PDA

View Full Version : Αξιοπιστία



Σελίδες : [1] 2

Pan (dvs)
07/03/2015, 21:08
Yπαρχει κανεις που πιστευει οτι ενα απο τα σοβαροτερα κριτηρια ,για την αγορα μηχανης ,ειναι η αξιοπιστια?

Αν ναι,ας κοιταξει τους πινακες αξιοπιστιας,παραλληλα με τους πινακες των πωλησεων.

Υ.Γ.Εχω βαλει μια "αναξιοπιστη" gs 1200 στο ματι.Κιτρινη με μπαγαζιερες,φουλ εξοπλισμο,βιβλιο service,θερμαινομενα κλπ,κλπ.Για το καλο μου ελπιζω να μου περασει συντομα.

Αν οχι (και με το συμπαθειο) χεστηκα για την αξιοπιστια της.

7Tolis
08/03/2015, 00:09
Εγω το διάβασα πάντως το thread που ποστάρατε πιο πάνω να ξέτε. :D
Τζαπάν για εμένα = απροβλημάτιστα.

SHOOTER045
08/03/2015, 00:18
Yπαρχει κανεις που πιστευει οτι ενα απο τα σοβαροτερα κριτηρια ,για την αγορα μηχανης ,ειναι η αξιοπιστια?

Αν ναι,ας κοιταξει τους πινακες αξιοπιστιας,παραλληλα με τους πινακες των πωλησεων.

Υ.Γ.Εχω βαλει μια "αναξιοπιστη" gs 1200 στο ματι.Κιτρινη με μπαγαζιερες,φουλ εξοπλισμο,βιβλιο service,θερμαινομενα κλπ,κλπ.Για το καλο μου ελπιζω να μου περασει συντομα.

Αν οχι (και με το συμπαθειο) χεστηκα για την αξιοπιστια της.

Και εσύ Βρούτε!!!!!!!
















Εγω ΜΟΝΟ το F800GS θα έπαιρνα άμα μπορούσα, γιατί έχει αλυσίδα και τους άξονες τους φοβάμαι....

taisteal
08/03/2015, 02:22
Yπαρχει κανεις που πιστευει οτι ενα απο τα σοβαροτερα κριτηρια ,για την αγορα μηχανης ,ειναι η αξιοπιστια?

Αν ναι,ας κοιταξει τους πινακες αξιοπιστιας,παραλληλα με τους πινακες των πωλησεων.

Υ.Γ.Εχω βαλει μια "αναξιοπιστη" gs 1200 στο ματι.Κιτρινη με μπαγαζιερες,φουλ εξοπλισμο,βιβλιο service,θερμαινομενα κλπ,κλπ.Για το καλο μου ελπιζω να μου περασει συντομα.

Αν οχι (και με το συμπαθειο) χεστηκα για την αξιοπιστια της.

Εγω.
Και δεν θα με ενδιεφερε η αξιοπιστια,αν τα περισσοτερα χλμ τα εκανα σε ακτινα 100 χλμ απο το σπιτι μου.
Σε τετοια περιπτωση,και να με αφηνε το μηχανακι λιγο θα με ενδιεφερε.
Οταν ομως το 80% των χιλιομετρων ειναι εκτος εδρας,ε με ενδιαφερει.
Τωρα οσο για το 1200....Ο,τι γουσταρει ο καθεις και η τσεπη του..
Αλλα....ΚΙΤΡΙΝΗ ΡΕ ΦΙΛΕ;;;;;;

:cry:

spyrakos35
08/03/2015, 06:05
Αλλα....ΚΙΤΡΙΝΗ ΡΕ ΦΙΛΕ;;;;;;


forza ΑΕΚΑΡΑ εοεοε
μπλα μπλα μπλα μπλα ρε ΔΙΚΕΦΑΛΕ

toyar
08/03/2015, 06:35
να το παρεις επειδη το γουσταρεις και να μη σε νοιαζει η αξιοπιστια ειναι μια αποψη σεβαστη
αλλα να το παρεις υποστηριζοντας οτι ειναι το υπερτατο μηχανημα και οταν σκορπαει να κανεις το παγωνι...............:nono:

καλοριζικο και καλοταξιδο:beer:

irinia
08/03/2015, 06:40
Yπαρχει κανεις που πιστευει οτι ενα απο τα σοβαροτερα κριτηρια ,για την αγορα μηχανης ,ειναι η αξιοπιστια?

Αν ναι,ας κοιταξει τους πινακες αξιοπιστιας,παραλληλα με τους πινακες των πωλησεων.

Υ.Γ.Εχω βαλει μια "αναξιοπιστη" gs 1200 στο ματι.Κιτρινη με μπαγαζιερες,φουλ εξοπλισμο,βιβλιο service,θερμαινομενα κλπ,κλπ.Για το καλο μου ελπιζω να μου περασει συντομα.

Αν οχι (και με το συμπαθειο) χεστηκα για την αξιοπιστια της.



ΔΙΠΛΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ.........ΔΙΟΤΙ


Αυτοί που τα αγοράζουν κάνουν και μία ωραία εγγύηση και το τραβάνε 4-5 χρόνια,μετά έρχονται κάτι πονεμένες ψυχές
πληρώνουν ένα κάρο λεφτά για το Γερμανικό πρεστίζ και αρχίζουν να χώνουν μέχρι αγανάχτησης..!!!
Με όλη τη συμπάθεια που σου έχω,έχεις βολτάρει με αυτό το μηχανάκι..??Και τι σου άρεσε..??Γιατί εγώ μόλις κατέβηκα
από μια μισάωρη βόλτα έκανα άλλο τόσο να ξεμουδιάσω από τους κραδασμούς..!!Το cbf είναι λιμουζίνα μπροστά σε αυτόν τον ............!!
Με ένα μοτόρι διαμάντι,άντε κανένας ανορθωτής να βγεί.Χώνε τα λεφτάκια σου στις βόλτες που διαβάζουμε
όλα τα άλλα είναι μέσα στο μυαλό..!!!Οι άνθρωποι είναι μαιτρ του μάρκετιγκ.Μη πατήσεις τη μπανανόφλουδα.
Οι καιροί είναι δύσκολοι,σκέψου ορθολογιστικά,τράβα τις βολτούλες σου και τρώγε κοψίδια..!!!!

Pan (dvs)
08/03/2015, 07:11
Ενταξει ενταξει...ηταν μια δυσκολη στιγμη.

Με την ψυχολογικη υποστηριξη που μου προσφερατε,το ξεπερασα εγκαιρα.

Οχι λοιπον σε κιτρινο.:D





ΥΓ.Ηταν πολυ καλη η τιμη,αλλα στο πισω μερος του μυαλου μου δεν....

Αν καποια στιγμη ξαναπαρω μπε μπε αυτη θα ειναι η 800αρα,την οποια πηρε σχετικα προσφατα φιλος και ενω της εχει βγαλει την ψυχη αυτη δεν εχει κανει κιχ (ακομη).

panavour
08/03/2015, 09:51
Ρε τι το ψαχνετε το θεμα εικοσι σελιδες για αξιοπιστια??
Αν θες πληροφορηση για αξιοπιστια κοιτας τι αγοραζουν οι γυφτοι.Οι οποιοι παιρνουν ενα αυτοκινητο ,δεν του κανουν ποτε σερβις ,δεν του αλλαζουν ποτε λαδια αλλα συμληρωνουν ,βαζουν λαδια των -2- ευρω το λιτρο ,και τα κρατουν για 500000 χιλ χλμ τουλαχιστον.Και τι αμαξια εχουν????Μα γιαπωνεζικα φυσικα.
Μετα τραβα να δεις τι αγοραζουν οι ντελιβερυ.Εχεις δει κανενα ευρωπαικο???????
Μετα κοιτα κατι υπερηλικες αγροτες με κατι αγροτικα απ την 10ετια του 70 .Ειδες κανενα ευρωπαικο????
Ο μονος που εχει κρατησει ευρωπαικο απο το 72 ειναι ενας θειος μου 92αρης που εχει ακομα μια ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ 200ΑΡΑ στην επαρχιακη πολη που ζει.:lol::lol:

akis_trevor
08/03/2015, 09:54
Στην ερωτηση σου για το αν καποιος αγοραζει με κριτηριο την αξιοπιστια, count me in...

SHOOTER045
08/03/2015, 10:03
Αν και το είπα στον Πανο, το κοτσαρω και εδώ.
Ξέρω καμιά 30αρια F800GS,που δουλεύουν 18/20 ώρες καθημερινά, αλλάζοντας οδηγούς μόνο.

Ζεύκας
08/03/2015, 10:16
Ρε τι το ψαχνετε το θεμα εικοσι σελιδες για αξιοπιστια??
Αν θες πληροφορηση για αξιοπιστια κοιτας τι αγοραζουν οι γυφτοι.Οι οποιοι παιρνουν ενα αυτοκινητο ,δεν του κανουν ποτε σερβις ,δεν του αλλαζουν ποτε λαδια αλλα συμληρωνουν ,βαζουν λαδια των -2- ευρω το λιτρο ,και τα κρατουν για 500000 χιλ χλμ τουλαχιστον.Και τι αμαξια εχουν????Μα γιαπωνεζικα φυσικα.
Μετα τραβα να δεις τι αγοραζουν οι ντελιβερυ.Εχεις δει κανενα ευρωπαικο???????
Μετα κοιτα κατι υπερηλικες αγροτες με κατι αγροτικα απ την 10ετια του 70 .Ειδες κανενα ευρωπαικο????
Ο μονος που εχει κρατησει ευρωπαικο απο το 72 ειναι ενας θειος μου 92αρης που εχει ακομα μια ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ 200ΑΡΑ στην επαρχιακη πολη που ζει.:lol::lol:

Ότι να'ναι.

Γύφτοι και αγρότες έχουν αγροτικά. Ποιός ευρωπαίος βγάζει τέτοια;
Οι ντελίβερυ έχουν παπάκια. Ποιός ευρωπαίος βγάζει παπάκι;

Οι ευρωπαίοι βγάζουν φορτηγάκια. VW Transporter ή Mercedes Vito σκορπάνε;
Μήπως θες να μιλήσουμε για πιο hardcore οχήματα; Μήπως να μιλήσουμε για φορτηγά; Man, Scania, Mercedes, Daf, Iveco μπλα μπλα μπλα

Α θες να μιλήσουμε για αυτοκίνητα; Πόσα τζαπάν βλέπεις να έχουν αντέξει στο χρόνο όσο ο σκαραβαίος;

OK τους καταλαβαίνω τους πενηντάρηδες.
Έχουν ζήσει τις δεκαετίες του 80 και του 90 που τα ευρωπαϊκά μηχανάκια σκορπάγανε και μόνο τα bmw άξιζαν.

Τα τελευταία 10 χρόνια έχουν ανατραπεί τα πράγματα κύριοι. Καλως ήρθατε στο παρόν.

Ζεύκας
08/03/2015, 10:19
Αν και το είπα στον Πανο, το κοτσαρω και εδώ.
Ξέρω καμιά 30αρια F800GS,που δουλεύουν 18/20 ώρες καθημερινά, αλλάζοντας οδηγούς μόνο.

Κι εγώ ξέρω ΔΙ.ΑΣ. F800GS και Dorsoduro που τρέχουν στα συνεργεία για ηλεκτρικά προβλήματα και οι οδηγοί ζηλεύουν τα Transalp και τα Versys

SHOOTER045
08/03/2015, 10:32
Δεν μίλησα για τα dorso, και τα BMW είναι τα ανοικτά 800?Η το 800 που λέγεται 650 με τις χυτες ζάντες?
Και για τα ΤΑ (700)άσε με ευλαβική συντήρηση και προσοχή ποίο πολύ από ι.χ από τα 40.000 άρχισε κάτι κουφά, μια το tps, μια το imobilizer, δείκτης βενζίνας, μπουζί και πίπες βραχυκυκλωμενα.
Για το versys δεν ξέρω δεν είχαμε ακόμα πριν φύγω.

Pan (dvs)
08/03/2015, 10:33
Ότι να'ναι.

