!
με τη μηχανη δεν εχω βρισει/μουντωσει ποτε οδηγο που "εβγαλε μουρη" για αλλαγη λωρίδας ενώ κανω διηθηση! μονο τον ειδοποιω με τη κορνα αν δω ότι δεν προλαβαίνω να σταματήσω για να τον αφήσω να περασει!

o_gavros
07/03/2015, 13:14
Εγώ αισθάνομαι πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια όταν έχω ταξιτζίδες τριγύρω μου. Είναι το μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών που χρησιμοποιούν καθρέπτες. Τεράστια διαφορά από τους υπόλοιπους.

Σπύρο,πες αλήθεια, ήσουν ελαφρά πιωμένος όταν έγραφες το παραπάνω; :p
Συμφωνώ μόνο στο τεράστια διαφορά απο τους υπόλοιπους.Προς το χειρότερο δυστυχώς.
Στη δικιά μου νοητή κατάταξη,μπαίνουν τελευταία θέση μαζί με τις γκόμενες.




Τέλος προσπαθώ όσο μπορώ να σηκώνω χέρια ευχαριστίας σε όλα τα αυτοκίνητα που δείχνουν ότι με έχουν προσέξει από το καθρέπτη τους. είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω.

και έτσι πρέπει!

gior-gos
07/03/2015, 14:39
Συμφωνώ μόνο στο τεράστια διαφορά απο τους υπόλοιπους.Προς το χειρότερο δυστυχώς.
Στη δικιά μου νοητή κατάταξη,μπαίνουν τελευταία θέση μαζί με τις γκόμενες.

Υπαρχει ομως μια μεγαλη και σημαντικη διαφορά φιλε Γιαννη.

Οι ταξιτζηδες, ναι μεν κανουν μαλακιες, αλλά τις κανουν εν γνώση τους. Οι πιτσιρίκες / πιτσιρικάδες / φοβισμενες γυναικες κτλ, τις κανουν εν αγνοία τους.

Προσωπικα, 1000 φορες θα προτιμουσα να εχω μπροστα μου / πισω μου / πλάι μου εναν ταξιτζη που ξερω οτι ειναι ενας εμπειρος οδηγος, και που οταν θα κανει τη ματσακονιά του θα εχει λαβει τα μετρα του, διότι τη ματσακονία του θα την κανει απο πρόθεση και οχι εν αγνοία του, παρά ενα 18άχρονο αγορακι / κοριτσακι που πηρε το διπλωμα χτες, που οταν οδηγει μιλαει στο κινητο, φταχνει το μαλλι στον καθρεφτη, που γενικοτερα ειναι στον κοσμο του και οταν θα κανει μαλακια το πιθανοτερο ειναι να μην το παρει καν χαμπαρι. Ειναι άλλο να "φάς" ενα φαναρι εχοντας ελεγξει πρωτα, και άλλο να "φάς" ενα φαναρι γιατι απλα δεν αντιλήφθηκες καν την ύπαρξή του ;)

:)

7Tolis
07/03/2015, 15:02
Εχμ..τα ταξί ειναι γατάκια μπροστα στα ασθενοφόρα.

SHOOTER045
07/03/2015, 15:31
Εχμ..τα ταξί ειναι γατάκια μπροστα στα ασθενοφόρα.

Ξέρεις φαντάζομαι ότι ένας μεγάλος rally man ,Gilles pannizi ήταν οδηγός ασθενοφόρου στο Παρίσι

7Tolis
07/03/2015, 16:06
Οχι δεν το ήξερα αυτό οπότε,...εμ τα βλέπεις;

Mits-fz6
08/03/2015, 00:28
Υπαρχει ομως μια μεγαλη και σημαντικη διαφορά φιλε Γιαννη.

Οι ταξιτζηδες, ναι μεν κανουν μαλακιες, αλλά τις κανουν εν γνώση τους. Οι πιτσιρίκες / πιτσιρικάδες / φοβισμενες γυναικες κτλ, τις κανουν εν αγνοία τους.

