PDA

View Full Version : Yamaha MT-09 Tracer



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Kostas-Tracer
09/03/2015, 13:50
Πρωτο ποστ για το tracer για το οποιο ειμαι ενας ευτυχης κατοχος εδω και 15 ημερες περιπου. Εδω θα μπορουμε να μοιραζομαστε τις αποψεις, τις αποριες μας, καθως και τους προβληματισμους μας για την συγκεκριμενη μηχανη.

Θελοντας να ξεκινησω την κουβεντα, εχω κανει ερευνα στο δικτυο για αξεσουαρ που κουμπωνουν σε αυτο το νεο μοντελο. Δυστηχως ακομα ειναι πολυ νωρις για ποικιλια, παρολα αυτα ομως υπαρχει φουλ σετ top case της givi, led φλας που κουμπωνουν αριστα στα εργοστασιακα, wind screens και διαφορα αλλα ψιλοπραγματα. Τα περισσοτερα βεβαια απο αυτα μας ερχονται απο eshops γειτονικων χωρων αλλα και απο την ανατολικη ακρη της γης.

Ευχομαι να εγινε η αρχη μιας ωραιας και επικοδομητικης κουβεντας γυρω απο τις ανησυχιες μας σχετικα με το Tracer

Πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα σε ολους!!!

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=-rF9iGoOeaQ

332201
332202
332203

spyrakos35
09/03/2015, 13:52
Καλοριζικο και καλοταξιδο ..

Και ειδα χτες ενα παρκαρισμενο στο π. Φαληρο....

7Tolis
09/03/2015, 13:54
Γαμάτο μεκανάκι λέμε.Γαμάτο και σε καλή τιμή.Λεφτά υπάρχουν.

Kostas-Tracer
09/03/2015, 14:02
Θεωρω και ελπιζω οτι θα εχει την ιστορικη και επιτυχημενη διαδρομη του TDM. Κοινως σε καθε φαναρι και απο δυο σε λιγο καιρο :D

devil's animal
09/03/2015, 14:10
βαλτο δυναμομετρο, γραψε εδω τι εδειξε και θα δουμε κατα ποσο θα ξαναμιλησουμε...:p


καλοταξιδο, καλοστριφτο...
:beer::beer::beer:

7Tolis
09/03/2015, 14:14
Πες μας που πήγες,πως σε πήγε,πως είναι η μυρωδιά της καινούριας μηχανής,πρώτες εντυπώσεις και σε λίγο που θα ανοιξει ο καιρός θα έχουμε τρέφεν ταβέρνεν μοτόρεν ιχλίμπιντιχ.

Kostas-Tracer
09/03/2015, 14:14
χαχαχαχαχα να γραψω κανενα χιλιομετρο πρωτα ή να το παω σημερα κιολας για σπασιμο εεε για μετρημα εννοω????

ευχαριστω για τις ευχες...

7Tolis
09/03/2015, 14:16
15 μερες δεν το έστρωσες ακόμη;Α κό μη;

amyroukai
09/03/2015, 14:17
Φακ...

Καλοβολτο.

Οδηγα λεμε... :beer:

Kostas-Tracer
09/03/2015, 14:25
Πες μας που πήγες,πως σε πήγε,πως είναι η μυρωδιά της καινούριας μηχανής,πρώτες εντυπώσεις και σε λίγο που θα ανοιξει ο καιρός θα έχουμε τρέφεν ταβέρνεν μοτόρεν ιχλίμπιντιχ.

καλα η μυρωδια της πρωτης μερας δεν περιγραφεται και δεν νομιζω οτι θα την διαγραψουν ποτε τα εγκεφαλικα μου κυταρα...

βολτα της προκοπης δεν εχω παει ακομα ομως σε σχεση με το vstrom που καβαλουσα 4 χρονια μπορω να πω οτι:

1. Το μονο αρνητικο που θα σας πω... Νιωθω απροστατευτος απο τα στοιχεια της φυσης. Το vstrom με αγκαλιαζε...
2. Στριβω πολυ καλυτερα τωρα και στατικα και εν κινηση
3. Τεχνολογια-δυναμη-φρενα δεν νομιζω οτι συγκρινονται καθοτι ανομοια τα δυο εργαλεια μεταξυ τους
4. Καταναλωση στο στρωσιμο στα 4,8 l/100klm με max τις 4200rpm
5. Μετρια σελλα

Αυτα προς το παρον με μονο 300χλμ κυριως εντος πολης

Kostas-Tracer
09/03/2015, 14:26
15 μερες δεν το έστρωσες ακόμη;Α κό μη;

χαχαχαχ φυσατε ολοι μαζι να φυγουν τα συνεφα!!!!

akis_trevor
09/03/2015, 14:31
καλοριζικο,καλα χλμ και περιμενουμε αναλυτικο review!!!:beer:

Ζεύκας
09/03/2015, 15:13
Ωραίο all around μηχανάκι και μακάρι να μοσχοπουλήσει γιατί αξίζει.