.......

OK τους καταλαβαίνω τους πενηντάρηδες.
Έχουν ζήσει τις δεκαετίες του 80 και του 90 που τα ευρωπαϊκά μηχανάκια σκορπάγανε και μόνο τα bmw άξιζαν.

Τα τελευταία 10 χρόνια έχουν ανατραπεί τα πράγματα κύριοι. Καλως ήρθατε στο παρόν.

:a9:Σκ@τ@ καταλαβαινεις.:beer:

Pan (dvs)
08/03/2015, 10:39
Στην ερωτηση σου για το αν καποιος αγοραζει με κριτηριο την αξιοπιστια, count me in...

Aν το καναμε ολοι αυτο, απο τη μια η ζωη δεν θα ειχε και ιδιαιτερο ενδιαφερον και απο την αλλη θα κυκλοφορουσανε μονο v-strom στο δρομο.




Να μην πω οτι οι περισσοτερες ξανθιες δεν θα βρισκανε γκομενο.

devil's animal
08/03/2015, 10:55
Ότι να'ναι.

Γύφτοι και αγρότες έχουν αγροτικά. Ποιός ευρωπαίος βγάζει τέτοια;
Οι ντελίβερυ έχουν παπάκια. Ποιός ευρωπαίος βγάζει παπάκι;

Οι ευρωπαίοι βγάζουν φορτηγάκια. VW Transporter ή Mercedes Vito σκορπάνε;
Μήπως θες να μιλήσουμε για πιο hardcore οχήματα; Μήπως να μιλήσουμε για φορτηγά; Man, Scania, Mercedes, Daf, Iveco μπλα μπλα μπλα

Α θες να μιλήσουμε για αυτοκίνητα; Πόσα τζαπάν βλέπεις να έχουν αντέξει στο χρόνο όσο ο σκαραβαίος;

OK τους καταλαβαίνω τους πενηντάρηδες.
Έχουν ζήσει τις δεκαετίες του 80 και του 90 που τα ευρωπαϊκά μηχανάκια σκορπάγανε και μόνο τα bmw άξιζαν.

Τα τελευταία 10 χρόνια έχουν ανατραπεί τα πράγματα κύριοι. Καλως ήρθατε στο παρόν.


Μπαμπη παιδι μου, τι λες???:confused:
οι ευρωπαιοι βγαζουν βεσπες πολυ πριν τα παπακια...κανενα delivery δεν εχει...μην μιλησουμε για scooters...
επισης ποσους παλιους σκαραβαιους βλεπεις να κυκλοφορουν? και εχε υπ'οψιν σου οτι μιλαμε για ενα οχημα προπολεμικο που φτιαχτηκε απο Γερμανους για να κερδισουν τον πολεμο...
εγω παντως βλεπω πολυ περισσοτερα toyοta starlet απο peugeot 205, περισσοτερα honda civic απο alfa romeo 75, περισσοτερα nissan micra απο renault 5, κ.ο.κ..

πηγαινε τωρα και στο car.gr και δες μεταπωλητικες αξιες...
συγκρινε honda με audi ξερω'γω...δες αρχικες τιμες αυτοκινητων σε συγκεκριμενη χρονια 2005 π.χ. και τωρινες τιμες...ποση μεταβολη εχουν και τι εχει χασει στα 10 χρονια το ενα αμαξι και τι το αλλο...
κανε το ιδιο με μηχανακια...
δες ποσο πουλιεται ενα γαμιστεροτατο ducati 999 π.χ. και ποσο ενα gsxr 1000 K6...ποσο ειχε το ενα αγορα και ποσο το αλλο...


αληθεια ο ματρακας σου ακομα συνεργειο ειναι ή τα λυσατε τα θεματα του?:bawl::a9:

SHOOTER045
08/03/2015, 11:09
Μπαμπη παιδι μου, τι λες???:confused:
οι ευρωπαιοι βγαζουν βεσπες πολυ πριν τα παπακια...κανενα delivery δεν εχει...μην μιλησουμε για scooters...
επισης ποσους παλιους σκαραβαιους βλεπεις να κυκλοφορουν? και εχε υπ'οψιν σου οτι μιλαμε για ενα οχημα προπολεμικο που φτιαχτηκε απο Γερμανους για να κερδισουν τον πολεμο...
εγω παντως βλεπω πολυ περισσοτερα toyοta starlet απο peugeot 205, περισσοτερα honda civic απο alfa romeo 75, περισσοτερα nissan micra απο renault 5, κ.ο.κ..

πηγαινε τωρα και στο car.gr και δες μεταπωλητικες αξιες...
συγκρινε honda με audi ξερω'γω...δες αρχικες τιμες αυτοκινητων σε συγκεκριμενη χρονια 2005 π.χ. και τωρινες τιμες...ποση μεταβολη εχουν και τι εχει χασει στα 10 χρονια το ενα αμαξι και τι το αλλο...
κανε το ιδιο με μηχανακια...
δες ποσο πουλιεται ενα γαμιστεροτατο ducati 999 π.χ. και ποσο ενα gsxr 1000 K6...ποσο ειχε το ενα αγορα και ποσο το αλλο...


αληθεια ο ματρακας σου ακομα συνεργειο ειναι ή τα λυσατε τα θεματα του?:bawl::a9:

Κάποτε που έψαχνα οικογενειακό αμάξι, είχα κολλήσει στο HONDA CIVIC VTI ,αλλά και σαν μεταχειρισμένο ήταν εξωφρενικά ακριβό, τόσο εδώ όσο και στην Γερμανία ( mobile.de)

devil's animal
08/03/2015, 11:13
Κάποτε που έψαχνα οικογενειακό αμάξι, είχα κολλήσει στο HONDA CIVIC VTI ,αλλά και σαν μεταχειρισμένο ήταν εξωφρενικά ακριβό, τόσο εδώ όσο και στην Γερμανία ( mobile.de)



το καινουργιο το civic type r που το τουρμπισαν, το ειδες???:a2::a8:
λενε οτι εχει σπασει το ρεκορ στο ring για μπροστοκουνες...
ερωτας ειναι το γ@μημενο...
:a07::heartpound:

Ζεύκας
08/03/2015, 11:22
Αχ ναι ξέχασα τις βέσπες...βεσπούλα 50 κυβικά του 78 έχει ο πατεράς ενός φίλου μου.

Επίσης δεν λέω ότι οι Ευρωπαίοι γαμάνε και οι Γιαπωνέζοι είναι για το μπέο.
Απλά και οι δύο φτιάχνουν φοβερά μηχανήματα και κάμποσες φόλες.


Ο ιταλικός ματρακάς μου μια χαρά είναι, κοντεύει τα 60000χλμ. (απορώ πως δεν έχει σκορπίσει ακόμα)

Τώρα σκοπεύω να πάρω ένα τζαπάν για χαμάλη. CBF125 κατά πάσα πιθανότητα.

SHOOTER045
08/03/2015, 11:23
το καινουργιο το civic type r που το τουρμπισαν, το ειδες???:a2::a8:
λενε οτι εχει σπασει το ρεκορ στο ring για μπροστοκουνες...
ερωτας ειναι το γ@μημενο...
:a07::heartpound:

Ναι το μπ@@ρδελο

devil's animal
08/03/2015, 11:25
Ο ιταλικός ματρακάς μου μια χαρά είναι, κοντεύει τα 60000χλμ.

:beer::beer::beer:

Τώρα σκοπεύω να πάρω ένα τζαπάν για χαμάλη. CBF125 κατά πάσα πιθανότητα.

γιατι δεν παιρνεις ευρω(πεο)??πλακιτσα...:lol::bawl:

αν το παρεις το cbfακι, και θες βοηθεια σε κατι πες μου...
:beer::beer:

toyar
08/03/2015, 11:33
τα σημερινα γιαπωνεζικα φτιαχνονται στην ευρωπη και ειναι δυο κλασεις πιο αξιοπιστα απο τα ευρωπαικα
τα γιαπωνεζικα made in japan δεν μπαινουν στην κουβεντα καθολου
κι οποιος εχει αμφιβολιες μπορει να γινει μελος της μεγαλης οικογενειας της vw ή να αγορασει fiat σε τιμη alfa romeo για να δει τι εστι βερυκοκο:evil:
δεκαετιας ατρακαριστο
http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/6045189/ :bawl:

panavour
08/03/2015, 11:40
Ότι να'ναι.

Γύφτοι και αγρότες έχουν αγροτικά. Ποιός ευρωπαίος βγάζει τέτοια;
Οι ντελίβερυ έχουν παπάκια. Ποιός ευρωπαίος βγάζει παπάκι;

Οι ευρωπαίοι βγάζουν φορτηγάκια. VW Transporter ή Mercedes Vito σκορπάνε;
Μήπως θες να μιλήσουμε για πιο hardcore οχήματα; Μήπως να μιλήσουμε για φορτηγά; Man, Scania, Mercedes, Daf, Iveco μπλα μπλα μπλα

Α θες να μιλήσουμε για αυτοκίνητα; Πόσα τζαπάν βλέπεις να έχουν αντέξει στο χρόνο όσο ο σκαραβαίος;

OK τους καταλαβαίνω τους πενηντάρηδες.
Έχουν ζήσει τις δεκαετίες του 80 και του 90 που τα ευρωπαϊκά μηχανάκια σκορπάγανε και μόνο τα bmw άξιζαν.

Τα τελευταία 10 χρόνια έχουν ανατραπεί τα πράγματα κύριοι. Καλως ήρθατε στο παρόν.

Οτι ναναι στο μυαλο σου
Και οι ευρωπαιοι βγαζουν αγροτικα
Και οι ευρωπαιοι βγαζουν σκουτερ και ντελιβερυ στην ευρωπη κανουν σκουτερ που δεν εχουν παπια αλλα κα εκει το κανουν συμφωνα με τις πωλησεις με γιαπωνεζο-κορεατικο-ταιβανεζικα σκουτερ.
Εχεις δει πολλους σκαραβαιους στον δρομο γιατι εχω να δω εδω και 15 χρονια.
Για μεγαλα ΤΙR φορτηγα το μονοπωλιο των ευρωπαιων στην ευρωπη ειναι απολυτο.ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ
Οι ΒΜW της δεκαετιας 60-70-αρχες 80 ηταν ποιοτικες και γερες αρκει να τις πηγαινες σγα-σγα και να μην πηγαινες να κοντραρεις κανα διχρονο 125-250 γιαπωνεζικο της εποχης.
Τους πενηνταρηδες δεν μπορεις να τους καταλαβεις.Θα τους καταλαβεις μονο οταν γινεις και συ
Τα πραγματα εχουν βελτιωθει για τους Ευρωπαιους κατασκευαστες αλλα δεν εχουν ανατραπει δεδομενης και της σχεσης τιμης :wave2::wave2:

AUFGEBRACHT
08/03/2015, 11:45
Ρε τι το ψαχνετε το θεμα εικοσι σελιδες για αξιοπιστια??
Αν θες πληροφορηση για αξιοπιστια κοιτας τι αγοραζουν οι γυφτοι.Οι οποιοι παιρνουν ενα αυτοκινητο ,δεν του κανουν ποτε σερβις ,δεν του αλλαζουν ποτε λαδια αλλα συμληρωνουν ,βαζουν λαδια των -2- ευρω το λιτρο ,και τα κρατουν για 500000 χιλ χλμ τουλαχιστον.Και τι αμαξια εχουν????Μα γιαπωνεζικα φυσικα.
Μετα τραβα να δεις τι αγοραζουν οι ντελιβερυ.Εχεις δει κανενα ευρωπαικο???????
Μετα κοιτα κατι υπερηλικες αγροτες με κατι αγροτικα απ την 10ετια του 70 .Ειδες κανενα ευρωπαικο????
Ο μονος που εχει κρατησει ευρωπαικο απο το 72 ειναι ενας θειος μου 92αρης που εχει ακομα μια ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ 200ΑΡΑ στην επαρχιακη πολη που ζει.:lol::lol:


H ΒΜW δε βγάζει αγροτικά ρε μάστορα για να τα έχουν οι γύφτοι!!! Πάντως επειδή εδώ που μένω έχουν μεγάλη κοινότητα, τα επιβατικά τους είναι κατά 99,9% BMW (και πάντα με φιμέ τζάμι βεβαίως-βεβαίως), δεν έχω πετύχει ούτε έναν με γιαπωνέζικο να πηγαίνει με παντιλίκια, ενίοτε προκαλούν και κανένα ατύχημα (βλέπε link που επισυνάπτω). Εάν λοιπόν η BMW έβγαζε φορτηγάκια και αγροτικά μια χαρά θα τα έβλεπες να κουβαλάνε καρπούζια και πατάτες.
http://eidisoules.gr/?p=17458

daz
08/03/2015, 11:47
Αυτό το θρεντ δε θα πεθάνει ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη.

