PDA

View Full Version : Κατι επαθε η συνδεση μου και μπορω να μπαινω μονο moto.gr



GiannisBlessed
15/03/2015, 22:19
Απο χθες....
εκει που δουλευαν ολα οκ μπαινω μονο μοτο.
εκανα ρεσετ το ρουτερ
το εκλεισα
το εβγαλα απο την μπριζα
2 πσ και σμαρτφον τπτ δεν παιζει.
σημερα το μεσημερι ξαφνικα δουλεψε για κανα 10λεπτο.και μετα παπαλα.

ουτε update τα win ουτε το avast βλεπει συνδεση...
το σηματακι κατω δειχνει κανονικα σημα wifi φουλ.
πατησα το troubleshoot problems και λεει your dns server might be unavailable.

μονο moto μπαινω λεμεεεε!!

amyroukai
15/03/2015, 22:24
Και, τι, παραπονο; στα πουπουλα σ'εχουμε.

George_Sp
15/03/2015, 22:25
ποιον πάροχο έχεις? conn-x, forthnet, cyta ?

McGyver
15/03/2015, 22:25
Δεν κάνεις DNS resolution, ότι βλέπεις το moto.gr είναι λόγω cache.
Πήγαινε στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου και κάρφωσε για αρχή τον DNS της Google με IP 8.8.8.8

vaska
15/03/2015, 23:22
από command prompt

ipconfig/flushdns

Lioulios
16/03/2015, 00:34
για πειτε το και με δικα σας λόγια

EVI
16/03/2015, 00:49
για πειτε το και με δικα σας λόγια

:lol:

el-Gatto
16/03/2015, 00:53
:lol: :lol: :lol:

spyrakos35
16/03/2015, 05:21
για πειτε το και με δικα σας λόγια

Χρωστας καφε :lol:

vaska
16/03/2015, 07:09
για πειτε το και με δικα σας λόγια

Όταν είσαι συνδεδεμένος στον ιστό και πληκτρολογείς μία διεύθυνση όπως για παράδειγμα www.avia.gr (αυτή ουσιαστικά ανήκει σε μια ip) υπάρχει ένας μηχανισμός ο οποίος μετατρέπει (μεταγλωτίζει - αντιστοιχίζει αν θες) το όνομα σε IP διεύθυνση το λεγόμενο (DNS res). Στον φίλο μας για κάποιο λόγο δεν λειτουργεί αυτός ο μηχανισμός και ο Θωμάς του είπε να βάλει "καρφωτή" την IP της Google, κι εγώ του είπα έναν τρόπο να πει στην κάρτα δικτύου του να καθαρίσει - μηδενίσει την cashe του DNS.

ότι κατάλαβες κατάλαβες, τα υπόλοιπα να κάνεις ιδιαίτερα να τα καταλάβεις.
:lol:

McGyver
16/03/2015, 07:44
ο Θωμάς του είπε να βάλει "καρφωτή" την IP της Google, κι εγώ του είπα έναν τρόπο να πει στην κάρτα δικτύου του να καθαρίσει - μηδενίσει την cashe του DNS.

Ελπίζω μόνο να τα έκανε με τη σωστή σειρά :) ...

vaska
16/03/2015, 07:47
Ελπίζω μόνο να τα έκανε με τη σωστή σειρά :) ...

Νταξ οκ :bawl::bawl:

amyroukai
16/03/2015, 08:43
αυτό με το clear DNS cache ήταν το πρώτο που σκέφτηκα, την έχω πατήσει έτσι από πολύ παλιά εγκατάστάση...

