PDA

View Full Version : Yamaha r1 και απείρη ζέστη από εξατμίσεις



agnostos090
14/03/2015, 22:32
Ηello all.
Έψαξα αρκετά στο forum αλλά δεν κατάφερα να βρω κατι ανάλογο για αυτό που θα ρωτήσω. ισως και να μην το βρήκα. αν ναι μπορείτε να το μεταφέρετε.

λοιπον. εχω ενα yamaha R1 2004 το συγκεκριμένο με τις εξατμίσεις κατω απο την σέλα.

Οπως ξέρω δεν είμαι ο μονός που του τσουρουφλίζεται το κωλαράκι και τα μπουτάκια. Πολυ ζέστη όμως γμτ. ειδίκα καλοκαίρι δεν ειναι να σταματάς σε κόκκινο η σε stop :P

Μετά απο μια μικρή στούκα το μηχανάκι βρίσκεται στο συνεργείο τώρα και αφόυ θα το λύσουμε που θα το λύσουμε θα ήθελα να ρωτήσω τι μπορω να κανω για να κοψω την τόση υπερβολικη ζέστη ?
Υπαρχει κατι που μπορώ να τυλιξω τις εξατμισεις?
έχω ακούσει κάτι για αμίαντο αλλ δεν ξέρω κατα πόσο είναι καλη ιδέα.. αυτο το υλικο δεν ειναι βλαβερο ?? κ ισωσ με την ζέστη να μου κάνει καμια ζημια στο δερμα ? λεω εγω τώρα..
έχετε εσείς καμια αλλη λυση η γενικότερα καμια γνώμη που να έχει εφαρμοστεί κ να ξερετε οτι λειτουργει ?

για πείτε μπας κ σταματήσουμε να λιώνουμε..Thanks.

devil's animal
14/03/2015, 22:34
μην το κυκλοφορεις μεσα στην πολη...

George_Sp
14/03/2015, 22:42
H yamaha από το εργοστάσιο μεταξύ σέλας και υποπλαίσιου έχει 2 μικροσκοπικά λαστιχένια καλλύματα τα οποία τα έχει βαφτίσει heatshields.
Αν θες λύση σχετικά φθηνή και εύκολα υλοποιήσιμη είναι να βάλεις κομμάτια αρμαφλέξ ντυμένα εξωτερικά με πετροβάμβακα ή αλουμίνιο ή να βρεις αντίστοιχο υλικό εύκαμπτο που να μπορείς να το κόψεις στις διαστάσεις και στο σχήμα που θες και να το τοποθετήσεις στα σημεία που ανεβαίνει η πολλή θερμότητα.
προσοχή μόνο που θα καλύψεις γιατί δε θες να φιμώσεις και τη θερμότητα από τη διαφυγή της.

332395

TokTok
15/03/2015, 00:10
Φίλε επειδή ήμουν κατοχος χωρίς να γνωρίζω αν έχεις aftermarket εξάτμιση θα δεις μεγάλη διαφορά αν αφαιρέσεις τον καταλύτη, αλλάξεις τελικά κτλ.. Πραγματικά ελευθερώνεται ...

Πάντως η αλήθεια είναι ότι το συγκεκριμένο μηχανάκι είναι από τα πιο ζεστά..

7Tolis
15/03/2015, 05:17
Οχι φίλε δεν είναι απλα ζέστη αυτό που βγαίνει.Η κόλαση μεταμφιεσμένη είναι.Αν είχα τρόπο να το βάλω στο διαμέρισμα τον χειμώνα,θα είχα ζέστη 24/7.Για αλλαγή εξατμίσεων έχω ακούσει και εγώ πως βολευει αλλα μου άρεσε και η ιδέα του George_sp.Τετοιο υλικό έχω βάλει στα σαμάρια και κάνουν δουλειά.
http://www.kolleris.gr/thermomonwtika-purimaxa.html

