PDA

View Full Version : Φτηνό σερβις αυτοκινήτου.



7Tolis
11/03/2015, 00:07
Η εγγύηση μας τελείωσε,κάνουμε σερβις όπου θέλουμε.Λοιπόν,υποθέτω με συμφέρει να αγοράσω μόνος μου τα λάδια,μπουζι,τακάκια,φιλτρα λαδιού και να βρω ένα συνεργείο να μου τα περάσει ή να πάω μια και έξω σε ένα συνεργείο και να πληρώσω πακέτο;Ενδεικτικά σε ένα συνεργείο που ρώτησα κανα 200 ευρώ θα μου βγεί.Κάτι για φίλτρα καμπίνας μου είπε κτλ.Δε θέλω φίλτρο καμπίνας ρε φίλε μου αρέσει καρκινογόνο ωχου.Δεν έχω εμπειρία απο συνεργεία εδώ στην αθήνα.Αντιπροσωπεία το πήγαινα για τις σφραγίδες για την εγγύηση (μου τονε πιάνανε).Τι παίζει;

skylaros
11/03/2015, 00:24
Να το δει και αν χρειαστεί να το αλλάξεις και το φίλτρο καμπίνας θα εκπλαγείς δυσάρεστα όταν το δεις πως γίνετε ... Σε ότι αφορά το πακετάκι δε μας είπες για τι αυτοκίνητο μιλάς :) Από προσωπική εμπειρία ίσως να σε συμφέρει να στα περάσουν εκεί. Όσες φορές έχω πάει εγώ ανταλλακτικό σε κάτι άλλο έχουν βαρέσει παραπάνω. Εγώ όμως δε ζορίζω κανέναν πηγαίνω κάπου και όσα μου πουν πληρώνω αν δε μείνω ικανοποιημένος απλά δε ξαναπάω, συνεπώς αν το έχεις με τις "ξήγες" από την αρχή ίσως να σε συνέφερε και το να πας εσύ τα ανταλλακτικά.

7Tolis
11/03/2015, 00:29
Opel corsa D sport (Απο αυτά που οι παπάρες έβαλαν ταμπούρα πίσω sport my ass).Yποθέτω το φίλτρο καμπίνας είναι για τον κλιματισμό ε;άπατο θα πάει,σχεδόν πάντα με ανοιχτά παράθυρα οδηγώ χειμώνα καλοκαίρι.Με πνίγουν τα κλειστά παράθυρα.

BLiTzER
11/03/2015, 00:41
Για απλό σέρβις + τακάκια, τα 200ε δεν ακούγονται υπερβολικά. Εξαρτάται, βέβαια, από την ποιότητα των ανταλλακτικών. Αναφέρομαι πάντα στα προβλεπόμενα από την αντιπροσωπεία.

Δε νομίζω ότι η αλλαγή φίλτρου καμπίνας θα σε κάνει φτωχότερο. Μιλάμε για ανταλλακτικό των 5ε και 2 λεπτά δουλειάς.

taisteal
11/03/2015, 00:44
Πολλα τα 200.
Ενα κατομπαλο πληρωνουμε εδω για αυτο το σερβις,+τακακια εννοειται.

7Tolis
11/03/2015, 00:44
Καλά το θέμα δεν είναι το χλιμιτζίρι της καμπίνας όντως αλλα τι θα μου έβγαινε οικονομικότερα.Μεσα στο συνεργείο και πακέτο ή να ψαχτώ να αγοράσω μόνος μου τα ανταλλακτικά;
Και εμένα πολλά μου φαίνονται τα 200 πάντως.

toyar
11/03/2015, 05:36
οι διαφορες γενικα ειναι μικρες
μονο για λαδια αξιζει να ψαχτεις που παιρνεις επωνυμα ημισυνθετικα με 30- το 4λιτρο ενω τα δικα τους τα χρεωνουν οσο θελουν

ΝΤΙΚ
11/03/2015, 08:01
αν δεν εισαι για κτεο πισε και καντα μονος
φιλτρα, λαδια μπουζι δεν ειναι τιποτα
να ηταν το μεγαλο να σου πω πανε να το τσεκαρουν
προσωπικα μια -μια τα παω στο συνεργειο
ιμαντες και παπαριες μονο παω.
50 ευρω ανταλακτικα εκανα το σερβις σε κορσα β

teogtp
11/03/2015, 08:01
Opel corsa D sport (Απο αυτά που οι παπάρες έβαλαν ταμπούρα πίσω sport my ass).Yποθέτω το φίλτρο καμπίνας είναι για τον κλιματισμό ε;άπατο θα πάει,σχεδόν πάντα με ανοιχτά παράθυρα οδηγώ χειμώνα καλοκαίρι.Με πνίγουν τα κλειστά παράθυρα.