VANDA
16/03/2015, 11:32
Μπράβο ρε, τον υποχρεώσατε τον άνθρωπο. Εξαφανίστηκε.. ούτε εδώ μπαίνει τώρα. :lol:

pipe_smoker
16/03/2015, 12:13
Μπράβο ρε, τον υποχρεώσατε τον άνθρωπο. Εξαφανίστηκε.. ούτε εδώ μπαίνει τώρα. :lol:

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

teogtp
16/03/2015, 12:19
Μπράβο ρε, τον υποχρεώσατε τον άνθρωπο. Εξαφανίστηκε.. ούτε εδώ μπαίνει τώρα. :lol:

Γιατι το λες αυτο;
Εγω μολις εκανα αυτο που εγραψε ο vaska και ειμαι απολυτ:ninja:

peterTHErider
16/03/2015, 14:32
Δεν κάνεις DNS resolution, ότι βλέπεις το moto.gr είναι λόγω cache.
Πήγαινε στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου και κάρφωσε για αρχή τον DNS της Google με IP 8.8.8.8

αυτο μου θυμιζει την διαφημιση...στην μανα σου το πες...?χαχαχα

George_Sp
16/03/2015, 17:10
Μία συμβουλή προς όσους θέλουν να δίνουν συμβουλές. Δε πετάμε απευθείας τη λύση αλλά βήμα βήμα για να καταλάβουμε και το επίπεδο γνώσης και χειρισμού του προβλήματος αυτού που ψάχνει τη λύση.
Πολύ πιθανόν ο πάροχός του να έχει προβληματικούς DNS για κάποιες ώρες και εκεί να είναι η λύση. Αλλά αν ο άλλος δε ξέρει καν τι είναι ο DNS ή το command prompt, πάμε χαλαρά και βήμα βήμα. :)

7Tolis
16/03/2015, 17:28
ειμαι με το ups προλαβαίνω δε προλαβαίνω .και εγω τα παραπάνω έκανα και το ψ μου δουλευει μια χ

vaska
16/03/2015, 17:42
Μία συμβουλή προς όσους θέλουν να δίνουν συμβουλές. Δε πετάμε απευθείας τη λύση αλλά βήμα βήμα για να καταλάβουμε και το επίπεδο γνώσης και χειρισμού του προβλήματος αυτού που ψάχνει τη λύση.
Πολύ πιθανόν ο πάροχός του να έχει προβληματικούς DNS για κάποιες ώρες και εκεί να είναι η λύση. Αλλά αν ο άλλος δε ξέρει καν τι είναι ο DNS ή το command prompt, πάμε χαλαρά και βήμα βήμα. :)

Συγνώμη, δεν θα επαναληφθεί (από μέρους μου τουλάχιστον)

bulmont
16/03/2015, 17:51
μονο moto μπαινω λεμεεεε!!



Κι' εγώ..........................

Δεν χρειάζεται τίποτα άλλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

George_Sp
16/03/2015, 19:33
Συγνώμη, δεν θα επαναληφθεί (από μέρους μου τουλάχιστον)

Βασίλη δεν υπάρχει λόγος για συγγνώμες. Ελπίζω να μη το πήρες στραβά ή ως παρατήρηση (δεν είχα ούτε έχω ποτέ τέτοια πρόθεση).
Ο μόνος λόγος που το έγραψα είναι για να γεφυρώνεται το χάσμα γνώσεων και να μη χανόμαστε στη μετάφραση :)


ειμαι με το ups προλαβαίνω δε προλαβαίνω .και εγω τα παραπάνω έκανα και το ψ μου δουλευει μια χ


Δεν κατάλαβα τίποτα :lol:
Το μόνο που κατάλαβα είναι οτι μάλλον δε προλάβαμε ούτε το ups :lol:

GiannisBlessed
16/03/2015, 21:58
Μπράβο ρε, τον υποχρεώσατε τον άνθρωπο. Εξαφανίστηκε.. ούτε εδώ μπαίνει τώρα. :lol:

αυτο ακριβως εγινε.
μετα το flush bye bye moto.
βρηκα μετα και κατι αλλα βηματα στο cmd.
καπως renew δεν θυμαμαι αλλα δεν επιασαν.
τελικα εκανα ενα κολπο και πηγα στις ρυθμισεις και εβαλα στο ip4v 8.8.8.8
και δουλευει.