Arxagelos
15/03/2015, 10:43
Μερικές λύσεις όπως σου είπανε οι απο πάνω είναι
1. Η αφαίρεση καταλύτη και aftermarket τελικά.
2. Να μονώσεις με την ταινία που λες τους λαιμούς.
3. Να προσθέσεις στο ψυκτικό υγρό water wetter (http://www.redlineoil.com/Products.aspx?pcid=10) που επιτρέπει χαμηλότερες θερμοκρασίες λειτουργίας του κινητήρα.
4. Να κάνεις bypass το σύστημα των βιτιλατέρ που ανάβουν στους 105 βαθμούς με χειροκίνητο διακοπτάκι να επεμβαίνουν πιο νωρίς, πολύ χρήσιμο σε πόλη με πολλα ξεκίνα σταμάτα στα φανάρια για να μην προλαβαίνει να υπερθερμαίνεται ο κινητήρας.

Επίσης μια λύση ειναι να βγάλεις το EXUP, μπορεί λένε να χάσεις σε χαμηλές στροφές δύναμη αλλά στο ξένο φορυμ δεν εχει επιβεβαιωθεί απο άτομα που το κάνανε.
Και ακόμα μια λύση που κάνουν στο εξωτερικό είναι να βάψεις με κεραμική επίστρωση τους λαιμους των εξατμίσεων.
Και η τελευταία ειναι να αλλάξεις το ψυγείο με μεγαλύτερο αγωνιστικού τύπου. :D

white
15/03/2015, 21:27
Είναι χειμώνας ακόμη. Εμένα προς το παρρόν πολύ με βολεύει αυτή η ζεστούλα ^_^. Τι να πουν και τα ταξιδιάρικα με τις θερμενόμενες χούφτες/σέλες κλπ. Κατά τα άλλα όταν καλοκαιριάσει heat shield που έλεγε και ένας γνωστός μου με λίγο μεγαλύτερα κομμάτια όπως είπε ο Γιώργος.

agnostos090
16/03/2015, 23:16
καλά και εγώ για το καλοκαίρι λέω.. για τώρα είμαστε μια χαρά..
τελικά θα μπεί μόνωση.. για το τι ακριβώς θα δούμε με το μαστόρι..για μονώση μου είχε πει κ αυτός απλά ήθελα κ την γνώμη σας..
απο βδομάδα που θα πάρω ετοιμο το μωρό μου θα σας πώ εντυπώσεις..
ευχαριστώ πολυ ;)

7Tolis
16/03/2015, 23:50
βγάλε καμιά γωτό με τη μόνωση να δούμε.

agnostos090
17/03/2015, 10:41
sure. μόλις ειναι έτοιμο θα ανεβάσω.
cheers

MG-KTiNoS
17/03/2015, 11:01
μην το κυκλοφορεις μεσα στην πολη...

+1
(άσε που του γ.... τα κουτάλια)

7Tolis
17/03/2015, 11:06
Δεν είναι λύση αυτή το, μην το κυκλοφορείς στη πόλη.

Arxagelos
17/03/2015, 11:14
click here (http://home.earthlink.net/~smith547/tutorial/tutorial1.html)

devil's animal
17/03/2015, 11:18
Δεν είναι λύση αυτή το, μην το κυκλοφορείς στη πόλη.

γιατι?

7Tolis
17/03/2015, 11:24
γιατι?
Γιατι μπορεί να θέλω να βολταρω ή να πάω στον κρίκο πχ. Τα σενάρια χρήσης πολλά.

devil's animal
17/03/2015, 11:34
Γιατι μπορεί να θέλω να βολταρω ή να πάω στον κρίκο πχ. Τα σενάρια χρήσης πολλά...

...και ολα ακαταλληλα για το συγκεκριμενο μηχανακι...

οταν μαθουμε οτι τα εργαλεια αυτα ειναι ειδικων χρησεων και συνθηκων, τοτε μπορει να γινει κατι...