Το μόνο μείον του ότι σε κανα 2 χρόνια οι ιδιοκτήτες του θα λένε ότι θα γαμάει σε όλους τους τομείς και τα βάζει ακόμα και με ςς1000

taisteal
09/03/2015, 15:19
Το ειδα απο κοντα,και ειναι πολυ ωραιο.
Να το χαρεις φιλε και σου δωσει ομορφα χιλιομετρα :)

:beer::beer::beer:

taisteal
09/03/2015, 15:20
Ωραίο all around μηχανάκι και μακάρι να μοσχοπουλήσει γιατί αξίζει.

Το μόνο μείον του ότι σε κανα 2 χρόνια οι ιδιοκτήτες του θα λένε ότι θα γαμάει σε όλους τους τομείς και τα βάζει ακόμα και με ςς1000


Αυτο το λενε και οι μπεμβεδες :lol:

sapila racing
09/03/2015, 15:58
Καλά χιλομετρα, να το χαρείς το μηχανάκι!:beer:

kostas.
09/03/2015, 16:11
Καλοτάξιδο φίλε...!!

Kostas-Tracer
09/03/2015, 18:48
Ευχαριστώ όλους για τις ωραίες ευχές!!! Κανένας άλλος που να το εχει υπαρχει να κάνουμε κουβέντα;;

SHOOTER045
09/03/2015, 19:45
Σαν πρώην tenereακιας και tdmακιας,αν σου πω πως δεν σε ζηλεύω θα ναι ψέμα.
Απ όταν πρωτοπαρουσιαστηκε ,μου φύγε το σαγόνι.
Καλορίζικο, καλοτάξιδο και πάντα αγρατζουνιστοι.
Και εσύ και αυτό.
Μαζί με το review πολλές φωτογραφίες.



Σε Μπορντό το πήρες?

George_Sp
09/03/2015, 19:48
Ευχαριστώ όλους για τις ωραίες ευχές!!! Κανένας άλλος που να το εχει υπαρχει να κάνουμε κουβέντα;;

Αν το πήρες σε κόκκινο παίζει να σε είδα το απόγευμα στη Λιοσίων. Βάλε καμιά φωτογραφία να το χαρούμε. Είναι πανέμορφο πάντως και σου εύχομαι να το χαρείς όσο δε πάει :)

Kostas-Tracer
09/03/2015, 20:34
Θεωρω οτι ειναι μια κατηγορία απο μονο του και δεν θα το σύγκρινα ούτε με το τενερε ουτε με το tdm. Σε κόκκινο το πήρα. Lava red το λέει ο γιαμαχας. Λιοσίων πέρασα κάθετα την προηγούμενη βδομάδα οποτε μάλλον δεν ήμουν εγω. Μεχρι στιγμής έχω πετύχει ένα μαύρο στον δρόμο και κανένα άλλο... Φωτογραφίες θα βάλω αυριο απο το pc

foogr01
09/03/2015, 20:53
Καλοτάξιδο :beer:

DAYMAN
09/03/2015, 21:04
καλοταξιδο ευχομαι.στα υποψιν σαν επομενο.:beer:

RaGe_Raptor
09/03/2015, 21:06
καλορίζικο...!!!:beer:

Shiatman
09/03/2015, 21:06
Καλοτάξιδος φίλε και πάντα όρθιοι!

:beer::beer:

Κι εγώ μελλοντικός γαμπρός. Θα είναι η επόμενη! Γράψε εντυπώσεις και φωτό!!

Lioulios
09/03/2015, 21:10
καλορίζικο

devil's animal
09/03/2015, 21:55
χαχαχαχαχα να γραψω κανενα χιλιομετρο πρωτα ή να το παω σημερα κιολας για σπασιμο εεε για μετρημα εννοω????

ευχαριστω για τις ευχες...


το μηχανακι στρωνει καλυτερα πανω στο δυναμομετρο με τερμα γκαζι...:D
και δεν κανω πλακα...
ψαξε, βρες, διαβασε...
:beer::beer:

Kostas-Tracer
10/03/2015, 08:14
Καλημερα, μπηκαν τρεις φωτογραφιες στο πρωτο ποστ...

332205
332206
332207

7Tolis
10/03/2015, 08:48
Φωνάζει για τριβάλιτσο και δρόμους.

stam2
10/03/2015, 08:51
η πρώτη φωτό με το κοκπιτ θυμίζει αεροπλάνο!
πολύ όμορφο...!
υποθέτω δεν το έχεις ανοίξει ακομά ε...?
καλές βόλτες!

Kostas-Tracer
10/03/2015, 08:56
Φωνάζει για τριβάλιτσο και δρόμους.

Τα πλαινα σαμαρια λεει να χρησιμοποιουντε χωρις top case.... με λιγα λογια ή θα εχεις μια βαλιτσα ή δυο πλαινες. Το εψαξα λιγο και Ο λογος ειναι οτι υπαρχει κίνδυνος λογο μετατοπισης του κεντρου βαρους προς τα πισω(οταν ειναι φορτωμενο), σε συνδιασμο με την υψηλη ροπη, να σουζαρει απροβλεπτα... καποια στιγμη οταν εχω τα γκαφρα να παρω βαλιτσσα και πλαινα θα το δοκιμασω. Παντως θα φαει καμποσο χιλιομετρο στις εθνικες οδους με ή χωρις βαλιτσες!!