τωρα παιζει ομως αλλο θεμα οτι σκατα site και να ανοιξω εκτος απο γουγλη και φβ κανει redirect σε μια σελιδα jorikestonski
πηγα στο c/windows/system 32/drivers/etc και ανοιξα με note το hosts.
εκει πριν λιγο καιρο ειχα θεμα με μια αλλη κολοσελιδα που στο ακυρο εβγαζε παραθυρακι adultcamerasinfo.
και την ειχα αποκλεισει γραφοντας το url στο τελος μεσα στο hosts.
το εκανα και για την jorikestonski και εφυγε αλλα τωρα βγαινει αυτη http://www.searchingresult.com/?pid=9POLWR59T&dn=jorikestnoski.com&rpid=9POR2L9M7
αν ανοιξω μια σελιδα και με το που την φορτωσει πατησω πανω το χ δεν κανει redirect.
τα εχω παιξει...

George_Sp
16/03/2015, 22:01
έχεις κολλήσει ιό και θες καθάρισμα :)

teogtp
16/03/2015, 22:02
αυτο ακριβως εγινε.
μετα το flush bye bye moto.
βρηκα μετα και κατι αλλα βηματα στο cmd.
καπως renew δεν θυμαμαι αλλα δεν επιασαν.
τελικα εκανα ενα κολπο και πηγα στις ρυθμισεις και εβαλα στο ip4v 8.8.8.8
και δουλευει.

τωρα παιζει ομως αλλο θεμα οτι σκατα site και να ανοιξω εκτος απο γουγλη και φβ κανει redirect σε μια σελιδα jorikestonski
πηγα στο c/windows/system 32/drivers/etc και ανοιξα με note το hosts.
εκει πριν λιγο καιρο ειχα θεμα με μια αλλη κολοσελιδα που στο ακυρο εβγαζε παραθυρακι adultcamerasinfo.
και την ειχα αποκλεισει γραφοντας το url στο τελος μεσα στο hosts.
το εκανα και για την jorikestonski και εφυγε αλλα τωρα βγαινει αυτη http://www.searchingresult.com/?pid=9POLWR59T&dn=jorikestnoski.com&rpid=9POR2L9M7
αν ανοιξω μια σελιδα και με το που την φορτωσει πατησω πανω το χ δεν κανει redirect.
τα εχω παιξει...

Καλη η σελιδα;:D
:beer:

amyroukai
16/03/2015, 22:05
Πιο ταιριαστό θα ήταν το "help πήγα να μινάρω και δεν μπορώ πιά να κάνω τίποτα άλλο με το PC".
Μπινιά της πορνοσελίδας.

GiannisBlessed
16/03/2015, 22:08
εχω το avast και μου βγαζει θεμα στο σκαναρισμα του network 2 σφαλματα.
το ενα ειναι ενα rom-0
γενικα κατι παιζει με το ρουτερ.
το στορι εχει ως εξης.
απο την μια στιγμη στην αλλη στο σπιτι της κοπελας μου το λαπτοπ της και το λαπτοπ μου εβγαζαν αυτο με το adultκτλ.
εγω ειχα αγορασει καινουριο λαπτοπ με το που το συνδεω στο σπιτι της τα ιδια.
ουτε chrome δεν ειχα κατεβασει.
παρθενο.
και του κανω ενα φορματ και περναω ssd που ηθελα.
παλι τα ιδια.
καταληξαμε οτι ειναι κατι που μεταφερεται μεσο του ρουτερ, καθως κολησε κατι και το κινητο μου.
τελικα εκανα ενα ρεσετ το ρουτερ και εφυγε το ανταλτ για λιγο καιρο.
μετα ξανα ηρθε. το "εδιωξα" με τον τροπο που ειπα πιο πανω και απο εκει συεχιζουν οπως τα ειπα πιο πανω...

George_Sp
16/03/2015, 22:12
δε παίζει με το router κάτι. απλά κολλάνε μεταξύ τους επειδή είναι σε κοινό δίκτυο.