Και εσυ ειναι αναγκη να χωνεις το κεφαλι σου αναμεσα;:tooth:
Τολη οπως σου ειπαν τα χρηματα θα τα γλυτωσεις απο τα λαδια.
Τα παιρνεις απ'εξω και τους τα πας στο χερι.Βεβαια για 'μενα η καλυτερη λυση ειναι να κανεις το σερβις στην Λαμια οταν θα ανεβεις.Ρωτα και τον taisteαl και θα σου πει και συνεργειο.

BLiTzER
11/03/2015, 08:03
Καλά το θέμα δεν είναι το χλιμιτζίρι της καμπίνας όντως αλλα τι θα μου έβγαινε οικονομικότερα.Μεσα στο συνεργείο και πακέτο ή να ψαχτώ να αγοράσω μόνος μου τα ανταλλακτικά;
Και εμένα πολλά μου φαίνονται τα 200 πάντως.

Δεν είχα χρόνο να απαντήσω χτες. Είναι κάπως τσιμπημένα, σίγουρα θα βρεις και καλύτερες τιμές. Αλλά υπερβολικά δεν είναι. Ένα απλό σέρβις σε ένα ατμοσφαιρικό 1400-1600cc στοιχίζει γύρω στα 120ε. Τα τακάκια ανά άξονα περίπου 35-45ε. Οπότε, θα έλεγα, οτιδήποτε κάτω από 170ε είναι μια καλή τιμή και σίγουρα μη δώσεις πάνω από 200.

Αν κάνεις σέρβις στην αντιπροσωπεία, σίγουρα σε συμφέρει να πας με δικά σου αναλώσιμα/ανταλλακτικά. Για συνεργεία εκτός αντιπροσωπείας, δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο, αλλά δεν το έχω κάνει κιόλας για να σου απαντήσω 100% θετικά.

7Tolis
11/03/2015, 08:05
Λες γιαυτό να πνιγομαι ;;χαχαχαχαχαχα έκλαψα λέμε. Λοιπόν, μόλις έμαθα ότι παλικάρι από εδώ έχει μαγαζί. Ενδοφορουμικη θα γίνει η δουλειά.

SHOOTER045
11/03/2015, 08:19
Πάντως για corsa diesel τα 200 είναι πάρα πολλά.
Στο subaru 4 lt λάδι συνθετικό, φίλτρο λαδιού βενζίνας, αέρος, είμαι κάτω από 100.
Φίλτρο καμπίνας δύο φορές το χρόνο, μια την άνοιξη πριν αρχίσει να δουλεύει air condition μια το φθινόπωρο πριν αρχίσει το καλοριφέρ.
Τακάκια- σύμφωνα με την τριβή και πόσο υλικό υπάρχει, δεν πάει με τα χλμ.
Τα φερμουιτ πίσω αν και δεν φαίνονται εξωτερικά, έχουν μηχανισμό -δείκτη - που δείχνει την φθορά

nikos_abel
11/03/2015, 08:31
Έχω την αίσθηση ότι όσο και φθηνά να βρεις τα ανταλλακτικά (ίσως εκτός λαδιών όπως προειπώθηκε) η τιμή τους θα είναι τέτοια
που μάλλον θα βγει ίσα βάρκα ίσα πανιά με το σέρβις στο συνεργείο. Αυτό αν κάνεις μόνος σου το σέρβις. Αν πας τα
αναλώσιμα εκεί, λογικά θα σου βγει και πιο ακριβά.

Το συνεργείο όμως έχει το πλεονέκτημα ότι θα σηκώσει το αμάξι ψηλά, θα δούνε (δεις) και από κάτω τι γίνεται, θα έχεις και μια
2η γνώμη αν όλα είναι ΟΚ.

@Δημήτρη, εσύ έχεις τζαπανέζικο ματρακά, τα ευρωπαϊκά έχουν σοβαρό σέρβις :p

7Tolis
11/03/2015, 08:33
Όχι κορσα ντιζελ. Κορσα Ντι βρε shooter.

SHOOTER045
11/03/2015, 08:44
Νικο 4 λίτρα 10w60 100% συνθετικό ,για δες πόσο πάνε στο εμπόριο.
Επειδή ο μάστορας είναι φίλος και έχει evo viii ,λάδια σαζμανολαδα τα παίρνουμε μαζί.
Εδώ Ελλάδα πιάνουν 20 +- το λίτρο.
Θες και άλλα?
Αμορτισερ kyb 800 εδώ, 350 από Αγγλία.




Τολη νόμιζα ότι το D παραπέμπει σε diesel

7Tolis
11/03/2015, 08:47
Νταξει λάδια έχω 2 λίτρα από τη προηγούμενη φορά. Μόνο 2 θα αγοράσω. Οκ πάντως από τα γραφόμενα η μία ή άλλη θα έρθει. Για να βάλω χέρι μόνος μου δεν το κάνω. Ούτε μεγάλη εμπειρία έχω ούτε τις γνώσεις αν παει κάτι στραβά. Ομοίως και στο μηχανάκι δε βάζω χέρι.

teogtp
11/03/2015, 08:52
Νικο 4 λίτρα 10w60 100% συνθετικό ,για δες πόσο πάνε στο εμπόριο.
Επειδή ο μάστορας είναι φίλος και έχει evo viii ,λάδια σαζμανολαδα τα παίρνουμε μαζί.
Εδώ Ελλάδα πιάνουν 20 +- το λίτρο.
Θες και άλλα?
Αμορτισερ kyb 800 εδώ, 350 από Αγγλία.