Λίγο λάδι να ρίξω θα ξεκινήσει απ' την αρχή. :lol:

teogtp
08/03/2015, 11:49
Ρε τι το ψαχνετε το θεμα εικοσι σελιδες για αξιοπιστια??
Αν θες πληροφορηση για αξιοπιστια κοιτας τι αγοραζουν οι γυφτοι.Οι οποιοι παιρνουν ενα αυτοκινητο ,δεν του κανουν ποτε σερβις ,δεν του αλλαζουν ποτε λαδια αλλα συμληρωνουν ,βαζουν λαδια των -2- ευρω το λιτρο ,και τα κρατουν για 500000 χιλ χλμ τουλαχιστον.Και τι αμαξια εχουν????Μα γιαπωνεζικα φυσικα.
Μετα τραβα να δεις τι αγοραζουν οι ντελιβερυ.Εχεις δει κανενα ευρωπαικο???????
Μετα κοιτα κατι υπερηλικες αγροτες με κατι αγροτικα απ την 10ετια του 70 .Ειδες κανενα ευρωπαικο????
Ο μονος που εχει κρατησει ευρωπαικο απο το 72 ειναι ενας θειος μου 92αρης που εχει ακομα μια ΜΕΡΣΕΝΤΕΣ 200ΑΡΑ στην επαρχιακη πολη που ζει.:lol::lol:


H ΒΜW δε βγάζει αγροτικά ρε μάστορα για να τα έχουν οι γύφτοι!!! Πάντως επειδή εδώ που μένω έχουν μεγάλη κοινότητα, τα επιβατικά τους είναι κατά 99,9% BMW (και πάντα με φιμέ τζάμι βεβαίως-βεβαίως), δεν έχω πετύχει ούτε έναν με γιαπωνέζικο να πηγαίνει με παντιλίκια, ενίοτε προκαλούν και κανένα ατύχημα (βλέπε link που επισυνάπτω). Εάν λοιπόν η BMW έβγαζε φορτηγάκια και αγροτικά μια χαρά θα τα έβλεπες να κουβαλάνε καρπούζια και πατάτες.
http://eidisoules.gr/?p=17458

Εχουν μαζεψει οτι Μ3 και Μ5 "σκοτωθηκε" απο την κριση.

daz
08/03/2015, 12:00
xt vs 690

transalp vs gs800

S10ere vs multi

Εντοπίστε που βρίσκονται οι χαοτικές διαφορές των παραπάνω και ακολουθήστε τη φιλοσοφία που σας καλύπτει.

Μόνο μια ερώτηση θα κάνω. Οι μεγαλύτερες διαφορές των παραπάνω εντοπίζονται στην αξιοπιστία?

panavour
08/03/2015, 12:04
H ΒΜW δε βγάζει αγροτικά ρε μάστορα για να τα έχουν οι γύφτοι!!! Πάντως επειδή εδώ που μένω έχουν μεγάλη κοινότητα, τα επιβατικά τους είναι κατά 99,9% BMW (και πάντα με φιμέ τζάμι βεβαίως-βεβαίως), δεν έχω πετύχει ούτε έναν με γιαπωνέζικο να πηγαίνει με παντιλίκια, ενίοτε προκαλούν και κανένα ατύχημα (βλέπε link που επισυνάπτω). Εάν λοιπόν η BMW έβγαζε φορτηγάκια και αγροτικά μια χαρά θα τα έβλεπες να κουβαλάνε καρπούζια και πατάτες.
http://eidisoules.gr/?p=17458



Στα λογια μου ερχεσαι Για δουλεια γιαπωνεζικο και για μουρη BMW Kαι η μουρη οπως ξερουμε εχει πρωτευοντα ρολο στις κλειστες κοινωνικες ομαδες και οχι μονο:D:D

AUFGEBRACHT
08/03/2015, 12:22
Όπως λέει και ο daz παραπάνω το παρόν thread δεν πρόκειται να πεθάνει ποτέ!!! Νόημα και ουσία δεν έχει σίγουρα, απλά να διαιωνίζεται η αντιπαράθεση. Είναι πολλές οι παράμετροι, άλλες έχουν αναφερθεί, άλλες όχι. Υπάρχει και μια παροιμία που λέει αν έχεις τύχη διάβαινε, είναι που θα σου κάτσει η μπίλια. Χτες τυχαία μίλαγα με ιδιοκτήτη Nissan Note που το αγόρασε καινούριο με βασικό γνώμονα την ιαπωνική αξιοπιστία και στον πρώτο μήνα του έβγαλε 3-4 βλάβες, στο τέλος στην αντιπροσωπεία του πρότειναν ευχέλαιο...

Έχει πλάκα και ιλαρότητα πάντως κάποιοι να προσπαθούν να αλλάξουν γνώμη σε άλλους (ευρωπαίους ή γιαπωνέζους) επειδή είναι δική τους επιλογή, άρα αυτομάτως η αντίθετη επιλογή είναι λάθος. Δεν ξέρω εάν είναι σε αυτό το thread ή σε κάποιο άλλο, αλλά όταν έγραψα ότι 8 χρόνια (και πάμε στα 9) που έχω το GS το μονοκύλινδρο, η μοναδική βλάβη ήταν μια καμένη ενδεικτική λυχνία του φλας και αμέσως κάποιος έσπευσε να μου απαντήσει ότι είναι τυχαίο γεγονός γιατί το δικό του BMW (άλλου τύπου) χάλασε. Επειδή χάλασς λοιπόν το δικό του δεν ήταν τυχαίο γεγονός, το ότι το δικό μου έχει μηδέν ιστορικό βλαβών αναγκαστικά πρέπει να είναι τυχαίο γεγονός. Ή μέλος το οποίο ορκίζεται στην αναξιοπιστία των BMW να φωτογραφίζεται με το SUV του μάρκας BMW στις χειμερινές του διακοπές... τραγέλαφος!!!

daz
08/03/2015, 12:36
Υπάρχει και μια παροιμία που λέει αν έχεις τύχη διάβαινε...

Και εμένα ένα cagiva που το είχα κάτι χρόνια όταν ήμουν Πάτρα και Αθήνα δεν έβγαλε τίποτα παρόλο του είχα πιει το αίμα. Και περίμενα ότι κάποια στιγμή θα στήσω και κ@. :lol:

daz
08/03/2015, 12:38
Στα λογια μου ερχεσαι Για δουλεια γιαπωνεζικο και για μουρη BMW Kαι η μουρη οπως ξερουμε εχει πρωτευοντα ρολο στις κλειστες κοινωνικες ομαδες και οχι μονο:D:D

Δεν υπάρχει μόνο η δουλειά και η μούρη όμως. Κάποιοι δεν αγοράζουν μηχανές ούτε για δουλειά, ούτε για μούρη.

Αν αφήσουμε λοιπόν αυτές τις δύο κατηγορίες στην απ' έξω τι μένει?

panavour
08/03/2015, 12:41
Όπως λέει και ο daz παραπάνω το παρόν thread δεν πρόκειται να πεθάνει ποτέ!!! Νόημα και ουσία δεν έχει σίγουρα, απλά να διαιωνίζεται η αντιπαράθεση. Είναι πολλές οι παράμετροι, άλλες έχουν αναφερθεί, άλλες όχι. Υπάρχει και μια παροιμία που λέει αν έχεις τύχη διάβαινε, είναι που θα σου κάτσει η μπίλια. Χτες τυχαία μίλαγα με ιδιοκτήτη Nissan Note που το αγόρασε καινούριο με βασικό γνώμονα την ιαπωνική αξιοπιστία και στον πρώτο μήνα του έβγαλε 3-4 βλάβες, στο τέλος στην αντιπροσωπεία του πρότειναν ευχέλαιο...

Έχει πλάκα και ιλαρότητα πάντως κάποιοι να προσπαθούν να αλλάξουν γνώμη σε άλλους (ευρωπαίους ή γιαπωνέζους) επειδή είναι δική τους επιλογή, άρα αυτομάτως η αντίθετη επιλογή είναι λάθος. Δεν ξέρω εάν είναι σε αυτό το thread ή σε κάποιο άλλο, αλλά όταν έγραψα ότι 8 χρόνια (και πάμε στα 9) που έχω το GS το μονοκύλινδρο, η μοναδική βλάβη ήταν μια καμένη ενδεικτική λυχνία του φλας και αμέσως κάποιος έσπευσε να μου απαντήσει ότι είναι τυχαίο γεγονός γιατί το δικό του BMW (άλλου τύπου) χάλασε. Επειδή χάλασς λοιπόν το δικό του δεν ήταν τυχαίο γεγονός, το ότι το δικό μου έχει μηδέν ιστορικό βλαβών αναγκαστικά πρέπει να είναι τυχαίο γεγονός. Ή μέλος το οποίο ορκίζεται στην αναξιοπιστία των BMW να φωτογραφίζεται με το SUV του μάρκας BMW στις χειμερινές του διακοπές... τραγέλαφος!!!

Συμφωνω σ αυτο που λες
Θυμασαι την ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ τι αγωνα εκανε κατα της ΒΜW λογω ελλατωματικης αγορας??Στο δε προσωπικο του προφιλ και σε καθε μηνυμα του εγραφε απο κατω-ποτε ξανα BMW kαλυτερα κινεζικο παπι-Ε λοιπον την εχει ακομα και κανει και μεγαλες εκδρομες με αναρτημενες σε διαφορα σαιτ φωτο.Γιαυτο σου ειπα το πουλ μουρ ειναι ανικητο.χαχαχχχαχαχα:lol::lol::lol:

bros400pgm
08/03/2015, 12:48
Αγοραστε αξιοπιστια γιαπωνεζικη. Μετα μαζευτειτε για να κανετε εξωδικο γιατι χαλανε τα βολαν :lol:

dimmie_72
08/03/2015, 13:00
- Tο πλεόνασμα της Γερμανίας το 2014 είναι στα 220 δισ. ευρώ, μεγαλύτερο κατά 30 δισ. σε σχέση με του 2013.
- Oι πέντε μεγαλύτερες σε κέρδη γερμανικές εταιρείες είναι οι Volkswagen, Daimler, BMW, Siemens και BASF.
- Το γερμανικό πλεόνασμα είναι μεγαλύτερο του άλλου μεγαθηρίου των εξαγωγών, της Κίνας, που φτάνει τα 150 δισ. δολάρια, αλλά και των πετρελαιάδων της Σαουδικής Αραβίας (100 δισ. δολάρια).


Αυτές οι επιδόσεις γίνονται εις βάρος των υπολοίπων εταίρων, αφού τα πολύ μεγάλα εμπορικά πλεονάσματα οδηγούν σε απορρόφηση των εξαγωγών από τις υπόλοιπες χώρες με μεγαλύτερο δανεισμό. Οι εταίροι πάντως ήδη μιλάνε για αθέμιτο ανταγωνισμό αφού η Γερμανία με τα τεράστια πλεονάσματα μπορεί να ρίξει στην παγκόσμια αγορά προϊόντα με εξαιρετική σχέση ποιότητας - τιμής σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες.

