PDA

View Full Version : Ραγισμα σε καρτερ



kostas-hyosung
14/03/2015, 23:10
Μετα απο μια εντουραδα με το μηχανακι μου ειχα ενα μικρο πεσιμο με αποτελεσμα ο αξονας ταχυτητων να κανει μοχλο-αντισταση με το χωμα με αποτελεσμα να ραγιζει το αριστερο καρτερ,μολις πηγα σπιτι ειδα τα λαδια που τρεχανε αρκετα γρηγορα εβγαλα καπακι βολαν και ειδα το αποτελεσμα.Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση ωστε να γλιτωσω χωρις να ανοιξω κινητηρα?? Υπαρχουν λυσεις σε αυτη την περιπτωση η παω κατευθειαν για καρτερ??Το σπασιμο υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθηκε απο πεταγμα αλυσιδας?? Γιατι μου την πεταξε μια φορα και την ξαναεβαλα

toyar
15/03/2015, 06:13
υπαρχουν κολλες 2 συστατικων για αλουμινιο για αρχη
γινεται και με βεργα αλλα θα χαλασει τουλαχιστον η τσιμουχα εκει διπλα
πρεπει ομως να διαπιστωθει αν ειναι χαρακια απο την αλυσιδα η ρηγμα απο το πεσιμο αν και ο λεβιες ειναι αρκετα ελαστικος ωστε να παρει το φορτιο

kostas-hyosung
15/03/2015, 10:20
υπαρχουν κολλες 2 συστατικων για αλουμινιο για αρχη
γινεται και με βεργα αλλα θα χαλασει τουλαχιστον η τσιμουχα εκει διπλα
πρεπει ομως να διαπιστωθει αν ειναι χαρακια απο την αλυσιδα η ρηγμα απο το πεσιμο αν και ο λεβιες ειναι αρκετα ελαστικος ωστε να παρει το φορτιο

Εχω ακουσει για αυτες τις βεργες που δουλευουν με ενα map gas και κολανε αλουμινιο και αντεχουν πολλες καταπονεσεις,ξερεις που μπορω να βρω τετοιες βεργες??την τσιμουχα θα την αλλαξω δεν υπαρχει θεμα

stam2
15/03/2015, 10:35
Durafix λεγεται, ψαξτο βρισκεται ευκολα. Ομως δεν κανει για τη δουλεια που το θες. Το λεω μετα λογου γνωσης...

kostas-hyosung
15/03/2015, 12:11
Durafix λεγεται, ψαξτο βρισκεται ευκολα. Ομως δεν κανει για τη δουλεια που το θες. Το λεω μετα λογου γνωσης...

Με ενα καλο καθαρισμα και πλυσιμο με νιτρο δεν θα μου κανει δουλεια?? λιγο να λιωσω πανω στο ραγισμα θελω να μπει μεσα στην ρογμη και να την γεμισει,υπαρχει καποιο καταστημα στο οποιο μπορω να το βρω?? π.χ με υδραυλικα η με σιδερικα

mankam
16/03/2015, 20:40
Με ενα καλο καθαρισμα και πλυσιμο με νιτρο δεν θα μου κανει δουλεια?? λιγο να λιωσω πανω στο ραγισμα θελω να μπει μεσα στην ρογμη και να την γεμισει,υπαρχει καποιο καταστημα στο οποιο μπορω να το βρω?? π.χ με υδραυλικα η με σιδερικα

Οπως σου ειπε και ο stam2, δεν θα κανεις δουλεια, για να κολλήσεις με Durafix πρεπει να φτασει η επιφανεια κόλλησης στους 300 βαθμους, πρακτικα αδυνατο με το map gas γιατι ο ογκος του μεταλλου ειναι πολυ μεγαλος και λειτουργει σαν ψυκτρα, ακομα και αν το καταφερεις π.χ. με οξυγονο-ασετυλινη θα εχεις λιωσει ολες τις τσιμουχες-φλτανζες που ειναι εκει κοντα.
Η ηλεκτροκολληση αλουμινιου ειναι μονοδρομος νομιζω.

kostas-hyosung
16/03/2015, 21:13
Οπως σου ειπε και ο stam2, δεν θα κανεις δουλεια, για να κολλήσεις με Durafix πρεπει να φτασει η επιφανεια κόλλησης στους 300 βαθμους, πρακτικα αδυνατο με το map gas γιατι ο ογκος του μεταλλου ειναι πολυ μεγαλος και λειτουργει σαν ψυκτρα, ακομα και αν το καταφερεις π.χ. με οξυγονο-ασετυλινη θα εχεις λιωσει ολες τις τσιμουχες-φλτανζες που ειναι εκει κοντα.
Η ηλεκτροκολληση αλουμινιου ειναι μονοδρομος νομιζω.

Με κολλα διπλης θα κανω δουλεια?? για την ακριβεια Boro Weld πατησα στο google και μου εβγαλε οτι κανει για αλουμινιο και πηρα το σετ ενα σωληναριο με ασπρο καπακι και ενα σωληναριο με μαυρο καπακι,καθαριζω,αναμιγνυω και αλειφω?? ετσι απλα??

stefanos
16/03/2015, 22:38
Με κολλα διπλης θα κανω δουλεια?? για την ακριβεια Boro Weld πατησα στο google και μου εβγαλε οτι κανει για αλουμινιο και πηρα το σετ ενα σωληναριο με ασπρο καπακι και ενα σωληναριο με μαυρο καπακι,καθαριζω,αναμιγνυω και αλειφω?? ετσι απλα??

Καλό καθάρισμα να φύγουν τα λάδια.
Σε ανάλογη περίπτωση βοήθησε και ένα τριψιματάκι με χοντρό γυαλόχαρτο να αγριέψει λίγο η περιοχή.
Κράτησε μερικά χρόνια μέχρι που το άνοιξα και το κόλλησα.
Είχα πάρει ένα εποχικό στόκο σαν πλαστελίνη που πουλάνε για υδραυλικά.

devil's animal
16/03/2015, 23:46
Με κολλα διπλης θα κανω δουλεια?? για την ακριβεια Boro Weld πατησα στο google και μου εβγαλε οτι κανει για αλουμινιο και πηρα το σετ ενα σωληναριο με ασπρο καπακι και ενα σωληναριο με μαυρο καπακι,καθαριζω,αναμιγνυω και αλειφω?? ετσι απλα??



προτιμησε jb weld...
πολυ δοκιμασμενη...
ειναι λιγο δυσευρετη βεβαια...
θα βοηθησε και το γυαλοχαρταρισμα οπως σου ειπαν ή να το αγριεψεις με ενα dremel...
φυσας πολυ καλα να φυγουν οι σκονες, πλενεις καλα να φυγουν λαδια και σκονες ξανα, σκουπιζεις να ειναι τερμα στεγνο και απλωνεις...
332475

gasto
17/03/2015, 00:14
μαλλον απο αλυσιδα το επαθες ειδικα αν δεν εχεις τον κατω chain roller.

kostas-hyosung
17/03/2015, 18:21
Μετα απο καλο καθαρισμα,πλυσιμο με βενζινη και ξυσιμο με ντουκοχαρτο για αγριεμα οπως με συμβουλεψαν οι φιλοι αυτο ειναι το αποτελεσμα:332493 προς το παρον δεν εχασε σταγονα

7Tolis
17/03/2015, 18:54
Ουτε έχασε και λογικά δεν θα χάσει.Ωραίος. :beer:

Eversman
17/03/2015, 19:25
Ωραίος. Έχει σωσει καταστάσεις και καταστάσεις η κόλα ψυχρης.