Kostas-Tracer
10/03/2015, 08:59
η πρώτη φωτό με το κοκπιτ θυμίζει αεροπλάνο!
πολύ όμορφο...!
υποθέτω δεν το έχεις ανοίξει ακομά ε...?
καλές βόλτες!

Φιλε Σταμελο δεν το εχω ανοιξει ακομα μιας και τηρω πιστα και ευλαβικά τις οδηγιες του μανιουαλ. Μου εχουν μεινει καποια αυτοκολλητα απο το γειτονικο φορουμ... Στην κατω γωνια της πινακιδας θα ταιριαζει μια χαρα ετσι???

alexxxcbr
10/03/2015, 09:00
Kαλοταξιδο και να το ευχαριστηθεις οσο μπορεις φιλε.:beer:

stam2
10/03/2015, 09:01
Φιλε Σταμελο δεν το εχω ανοιξει ακομα μιας και τηρω πιστα και ευλαβικά τις οδηγιες του μανιουαλ. Μου εχουν μεινει καποια αυτοκολλητα απο το γειτονικο φορουμ... Στην κατω γωνια της πινακιδας θα ταιριαζει μια χαρα ετσι???

μια χαρά θα είναι!!

βάλτο και μία δυναμόμετρο όταν το στρώσεις!

Kostas2B
10/03/2015, 09:03
Καλοτάξιδο φιλε μου...Ακούγονται μονο καλα λόγια για αυτο το μηχανακι και ειδικότερα για τον κινητήρα-διαμάντι που εχει!
Καλούς δρόμους!

Kostas-Tracer
10/03/2015, 09:14
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας... 6th Gear@4000rpm-->99klm/h

7Tolis
10/03/2015, 10:03
λογο μετατοπισης του κεντρου βαρους προς τα πισω(οταν ειναι φορτωμενο), σε συνδιασμο με την υψηλη ροπη, να σουζαρει απροβλεπτα...

332211

akaposto
10/03/2015, 11:01
Καλοτάξιδο και καλόστριφτο :beer:
:vroum:


σε συνδιασμο με την υψηλη ροπη
αρχίσαμε τις κόντρες και σας κατουρώ τα ss σας απο τώρα; :lol:

that's the spirit!!

Kostas-Tracer
10/03/2015, 11:10
Καλοτάξιδο και καλόστριφτο :beer:
:vroum:


αρχίσαμε τις κόντρες και σας κατουρώ τα ss σας απο τώρα; :lol:

that's the spirit!!


οχι ρε κομπαρε ντε κανω τετοια πραματα εγκω :D:D φοβουμαι:blush:

για να καταλαβεις δεν ειχα τελικιασει ποτε το vstrom

akaposto
10/03/2015, 11:16
καλά είναι και που τελικιάζει κάπου στα 290 το στρώμα :p

spyrakos35
10/03/2015, 12:15
Ειναι που δεν χρειαζεται να τελικιασει για να πατησει το οτιδηποτε....

Ε ρπστμ να μην εχω μοτό να σε παω μια βολτα να γυρισεις στρωμενος....... Και πεινασμενος αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια

atom_smasher
10/03/2015, 15:50
Σε κανα δυο χρόνια που θα πατάει τα υπόλοιπα, να αρχίσουν να τα πουλάνε κιόλας μεταχειρισμένα μπας και πάρουμε και μεις κανένα απ αυτά...Καλές βόλτες!

dimmie_72
10/03/2015, 20:06
πω, πω πολύ το ζαχάρωσα ρε φίλε!

harris_x
10/03/2015, 20:13
καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι :beer::beer::beer:

k7600
19/03/2015, 11:07
καλορίζικο, πολύ όμορφο, έχουν γραφτεί πραγματικά πολύ καλά σχόλια για το συγκεκριμένο μηχανάκι. Ένα ασημί με μπλε καλάμια είναι μόνιμα παρκαρισμένο στην παραλιακή ( Π.Φάληρο ) έξω από γνωστό καφεφαγάδικο... το βλέπω και λιώνω αν και στο ασημί με χαλάει, για μένα το πιο όμορφο χρώμα είναι το μαύρο/γκρι ματ, πραγματικά σαν μαχητικό είναι το άτιμο.

teogtp
21/03/2015, 10:32
Αυτο με τα μπλε ανοδιωμενα καλαμια ειναι κ@υλα....................

SmileAndFly
22/03/2015, 10:42
Γειά σας

Ενδιαφέρομαι να αποκτήσω και εγώ το τρίποδο μωράκι. Αλλά θέλω να το δοκιμάσω πρίν δώσω τόσα πολλά λεφτά... Ξέρω εγώ; Μπορεί κάτι να μην μου αρέσει. Πρώτη φορά θα πάρω ψιλό μηχανάκι (είμαι 1μ71). Και πρώτο μηχανάκι με fairy, που δεν μου πολύ αρέσει... Ίσος ειναι συνήθεια (είχα er6n, hornet και z750).

Ξέρει κανείς που μπορώ να δοκιμάσω το tracer; Η Yamaha δεν με βοηθάει...