'Ολοι οι οικονομικοί οργανισμοί χτυπάνε το καμπανάκι της παγκόσμιας οικονομικής -και κατά προέκταση κοινωνικής- ισορροπίας για τη Γερμανία, κάτι που συμβαίνει πάντα όταν τα μεγάλα πλεονάσματα τρεχουσών συναλλαγών μιας χώρας της Ε.Ε. ξεπερνάνε το 6% του ΑΕΠ τους. Στη Γερμανία, λοιπόν, ήδη το 2014 είναι 7,5%


Αν η Γερμανία με τα τεράστια πλεονάσματα αποφάσιζε να ρίξει στην παγκόσμια αγορά προϊόντα με εξαιρετική σχέση ποιότητας - τιμής σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες (πράγμα που μπορεί) τι θα γινόταν;;;;;;

toyar
08/03/2015, 13:06
θες να πεις οτι τα γερμανικα προιοντα ειναι επιτηδες ακριβα για την ποιοτητα που προσφερουν;
δηλαδη η vw η οποια πλεον κατασκευαζει αυτοκινητα φασον που χαλανε το κανει επιτηδες;

dimmie_72
08/03/2015, 13:16
θες να πεις οτι τα γερμανικα προιοντα ειναι επιτηδες ακριβα για την ποιοτητα που προσφερουν;
δηλαδη η vw η οποια πλεον κατασκευαζει αυτοκινητα φασον που χαλανε το κανει επιτηδες;

Φυσικά δεν είπα αυτό, το αντίθετο συμβαίνει. Είναι συνεχώς μειούμενη όπως π.χ. τα Αμερικανικά που στις 10ετίες 50-60 κατασκεύαζαν καταπληκτικά προϊόντα.

Τι μπορεί όμως να σκεφτεί να κάνει εάν οι Κινέζοι αποφασίσουν να γίνουν ανταγωνιστικοί και στην ποιότητα (πράγμα που κι αυτοί μπορούν);

Τι επίπτωση θάχει αυτό για τις υπόλοιπες χώρες της Ευρωζώνης;

toyar
08/03/2015, 13:22
η ποιοτητα ειναι θεμα κουλτουρας και κεφαλαιων
οι κινεζοι δεν εχουν την κουλτουρα οι γερμανοι δεν εχουν τα κεφαλαια
οι ιαπωνες εχουν και τα 2 αλλα οι ευρωπαιοι τους εχουν βαλει εμπορικους φραγμους
επισης τα τελευταια χρονια στη βιομηχανια δουλευει πολυ η προγραμματισμενη διαρκεια ωφελιμης ζωης στα προιοντα

Μανολης67
08/03/2015, 13:25
Κατασκευασμένα στην Κίνα....εκτός από BMW, (μηχανάκια) και τα αυτοκίνητα και Mercedes (και PSA) κατασκευάζονται στην Κίνα, δεν έχω τίποτα με τους Γερμανούς, και αν θα αγόραζα το αυτοκίνητο των ονείρων μου θα ήταν Mercedes, απλώς σκέφτομαι τι θα γίνη, αν όπου Γερμανία γράψεις Κίνα, πάνω από 100 (!!!) αυτοκινητοβιομηχανιες υπάρχουν στην Κίνα, τα πιο πολλά Κινεζικα αυτοκίνητα δεν εισάγονται στην Ευρώπη λόγω περιορισμών στην ασφάλεια-ρύπους, αλλά όλοι λένε, πως το μέλλον της αυτοκινητοβιομηχανίας είναι εκεί στην χώρα του μεροκάματου-πιάτου ρύζι.

dimmie_72
08/03/2015, 13:31
- Το χρήμα δεν έχει πατρίδα ούτε κουλτούρα.

- Αυτή τη στιγμή η υψηλή τιμή των Γερμανικών προϊόντων διατηρεί μια εσωτερική ισορροπία στην ΕΕ και διεθνώς.

- Αν οι Γερμανοί (που ήδη δανείζονται με αρνητικό πρόσημο) νοιώσουν ότι κινδυνεύουν να διαταραχθεί η εσωτερική τους ισορροπία και αποφασίσουν να διαθέσουν μέρος των τεράστιων συσσωρευμένων πλεονασμάτων προκειμένου να χρηματοδοτήσουν την ανταγωνιστικότητά τους, θα κλάψουν Ισπανικές, Ιταλικές, Αυστριακές, Γαλλικές και λοιπές Ευρωπαϊκές μανούλες. Για τους άλλους δεν με νοιάζει τι θα συμβεί.

AUFGEBRACHT
08/03/2015, 14:11
η ποιοτητα ειναι θεμα κουλτουρας και κεφαλαιων
οι κινεζοι δεν εχουν την κουλτουρα οι γερμανοι δεν εχουν τα κεφαλαια
οι ιαπωνες εχουν και τα 2 αλλα οι ευρωπαιοι τους εχουν βαλει εμπορικους φραγμους

Οι Γερμανοί δεν έχουν κεφάλαια αλλά έχουν οι Γιαπωνέζοι;;; :confused:

AUFGEBRACHT
08/03/2015, 14:16
Κατασκευασμένα στην Κίνα....εκτός από BMW, (μηχανάκια) και τα αυτοκίνητα και Mercedes (και PSA) κατασκευάζονται στην Κίνα, δεν έχω τίποτα με τους Γερμανούς, και αν θα αγόραζα το αυτοκίνητο των ονείρων μου θα ήταν Mercedes, απλώς σκέφτομαι τι θα γίνη, αν όπου Γερμανία γράψεις Κίνα, πάνω από 100 (!!!) αυτοκινητοβιομηχανιες υπάρχουν στην Κίνα, τα πιο πολλά Κινεζικα αυτοκίνητα δεν εισάγονται στην Ευρώπη λόγω περιορισμών στην ασφάλεια-ρύπους, αλλά όλοι λένε, πως το μέλλον της αυτοκινητοβιομηχανίας είναι εκεί στην χώρα του μεροκάματου-πιάτου ρύζι.

Μηχανάκια BMW κατασκευασμένα στην Κίνα ΔΕΝ υπάρχουν. Όπως δε νομίζω να υπάρχουν και Mercedes και Citroen. Την απάντηση την έδωσες μόνος σου, πιάτο-ρύζι για μεροκάματο. Όσο το μεροκάματο θα είναι πιάτο ρύζι, αυτοκίνητο προδιαγραφών δεν θα δεις εκτός Κίνας. Επίσης πρέπει να διευκρινιστεί εάν το μέλλον της αυτοκινητοβιομηχανίας τους αφορά σαν κατασκευαστές ή καταναλωτές...

Λευκάδιος
08/03/2015, 14:44
Μηχανάκια BMW κατασκευασμένα στην Κίνα ΔΕΝ υπάρχουν. Όπως δε νομίζω να υπάρχουν και Mercedes και Citroen.
Για μηχανάκια bmw δεν ξερω αλλά η mercedes έχει εργοστασιο στην Κινα(οπως και η psa)απ'τα '80ς και τα τελευταια χρόνια κάνει κάι συναρμολόγηση κινητήρων εκεί.Δεν έχω ιδέα αν προορίζονται μόνο για την Ασιατική αγορά ή και για Ευρωπη .

panavour
08/03/2015, 14:48
Μηχανάκια BMW κατασκευασμένα στην Κίνα ΔΕΝ υπάρχουν. Όπως δε νομίζω να υπάρχουν και Mercedes και Citroen. Την απάντηση την έδωσες μόνος σου, πιάτο-ρύζι για μεροκάματο. Όσο το μεροκάματο θα είναι πιάτο ρύζι, αυτοκίνητο προδιαγραφών δεν θα δεις εκτός Κίνας. Επίσης πρέπει να διευκρινιστεί εάν το μέλλον της αυτοκινητοβιομηχανίας τους αφορά σαν κατασκευαστές ή καταναλωτές...

και ομως υπαρχουν

http://www.bmwlt.com/forums/bike-talk/32906-some-bmw-engines-now-made-china.html

http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_Motorrad

http://www.thetruthaboutcars.com/2011/11/it%E2%80%99s-starting-bmw-to-export-made-in-china-5-series/

AUFGEBRACHT
08/03/2015, 15:27
Προφανώς αναφέρεστε στη μονοκύλινδρη σειρά G, όπου ο κινητήρας συναρμολογούνταν στο εργοστάσιο της Loncing κατόπιν συμφωνίας. Ο κινητήρας ήταν ο αειθαλής αυστριακός Rotax, τα απάρτια έφταναν στην Κίνα και εκεί γινόταν η συναρμολόγηση. Με αυτή τη λογική τα Funduro ήταν ιταλικά (η αρχική παραγωγή γινόταν μάλιστα στις εγκαταστάσεις της Aprilia) και τα πρώτα 650GS ήταν αυστριακά μηχανάκια. Από την άλλη όσοι έχουν iPhone έχουν ένα πανάκριβο κινέζικο τηλέφωνο στην κατοχή τους, γιατί δε νομίζω να τα φτιάχνουν στην Καλιφόρνια, ούτε νομίζω να αναγράφουν πάνω made in USA. Τα Renault Clio φτιάχνονται στην Τουρκία, πολλά Τoyota όπως Corolla και Yaris φτιάχνονται σε εργοστάσιο στην Τουρκία, άρα πρέπει να μιλάμε για ιαπωνική ή τουρκική αξιοπιστία;

toyar
08/03/2015, 15:55
τα ευρωπαικα toyota εχουν αναγκαστικα ευρωπαιους προμηθευτες με οτι αυτο σημαινει και βεβαιως το τουρκικο ειναι πολυ πισω απο το ιδιο γιαπωνεζικο
σε επιπεδο μοτο το ιταλικο ή ισπανικο transalp δεν εχουν καμμια σχεση σε επιπεδο συναρμολογησης και υλικων με το παλιο γιαπωνεζικο αλλα οι ευρωπαιοι δεν μπορουν καν να πλησιασουν σε αξιοπιστια ουτε το χειροτερο απο τα παραπανω

daz
08/03/2015, 16:06
τα ευρωπαικα toyota εχουν αναγκαστικα ευρωπαιους προμηθευτες με οτι αυτο σημαινει και βεβαιως το τουρκικο ειναι πολυ πισω απο το ιδιο γιαπωνεζικο
σε επιπεδο μοτο το ιταλικο ή ισπανικο transalp δεν εχουν καμμια σχεση σε επιπεδο συναρμολογησης και υλικων με το παλιο γιαπωνεζικο αλλα οι ευρωπαιοι δεν μπορουν καν να πλησιασουν σε αξιοπιστια ουτε το χειροτερο απο τα παραπανω

:lol: Τα είπες όλα σε μια λέξη. Transalp. Axaxaxa... :lol:

Αλήθεια τι έχει να ζηλέψει ένα φ800 από ένα trans?

Ξέρεις πως θα έμοιαζε το xtz αν έκανε τον κόπο η κτμ να βγάλει ένα 690adv? Όπως μοιάζει το χτ μπροστά στο 690. ΧΑΟΣ

Αλλά ο Ευρωπαίοι δεν μπορούν ούτε στο νυχάκι τους να τους φτάσουν τους Ιάπωνες, ναι! :lol:

Το multi είναι 150 κιλά πιο ελαφρύ από το S10. :lol: Αλλο ένα μηχανάκι πιο ελαφρύ!!! Δλδ αν πάρεις ένα multi και του φορτώσεις ένα 690 θα έχεις ένα S10.



