PDA

View Full Version : Πρόβλημα μοτέρ



cosgili
15/03/2015, 21:26
Σήμερα είπα να βγάλω μια βόλτα το ληστή μέχρι το Σούνιο, έπειτα από ακινησία 2 μηνών. Το μηχανάκι πήρε πρόθυμα μπροστά και το μοτέρ κελαηδούσε. Κατά την επιστροφή και παίζοντας αρκετά ψηλά σε στροφές το μοτεράκι ανέβαζε πρόθυμα και ξεκούραστα μέχρι τα κόκκινα. Στο πρώτο φανάρι που σταμάτησα, "'ένιωσα" λίγο περίεργο το ρελαντί χωρίς να μπορώ εντοπίσω τι ακριβώς με χάλαγε μιας και είχε πολλή κίνηση και θόρυβο. Μόλις μπήκα στο γκαράζ επιβεβαιώθηκα. Το μηχανάκι ακουγόταν σαν δικύλινδρο χωρίς όμως να παίζει κάτι τέτοιο, καθότι και οι 4 κύλιδροι δούλευαν κανονικά και οι λαιμοί είχαν ίδια θερμοκρασία. Αυτό που με παραξενεύει είναι ότι το μοτέρ ανεβάζει κανονικά. Τι στο καλό να κοιτάξω? Μπερδεύτηκα...:dizzy:

toyar
15/03/2015, 22:12
καρμπυρατερ ή ψεκασμος;
ισως η παλια βενζινη αφησε καταλοιπα κι αυτο γινεται αισθητο στο λιγο γκαζι ενω τα κυρια ζιγκλερ παραμενουν ανοιχτα

cosgili
15/03/2015, 22:14
Ψεκασμός... άλλος ένας λόγος που με μπερδεύει.

toyar
15/03/2015, 22:21
2 μηνων βενζινη δεν ειναι καλο για τα μπεκ
δεν του ριχνεις ενα καθαριστικο στο τεποζιτο μηπως στρωσει;
ή εστω 1-2 γεμισματα με 100αρα;

Ληστης
16/03/2015, 06:43
Σιγουρα η βενζινη μπορει να σου κανει θεματα. Ξεκινα απο εκαι οπως γραφει ο παραπανω

PetranGR
16/03/2015, 08:06
το έχει πάθει φιλαράκι μου,το ίδιο ακριβώς. Η λύση ήταν 100άρα βενζίνη , 2 γεμίσματα.

SHOOTER045
16/03/2015, 08:13
το έχει πάθει φιλαράκι μου,το ίδιο ακριβώς. Η λύση ήταν 100άρα βενζίνη , 2 γεμίσματα.

+ καθαριστικό injection

Ζεύκας
16/03/2015, 10:20
Επειδή την έχω πάθει κι εγώ, για δώστε έξτρα πληροφορίες για το καθαριστικό ιντζεξιον

devil's animal
16/03/2015, 10:27
βγαλτο μια εθνικη και σκιστο...
ΣΚΙΣΤΟ ομως...αλλαγες ολες στον κοφτη και αν μπορεις να τελικιασεις καντο...
αδειασε ετσι το ρεζερβουαρ και φουλαρε με καινουργια τζινα...
ξανα τα ιδια..τερματα...

ε, λογικα μετα απ'αυτο θα στρωσει...

pipe_smoker
16/03/2015, 10:56
βγαλτο μια εθνικη και σκιστο...
ΣΚΙΣΤΟ ομως...αλλαγες ολες στον κοφτη και αν μπορεις να τελικιασεις καντο...
αδειασε ετσι το ρεζερβουαρ και φουλαρε με καινουργια τζινα...
ξανα τα ιδια..τερματα...

ε, λογικα μετα απ'αυτο θα στρωσει...