μεταφέρεται ο ιός μέσω δικτύου σε οποιαδήποτε συσκευή επικοινωνεί με τις υπόλοιπες μέσω του router. Ειδικά αν έχεις κοινόχρηστη χρήση αρχείων για να μεταφέρεις μεταξύ των συσκευών ή να streamάρεις multimedia (εικόνες, ήχο, βίντεο κλπ)

γνώμη μου είναι οτι το πρόβλημά σου είναι πιο σύνθετο από ένα απλό σκανάρισμα για ιούς σε 1 συσκευή και πρέπει να αναζητήσεις βοήθεια από τεχνικό. Μέσω forum οι ερωτο-απαντήσεις δεν επαρκούν για τη λύση :)

GiannisBlessed
16/03/2015, 22:19
δε παίζει με το router κάτι. απλά κολλάνε μεταξύ τους επειδή είναι σε κοινό δίκτυο.

μεταφέρεται ο ιός μέσω δικτύου σε οποιαδήποτε συσκευή επικοινωνεί με τις υπόλοιπες μέσω του router. Ειδικά αν έχεις κοινόχρηστη χρήση αρχείων για να μεταφέρεις μεταξύ των συσκευών ή να streamάρεις multimedia (εικόνες, ήχο, βίντεο κλπ)

γνώμη μου είναι οτι το πρόβλημά σου είναι πιο σύνθετο από ένα απλό σκανάρισμα για ιούς σε 1 συσκευή και πρέπει να αναζητήσεις βοήθεια από τεχνικό. Μέσω forum οι ερωτο-απαντήσεις δεν επαρκούν για τη λύση :)

ετσι φαινεται...
που απευθυνομαι ξερει κανεις?
πρεπει να ειναι εδω η μπορει και με teamviewer κτλ να κανει δουλεια?
δεν εχω ιδεα.ολα αυτα συνηθως τα αντιμετπιζω μονος...
αλλα εχω πελαγωσει.

George_Sp
16/03/2015, 22:25
Με teamviewer δε γίνεται. Χρειάζεται άνθρωπος να έρθει στο χώρο σου να κοιτάξει τις ρυθμίσεις και την προσβολή σε ποιά σημεία έχει περάσει. Ανάλογα και την σοβαρότητα της κατάστασης θα χρειαστούν και κάποιες ώρες. Οι ιοί σε αρχικό στάδιο συνήθως προσβάλλουν μόνο το αρχικό μηχάνημα. Μετά ανάλογα τη φύση του ιού περνάνε σε συσκευές στο ίδιο δίκτυο, και σε ακραίες περιπτώσεις αυτός που σου έχωσε τον ιό μπορεί να μπει μέσα και στο router και απομακρυσμένα να πειράξει περαιτέρω πράγματα. Ακόμα δηλαδή και να καθαρίσεις με πλήρες φορμάτ τους υπολογιστές laptop tablet κινητά που κουμπώνουν πάνω στο router, ο ιός να έχει δώσει εκτελεστικές δυνατότητες και άνοιγμα σε πόρτες για απομακρυσμένη προσβολή ή υποκλοπή και για αργότερα.

Ανάλογα την πόλη που βρίσκεσαι υπάρχει και η ανάλογη βοήθεια.
Για Πάτρα υπάρχουν τα Vaska's labs, Για Αθήνα εγώ ή και άλλοι συμφορουμίτες που είμαστε της δουλειάς.

:)

Bowleno
16/03/2015, 22:34
Με teamviewer δε γίνεται. Χρειάζεται άνθρωπος να έρθει στο χώρο σου να κοιτάξει τις ρυθμίσεις και την προσβολή σε ποιά σημεία έχει περάσει. Ανάλογα και την σοβαρότητα της κατάστασης θα χρειαστούν και κάποιες ώρες. Οι ιοί σε αρχικό στάδιο συνήθως προσβάλλουν μόνο το αρχικό μηχάνημα. Μετά ανάλογα τη φύση του ιού περνάνε σε συσκευές στο ίδιο δίκτυο, και σε ακραίες περιπτώσεις αυτός που σου έχωσε τον ιό μπορεί να μπει μέσα και στο router και απομακρυσμένα να πειράξει περαιτέρω πράγματα. Ακόμα δηλαδή και να καθαρίσεις με πλήρες φορμάτ τους υπολογιστές laptop tablet κινητά που κουμπώνουν πάνω στο router, ο ιός να έχει δώσει εκτελεστικές δυνατότητες και άνοιγμα σε πόρτες για απομακρυσμένη προσβολή ή υποκλοπή και για αργότερα.