Όταν συνειδητοποιήσετε ότι τα περισσότερα προβλήματα οφείλονται στην διαφορετική φιλοσοφία κατασκευής τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε ας απολαμβάνουμε ότι έχει ο καθένας.

toyar
08/03/2015, 16:21
γιατι κατα τη γνωμη σου δεν κανει η κτμ τον κοπο οπως λες;
γιατι αληθεια δεν φτιαχνουν κατι με καλα περιφερειακα και πιο ηρεμο ωστε να ειναι φθηνοτερο και πιο αξιοπιστο για να ψωνισουμε ολοι
μηπως γιατι δεν μπορουν;
μηπως γιατι το δυσκολο δεν ειναι να φτιαξεις ενα ξυραφι, το δυσκολο ειναι να δουλευει πολυ καιρο απροβληματιστα
εχω φιλο που δεν κατεβαινει απο το μηχανακι οχι απο αναγκη αλλα απο αποψη και κανει απειρα χλμ καθε μερα σε ολη την αττικη γιατι γουσταρει παντα με transalp
υπαρχουν πολλα μηχανακια πολυ καλυτερα αλλα το συγκεκριμενο γουστο μπορει να του το κανει καποιο bmw aprilia ή ktm;

ggs
08/03/2015, 16:29
η συντριπτική πλειοψηφία των μηχανων που εχουν κατασκευαστει τον 21ο αιωνα , δεν εχουν φτιαχτει για να κρατανε μια ζωη είτε ειναι γιαπωνεζικες , ιταλικες, γερμανικες , κινεζικες.

φαστ φουντ ...

byron
08/03/2015, 16:58
γιατι κατα τη γνωμη σου δεν κανει η κτμ τον κοπο οπως λες;
γιατι αληθεια δεν φτιαχνουν κατι με καλα περιφερειακα και πιο ηρεμο ωστε να ειναι φθηνοτερο και πιο αξιοπιστο για να ψωνισουμε ολοι
μηπως γιατι δεν μπορουν;
μηπως γιατι το δυσκολο δεν ειναι να φτιαξεις ενα ξυραφι, το δυσκολο ειναι να δουλευει πολυ καιρο απροβληματιστα
εχω φιλο που δεν κατεβαινει απο το μηχανακι οχι απο αναγκη αλλα απο αποψη και κανει απειρα χλμ καθε μερα σε ολη την αττικη γιατι γουσταρει παντα με transalp
υπαρχουν πολλα μηχανακια πολυ καλυτερα αλλα το συγκεκριμενο γουστο μπορει να του το κανει καποιο bmw aprilia ή ktm;

Ρε Toyar έλεος λέμε με την αξιοπιστία του transalp...:tooth: V2 650-700cc με 45 άλογα τροχό είναι, τι να πάθει δηλαδή η σαύρα? Να βαρέσει στρόφαλα από τα γκάζια, ή να καρφώσει βαλβίδες από υπερστροφία? :tooth:

Ok, πλάκα έχει...αλλά όπως είχα πει κάποτε στον makis206 και τον στεναχώρησα, η μόνη συγκίνηση που μπορείς να νοιώσεις μαζί του είναι αν χάσεις τα κλειδιά του. :tooth:

bros400pgm
08/03/2015, 17:17
Κατσε byron, γιατι ξερω ατομο που πηγαινε Πρεβεζα και καθε 5 ωρες εκανε σταση να ξεπιαστει: Κορινθο, Αιγιο, Ριο κλπ κλπ :lol:
Βεβαια ξερω και ατομο που εχει πει οτι στο Δομοκο πιπωνει ΚΤΜ 990 SM (ή SD, θα σε γελασω και δεν το θελω) :lol:

toyar
08/03/2015, 17:26
ξερεις ποσο πολυ θα ηθελε η καθε κτμ να εχει στη γκαμα της ενα transalp το οποιο να πουλαει σαν τρελο εχοντας αποσβεσει εδω και 20 χρονια καθε κοστος σχεδιασης-εξελιξης;
και με το ευκολο κερδος απο μοντελα σαν κι αυτο να συγκεντρωνει κεφαλαια για την εξελιξη νεων ανωτερων μοντελων;
η honda γιατι πουλαγε τοσα χρονια το προηγουμενο και δεν το καταργουσε να μη χαλαει το ονομα της;
επειδη δεν μπορουσε να φτιαξει κατι καλυτερο απο αυτο;:bawl:
η bmw βγαζει στην αγορα ενα νεο αξονα και επειδη δεν μπορει να αντεξει το τεραστιο κοστος δοκιμων-εξελιξης τον αφηνει να τον δοκιμασουν οι περηφανοι πελατες της:cry:

peterTHErider
08/03/2015, 17:32
ξερεις ποσο πολυ θα ηθελε η καθε κτμ να εχει στη γκαμα της ενα transalp το οποιο να πουλαει σαν τρελο εχοντας αποσβεσει εδω και 20 χρονια καθε κοστος σχεδιασης-εξελιξης;
και με το ευκολο κερδος απο μοντελα σαν κι αυτο να συγκεντρωνει κεφαλαια για την εξελιξη νεων ανωτερων μοντελων;
η honda γιατι πουλαγε τοσα χρονια το προηγουμενο και δεν το καταργουσε να μη χαλαει το ονομα της;
επειδη δεν μπορουσε να φτιαξει κατι καλυτερο απο αυτο;:bawl:
η bmw βγαζει στην αγορα ενα νεο αξονα και επειδη δεν μπορει να αντεξει το τεραστιο κοστος δοκιμων-εξελιξης τον αφηνει να τον δοκιμασουν οι περηφανοι πελατες της:cry:

οκ ολα αυτα...και ποιο υπερεξελιγμενο μοντελο εβγαλε τα τελευταια 10 χρονια...?και μην μου πεις για το φετινο race replica...

Δεινόσαυρος
08/03/2015, 17:35
Yπαρχει κανεις που πιστευει οτι ενα απο τα σοβαροτερα κριτηρια ,για την αγορα μηχανης ,ειναι η αξιοπιστια?
Εγω.[..]
Οταν ομως το 80% των χιλιομετρων ειναι εκτος εδρας,ε με ενδιαφερει.

Σωστός ο φίλος. Παράξενο όσο κι αν φαίνεται, υπάρχει μια μικρή μειοψηφεία που πιστεύει οτι η αξιοπιστία είναι (σχεδόν) το πάν. Μας ενδιαφέρει η μηχανή να μας πηγαίνει, κι εμείς να την χαιρόμαστε. Άν είναι μόνο για φιγούρες ή σπόρ, ΟΚ, ανέχεσαι πολλά περισότερα. (Ωχ, καρφώθηκα)
Σιγα μη καταλήξουμε οτι μηχανες με επιδόσεις δεν μπορούν να είναι αξιόπιστες... Ήμαρτον.


Και επί του θέματος, πιστεύω οτι όλη συζήτηση γίνεται επειδή κάααποτε οι Μπε-εμ-βε ήταν συνωνυμία για την αξιοπιστία. Έχω γνωστούς δεινόσαυρους που ακόμα καβαλάνε μηχανές 30 χρονών και βάλε... R100, R80G/S, μηδαμινή συντήριση, ελάχιστα προβλήματα εκατοντάδες χιλιάδες χλμ.
Αυτό νομίζω χαλάει τον κόσμο περισότερο: Κάναν ένα marketing εκεί με McGregor/Boorman/LongWay κλπ, και μόλις ανέβηκαν οι πωλήσεις... χέστα.


Υποθετικη ερωτηση...Καλειστε να επιλεξετε συγχρονη μεγαλη καινουργια μηχανη (επιδοσεων αλλα οχι αναγκαστικα SS) με την οποια θα διανυσετε 100,000κμ. [..]
Ποια μηχανη θα επιλεγατε?
FJR1300. Ή GSX1250F για φτηνό.


Εμενα δε μου ρχεται κανενα ευρωπαικο στο μυαλο (αντε, ισως ενα, αλλα και παλι με βαρια καρδια), βοηθειστε με αν μου διαφευγει κατι....
Οι Guzzi δεν έχουν πιά την αξιοπιστία που είχαν παλιά; Ή δεν μετράν αυτές στις επιδώσεις;
Ερώτηση κάνω, δεν γνωρίζω την απάντηση, αλλά μούχουν μείνει στο νου σαν survivors της παλιάς φιλοσοφίας της Μπε-εμ-βε.

toyar
08/03/2015, 17:41
δεν ξερω πως εννοεις το υπερεξελιγμενο..........
μιλαμε για μια εταιρεια που ειναι ο μεγαλυτερος κατασκευαστης κινητηρων παντος τυπου και μεγεθους παγκοσμιως
με μια τεραστια γκαμα μοντελων απο παπι μεχρι goldwing
και συγκρινουμε με εταιρειες-βιοτεχνιες που ειναι μικροτερες απο τον κλαδο των χλοοκοπτικων της και εχουν βγαλει 3 μηχανακια ολα κι ολα
ο καθενας ειναι ελευθερος να αγορασει οτι γουσταρει αλλα μη συγκρινουμε τη microsoft με το πλαισιο

AUFGEBRACHT
08/03/2015, 17:48
ξερεις ποσο πολυ θα ηθελε η καθε κτμ να εχει στη γκαμα της ενα transalp το οποιο να πουλαει σαν τρελο εχοντας αποσβεσει εδω και 20 χρονια καθε κοστος σχεδιασης-εξελιξης;
και με το ευκολο κερδος απο μοντελα σαν κι αυτο να συγκεντρωνει κεφαλαια για την εξελιξη νεων ανωτερων μοντελων;

Το R&D της Honda μη μπορώντας άλλο να απορροφήσει τα τεράστια ποσά που συνέρρεαν από τις πωλήσεις παγκοσμίως εισηγήθηκε μείωση της τιμής το 2008 και οι πελάτες που είχαν ήδη αγοράσει τη μοτό έπαιρναν δώρο ένα ρολόι που τους έστελνε ο Σαρακάκης αν θυμάστε καλά... Οι κακεντρεχείς έλεγαν ότι η μείωση έγινε επειδή δεν περπάταγε καθόλου το νέο μοντέλο απέναντι στον ανταγωνισμό. Όταν μετά από χρόνια ήρθε το pretty bra και η έξυπνη σίτα με δώρο επίσης ρολόι και τα έξοδα αποστολής, τότε κατάλαβαν για ποιο λόγο η Honda έδινε δώρο ρολόι. Φημολογείται επίσης μάλιστα πως με το εύκολο κέρδος από το pretty bra συγκεντρώθηκαν τα κεφάλαια για την εξέλιξη της έξυπνης σίτας και του έξυπνου λάστιχου και της έξυπνης λάμπας...

AUFGEBRACHT
08/03/2015, 17:53
ο καθενας ειναι ελευθερος να αγορασει οτι γουσταρει αλλα μη συγκρινουμε τη microsoft με το πλαισιο

Φτιάχνει το πλαίσιο λειτουργικά συστήματα;

bulmont
08/03/2015, 18:07
Γύφτοι και αγρότες έχουν αγροτικά. .


Kι' όχι μόνο..............


Το λοιπόν, Τζάπαν αγροτικό, αγορασμένο πρό διμήνου, καινούργιο, μοντέλο '15.

ISUZU D MAX 3000cc.

9500 χλμ ή μάλλον 9200 χλμ εχτές που έβγαλε το πρόβλημα:


332119

332120


Δεν έχει ζορισθεί ακόμα σε χώμα.
Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, έβγαλε και σήμερα, δεύτερο, ίδιο
αυτοκίνητο με 9150 χλμ..........
Το δικό μου εχτές, πήγε στην αντιπροσωπεία για επισκευή και
για το σέρβις των 10000 χλμ.
Η άποψη- εξήγηση της αντιπροσωπείας, ήταν, πώς η εξάτμιση κόπηκε γιατί
είναι πολύ κοντά η τουρμπίνα και στο σημείο εκείνο δημιουργείται
μεγάλη πίεση...................

gior-gos
08/03/2015, 18:17
γιατι κατα τη γνωμη σου δεν κανει η κτμ τον κοπο οπως λες;
γιατι αληθεια δεν φτιαχνουν κατι με καλα περιφερειακα και πιο ηρεμο ωστε να ειναι φθηνοτερο και πιο αξιοπιστο για να ψωνισουμε ολοι
μηπως γιατι δεν μπορουν;
μηπως γιατι το δυσκολο δεν ειναι να φτιαξεις ενα ξυραφι, το δυσκολο ειναι να δουλευει πολυ καιρο απροβληματιστα

Αφου η Ιαπωνια πουλαει πολλά ηρεμα (άρα φθηνα και αξιοπιστα μηχανακια), και με καλα περιφερειακα (για ηρεμη χρηση μια χαρα ειναι τα περιφερειακα τους), γιατι να ζηταμε να το κανει και η Ευρωπη; Αν θελουμε ενα μηχανακι με τα παραπανω χαρακτηριστικα, αγοραζουμε Japan και ειμαστε κυριοι. Ασε που, φθήνια και (πραγματικα) καλα περιφερειακα δεν πανε μαζι. Αν τωρα θελουμε ξυραφενιο και απροβληματιστο μηχανακι, κι απ αυτο εχει ο Ιαπωνας :beer:


εχω φιλο που δεν κατεβαινει απο το μηχανακι οχι απο αναγκη αλλα απο αποψη και κανει απειρα χλμ καθε μερα σε ολη την αττικη γιατι γουσταρει παντα με transalp
υπαρχουν πολλα μηχανακια πολυ καλυτερα αλλα το συγκεκριμενο γουστο μπορει να του το κανει καποιο bmw aprilia ή ktm;

Φυσικα και θα μπορουσε να του κανει το συγκεκριμενο γουστο καποιο bmw aprilia ή ktm. Και πιο διασκεδαστικα μαλιστα. Με παραπανω κοστος ομως οπως ειναι φυσικο. Αν θελει να κρατησει το κοστος χαμηλα, και το transalp πολυ ειναι. Αφου κινειται στην Αττικη, μ ενα παπι, scooter, αντε κανα xt600, και πιο οικονομικα θα του ρχοταν, και πιο ανετος θα ηταν.

