PDA

View Full Version : Απαραιτητα εργαλεια για Do Ιt Your Self πραγματακια - Adventure 950/990



AggelakasK
21/03/2015, 15:59
Γεια χαρα σε ολους ...!!!!
Διαβαζοντας αρκετα τις τελευταιες μερες και με αφορμη το γεγονος πως καποια πραγματακια μπορουμε να τα κανουμε μονοι μας στα μοτο μας ειπα να ανοιξω αυτο το νημα ,ωστε οσοι μπορουν και θελουν να αποκτησουν καποια βασικα εργαλεια με σκοπο να λερωσουν τα χερια τους!
εδω μπορουμε να ποσταρουμε εργαλεια τα οποια θα μας ειναι χρησιμα για τα Αdv 950/990. Τα εργαλειακια που δινονται με καθε μοτο δεν λεω καλα ειναι αλλα δεν τα εχουν ολοι!! Το να αγορασεις ολοκληρες συλλογες πιστευω θα βγει ακριβοτερα απο το αγορασεις αυτα που πραγματικα χρειαζεσαι!
ευχαριστω

gefr
21/03/2015, 17:40
Θα αρχίσω με ότι μου έρχεται στο μυαλό και θα διορθώνω-συμπληρώνω στη πορεία.
Άλεν 3 για τις βίδες του αλεξινέμιου, 5 για τις βίδες των φέρινγκ, 6 για τις βίδες των τεπόζιτων, 8 για τις βίδεσ των μαρσπιέ συνοδηγού
Καρυδάκια : 10 για τούς πόλους της μπαταρίας, την ποδιά, 6 για το πορτάκι της θήκης της, 19 για τάπα λαδιού, 8 για σίτα λαδιού, στήριξη ψυγείου, δοχείου λαδιού, ασφάλειες καπ
Αγγλικό κλειδί 14 για τους καθρέπτες, 11 και 13 για εξαέρωση φρένων, 17 για πλαγιοστάτη 950, 19 για τάπα λαδιού
Γερμανικό 32 για τον εμπρός τροχό, 24 για τον πίσω
Σταυροκατσάβιδο #PZ1 για δοχείο φρένων - συμπλέκτη
Αστεράκι Τ40; για πλαγιοστάτη στα 990
Πένσα, μυτοτσίμπιδο με μύτη να μπορεί να μπεί στις τρυπίτσες της ασφάλειας στην κάτω τρόμπα συμπλέκτη
Σωλήνα 15εκ με πάσο να βιδώνει στον μπροστινό άξονα για να τον σπρώξει να βγεί αν δεν βγαίνει εύκολα, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν σφυρί

Τα εργαλεία της ΚΤΜ περιλαμβάνουν γαντζόκλειδο για την πίσω ανάρτηση αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κάτι απαραίτητο να το έχει κανείς πάντα μαζί του. Θα μπορούσαμε να κάνουμε μία δεύτερη λίστα με τα πιό εξιδικευμένα εργαλεία που λύνουμε κινητήρα.

McGyver
21/03/2015, 17:50
WD40 και duct tape.

daz
21/03/2015, 18:28
Σφυρί. :lol:

daz
21/03/2015, 18:46
Τι ακριβώς συζητάμε? Τα ελάχιστα εργαλεία που χρειάζεται να έχει κάποιος μαζί του για κάποιες εργασίες που ίσως χρειαστεί να γίνουν στην άκρη του δρόμου ή τι χρειάζεται να έχει κάποιος για γενικές εργασίες συντήρησης - επισκευής?

Γιατί τι νόημα έχει, να έχεις το καρυδάκι για το τιμόνι αν δεν έχεις γατζόκλειδο.
ΒΤW στη βίδα της τιμονόπλακας βάζουμε καρυδάκι, προέκταση, μανέλα όχι γερμανικό. (Υπάρχουν και καρυδάκια, που δεν προκαλούν φθορά ή σημάδια στην βίδα)

Πόσο απαραίτητο θεωρείτε το παχύμετρο?

Φιλεράκια χρειάζεστε?

Πόσες βίδες δεν είναι προσβάσιμες με γερμανοπολύγωνο και πόσες με καρυδάκι?