7Tolis
17/03/2015, 13:58
Δηλαδή θέλω να πάρω το μηχανάκι μου να βγω ποσειδώνος βόλτα και είναι ακατάλληλο αυτό;

agnostos090
17/03/2015, 14:38
φιλε MG-KTiNoS και devil's animal δεν ξερω που μένετε αλλα εγω δεν έχω σπίτι μεσα στην εθνικη οδο η σε καποιον δρομο μεγαλης κυκλοφορίας.. σιγουρα δεν θα πάω να κατέβω κέντρο να κανω τις δουλειές μου αλλα όπου κ να πάω θα πρέπει να περάσει καποιος χρόνος και καποια χιλιόμετρα για να βγω σε δρόμο ταχείας..

agnostos090
17/03/2015, 14:43
Arxagelos thanks για το λινκ αλλά δεν θα ήθελα να του βαλω κατι χτρα επανω. δεν ξερω αλλα δεν μου κάθετε καλα.. ισως σε αλλο μηχανάκι να το έκανα.. οχι σε αυτο..
Thanks again

PetranGR
17/03/2015, 15:03
ασ'τους να λένε αυτούς τους 2 τους κυρίους είναι γλήγολοί πολύ :) :) :)

Θέλουν τα SS για την πίστα να τα στρίβουν στο τέρμα,χωρίς αύριο!





(χιούμορ κάνω εεε...)

7Tolis
18/03/2015, 11:09
Πήγα ρώτησα σήμερα σε είδη ναυτιλίας. Υαλοταινία λέγεται, μέχρι 550 βαθμούς αντέχει οπότε είναι η φτηνή λύση. Ρώτησα και σε εξατμισά γνωστό, 250 κοστίζει να βγει ο καταλυτης ο οποίος, ευθύνεται για τη θερμοκρασία.

endopandou
18/03/2015, 11:17
Τον καταλύτη τον έχει στα τελικά ή κάτω απ το μοτέρ;

7Tolis
18/03/2015, 11:18
Κάτω από το μοτέρ δίπλα από το δεξί μαρσπιε του οδηγού.

Arxagelos
18/03/2015, 11:27
ο καταλύτης είναι μέσα στο Υ που συνδέουν τον κύριο σωλήνα και τα 2 τελικά.

332539

endopandou
18/03/2015, 11:55
το πρόβλημα όμως εντοπίζεται στις σουλήνες που περνάνε κάτω απ τη σέλα και στα τελικά. Ο καταλύτης δεν νομίζω να έχει τόση σχέση απ τη στιγμή που δεν είναι στα τελικά

7Tolis
18/03/2015, 12:05
Πρόβλημα δεν είναι. Απλά βγάζει υπερβολική ζέστη στο δεξί μαρσπιε και στα τελικά.

Arxagelos
18/03/2015, 12:10
https://www.youtube.com/watch?v=9VAkkzNjmfY

dimmie_72
18/03/2015, 12:58
Ρώτησα και σε εξατμισά γνωστό, 250 κοστίζει να βγει ο καταλυτης ο οποίος, ευθύνεται για τη θερμοκρασία.


Μόνο για να βγει ο καταλύτης 250€!!!!!!! :confused:

Stabak
18/03/2015, 12:59
οτι και να κάνεις φίλε ξέχνα την νορμαλ οδήγηση στην πόλη. Δεν σώζεται με τίποτε μιας και πέραν των εξατμίσεων, Y κλπ η θερμοκρασία του μοτερ μεταφέρεται με το πλαισιο, ιδιως η δεξιά γαμπα παει περίπατο. Μεγαλυτερες των 100 βαθμων θερμοκρασίες ειναι ψωμοτύρι γι αυτο το μηχανακι.... Οσοι δεν ειχατε αυτο το μηχανακι δεν παει ο νους σας ποσο υπερβολική ειναι η ζέστη.

sniper
18/03/2015, 13:03
οτι και να κάνεις φίλε ξέχνα την νορμαλ οδήγηση στην πόλη. Δεν σώζεται με τίποτε μιας και πέραν των εξατμίσεων, Y κλπ η θερμοκρασία του μοτερ μεταφέρεται με το πλαισιο, ιδιως η δεξιά γαμπα παει περίπατο. Μεγαλυτερες των 100 βαθμων θερμοκρασίες ειναι ψωμοτύρι γι αυτο το μηχανακι.... Οσοι δεν ειχατε αυτο το μηχανακι δεν παει ο νους σας ποσο υπερβολική ειναι η ζέστη.