Δεινόσαυρος
08/03/2015, 18:32
Πὰντως αν νικήσει ο Guy Martin φέτος, θα ανέβουν οι πωλήσεις, με η δίχως αξιοπιστία...

peterTHErider
08/03/2015, 19:43
δεν ξερω πως εννοεις το υπερεξελιγμενο..........
μιλαμε για μια εταιρεια που ειναι ο μεγαλυτερος κατασκευαστης κινητηρων παντος τυπου και μεγεθους παγκοσμιως
με μια τεραστια γκαμα μοντελων απο παπι μεχρι goldwing
και συγκρινουμε με εταιρειες-βιοτεχνιες που ειναι μικροτερες απο τον κλαδο των χλοοκοπτικων της και εχουν βγαλει 3 μηχανακια ολα κι ολα
ο καθενας ειναι ελευθερος να αγορασει οτι γουσταρει αλλα μη συγκρινουμε τη microsoft με το πλαισιο

βρε φιλε μου απλα αναφερω αυτο που λες...εισρεουν πολλα χρηματα απο την πωληση των τρανσαλπ και λες πως τα χρηςιμοποιουν για την εξελιξη νεων και ανωτερων μοντελων...ανωτερο απο τι?απο το τιποτα?εξελιξαν καποιο Η2?κανανε καποιο σουπερ ονοφ στυλ μουλτι η 1000xr η 1290?κανανε κανε θηριο naked στυλ super duke η tuono?κανανε εστω κανενα σοβαρο μεγκα σκουτερ?
μου λες για το μεγεθος της χοντα σαν εταιρεια κατι που μας ειναι εντελως αδιαφορο!φορουμ μοτοσυκλετων ειμαστε...και σε αυτο τον τομεα πλεον η χοντα ειναι απο τις πιο αδιαφορες εταιρειες...

ggs
08/03/2015, 19:46
Για να τα λεμε όμως όλα ,η Χόντα είναι η μόνη εταιρία που έβγαλε σε παραγωγή ,και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία, κάτι νέο και πρωτοποριακό. Το DCT..

peterTHErider
08/03/2015, 19:55
Για να τα λεμε όμως όλα ,η Χόντα είναι η μόνη εταιρία που έβγαλε σε παραγωγή ,και μάλιστα με μεγάλη επιτυχία, κάτι νέο και πρωτοποριακό. Το DCT..

ημουν σιγουρος πως καποιος θα το αναφερει...:beer:

toyar
08/03/2015, 19:56
φυσικα ειναι δικαιωμα σου να μη σου αρεσει τιποτα απο τη σημερινη γκαμα της honda και να κοιτας αλλου
προσωπικα αγαπημενη μου εταιρεια ειναι η yamaha κι αν ψωνιζα σημερα εκει θα κοιταγα
επειδη ομως η ελληνικη αγορα ειναι αστεια σε μεγεθος και αυτη την εποχη ειναι σε ναρκη και ο εισαγωγεας διαχρονικα απαραδεκτος δεν μπορουμε να χαρακτηριζουμε μια τοσο μεγαλη εταιρεια σαν αδιαφορη

daz
08/03/2015, 20:08
γιατι κατα τη γνωμη σου δεν κανει η κτμ τον κοπο οπως λες;
γιατι αληθεια δεν φτιαχνουν κατι με καλα περιφερειακα και πιο ηρεμο ωστε να ειναι φθηνοτερο και πιο αξιοπιστο για να ψωνισουμε ολοι
μηπως γιατι δεν μπορουν;
μηπως γιατι το δυσκολο δεν ειναι να φτιαξεις ενα ξυραφι, το δυσκολο ειναι να δουλευει πολυ καιρο απροβληματιστα
εχω φιλο που δεν κατεβαινει απο το μηχανακι οχι απο αναγκη αλλα απο αποψη και κανει απειρα χλμ καθε μερα σε ολη την αττικη γιατι γουσταρει παντα με transalp
υπαρχουν πολλα μηχανακια πολυ καλυτερα αλλα το συγκεκριμενο γουστο μπορει να του το κανει καποιο bmw aprilia ή ktm;


Κοίτα να δεις. Παίρνει η κτμ το 690 του κόβει 3.000 στροφές από ψηλά και του μειώνει και τη συμπίεση και έχει ένα 690 πιο αξιόπιστο από το χτ όσον αφορά τον κινητήρα.
Μετά βάζει βαρίδια από μολύβι σε επιλεγμένα σημεία, αλλάζει όλα τα πλαστικά με φθηνότερα, πετάει τις αναρτήσεις και του βάζει σουμιέδες, σιδερένιο πιρούνι, γυάλινο τιμόνι και καθρέφτες από παπί του 80.
Το μόνο που πρέπει να λύσει τώρα είναι πως να κάνει τον ψεκασμό να βήχει.

Ρε 'συ toyar, το δύσκολο είναι να φτιάξεις κάτι επιδόσεων που να αντέχει, όχι μαλκότσι με ρόδες. Ο κινητήρας του 690 είναι 15 κιλά ελαφρύτερος απ' του χτ και 15 ίππους δυνατότερος. Ξέρεις τι εστί αυτό για μονοκύλινδρο?

toyar
08/03/2015, 20:17
οχι φιλε daz
το δυσκολο ειναι να φτιαξεις κατι που να αντεχει στα χερια οποιουδηποτε σε τιμη που μπορει να το αγορασει ο οποιοσδηποτε
ειτε χωρις επιδοσεις (xt600) ειτε με επιδοσεις (τετρακυλινδρα 250αρια)
και οχι να λες οτι πουλαω ενα πιστολι αλλα αν δεν γινει ευλαβικη συντηρηση θα σκορπισει
κι αν γινει ευλαβικη συντηρηση και παλι σκορπισει ειναι θεμα χαρακτηρα
γιατι τα γαμιστερα περιφερειακα αξιζουν σε μηχανακια που κινουνται κι οχι σε κουφαρια με κατεβασμενα μοτερ

harris_x
08/03/2015, 20:32
οχι φιλε daz
το δυσκολο ειναι να φτιαξεις κατι που να αντεχει στα χερια οποιουδηποτε σε τιμη που μπορει να το αγορασει ο οποιοσδηποτε
ειτε χωρις επιδοσεις (xt600) ειτε με επιδοσεις (τετρακυλινδρα 250αρια)
και οχι να λες οτι πουλαω ενα πιστολι αλλα αν δεν γινει ευλαβικη συντηρηση θα σκορπισει
κι αν γινει ευλαβικη συντηρηση και παλι σκορπισει ειναι θεμα χαρακτηρα
γιατι τα γαμιστερα περιφερειακα αξιζουν σε μηχανακια που κινουνται κι οχι σε κουφαρια με κατεβασμενα μοτερπολύ λάθος.

panavour
08/03/2015, 20:58
οχι φιλε daz
το δυσκολο ειναι να φτιαξεις κατι που να αντεχει στα χερια οποιουδηποτε σε τιμη που μπορει να το αγορασει ο οποιοσδηποτε
ειτε χωρις επιδοσεις (xt600) ειτε με επιδοσεις (τετρακυλινδρα 250αρια)
και οχι να λες οτι πουλαω ενα πιστολι αλλα αν δεν γινει ευλαβικη συντηρηση θα σκορπισει
κι αν γινει ευλαβικη συντηρηση και παλι σκορπισει ειναι θεμα χαρακτηρα
γιατι τα γαμιστερα περιφερειακα αξιζουν σε μηχανακια που κινουνται κι οχι σε κουφαρια με κατεβασμενα μοτερ

οπως ακριβως το ειπες φιλε
σουμπαρουδακια 600ρακια του 80 κυκλοφορουν ακομα και ας τα οδηγουσαν κυριως γυναικες απο τοτε ασε που ταπερνε παρτουζα ολη η οικογενεια γιατι ειναι πρακτικα μεσα στην πολη.Καθως και τογιοτα σταρλετ τα πισωκουνητα κυκλοφορουν ακομα.Μηπως εκτος απο κατι παπουδιερες μερσεντες 200αρες εχεις δει τιποτα αλλο εκτος ιαπωνιας να κυκλοφορει στον δρομο ακομα απο την 10ετια του 70 και εντευθεν?Το ιδιο και σε μοτο καθημερινης χρησης.Δεν μιλαω για ρεστορινγκ που κυκλοφορουν ενα τετραγωνο 1 κυριακη καθε εξαμηνο.Δυστυχως η ευτυχως η ποιοτητα για το ποπολο ειναι ακομα -σε λιγοτερο βαθμο βεβαια-ιαπωνικη υποθεση.Βεβαια λογω ισοτιμιων πλεον στην Ελλαδα ειναι ακριβα τα japan αλλα η ελλαδα δεν ειναι ολος ο κοσμος

MikeG
08/03/2015, 21:02
Ότι ναναι λογικές λέμε... ειλικρινά απορώ με κάποια γραφόμενα.

Σαφώς και βέβαια σεβαστές όλες οι απόψεις μιας και ο καθένας με ότι έχει πορώνεται και γίνεται μάρτυρας υπερ αυτού. Τη λογική βέβαια δε τη καταλαβαίνω.

Είναι σα να συζητάμε αν είναι καλύτερα τα Samsung ή τα Iphone και να έρχεται η Xiaomi να κάνει χαβαλέ.

Παντού τα πάντα. Στο δικό μου μυαλό δεν υπαρχει αναξιοπιστία. Υπαρχει προβλεπόμενη συντήρηση για αυτό που γουστάρω. Μέχρι σήμερα ότι και αν έχω καβαλήσει δεν έχει συμβεί απολύτος τίποτα πέρα από τα προβλεπόμενα.

Αλλά και οι ξενέρωτες γκόμενες με ένα σταμάτα το βουλώνουν αλλά από κόλπα τίποτα. Τα μανουλομάνουλα σουζάρουν ντριφτάρουν, φρενάρουν και στο βούλωστο σου λένε και να πα να γ@μηθεις και ξεκινάει νέος γύρος.

Ο κάθενας με τις επιλογές του, αλλα μη προαπαθεί και να μας πείσει ότι έχει το καλύτερο.

Φιλάκια

panavour
08/03/2015, 21:08
Ότι ναναι λογικές λέμε...

για ριξε και την δικη σου να δουμε λιγο φως:a4:

gior-gos
08/03/2015, 21:15
Αφου το λεει και η ερευνα http://www.autoblog.gr/2013/01/19/german-manufacturers-amongst-least-reliable-for-engines/

peterTHErider
08/03/2015, 21:17
για ριξε και την δικη σου να δουμε λιγο φως:a4:

στο αναλυει απο κατω...

foogr01
08/03/2015, 21:54
Βγάλτε όλοι τα σήματα από τις μοτοσυκλέτες.