Ευχαριστώ

7Tolis
22/03/2015, 11:55
Τρίποδο όπως tricity ή τρικυλινδρο όπως tracer?

amyroukai
22/03/2015, 12:13
Εγω λεω να παρει ενα χονδρο μεκανακ με Ava που κανει και απαλα χερια, και ας τριψουν λιγο παραπανω στο βιλαμπαχο. Και να μην ξανακανει σεξ στο τσερνομπιλ η στην φουκουσιμα, τα τριποδα μωρακια ειναι λιγο φρικιαστικα.

Το παρτι του κορεκτορα αυτο το ποστ...

Kostas-Tracer
23/03/2015, 08:22
Εγω λεω να παρει ενα χονδρο μεκανακ με Ava που κανει και απαλα χερια, και ας τριψουν λιγο παραπανω στο βιλαμπαχο. Και να μην ξανακανει σεξ στο τσερνομπιλ η στην φουκουσιμα, τα τριποδα μωρακια ειναι λιγο φρικιαστικα.

Το παρτι του κορεκτορα αυτο το ποστ...

:eyepop:

:bawl::bawl::bawl:

Kostas-Tracer
23/03/2015, 08:50
και εδω μια βολτιτσα μου...

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=-rF9iGoOeaQ

amyroukai
23/03/2015, 08:58
και εδω μια βολτιτσα μου...

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=-rF9iGoOeaQ

Ωραιος. Η καμερα τι ειναι;
Επισης, απο στροβιλισμους-φασαρια πως τα παει η στοκ ζελατινα;

renos.xart
23/03/2015, 11:22
Μπράβο σου φιλέ. Καταπληκτική η επιλογή σου. Καλοταξιδο και απεφτο.

Τώρα αν μου επιτρέπεται να πω και εγώ την άποψη μου για το μοτερι. Σαν οδηγος, να το δηλωσω,η εμπειρία μου είναι μικρή, δεν είμαι χερας, ουτε γκαζακιας.
Το λοιπον, εκανα test ride το Τρέϊσερ το Σάββατο, που είχε και ωραία μέρα, απο τον αντιπρόσωπο στα Τρίκαλα.
Έπαθλα πλάκα ποσο φιλικό και βολικό είναι. Δεν σε τρομάζει αλλά έχει και γκάζι για το κάτι παραπανω. Στρίβει με τη σκέψη, σταματάει σαν ςς, άνετο σαν ον-οφ. Η ανεμο-καλυψη είναι λίγη βέβαια αλλά πιστεύω θα διορθώνεται.
Το μονο μείον που βρηκα είναι τα μαρσπιε του οδηγού που έχουν λίγο κλειστή γωνία στα γόνατα. Προσωπικό βέβαια το θεμα, είμαι 1,90 και οδηγώ adv 990.

Θα το αγοραζα σήμερα κιόλας αν είχα τα λεφτά.

endopandou
23/03/2015, 11:50
καπτεν φίλιπς ακούει;:smokin:

Δεινόσαυρος
23/03/2015, 12:08
Τώρα αν μου επιτρέπεται να πω και εγώ την άποψη μου για το μοτερι. Σαν οδηγος, να το δηλωσω,η εμπειρία μου είναι μικρή, δεν είμαι χερας, ουτε γκαζακιας.
Το λοιπον, εκανα test ride το Τρέϊσερ το Σάββατο, που είχε και ωραία μέρα, απο τον αντιπρόσωπο στα Τρίκαλα.
Έπαθλα πλάκα ποσο φιλικό και βολικό είναι. Δεν σε τρομάζει αλλά έχει και γκάζι για το κάτι παραπανω. Στρίβει με τη σκέψη, σταματάει σαν ςς, άνετο σαν ον-οφ. Η ανεμο-καλυψη είναι λίγη βέβαια αλλά πιστεύω θα διορθώνεται.
Το μονο μείον που βρηκα είναι τα μαρσπιε του οδηγού που έχουν λίγο κλειστή γωνία στα γόνατα. Προσωπικό βέβαια το θεμα, είμαι 1,90 και οδηγώ adv 990.

Eνδιαφέρουσα τοποθέτηση φίλε, ευχαριστώ.

Μιας και το Adv990 δεν είναι ακριβώς πατσαβούρα, και σίγουρα θα έχουν και κάποιες ομοιότητες τα δυο, μπορείς να μου πεις με δυο λόγια πού νομίζεις οτι υπερτερεί το Tracer; (Σπανιούτσικό να βρείς κάποιον που να τα έχει δοκιμάσει και τα δυο, και μάλιστα άτομο ±στις ιδιες διαστάσεις.)

renos.xart
23/03/2015, 12:31
Eνδιαφέρουσα τοποθέτηση φίλε, ευχαριστώ.

Μιας και το Adv990 δεν είναι ακριβώς πατσαβούρα, και σίγουρα θα έχουν και κάποιες ομοιότητες τα δυο, μπορείς να μου πεις με δυο λόγια πού νομίζεις οτι υπερτερεί το Tracer; (Σπανιούτσικό να βρείς κάποιον που να τα έχει δοκιμάσει και τα δυο, και μάλιστα άτομο ±στις ιδιες διαστάσεις.)