Ανάλογα την πόλη που βρίσκεσαι υπάρχει και η ανάλογη βοήθεια.
Για Πάτρα υπάρχουν τα Vaska's labs, Για Αθήνα εγώ ή και άλλοι συμφορουμίτες που είμαστε της δουλειάς.

:)

Εκτός από το φορμάτ στις συσκευές αν γίνει και reset στο router? ούτε έτσι δεν καθαρίζεις;

George_Sp
16/03/2015, 22:37
Εκτός από το φορμάτ στις συσκευές αν γίνει και reset στο router? ούτε έτσι δεν καθαρίζεις;

Όχι απαραίτητα. Υπάρχουν και κακόβουλα πειράγματα που περνάνε σε σημείο που δεν τα αγγίζει η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Γράφουν δηλαδή και στη μνήμη flash του router απομακρυσμένα οπότε και να μηδενίσεις το block flash όταν ξαναπάρει μπρος θα ξεκινήσει ξανά με την τρύπα :)

GiannisBlessed
16/03/2015, 22:41
κερκυρα ειμαι αν καποιος ξερει καποιον εδω περα θα ειμαι ευγνωμον!!

George_Sp
16/03/2015, 22:48
κερκυρα ειμαι αν καποιος ξερει καποιον εδω περα θα ειμαι ευγνωμον!!

Μέχρι να βρεθεί άνθρωπος για κέρκυρα σου προτείνω τα εξής:

Ξεκινάς με το να χρησιμοποιήσεις άλλο router. Αν ο πάροχός σου έχει να σου δώσει router πριν την τελευταία ανανέωση ή λήξη συμβολαίου, πας σε ένα κατάστημα και τους ζητάς ένα καινούριο δωρεάν γιατί το παλιό "τα έπαιξε".
Αφού τσιμπήσεις το καινούριο κοιτάς στις ρυθμίσεις ασφαλείας του να είναι ενεργοποιημένο το hardware firewall και το Denial of Service μαζί με το απομακρυσμένο pinging
Για πληροφορίες δες εδώ στην αρχή και στο 2ο λεπτό.
https://www.youtube.com/watch?v=rX1TIGONwhc

Αφού κάνεις τα παραπάνω μετά τρέχεις malwarebytes anti-malware πρόγραμμα σε όλες τις συσκευές με windows για να καθαρίσεις την προσβολή. Λογικά στο κινητό το πρόβλημα έχει περάσει μόνο μέσω ρυθμίσεων του router οπότε με το νεo router καθάρισες.
Λυπάμαι που δε μπορώ να γίνω πιο αναλυτικός.

GiannisBlessed
16/03/2015, 23:07
σε ευχαριστω!
ως τωρα ετρεξα adw cleaner και μου εβγαλε ενα log οτι καθαρισε κατι.
αλλα δεν ειδα αλλαγη.
θα τρεξω το malwarebytes και θα ενημερωσω.
να ειστε ολοι καλα!!

George_Sp
16/03/2015, 23:10
Αν δεν αλλάξεις router μη περιμένεις προκοπή με το καθάρισμα στις συσκεύες....το πολύ-πολύ παροδικά να είσαι οκ, μέχρι να σου ξαναστείλουν μαγικά πακετάκια στο "πειραγμένο" router. Και συνήθως αν έχουν φτάσει σε επίπεδο router, η επίσκεψή τους θα είναι ξανά σε 1-2 μέρες το πολύ.

GiannisBlessed
16/03/2015, 23:22
το βρηκε το μαλουερ και το εβγαλε!!
το ζορισκοτινσκι λεω...
αρα καινουριο ρουτερ

George_Sp
16/03/2015, 23:25
Malwarebytes anti-malware εγγύηση.