Προσωπικα, 1000 φορες θα προτιμουσα να εχω μπροστα μου / πισω μου / πλάι μου εναν ταξιτζη που ξερω οτι ειναι ενας εμπειρος οδηγος, και που οταν θα κανει τη ματσακονιά του θα εχει λαβει τα μετρα του, διότι τη ματσακονία του θα την κανει απο πρόθεση και οχι εν αγνοία του, παρά ενα 18άχρονο αγορακι / κοριτσακι που πηρε το διπλωμα χτες, που οταν οδηγει μιλαει στο κινητο, φταχνει το μαλλι στον καθρεφτη, που γενικοτερα ειναι στον κοσμο του και οταν θα κανει μαλακια το πιθανοτερο ειναι να μην το παρει καν χαμπαρι. Ειναι άλλο να "φάς" ενα φαναρι εχοντας ελεγξει πρωτα, και άλλο να "φάς" ενα φαναρι γιατι απλα δεν αντιλήφθηκες καν την ύπαρξή του ;)

:)

Γιώργο πραγματικά πιστεύεις ότι οι μαλατέτειες που πράτουν οι ταξιτζήδες οφείλονται στην εν κρίση παράνομη ενέργεια τους; Εγώ θα έδινα μόλις το 20% των λαθών τους να εξηγείται για αυτό το αίτιο. Προσωπικά δίνω το 80% των λαθών τους να οφείλεται στο προχωρημένο της ηλικίας τους, στο πολύωρο της εργασίας τους καθώς και στην απροσεξία (βασικό αστάθμητο παράγοντα).
Δεν μπορώ να δεχθώ οτι ένας ταξιτζής να αλλάζει λωρίδα χωρίς να αναλογίζεται την παρουσία άλλων οχημάτων (με την πλειοψηφία των περιπτώσεων να μην περιλαμβάνουν υπόδειξη - σηνιάλο) εν κρίση του.
Δεν μπορώ να δεχθώ να κόβει υπέρμετρα ταχύτητα χωρίς να ειδοποιήσει ή να λάβει μέτρα προφύλαξης των οχημάτων που έπονται εν κρίση του.

gior-gos
08/03/2015, 09:23
Η αληθεια ειναι οτι πολλοι ταξιτζηδες οδηγουν με την νοοτροπια "αρχοντας του δρομου" με οτι αυτο συνεπαγεται στην οδήγησή τους..

Ομως, επειδη αυτη τους η νοοτροπια ειναι γνωστη στους υπολοιπους χρηστες του δρομου, η ματσακονιά τους μπορει να θεωρηθει αναμενομενη και δεδομενη. Ετσι λοιπον, γνωριζοντας και περιμενοντας τη (σχεδον σιγουρη) ματσακονιά του ταξιτζη, λαβαινεις τα μετρα σου. Οταν πχ κινουμαι στη δεξια πλευρα κεντρικου δρομου και εχω μπροστα μου ταξι, εχω ως δεδομενο οτι ειναι εξαιρετικα πιθανο ο ταξιτζης να σταματησει αποτομα και χωρις καμια ειδοποιηση για να επιβιβασει ή να αποβιβασει πελατη. Οταν λοιπον οδηγω πισω απο αυτο το ταξι και εχω ως δεδομενο την πιθανη ματσακονιά του, οφειλω να ειμαι (περισσοτερο) υποψιασμενος και να κανω τις ενεργειες εκεινες που θα αποτρεψουν πιθανο ατυχημα (αφηνω μεγαλυτερη αποσταση, αλλαζω λωριδα, τον προσπερναω, ή οτι αλλο θα με διαφυλαξει καλυτερα).
Αυτο που θελω να πω ειναι οτι κατα ενα μεγαλο ποσοστο η οδικη συμπεριφορα των ταξιτζηδων ειναι προβλεψιμη. Απο κει και περα πρεπει και μεις να φυλαμε τα ρουχα μας για να χουμε τα μισα ;).
Αυτο που προσωπικα με φοβιζει περισσοτερο ειναι η απροβλεπτη οδικη συμπεριφορα που οφειλεται κυρίως σε φοβο ή (και) απειρία. Πχ, οι σπασμωδικες κινησεις πανικου που θα κανει μια άπειρη και φοβισμενη πιτσιρίκα ισως δεν μου δωσουν την ευκαιρια να αποφυγω το λαθος της διοτι πιθανοτατα θα ειναι κατι ακαριαίο που δε θα το περιμενω.