Όχι μόνο στο R1, σε όλα τα μεγάλα με φαίρινγκ παίζουν αυτές οι θερμοκρασίες...
Live with it..

Stabak
18/03/2015, 13:12
Όχι μόνο στο R1, σε όλα τα μεγάλα με φαίρινγκ παίζουν αυτές οι θερμοκρασίες...
Live with it..

δε νομιζω , και τα χω καβαλησει σχεδον ολα.... ξερεις τι ειναι να ρολαρεις εθνικη καλοκαιρι με 160χλμ και 108 βαθμους;

sniper
18/03/2015, 13:18
δε νομιζω , και τα χω καβαλησει σχεδον ολα.... ξερεις τι ειναι να ρολαρεις εθνικη καλοκαιρι με 160χλμ και 108 βαθμους;

Α, οκ, μιλουσα για μέσα στην πόλη, εκτός δεν ξέρω για πολλά. Με 954, 750K4 & cbr1000 στην εθνική με τετοιες ταχύτητες δεν εχεις τετοια θέματα.

Stabak
18/03/2015, 13:25
Α, οκ, μιλουσα για μέσα στην πόλη, εκτός δεν ξέρω για πολλά. Με 954, 750K4 & cbr1000 στην εθνική με τετοιες ταχύτητες δεν εχεις τετοια θέματα.

μες την πολη σταματας σε φαναρι και σου ρχεται η κολαση του δαντη στα @@, το χω οδηγησει με τζην κ κοκκινιζει η γαμπα σε βαθμο εγκαυματος.... χωρις μποτες, δερματα δεν πας πουθενα, κ ειχα αλλαξει εξατμισεις, Y απο τα 1000χλμ....

αστο, επαναλαμβανω αν δεν το χεις καβαλησει αυτο το Ρ1 δεν μπορεις να το διανοηθεις.... ακομα και το vfr vtec ειναι χλιαρο μπροστα του

7Tolis
18/03/2015, 13:34
Όχι μόνο στο R1, σε όλα τα μεγάλα με φαίρινγκ παίζουν αυτές οι θερμοκρασίες...
Live with it..
#not
Μιλάμε για ζέστη. Και εμείς φαιρινγκατα οδηγουσαμε και οδηγούμε αλλά η Ρένα παρά είναι hot. Μια δοκιμή θα σε πείσει.

McGyver
18/03/2015, 13:38
ακομα και το vfr vtec ειναι χλιαρο μπροστα του

OMG!!!

Arxagelos
18/03/2015, 13:47
δε νομιζω , και τα χω καβαλησει σχεδον ολα.... ξερεις τι ειναι να ρολαρεις εθνικη καλοκαιρι με 160χλμ και 108 βαθμους;

Δεν παίζουν τέτοιες θερμοκρασίες σε εθνική με ανοιχτό δρόμο, καταρχάς στους 105 βαθμούς επεμβαίνουν τα βιτιλατερ. Εγώ σε πορεία καλοκαίρι καταμεσήμερο μέσα στον καύσωνα Λάρισα στην εθνική οι θερμοκρασίες παίζανε 87-90c, μήπως κάτι άλλο έπαιζε με το μηχανάκι σου. Σε φανάρια μέσα στην πόλη ναι είναι όπως τα λες κόλαση γι αυτό λεω οποιος το κυκλοφορεί μέσα σε πόλη να κάνει την μόντα με το διακοπτάκι να ανοίγουν τα βιτιλατερ πιο νωρις, θα σωθεί.

zannisvel
18/03/2015, 13:49
Το R1 του ' 04 ειναι που δουλευει τοσο ζεστα η ολα? Του 13 το εχω παει αρκετα μεγαλη βολτα καλοκαιριατικα και δε μπορω να πω οτι καταλαβα τετοιο προβλημα ουτε παραπονα απο τον κατοχο.