Δεν μπορω να σου πω για φρένα, για απόλυτες επιδοσεις, καταναλώσεις ( εδώ όμως σίγουρα κερδιζει το Τρέϊσερ) και αναλώσιμα. Στο δικο μου μυαλό το Γιαμάχα υπερτερεί σε τρεις τομείς: 1)δεν σε τρομάζει με το γκάζι του και την απόκριση του. Φοβερό βελουδινο κιβώτιο ταχυτήτων.
2) πολύ καλη θέση οδήγησης που σε φέρνει σε στενή επαφη με όλο το σύνολο σε αντίθεση με την "εντουραδικη" θέση οδήγησης του 990.
3) Ανεβαίνει στη μηχανή (δεν σκαρφαλώνει) και είναι πολύ πιο συμαζεμενη και "μικρη" απο οτι φαινεται.
Μειονεκτεί όμως σε ολους τους αλλους τομείς.

Δεν μπορω να τα περιγραψω καλυτερα. Και οτι καταλαβες καταλαβες.
Σορυ ε. :rolleyes:

Δεινόσαυρος
23/03/2015, 12:47
Δεν μπορω να τα περιγραψω καλυτερα. Και οτι καταλαβες καταλαβες.
Σορυ ε. :rolleyes:

Απεναντίας. Κατατοπιστικότατος σ' αυτό που ήθελα να καταλάβω.
Μερσί. Νάσαι καλά.

freco
23/03/2015, 13:54
Βλέπω στο βίντεο το δρόμο άδειο να περιμένει να τον καταπιείς και το κοντέρ να γράφει 57 χλμ. Λέω WTF... και κατεβαίνει το σχόλιο "Το στρώνω. Μην ξεχνιόμαστε". ΧΑΧΑΧΑΧΑ

7Tolis
23/03/2015, 15:53
Ωραίος ο Κώστας,το χάρηκα που το έβλεπα σε γνωστούς δρόμους.Ψήσου για
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127540

ή για http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144674

xaotikos
23/03/2015, 21:15
Renos.xart Το 1) αν εννοείς το απότομο άνοιγμα-κλεισιμο διορθώνεται αρκετά με κάποιες αλλαγές.
Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω απόλυτα.

Σαν τρικύλινδρο κάνει αυτό που πρέπει να κάνουν καλά τα τρικύλινδρα...ροπή από χαμηλά και διάρκεια.

renos.xart
24/03/2015, 00:17
Renos.xart Το 1) αν εννοείς το απότομο άνοιγμα-κλεισιμο διορθώνεται αρκετά με κάποιες αλλαγές.
Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω απόλυτα.

Σαν τρικύλινδρο κάνει αυτό που πρέπει να κάνουν καλά τα τρικύλινδρα...ροπή από χαμηλά και διάρκεια.

Συμφωνώ οτι διορθώνεται αλλά ποτε δεν εξαλείφεται.
Όσο και να το ματσακωσεις δεν θα γίνει τόσο ήπιο όσο το Τρέϊσερ.
Και ουτε θα έπρεπε γιατί χαλάει όλη την ψυχή του 990.

Ζεύκας
24/03/2015, 00:41
οι κάτοχοι ας βάλουν και καμιά φωτό :beer:

Bob_o_mastoras
24/03/2015, 00:55
Πως μου ξεφυγε αυτο το thread?? :confused:

Καλοριζικο, καλοταξιδο και καλοστριφτο φιλε!! Μπραβο!! :beer::beer:
Ειναι κοσμημα αισθητικης το μηχανακι αυτο. Μπραβο στη Yamaha! Φοβερο design και απ'οτι εχω καταλαβει εχει και μπολικη ουσια!!

Kostas-Tracer
24/03/2015, 09:50
Ωραιος. Η καμερα τι ειναι;
Επισης, απο στροβιλισμους-φασαρια πως τα παει η στοκ ζελατινα;

GoPro Hero 3+ Black edition η καμερα, πιασμενη στην βαση τοου καθρεπτη. Εκεινη την ημερα ειχε αερα 4-5 μποφωρ γι αυτο εβαλα την αδιαβροχη θηκη ωστε να μην ειναι χαλια ο ηχος.

Οταν η ζελατινα ειναι στην πιο πανω θεση, ο αερας με χτυπαει στο στηθος. Αυτο δεν με ενοχλει γιατι το κρανος μου συμπεριφερεται πολυ καλα στους ανεμους. Οποτε ολα καλα με στροβιλισμους-φασαρια....

Kostas-Tracer
24/03/2015, 09:59
Ωραίος ο Κώστας,το χάρηκα που το έβλεπα σε γνωστούς δρόμους.Ψήσου για
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=127540

ή για http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144674

Μεσα!!! δωσε μου δρομο και παρεα και δεν θελω τιποτα αλλο...

Γυναικα κρατα το παιδι για λιγο... παω μια βολτα.... (ευτυχως δεν φοραει μεγαλο νουμερο παντοφλα)

7Tolis
24/03/2015, 10:04
Τον eversman τον πλοηγό περιμένουμε να βγάλει διαδρομή.Μας έχει πάει τραίνο ο καιρός γαμώτο.

zannisvel
24/03/2015, 17:59
Καλοταξιδο!!!!!
Πολυ καλη η επιλογη σου!!!
:beer:

ΥΓ. Ακομα να το δω στο δρομο....