Γουστάρετε ότι καβαλάτε και αφήστε και τους άλλους να γουστάρουν ότι καβαλάνε.

Που είναι το πρόβλημα δεν μπορώ να καταλάβω :confused:































Το ξέρω ότι σας την έσπασα τώρα :ninja:

Συνεχίστε ελεύθερα :a13:

amyroukai
08/03/2015, 22:31
Δεν μιλαω για ρεστορινγκ που κυκλοφορουν ενα τετραγωνο 1 κυριακη καθε εξαμηνο.

Ω τι ειπε για τη νεα μοδα που κυριαρχει στα σοσιαλ μηδεια... :lol:

daz
08/03/2015, 22:41
Ο κινητήρας του 690 είναι 15 κιλά βαρύτερος απ' του χτ και 15 ίππους δυνατότερος. Ξέρεις τι εστί αυτό για μονοκύλινδρο?

Ο δαίμονας του πληκτρολογίου.

15 κιλά ελαφρύτερος ήθελα να γράψω.

38 του κτμ (δεν ξέρω αν είναι με ή χωρίς το σώμα ψεκασμύ)
54 του χτ (με το σώμα ψεκασμού)
Για σύγκριση ο ρόταχ είναι 44.

amyroukai
08/03/2015, 22:59
Ρε τι ντραγκς κανς, για πες, ειναι καλα.

Του μτ-07 αν θυμαμαι καλα ειναι 62 κιλα το μοτερ και του κτμ ειναι 138; μην μπερδεψες τις λιβρες με χιλιογραμμα;

byron
08/03/2015, 23:57
Ο δαίμονας του πληκτρολογίου.

15 κιλά ελαφρύτερος ήθελα να γράψω.

138 του κτμ (δεν ξέρω αν είναι με ή χωρίς το σώμα ψεκασμύ)
154 του χτ (με το σώμα ψεκασμού)
Για σύγκριση ο ρόταχ είναι 144.

Χιούστον καλεί daz :tooth:
To V2 του Tuono είναι 59 κιλά, και του SD990 2-3 κιλά ελαφρύτερο. Ούτε με λίβρες βγαίνει...μπας και λες ολόκληρο το μηχανάκι? :D

daz
09/03/2015, 00:27
:lol:


Το διόρθωσα, τώρα είναι σωστά!

138κιλά είναι όλο το κτμ (χωρίς υγρά) όχι ο κινητήρας του. :cry:


Edit. ΒΤW το κτμ είναι 138, το Xchallenge 144, και το xt 173. :lol:

Δλδ τα άλλα δύο έχουν τον κινητήρα + 100κιλά. Το χτ έχει τον κινητήρα του +100 κιλά όπως τα υπόλοιπα + 20 κιλά μ@λακίες. Καλά εντάξει άντε 15 κιλά μ@λακίες, πες τα 5 τα χρειάζεται για να έχει πιο γερό υποπλαίσιο απ' το bmw και το ktm. Δλδ δεν της έφτανε της yamaha ο 10-15 κιλών βαρύτερος κινητήρας, του φόρτωσε άλλα 15 κιλά αέρα.

daz
09/03/2015, 00:46
Χιούστον καλεί daz :tooth:
To V2 του Tuono είναι 59 κιλά, και του SD990 2-3 κιλά ελαφρύτερο. Ούτε με λίβρες βγαίνει...μπας και λες ολόκληρο το μηχανάκι? :D

Κάτσε περίμενε δλδ του ενός είναι 5κιλά βαρύτερος και του άλλου 2 με 3. Ξανά. Ο κινητήρας των 990 κυβικών εκατοστών του Super Duke είναι 2 με 3 (δύο με τρια) κιλά βαρύτερος (δεν μπερδεύομαι τώρα) απ' τον 660 μονοκύλινδρο του χτ.

AXAXAXAXAXAXAXA.... Βύρωνα δεν έπρεπε να το μαθω αυτό. :lol:


Mε ή χωρίς τα σώματα ψεκασμού? :lol: cry ρε πστ μου cry!!! :cry:

taisteal
09/03/2015, 00:56
:lol:


Το διόρθωσα, τώρα είναι σωστά!

138κιλά είναι όλο το κτμ (χωρίς υγρά) όχι ο κινητήρας του. :cry:


Edit. ΒΤW το κτμ είναι 138, το Xchallenge 144, και το xt 173. :lol:

Δλδ τα άλλα δύο έχουν τον κινητήρα + 100κιλά. Το χτ έχει τον κινητήρα του +100 κιλά όπως τα υπόλοιπα + 20 κιλά μ@λακίες. Καλά εντάξει άντε 15 κιλά μ@λακίες, πες τα 5 τα χρειάζεται για να έχει πιο γερό υποπλαίσιο απ' το bmw και το ktm. Δλδ δεν της έφτανε της yamaha ο 10-15 κιλών βαρύτερος κινητήρας, του φόρτωσε άλλα 15 κιλά αέρα.


Ε παρε ΚΤΜ ρε φιλε!!!:smokin:

daz
09/03/2015, 01:02
Ε παρε ΚΤΜ ρε φιλε!!!:smokin:

Mόνο το 690 έχει ρε george. Είναι προτιμότερο να κρατήσω το χτζ και να πάρω και ένα αμιγώς χωμάτινο από το να πάρω το 690.

taisteal
09/03/2015, 01:09
Mόνο το 690 έχει ρε george. Είναι προτιμότερο να κρατήσω το χτζ και να πάρω και ένα αμιγώς χωμάτινο από το να πάρω το 690.


Γιατι δεν το παιρνεις;;

daz
09/03/2015, 01:20
Για τους ιδιους λόγους που πρότεινα τενερέ αντί 690 στο άλλο θρεντ. Δεν θέλω εντουρο ρε συ. Το κτμ είναι πιο πολύ εντούρο μακρινών αποστάσεων. Μονοκύλινδρο ον-οφφ θέλω.

harris_x
09/03/2015, 08:03
Για τους ιδιους λόγους που πρότεινα τενερέ αντί 690 στο άλλο θρεντ. Δεν θέλω εντουρο ρε συ. Το κτμ είναι πιο πολύ εντούρο μακρινών αποστάσεων. Μονοκύλινδρο ον-οφφ θέλω.

E πάρε ένα ΧΤ να σωθείς... είναι γιαπωνέζικο, δεν σπάει δεν χαλάει... :lol:

spyro
09/03/2015, 10:11
Mόνο το 690 έχει ρε george. Είναι προτιμότερο να κρατήσω το χτζ και να πάρω και ένα αμιγώς χωμάτινο από το να πάρω το 690.

δεν υπάρχει αυτό το μηχανάκι που ζητάς στην αγορά. δεν είμαι σίγουρος αν υπήρχε και ποτέ. οι περιπτώσεις των αναβατών στο εξωτερικό σαν και εσένα φτιάχνουν δικό τους μηχανάκι στα μέτρα τους, πατώντας πάνω σε κάποιο συγκερκιμένο που τους καλύτπει σε αρκετά πράγματα, προσπαθώντας να βελτιώσουν όλα τα άλλα

:)

amyroukai
09/03/2015, 10:40
Ajp ερχεται, pr7 νομιζω; μοτερ xt και βαρος σαν του κτμ...

Δεινόσαυρος
09/03/2015, 13:05
Καλή φάση φαίνεται το AJP (http://www.ajpmotos.co.uk/ajp-news-article.aspx?itemid=32170).

Πώς καταλήξαμε εδώ από αξιοπιστία των BMW; :p



Επι του παρόντος, βγάζει κι η CCM τούτο (http://www.ccm-motorcycles.com/gp450.asp#.VP2QfRUS1qw) το 450αρι.

Αλλά αφού μάλλον θα μας κυνηγήσουν οι Mods, λέω να αρχίσω νέο νήμα (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144511&p=2563646#post2563646).

Κοπιάστε... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144511&p=2563646)

Μανολης67
09/03/2015, 14:26
[QUOTE=Δεινόσαυρος;2563611]Καλή φάση φαίνεται το AJP (http://www.ajpmotos.co.uk/ajp-news-article.aspx?itemid=32170).

Πώς καταλήξαμε εδώ από αξιοπιστία των BMW; :p


Ελα ντε? ετσι και εγω σκεφτόμενος διέγραψα παλαιότερο μου ποστ, άλλωστε αν και έχω Γιαπωνέζικο
(made in...France..) δεν θα με χαλούσε μια BMW. ..άσε που έφαγα και μια φλασιά με αυτήν:

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5846741/

το οποίο όμως δεν θα αγοράζω.. λόγω συζυγομουρμούρας...............:cry:

amyroukai
09/03/2015, 14:31
Αυτη ειναι λαχταριστη, συμφωνω.

Μανολης67
09/03/2015, 14:37
Λες από Γαλλικό να πάω σε κινέζικο??? Αγόρασα Γιαπωνεζικη μηχανή που έγραφε MBK (motobekan...τα καβάλαγα πιτσιρικάς,) Made in france και αυτοκίνητο Γαλλικό κατασκευασμένο στην Τουρκία, (Megane) να δω που θα καταλήξω....

Δεινόσαυρος
09/03/2015, 14:44
Λένε αυτά τα BMW τα μονοκύλινδρα;

332174

Γενικώς ακούω καλά λόγια...

harris_x
09/03/2015, 18:15
Επειδή το σκίσαμε το θέμα ας επανέλθουμε ;)

daz
09/03/2015, 19:01
δεν υπάρχει αυτό το μηχανάκι που ζητάς στην αγορά. δεν είμαι σίγουρος αν υπήρχε και ποτέ. οι περιπτώσεις των αναβατών στο εξωτερικό σαν και εσένα φτιάχνουν δικό τους μηχανάκι στα μέτρα τους, πατώντας πάνω σε κάποιο συγκερκιμένο που τους καλύτπει σε αρκετά πράγματα, προσπαθώντας να βελτιώσουν όλα τα άλλα

:)

Υπήρχε, 640Adv. Το 690 μ' άρεσε από τότε που βγήκε, πίστευα ότι κάποια στιγμή θα ερχόταν και το adv μοντέλο αλλά πλέον δεν το βλέπω να συμβαίνει. Αν δεν έκανα τόσα ασφάλτινα χλμ δεν θα έπαιρνα ποτέ το τενερέ και ούτε θα το σκεφτόμουν για κάτι παρόμοιο. Με ένα 690 ή 610 θα ήμουν ευχαριστημένος. Σίγουρα ένα 690 μπορεί να αποτελέσει βάση για κάτι αξιόλογο στην κατεύθυνση που θέλω αλλά χρειάζεται επέμβαση σε 3 βασικούς τομείς. Κάλυψη από αέρα, αυτονομία, κιβώτιο. Αν ήθελα ένα μηχανάκι για να γυρίζω στην Αφρική κανά χρόνο ή στη Μογγολία και τη Ρώσικη στέπα το πρώτο και το τελευταίο θα με απασχολούσαν λιγότερο έως καθόλου. Για 36ωρο όμως ή από θεσ/κη - Αθήνα για ΣΚ ή με άδεια στην Πελ/σο όπου θα έχω άπειρο χρόνο να εξερευνήσω 4 βουνά από άσφαλτο και χώμα.. Ε πόσες παραχωρήσεις να κάνεις? Τώρα είμαι Κρήτη που έχει φανταστικές χωμάτινες διαδρομές, δύο φορές όμως μέσα σε 1 χρόνο έχω φύγει για θεσ/κη όπου εκτός από το ταξίδι πήγαινε έλα, κάθε μέρα έκανα 70+70 χλμ για να πάω για δουλειά επί 3 εβδομάδες. Αν δεν ρίξεις χρήμα στο κτμ απλά χρειάζεσαι 2ο μηχανάκι. Οι λύσεις που υπάρχουν είναι είτε two much (βλ 30τόσα λίτρα ρεζερβουαρ με 2 αντλίες κτλ) είτε εντελώς φθηνιάρικες. Αλλά και από την άλλη όσο χρήμα και να ρίξεις αν σε 5 χρόνια χρειαστείς το αριστερό ρεζερβουάρ είσαι σίγουρος ότι θα υπάρχει? Χρόνος διάθεσης? Η φακτορυ λύση είναι πάντα η καλύτερη για πολλούς λόγους. Επιπλέον θα έχει λυμένα και άλλες λεπτομέρειες όπως τον μικρό στατορα κ.α.
Για την ώρα βολεύομαι με το τενερέ και κάνω υπομονή μήπως εμφανιστεί τίποτα που να τα κάνει όλα αυτά, αλλά να χρειάζεται λιγότερη προσπάθεια στο χώμα. Αν το χτ έχει 15 κιλά περιττά στο πλαίσιο και γύρω γύρω, το τενερέ έχει τουλάχιστον 20, plus τον ίδιο βαρύ κινητήρα (ο οποίος είναι το μικρότερο πρόβλημα) + 23 λίτρα ψηλά. (23 λίτρα = 17 κιλά). Όλα αυτά σημαίνουν ότι τα κάνει όλα αλλά στο χώμα ενώ δεν λέει όχι, θέλει προσπάθεια και προσοχή.

