PDA

View Full Version : Tune ecu και ρύθμιση tps σε 990



stavrouliasp
07/03/2015, 07:15
Καλημέρα. Έχω ένα ktm 990 adventure και μετά την τελευταία βόλτα, μου κρατάει ψηλά τις στροφές ακόμη και αν πατάω συμπλέκτη ή βάζω νεκρά. Σβηνω, ξαναβαζω μπρος και είναι οκ, αλλά μόνο για λίγο. Διάβασα ότι αυτά είναι συμπτώματα αρυθμιστου ή προβληματικού tps. Ξέρω ότι με το tune ecu μπορεί να ρυθμιστεί το tps, αλλα αν το έχει κάνει κάποιος ή αν είναι Αθήνα και μπορεί να βοηθήσει ακόμη καλύτερα.

spyro
07/03/2015, 07:27
Καλημέρα. Έχω ένα ktm 990 adventure και μετά την τελευταία βόλτα, μου κρατάει ψηλά τις στροφές ακόμη και αν πατάω συμπλέκτη ή βάζω νεκρά. Σβηνω, ξαναβαζω μπρος και είναι οκ, αλλά μόνο για λίγο. Διάβασα ότι αυτά είναι συμπτώματα αρυθμιστου ή προβληματικού tps. Ξέρω ότι με το tune ecu μπορεί να ρυθμιστεί το tps, αλλα αν το έχει κάνει κάποιος ή αν είναι Αθήνα και μπορεί να βοηθήσει ακόμη καλύτερα.

πριν μπλέξεις με τα βαριά, δοκίμασε:
1. 15 λεπτο κύκλο επαναρύθμισης ( http://www.ktm950.info/how/wotf/wotf.html#15minuteIdle )
2. εχεις απενεργοποιήσει sas? αν ναι, τσεκ οτι έχεις σφραγίσει σωστά τις τρύπες.

DrBig
07/03/2015, 08:07
Καλημέρα. Έχω ένα ktm 990 adventure και μετά την τελευταία βόλτα, μου κρατάει ψηλά τις στροφές ακόμη και αν πατάω συμπλέκτη ή βάζω νεκρά. Σβηνω, ξαναβαζω μπρος και είναι οκ, αλλά μόνο για λίγο. Διάβασα ότι αυτά είναι συμπτώματα αρυθμιστου ή προβληματικού tps. Ξέρω ότι με το tune ecu μπορεί να ρυθμιστεί το tps, αλλα αν το έχει κάνει κάποιος ή αν είναι Αθήνα και μπορεί να βοηθήσει ακόμη καλύτερα.

Μπορω να βρω καλωδιο για συνδεση με TuneEcu αλλα το δικο μου λαπτοπ δεν συνδεεται με την ecu για καποιο λογο. Αν μπορεις να βρεις μηχανημα να συνδεθει ειμαι διαθεσιμος (αλλα δεν εχω και πολυ χρονο). Μπορει να γινει και με απλο βολτομετρο αλλα θα χρειαστει να ξεγυμνωσεις λιγο τα καλωδια του TPS για να παρεις σημα (δεν ειναι κατι να σε τρομαζει). Σε καθε περιπτωση μη βασιστεις στην ταση κατα μανουαλ, πολλα μηχανακια δουλευουν καλλιτερα με λιγο υψηλοτερη (0.7V).

freco
07/03/2015, 08:34
Καλώδιο για TuneECU μπορούμε να βρούμε εδώ στο Ελλάντα? Γιατί αυτά που πουλάνε έξω είναι πανάκριβα και δεν μπορώ να το φτιάξω εγώ ελλείψει εργαλείων και γνώσεων. Οι οδηγίες που δίνουν στο advrider φαίνονται απλές αλλά δεν ξέρω πως να βρω τα τρία καλώδια που μπαίνουν στον κονεκτορα με το μηχανάκι.
Καλώδια φίσες κλπ έχουν 30 - 35 ευρώ και το πουλάνε 60+μεταφορικά.
Φτιάχνει κανείς?

bros400pgm
07/03/2015, 09:08
Καλώδιο για TuneECU μπορούμε να βρούμε εδώ στο Ελλάντα? Γιατί αυτά που πουλάνε έξω είναι πανάκριβα και δεν μπορώ να το φτιάξω εγώ ελλείψει εργαλείων και γνώσεων. Οι οδηγίες που δίνουν στο advrider φαίνονται απλές αλλά δεν ξέρω πως να βρω τα τρία καλώδια που μπαίνουν στον κονεκτορα με το μηχανάκι.
Καλώδια φίσες κλπ έχουν 30 - 35 ευρώ και το πουλάνε 60+μεταφορικά.
Φτιάχνει κανείς?



Aν και εχει ανεβει η λιρα

http://www.lonelec.co.uk/index.php?main_page=product_info&cPath=13&products_id=46
http://www.lonelec.co.uk/index.php?main_page=product_info&cPath=2_11&products_id=40

DrBig
07/03/2015, 09:10
Aν και εχει ανεβει η λιρα

http://www.lonelec.co.uk/index.php?main_page=product_info&cPath=13&products_id=46
http://www.lonelec.co.uk/index.php?main_page=product_info&cPath=2_11&products_id=40

ωραιος!

stavrouliasp
07/03/2015, 11:29
Καλώδιο παιδια έχω βρει απο τον Mariner. Τεχνογνωσία χρειάζομαι και διάθεση για διασπορά της γνώσης.