Stabak
18/03/2015, 14:03
Δεν παίζουν τέτοιες θερμοκρασίες σε εθνική με ανοιχτό δρόμο, καταρχάς στους 105 βαθμούς επεμβαίνουν τα βιτιλατερ. Εγώ σε πορεία καλοκαίρι καταμεσήμερο μέσα στον καύσωνα Λάρισα στην εθνική οι θερμοκρασίες παίζανε 87-90c, μήπως κάτι άλλο έπαιζε με το μηχανάκι σου. Σε φανάρια μέσα στην πόλη ναι είναι όπως τα λες κόλαση γι αυτό λεω οποιος το κυκλοφορεί μέσα σε πόλη να κάνει την μόντα με το διακοπτάκι να ανοίγουν τα βιτιλατερ πιο νωρις, θα σωθεί.

η αληθεια ειναι οτι την συγκεκριμενη ηταν ζεστη καλοκαιρινη μερα γυρνοντας απο Παχη κ μου κανε τοσο εντυπωση γιατι δεν επεφτε με τιποτα ακομα κ με τα βεντιλατερ ανοικτα (καπου 106-108 δεν θυμαμαι καλα με 180χλμ/ωρα, λιγη σημασια εχει..), οτι κ να λεμε τα 100 τα χει για πλακα με λιγο κυνηγι και ειναι θεμα περιβαλλοντος/ενδυμασιας αν ειναι ενοχλητικο ή οχι.
Οσο ομορφο μηχανακι ηταν/ειναι αλλο τοσο ειναι ακυρο για οτιδηποτε εκτος αγωνιστικης χρησης.

sniper
18/03/2015, 14:06
#not
Μιλάμε για ζέστη. Και εμείς φαιρινγκατα οδηγουσαμε και οδηγούμε αλλά η Ρένα παρά είναι hot. Μια δοκιμή θα σε πείσει.

Παρε να οδηγήσεις με βερμουδα ή απλο τζηνακι το 954 μετά το πρώτο φανάρι που θα σταματήσεις.
Μην επιμένετε όλοι.

Arxagelos
18/03/2015, 14:19
Έτσι είναι, τα άλογα κάτω απο τα @@ σου είναι κολασμένα και πετάνε φωτιές... δεν είναι μουλάρια...:D
Και να φανταστείς στο μανουαλ αναφέρει μόνο αμα δεις θερμοκρασίες απο 117-139c σταμάτα και περίμενε να πέσει, εκεί ανάβει και η ένδειξη υπερθέρμανσης του κινητήρα, αλλιώς αν δεν πέσει και με θερμοκρασίες απο 140 και πάνω σβήσε το μοτέρ λέει.
40–116°C= READY TO GOoooooo!!! :D
Έτσι είναι φτιαγμένο να δουλεύει ζεστά.
Πάντως και στο φαζερ 04 που ειχα μέσα σε πόλη θυμάμαι οτι τα βιτιλατερ ανάβανε συνέχεια και έπιανε μεγάλες θερμοκρασίες σε σημείο να εχω δει όλες τις μπάρες της θερμοκρασίας ανοιχτές.

endopandou
18/03/2015, 14:25
Σε όλα τα τεστ των Ελληνικών περιοδικών το ίδιο πράγμα γράφανε, η ζέστη απ τις εξατμίσεις του R1 είναι ανυπόφορη. Η ζέστη απ το μοτέρ είναι άλλο, όλα του λίτρου φέρνουν από πάρα πολύ έως υπερβολική ζέστη ακόμα και τα γυμνά. Τα Τζαπάν διαφέρουν στο ότι όντως αποθηκεύουν μεγάλες ποσότητες ζέστης στο πλαίσιο.