Μέχρι να έρθει το καινούριο ρούτερ κλείστε τα ιντερνετ (μην ξανακολλήσετε) και απασχοληθείτε με άλλους τρόπους με την κοπελιά (if you know what i mean) :lol:

GiannisBlessed
16/03/2015, 23:42
χωρις κοκο μπορω χωρις μοτο οχι:p!!

George_Sp
16/03/2015, 23:43
χωρις κοκο μπορω χωρις μοτο οχι:p!!

έτσι και διαβάζει moto ξέρεις τι έχεις να πάθεις ε? :lol:

GiannisBlessed
16/03/2015, 23:52
με το ζορι βαζει μπροστα το παπι σιγα μην διαβαζει και μοτο.
αλλωστε θα πω οτι τα γραφει χακερ με το μολυσμενο ρουτερ τρομαρα της.:p

sek
17/03/2015, 00:11
Μέχρι να βρεθεί άνθρωπος για κέρκυρα σου προτείνω τα εξής:

Ξεκινάς με το να χρησιμοποιήσεις άλλο router. Αν ο πάροχός σου έχει να σου δώσει router πριν την τελευταία ανανέωση ή λήξη συμβολαίου, πας σε ένα κατάστημα και τους ζητάς ένα καινούριο δωρεάν γιατί το παλιό "τα έπαιξε".
Αφού τσιμπήσεις το καινούριο κοιτάς στις ρυθμίσεις ασφαλείας του να είναι ενεργοποιημένο το hardware firewall και το Denial of Service μαζί με το απομακρυσμένο pinging
Για πληροφορίες δες εδώ στην αρχή και στο 2ο λεπτό.
https://www.youtube.com/watch?v=rX1TIGONwhc

Αφού κάνεις τα παραπάνω μετά τρέχεις malwarebytes anti-malware πρόγραμμα σε όλες τις συσκευές με windows για να καθαρίσεις την προσβολή. Λογικά στο κινητό το πρόβλημα έχει περάσει μόνο μέσω ρυθμίσεων του router οπότε με το νεo router καθάρισες.
Λυπάμαι που δε μπορώ να γίνω πιο αναλυτικός.

Συνάδελφε μήπως μπορείς να εξηγήσεις πως γίνεται να γράψεις στην flash του ρούτερ και να περάσουν τα δεδομένα από τον ρούτερ στo pc; επίσης σε τι εξυπηρετεί να είναι ενεργοποιημένο το denial of service;

George_Sp
17/03/2015, 00:55
Συνάδελφε μήπως μπορείς να εξηγήσεις πως γίνεται να γράψεις στην flash του ρούτερ και να περάσουν τα δεδομένα από τον ρούτερ στo pc; επίσης σε τι εξυπηρετεί να είναι ενεργοποιημένο το denial of service;

Συνάδελφε η ερώτηση σου κατανοώ τι σκοπό εξυπηρετεί.
Προσπαθώ να δώσω με πιο απλοϊκούς όρους πράγματα που ο απλός κόσμος δε καταλαβαίνει. Τώρα αν χρησιμοποίησα αδόκιμους ή λάθος όρους για εμάς τους τεχνικούς με συγχωρείς αν σε μπέρδεψα ή αν βρίσκεις λανθασμένη τη χρήση αυτής της τακτικής.
Αν θες πάντως μπορώ να απαντήσω με ακρίβεια πως μπορεί κάποιος ιός να φτιάξει την κατάσταση ωστέ απομακρυσμένα να πειραχτούν οι ρυθμίσεις του modem-router και σε ενδεχόμενο reset συγκεκριμένες θύρες να παραμείνουν ανοιχτές by default.
Το DoS κλειστό, εξυπηρετεί στο να κλείσει μια ακόμα τρύπα αν ένα dynamic ip range έχει γίνει στόχος remote επιθέσεων είτε για πλάκα είτε για να προμοτάρουν τσοντοsite ή bitcoin mining. Δε λέω οτι αυτή η τρύπα θα ευθύνεται...αλλά οτι εάν δε την κλείσεις, σε λογίζουνε ως ευκολότερο στόχο.