Σε καμια περιπτωση δεν ισχυριζομαι οτι οι ταξιτζηδες δεν κανουν μαλακιες (και χοντρες μαλιστα). Σιγουρα παιζουν ρόλο κι αυτα που αναφερεις, κουραση κτλ. Αναμεσα στους 2 ομως (ταξιτζη και απειρο οδηγο) θα "εμπιστευομουν" πολυ περισσοτερο τον ταξιτζη.

spyro
08/03/2015, 10:02
Σπύρο,πες αλήθεια, ήσουν ελαφρά πιωμένος όταν έγραφες το παραπάνω; :p
...

:p:lol:

όπως τα εξηγεί ο giorgos είναι. τα ίδια έχω και εγώ στο μυαλό μου. οι ταξιτζίδες και οι γκαζοκίλερς (γρήγοροι γενικώς) είναι οι μόνοι προβλέψιμοι.

(χωρίς να έχω ούτε έναν γνωστό και ουτε έναν συγγενή ταξιτζή. απλά σαν εμπειρία ως μοτοσικλετιστής απέναντι τους)

1. ο χειρότερος τύπος οδηγού με διαφορά στους δρόμους είναι ο 60+ άντρας με πολιτικό αυτοκίνητο. έχει πλέον κουραστεί να περιμένει να του αναγνωρίσουν την αξία του και το πόσο σημαντικός είναι σε αυτό τον κόσμο και απλά δε δίνει σημασία σε τίποτα. στην αλλαγή λωρίδας είναι απλά να μη σου κάτσει. έχει συσσωρεύσει τόση οικονομική, κοινωνική και ψυχολογική σφαλιάρα στη ζωή, που πλέον είναι επικύνδυνος
2. με τη μηχανή ποτέ δεν έχω κινδυνέψει με ταξιτζή. είναι οι μόνοι που καταλαβαίνουν οτι είμαι τριγύρω τους.
3. τα προβλήματα γεννούνται όταν οδηγώ εγώ αυτοκίνητο και έχω ταξιτζή μπροστά μου. εκει δε μπορείς να ξεφύγεις στην επειδικτικά χαμηλή ροή κίνησης που χρησιμοπούν. το κάνουν και προφανώς είναι κατακριτέο αλλά επουδενή επικύνδυνο. Το κάνουν γιατί είτε ψάχνουν πελάτη, είτε ψάχνουν 2ο πελάτη, είτε προσπαθούν να τρενάρουν τη κούρσα για να δημιουργήσουν αντιπερισπασμούς όταν βαράνε κλεβοντας τις μονάδες στο ταξίμετρο.
4. ο μέσος όρος ηληκίας των ταξιτζίδων είναι πολυ μικρότερος απο ότι ήταν
5. το θέμα είναι στατιστικό. αν υπήρχαν τόσα έντονα κόκκινα αυτοκίνητα στους δρόμους όσα είναι τα ταξί, τότε ο κόσμος θα έβριζε τους "κόκκινους". είναι καθαρά θέμα πόσες επαφές έχει ο εγκέφαλος με έναν τύπο αυτοκινήτου κάθε μέρα. παρ' όλα αυτά έναντι των μοτοσικλετιστών δεν έχουν προβλήματα αρκεί να μην κάνεις εσύ την παρανομία την οποία ξέρουν και χρησιμοποιούν απέναντι σου:

μην τους προσπερνάς απο δεξιά τους

SHOOTER045
08/03/2015, 10:35
Απλά όποιος οδηγάει και μότο, ανεξάρτητα τι δουλειά κάνει.
Οδηγώντας μετά το κουτί σκέφτεται και συμπεριφέρεται σαν μοτοσυκλετιστης

