PDA

View Full Version : τι ειναι???



nikos force
26/10/2005, 23:39
ρε παδια διαβαζω σε ολο το σαιτ για μια μαλακιτσα που καθαριζεις διαφορα σημεια της μηχανης το wd40.τι ειναι,ποιας εταιριας και πως το ζητας?επισης που ειπαμε κανει να χρησιμοποιειται και που οχι???:alien: :alien: :alien:

n1k3man
26/10/2005, 23:53
λιπαντικο ειναι. αν εχεις κοντα σου κανενα πρακτικερ πηγαινε και ρωτα καποιον εκει να στο δωσουν

bonepeeler
26/10/2005, 23:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
λιπαντικο ειναι. αν εχεις κοντα σου κανενα πρακτικερ πηγαινε και ρωτα καποιον εκει να στο δωσουν


Δεν είναι αντισκωριακό(penetrate oil);

nikos force
26/10/2005, 23:58
βοηθαει και στο καθαρισμα η εγω εχω καταλαβει αρ
λουμπες

sniper
26/10/2005, 23:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
λιπαντικο ειναι. αν εχεις κοντα σου κανενα πρακτικερ πηγαινε και ρωτα καποιον εκει να στο δωσουν


WD40 και λιπαντικό μάλλλον κάτι εν πάει καλά..... Διαβρωτικό ίσως.....


αντισκωριακό μπορεί....


Αλλά λιπαντικό ΜΠΑΑΑΑΑΑΑ......

OLDMAN... Δικός σου...

n1k3man
27/10/2005, 00:00
και αντισκωριακο. λιγοτερο για καθαρισμα.. βασικα ειναι για πολλες χρησεις. δες τι γραφει απο πισω

bonepeeler
27/10/2005, 00:03
Πάντως τις ζάντες τις κάνει καινούργιες.:D


Και αν έχεις και σκουριασμένες βίδες,χώσε πράμα.

n1k3man
27/10/2005, 00:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
WD40 και λιπαντικό μάλλλον κάτι εν πάει καλά..... Διαβρωτικό ίσως.....


αντισκωριακό μπορεί....


Αλλά λιπαντικό ΜΠΑΑΑΑΑΑΑ......

OLDMAN... Δικός σου...

δες εδω: http://www.wd40.com/Brands/wd40.cfm

"WD-40 lubricates dirty or stuck locks and latches"

lubricates=λιπαινει :winka:

el_hymador
27/10/2005, 00:06
TΟ wd-40 ειναι της εταιρειας......wd-40!! Aγγλικο προϊον , το βρισκεις σε χρωματοπωλεια σε καταστηματα τυπου praktiker και σε ορισμενα βενζιναδικα. Οι ιδιοτητες του ειναι λιπαντικες , καθαριστικες , αφυγραντικες....θελει λιγο προσοχη που θα το χρησιμοποιεις στο μηχανακι σου γιατι περα των ανωτερω ειναι και ελαφρα διαβρωτικο....π.χ. σε αλουμινια καλο ειναι να μην το βαζεις, γιατι κανει σημαδια...για αλυσιδα δεν το συζηταω θα σου κανει τα o-ring φυτιλια....εγω εχω ενα παντα μαζι μου γιατι η κεντρικη κλειδαρια στο cbf κολαει συνεχεια , με το που βαζω δυο-τρεις σταγονες ολα καλα , σαν καινουργια....παρε ενα φιλε , θα σου χρησημεψει και για αλλα πολλα εκτος απο τα της μηχανης....

nikos force
27/10/2005, 00:12
συγκεκριμενα το θελω για ζαντες,οι οποιεσ ζαντες εχουν κατι μαυρα σημαδια (δεν ειναι λαδια) τα οποια σημαδια καποιοι πλυντηριαδες τα εχουν ονομασει ψωριαση και δεν φευγουν με τιποτα και ειπα να δοκιμασω και αυτο

el_hymador
27/10/2005, 00:19
α ναι ! ξερω τι λες ...κατι σημαδια πανω στα στεφανια σαν εναποθεσεις αλατων...πολυ σπαστικο!!Δεν ξερω να σου πω αν φευγουν με το wd-40 δοκιμασε με προσοχη λιγο και δες αν δουλευει...σε περιπτωση που κανει κατι μετα πλυντες με πολυ νερο....καλη τυχη.Αν δεν δουλεψει παρε καμια ανθρακονιματινη ζαντα να μην εχεις τετοια προβληματα:D

nikos force
27/10/2005, 00:23
για να δουμε...ανθρακονιματινες ζαντες???λεπτομερειες...και φυσικα τιμη...στο περιπου

sniper
27/10/2005, 00:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
δες εδω: http://www.wd40.com/Brands/wd40.cfm

"WD-40 lubricates dirty or stuck locks and latches"

lubricates=λιπαινει :winka:

ναι OK... ευχαριστώ για το μάθημα αλλά...... τις κλειδαριλες μπορεί να τις λιπαίνει...... το ίδιο και την αλυσίδα που δένω τον σκύλο....


αλλά στο μοτοσακό μου δεν το βάζω που να γεμίσει νερό......


Ρε φιλαράκο.... μιλάς χωρίς να ξέρεις...