Μην παρεξηγεις λοιπόν τη χρήση όρων όπως flashάρισμα θέλοντας να εξηγήσω με έννοιες που έχουν ακουστεί πιο συχνά. Ζητώ συγγνώμη αν προέκυψε κάποιο θέμα πιστότητας.
Είναι στο γενικότερο πνεύμα και τακτικής μου να μιλάω πιο "κατανοητά" σε κόσμο που δεν γνωρίζει :)

McGyver
17/03/2015, 06:17
Δεν κάνεις DNS resolution, ότι βλέπεις το moto.gr είναι λόγω cache.
Πήγαινε στις ρυθμίσεις της κάρτας δικτύου και κάρφωσε για αρχή τον DNS της Google με IP 8.8.8.8


από command prompt

ipconfig/flushdns


Ελπίζω μόνο να τα έκανε με τη σωστή σειρά :) ...


Νταξ οκ :bawl::bawl:


αυτο ακριβως εγινε.
μετα το flush bye bye moto.
βρηκα μετα και κατι αλλα βηματα στο cmd.
καπως renew δεν θυμαμαι αλλα δεν επιασαν.
τελικα εκανα ενα κολπο και πηγα στις ρυθμισεις και εβαλα στο ip4v 8.8.8.8
και δουλευει.

Δεν έγραφα 6 νούμερα καλύτερα ο μ@λ@κας :lol:...

vaska
17/03/2015, 06:30
Δεν έγραφα 6 νούμερα καλύτερα ο μ@λ@κας :lol:...

την επόμενη φορά που θα έχεις έμπνευση θα σε πείραζε να μοιραστείς??
εε καταπληκτικέ Θωμούκο??

amyroukai
20/03/2015, 07:39
Δηλαδή, λέμε τωρα ία βλακεία, στο ίδιο ρουτερ, αν φλασαρει ξανά το firmware, δεν θα σβηστουν οποιαδήποτε πειράγματα; Τι μαγεία είναι δαυτη παλι;

George_Sp
20/03/2015, 07:49
Άλλο πράγμα το φλασάρω ολόκληρο το firmware και άλλο το πατάω το κουμπάκι του reset. Στη πρώτη περίπτωση ότι πείραγμα έχει περάσει θα σβηστεί. Στη δεύτερη όχι.

amyroukai
20/03/2015, 07:52
Ειπα κ εγω...
Merci.

GiannisBlessed
21/03/2015, 01:22
η τελευταια ενημερωση firmware που ειχε κανει η dlink ηταν το 2010.
απο τις 3 συνολικα το ρουτερ μου ειχε την 2η.
ειχα κατεβασει να το φλασαρω αλλα δεν το εκανα τελικα.
πηρα καινουριο ρουτερακι τελικα.
το scan του avast εκει που με εβγαζε προβλημα στο network τωρα ειναι ολα οκ.
εβαλα και εναν 20ψηφιο κωδικο με νουμερα, συμβολα, γραμματα-κεφαλαια και μικρα.

George_Sp
21/03/2015, 07:32
:beer:

apaleftos
21/03/2015, 09:01
δε παίζει με το router κάτι. απλά κολλάνε μεταξύ τους επειδή είναι σε κοινό δίκτυο.

μεταφέρεται ο ιός μέσω δικτύου σε οποιαδήποτε συσκευή επικοινωνεί με τις υπόλοιπες μέσω του router. Ειδικά αν έχεις κοινόχρηστη χρήση αρχείων για να μεταφέρεις μεταξύ των συσκευών ή να streamάρεις multimedia (εικόνες, ήχο, βίντεο κλπ)

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, σαν όχι ειδικός - αλλά μια ιδέα την έχω...
Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν βοηθάει και το AP isolation; (εφόσον δεν μας ενδιαφέρει οι συσκευές να επικοινωνούν μεταξύ τους)

George_Sp
21/03/2015, 11:07
Προφανως αν δε σε ενδιαφερει να επικοινωνουν μεταξυ τους οι συσκευες οτι εξτρα κλειδωμα βαλεις ειναι στα συν.