Για τι εργασίες μιλάμε? Για εξαέρωση στα φρένα μπορεί να χρειαστεί και 11 γερμανικό!

AggelakasK
21/03/2015, 18:55
Τι ακριβώς συζητάμε? Τα ελάχιστα εργαλεία που χρειάζεται να έχει κάποιος μαζί του για κάποιες εργασίες που ίσως χρειαστεί να γίνουν στην άκρη του δρόμου ή τι χρειάζεται να έχει κάποιος για γενικές εργασίες συντήρησης - επισκευής?

Γιατί τι νόημα έχει, να έχεις το καρυδάκι για το τιμόνι αν δεν έχεις γατζόκλειδο.
ΒΤW στη βίδα της τιμονόπλακας βάζουμε καρυδάκι, προέκταση, μανέλα όχι γερμανικό. (Υπάρχουν και καρυδάκια, που δεν προκαλούν φθορά ή σημάδια στην βίδα)

Πόσο απαραίτητο θεωρείτε το παχύμετρο?

Φιλεράκια χρειάζεστε?

Πόσες βίδες δεν είναι προσβάσιμες με γερμανοπολύγωνο και πόσες με καρυδάκι?

Για τι εργασίες μιλάμε? Για εξαέρωση στα φρένα μπορεί να χρειαστεί και 11 γερμανικό!
.....ναι εχεις δικιο ...μιλαμε για εργασιες οπου δεν χρειαζεται εξειδικευση ...πχ. μια αλλαγη λαδιων , μια αλλαγη σαμπρελας (λυσιμο ροδας), ενα τεντωμα στην αλυσιδα, μια αλλαγη λαμπας, μια αλλαγη στα τακακια, ενα ξεμονταρισμα στα πλαστικα ...απλα πραγματα που οι περισσοτεροι εχουν κανει ή εχουν σκεφτει να κανουν !

DrBig
21/03/2015, 18:59
Το να αγορασεις ολοκληρες συλλογες πιστευω θα βγει ακριβοτερα απο το αγορασεις αυτα που πραγματικα χρειαζεσαι!

Αυτο ειναι τραγικο λαθος!
Αν απο την αλλη θελεις μονο τα βασικα, σε καλυπτουν τα εργαλεια της ΚΤΜ

gefr
21/03/2015, 21:30
Ο αρχικός συγγραφέας ρωτάει για τα εργαλεία που έχει η θα έπρεπε να έχει το τσαντάκι της ΚΤΜ.

daz
21/03/2015, 22:13
Ο αρχικός συγγραφέας ρωτάει για τα εργαλεία που έχει η θα έπρεπε να έχει το τσαντάκι της ΚΤΜ.

Τα εργαλεία που έχουμε συνέχεια μαζί μας είναι για μια ώρα ανάγκης. Πρέπει να πιάνουν τον λιγότερο δυνατό όγκο να ειναι όσο πιο ελαφριά γίνεται και να κάνουν όσο περισσότερες δουλειές μπορούν.

Μια μικρή εργαλειοθήκη στο σπίτι μας μπορεί να έχει κάποια επιπλέον εργαλεία για τις βασικές εργασίες.

Αυτό νομίζω ότι ρωτάει.

Για να αλλάξεις τα πίσω τακάκια δεν χρειάζεται ένα μικρό ζουμπαδάκι ή μακρύ και λεπτό κατσαβίδι και ένα σφυράκι, για τον πίρο? Στο δρόμο μπορεί να γίνει με μια πρόκα και μια πέτρα. Ή με ένα αλλενάκι και ένα γαλλικό.

Γνώμη μου είναι πως όσο ασχολείται, ακόμα και με τις βασικές μόνο εργασίες, τόσο περισσότερα θα χρειάζεται.
Και όσο περισσότερα θα αποκτά, τόσα περισσότερα θα επιχειρεί.
Και όσο περισσότερα επιχειρεί τόσο πιο πολλά θα του λείπουν. :lol:

Προσοχή ρε, δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα! Από ένα σημείο κι έπειτα δεν υπάρχει γυρισμός. :lol:

MG-KTiNoS
22/03/2015, 10:08
Γεια χαρα σε ολους ...!!!!

εδω μπορουμε να ποσταρουμε εργαλεια τα οποια θα μας ειναι χρησιμα για τα Αdv 950/990.
ευχαριστω


Φίλε μου Αγγέλακα για το μηχναάκι που λες, πάρε όσο πιο πολλά μπορείς.
Εκτώς αν Τρίτες και Τετάρτες...
Πάς πας μάστορα.
:D

AggelakasK
22/03/2015, 10:21
Ο αρχικός συγγραφέας ρωτάει για τα εργαλεία που έχει η θα έπρεπε να έχει το τσαντάκι της ΚΤΜ.
ναι ακριβως αυτο! Νομιζω πως θα βοηθουσε αρκετα , μιας και υπαρχουν παιδια που οντως γνωριζουν και επειδη υπαρχουν και αλλα τοσα παιδια που θελουν να στησουν μια καλη εργαλειοθηκη ...
Αν ο διαχειριστης θεωρει ακυρο το ολο νημα παρακαλω να το διαγραψει ..
Στο ψαξιμο λοιπον συμπληρωνω και εγω..
Αλεν 8mm, 10mm
tORX

γερμανικα

Pan (dvs)
22/03/2015, 10:22
Σφυρί. :lol:

Και καλεμι.


Τα εργαλεια της εργαλειοθηκης ειναι αρκετα.Απο εκει και περα κανα δυο καλωδια,δεματικα,μονωτικη και ο κοσμος ολος.

devil's animal
22/03/2015, 10:31
Ο αρχικός συγγραφέας ρωτάει για τα εργαλεία που έχει η θα έπρεπε να έχει το τσαντάκι της ΚΤΜ.

το μεγαλυτερο και καλυτερο εργαλειο για ενα τετοιο τσαντακι ειναι το τηλεφωνο της οδικης βοηθειας...

DrBig
22/03/2015, 10:39
Ωραια λοιπον...http://www.ktm950.info/how/Orange%20Garage/Tools/Toolkit%20HOW-To/Toolkit%20HOW-To.html

alexzafeir
22/03/2015, 11:52
Νομιζω αυτο θα καλυψει αρκετα
http://www.e-shop.gr/set-25-tem-tactix-katsabidia-mini-kastania-me-mytes-karydakia-kasetina-900225-p-TLS.150014

και κανα δυο καλα γερμανικά κλειδια- καστανια για τους τροχους

gefr
22/03/2015, 14:18
Στο ψαξιμο λοιπον συμπληρωνω και εγω..
Αλεν 8mm, 10mm

Οι βίδες της σχάρας είναι Μ8 και χρειάζονται κλειδί άλεν 6
Καλό θα ήταν να γίνουμε πιό συγκεκριμένοι. Η λίστα με τα εργαλεία της ΚΤΜ + κάποια που χρειαστήκαμε στην πορεία. Ο DrBig κάλυψε το θέμα των οριτζιναλ εργαλείων.

crfouras
23/03/2015, 14:34
εγω ειχα αγορασει αυτο......http://www.amazon.fr/Facom-R2NANO-PG-Coffret-compact-serrage/dp/B0043C7FQI και σε συνδυασμο με τα βασικα εργαλεια της ΚΤΜ ημουν παντα οκ............για τα βασικα ομως........
Ωστοσο λογω πολυαριθμων ψυχαναγκασμων κ ανασφαλειων.......εχω ενα tail-bag, το οποιο εχει............
1. δυο μεγαλους λεβιεδες για επισκευη-αλλαγη σαμπρελας κ 6 μικρους που απλα σου κανουν πιο ευκολη τη ζωη
2. δυο σαμπρελες (μια 21 μια 18) αν κ με μια 21ιντσων κανεις την δουλεια σου κ για το εμπρος ελαστικο αλλα κ για το πισω, μεχρι να φτασεις στον πολιτισμο κ να την αντικαταστησεις
3. wd40
4. σπρει αλυσιδας
5. μια ασφαλεια αλυσιδας, αναλογα το μοντελο που εχεις (για την δικη σου περιπτωση 525)
6. σε δυο μπουκαλακια απο φαρμακειο, βαζεις στο ενα υγρα φρενων κ στο αλλο λαδι ATF για τον συμπλεκτη
7. μια υφασματινη ταινια
8. ζιπακια
9. τρομπα χειρος ή καλυτερα αμπουλες CO2, τις οποιες πουλανε στα ποδηλαταδικα ή κ στα αξεσουαρ μοτο για να φουσκωσεις γρηγορα ενα ελαστικο
10. ενα κλειδι για τον πισω κ εμπρος τροχο (παρε κ ενα καρεδακι, 17 αν θυμαμαι, για να το χρησιμοποεισεις οταν θα θελησεις να ρυθμισεις προφορτιση εμπρος ελατηριων)
11. εναν φακο κεφαλης
12. πενσα - μυτοτσιμπιδο
13. μανετες φρενου-συμπλεκτη
14. υποξικη κολλα
15. ενα κοπιδη
16. σειρα με αλεν μεγαλου μηκους, απο την μια τουλαχιστον μερια πολλαπλων κατευθύνσεων
17. Λαδι οτι φορας για τυχων συμπληρωμα
18. φαστ επισκευης ελαστικων