Cpt. Haddock
24/03/2015, 18:14
Απο τον Πιερρακο το πήρες; :smokin:

MiltiadisK.D
24/03/2015, 18:52
Αδερφέ μεγειές!Καλοτάξιδο,καλόστριφτο,πολλά και ασφαλή χλμ εύχομαι.Πολύ καλή επιλογή,πολύ όμορφο επίσης;):beer:

7Tolis
24/03/2015, 19:27
Πέτυχα τώρα το απόγευμα ένα ανθρακι μπλε στον Άλιμο. Αυξάνεται ο αριθμός τους.

kkFnx
30/03/2015, 23:20
Καλησπερα και απο εμενα! ειμαι κ εγω ενας απο τους τυχερους που απεκτησα το νεο Tracer σε ματ-γκρι. Πολυ ευχαριστημενος προς το παρον αλλα με μολις 250km λογω εργασιας αν και 20 μερες παρκαρισμενο. Χωρις να ειμαι γκαζακιας θελει αυτοσυγκρατηση μιας και κανω αγωνα για να κρατησω το γκαζι στις 5.800 στροφες συμφωνα παντα με το manual. Εχοντας πριν το tdm μπορω ανετα να παρατηρησω οτι: 1) εχεις ενα gameboy για οθονη με πολλες ενδειξεις, 2) τεραστιο τιμονι (μου αρεσει) που το συμπληρωνουν 3) οι χουφτες για να σε δυσκολευουν λιγο παραπανω αναμεσα απο τα αυτοκινητα (λογικο), 4) το τιμονι δεν κοβει οσο η προηγουμενη μοτοσυκλετα μου, 5) το στριψιμο γινεται με περισσοτερη σιγουρια, 6) σημαντικο προβλημα με τον αερα δεν αντιμετωπιζω (1.93 με τον μαμα ανεμοθωρακα στο ψηλοτερο σημειο), 7) τα ποδια ειναι αρκετα πιο πισω δινοντας σου αισθηση σπορ μοτο που δεν το ενιωθες τοσο εντονα με το tdm, 8) οι 3 συνεπιβατες μου εχουν δηλωσει οτι ειναι πιο ανετα απο το tdm και ισως οφειλειται οτι τα καθισματα ειναι ξεχωριστα, 9) το αρκετα πιο σκληρο καθισμα του οδηγου με μουδιασε σε 40 λεπτα βολτας, και τελος 10) τα φωτα ειναι απιστευτα δυνατα.
Καποια αλλα πραγματα που εχω παρατηρησει και θα ηθελα την βοηθεια των υπολοιπων κατοχων ειναι τα εξης: 1) σε ολες τις σχεσης του κιβωτιου μετα τις 4.500 σαλ περιπου αλλαζει ο ηχος του μοτερ σε εναν πιο ξηρο που θυμιζει ducati, 2) βαζωντας την 3η και την 6η σχεση στο κιβωτιο και επιταχυνοντας ομαλα βγαινει ενας ηχος σαν σφυρηγμα που ειτε οφειλειται στο μοτερ ειτε στον αερα (δεν εχω καταλαβει), και τελος 3) νιωθω καποια σκορτσαρισματα στην μεταδοση λες και προερχονται απο την αλυσιδα η οποια λιπαινεται κανονικα.
Υ.Γ.: ειναι ωραιο το πως σε κοιτουν στα φαναρια :)

7Tolis
30/03/2015, 23:24
Φίλε δε ξέρω να σου απαντήσω σε καμία ερώτηση σου αλλα..
Καλώς ήρθες,καλορίζικο,πάντα όρθιος,απεταξάμην τη honda και γαμώ τα μηχανάκια έχεις! :beer:

devil's animal
30/03/2015, 23:30
Χωρις να ειμαι γκαζακιας θελει αυτοσυγκρατηση μιας και κανω αγωνα για να κρατησω το γκαζι στις 5.800 στροφες συμφωνα παντα με το manual. 3) νιωθω καποια σκορτσαρισματα στην μεταδοση λες και προερχονται απο την αλυσιδα η οποια λιπαινεται κανονικα.
Υ.Γ.: ειναι ωραιο το πως σε κοιτουν στα φαναρια :)


δεν χρειαζεται να το πηγαινεις με το manual...
ειδικα αν βαζεις πανω και δικαβαλο, και το πας με λιγες στροφες και μεγαλη σχεση στο κιβωτιο, μονο κακο του κανεις...

ψαξε να δεις πως πρεπει να γινεται το στρωσιμο (που ουσιαστικα ΔΕΝ πρεπει να γινεται στρωσιμο οπως το καταλαβαινουμε εμεις)...
καλυτερα να αλλαζεις ανα 1000χλμ λαδι μεχρι τα πρωτα 4000χλμ και να το πηγαινεις κοφτες ολη την ωρα με το απαραιτητο ζεσταμα παρα οι λιγες στροφες με μεγαλη σχεση στο κιβωτιο...