Τολη νόμιζα ότι το D παραπέμπει σε diesel

Οχι φυσικα!
D like Dalton............

zannisvel
11/03/2015, 10:50
Πριν απο 2 μηνες εκανα service στο 2007 Opel Astra 1.4 μονος μου γιατι δε μπορουσα να δικαιολογησω το ποσο που μου ζητουσαν.

Πρωτα τι αλλαξα.

- δισκους μπροστα (Κιτρινη μαρκα με μαυρα γραμματα)
-τακακια μπροστα
- τακακια πισω
- 4 μπουζι (General motors)
- φιλτρο αερα
- φιλτρο καμπινας
- φιλτρο λαδιου (General Motors)
- λαδια (general motors)

Ολα αυτα τα πηρα απο μαγαζι που πουλαει μονο ανταλακτικα Opel απο την καλλιροης.
Πρεπει να εδωσα λιγο κατω απο 150€

Επισης αγορασα
- τροχηλατο υδραυλικο γρυλο απο τα Lidl
- ενα αστερακι εργαλειακι γα να ανοιξω τη ταπα του λαδιου
- καθαριστικα
- αλοιφη για τα μπουζι

Αν θες παντως μπορω να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες και εργαλεια μιας και δε νομιζω οτι θα ειναι τοσο διαφορετικο το corsa απο το astra.
:beer:

nikos_abel
11/03/2015, 10:55
Νικο 4 λίτρα 10w60 100% συνθετικό ,για δες πόσο πάνε στο εμπόριο.
Επειδή ο μάστορας είναι φίλος και έχει evo viii ,λάδια σαζμανολαδα τα παίρνουμε μαζί.
Εδώ Ελλάδα πιάνουν 20 +- το λίτρο.
Θες και άλλα?


Ναι ρε, πλάκα κάνω. Και το δικό μου που παίρνει 0W20 (καλά διάβασες) σχεδόν τόσο πάνε

http://www.enpo.eu/contents_gr.asp?id=190

alex14
11/03/2015, 11:07
- αλοιφη για τα μπουζι

:

Τι ειναι αυτο ?

zannisvel
11/03/2015, 11:52
Τι ειναι αυτο ?

Sorry,
Το γρασο για να μην γινουν seize τα μπουζι.
Anti-seize grease το ξερω αλλα δε θυμαμαι ακριβως πως λεγεται στα ελληνικα.

nikos_abel
11/03/2015, 12:11
Sorry,
Το γρασο για να μην γινουν seize τα μπουζι.
Anti-seize grease το ξερω αλλα δε θυμαμαι ακριβως πως λεγεται στα ελληνικα.

Άντι σιζ γριζ, πως αλλιώς;

amyroukai
11/03/2015, 14:48
Άντι σιζ γριζ, πως αλλιώς;

Andy sees greece ειπες;

sapila racing
11/03/2015, 16:12
Λέγεται και γρασσο χαλκού, η λιπαντικό σπειρωμάτων. :wave2:

nikos_abel
11/03/2015, 16:25
Λέγεται και γρασσο χαλκού, η λιπαντικό σπειρωμάτων. :wave2:

:a013:

mikes
11/03/2015, 21:10
γιατι δεν απευθυνεσαι στον eversman ρε παλικαρι? συνεργειο εχει το παιδι!

7Tolis
20/03/2015, 13:20
γιατι δεν απευθυνεσαι στον eversman ρε παλικαρι? συνεργειο εχει το παιδι!

Αυτό έκανα και δεν με έσφαξε.Τον έχω και σε φωτό την ωρα του έργου.
Κάτσε και έρχεται και η σειρά σου Mike.

mikes
20/03/2015, 19:26
οποτε χρειαστεις, εδω ειμαι!

teogtp
20/03/2015, 19:46
Αυτό έκανα και δεν με έσφαξε.Τον έχω και σε φωτό την ωρα του έργου.
Κάτσε και έρχεται και η σειρά σου Mike.

Πεινασες;
Στον ειδικό. ....:D

7Tolis
20/03/2015, 20:57
Τον άρπαξα εδώ στη πίτα. Ότι χρειάζεσαι εδώ στο φόρουμ πάντως, το βρίσκεις.

George_Sp
20/03/2015, 21:05
Μόλις διάβασα και κατάλαβα οτι η πίτα είναι σήμερα.....:cry:

7Tolis
21/03/2015, 12:47
Μόλις διάβασα και κατάλαβα οτι η πίτα είναι σήμερα.....:cry:

:beer:
Θεός λέμε!