PDA

View Full Version : Intercom



rsp
07/03/2015, 19:05
Γνωμες για ιντερκομ που εχετε δοκιμασει?

Ψαχνω για ενα συστημα με δυνατοτητα συνδεσης με τηλέφωνο και τον συνεπιβάτη!

Ευχαριστώ

George_Sp
07/03/2015, 19:19
αν έχετε android τηλέφωνα υπάρχει εφαρμογή που μετατρέπει οποιοδήποτε handsfree ενσύρματο ή bluetooth σε ενδοεπικοινωνία. 10 φορές φθηνότερη λύση.

rsp
07/03/2015, 19:37
iphone και οι δυο, επειδη μου χρειαζεται για δουλεια, το κοστος μπαινει σε δευτερη μοιρα και η ποιοτητα ηχου πρωτη

George_Sp
07/03/2015, 19:47
Υπάρχουν κάποια free και για Ιphone αλλά δε τα έχω δοκιμάσει.

http://www.appszoom.com/iphone-apps/wifi-intercom

rsp
07/03/2015, 19:49
Δεν μου λυνει ομως το θεμα ηχου, μικρόφωνο και ακουστικα!

George_Sp
07/03/2015, 19:55
Μια χαρά στο λύνει. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε ενσύρματο ή bluetooth ακουστικό και αν έχεις. Ειδικά τα ενσύρματα ψείρες θα έχουν άψογη ποιότητα.

rsp
07/03/2015, 20:01
Για αρχη, σε ευχαριστω πολυ που ασχολεισαι να με βοηθήσεις αλλά οσο bluetooth ειχα δοκιμασει, εχουν πρώτον θεμα με τον αέρα και δεύτερον σε ενοχλουν στα αυτια μετα απο καποια ωρα με το κράνος. Εκτος αν υπάρχει κατι που δεν έχω δει-ξέρω!

xaotikos
07/03/2015, 20:12
Είχα πάρει με φίλο ένα σετ sena smh10 για ένα ταξίδι. Απο τότε έχουν βγει πιο καινούρια.
Πολύ ποιοτικά, μεγάλη διάρκεια μπαταρίας, άψογη ποιότητα ήχου.
http://www.sena.com

George_Sp
07/03/2015, 20:24
Εφόσον δε τίθεται τόσο το θέμα τιμής η λύση του xaotikos ειναι πολυ καλή. Θα κοίταζα τα 3s αν τα κράνη σας δέχονται την κλασσική διάταξη ακουστικών μικροφώνου.

rsp
07/03/2015, 20:30
μεταξυ 3ς και 20ς?

George_Sp
07/03/2015, 20:32
Για πολλούς λόγους δε θέλω να εξέχουν αντικείμενα από το κράνος οπότε θεωρώ περιττό το 20s με την εξωτερική του μονάδα εκτός αν έχεις λόγους που να θες τις λειτουργίες τους. Προτιμώ να κουμπώσω εσωτερικά το 3s να καμουφλαριστεί μέσα στο κράνος και να ξεχάσω οτι υπάρχει.

rsp
07/03/2015, 20:43
Το σημαντικοτερο ειναι ο τροπος που απαντας και κλεινεις μια κληση με το χερι, προτιμω απο τις φωνητικες εντολες και με νοιαζει ποσο ευχρηστο ειναι με τα γαντια και που ειναι το κουμπι αυτο!!

vkats
08/03/2015, 07:33
Midland BTX2FM

Τα σπάει!!! Το έχω σε δύο κράνη και δουλέυει άψογα σεταρισμένο σε δύο iphone.

Εχει bluetooth με iphone σε 1η προτεραιότητα, επικοινωνία ιντερκομ με το δεύτερο κράνος σε 2η και έχει και ράδιο FM που την καταβρίσκω να ακόυω μουσική οδηγώντας.

Οσον αφορά το iphone, απαντάς είτε μιλώντας μετά το τρίτο κουδούνισμα είτε πατώντας ένα πολύ εύχρηστο κουμπάκι. Πατώντας το ίδιο κουμπάκι κάνεις επανάκληση τον τελευταίο αριθμό. Μπορείς να ακούς φωνητικές οδηγίες από οποιοδήποτε πρόγραμμα navigation έχεις στο iphone και να ακούς τη μουσική που έχεις αποθηκευμένη.

Εχει εμβέλεια 800 μέτρα αν υπάρχει οπτική επαφή και μπορούν να συνδεθούν μεταξύ τους μέχρι 4 κράνη (για μεγαλύτερες παρέες).

Εγώ το έχω κατευχαριστηθεί. Φαντάζομαι οτι θα υπάρχουν και άλλες εταιρείες με ανάλογα μοντέλα αλλά αυτό που το δοκίμασα το συνιστώ ανεπιφύλακτα

devil's animal
08/03/2015, 08:52
αν έχετε android τηλέφωνα υπάρχει εφαρμογή που μετατρέπει οποιοδήποτε handsfree ενσύρματο ή bluetooth σε ενδοεπικοινωνία. 10 φορές φθηνότερη λύση.