Στο μηχανάκι δεν έχω πειράξει τίποτε πέρα απο τις εξατμίσεις που έχω βάλει.

stavrouliasp
07/03/2015, 11:33
Θα δοκιμασω να κατεβασω το tune ecu στον υπολογιστη μου. Αν δεν έχω πρόβλημα με αυτο πιστεύεις πως θα μπορέσει να με βοηθησεις Άγη; Εγώ δεν ξέρω ουτε καλά καλά το δεξι ντεπόζιτο να βγάλω που μου έχει πει ο gefr οτι πρεπει να βγάλω.

DrBig
07/03/2015, 13:42
Θα δοκιμασω να κατεβασω το tune ecu στον υπολογιστη μου. Αν δεν έχω πρόβλημα με αυτο πιστεύεις πως θα μπορέσει να με βοηθησεις Άγη; Εγώ δεν ξέρω ουτε καλά καλά το δεξι ντεπόζιτο να βγάλω που μου έχει πει ο gefr οτι πρεπει να βγάλω.

Και βεβαια :)

freco
03/04/2015, 16:38
Θα δοκιμασω να κατεβασω το tune ecu στον υπολογιστη μου. Αν δεν έχω πρόβλημα με αυτο πιστεύεις πως θα μπορέσει να με βοηθησεις Άγη; Εγώ δεν ξέρω ουτε καλά καλά το δεξι ντεπόζιτο να βγάλω που μου έχει πει ο gefr οτι πρεπει να βγάλω.

Για να χρησιμοποιήσεις Tune Ecu χρειάζεται να βγάλεις τεπόζιτο???
Η φίσσα για τη σύνδεση δεν είναι αυτή στην εργαλειοθήκη?

Το μελετάω κι εγώ αυτή την περίοδο (έπεσε και η παραγγελία στη lonelec.co.uk) αλλά δεν είμαι και πολύ σχετικός με κάποιους όρους.
Για πείτε έχω καταλάβει καλά:
α) SAS είναι οι δευτερεύουσες πεταλούδες (second throtle). Μπορώ να τις αφήσω ανοιχτές χωρίς να τις καταργήσω?
β) Ο2 είναι οι σένσορες πάνω στις εξατμίσεις. Κι αυτοί καταργούνται απ' ότι διάβασα χωρίς κάποιο θέμα.

xaotikos
05/04/2015, 10:38
Sas ειναι το κύκλωμα επιστροφής των αναθυμιάσεων για καύση για περιβαλλοντικούς λόγους. Το ταπώνεις στη μεριά των κυλίνδρων και απενεργοποιείς απο το tuneecu.
Second throttle είναι οι δευτερεύουσες πεταλούδες.
Τους O2 sensores μπορείς να τους καταργήσεις από το tuneecu ώστε να δουλευεις μόνο με το open-loop του χαρτη.

freco
05/04/2015, 10:57
Ευχαριστώ.
Αν γνωρίζει κάποιος 0ι δευτερεύουσες πεταλούδες είναι για μέιωση θορύβου όπως λένε κάποιοι στο avdrider ή βοηθάνε κι αλλού;

bros400pgm
05/04/2015, 11:31
Mαλλον ειναι ελεγχομενες απο την ECU, ασχετα το ανοιγμα που κανεις στις πρωτευουσες μεσω του δεξιου χεριου σου.

DrBig
05/04/2015, 12:35
Ευχαριστώ.
Αν γνωρίζει κάποιος 0ι δευτερεύουσες πεταλούδες είναι για μέιωση θορύβου όπως λένε κάποιοι στο avdrider ή βοηθάνε κι αλλού;

Βοηθανε στην ομαλοτερη αποκριση και στην ροη της ροπης στις επιταχυνσεις.

alex k8
06/04/2015, 14:35
εγω τις εχω βγαλει και ειδα μια διαφορα προς το καλυτερο στις μεσαιες.εχω ταπωμενο sas,εξατμισεις, φιλτρο και προγραμματισμος απο τη ktm

BLiTzER
06/04/2015, 17:58
Έχω έτοιμο καλώδιο (το πουλάω κιόλας, αν ενδιαφέρεται κάποιος, πάει καιρός που πούλησα το ΚΤΜ) και, φυσικά, laptop με TuneECU που δουλεύει. Μόνος μου "σκάλιζα" το 690 και ναι, ένιωθα διαφορά.

xaotikos
06/04/2015, 20:05
Προγραμματισμό από την ktm τι εννοείς; Η ktm το μόνο που μπορεί να σου περασει είναι τον χαρτη της acrapovic.
Αν έχεις βγάλει τις δευτερεύουσες ο χάρτης σίγουρα δεν θα ειναι σωστός σε μειγματα σε διαφορα ανοιγματα.

alex k8
07/04/2015, 09:41
ναι αυτο εννοω το χαρτη της akrapovich.
σιγουρα θα θελει διορθωσεις αλλα νομιζω οτι επειδη ειναι πλουσιος ο χαρτης σε βενζινη ο αποτομος και πολυς αερας που μπαινει στις χαμηλες και μεσαιες δεν δημιουργει θεμα αξιοπιστιας.αλλωστε ειδα και μια διαφορα στην αποδοση προς το καλυτερο

freco
22/04/2015, 12:48
Για δώστε τα φώτα σας οι γνώστες.
Έφτασε το καλώδιο (Thanks to @Bross400pgm). Έριξα και ένα σχετικό διάβασμα. Οι χάρτες που βρίσκω στο Tune ECU είναι ο μαμά και αυτός της Akrapovic.
Επειδή στο AdvRider δεν έχουν αφήσει κολυμπηθρόξυλο όρθιο (όλοι έχουν σκαλίσει και από κάτι, πεταλούδες, TPS κλπ) και εγώ το έχω μαμά με Akrapovic, έχετε κανένα χάρτη εύκαιρο για δοκιμή; Δεν θέλω να αρχίσω να ράβω και να ξηλώνω πάνω στο μηχανάκι και μετά με πειραματισμό να αλλάζω ρυθμίσεις για να μην μπερδεύει.
Έχετε τίποτα εκτός των δύο που βρίσκω στο Tune ECU να ρίξω πάνω;

Akrapovic με μαμά φίλτρο τρώει παραπάνω βενζίνη. Σωστά; Να τον δοκιμάσω ή να κοιτάξω καστομιά;

BLiTzER
22/04/2015, 13:03
Γιατί δε σου κάνει αυτός του tuneecu.com; Έχει για μαμά adventure με akrapovic slip-on (δηλαδή ακριβώς αυτό που θες). Αν κάτι δε σου αρέσει, μπορείς πάντα να γυρίσεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Μην ξεχνάς να κάνεις reset μετά από κάθε αλλαγή χάρτη.

DrBig
22/04/2015, 14:31
Akrapovic με μαμά φίλτρο τρώει παραπάνω βενζίνη. Σωστά; Να τον δοκιμάσω ή να κοιτάξω καστομιά;

H δικη μου αποψη ειναι να κανεις 'καστομια' με την βοηθεια ενος wideband.
Επισης να ξετσεκαρεις και αφαιρεσεις τις δευτερευουσες πεταλουδες, να κατεβασεις τον χαρτη απο το σαιτ της powercommander (PCV για 09) και να αντιγραψεις τις αλλαγες που εχουν κανει στο αβανς σε κλειστο γκαζι. Αυτα θα εξαλειψουν το θεμα του ανοιγοκλεισιματος του γκαζιου.
Τελος αν βαλεις WB, αποφασισε απο το AFR που βλεπεις αν θελεις να αποσυνδεσεις η οχι και τους λαμδα.

freco
22/04/2015, 15:35
Γιατί δε σου κάνει αυτός του tuneecu.com; Έχει για μαμά adventure με akrapovic slip-on (δηλαδή ακριβώς αυτό που θες). Αν κάτι δε σου αρέσει, μπορείς πάντα να γυρίσεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

Αυτό μπορούσε να μου το κάνει και ο Θωμάς (μηχανικός). Ο μόνος λόγος που δεν τον έβαλα είναι γιατί μου είπαν ότι θα "πίνει" παραπάνω βενζίνα. Αν έχει διαφορά στην απόδοση που δικαιολογεί το "κόστος" δεν το συζητώ. Το ΣΚ τον ρίχνω πάνω.


Μην ξεχνάς να κάνεις reset μετά από κάθε αλλαγή χάρτη.
Σωστός. Το γνωρίζω.


H δικη μου αποψη ειναι να κανεις 'καστομια' με την βοηθεια ενος wideband.
Επισης να ξετσεκαρεις και αφαιρεσεις τις δευτερευουσες πεταλουδες, να κατεβασεις τον χαρτη απο το σαιτ της powercommander (PCV για 09) και να αντιγραψεις τις αλλαγες που εχουν κανει στο αβανς σε κλειστο γκαζι. Αυτα θα εξαλειψουν το θεμα του ανοιγοκλεισιματος του γκαζιου.
Τελος αν βαλεις WB, αποφασισε απο το AFR που βλεπεις αν θελεις να αποσυνδεσεις η οχι και τους λαμδα.

Τώρα εσύ γιατί μου μιλάς "πρόστυχα" και δεν σε καταλαβαίνω? :lol:
Το wideband απ' ότι κατάλαβα παίρνει μετρήσεις από τα καυσαέρια. Μπαίνει στη θέση του λάμδα; Τι θα μου πει και θα το καταλάβω εγώ ο κομπιουτεράκιας αλλά άσχετος μηχανικάτζας; :lol:
Εγώ είχα στο μυαλό μου ότι μέσα από το πρόγραμμα θα μπορώ να κάνω βελτιώσεις του τύπου: Απενεργοποιώ αυτό και αλλάζω τιμές σε συγκεκριμένα σημεία ώστε να βελτιώσω τη λειτουργία και την απόδοση. Software mods δηλαδή. Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία δυναμομετρήσεων και επεμβάσεων πάνω στη μηχανή. Αν ήθελα θα πήγαινα εξαρχής στους "ειδικούς". (Εκτός κι αν μου πεις ότι με τρίτη και μόνο με γκάζι θα σηκώνεται καντήλι. Τότε το συζητάω.)
Μάλλον λάθος κατάλαβα.
Σημειωτέον ότι δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με το ανοιγοκλείσιμο του γκαζιού. Ίσως φταίει το στυλ οδήγησής μου.
Τα καλώδια πρωταρχικά τα πήρα για να συνδέσω ένα ODBII Bluetooth διαγνωστικό που συνδέεται με το κινητό. Επί τη ευκαιρία είπα να το σκαλίσω.

Θα τσεκάρω κι αυτό που λες για την powercommander.
Ευχαριστώ πολύ.

BLiTzER
22/04/2015, 16:52
Η ιδανική λύση είναι αυτή που προτείνει ο μπιγκ. Μόνο έτσι θα κάνεις κάτι που δουλεύει 100% στο δικό σου μηχανάκι. Αλλά κοστίζει.

Καλώς ή κακώς οι "κονσέρβα" χάρτες μπορεί να μην έχουν την απόδοση που περιμένεις, καθώς η τελευταία επηρέαζεται από πολλούς παράγοντες. Ακόμα και μεταξύ ίδιων μοντέλων υπάρχουν διαφορές, όπως επίσης παίζουν ρόλο και οι ατμοσφαιρικές συνθήκες (άλλο Αμερική, άλλο Αγγλία, άλλο Ελλάδα). Αλλά μπορεί να σταθείς τυχερός και να έχεις καλά αποτελέσματα. Επίσης, έξτρα επιδόσεις χωρίς έξτρα βενζίνη δε γίνεται :P Εκτός αν ζητάς κάτι άλλο και δεν έχω καταλάβει. Μπορείς, πάντως, να κατεβάσεις έτοιμο χάρτη και να κάνεις μικροαλλαγές μόνος σου, με πολλή, ΠΟΛΛΗ προσοχή. Πριν κάνεις οτιδήποτε, αποθήκευσε τον εργοστασιακό χάρτη μέσω TuneECU για να είσαι σίγουρος.

DrBig
22/04/2015, 17:38
To 'επιδοσεις χωρις εξτρα βενζινη δεν γινεται' δεν ειναι απολυτα σωστο. Το σωστα ρυθμισμενο μηχανακι θα εχει καλλιτερες επιδοσεις και θα καιει λιγοτερη βενζινη, απο το μη σωστα ρυθμισμενο μηχανακι.

DrBig
22/04/2015, 17:42
Αυτό μπορούσε να μου το κάνει και ο Θωμάς (μηχανικός). Ο μόνος λόγος που δεν τον έβαλα είναι γιατί μου είπαν ότι θα "πίνει" παραπάνω βενζίνα. Αν έχει διαφορά στην απόδοση που δικαιολογεί το "κόστος" δεν το συζητώ. Το ΣΚ τον ρίχνω πάνω.


Σωστός. Το γνωρίζω.



Τώρα εσύ γιατί μου μιλάς "πρόστυχα" και δεν σε καταλαβαίνω? :lol:
Το wideband απ' ότι κατάλαβα παίρνει μετρήσεις από τα καυσαέρια. Μπαίνει στη θέση του λάμδα; Τι θα μου πει και θα το καταλάβω εγώ ο κομπιουτεράκιας αλλά άσχετος μηχανικάτζας; :lol:
Εγώ είχα στο μυαλό μου ότι μέσα από το πρόγραμμα θα μπορώ να κάνω βελτιώσεις του τύπου: Απενεργοποιώ αυτό και αλλάζω τιμές σε συγκεκριμένα σημεία ώστε να βελτιώσω τη λειτουργία και την απόδοση. Software mods δηλαδή. Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία δυναμομετρήσεων και επεμβάσεων πάνω στη μηχανή. Αν ήθελα θα πήγαινα εξαρχής στους "ειδικούς". (Εκτός κι αν μου πεις ότι με τρίτη και μόνο με γκάζι θα σηκώνεται καντήλι. Τότε το συζητάω.)
Μάλλον λάθος κατάλαβα.
Σημειωτέον ότι δεν έχω ιδιαίτερο θέμα με το ανοιγοκλείσιμο του γκαζιού. Ίσως φταίει το στυλ οδήγησής μου.
Τα καλώδια πρωταρχικά τα πήρα για να συνδέσω ένα ODBII Bluetooth διαγνωστικό που συνδέεται με το κινητό. Επί τη ευκαιρία είπα να το σκαλίσω.

Θα τσεκάρω κι αυτό που λες για την powercommander.
Ευχαριστώ πολύ.

Δεν μιλαω για επεμβασεις και δυναμομετρησεις, μιλαω για κατι που κοστιζει 200ευ και θα σε βοηθησει να ρυθμισεις σωστα. Μακροπροθεσμα θα παρεις τα χρηματα σου πισω απο την οικονομια που θα πετυχεις. Αλλα θα περασεις πολυ ωρα με το λαπτοπ, οποτε αν δεν εισαι διατεθειμενος, δεν το κανεις!

freco
22/04/2015, 21:45
Δεν μιλαω για επεμβασεις και δυναμομετρησεις, μιλαω για κατι που κοστιζει 200ευ και θα σε βοηθησει να ρυθμισεις σωστα. Μακροπροθεσμα θα παρεις τα χρηματα σου πισω απο την οικονομια που θα πετυχεις. Αλλα θα περασεις πολυ ωρα με το λαπτοπ, οποτε αν δεν εισαι διατεθειμενος, δεν το κανεις!

Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε ο χώρος ούτε ο χρόνος εδώ στην Αθήνα. Πολύ θα το ήθελα να το δένω και να το λύνω. Και όσα του έχω κάνει (έβαλα έβγαλα κάγκλελα για βαλίτσες, έβαλα Akrapovic, μάσκα με διπλοφάναρο, τη μπαταρία δεν ξέρω πόσες φορές την έχω βγάλει για φόρτιση, βάψιμο κάγκελα, διακόπτη φώτων, πλυσίματα συντήριση αλυσίδα κ.α.) νομίζω είναι υπερβολή όταν δεν έχεις χώρο να δουλέψεις. Πόσο μάλλον να ξημεροβραδιάζομαι να το μετράω και να το ρυθμίζω.
Άσε που θα με διώξουν οι κόρες και η γυναίκα μου. Καταλαβαίνεις φαντάζομαι.

Αυτό που σκεφτόμουν ήταν μια βελτίωση στην κατανάλωση, στην ομαλότητα του κινητήρα ή την απόδοση. Συνδυασμένα ή ξεχωριστά, από πλευράς software. Θα δοκιμάσω με ότι χάρτες μπορώ να βρω και στη χερότερη επιστρέφω στον χάρτη που έχω τώρα.

Σε ευχαριστώ πολύ.

xaotikos
23/04/2015, 05:52
Drbig, wideband εννοεις auto tune;

DrBig
23/04/2015, 06:13
Drbig, wideband εννοεις auto tune;

Οχι, εννοω ενα stand alone οργανο που σε δειχνει τι κανει ο ψεκασσμος σου.
Το autotune ειναι ειτε bazzaz ειτε powercommander και κοστιζει πολυ παραπανω.

xaotikos
23/04/2015, 06:16
Δηλαδη wideband και αλλαγες με το tuneecu αναλόγως τα στοιχεία που δίνει;

DrBig
23/04/2015, 06:51
Δηλαδη wideband και αλλαγες με το tuneecu αναλόγως τα στοιχεία που δίνει;

Ναι.
Ενα κλικ καλλιτερη λυση ειναι WB + powercommander μονο καi μονο για προσβαση στο accelerator pump, αλλα για στοκ φιλτροκουτια δεν ειναι τοσο σημαντικο.

alex k8
23/04/2015, 08:36
accelerator pump

τι ειναι αυτο παλι?
freco νομιζω οτι μας βριζει τουτος......

DrBig
23/04/2015, 09:02
accelerator pump

τι ειναι αυτο παλι?
freco νομιζω οτι μας βριζει τουτος......

Το τελεια ρυθμισμενο μηχανακι εχει οσο φτωχο μειγμα γινεται (και σηκωνει) σε σταθερα γκαζια , το οποιο βεβαια πλουτιζει οσο ανεβαινουν οι στροφες και το φορτιο.
Επισης, το τελεια ρυθμισμενο μηχανακι, ενω ειναι φτωχο στα σταθερα γκαζια, πλουτιζει οσο χρειαζεται στα αποτομα η μη ανοιγματα ωστε να βρισκεται σε μειγμα μεγιστης ροπης κατα την διαρκεια της επιταχυνσης. Αυτο ειναι η δουλεια του accelerator pump οπως ακριβως στα fcr.

Η μαμα ecu εχει καποια λειτουργικοτητα AP η οποια ομως δεν ειναι προσβασιμη μεσω TuneEcu (με επιφυλλαξη αυτο), το PC ομως στο εχει ανοιχτο στο πιατο που ειναι πραγματικα ολα τα λεφτα και για οικονομια και για γκαζια.

Οποτε για παραδειγμα, η τελεια ρυθμιση σε 990 θα ειχε στο περιπου afr 14.7 μεχρι 30% φορτιο και σταθερο γκαζι, απο κει και πανω afr 13.0 οπως επισης 13.0 σε ανοιγματα σε ολα το φασμα φορτιου.

Μια τετοια ρυθμιση μονο με wideband στο δρομο και προσβαση στις ρυθμισεις AP την επιτυγχανεις

freco
23/04/2015, 12:25
...freco νομιζω οτι μας βριζει τουτος......

:bawl::bawl::bawl:

DrBig
23/04/2015, 12:37
freco νομιζω οτι μας βριζει τουτος......

Απο μεσα μου που εχετε τετοια μηχανακια και τ'αφηνετε στην μοιρα του χαρτη κονσερβα :p


....Ο αλλος ειχε καταναλωση 23λτ/100 στο rc8 :plaf:

gaslion
02/10/2015, 12:24
Καλημέρα. Έχω ένα ktm 990 adventure και μετά την τελευταία βόλτα, μου κρατάει ψηλά τις στροφές ακόμη και αν πατάω συμπλέκτη ή βάζω νεκρά. Σβηνω, ξαναβαζω μπρος και είναι οκ, αλλά μόνο για λίγο. Διάβασα ότι αυτά είναι συμπτώματα αρυθμιστου ή προβληματικού tps. Ξέρω ότι με το tune ecu μπορεί να ρυθμιστεί το tps, αλλα αν το έχει κάνει κάποιος ή αν είναι Αθήνα και μπορεί να βοηθήσει ακόμη καλύτερα.

μπορείς να πεις λίγα παραπάνω πράγματα τι ακριβώς σου έκανε και τελικά τι έκανες; Ποια χρονιά είναι το μηχανάκι σου;


Εμένα σε πρόσφατη χωμάτινη βόλτα (adv '10) μου κράταγε τις στροφές ψηλά (2000 στροφές) όχι πάντα, άσχετα αν πάταγα τον συμπλέκτη. Πήγαινε στις κανονικές στροφές μετά από 3-4 δευτερόλεπτα από όταν έκλεινα το γκάζι.