καλοριζικο, καλοταξιδο...
:beer::beer:

7Tolis
30/03/2015, 23:32
το manual θα διατηρήσει την εγγύηση όμως οπότε,by the book καλύτερα.Eξου και το ρητό rtfm.

devil's animal
30/03/2015, 23:37
το manual θα διατηρήσει την εγγύηση όμως οπότε,by the book καλύτερα.Eξου και το ρητό rtfm.


εε??ποιο manual διατηρει την εγγυηση και πως??

kkFnx
30/03/2015, 23:37
και εγω ετσι πιστευω γιαυτο το δουλευω με την χαμηλοτερη σχεση στις 4.000-5.800. το σκορτσαρισμα το νιωθω οταν πηγαινω χαλαρος με σταθερη πορεια στις προαναφερθησες σαλ. ισως η μηδαμινη μου εμπειρια στα 3κυλινδρα με κανει να τα νιωθω αυτα τα 2-3 πραγματα.

7Tolis
30/03/2015, 23:49
εε??ποιο manual διατηρει την εγγυηση και πως??

Αν κάνεις ευλαβικά και με αφοσίωση τζιχάντ τα του manual,σε περίπτωση απίθανη, προβλήματος,τότε η εγγύηση θα είναι με το πλευρό σου.αν κάνεις του κεφαλιού σου (εγώ ξέρω καλύτερα) τότε λογικά η εγγύηση θα μικρυνει,θα γίνει τόση δα και θα χαθεί στο δάσος.

zopas
31/03/2015, 06:36
Καλοταξιδο!!!

devil's animal
31/03/2015, 06:50
Αν κάνεις ευλαβικά και με αφοσίωση τζιχάντ τα του manual,σε περίπτωση απίθανη, προβλήματος,τότε η εγγύηση θα είναι με το πλευρό σου.αν κάνεις του κεφαλιού σου (εγώ ξέρω καλύτερα) τότε λογικά η εγγύηση θα μικρυνει,θα γίνει τόση δα και θα χαθεί στο δάσος.

λαθος ειναι αυτο που λες αλλα ας μην το αναλυσουμε στο παρον νημα...

notakos600
31/03/2015, 07:32
5.000-6.000 στροφές, όχι στα κόκκινα και προσοχή: όχι σκορτσαρίσματα, το σκοτώνεις το μηχανάκι. Στα 1.000 αλλαγή λαδιών και μετά προοδευτικό σκίσιμο, να μάθει πως θα είναι η ζωή του από εδώ και πέρα.

NIKOS_21
31/03/2015, 10:40
και εγω ετσι πιστευω γιαυτο το δουλευω με την χαμηλοτερη σχεση στις 4.000-5.800. το σκορτσαρισμα το νιωθω οταν πηγαινω χαλαρος με σταθερη πορεια στις προαναφερθησες σαλ. ισως η μηδαμινη μου εμπειρια στα 3κυλινδρα με κανει να τα νιωθω αυτα τα 2-3 πραγματα.

κανενα απολύτως πρόβλημα με αυτα που περιγραφείς...
όταν πρωτο αγορασα το tiger mou και εκανα την μεταβαση απο 4κλνδρο σε 3κλνδρο αυτα ειχα παρατηρήσει και ένιωθα οτι κατι δεν παει καλα...
μην το φοβάσαι όμως θα δεις οτι μετα απο κάποια κμ θα στρώσει (ειδικά το σκορτσαρισμα)
οσον αφορα το σφύριγμα που διαβασα πιο πανω, ειναι ο τυπικος ηχος των 3κλνδρων



***καλοταξιδα σε ολους!!!!!!

MiltiadisK.D
31/03/2015, 14:52
Καλοτάξιδο το μωρό:beer:

nathair
09/04/2015, 19:20
Το δικό μου είναι κόκκινο :). Βασικά προτιμούσα γκρι, αλλά με πρόλαβε κάποιος και το γκρι είχε παράδοση Ιούλιο ή κάπου εκεί. Βέβαια από κοντά όσο το βλέπω τόσο δε μετανιώνω...

zannisvel
10/04/2015, 10:00
Οσο τα εβλεπα σε φωτογραφιες και μενα το μαυρο μου αρεσε. πριν μερικες μερες ειδα το κοκκινο στη Συγγρου και αλλαξα γνωμη. Ειναι παρα πολυ ωραιο!!
Να το χαιρεσαι και καλοταξιδο!!
:beer:

amyroukai
10/04/2015, 10:43
Χμ... για δειτε το οι κατοχοι.


http://www.cycleworld.com/2015/04/09/yamaha-motorcycles-recall-notice-for-potential-gearbox-issue/?src=SOC&dom=fb

spyrakos35
10/04/2015, 11:36
Χμ... για δειτε το οι κατοχοι.


http://www.cycleworld.com/2015/04/09/yamaha-motorcycles-recall-notice-for-potential-gearbox-issue/?src=SOC&dom=fb

Ω ρε φιλε.....