Πριν 2-3 χρόνια κανονίζαμε με τον Γιάννη (vstromer) για Καρπάθια και είμαι σίγουρος ότι ο τρελός έμπαινε σε κάτι σαιτ με μουρλούς και ζαχάρωνε διαδρομές που αμφιβάλω ότι το τενερέ θα μπορούσε να τις βγάλει. Κρίμα δεν είναι?

Γμ την κτμ μου γμ! Από το 2004 που πούλησα το εντουράκι μου, περιμένω τον αντικαταστάτη του 640Adv.

anyway βγήκα εκτός θέματος αλλά ας είναι έστω απάντηση σε όσους με βλέπουν να βρίζω τα χτ αλλά να οδηγώ ένα από το συνάφι τους.

AUFGEBRACHT
09/03/2015, 19:04
Λένε αυτά τα BMW τα μονοκύλινδρα;

332174

Γενικώς ακούω καλά λόγια...


Είναι αυτά με τον (αποκαλούμενο) κινέζικο κινητήρα, με χαρακτηριστικό το μαύρο χρώμα που είναι βαμμένος. Εδώ δεν πρέπει να περπάτησαν πολύ όπως το F650 που πούλησε σαν ζεστό ψωμάκι. Πάντως όταν συζήτησα για αυτά με τον μάστορα που πάω για service και ξέρει τα BMW με κλειστά μάτια, δεν μου είπε κάτι άσχημο ή κάτι άξιο αναφοράς από προβλήματα.

MiltiadisK.D
09/03/2015, 19:09
Λένε αυτά τα BMW τα μονοκύλινδρα;

332174

Γενικώς ακούω καλά λόγια...

Μια χαρά μοτοσυκλέτα είναι,κάνει"σχεδόν"τα πάντα και συμφέρει(το είχα ψάξει αρκετά πρίν αγοράσω μοτό)και βρίσκεις σε πού καλές τιμές μερικά αδούλευτα.;)

daz
09/03/2015, 19:16
Καλή φάση φαίνεται το AJP (http://www.ajpmotos.co.uk/ajp-news-article.aspx?itemid=32170).



"Estimated dry weight will be under 155kg."

Δλδ τον κινητήρα + 100.

Μετά μου λέτε ότι οι Ιάπωνες έχουν στο μυαλό τους να φτιάξουν μηχανές για εμάς.

Παρόμοια λογική έχουν σε όλες τις κατηγορίες εκτός από αυτή των ss και καθαρόαιμων. Μόνο από εκεί φαίνεται ότι μπορούν ακόμα, αλλά δε θέλουν.

MiltiadisK.D
09/03/2015, 19:16
[QUOTE=daz;2563801]Υπήρχε, 640Adv.
Sory που επεμβένω αλλά είχες ταξιδέψει άσφαλτο με το 640 ADV?Κατανάλωση?Πολύ καλό μηχανάκι ιδίως στο χώμα αλλά για καθημερινό κτλ σου κόβονται τα χέρια απο το βαιπρέσιον:lol:;)Φιλικά πάντα.

daz
09/03/2015, 19:25
Sory που επεμβένω αλλά είχες ταξιδέψει άσφαλτο με το 640 ADV?Κατανάλωση?Πολύ καλό μηχανάκι ιδίως στο χώμα αλλά για καθημερινό κτλ σου κόβονται τα χέρια απο το βαιπρέσιον:lol:;)Φιλικά πάντα.

Είναι πολύ παλιό μηχανάκι και έχει τον αγωνιστικό κινητήρα που χρησιμοποιούσε η κτμ την δεκαετία του 90. Το 2000 κάμποσο που απολύθηκα και έπιασα δουλειά στην Αθήνα, το ζαχάρωνα. Για τους κραδασμούς έχω οδηγήσει το 625, δεν με απασχολούν, ενώ υπάρχουν λύσεις με τιμόνια που (λένε) κάνουν θαυματα. Στο κάτω κάτω ή οδηγούμε μονοκύλινδρο ή όχι. :lol: Όταν ακούω φίλους να μου λένε ότι το τενερε έχει κραδασμούς γελάω. Εμένα μου μοιάζει ηλεκτρικό.

MiltiadisK.D
09/03/2015, 19:26
All right:beer:πάσο:lol:,μιά χαρά μοτοσυκλέτα βρίσκω το xtz.

daz
09/03/2015, 21:36
οχι φιλε daz
το δυσκολο ειναι να φτιαξεις κατι που να αντεχει στα χερια οποιουδηποτε σε τιμη που μπορει να το αγορασει ο οποιοσδηποτε
ειτε χωρις επιδοσεις (xt600) ειτε με επιδοσεις (τετρακυλινδρα 250αρια)
και οχι να λες οτι πουλαω ενα πιστολι αλλα αν δεν γινει ευλαβικη συντηρηση θα σκορπισει
κι αν γινει ευλαβικη συντηρηση και παλι σκορπισει ειναι θεμα χαρακτηρα
γιατι τα γαμιστερα περιφερειακα αξιζουν σε μηχανακια που κινουνται κι οχι σε κουφαρια με κατεβασμενα μοτερ

Ρε toyar καλό είναι να υπάρχουν και μηχανάκια μουλάρια αλλά τα τελευταία χρόνια οι Ιάπωνες μόνο τέτοια βγάζουν. Εσύ μπορεί να μη θέλεις επιδόσεις ή συγκινήσεις, οκ δεκτό. Να σου πω την αλήθεια και εγώ ήθελα ένα μηχανάκι να γυρίζω τα βουνά και τα λαγκάδια σε όποιο μέρος κι αν βρεθώ, δε με ενδιέφερε να βάζει φωτιά στην άσφαλτο. Θα σου μιλήσω λοιπόν για το δικό μου, που είναι δικό μου, του έχω κάνει 75Κ χλμ και μπορώ να λέω ότι θέλω, χωρίς να παρεξηγείται κανένας γιατί το έχω πλερώσει, είναι ιδιοκτησία μου και μπορώ να το θάβω απεριόριστα. :lol:


Αν στο τενερέ έβαζαν το ρεζερβουάρ να κατεβαίνει πιο χαμηλά, στον κενό χώρο του κινητήρα θα μειωνόταν η αξιοπιστία του? Θα χάλαγε πιο ευκολα? Όχι! Απλά θα βελτιωνόταν η αίσθηση του βάρους. Γιατί δεν το έκαναν? Τους βγήκε πιο μπάνικο έτσι και μοιάζει περισσότερο Adventurοκατάσταση. Όμορφο είναι δεν λέω, αλλά δεν είναι λειτουργικό να βάλεις 17 κιλά έτσι όπως τα έβαλαν αυτοί.
Το ξέρεις ότι η μεταλική βάση της πινακίδας έχει μασίφ σίδερο να την συγκρατεί και όλο το σύστημα ζυγίζει 2 ολόκληρα κιλά? Το έκαναν για να αντέχει? Έχω αλλάξει πλαστικό ήδη μια φορά. Ποιος ο λόγος για τόσο βάρος εκεί πάνω? Και το χειρότερο? Από πάνω έχουν κολλήσει άλλο ένα σίδερο απ' την μια άκρη του υπολαισίου στην άλλη. Ποιος ο λόγος για κάτι τέτοιο όταν έχεις δύο δοκούς? Πόσες ώρες ήθελε στο σχεδιαστήριο για κάτι σωστότερο? Είναι η χειρότερη σχεδίαση στην ιστορία των χειρότερα σχεδιασμένων. Το καταλαβαίνεις αυτό?

Δες λίγο! Δες που και πως τοποθέτησαν 17 κιλά (χωρίς το βάρος του ρεζερβουάρ και της αντλίας) και τι κενός χώρος υπάρχει στο πλάι και πίσω απ' τον κινητήρα. Δες εκεί που έπρεπε να είναι η βενζίνη υπάρχει ένα μικροσκοπικό δοχείο διαστολής για το ψυγείο. Δες και τον χώρο πίσω απ' τον κινητήρα.

332195

Αυτή την μεταλλική πλάκα στην ουρά την βλέπεις? Αυτή είναι κολλημένη και δεν είναι τόσο μικρή όσο φαίνεται στην φωτό. Ε πάνω σε αυτή υπάρχει βιδώμένο ένα πλαστικό. Κάτω απ' αυτή υπάρχει βιδωμένη μια άλλη μασίφ μεταλική πλάκα πάνω στην οποία βιδώνει το πλαστικό της ουράς. Ξέρεις πως μεταφράζονται αυτά που βλέπεις σε βάρος? Βλέπεις που είναι τοποθετημένο αυτό το βάρος? Καταλαβαίνεις ότι είναι εντελώς περιττό και ότι δεν μπορείς να απαλλαγείς απ' αύτο?

332196


Ναι! Ωραίο το στιβαρότατο υποπλαίσιο και άνετα θα μπορούσαμε να ανεχτούμε λίγα κιλά παραπάνω σε ένα μηχανάκι που δεν θα το πάμε για αγώνες, αλλά τις μ@λακίες που έχουν κάνει τις βλέπεις ή μόνο εγώ τα βλέπω αυτά?

Σε ένα καινούριο μηχανάκι βάζεις ένα κινητήρα που υπάρχει στην γκάμα σου. Οκ. δεν θέλεις να χαλάσεις την συνταγή του μιναρελι γιατί με όλα τα αρνητικά του είναι ένας κινητήρας που ταιριάζει σε αυτό που φτιάχνεις, δεν μπορείς όμως να δώσεις λίγο παραπάνω βάση στα υπόλοιπα ώστε το αποτέλεσμα να "είναι" πιο κοντά σε αυτό που θέλεις να "μοιάζει"?

Τα θετικά του (που δεν είναι καθόλου λίγα) τα έχω επισημάνει πάρα πολλές φορές και η τρομερή του αξιοπιστία είναι ένα απ' αυτά.
Όμως τίποτε απ' αυτά τα θετικά δεν θα διακυβεύονταν και το αποτέλεσμα θα ήταν πολύ καλύτερο χωρίς να είναι αναγκαστικά κατά πολύ ακριβότερο.

Ε λοιπόν τέτοιες μ@λακίες, σε συνδιασμό με τέτοιους κινητήρες και ανάλογες αναρτήσεις βρίσκεις όλο και πιο συχνά στα Ιαπωνικά και σπάνια στα Ευρωπαικά μηχανάκια. Ακόμα και αυτος που δεν θέλει επιδόσεις ή αναρτήσεις βγαλμένες από αγώνες έχει κάθε λόγο να μην επιλέξει Ιαπωνικό.

Και επειδή απ' ότι βλέπω η περίπτωσή σου είναι ιδιαίτερη, εσύ πρώτα θα παραδεχτείς ότι οι Ιάπωνες το έχουν ρίξει στη μ@λακία και μετά θα συζητήσουμε αν τα Ευρωπαικά χαλάνε. :lol: ;) :beer: