PDA

View Full Version : Ερωτηση προς ηχοληπτες, η γνώστες του αθληματος τεσπα...



chester24
21/03/2015, 01:13
Καλησπερα παιδια!!!

Ειμαι προς αναζητηση ακουστικων για μιξη (ανοιχτου τυπου)... Μιλαμε για οικιακη χρηση.

Γιαυτο ψαχνω ενα φθηνο ακουστικο, να ειναι καλο, ηχητικα αξιοπιστο κατα την αποψη σας και επισης να ειναι φλατ...

Για πειτε οι έμπειροι...:D

George_Sp
21/03/2015, 07:35
Μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις; :)

chester24
21/03/2015, 13:28
Μέχρι πόσα χρήματα διαθέτεις; :)

Η πιστευω γυρω στα 100 - 150.... Εχω δει κατι akg κ sennheiser σε αυτη τηντιμη... Αλλα θα ηθελα και καμια γνωνη απο ατομαπου εχουν δοκιμασει καποια μονδελα...

:)

sek
21/03/2015, 15:30
Μίξη εννοείς studio ή djing;

για djing: http://www.djmarket.gr/headphones/dj-akoustika/sennheiser-hd-25sp-ii-hd-25-sp.html#.VQ1_lBbCpbs

και για τις δύο χρήσεις, τα έχω κι εγώ: http://www.djmarket.gr/headphones/dj-akoustika/sennheiser-hd-25-1-ii-10.html#.VQ2AcBbCpbs

George_Sp
21/03/2015, 16:11
http://www.thomann.de/gr/sennheiser_hd25_be.htm

chester24
21/03/2015, 16:35
Βασικα για studio χρήση..... Θελω να ειναι flat ώστε να μην "χρωματίζουν" τις συχνότητες κ να εχω όσο το δυνατόν καλυτερη "πληροφορία"...

Εγω για djiing εχω κατι Allen Heath τα οποία τα εχω 5 χρονια και ειμαι τέρμα ευχαριστημένος...

Επειδη λοιπον για την ωρα δεν εχω τα χρήματα να πάρω τα monitors που θελω, έλεγα να ψαχτω με ενα value for money ακουστικό...

sek
21/03/2015, 17:54
http://www.thomann.de/gr/sennheiser_hd25_be.htm

Αυτά είναι καλύτερη λύση.

:a013:

γιωτάς
21/03/2015, 19:09
Αυτά είναι καλύτερη λύση.

:a013:

Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά αυτά είναι closed. ΚαΤεΜε για mixing open ή semi.
Α... και καλύτερα μάζεψε λεφτά για ενα ζευγάρι nearfield.

George_Sp
21/03/2015, 19:10
Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά αυτά είναι closed. ΚαΤεΜε για mixing open ή semi.

το παλικάρι ψάχνει για studio χρήση ;)

γιωτάς
21/03/2015, 19:14
το παλικάρι ψάχνει για studio χρήση ;)

Το διάβασα. Γι αυτο λεω open.

MikeG
21/03/2015, 20:11
Για studio open για djing closed. Νομίζω είναι και προφανές.

George_Sp
21/03/2015, 20:30
Τίποτα δεν είναι προφανές. Ειδικά στο θέμα του ήχου open vs closed σηκώνει μεγάλη συζήτηση.
Για όσο δυνατόν καλύτερη πληροφορία που θέλει ο φίλος, εγώ είμαι υπέρ του closed ear.

sek
21/03/2015, 22:10
Τα open έχουν πιο "φυσικό" ήχο και θεωρούνται καταλληλότερα για studio. Ο chester24 θέλει χρήση studio στο σπίτι και όχι σε κατάλληλα μονωμένο χώρο, μάλλον είναι καλύτερα κλειστού τύπου για να μην έχει εξωτερικούς θορύβους, λέω εγώ τώρα.. :)

PetranGR
21/03/2015, 22:18
Τα open έχουν πιο "φυσικό" ήχο και θεωρούνται καταλληλότερα για studio. Ο chester24 θέλει χρήση studio στο σπίτι και όχι σε κατάλληλα μονωμένο χώρο, μάλλον είναι καλύτερα κλειστού τύπου για να μην έχει εξωτερικούς θορύβους, λέω εγώ τώρα.. :)

+1 και από εμένα.

Τα ανοιχτού τύπου ,είναι όντως πιο φυσικά σε σχέση με του κλειστού τύπου.

chester24
21/03/2015, 23:53
+1 και από εμένα.

Τα ανοιχτού τύπου ,είναι όντως πιο φυσικά σε σχέση με του κλειστού τύπου.

Οταν ειμαστε σε studio κ μιλαμε για μιξη τοτε χρειαζομαστε open η semi open.... Τα open ειναι κατασκευασμενα ετσι ωστε να μπορουν να
" διαφευγουν" (να το πω κ ετσι) καποιες συχνοτητες και ιδιαιτερα οι χαμηλες, ωστε να μην τονιζονται. Αυτο εχει ως αποτελεσμα, να ακους στα ηχεια σου, αυτο που μιξαρες πριν απο λιγο στα ακουστικα σου..

Αν χρησιμοποιησεις closed, τοτε θα ακους πολυ πιο δυνατα καποιες συχνοτητες και, μολις το βαλεις να παιξει στα ηχεια σου τοτε αυτο που θα ακους δεν θα εχει καμια σχεση με αυτο που ακουγες μεσα απο τα ακουστικα.

Tα closed χρησιμοποιουνται για ηχογραφηση. Δεν αφηνουν εξωτερικους ηχους να ακουγονται, με αποτελεσμα να ακους μονο αυτο που ηχογραφεις..

Εγω παροτι τα θελω για οικιακη χρηση, θελω open... Δεν μπορεις να μιξαρεις σωστα με closed.
Άλλα παλι τα ακουστικα για ντιτζει. Αυτα ειναι εντελως ακαταλληλα. Το ιδανικοτερο θα ηταν ενα ζευγαρι nearfield αλλα, θα ηταν ιδανικο να ειχαμε λεφτα χαχαχαχαχ:cool:

γιωτάς
22/03/2015, 00:52
Απο akg k240 και k141 ειναι σχετικα οκ με τα πρωτα τα ενισχύουν λίγο χαμηλά. Παει καιρός που τα δουλεψα. Προσωπικα εχω τα κ141mk1 και με εξυπηρετούν. Σε άλλους φαίνονται λίγο bright και κουραζουν. Τα mk2 δεν ξερω αν εχουν ιδιο χαρακτήρα. Πάντως ειναι θεμα γούστου και συνήθειας.
Συμβουλη μου: πριν πάρεις οτιδηποτε δοκίμασε το και ακου κάποιο κομμάτι που σου ειναι γνώριμο να δεις πως το χρωματίζει και γενικα πως κάθεται στο αυτί σου. Επέλεξε κάποιο μοντέλο με αποσπομενο καλώδιο

Επιμένω πως η καλύτερη λύση (αν σκέφτεσαι να το κάνεις σωστά) είναι nearfield. Πριν αγοράσεις ακουστικα, δοκίμασε να μιξαρεις με αυτά που έχεις για κάνα 3 ωρο συνεχόμενο (δε λεω 6ωρο) και θα με θυμηθείς.

Ελπίζω να βοήθησα.

chester24
22/03/2015, 01:01
Απο akg k240 και k141 ειναι σχετικα οκ με τα πρωτα τα ενισχύουν λίγο χαμηλά. Παει καιρός που τα δουλεψα. Προσωπικα εχω τα κ141mk1 και με εξυπηρετούν. Σε άλλους φαίνονται λίγο bright και κουραζουν. Τα mk2 δεν ξερω αν εχουν ιδιο χαρακτήρα. Πάντως ειναι θεμα γούστου και συνήθειας.
Συμβουλη μου: πριν πάρεις οτιδηποτε δοκίμασε το και ακου κάποιο κομμάτι που σου ειναι γνώριμο να δεις πως το χρωματίζει και γενικα πως κάθεται στο αυτί σου. Επέλεξε κάποιο μοντέλο με αποσπομενο καλώδιο

Επιμένω πως η καλύτερη λύση (αν σκέφτεσαι να το κάνεις σωστά) είναι nearfield. Πριν αγοράσεις ακουστικα, δοκίμασε να μιξαρεις με αυτά που έχεις για κάνα 3 ωρο συνεχόμενο (δε λεω 6ωρο) και θα με θυμηθείς.

Ελπίζω να βοήθησα.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχω καν nearfield... Αυτη την στιγμη μιξαρω σε κατι ακουστικα allen heath που εχω και εχω μιξαρει για αρκετες και συνεχομενες ωρες, αλλα με κουρασαν... Απλα ψαχνομαι για ενα σωστο ακουστικο το οποιο να μην ειναι ακριβο, ωστε να κανω την δουλεια μου χωρις να ενοχλω, αλλα οσο και πιο σωστα μπορει να γινει...

Αλλιως παιρνω και nearfield κατευθειαν. Παντως τα ακουστικα που λες, εχει πεσει το ματι μου πανω τους... ;)