AUFGEBRACHT
08/03/2015, 10:49
Όπως κατά τη σοφή λαϊκή παροιμία τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, έτσι και το όχημα δεν κάνει τον οδηγό. Εάν ο άλλος έχει έλλειψη οδηγικής παιδείας ό,τι και να καβαλήσει οδηγικά απαίδευτος και αμόρφωτος θα είναι. Αν είσαι κάφρος στο δρόμο με τη μοτοσυκλέτα, κάφρος θα είσαι και με το τετράτροχο. Η μοναδική διαφορά είναι πως εάν είσαι (συνειδητοποιημένος και όχι ευκαιριακός) αναβάτης μοτοσυκλέτας, όταν οδηγείς αυτοκίνητο μπορεί να προσέξεις περισσότερο τους δίκυκλους εποχούμενους γιατί έχεις βρεθεί στη θέση τους και ξέρεις ότι μπορούν να γίνουν stealth λόγω οχήματος.

Τζιμ Άνταμς
08/03/2015, 12:21
Όπως κατά τη σοφή λαϊκή παροιμία τα ράσα δεν κάνουν τον παπά, έτσι και το όχημα δεν κάνει τον οδηγό. Εάν ο άλλος έχει έλλειψη οδηγικής παιδείας ό,τι και να καβαλήσει οδηγικά απαίδευτος και αμόρφωτος θα είναι. Αν είσαι κάφρος στο δρόμο με τη μοτοσυκλέτα, κάφρος θα είσαι και με το τετράτροχο. Η μοναδική διαφορά είναι πως εάν είσαι (συνειδητοποιημένος και όχι ευκαιριακός) αναβάτης μοτοσυκλέτας, όταν οδηγείς αυτοκίνητο μπορεί να προσέξεις περισσότερο τους δίκυκλους εποχούμενους γιατί έχεις βρεθεί στη θέση τους και ξέρεις ότι μπορούν να γίνουν stealth λόγω οχήματος.

Συμφωνώ και επαυξάνω.
Ως αναβάτες μοτο απλά μαθαίνουμε που να προσέξουμε για άλλους αναβάτες όταν εμείς είμαστε μέσα στο αμάξι. Τίποτε παραπάνω. Το ίδιο όταν είσαι ποδηλάτης κ.ο.κ.
Οι απαίδευτοι και αμόρφωτοι στην οδική κυκλοφορία είναι επικίνδυνοι ακόμα και με τα πόδια! Και είναι τόοοοοοοσοι περισσότεροι οι επικίνδυνοι πεζοί!

o_gavros
08/03/2015, 19:13
Ρε παίδες, τι θα πει "κάνω τη μαλακία εις γνώση μου" ή "είναι προβλέψιμη η απρόβλεπτη συμπεριφορά τους";
Η μαλακία είναι μαλακία, γιατί εξ'ορισμού είναι μαλακία (το λέει και η εγκυκλοπαίδεια :p )
Και τι να το κάνω άμα ο μαλάκας είναι πολύπειρος ή ρούκι, άμα με ξαπλώσει φαρδύ πλατύ στην άσφαλτο;

Αν η εμπειρία σας, σας έχει διδάξει ότι οι ταρίφες είναι φυλή που κοιτάνε καθρέφτη, τότε ειλικρινά εκπλήσσομαι!
Η δική μου,με κάνει να βάζω και το χέρι στη φωτιά που λέμε.
Ναι το γενικό πόρισμα λέει ότι η πλειοψηφία των οδηγών δεν κοιτάει καθρέφτες (είτε είναι σε 2 είτε σε 4 ρόδες).
Ναι, αναπτύσσουμε τις μαντικές μας ικανότητες στους δρόμους των πόλεων, αλλά η στραβή θα σε ρίξει τη φορά εκείνη που στατιστικά δεν θα καταφέρεις να προβλέψεις τη μαλακία του πλησίον.

Μη νομίζετε ότι όλα σταματάνε στο μαλάκα.
Έστω ότι ως εκ θαύματος του ξέφυγες, έρχεται το κράτος να παίξει τον εποπτεύοντα ρόλο του στην ακεραιότητα μας και γιααυτό τοποθετεί κρατήρες σε κάθε πιθανό και απίθανο σημείο,ώστε να μην έχεις ελπίδα καμιά ρε παλιοτσαντάκια που μου θες και μηχανακια :p

gior-gos
08/03/2015, 20:47
Ναι το γενικό πόρισμα λέει ότι η πλειοψηφία των οδηγών δεν κοιτάει καθρέφτες (είτε είναι σε 2 είτε σε 4 ρόδες).

