PDA

View Full Version : ρύθμιση προφόρτισης



Konstantinos
11/03/2015, 12:21
Έχω μια απορία που ίσως ακουστεί αφελής.
Θέλω να ρυθμίσω την προφόρτιση του ελατηρίου σε χαμηλότερο νούμερο (πιο μαλακό).
Όμως, δίνει χέρι μόνο για δεξιόστροφη ρύθμιση (προς το πιο σκληρό).
Γυρνώντας το, κάποια στιγμή φτάνει στο μεγαλύτερο νούμερο και μετά πάει από την αρχή.
Μπορώ να το ρυθμίσω με αυτόν τον τρόπο ή θα έχω πρόβλημα;

Bladerunner
11/03/2015, 12:24
Εφόσον τελικά το ρυθμίζεις εκεί που θέλεις, δε μπορώ να φανταστώ κάποιο πρόβλημα.

McTalas
11/03/2015, 15:03
Για ποιο λογο να την ρυθμίσεις?
Το σαγκ ειναι οκ?

spyrakos35
11/03/2015, 15:51
Αν αντιλαμβανομαι τον τροπο που περιγραφεις την ρυθμιση αναφερεσαι σε αναρτηση παπιου ή τσοπερ..... Ναι;

Konstantinos
11/03/2015, 18:29
Για ποιο λογο να την ρυθμίσεις? Το σαγκ ειναι οκ?
Κάποια στιγμή είχα αυξήσει την προφόρτιση στο 5/7, λόγω συχνού δικάβαλου.
Τώρα θέλω να επιστρέψω στο αρχικό 3/7, καθώς το έτερον ήμισυ δεν ακολουθεί πια συχνά και θέλω το πίσω αντίστοιχα μαλακό με το εμπρός.
Τι είναι το σαγκ;


Αν αντιλαμβανομαι τον τροπο που περιγραφεις την ρυθμιση αναφερεσαι σε αναρτηση παπιου ή τσοπερ..... Ναι;
Όχι, πρόκειται για ZR-7 (γυμνό street).

daz
11/03/2015, 19:05
Κάποια στιγμή είχα αυξήσει την προφόρτιση στο 5/7, λόγω συχνού δικάβαλου.
Τώρα θέλω να επιστρέψω στο αρχικό 3/7, καθώς το έτερον ήμισυ δεν ακολουθεί πια συχνά και θέλω το πίσω αντίστοιχα μαλακό με το εμπρός.
Τι είναι το σαγκ;



Κωνσταντίνε δεν το σκλήρυνες, το σήκωσες. Το σήκωσες τόσο ώστε με το έχτρα βάρος η απόσταση από το έδαφος με τον συνεπιβάτη να είναι τόση όση θα ήταν πριν.

Για ρύθμιση sag. εδώ.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=12418&p=185894&viewfull=1#post185894

Περιγράφει το στατικό sag που είναι η επιθυμητή βύθιση απ' το βάρος της μηχανής και το δυναμικό που είναι η επιθυμητή βύθιση με το βάρος της μηχανής + του αναβάτη.

Η προφόρτηση που χρειάζεται με συνεπιβάτη είναι τόση ώστε το δυνμικό sag να μείνει αμετάβλητο.
Το ίδιο και με βαλίτσες ή άλλο φορτίο.

sapila racing
11/03/2015, 19:10
Κάποια στιγμή είχα αυξήσει την προφόρτιση στο 5/7, λόγω συχνού δικάβαλου.
Τώρα θέλω να επιστρέψω στο αρχικό 3/7, καθώς το έτερον ήμισυ δεν ακολουθεί πια συχνά και θέλω το πίσω αντίστοιχα μαλακό με το εμπρός.
Τι είναι το σαγκ;


Όχι, πρόκειται για ZR-7 (γυμνό street).

OK, Μπορείς να την ρυθμίσεις αρκετά εύκολα με το γαντζόκλειδο. Αν δεν σου δίνει χέρι να το ξεσφίξεις απλά γυρνα το μεχρι να παει στο τερμα προφόρτιση και γυρνα κι αλλο να παει εκει που θέλεις.
Το ZR7 εχει και ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς, δοκίμασέ το και θα εκπλαγείς! Είναι ο μαυρος δακτυλιος με τα νούμερα σττ κατω μερος του αμπορτισέρ.

Konstantinos
11/03/2015, 19:53
OK, Μπορείς να την ρυθμίσεις αρκετά εύκολα με το γαντζόκλειδο. Αν δεν σου δίνει χέρι να το ξεσφίξεις απλά γυρνα το μεχρι να παει στο τερμα προφόρτιση και γυρνα κι αλλο να παει εκει που θέλεις.
Αυτό ακριβώς έκανα τελικά!


Το ZR7 εχει και ρύθμιση απόσβεσης επαναφοράς, δοκίμασέ το και θα εκπλαγείς! Είναι ο μαυρος δακτυλιος με τα νούμερα σττ κατω μερος του αμπορτισέρ.
Τη ρύθμισα κι αυτή. Από 3/4 που ήταν, την ξαναγύρισα στο εργοστασιακό 2/4.
Αν δεν κάνω λάθος, αυτό σημαίνει πιο αργή απόσβεση επαναφοράς.
Πώς ξέρεις τέτοιες λεπτομέρειες για το ZR;

sapila racing
11/03/2015, 19:56
Αυτό ακριβώς έκανα τελικά!


Τη ρύθμισα κι αυτή. Από 3/4 που ήταν, την ξαναγύρισα στο εργοστασιακό 2/4.
Αν δεν κάνω λάθος, αυτό σημαίνει πιο αργή απόσβεση επαναφοράς.
Πώς ξέρεις τέτοιες λεπτομέρειες για το ZR;

Ναι πιο αργή οσο μεγαλύτερο το νούμερο που δείχνει ο δέικτης. Αν θυμάμαι καλά παει μεχρι το 8.
Το είχα το μηχανάκι παλιότερα και τώρα το έχει ενας φίλος. :beer:

Bowleno
11/03/2015, 19:59
Αυτό ακριβώς έκανα τελικά!


Τη ρύθμισα κι αυτή. Από 3/4 που ήταν, την ξαναγύρισα στο εργοστασιακό 2/4.
Αν δεν κάνω λάθος, αυτό σημαίνει πιο αργή απόσβεση επαναφοράς.
Πώς ξέρεις τέτοιες λεπτομέρειες για το ZR;


Μιλάς στην κινητή μοτοσυκλετική εγκυκλοπαίδεια του φόρουμ :D

Ο Άρης (Σαπίλας) απλά δεν παίζεται σε γνώσεις :):beer:

sapila racing
11/03/2015, 20:11
Μιλάς στην κινητή μοτοσυκλετική εγκυκλοπαίδεια του φόρουμ :D

Ο Άρης (Σαπίλας) απλά δεν παίζεται σε γνώσεις :):beer:

To είχα το ZR7, ετσι το ξέρω. :blush:

pipe_smoker
11/03/2015, 20:21
To είχα το ZR7, ετσι το ξέρω. :blush:

Άμα όλα όσα ήξερες τα είχες, ο Jay Leno μπροστά σου θα ήταν πλύστρα σε γκαράζ:lol:

Bowleno
11/03/2015, 21:29
To είχα το ZR7, ετσι το ξέρω. :blush:

Πάντα μετριόφρων :beer:

toyar
14/03/2015, 08:08
ερωτησις:
σε ενα ελατηριο-αμορτισερ οπου ρυθμιζεται μονο η προφορτιση οσο προφορτιζω τοσο ψηλωνω και σκληραινω ή εχω καταλαβει λαθος;:D

DrBig
14/03/2015, 08:18
ερωτησις:
σε ενα ελατηριο-αμορτισερ οπου ρυθμιζεται μονο η προφορτιση οσο προφορτιζω τοσο ψηλωνω και σκληραινω ή εχω καταλαβει λαθος;:D

Τοσο ψηλωνεις. Επισης εχεις την εντυπωση οτι σκληραινεις κιολας αλλα αυτο οφειλεται στην αλλαγη της γεωμετριας της μηχανης και οχι σ'αυτο καθ'αυτο το αμορτισερ.
Αν ομως το ξεσκισεις στην προφορτιση θα ερθει ενα σημειο οπου το στατικο σαγκ θα εχει μηδενιστει. Απο κει και περα σκληραινεις πραγματικα (και παλι ομως τις ελαστικες δυναμεις της αναρτησης και οχι τις υδραυλικες).

toyar
14/03/2015, 08:28
εχω στο sr προφορτιση στην προτελευταια σκαλα και αν δεν εχω τελειως χαλαρο το σαγονι μου στην παραμικρη ανωμαλια χτυπανε τα δοντια μου μεταξυ τους:cry:
επισης εχω κανει πληρη λιθοτριψια σε νεφρα και χοληδοχο κυστη στα πρωτα 2χλμ

οποτε να το χαλαρωσω λιγο ε;:D

DrBig
14/03/2015, 08:34
εχω στο sr προφορτιση στην προτελευταια σκαλα και αν δεν εχω τελειως χαλαρο το σαγονι μου στην παραμικρη ανωμαλια χτυπανε τα δοντια μου μεταξυ τους:cry:
επισης εχω κανει πληρη λιθοτριψια σε νεφρα και χοληδοχο κυστη στα πρωτα 2χλμ

οποτε να το χαλαρωσω λιγο ε;:D


Ε ναι....φροντισε οταν καθεσαι επανω η αναρτηση να χρησιμοποιει το 1/3 με 1/4 της συνολικης διαδρομης της

georgezzr600
14/03/2015, 08:58
χωρις να θελω να χαλασω το θεμα...
καποιος μου ειχε πει να βαλω μοχλικα απο zzr 1100 στη zzr600 γιατι ετσι θα ψηλωνε πισω.
αυτο σε τι με βοηθαει?

McTalas
14/03/2015, 09:12
Αλλαζει την γεωμετρια της μηχανης. Αλλα δεν ξερω αν θα την κανει καλθτερη ή χειρότερη

lykourgi
14/03/2015, 09:45
Εκτός από τη γεωμετρία που γίνεται πιο γρήγορη, αλλάζει και η κατανομή του βάρους και συγκεκριμένα μεταφέρεται βάρος μπροστά.
Τώρα, σε τι (και αν.....) θα σε εξυπηρετήσει αυτό, θα το κρίνεις εσύ.

daz
14/03/2015, 11:15
Για να σηκώσεις ένα μηχανάκι απ' το μοχλικό, τις περισσότερες φορές αρκεί να του βάλεις μικρότερα dog bones. Αυτά τα μεταλλικά λαμάκια που βρίσκονται αριστερά και δεξιά και ενώνουν το κομμάτι του μοχλικού που πιάνει η ανάρτηση με αυτό του βρίσκεται στο ψαλίδι.
Γενικά τόσο γενναίες αλλαγές στην γεωμετρία δεν είναι τόσο καλές τις περισσότερες φορές.

Edit. Αν το σηκώσεις πίσω σου κάνει τη γεωμετρία πιο γρήγορη με όλα τα θετικά και αρνητικά που συνεπάγεται αυτό. Είσαι σίγουρος ότι θέλεις περισσότερο βάρος στο εμπρός ελαστικό?

McTalas
14/03/2015, 12:58
Θα πρεπει να ρωτησει και το μπροστινο του αν θα του αρεσει το επιπλεον βαρος. Ισως να μην μπορει να το διαχειριστει... και σε καμια στροφη να εχουμε διαμαρτηριες... ;)