Πάντως 180χλμ και 108 βαθμοί μοτέρ δεν στέκει, προφανώς κάποιο θέμα υπήρξε

7Tolis
18/03/2015, 14:31
σε ανοιχτό δρόμο, δε παίζει ζέστη (εκτός τον αστράγαλο δεξιό).Εκεί η θερμοκρασία σε μέρα 38 βαθμών έπαιζε 90-92 βαθμούς.Απλα συνειδητοποιείς πως θα ψήνεσαι αμα, βρεις φανάρι ή κίνηση και τελειώνει η υπόθεση.Πλάκα πλάκα, κάτω απο το σελάκι το πίσω, αμα τυλίξεις φαγητο,μέχρι να φτάσεις στον προορισμό σου,θα ειναι έτοιμο.

Arxagelos
18/03/2015, 14:43
Χαχαχαχα και αυγό ψηνεις!!!! Εγώ ρε σεις δεν βλέπω πισω στις εξατμίσεις θερμοκρασία, μάλλον επειδή έχω βγάλει καταλύτη και έχω carbon τελικά, πλαίσιο πιο πολύ και πόδια ζεστενεται το μοτέρ, και αν ανάψουν τα βιτιλατερ ο καυτός αέρας χτυπάει τα γόνατα γι αυτό σε φανάρια είναι ανυπόφορο.

7Tolis
18/03/2015, 14:53
Χαχαχαχα και αυγό ψηνεις!!!! Εγώ ρε σεις δεν βλέπω πισω στις εξατμίσεις θερμοκρασία, μάλλον επειδή έχω βγάλει καταλύτη και έχω carbon τελικά, πλαίσιο πιο πολύ και πόδια ζεστενεται το μοτέρ, και αν ανάψουν τα βιτιλατερ ο καυτός αέρας χτυπάει τα γόνατα γι αυτό σε φανάρια είναι ανυπόφορο.
Ρώτα τη κοπέλα μου να σου πει τι παιζει στο πίσω σελάκι. :beer:

sniper
18/03/2015, 14:54
Αν εχετε μαμά τελικά, τι περιμένετε να έχετε; Δροσια;

7Tolis
18/03/2015, 14:55
Αν εχετε μαμά τελικά, τι περιμένετε να έχετε; Δροσια;

φαγητό έτοιμο κατα την άφιξη.

agnostos090
18/03/2015, 15:15
lol @ έτοιμο φαγητό..
καπου είχα ακούσει ότι υπάρχει κ μόνωση σε spray. έχει ακούσει κανείς κάτι για αυτό ??

Arxagelos
18/03/2015, 15:51
Ρώτα τη κοπέλα μου να σου πει τι παιζει στο πίσω σελάκι. :beer:

:lol: θα ναι Σπαρτιάτισσα η δική σου, η δική μου μια που ανέβηκε και μια που δεν ξανανέβηκε ποτέ, έχω κοτσάρει και το μονόσελο για να εχω δικαιολογία για τους υπόλοιπους και βρήκα την υγειά μου. :evil:
Που την πας ρε man την κοπέλα ομως....πολυ ταλαιπόρια και για τους 2.

7Tolis
18/03/2015, 16:12
Νεοσμυρνιώτισσα είναι δε νιώθει. :beer:

agnostos090
18/03/2015, 16:14
:lol: θα ναι Σπαρτιάτισσα η δική σου, η δική μου μια που ανέβηκε και μια που δεν ξανανέβηκε ποτέ, έχω κοτσάρει και το μονόσελο για να εχω δικαιολογία για τους υπόλοιπους και βρήκα την υγειά μου. :evil:
Που την πας ρε man την κοπέλα ομως....πολυ ταλαιπόρια και για τους 2.

btw η δικία μου βολεύετε καλυτερα στο R1 παρά στο σκουτερ που εχω piaggio x9. τι να πεις ανώμαλες. κ οντως δεν έχει παραπονεθεί ποτέ. Μόνο όταν πέσαμε..:P

καμια απαντηση για το (καπου είχα ακούσει ότι υπάρχει κ μόνωση σε spray. έχει ακούσει κανείς κάτι για αυτό ?? )

7Tolis
18/03/2015, 16:15
σιλικόνης λέγεται αυτό που ρωτας αλλα δε ξέρω κάτι παραπάνω.