Ναι το ξερω... Ειναι κατι αλητες μηχανάκηδες που εχουν βγαλει τους καθρεφτες για να ομορφυνουν το μοτοσακο τους.. :p:lol:

:beer:

Viper4
09/03/2015, 01:17
όλοι έχουμε κάνει βλακείες οδηγώντας μηχανή και όλοι έχουμε κάνει βλακείες οδηγώντας αυτοκίνητο! Όμως, υπάρχουν βλακείες και βλακείες. Άλλο το ήταν στην νεκρή μου γωνία στον καθρέφτη και δεν τον είδα, και άλλο το έσφαξα κάργα το κόκκινο γιατί βιαζόμουν... Άλλο το έκανα διήθηση και άλλο το πέρασα το ΣΤΟΠ αέρα πατέρα.

Γενικότερα πρέπει να αντιλαμβανόμαστε ότι δεν έχουν όλοι την ίδια εμπειρία με εμάς, ούτε τόσο διαυγές κεφάλι όπως εμείς και πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 14!
Δώστε τόπο στην οργή εκεί που μπορείτε και μιληστε όμορφα, ζητήστε με χαμόγελο ένα συγνώμη όταν έχετε κάνει μαλακία και θα δείτε πόσο πιο όμορφα θα περάσει η μέρα σας!

drspeed
09/03/2015, 20:36
Καλά κάντε καμία μαλακία να με κλείσει κανείς και θα δεί πόσα μέτρα μπορεί να απομακρηνθεί ένας καθρέφτης από το αμάξι του σε κλάσματα του δευτερολέπτου..

Αυτό τα γλυκανάλατα είναι για άλλες χώρες που τα ζώα είναι στα λιβάδια και όχι πίσω από τιμόνια.Εδώ μόνο από κλωτσιές καταλαβαίνουν μερικοί...
Όταν θές να αλλάξεις πορεία είσαι υπέυθυνος να το κάνεις με ασφάλεια και για εσένα και για τους υπόλοιπους, αν δεν είσαι 100% σίγουρος δεν το κάνεις... Το δεν σε είδα να πάς να το πείς σε καμία μύγα... εμένα με κάνει ακόμα πιο έξαλο.
Και τώρα είναι που θα βγεί κάποιος και θα πεί ...γιατί εσύ με το αμάξι προσέχεις πάντα τις μηχανές...
Η απάντηση είναι ΝΑΙ. καλύτερα να στραβώσω ένα φτερό ή να φτάσω 2 λεπτά αργότερα παρά να πάρω έναν άνθρωπο στον λαιμό μου.
:a014: :lol:

pektis
09/03/2015, 21:09
Καλά κάντε καμία μαλακία να με κλείσει κανείς και θα δεί πόσα μέτρα μπορεί να απομακρηνθεί ένας καθρέφτης από το αμάξι του σε κλάσματα του δευτερολέπτου..

Αυτό τα γλυκανάλατα είναι για άλλες χώρες που τα ζώα είναι στα λιβάδια και όχι πίσω από τιμόνια.Εδώ μόνο από κλωτσιές καταλαβαίνουν μερικοί...
Όταν θές να αλλάξεις πορεία είσαι υπέυθυνος να το κάνεις με ασφάλεια και για εσένα και για τους υπόλοιπους, αν δεν είσαι 100% σίγουρος δεν το κάνεις... Το δεν σε είδα να πάς να το πείς σε καμία μύγα... εμένα με κάνει ακόμα πιο έξαλο.
Και τώρα είναι που θα βγεί κάποιος και θα πεί ...γιατί εσύ με το αμάξι προσέχεις πάντα τις μηχανές...
Η απάντηση είναι ΝΑΙ. καλύτερα να στραβώσω ένα φτερό ή να φτάσω 2 λεπτά αργότερα παρά να πάρω έναν άνθρωπο στον λαιμό μου.
:a014: :lol:

Εδω τους σκοτωνουν και την κανουνε ρε φιλε...
Τι να λεμε τωρα...:confused::a014:

7Tolis
09/03/2015, 22:30
Γιατί εσύ με το αμάξι προσέχεις πάντα τις μηχανές; Το 'πα πρώτος.

pektis
10/03/2015, 06:59
Γιατί εσύ με το αμάξι προσέχεις πάντα τις μηχανές; Το 'πα πρώτος.