αυτα κ αλλα.............πολλα, αναλογα με το που θα ταξιδεψεις, ποσο μακρια απο αστικα κεντρα κ ποσο τρελος εισαι για να τα κουβαλας ολα αυτα!!!!
Εγω παντως σε μεγαλα ταξιδια βολτες κτλ κτλ δε μου χρειαστηκαν ποτε...........αλλα χρειαστηκαν σε φιλους που δεν κουβαλαγανε τιποτα μαζι τους!!!! Παραδειγμα ο spyro που αλλαξαμε σαμπρελα τελικα πανω στην εθνικη κατα την διαρκεια του 13ου 36ωρου...........
στα μαθηματα on-off του χελιωτη, οταν ο mariner, ειχε μια πτωση με αποτελεσμα να σπασει το τζαμακι της πισω τρομπας φρενου........κ με την κολλα, ταινια κ υγρα, καταφερε να συνεχισει την βολτα κ γυρισε ασφαλης σπιτι του.
Ολα μπορει να ακουγονται υπερβολικα για καποιον, αλλα δυστυχως ποτε δεν ξερεις τι θα χρειαστεις!!! Εγω απλα εχω αποφασισει να ειμαι τουλαχιστον καλλυμενος για καποια βασικα κ απλα πραγματα τα οποια ειμαι σε θεση να επισκευασω, οταν κ αμα χρειαστει κ φυσικα να συνεχισω την βολτα μου!!!!

AggelakasK
23/03/2015, 15:42
Eυχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις!!

billgeo
24/05/2015, 01:46
Πολυ καλο θρεντακι!

Να προσθεσω για το κιτ-κατω-απο-τη-σελα ενα μικρο φακο led και ενα απλο πολυεργαλειο (πενσα, μαχαιρακι, κτλ)

gefr
27/05/2015, 15:08
Θα γίνω πάλι κακός και θα υπενθυμίσω οτι μιλάμε για εργαλειοθήκη εκτάκτου ανάγκης για να την έχουμε μαζί μας σε εκδρομή, όχι εργαστήριο στο γκαράζ (σπίτι μας), όπου όποιες υπερβολές είναι επιτρεπτές. Στην εκδρομή το βάρος και ο όγκος είναι κρίσιμα. Στο εργαστήριο το κόστος κυρίως.
Γειά χαρά.

toyar
27/05/2015, 15:11
στο αρχικο μηνυμα δεν μιλαει για εργαλειοθηκη εκτακτης αναγκης:)

iKTM
04/01/2016, 20:12
Καλησπερα κι απο εμενα - το πρωτο μου μηνυμα ειναι αυτο:

Να προσθεσω οτι στο 990ADV ΔΕΝ υπαρχει μπουζοκλειδο μεσα στην στανταρ εργαλειοθηκη!!!
Ολως περιεργως, το 950 ειχε μεσα στο τσαντακι...αλλα αφαιρεθηκε επισημως για το 990.