Ή θα σκορπίσει...:tooth:

Πάντως τέλος θα δοθεί στην αγωνία σου:D

harris_x
16/03/2015, 11:12
Ή θα σκορπίσει...:tooth:

Πάντως τέλος θα δοθεί στην αγωνία σου:D

:moutza:

Πρόσεχε δικέ μου μη σε πετύχω να έχεις ευρωπαϊκό... :a016:

pipe_smoker
16/03/2015, 11:31
:moutza:

Πρόσεχε δικέ μου μη σε πετύχω να έχεις ευρωπαϊκό... :a016:

Ε είτε ευρωπαϊκό είτε γιαπωνέζικο είτε αφρικανικό, άμα μου βγάλει κανά θεματάκι που δεν ξέρω τί μπορεί να είναι και με πετύχεις να το πηγαίνω κόφτες και τελική μέχρι να τελειώσει η βενζίνη, μούτζωσέ με όπως και να'χει:bawl:

Εγώ κοίτα μη σε πετύχω να έχεις χόντα και να μη σου βγάλει ζημιά, γιατί θα του τη βγάλω εγώ με το ζόρι.
Έτσι γιατί με αρέσει να έχεις δίκιο:p

@ντέβιλς
Νο οφένς μαν για την πρόταση με τους κόφτες κλπ. Πλάκα κάνω.

devil's animal
16/03/2015, 13:31
Ή θα σκορπίσει...:tooth:



δεν παιζει αυτο το σεναριο...japan ειναι...μονο προς το καλυτερο παει...τα χειροτερα ειναι αυτα που εχει τωρα...

devil's animal
16/03/2015, 13:35
@ντέβιλς
Νο οφένς μαν για την πρόταση με τους κόφτες κλπ. Πλάκα κάνω.


no hard feelings taken mate...
εγω μιλουσα πολυ σοβαρα..
δουλευοντας το στα τερματα μονο καλο μπορει να του κανει...ξεμπουκωνουν τα μπεκ, φευγει η μακα απο την πολλαπλη και το τελικο, βλεπεις αν τα μπουζι αποδιδουν στο μεγιστο ή ειναι ετοιμα να παραδωσουν πνευμα..κ.α.

mauros listis
16/03/2015, 15:47
η μπαταρια σου είναι κομπλε?ένα φιλαρακι με fazer του εκανε το ιδιο δεν κρατουσε ρελαντί κ ηταν από ρευμα.

Arxagelos
16/03/2015, 17:05
Εγώ ρε παιδιά είχα μέσα βενζινι απο τον Αύγουστο και προχθες που πήγα βόλτα όλα κομπλε, του παιδιού 2 μηνες ακινησία και να φταίει η βενζινι? Δεν νομιζω κάτι σε ηλεκτρικό μου κανει.

cosgili
16/03/2015, 18:45
Η μπαταρία κάνει κάτι κόλπα, του τύπου έπειτα από φόρτιση σε optimate δεν φορτίζει πλήρως, αλλά μένει standby. Βέβαια έχει φορτίο επαρκέστατο για μίζα και φώτα χωρίς κομπιάσματα και πτώσεις τάσης. Θα δοκιμάσω και άλλη μπαταρία, αν και δεν νομίζω να έχει σχέση. Άντε να δούμε.

dimzan
16/03/2015, 20:51
εχει συμβει σε ψεκαστο bandit γνωστου μου να κανει κολπα απ τη μπαταρια, και επαιζε το ρελαντι λες και φορουσε εκκεντροφορους γ σταδιο.

απο το πουθενα προβλημα δεν παιζει. Βενζινη 100αρα ενα γεμισμα ανα 3μηνο-6μηνο κανω εγω

cosgili
21/03/2015, 15:08
Τελικά η μπαταρία ήταν, η οποία χθες άφησε πνεύμα...:moutza:

Dant3
21/03/2015, 15:37
Η 100αρα δε κανει τιποτα,μη τη βαζετε για καλο.
Ριχτε κανα καθαριστικο ψεκασμου που κανει και ουσιαστικη δουλεια.

Αυτη η ρημαδα η μπαταρια,δημιουργει οτι θεματα θες και καμια φορα τα παιρνεις και δυσκολα χαμπαρι.