Κατσε να πω του αλλου να παρει gs 800

7Tolis
10/04/2015, 20:13
Πάλι καλά.Νωρίς το είδαν στο tracer.

kkFnx
23/04/2015, 20:49
Ειναι εμπιστη η πηγη αραγε;

nathair
23/04/2015, 23:11
Υπάρχει ανάκληση, δείτε και στο site της Yamaha. Πάντως το δικό μου δεν είναι μέσα...

http://www.yamaha-motor.eu/gr/services/modification-checker/index.aspx

notakos600
24/04/2015, 07:35
Ευτυχώς που έβγαλαν ανάκληση και το επισκευάζουν δωρεάν. Οι κάτοχοι FZ1 ακόμη τρέχουν για τα ξεκολλημένα πηνία που γίνονταν κομματάκια και πέρναγαν στον κινητήρα μέσω των διόδων του λαδιού...

vkats
24/04/2015, 08:27
Ω ρε φιλε.....

Κατσε να πω του αλλου να παρει gs 800

Δεν του λες καλύτερα να πάρει Tiger 800 αντί την πατάτα το GS....

amyroukai
24/04/2015, 08:38
Χα χα. Μονοκόμματο απο φανοστατη ως ουρά. Μια γερή πτώση και πας για πλαίσιο. Να γιατί όχι τιγκερ.

spyrakos35
24/04/2015, 08:47
Χα χα. Μονοκόμματο απο φανοστατη ως ουρά. Μια γερή πτώση και πας για πλαίσιο. Να γιατί όχι τιγκερ.

:lol:

δεμπέφτουν αυτά ρε.... έχουν τον αμπεφτο....

vkats
24/04/2015, 20:40
Χα χα. Μονοκόμματο απο φανοστατη ως ουρά. Μια γερή πτώση και πας για πλαίσιο. Να γιατί όχι τιγκερ.

Καλά φτάνει μ´ αυτο το ελληνικό παραμύθι πια για το κολλημένο υποπλαίσιο...

Σίγουρα ο κάθε έλληνας μάστορας το έχει μελετήσει καλύτερα το ζήτημα απο τον εγγλέζο κατασκευαστή -σχεδιαστή. Φαίνεται τους ήταν πιο εύκολο να το κολλήσουν απ το να πετάξουν δυο βίδες σε κάθε μεριά. Λες και τα άλλα με το βιδωτό δεν παίρνουν ποτέ πλαίσιο μετα από γερές πτώσεις

harris_x
24/04/2015, 20:47
Καλά φτάνει μ´ αυτο το ελληνικό παραμύθι πια για το κολλημένο υποπλαίσιο...

Σίγουρα ο κάθε έλληνας μάστορας το έχει μελετήσει καλύτερα το ζήτημα απο τον εγγλέζο κατασκευαστή -σχεδιαστή. Φαίνεται τους ήταν πιο εύκολο να το κολλήσουν απ το να πετάξουν δυο βίδες σε κάθε μεριά. Λες και τα άλλα με το βιδωτό δεν παίρνουν ποτέ πλαίσιο μετα από γερές πτώσειςΌλα θα πάρουν, το θέμα είναι πως αν πάρει στο πίσω μέρος αλλάζεις το υποπλαίσιο και τέλος.
Το οτι είναι μονοκόμματο δεν είναι και ό,τι καλύτερο όπως και να 'χει.

Όμως αν θέλετε να το αναλύσετε περαιτέρω, ανοίξτε νέο θέμα.

:wave2:

zannisvel
27/04/2015, 12:00
Πηγα στο moto festival εχθες... Τι ωραιο μηχανακι :a07::a07:
Νομιζω ξεκινανε οι οικονομιες.
Μιλαω για το κοκκινο, το γρηγορο;)

amyroukai
27/04/2015, 12:04
Εντυπωσιακά άνετο τρίγωνο αναβάτη, αλλα ΠΟΛΥ στενό ρε παιδί μου.

zannisvel
27/04/2015, 12:10
Δε το βρηκα πολυ στενο. Ισα ισα με το που το καβαλησα το ενιωσα δικο μου. Εδωσα στοιχεια και για test ride. Τα 9100 ειναι αυτη τη στιγμη το μεγαλυτερο μειον του και η λιγο σκληρη σελα. Αυτο που μου εκανε εντυπωση οταν το ειδα απο κοντα ειναι το πολυ φαρδυ ντεποζιτο.

amyroukai
27/04/2015, 12:12
Δε το βρηκα πολυ στενο. Ισα ισα με το που το καβαλησα το ενιωσα δικο μου. Εδωσα στοιχεια και για test ride. Τα 9100 ειναι αυτη τη στιγμη το μεγαλυτερο μειον του και η λιγο σκληρη σελα. Αυτο που μου εκανε εντυπωση οταν το ειδα απο κοντα ειναι το πολυ φαρδυ ντεποζιτο.

Μανίτσο καβαλάς παπί και ΧΤ αν δεν απατώμαι, όχι παλαιάς κοπής τετρακύλινδο...


εδιτ: (το S1000XR όμως στο "απέναντι" περίπτερο, τέλειο μέγεθος) :D

zannisvel
27/04/2015, 12:18
Παπι δεν ειχα ποτε :nono:, το ιστορικο μου ειναι στην υπογραφη μου. 2 Τετρακυλινδρα εχουν περασει απο τα χερια μου. Αλλα ναι τωρα ειμαι με το ΧΤ.
:beer: