PDA

View Full Version : Κρατάω ή πουλάω ??



outlaw_revenge
12/03/2015, 09:50
Καλημέρα σας !
Βρίσκομαι σε ένα τεράστιο δίλημμα,έχω στην κατοχή μου ένα yamaha z125 το οποίο δεν χρησιμοποιώ πλέον γιατί ως γνωστών δεν είναι το μηχανάκι που θα πεις κάνω τη δουλειά μου,2χρονο,λάδια,βενζίνες,φασαρία κτλ.Παρ'όλα αυτά όμως στη σκέψη να το πουλήσω διστάζω γιατί ήταν όνειρο ζωής (για τα τότε δεδομένα μου :P) Θέλω μεν να το κρατήσω γιατί πραγματικά το αγαπώ,αλλά από την άλλη είμαι στην ουσία χωρίς όχημα...Ξέρετε καλά πως δένεσαι με ένα μηχανάκι και πόσο δύσκολος είναι ο αποχωρισμός ! :( Εσείς τι θα κάνατε ??

teogtp
12/03/2015, 10:03
Αν μπορείς να το κρατήσεις για δεύτερο
κράτα το και μάζευε για το επόμενο.
Το πιθανό είναι να το πουλήσεις σε κάποιον που θα το βανδαλησει και θα σπαστεις άσχημα.

spyrakos35
12/03/2015, 10:03
πλύντο, φωτογράφισέ το και πούλα το

πυξιδας990
12/03/2015, 10:06
σιδερα ολα ειναι.............

devil's animal
12/03/2015, 10:11
προφανως ειναι το πρωτο σου και εισαι συναισθηματικα δεμενος μαζι του αλλα οπως ειπαν και οι προγραφοντες...σιδερα ειναι ολα...
πλυντο, βγαλτο καλες αναμνηστικες φωτο που θα κρατησεις και θα'χεις να θυμασαι και βαλτο αγγελια...
θα χαρεις πολυ περισσοτερο απο το να το κραταγες μολις παρεις το κλειδι απο το νεο μωρο...;)

ο ερωτας με ερωτα περναει, κλπ..κλπ..
:beer:

teogtp
12/03/2015, 10:20
πλύντο, φωτογράφισέ το και πούλα το

Χμμμ!Βρε λες;
Με έβαλες σε σκέψεις. ...........
























"ΓΥΝΑΙΚΑΑΑΑΑ έλα να σε βγάλω μια φωτογραφία. ..........."

outlaw_revenge
12/03/2015, 10:27
Αν μπορείς να το κρατήσεις για δεύτερο
κράτα το και μάζευε για το επόμενο.
Το πιθανό είναι να το πουλήσεις σε κάποιον που θα το βανδαλησει και θα σπαστεις άσχημα.


Αυτό σκέφτομαι και τρελαίνομαι γιατί το έχω συντηρημένο αρκετά καλά και πραγματικά στη σκέψη ότι θα το πάρει κανένας πιτσιρικάς και θα του πιει το αίμα που λέμε νευριάζω :mad:

outlaw_revenge
12/03/2015, 10:28
προφανως ειναι το πρωτο σου και εισαι συναισθηματικα δεμενος μαζι του αλλα οπως ειπαν και οι προγραφοντες...σιδερα ειναι ολα...
πλυντο, βγαλτο καλες αναμνηστικες φωτο που θα κρατησεις και θα'χεις να θυμασαι και βαλτο αγγελια...
θα χαρεις πολυ περισσοτερο απο το να το κραταγες μολις παρεις το κλειδι απο το νεο μωρο...;)

ο ερωτας με ερωτα περναει, κλπ..κλπ..
:beer:

χαχαχαχαχα έχεις ένα δίκιο εδώ !

thunder ace
12/03/2015, 10:29
προφανως ειναι το πρωτο σου και εισαι συναισθηματικα δεμενος μαζι του αλλα οπως ειπαν και οι προγραφοντες...σιδερα ειναι ολα...
πλυντο, βγαλτο καλες αναμνηστικες φωτο που θα κρατησεις και θα'χεις να θυμασαι και βαλτο αγγελια...
θα χαρεις πολυ περισσοτερο απο το να το κραταγες μολις παρεις το κλειδι απο το νεο μωρο...;)

ο ερωτας με ερωτα περναει, κλπ..κλπ..
:beer:
σωστος,σωστοτατος,ποτε δεν δεθηκα με μοτο.Φυσικα οσο την ειχα,την προσεχα,την γουσταριζα κλπ.οταν εφευγε(την πουλαγα)τελος.ΜΟΝΟ με ανθρωπους δενομαι.

Bowleno
12/03/2015, 10:37
Χμμμ!Βρε λες;
Με έβαλες σε σκέψεις. ...........
























"ΓΥΝΑΙΚΑΑΑΑΑ έλα να σε βγάλω μια φωτογραφία. ..........."

ειναι πλυμένη; :p

teogtp
12/03/2015, 10:40
Τι έτσι θα την δώσω;
Εγω είμαι κύριος σε αυτά!
:tooth:

spyrakos35
12/03/2015, 10:50
Τι έτσι θα την δώσω;
Εγω είμαι κύριος σε αυτά!
:tooth:

και το καφεδάκι κέρασμα.... :lol:

vaska
12/03/2015, 11:15
και το καφεδάκι κέρασμα.... :lol:

της παρηγοριάς φαντάζομαι χαχαχα

από την άλλη με τρώει το χέρι μου να πάρω ένα τηλ στο σπίτι του ακατονόμαστου στον Βόλο και να ενημερώσω την κυρία του για τα γραφόμενά του εδώ. Να της δώσω κι έναν κωδικό να μπει να δει με τα μάτια της.

βρε λες??

SHOOTER045
12/03/2015, 13:00
Αυτό σκέφτομαι και τρελαίνομαι γιατί το έχω συντηρημένο αρκετά καλά και πραγματικά στη σκέψη ότι θα το πάρει κανένας πιτσιρικάς και θα του πιει το αίμα που λέμε νευριάζω :mad:

Έχω ένα Glx απ το 89
Είναι το μόνο που κράτησα αν και βρέθηκα στην θέση σου πολλές φορές.

endopandou
12/03/2015, 13:11
Εσείς τι θα κάνατε ??
https://www.youtube.com/watch?v=AEhnrUD1b3c

Bob_o_mastoras
12/03/2015, 13:19
Kοιτα, αμα το κρατησεις καποια χρονια ακομα και ειναι σε αριστη κατασταση η αξια του θα ανεβει αντι να κατεβει. Κατι σαν τα glx.
Δεν παραγονται πλεον Ζ και θα γινουν ιστορικα σε καποια φαση. Δεν λεω οτι θα βγαλεις εκατομυρια αλλα κατι θα κερδισεις.
Αν εχεις γκαραζ, παροπλισε το και κρατα το για επενδυση.

notakos600
12/03/2015, 14:25
Καλημέρα σας !
Βρίσκομαι σε ένα τεράστιο δίλημμα,έχω στην κατοχή μου ένα yamaha z125 το οποίο δεν χρησιμοποιώ πλέον γιατί ως γνωστών δεν είναι το μηχανάκι που θα πεις κάνω τη δουλειά μου,2χρονο,λάδια,βενζίνες,φασαρία κτλ.Παρ'όλα αυτά όμως στη σκέψη να το πουλήσω διστάζω γιατί ήταν όνειρο ζωής (για τα τότε δεδομένα μου :P) Θέλω μεν να το κρατήσω γιατί πραγματικά το αγαπώ,αλλά από την άλλη είμαι στην ουσία χωρίς όχημα...Ξέρετε καλά πως δένεσαι με ένα μηχανάκι και πόσο δύσκολος είναι ο αποχωρισμός ! :( Εσείς τι θα κάνατε ??

Κάποτε, στα μέσα του 1990 είχα αγοράσει καινούριο ένα Honda NS 125 F, ήταν η πρώτη μου μοτοσυκλέτα μετά τα παπάκια και τα μηχανάκια των 50cc.
Μετά από 12 χρόνια την πούλησα.
Το 2013 μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ένα ολόιδιο και το αγόρασα. Το μαράζι που πούλησα το πρώτο δεν μου πέρασε ποτέ. Το βγάζω βόλτα 3 φορές το χρόνο, γουστάρω όμως να το έχω στη κατοχή μου για συναισθηματικούς λόγους.
Το πιθανότερο είναι να το πουλήσεις, το μόνο σίγουρο είναι πάντως πως κάποτε θα το ξαναγοράσεις, αυτό ή κάποιο παρόμοιο.
''Κατάρα του αισθηματία'' λέγεται η πάθηση...

AristidisZ
12/03/2015, 18:00
Ποσο παει περίπου αν επιτρέπεται;

kerasaki
12/03/2015, 21:11
Βρέθηκα στη θέση σου πριν από περίπου ένα χρόνο. Είχα πάρει ένα Z125 το Γενάρη του 2002, από τα τελευταία κομμάτια που πουλήθηκαν στην Ελλάδα, 930.000 δρχ. από το 2006-7 περίπου ήταν στο γκαράζ για σχεδόν 7-8 χρόνια και καθόταν. Ήμουν σε σκέψεις να το δώσω η όχι. Από τη μία έλεγα τέτοιο παπί δεν ξαναβγαίνει, το έχω από καινούργιο, συναίσθημα κτλ από την άλλη από το 2012 ξεκίνησα χώμα με διάφορα χωμάτινα, κανένα από αυτά όμως δικό μου.
Οπότε το έβαλα αγγελία, το τσίμπησε ένας ενθουσιώδης πιτσιρικάς και εγώ βρήκα κι αγόρασα ένα sx125 αφού συμπλήρωσα λίγα χρήματα ακόμα. Μπορώ να σου πω ότι δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή μιας και το ένα καθόταν και με το τωρινό ζω ένα όνειρο. Φυσικά αν είχα τα λεφτά θα το κράταγα αλλά βρισκόμαστε σε μια δύσκολη εποχή και δεν γίνεται να τα έχεις όλα.

Lioulios
12/03/2015, 21:29
Ρε παιδιά , πόσο πάει αυτό το μηχανάκι στην αγορά σήμερα ???? Από εκεί ξεκινάμε . Αν το ποσό είναι αστείο , ασφαλώς και το κρατάει . Αν πιάνει κάτι τις , το δίνει και παίρνει μηχανάκι .

...Αν ότι πέρναγε από τα χέρια μας , το κρατούσαμε για πάντα ...Την είχαμε κάτσει τη βάρκα .

Και το 675 και το 950 , όταν τα είχα πάρει έλεγα πως θα τα κρατούσα για πάντα . Τώρα αν με ρωτήσεις , θα σου πω πως και 675 θα ξαναπάρω και 950 ....Άβυσσος !!!

slzr
12/03/2015, 23:20
Εγώ το είχα και το μετάνιωσα που το πούλησα... Αν και απέχω από παπιά πλέον, δεν νομίζω να υπάρχει ή να ξαναβγεί κάτι σαν το z! Το μηχανάκι είναι εμπειρία...

outlaw_revenge
13/03/2015, 09:46
https://www.youtube.com/watch?v=AEhnrUD1b3c


χαχαχαχαχαχαχχαχαχαχα βρε λες ??

outlaw_revenge
13/03/2015, 09:48
Εγώ το είχα και το μετάνιωσα που το πούλησα... Αν και απέχω από παπιά πλέον, δεν νομίζω να υπάρχει ή να ξαναβγεί κάτι σαν το z! Το μηχανάκι είναι εμπειρία...

και εγώ αυτό φοβάμαι ότι θα το μετανιώσω ! είναι παπί για έκθεση τέλος !

outlaw_revenge
13/03/2015, 09:51
Ρε παιδιά , πόσο πάει αυτό το μηχανάκι στην αγορά σήμερα ???? Από εκεί ξεκινάμε . Αν το ποσό είναι αστείο , ασφαλώς και το κρατάει . Αν πιάνει κάτι τις , το δίνει και παίρνει μηχανάκι .

...Αν ότι πέρναγε από τα χέρια μας , το κρατούσαμε για πάντα ...Την είχαμε κάτσει τη βάρκα .

Και το 675 και το 950 , όταν τα είχα πάρει έλεγα πως θα τα κρατούσα για πάντα . Τώρα αν με ρωτήσεις , θα σου πω πως και 675 θα ξαναπάρω και 950 ....Άβυσσος !!!

Εμμμμμ βλέπεις...Αν κάνεις έναν κόπο και ρίξεις μια ματιά στο car.gr ακόμα ακριβά είναι ! Στην περίπτωση μου που είναι και καλά συντηρημένο το μοσχοπουλάω...αλλάααααααα

outlaw_revenge
13/03/2015, 09:54
Βρέθηκα στη θέση σου πριν από περίπου ένα χρόνο. Είχα πάρει ένα Z125 το Γενάρη του 2002, από τα τελευταία κομμάτια που πουλήθηκαν στην Ελλάδα, 930.000 δρχ. από το 2006-7 περίπου ήταν στο γκαράζ για σχεδόν 7-8 χρόνια και καθόταν. Ήμουν σε σκέψεις να το δώσω η όχι. Από τη μία έλεγα τέτοιο παπί δεν ξαναβγαίνει, το έχω από καινούργιο, συναίσθημα κτλ από την άλλη από το 2012 ξεκίνησα χώμα με διάφορα χωμάτινα, κανένα από αυτά όμως δικό μου.
Οπότε το έβαλα αγγελία, το τσίμπησε ένας ενθουσιώδης πιτσιρικάς και εγώ βρήκα κι αγόρασα ένα sx125 αφού συμπλήρωσα λίγα χρήματα ακόμα. Μπορώ να σου πω ότι δεν το έχω μετανιώσει ούτε στιγμή μιας και το ένα καθόταν και με το τωρινό ζω ένα όνειρο. Φυσικά αν είχα τα λεφτά θα το κράταγα αλλά βρισκόμαστε σε μια δύσκολη εποχή και δεν γίνεται να τα έχεις όλα.

Αυτό είναι μια αλήθεια...εδώ οι άνθρωποι κάνουν τον κύκλο τους,δεν θα τον κάνουν τα μηχανάκια ?? :P

outlaw_revenge
13/03/2015, 09:58
Ποσο παει περίπου αν επιτρέπεται;

ακόμα γύρω στα 1000 ευρώ το βρίσκεις,και πολύ παραπάνω αλλά χοντρικά υπολόγισε ένα 850άρι πωλείται άνετα !

outlaw_revenge
13/03/2015, 10:00
[QUOTE=notakos600;2565046]Κάποτε, στα μέσα του 1990 είχα αγοράσει καινούριο ένα Honda NS 125 F, ήταν η πρώτη μου μοτοσυκλέτα μετά τα παπάκια και τα μηχανάκια των 50cc.
Μετά από 12 χρόνια την πούλησα.
Το 2013 μετά από πολύ ψάξιμο βρήκα ένα ολόιδιο και το αγόρασα. Το μαράζι που πούλησα το πρώτο δεν μου πέρασε ποτέ. Το βγάζω βόλτα 3 φορές το χρόνο, γουστάρω όμως να το έχω στη κατοχή μου για συναισθηματικούς λόγους.
Το πιθανότερο είναι να το πουλήσεις, το μόνο σίγουρο είναι πάντως πως κάποτε θα το ξαναγοράσεις, αυτό ή κάποιο παρόμοιο.
''Κατάρα του αισθηματία'' λέγεται η πάθηση...[/QUOTE


Περιέγραψες την κατάσταση μου μέσα σε μια φράση ! χαχαχαχαχα

outlaw_revenge
13/03/2015, 10:01
Kοιτα, αμα το κρατησεις καποια χρονια ακομα και ειναι σε αριστη κατασταση η αξια του θα ανεβει αντι να κατεβει. Κατι σαν τα glx.
Δεν παραγονται πλεον Ζ και θα γινουν ιστορικα σε καποια φαση. Δεν λεω οτι θα βγαλεις εκατομυρια αλλα κατι θα κερδισεις.
Αν εχεις γκαραζ, παροπλισε το και κρατα το για επενδυση.

Άμα γίνει και ιστορικό τότε είναι που δεν το δίνω το διαμάντι μου !

Ζεύκας
13/03/2015, 10:12
Άμα είσαι τόσο δεμένος με το μηχανάκι σου δεν σου πάει η καρδιά να το πουλήσεις.

Αλλά άμα δεν το χρησημοποιείς ποιό το νοήμα να το έχεις; Να το έχεις στο γκαράζ να μαραζώνει;

leftos
13/03/2015, 11:12
Βγαζετο μια φορα το μηνα να μυριζεις λαδι ρε φιλε ποσο θα σου στοιχιζει το χρονο.
Δεν βλεπεις τα nsr και τα kr και γουσταρεις ( εγω ετσι κανω ) σε 5 χρονακια αντε βια 10 ετσι θα ειναι και τα Ζ ασε που ειναι ο τελευταιος των μοικανων....
Ακομα και τωρα βλεπω Ζ και λεω μπραβο που το εχει ο ανθρωπος.
Ασε που δεν ξερω αν θα πουληθει κι'ολας ακομα και 850 που λεει απο πανω.
Βαλε μια αγγελια να δεις θα σε παρει κανενας τηλ. Οι πιτσιρικαδες δεν ασχολουνται με μηχανακια πλεον εκτος αν εισαι επαρχια.