Το λέω για χωμάτινη γιατί πήγαινα με χαμηλές ταχύτητες και το βιντιλαντέρ δούλευε υπερωρίες. Άργησα να το καταλάβω και στην αρχή νόμιζα ότι είχα λάθος σχέση, π.χ. τρίτη αντί για δευτέρα μιας και δεν

φρέναρε από την συμπίεση. Το λέω αυτό, για το ότι είχε ανάψει η μηχανή, γιατί ακόμα και την ίδια μέρα με το πρόβλημα όταν κρύωσε (π.χ βγήκα στην άσφαλτο) δούλευε μια χαρά.

Από τότε δεν έχει ξαναπαρουσιάσει κάποιο πρόβλημα αλλά όμως δεν έχει δουλέψει πάλι σε τέτοιες συνθήκες. Είμαι επαρχία και δεν μπλέκω σε κίνηση....

Του έκανα τον 15λεπτο κύκλο επαναρύθμισης και του μέτρησα τα volt στο TPS με το Tune Ecu και τα βρήκα 0,68 αντί 0,6 που πρέπει (0,57-0,63). Το επόμενο, αν το ξανακάνει, θα είναι να το ρυθμίσω εκεί αν και διαβάζω (advrider) πολλά μηχανάκια δουλεύουν με 0,68 μια χαρά.

stavrouliasp
02/10/2015, 12:48
Το πρόβλημα σε εμένα λύθηκε με αλλαγή tps και stepper motor (το stepper motor δεν ξέρω εάν έπρεπε να αλλαχθεί, αλλά μια που είχα πάρει μεταχειρισμένο από το μπέη ολόκληρο το σώμα ψεκασμού, το έβγαλα από εκεί).

Θα σου έλεγα αν δεν στο ξαναπαρουσιάσει να μην ασχοληθείς. Αν επανέλθει δες για αλλαγή tps. Το βρίσκεις και ξεχωριστά σαν ανταλλακτικό και σχετικά φθηνα (κάτι θυμάμαι για 20€).

spyro
02/10/2015, 13:21
.... Το βρίσκεις και ξεχωριστά σαν ανταλλακτικό και σχετικά φθηνα (κάτι θυμάμαι για 20€).

τι λές τώρα?/?????

έχεις λινκ?

το KTM twins το χει 129$ Throtle position sensor

gaslion
02/10/2015, 13:28
Το πρόβλημα σε εμένα λύθηκε με αλλαγή tps και stepper motor (το stepper motor δεν ξέρω εάν έπρεπε να αλλαχθεί, αλλά μια που είχα πάρει μεταχειρισμένο από το μπέη ολόκληρο το σώμα ψεκασμού, το έβγαλα από εκεί).

Θα σου έλεγα αν δεν στο ξαναπαρουσιάσει να μην ασχοληθείς. Αν επανέλθει δες για αλλαγή tps. Το βρίσκεις και ξεχωριστά σαν ανταλλακτικό και σχετικά φθηνα (κάτι θυμάμαι για 20€).

το πρόβλημα που σου παρουσίαζε είχε να κάνει με το αν ήταν κρύα ή ζεστή η μηχανή; Το έκανε συνέχεια; Υπήρχε περίοδος που ήταν εντάξει;

stavrouliasp
02/10/2015, 14:42
Από τη στιγμή που το εμφάνισε δεν ξαναεστρωσε σε εμένα.

duke200
02/10/2015, 16:30
θα προτεινα τους φίλους με το tuneECU να μην παιζουνε με custom χαρτες χωρίς να ξέρουνε βασικά πράγματα για το σύστημα ψεκασμού και ανάφλεξης, αγγλικά και kit wide band που προσαρμόζει με ασφάλεια στο μηχανάκι τους. Ή να ζητησουν τη βοήθεια ενος επαγγελματία. Θα χαλάσουν το μηχανάκι τους και χωρις να ξερουν το γιατι...

Βάλτε τον έτοιμο χάρτη που έχει η ΤuneECU και μην ασχολείστε παραπάνω...

xaotikos
03/10/2015, 22:46
Ο έτοιμος χάρτης που έχει η tuneecu (ποιος απο όλους; ποιος τον έχει φτιάξει, μήπως λες τον acrapovic?) σε τι setup παίζει, για ποιες βενζίνες, ειναι πιο πλούσιος ή πιο φτωχος;

freco
04/10/2015, 10:54
Εγώ έβαλα μέσω TuneEcu αυτόν για το ευρωπαϊκό 990 2007 για Akrapovic. Σαφώς πιο πλούσιος.
Κάποια στιγμή μετά από πολλές μέρες πήγα βόλτα. Την επόμενη μέρα δεν κράταγε ρελαντί. Έβαζα μπροστά και δούλευε κανονικά. Μόλις ξεκίναγα και ανέβαιναν οι στροφές, κλείνοντας το γκάζι έπεφτε στις 1000 στροφές.
Το διαγνωστικό έδειχνε πρόβλημα στον μπροστινό αισθητήρα λάμδα.
Δοκίμασα να τον απενεργοποιήσω... καμία διαφορά.
Μετά από λεπτομερή εξέταση ο Θωμάς δοκίμασε να μου περάσει τον χάρτη της Akrapovic που δίνει η ΚΤΜ.
Από εκείνη τη στιγμή δεν ξαναπαρουσίασε πρόβλημα.
Σημειωτέον ότι εκεί που ήμουν έβαλα βενζίνη από αμφιβόλου προελεύσεως BP. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο.

xaotikos
04/10/2015, 11:29
Είχες κάνει reset με 15 λεπτά από κρύο κινητήρα, σε οριζόντια θέση την μηχανή χωρίς να πειράξεις το γκάζι; Πιθανόν να μην είχε κάνει reset το tps..ή να ήθελαν καλιμπράρισμα οι πεταλούδες αν και εκεί κραταει ψηλά τις στροφες.
Φαντάζομαι και εσύ έβαλες τον μαμα για acrapovic και όχι κάποιον custom. Οπότε ο Νταής δεν έκανε κάτι διαφορετικό από θέμα χάρτη ίσως όμως έκανε στη διαδικασία (reset values κλπ).
Πιθανόν να έπαιξε και η βενζινη..

duke200
04/10/2015, 12:42
αν δεν είναι καλός ο χάρτης της tuneECU τοτε βάλτε έναν χαρτη που δοκιμασμένα έχετε δεί οτι δουλέυει σε αντίστοιχο μηχανάκι με το δικό σας.

και φυσικά μετα το πέρασμα του χαρτη καλό θα είναι να πάτε να σας μετρήσουν το AFR (αναλογία αέρα βενζίνης) στο τερμα γκάζι. Για να είναι οκ θα πρέπει να ναι απο 12.8:1 μέχρι το πολύ 13.2:1 . Παραπάνω είναι πολύ φτωχό το μείγμα και θα κανει μπαμ απο θερμοκρασίες, παρακάτω είναι πολύ πλούσιο, καίς βενζίνες τσάμπα και ανάβουν και οι λάμδα γιατι ο εγκέφαλος δεν μπορεί να διορθώσει το κάυσιμο ποτές.

Επισις μόλις περάσετε το νέο χαρτη καλό θα τανε να πατε σε έναν που έχει ειδικά ακουστικά για προανάφλεξη (τα γνωστά πειράκια), γιατι ο χάρτης μπορεί να είναι καργαρισμένος στην προπορεία ανάφλεξης (το γνωστό avance)

προς το παρόν δεν υπαρχει φίσα για τα dukeIV (γιατι τα duke 4 έχουν πρωτόκολλο επικοινωνίας Can BUS και όχι k-line που έχουν τα ψεκαστά adventure 990 και έτσι δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το tuneECU. Αμα φτιάξω το καλώδιο μόνος μου (για πρωτόκολλο can bus έχει άλλη συνδεσμολογία) και αν αξίζει να χασω το χρόνο μου για να φτιάξω χάρτες για 200άρι με 26 άλογα) μπορεί να ασχοληθώ περεταίρω με το tuneECU και τοτε θα μπορώ να σας πω ακριβώς τι να πειράξετε στο μαμα χάρτη σας για να γίνει λίγο πιο σβέλτο και πιο "στρωτό" στα μισά γκάζια.

xaotikos
04/10/2015, 23:18
Χωρίς παρεξήγηση νομίζω κάτι μπερδεύεις. Το tuneECU είναι προγραμμα, δεν είναι σαν το power commander ώστε να δίνει χαρτες. Οι χάρτες ειναι ή επίσημοι ή custom. Οι επίσημοι είναι βγαλμένοι από τα μαμά μηχανάκια.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ, καλό ειναι να μετράμε πάντα AFR σε αλλαγές χαρτογράφησης και να κάνουμε μικροδιορθώσεις όπου χρειαζεται.

duke200
05/10/2015, 07:00
δεν είπα κατι διαφορετικό. Όλα αυτα τα flash προγράμματα έχουν την ίδια αρχή λειτουργίας, ένα καλώδιο για επικοινωνία μεσω διαγνωστικής φίσας και ενα sotware για να "κατεβάσεις" το πρόγραμμα από τον εγκέφαλο, να το επεξεργάζεσαι και να το ξανακάνεις upload.
custom χαρτη μπορει να βγαλει ο καθένας.

freco
05/10/2015, 09:00
Είχες κάνει reset με 15 λεπτά από κρύο κινητήρα, σε οριζόντια θέση την μηχανή χωρίς να πειράξεις το γκάζι; Πιθανόν να μην είχε κάνει reset το tps..ή να ήθελαν καλιμπράρισμα οι πεταλούδες αν και εκεί κραταει ψηλά τις στροφες.

Εννοείται ότι έκανα reset. Άλλωστε όπως γράφω αυτό έγινε μετά από καιρό. Όχι την επόμενη μέρα.


Φαντάζομαι και εσύ έβαλες τον μαμα για acrapovic και όχι κάποιον custom. Οπότε ο Νταής δεν έκανε κάτι διαφορετικό από θέμα χάρτη ίσως όμως έκανε στη διαδικασία (reset values κλπ).
Πιθανόν να έπαιξε και η βενζινη..

Τον "κονσέρβα" έβαλα. Το ανάφέρω σε περίπτωση που συμβεί και σε κάποιον άλλο.
Ο βασικός λόγος που πήρα τα καλώδια ήταν για να συνδέσω το bluetooth module και να μπορώ να τσεκάρω από το κινητό μου την όλη κατάσταση. Για κάποιο λόγο όμως αρνείται να συνδεθεί. Μένει στο connecting.

Deviant999
15/11/2015, 11:10
Που ακριβώς θα βρω το TPS σε αυτή την τιμή που έγραψες (20€)? γιατί όπου και να κοιτάξω την κατοστάρα δεν βλέπω να τη γλυτώνω...

Deviant999
15/11/2015, 11:25
Εγώ έβαλα μέσω TuneEcu αυτόν για το ευρωπαϊκό 990 2007 για Akrapovic. Σαφώς πιο πλούσιος.
Κάποια στιγμή μετά από πολλές μέρες πήγα βόλτα. Την επόμενη μέρα δεν κράταγε ρελαντί. Έβαζα μπροστά και δούλευε κανονικά. Μόλις ξεκίναγα και ανέβαιναν οι στροφές, κλείνοντας το γκάζι έπεφτε στις 1000 στροφές.
Το διαγνωστικό έδειχνε πρόβλημα στον μπροστινό αισθητήρα λάμδα.
Δοκίμασα να τον απενεργοποιήσω... καμία διαφορά.
Μετά από λεπτομερή εξέταση ο Θωμάς δοκίμασε να μου περάσει τον χάρτη της Akrapovic που δίνει η ΚΤΜ.
Από εκείνη τη στιγμή δεν ξαναπαρουσίασε πρόβλημα.
Σημειωτέον ότι εκεί που ήμουν έβαλα βενζίνη από αμφιβόλου προελεύσεως BP. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο.
Τι χρονολογίας είναι το μηχανάκι σου? Αν είναι μετά το 2009 έχεις διαφορετικούς εκκεντροφόρους και ο πριν το 2009 χάρτης δεν ταιριάζει...

freco
15/11/2015, 18:11
Τι χρονολογίας είναι το μηχανάκι σου? Αν είναι μετά το 2009 έχεις διαφορετικούς εκκεντροφόρους και ο πριν το 2009 χάρτης δεν ταιριάζει...

Είναι 990s του 2007 και ο χάρτης είναι για του 2007. Δεν έβαλα "πειραγμένο". Aυτόν της Akrapovic για το δικό μου μοντέλο και δούλευε σωστά για κανένα μήνα, σχεδόν καθημερινά μέχρι να συμβεί αυτό που περιγράφω.

kostaskk
03/02/2022, 23:46
Ξεθαμα, υπάρχει κανένας να ασχολείται με το tune ecu?
Ψάχνω πληροφορίες πως,από που να το κατεβάσω, τι παίζει με drivers και windows που πρέπει να έχω, πως θα το εγκαταστήσω και κύριος την παλιά έκδοση που δούλευε σε λαπτοπ αν υπάρχει ξεχασμένη κάπου. Όπως και κανένα καλώδιο.

Πληροφοριακά πλέων tuneecu υποστηρίζει μόνο εφαρμογή από κινητό, η οποία συνέχως ακριβαινει και εμπλουτίζεται με περιορισμούς,,.

panos_zip
04/02/2022, 03:42
Το εχω εγω εδω και χρονια. Εχω την τελευταια εκδοση για pc.
Θα δω τον ογκο του αρχειου και θα σου πω. Να κανονισουμε πως μπορεί να γίνει.

Καλωδιο είχα παρει ενα κινεζικο για vag. Πρεπει να παρεις αυτο με τους FTFI drivers.
Drivers είχα κατεβάσει από το σαιτ του tube ecu. Δεν ξερω αν τους εχει ακόμα εκεί. Ίσως μπορέσω να στους στείλω και αυτούς.

Υπάρχει και γκρουπ στο Facebook έχει πολλή πληροφορία εκεί μέσα.

kostaskk
04/02/2022, 04:28
Για κοίταξε θα βοηθούσε.
Βέβαια νομίζω βρήκα στο ebay να πουλάνε usb OBD2 καλώδιο μαζί με cd με το παλιό tune ecu για laptop και drivers.
Λένε με οδηγίες και ότι χρειάζεται μεσα κ λειτουργεί μέχρι windows 10.


Το τσιπακι το λένε FT232 στο ebay και όχι FTFI , περίεργο
Στο γκρουπ είμαι, κ εκεί έχουν λινκ αλλά δεν κατάφερα κάτι.

panos_zip
06/02/2022, 12:55
Καλα τα λες
Εγω το εγραψα λαθος
FTDI ηθελα να γραψω

kostaskk
06/02/2022, 16:20
Καλα τα λες
Εγω το εγραψα λαθος
FTDI ηθελα να γραψω
Άρα πρέπει να πάρω FTDI η θα κάνω δουλειά και με τα FT232 του ebay?

panos_zip
06/02/2022, 19:08
Ftdi
Δες εδω από τη σελιδα του tune ecu
https://tuneecu.net/TuneECU_En/links.html

panos_zip
06/02/2022, 19:15
Επίσης, στειλε μου το μειλ σου
Να σου στειλω το αρχειο. Δεν ειναι μεγάλο

xaotikos
06/02/2022, 21:21
Εγώ είχα πάρει από lonelec.co.uk . Όσοι έχουν πάρει από εκεί δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα. Από ότι είδα πουλάνε και μέσω ebay/amazon

klasanezop
27/10/2022, 14:13
Θα προσπαθήσω να κατεβάσω το tune ecu στον υπολογιστή μου. Αν δεν έχω πρόβλημα με αυτό, πιστεύεις ότι θα μπορέσεις να με βοηθήσεις, Άγι; Δεν ξέρω καν πώς να αφαιρέσω το σωστό ρεζερβουάρ καυσίμου που η gefr μου είπε ότι πρέπει να αφαιρέσω. tech guides (https://techzpod.com/) get-mobdrovip.com (https://get-mobdrovip.com)