Οσοι εχετε 990 βεβαιωθειτε οτι δεν το εχετε και βεβαιως εαν το χρειαζεστε (μετα απο...κολυμπι σε ποταμι "μπορει" να χρειαστει να ανοιξετε τους κυλινδρους για να πεταχτει/φυγει το νερο ενεργοποιωντας την μιζα, μεταξυ κι αλλων βεβαιως ενεργειων) φροντιστε να το προμηθευτειτε.

Εδω υπαρχει και ενα ζητημα ... ειναι 16mm ΛΕΠΤΟΥ τοιχωματος! Δεν κανουν λοιπον ολα τα 16mm μπουζοκλειδα. Το οριτζιναλ το βρισκετε απο την ΚΤΜ αλλα βγαινει απαγορευτικα ακριβο (για ενα εργαλειακι). Λενε (πηγη: http://www.ktm950.info) οτι της Yamaha ειναι to ιδιο με κωδικο P/N: 5TA-2814F-00-00 (στο ~1/5 της τιμης). Δεν το εχω τσεκαρει. Εαν καποιος μαθει μπορει να μας ενημερωσει για αυτο το τοσο απαραιτητο εργαλειο.

virus
04/01/2016, 21:49
μπορεις να πας στα beta (http://www.beta-tools.com/catalog/articles/view/956E/__lang_en/__catlang_el/__catalog_beta/__filters_) που εχουν λεπτα καρυδακια μπουζι με εξαγωνο καρε εξωτερικο και 3/8 εσωτερικο.

daz
04/01/2016, 22:18
Δεν χρειάζεται τόσο ακριβό μωρέ για μια φορά στο τόσο! Τo carolus που έχω στη μηχανή μου είναι πιο λεπτό από 16αρι μακρύ καρυδάκι και λίγο πιο λεπτό ακόμα και απ' το παλιό dowidat μπουζοκαρυδάκι που έχω στην εργαλειοθήκη μου. Επίσης είναι μαγνητικό και βγαίνει και σε 3/8 και σε 1/2 καρέ ενώ μπορεί αντί για καστάνια να μπει εξωτερικά και 17αρι πολύγωνο. Τιμή κάπου στα 5 ή 7 ευρώ για το 1/2 νομίζω.

Κάποιες φορές όμως χρειάζεται εχτρα λεπτό το οποίο πιο πολύ έχει θέση σε σπέσιαλ τουλς. Δε νομίζω να χρειάζεται τέτοιο το κτμ. Ένα λεπτό μπουζοκαρυδάκι είναι πιστεύω υπεραρκετό.

TOMASKTM
04/01/2016, 22:18
Σταυροκατσάβιδο #PZ1 για δοχείο φρένων - συμπλέκτη. αυτα τα κωλοβιδάκια pz ειναι ή ph;;;;;

Mariner
04/01/2016, 22:37
αυτα τα κωλοβιδάκια pz ειναι ή ph;;;;;

PH είναι

daz
04/01/2016, 22:47
Ότι και να είναι πρόσεξε γιατί έχουν διάφορα μεγέθη. Μπορεί να είναι ph2 ή ph3 (πιθανότερο το πρώτο)


edit.. Αν αυτές οι βίδες είναι ψιλοκολλημένες μη τις χτυπήσεις. Βρες ένα καλό κατσαβίδι στο σωστό νούμερο και κάνε ότι τις βιδώνεις, πριν προσπαθήσεις να τις ξεβιδώσεις.

Μετά μη τις σφίξεις πολύ, απλά σφίξε εναλλάξ με ελάχιστη δύναμη.

Road Pirat
05/01/2016, 00:07
Για μπουζόκλειδο υπάρχει και το koken με τα ελάσματα, πολύ λεπτό σε σύγκριση με 16 mm facom καρυδάκι και πολύ καλή συγκράτηση με τα ελάσματα . Τιμή 13.5 ευρό σε 1/2. Παίρνει και κλειδί αν δεν υπάρχει καστανιά αλλά δεν θυμάμαι το μέγεθος

daz
05/01/2016, 00:32
Που βρήκες το κοκέν με 13 ευρώ?

vaska
05/01/2016, 09:38
χαχαχαχα πρωινιάτικο θα τρολάρω.

Πάρτε και κανένα ζευγαράκι γάντια μιας χρήσης, θα γίνετε που θα γίνετε μουν.... από τα γράσα και τις μουτζούρες, να μπορείτε να φορέσετε και γάντια μετά. Κάνουν και για άλλες χρήσεις πχ αν τα γάντια σου βάζουν νερά και ξυλιάζεις, φοράς ένα ζευγαράκι μιας χρήσης από μέσα και όλα κομπλέ.

Αλλά αναρωτιέμαι πόσο μακρυά μπορείς να πας με ένα ΚΤΜ???

:p

daz
05/01/2016, 12:19
Αλλά αναρωτιέμαι πόσο μακρυά μπορείς να πας με ένα ΚΤΜ???

:p

Είπε αυτός που οδηγεί BMW.....




περιμένοντας τον τοπικό μοντ να σφουγγαρίσει τις βαλβολίνες που άφησε πίσω του!

:lol:

vaska
05/01/2016, 13:16
Είπε αυτός που οδηγεί BMW.....




περιμένοντας τον τοπικό μοντ να σφουγγαρίσει τις βαλβολίνες που άφησε πίσω του!

:lol:

Το δικό μου ρε δεν χαλάει (δεν κάνει χλμ αφού) μέσα στο γκαράζ

Road Pirat
05/01/2016, 13:51
Που βρήκες το κοκέν με 13 ευρώ?

Σε ένα μαγαζί στον Πειραιά , τι ακριβό είναι ?349953349954

daz
05/01/2016, 15:24
Όχι για κοκεν είναι καλή η τιμή. Πρέπει να περάσω και εγώ μια βόλτα απ' αυτό το μαγαζί.. :beer:

freco
05/01/2016, 16:34
Τι είναι το κοκέν ρε παιδιά; Ελληνιστί το μπουζοκλειδο;

daz
05/01/2016, 16:43
Τι είναι το κοκέν ρε παιδιά; Ελληνιστί το μπουζοκλειδο;

Μάρκα είναι. Ιαπωνικά! :)

Road Pirat
05/01/2016, 16:45
Τι είναι το κοκέν ρε παιδιά; Ελληνιστί το μπουζοκλειδο;

Όχι κατασκευαστής εργαλείον, ότι έχει σχέσει με καρυδάκια και καστάνιες. Made in Japan παρακαλώ :smokin:

MISKIN
05/01/2016, 17:42
Σε ένα μαγαζί στον Πειραιά , τι ακριβό είναι ?

Ποιος έχει ΚΟΚΕΝ στο Πειραιά;

TOMASKTM
05/01/2016, 20:16
Για μπουζόκλειδο υπάρχει και το koken με τα ελάσματα, πολύ λεπτό σε σύγκριση με 16 mm facom καρυδάκι και πολύ καλή συγκράτηση με τα ελάσματα . Τιμή 13.5 ευρό σε 1/2. Παίρνει και κλειδί αν δεν υπάρχει καστανιά αλλά δεν θυμάμαι το μέγεθος

παίζει να μετρήσεις το πάχος σε αυτό το σημείο;

349959

Road Pirat
05/01/2016, 20:47
παίζει να μετρήσεις το πάχος σε αυτό το σημείο;

349959

Θα το δω όταν πάω σπίτι

edit. αυτό που μου ζήτησες 1.1mm, D 21mm, L 70mm

daz
06/01/2016, 14:45
Αυριο θα μετρήσω και το carolus καθότι έχει την μισή τιμή (και από περιέργεια).

Πάντως τέτοιες διαστάσεις μπορείς να τις βρίσκεις εύκολα και με ακρίβεια από το σαιτ του κατασκευαστή ή από κάποιον κατάλογο (on line ή pdf).
Στα σοβαρά εργαλεία οι διαστάσεις έχουν μηδαμινές έως ανύπαρκτες διαφορές το ένα με το άλλο, οπότε οι διαστάσεις είναι αυτές που αναφέρονται στους καταλόγους χωρίς αποκλείσεις.

Επίσης μπορείς να βρεις κάποιο διαφορετικό μοντέλο που είναι πιο κατάλληλο για την δουλειά που το θέλεις. Μπουζοκαρυδάκια πχ δεν έχει μόνο έναν τύπο. Έχει πολλές επιλογές.