WD-40 και λίπανση δεν πάει..... δλδ σε λίγο θα περδεύουμε το λάδι με το γράσο... Ήμαρτον!!!! (Γεωργίου speaking):lol:

periklisk
27/10/2005, 00:40
Έχουμε μπερδέψει την βούρτσα με την οδοντόβουρτσα και αυτή με τη σειρά της με την μπατανόβουρτσα....

sniper
27/10/2005, 00:40
α και που σαι... μην πιστεύεις ότι διαβάζεις... ειδικά απο την ίδια την εταιρεία.... :D

n1k3man
27/10/2005, 00:43
τι δεν ξερω δλδ!?

λιπαντικο για τις κλειδαριες ναι. εκει το χρησιμοποιω εγω στις κλειδαριες του KLX και του CB1..

και για τις κολλημενες/σκουριασμενες βιδες..

sniper
27/10/2005, 00:51
άλλο ξεσκουράζω κι άλλο λιπαίνω... μην τα μπερδεύουμε....



ΟΚ.. βάλε wd-40 στην αλυσίδα σου.... να την λιπάνεις λίγο...

αλλά πάρε κι άλλη μία να την αλλάξεις μετά.... αφού έχεις γ@μήσει τα O-rings :hypnotize

:smokin:

n1k3man
27/10/2005, 00:52
μα ποιος ειπε για αλυσιδα ρε snip!? coolarise!

εννοειται πως ΔΕΝ κανει για αλυσιδα..

periklisk
27/10/2005, 00:53
wd-40 δεν κάνει για αλυσίδες λέμε......

βάλε τηγανόλαδο καλύτερα

el_hymador
27/10/2005, 00:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
για να δουμε...ανθρακονιματινες ζαντες???λεπτομερειες...και φυσικα τιμη...στο περιπου

ρε συ πλακα σου εκανα!! ανθρακονιματινη ζαντα για να αγορασεις θα πρεπει να δωσεις προκαταβολη το xt!! ασε που αν πεσεις σε λακουβα θα γινει μ.κ.:)

bonepeeler
27/10/2005, 01:00
Κάνει για όλα τα κινούμενα μέρη που έχουν κολλήσει(σκουριά) ή για καθάρισμα από γράσα(κάνει τρομερή δουλειά).

Βέβαια εννοείται όχι σε μοτοσυκλέτα.
Μόνο τις ζάντες και κάποιες κολλημένες από σκουριά βίδες και τέρμα.

Επίσης μπορείς να βουτήξεις για καμιά ώρα τα λουκέτα σου μέσα για να σου κρατήσουν μιά ζωή.

nikos force
27/10/2005, 01:03
παλι καλα που απαντησες γιατι ειχα αρχισει να ψαχνω με αγωνια πληροφοριες και δεν εβρισκα ...το χτ το ανεφερες τυχαια η εχω αναφερει εγω οτι εχω και χτ???απλα ρωταω γιατι λεω τοσο κωλοφαρδος ειναι και το μαντψε???

el_hymador
27/10/2005, 01:04
ρε φιλε husaberg εχεις? ...sorry και εγω ο μαλακας ειπα για xt!! anyway ...στην περιπτωση αυτη λοιπον αντι για ανθρακονιματινες ζαντες , αγοραζει ενα xt και κυκλοφορεις με αυτο...ετσι η ζαντες στο husby θα μενουν καθαρες!:D

συμφωνω οτι η εταιρεια τα παραλεει λιγο με τις ικανοτητες του προϊοντος της ....στο site λεει οτι καθαριζει σχαρες απο ψησταριες....μπορει , αλλα μετα ποιος θα ξαναψησει?:confused:

...σιγα μην κανει και για ρευματισμους....εμενα που επεσε λιγο στο χερι μου οταν εβαλα λιγο σε εναν μεντεσε πορτας , ενοιωσα ενα καψιμο...ειναι κωλοχημικο , θελει προσοχη...

nikos force
27/10/2005, 01:13
και τα δυο εχω ,απλα σου λεω εμεινα κοκαλο γιατι μονο το χουζα φαινεται και λεω πλακα θα εχει να τον ξερω:beer:

el_hymador
27/10/2005, 01:34
..τωρα sorry χωρις να θελω να σε προσβαλλω αλλα ειδα στο avatar σου ενα μαυρο Motard , ε λεω xt θα ειναι .... που πηγε η Σουηδικη κιτρινο-μπλεδιλα?

αντε γεια μας:beer:

nikos force
27/10/2005, 01:38
ναι ειναι limited edition του 2005(force) μαυρο με καποια εξτρα μαμισια καλουδια

akaposto
28/10/2005, 00:00
wd40 ,το μαγικό ζουμάκι.

για την σκουριά είναι:

ΕΝΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ ΧΡΗΣΗ:

έχετε το σαπιομπουρδελακι σας που οι βίδες θέλουν 500n/m ροπή για να ξεβιδώσουν???Πολύ ωραία ψεκάζεται με το σουπερ ντουπερ wd-40 και όλα καλά.
Σε σίδερα (αλλά όχι γενικά στην μηχανή) καλό τους κάνει,τα "μαλακώνει".

Επίσης είναι πολύ καλό μια βίδα που έχει καιρό να ξεβιδωθεί να τις ρίξουμε λίγο απο δαύτο πρώτα,για να αποφύγουμε τον "τραυματισμό" της.

(α,el_hymantor, χημικό είναι αλλά δεν σε καίει αν πέσει πάνω σου-τουλάχιστον εμένα δεν με έχει κάψει ποτέ, πάω να δω αν λες αλήθεια για τα αλουμίνια
:lol: :rotflmao: :lol: )