Επειδή οδηγώ και τα 2, ναι.

7Tolis
10/03/2015, 07:18
Οχι εσυ μωρέ.Ο παραπάνε.

spyro
10/03/2015, 09:09
Καλά κάντε καμία μαλακία να με κλείσει κανείς και θα δεί πόσα μέτρα μπορεί να απομακρηνθεί ένας καθρέφτης από το αμάξι του σε κλάσματα του δευτερολέπτου..

Αυτό τα γλυκανάλατα είναι για άλλες χώρες που τα ζώα είναι στα λιβάδια και όχι πίσω από τιμόνια.Εδώ μόνο από κλωτσιές καταλαβαίνουν μερικοί...
Όταν θές να αλλάξεις πορεία είσαι υπέυθυνος να το κάνεις με ασφάλεια και για εσένα και για τους υπόλοιπους, αν δεν είσαι 100% σίγουρος δεν το κάνεις... Το δεν σε είδα να πάς να το πείς σε καμία μύγα... εμένα με κάνει ακόμα πιο έξαλο.
Και τώρα είναι που θα βγεί κάποιος και θα πεί ...γιατί εσύ με το αμάξι προσέχεις πάντα τις μηχανές...
Η απάντηση είναι ΝΑΙ. καλύτερα να στραβώσω ένα φτερό ή να φτάσω 2 λεπτά αργότερα παρά να πάρω έναν άνθρωπο στον λαιμό μου.
:a014: :lol:


Γεια σου ρε τιμωρέ της ασφάλτου, εκδικητή των απανταχού δίτροχων, επανόρθωτη της κλεμμένης αξιοπρέπειας, συμμορφωτή της απροσεξίας των κουτάκιδων

και να ρωτήσω ρε φίλος, τους σπασμένους καθρέπτες πως τους καταφέρνεις? κάνοντας «διήθηση»? ή βγαίνοντας στο αντίθετο ρεύμα?

ουπς σόρρυ ρε φίλος για να γίνει αυτό πρέπει να παρανομήσεις πρώτα προτού βαρέσεις στο «ψαχνό». προτού κατακεραυνώσεις την «απροσεξία» του εκάστοτε κουτάκια

και να ρωτήσω ρε φίλος? η ασφαλιστική των αυτοκινήτων που τους έσπασες τους καθρέπτες δε το κυνήγησε μιας και παρανόμησες? φτηνά την έχεις βγάλει μέχρι τώρα?

α, να ρωτήσω και κάτι τελευταίο? άμα λάχει και πετύχεις και καναν «απρόσεκτο», ρίχνεις ωσάν judge dredd αναγεννημένος και κανα μπινελίκι έ? έτσι ρε φίλος. σκόρπα τρόμο στους δρόμους. οι άτιμες οι 2 ρόδες δίνουν ξαφνικά και περισσότερα δικαιώματα από ότι θα είχαμε αλλιώς…. δώσε πόνο ρε φίλος με τους βλάκες τους κουτάκιδες.

drspeed
10/03/2015, 11:45
Ουάου!!!!!
Που είναι και τις μόδας...
:a014: :eek:

jimV
10/03/2015, 15:38
Οδηγωντας και τα 2 το μονο που μπορω να πω ειναι οτι με τ αμαξι γενικα μπαινω σε μια χαλαρη φαση.Ξερω ντε φακτο οτι 8α μαι πιο αργος ,θα κολλησω σε 1-2 φαναρια ,πισω απο το λεοφωρειο,πισω απο αυτον που τον κλεινει καποιος με αλαρμ στα δεξια κοκ και θα ψαχνω για παρκινγκ οποτε μπορει να αργησω και 5-10 λεπτα.
Με τη μηχανη ειμαι πιο επι8ετικος αλλα και πιο συγκεντρωμενος.Το αμαξι απλα με μεταφερει εμενα και αλλους μαζι απο το Α στο Β απλα ενω η μηχανη ειναι η ψυχοθεραπεια μου.
Οδηγωντας καθε μερα πανω απο 60 χλμ σε Κηφισσο εχω να τονισω οτι μεγαλυτερες μαλακιες κανουν οι μηχανες.Και ναι μαγκα εσυ που κανεις διηθηση καντην αλλα να ξερεις οτι ειναι παρανομο οποτε αν πας με 150 και ο αλλος ειναι αφηρημενος ή κουρασμενος και αλλαξει λωριδα ΔΕΝ θα σε δει.Ειναι επιλογη σου να πας αναμεσα σ αμαξια και οχι στο ρευμα κυκλοφοριας.Οποτε μαγκιες κλανιες και τα συναφη αστα γτ πρωτος εσυ κανεις μλκια.Εσυ με το παπι που πας να στριψεις στο φαναρι με διηθηση κοντα στο πεζοδρομιο αν σε παρει καποιος μαζι του εσυ φταισ που χωθηκες.Εσυ με το κλασμενο 20 ετιασ μηχανακι χωρισ φωτα βραδυ σ εθνικη με βροχη αν σε παρει καποιοσ μαζι του εσυ φταις.
Αν προστατευε ο καθενας τον ευατο του στη μηχανη οπως επρεπε σιγουρα θα χαμε λιγοτερα τροχαια.Οχι οτι οι κουτακηδες δεν κανουν μλκες πολλες.Σιγουρα κανουν.Αλλα αυτοι εχουν και ενα κλωβο ασφαλειας και αεροσακους και μεγαλυτερη ασφαλεια.Εμεις τι κανουμε για να περιορισουμε τον κινδυνο.....
Και οπως λεμε για ταριφες εχουν να πουνε πολλοι και για ντελιβεραδες...
ολοι στον ιδιο δρομο ειμαστε και δεν κερδιζει οποιος ειναι πιο μαγκας.....
Δεν χαθηκε ο κοσμος αν χασεις ενα φαναρι,μια προσπεραση.Μην χαλιεστε για παπαριες....

pektis
10/03/2015, 21:02
Με την μηχανη δεν πρεπει να κανουμε επιθετικη οδηγηση, αλλά αμυντικη... αυτο δεν το εχουν καταλαβει οι περισσοτεροι...
Αν τρακαρεις με το ''κουτι'' το πολυ πολυ να το πας σε φανοποιο και ολα καλα... αν τρακαρεις με την μηχανη πας για χειρουργειο!!
Θα κρατησω την παραπανω φραση του jimV... δεν χαθηκε ο κοσμος αν χασεις & ενα φαναρι...
Να ειμαστε παντα ορθιοι...:wave2:

KostRider
11/03/2015, 03:28
Με την μηχανη δεν πρεπει να κανουμε επιθετικη οδηγηση, αλλά αμυντικη... αυτο δεν το εχουν καταλαβει οι περισσοτεροι...
Αν τρακαρεις με το ''κουτι'' το πολυ πολυ να το πας σε φανοποιο και ολα καλα... αν τρακαρεις με την μηχανη πας για χειρουργειο!!
Θα κρατησω την παραπανω φραση του jimV... δεν χαθηκε ο κοσμος αν χασεις & ενα φαναρι...
Να ειμαστε παντα ορθιοι...:wave2:

Συμφωνώ απόλυτα, μιας και λόγω επαγγέλματος καλύτερα να πας στο φανοποιείο, παρά στο χειρουργείο, μετά σε ΜΕΘ ή χειρότερα στο μεταλλικό κρεβάτι..
κι εγώ πάντα προσέχω τους δικυκλιστές και όσο μπορώ, τους διευκολύνω...Πάντως με την πείρα μου, δεν βάζω σε κατηγορίες επικίνδυνων οδηγών ταριφες ή άλλους..όλοι δυστηχώς είναι απρόβλεπτοι και εν δυνάμει επικίνδυνοι και γι αυτό σας γράφω αυτή τη στιγμή, γιατί "προέβλεψα " τη μαλακια του μπροστινού, του τύπου που θέλει να εισέλθει από διασταύρωση κτλ...

bigfatbuddha
24/03/2016, 17:05
σαν οδηγος αυτοκινητου εκανα αρκετες μαλακιες(αλλαζα συχνα λωριδες,ετρεχα,μπορει να εβλεπα καθρεφτες παντα και να γυριζα κεφαλι για κανα 2τροχο αλλα δεν ηταν λιγες οι φορες που εβλεπα καποιον ελαχιστα πριν αρχισουμε να κλαιμε) μεχρι που μου σκασε λαστιχο αττικη και εκανα σβουρες(απο τις φορες που ουτε ετρεχα ουτε μαλακιζομουν,αδειος δρομος) Μετα απο αυτο με το αμαξι δεν με νοιαζει ποτε θα φτασω,βρεχει χιονιζει κανει κρυο εχει αερα ειμαι μεσα κανω το τσιγαρο μου και ακουω την μουσικη μου σαν να καθομαι στην πολυθρονα στο σπιτι,και με 60 θα φτασω αντε 5 λεπτα αργοτερα.
στην μηχανη παλι κανω τα παντα για να γινω αντιληπτος απο τους γυρω μου,ειναι να φρεναρω γιατι το φαναρι ειναι στα 200 μ και πιστευω οτι θα αναψει κοκκινο,χαιδευω το φρενο μου να δει ο πισω και σταματαω προοδευτικα.θελω να αλλαξω λωριδα βγαζω το φλας μου και οταν εχω χωρο αρχιζω να μπαινω αριστερα οταν καταλαβω οτι ο αλλος με εχει παρει χαμπαρι κουναω το κεφαλι μου και συνεχιζω.Με το να κανω διηθηση σε ταχυτητα ανω των 50 το θεωρω χαζο και επικινδυνο αλλα και παλι το κανω παντα πισω απο αλλη μηχανη κρατωντας μια αποσταση μπας κ γινει στραβη.
οσο για την χειροτερη φαρα οδηγων τους ταριφες αν ειμαι απο αριστερα τους δεν με νοιαζει αλλα οταν ειμαι απο πισω και για να παρει κουρσα αφηνει λαστιχα χωρις αλαρμ και εγω χεζομαι επειδη ο βλακας δεν σκεφτεται λεω μακρια και αγαπημενοι.
ουτως ή αλλως ο χρονος που γλυτωνεις με την μηχανη προσπερνωντας στο φαναρι ειναι τεραστιος δεν αξιζει να παθουμε κατι ουτε να δημιουργησουμε ψυχολογικα σε κανεναν.ο δρομος ειναι για να παμε στον προορισμο μας οχι για να βγαζουμε τις κ@υλες μας

MG-KTiNoS
24/03/2016, 17:30
και γιατί μας τα λες όλα αυτα?
:cool:

anavatis19
24/03/2016, 20:52
και γιατί μας τα λες όλα αυτα?
:cool:

αχαχαχααχχααχαχ

duke200
25/03/2016, 07:41
και γιατί μας τα λες όλα αυτα?
:cool:

για να προσέχουν οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.

daz
25/03/2016, 09:33
για να προσέχουν οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι.

+1..

Cpt_Slow
29/03/2016, 08:10
Ειναι γεγονος οτι οι μοτοσυκλετιστες με καποιες συμπεριφορες εχουν ενισχυσει την αποψη οτι ειναι η ευαλωτη ομαδα.
Σιγουρα υπαρχει ο τυπος με το αμαξι που θα περασει το στοπ αερα και αμα εισαι με διτροχο qq.. Με εχουν χτυπησει με το αμαξι και σκεφτομουνα οτι με μηχανη στην ιδια θεση θα πηγαινα χαμενος απο μια βλακεια αλλου.

Εχω πετυχει ομως και πολλους διτροχους πραγματικα να οδηγουν προκαλωντας την τυχη τους και οταν γινει κατι να βγαινει το πορισμα οτι τα αυτοκινητα δεν τους προσεχουν.