ποια ειναι η εφαρμογη αυτη?

byron
08/03/2015, 09:23
ποια ειναι η εφαρμογη αυτη?

https://play.google.com/store/search?q=motorcycle%20intercom

Αν έχεις stock εξάτμιση μπορεί και να δουλεύει. Στο Τ δεν άκουγα το παραμικρό πάντως

mitsakos_18
08/03/2015, 09:25
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.androidintercom

devil's animal
08/03/2015, 10:59
https://play.google.com/store/search?q=motorcycle%20intercom

Αν έχεις stock εξάτμιση μπορεί και να δουλεύει. Στο Τ δεν άκουγα το παραμικρό πάντως



χαχαχαχα, καλο...το αλλο με τον Τοτο το ξερεις?:bawl:

εκτος αν αποφασισω να κανω ταξιδι δικαβαλος με το cbf 125...που ειναι ακομα μεγαλυτερο ανεκδοτο....:lol:

thanks, anyway...θα δοκιμαστει οταν ανοιξει ο καιρος και αποφασισει η συμβια να καβαλησει...
:beer::beer:

peterTHErider
08/03/2015, 17:52
εχω το interphone 5,και πραγματικα παει τη βολτα σε αλλο επιπεδο!μαζι εχω αγορασει και το joystick που μπαινει το γκριπ και την χειροζεσαι χωρις να περνεις τα χερια σου απο το τιμονι!με περνουν τηλ και ενω παω με 150 +με ακουν και τους ακουω σαν να ειμαι στο σπιτι!εχει ακομα και αυτοματη προσαρμογη της εντασης αναλογα με το θορυβο που λαμβανει το μικροφωνο,δηλαδη οταν τρεχεις και λαμβανει εντονο ηχο αυξανει την ενταση και οταν μειωνεις ταχυτητα αυτοματα χαμηλωνει!
το συνιστω ανεπιφυλαχτα!

zopas
08/03/2015, 21:23
εχω το interphone 5,και πραγματικα παει τη βολτα σε αλλο επιπεδο!μαζι εχω αγορασει και το joystick που μπαινει το γκριπ και την χειροζεσαι χωρις να περνεις τα χερια σου απο το τιμονι!με περνουν τηλ και ενω παω με 150 +με ακουν και τους ακουω σαν να ειμαι στο σπιτι!εχει ακομα και αυτοματη προσαρμογη της εντασης αναλογα με το θορυβο που λαμβανει το μικροφωνο,δηλαδη οταν τρεχεις και λαμβανει εντονο ηχο αυξανει την ενταση και οταν μειωνεις ταχυτητα αυτοματα χαμηλωνει!
το συνιστω ανεπιφυλαχτα!

Mακαρι να ειναι ετσι γιατι ειναι και πανακρινη η ατιμη...παντως στο φιλο θα του ελεγα απο Μιντλαντ μακρια..την επαθα..

vkats
09/03/2015, 12:51
Mακαρι να ειναι ετσι γιατι ειναι και πανακρινη η ατιμη...παντως στο φιλο θα του ελεγα απο Μιντλαντ μακρια..την επαθα..

Ως κάτοχος Midland ας ρωτήσω... Τί έπαθες?

peterTHErider
09/03/2015, 13:55
Mακαρι να ειναι ετσι γιατι ειναι και πανακρινη η ατιμη...παντως στο φιλο θα του ελεγα απο Μιντλαντ μακρια..την επαθα..

οντως ειναι ακριβη αλλα αξιζει.εγω πηρα ενα ζευγαρι και το joystick κοντα 500 ευρωπουλα!δεν τα λες και λιγα αλλα στη συνιστω...

zopas
10/03/2015, 11:06
Ως κάτοχος Midland ας ρωτήσω... Τί έπαθες?

Πληρωσα την twin pack 230 ευρω από ιντερνετ...ειχα προδιατεθεί πολύ θετικα για την συγκεκριμενη γιατι ολοι σταζανε μελι για αυτην...αλλα τελικα το καλο είναι υποκειμενικο και δεν φταιει μαλλον το προιον...λοιπον από μια ακριβη ενδοεπικοινωνια εγω περιμενα κατά αρχην στερεοφωνικο ηχο σε μεγαλες ταυτητα, συγγνωμη αλλα για αυτό πληρωνω τοσο ακριβα για να εχω ποιοτητα..δυστυχως ο ηχος στα αυτια μου ηταν παρα πολύ οξυς και αναγκαζομουνα να φοραω ωροασπιδες για να ακουσω καπως , ειδικα όταν ειχε αερα...μιλαμε το τρυπημα που μου εκανε ο ηχοις στο τυμπανο μου τον θυμαμαι ακομα...εκει εφαγε και το ακυρο..και φυσικα στις μεγαλες ταχύτητες δεν ειχα ουτε πολύ καθαρο ηχο συνομιλιας..

Οποτε ο καθενας αντιλαμβάνεται την ενδοεπικοινωνια όπως εκεινος θεωρει σωστο..αν δεν εχεις πρόβλημα να πηγαινεις με 100χλμ στο κοντερ, εκει μαλλον ολες ειναι καλες...στις μεγαλες ταχυτηες όμως είναι που ξεχωριζει η ποιοτικη συσκευη και η μινταλντ δεν είναι από αυτές...την "σκοτωσα" για 50 ευρω και αν ξαναγορασω κατι αντιστοιχο μονο κατοπιν προσωπικης δοκιμης σε κρανος,αυτό συσινιστω και σε ολους για να μην νιωσουν ότι χασανε καποια στιγμη τα χρηματα τ ους όπως εγω... παντως ολοι μιλανε για την F5 γυρω στο 170 ευρω η single από ebay ..