PDA

View Full Version : ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ YAMAHA TW (TRAILWAY) 125cc



vasilis26
21/03/2015, 16:46
καλησπέρα παιδιά ! Συγγνώμη αν το τόπικ υπάρχει ήδη! αν όντως υπάρχει παρακαλώ να μου στείλετε το link αλλιώς αν ξέρετε να με βοηθήσετε!

Επιθυμώ να ΛΥΣΩ μια yamaha tw 125 τελείως να την βάψω , γενικά να την κάνω καινούρια από την αρχή εκτός από τον κινητήρα.

Έχετε καμμιά ιδέα; :)

SHOOTER045
21/03/2015, 16:54
Αν δεν έχεις μανιουλ βγάλε όσες φωτογραφίες μπορείς περισσότερες.
.κυρίως από εξαρτήματα που δεν φαίνονται.
Σταθεροποιησε την μότο και ξεκινα σέλα, τεποζιτο, μοτέρ ηλεκτρικά.
Αν υπάρχουν συνδέσεις ηλεκτρικών με διαφορετικά χρώματα η αλλαγμενες φυσες σημείωσε με χαρτοταινια ποίο πάει που.
Καλή αρχή και δώσε φώτο

vasilis26
21/03/2015, 16:59
ψάχνω manual ή αλλιώς εγχειρίδιο αλλά δεν υπάρχει στα Ελληνικά. :/
Είμαι γενικά άσχετος με αυτά .. ο πατέρας μου δε έχει μια "ιδέα" λόγω το ότι είναι β. αρχιτέκτονας αλλά μην νομίζεις πως ξέρει..απλά γνωρίζει το "μονοπάτι".. Φοβάμαι μην κάνουμε καμιά βλακεία..και μετά τρέχουμε. Γνωρίζετε να υπάρχει κάποιο εγχειρίδιο στα Ελληνικά; Ίσως αν πάρω τηλ την αντιπροσωπία της yamaha να έχουν;

Black Mamba
21/03/2015, 17:12
Μπες εδω να σου βγουν τα ματια στο διαβασμα...
http://advrider.com/forums/showthread.php?t=422523&highlight=tw125

Καλη συνεχεια!
:wave2:

vasilis26
21/03/2015, 17:16
ευχαριστώ πολύ black Mamba! Αν και έχω Lower στα Αγγλικά ( σιγά το πτυχίο θα μου πεις τώρα) θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη αλλά πιο πολύ ψάχνω κάτι στα Ελληνικά. :)

Tedvj23
21/03/2015, 18:12
Καλη αρχη και πολλες φωτο να περνουμε ματι..:beer:

vasilis26
28/03/2015, 12:44
Παιδιά καλησπέρα και πάλι! Λοιπόν χθες έγινε η μεταβίβαση της μηχανής ( απλά μέρες πριν είχαμε συμφωνήσει προφορικά για το deal της TW).. Επισήμως πλέον είναι στην κατοχή μου. Το 1ο μου βήμα είναι είτε να την πάω σε κάποιον μάστορα είτε να την λύσω μόνος μου ( έιμαι σχετικά άσχετος με αυτά ). Θα δω.. Σκοπός μου είναι να την "αναστήσω" από την αρχή ..;) :D .


YΓ : Φωτογραφίες πως ανεβάζουμε;

vasilis26
04/04/2015, 10:58
333578


Παιδιά το μηχανάκι το λύνω σιγά σιγά.. Έχω ένα θέμα με τις βίδες του κινητήρα ( θέλω να τον κατεβάσω κάτω) . Είναι Τ-Ο-Σ-Ο σκουριασμένες που δεν γυρνάνε.. Το χω πλακώσει στο WD-40 αλλά τίποτα.. Αερόκλειδο δεν έχω... καμιά ιδέα ; :look:

Στο θέμα αλυσίδας τι μάρκες μου προτείνετε ; πχ αλυσίδα των 15€ είναι καλές;

sapila racing
04/04/2015, 13:06
333578


Παιδιά το μηχανάκι το λύνω σιγά σιγά.. Έχω ένα θέμα με τις βίδες του κινητήρα ( θέλω να τον κατεβάσω κάτω) . Είναι Τ-Ο-Σ-Ο σκουριασμένες που δεν γυρνάνε.. Το χω πλακώσει στο WD-40 αλλά τίποτα.. Αερόκλειδο δεν έχω... καμιά ιδέα ; :look:

Στο θέμα αλυσίδας τι μάρκες μου προτείνετε ; πχ αλυσίδα των 15€ είναι καλές;

Ρίξε αφθονο WD40 και περίμενε μερικές μέρες μεχρι να ξαναπροσπαθήσεις. Κοίτα να εχεις σωστά κλειδιά καρυδάκια η γερμανοπολύγωνα!
Αλυσίδα με 15 Ευρω κανει για μπρελόκ μόνο.

καλή συνέχεια! :beer:

vasilis26
04/04/2015, 14:30
Έχω όλα τα κλειδιά απλά θέλει αερόκλειδο..Θα δω τι θα κάνω..

Έχεις να μου προτείνεις κάποια αλυσίδα; DID? Οι "σχετικά" καλές από τι τιμές ξεκινάνε; :confused:

Flinis
04/04/2015, 19:23
Έχω όλα τα κλειδιά απλά θέλει αερόκλειδο..Θα δω τι θα κάνω..

Έχεις να μου προτείνεις κάποια αλυσίδα; DID? Οι "σχετικά" καλές από τι τιμές ξεκινάνε; :confused:

Βασίλη καλή αρχή. Η DID προτείνει για το TW 125 την 428VX με 122 links για μοντέλο 98-01 και 428VX με 126 links για μοντέλο 02-04. Πολύ καλή, με x-rings και τιμή 75 με 80 ευρώ.
Καλή συνέχεια.

vasilis26
06/04/2015, 00:49
ευχαριστώ πολύ Flinis! :D Το μηχανάκι είναι με το σκελετό μόνο τώρα. Όλα τα κομμάτια αφαιρέθηκαν όπως πλαστικά , ρόδες , τιμόνι , κινητήρας , ντεπόζιτο τα πάντα όλα. Επόμενο βήμα τρίψιμο καλό και βάψιμο του σκελετού , των πλαστικών και το ντεπόζιτο-εξάτμιση.. Αλλά βρε παιδιά σε φανοποιια ζητάνε ( γνώμη μου πάντα σε μέρες δύσκολες που ζούμε) τρελά ποσά.. Ένας από 500€ μου είπε στο αφήνω 400€ και άλλους 5 που ρώτησα μου λέγανε από 350€ έως 400€ . 1 Βρήκα με 300€ αλλά δεν μου γέμιζε το μάτι...Τι να κάνω; Να ασχοληθώ μόνος μου; έχω δει σε αυτό το φόρουμ διάφορα για το βάψιμο αλλά δεν έχω εργαλεία ( πιστόλι βαφής και κομπρεσέρ).. Αυτά τα πιστόλια βαφής που πουλάνε στα πράκτικερ με 65€ κάνουν; τι λέτε;

taisteal
06/04/2015, 00:54
Πολλα τα χρηματα που ζητανε.
Αν ξερεις απο βαψιματα το κανεις και μονος σου,εδω μεσα εχει ολες τις τεχνικες.
Αν δεν εχεις ξανασχοληθει πιθανο να μην βγει καλο το αποτελεσμα.
Κανενα φιλο δεν εχεις που να ξερει,να σε βοηθησει;;

Υ.γ Για τα εργαλεια βαψιματος κτλ δεν εχω ιδεα
Καλη αρχη παντως

:beer::beer:

vasilis26
06/04/2015, 00:57
κάποια βασικά ξέρω..αλλά εργαλεία δεν έχω..

Για φίλο δεν νομίζω να παίζει κάτι τώρα..ίσως αργότερα αλλά ξέρεις πως είναι να είσαι στο περίμενε..
Σε ευχαριστώ πολύ , προσπαθώ εννοείται πως σιγά σιγά θα ανεβαίνουν φωτό. Ήδη η 1η πάνω - πάνω ανέβηκε.


ΥΓ http://www.e-shop.gr/pistoli-bafis-ilektriko-black-decker-150watt-quick-clean-bdps400-p-TLS.020329 τέτοιο λέτε να κάνει;

taisteal
06/04/2015, 01:06
Περιμενε μεχρι αυριο να μπουν οι ειδικοι των εργαλειων να σου πουν

toyar
06/04/2015, 06:01
μια και περνεις προσφορες ρωτα για ηλεκτροστατικη στον σκελετο

vasilis26
06/04/2015, 13:47
αυτό που έδειξα στο Link κάνει για βαφή σκελετού και πλαστικών; http://www.e-shop.gr/pistoli-bafis-ilektriko-black-decker-150watt-quick-clean-bdps400-p-TLS.020329

notakos600
06/04/2015, 14:04
αυτό που έδειξα στο Link κάνει για βαφή σκελετού και πλαστικών; http://www.e-shop.gr/pistoli-bafis-ilektriko-black-decker-150watt-quick-clean-bdps400-p-TLS.020329

Χρειάζεσαι ένα κομπρεσέρ τουλάχιστον 50lt και ένα πιστόλι βαφής.
Αυτά είναι τα βασικά για να ξεκινήσεις.
Και φυσικά κάποιον που ξέρει για να σου δείξει.
Ότι κι αν αποφασίσεις πάντως, δεν θα χρειαστεί να πληρώσεις 400-500 ευρώ, ούτε τα μισά βασικά.

vasilis26
06/04/2015, 14:43
Ευχαριστώ πολύ notakos600 θα σας ενημερώνω όταν θα έχω νέα :)

spyros33f
06/04/2015, 15:25
Μπορείς να αγοράσεις χρώματα αυτοκινήτων έτοιμα σε σπρέι.ότι θες

giorgos.bmw
06/04/2015, 20:31
Όταν ξεκινάς να κάνης ανακατασκευή πρέπει να έχεις τουλάχιστον τα βασικά εργαλεία άμα δεν θες να σου πάει ο κούκος αηδόνι. Πρέπει να ξεκινήσεις με τα βασικά όπως σου είπε και ο notakos. Για τα υλικά βαφής έχει φτηνά έχει ακριβά αλλά έχει και πανάκριβα. Εσύ θα αποφασίζεις με τη θα βάψης και με τη ξέρης να βάψης. Ενδεικτικά τα υλικά φανοποιείας βαφής για το trail μου στοίχησαν 280€ ενώ για την Vespa με τη διπλάσια επιφάνια μου στοίχησε 165€. Καλή συνέχεια και οπλίσου με υπομονή και κουράγιο. :beer:

vasilis26
07/04/2015, 00:23
Καλησπέρα Γιώργο το έχεις επιχειρήσει και εσύ; :) Μπορείς αν θες να μου στείλεις κάποιο μήνυμα εδώ να με καθοδηγήσεις;

toyar
07/04/2015, 05:43
προσωπικη γνωμη για οικονομικη λυση:
αν ξαναεκανα τωρα το δικο μου θα εβαφα σκελετο-ψαλιδι με πινελο και οχι σπρει
το σπρει κανει καλυτερη επιφανεια αλλα στον σκελετο οι επιφανειες ειναι μικρες και κρυμενες
με το πινελο θα ειχα παχυτερες στρωσεις πολυ πιο γρηγορα ευκολα ελεγχομενα και οικονομικα
και στο τελος το καλυτερο βερνικι για προστασια σε παχυ στρωμα
βεβαια εγω δεν ειχα κομπρεσερ πιστολι και χωρο
τεποζιτο γινεται καλο με σπρει αλλα τον σημαντικοτερο ρολο παλι τον εχει το βερνικι
τα πλαστικα θελουν αλλα υλικα και τεχνικες αν ειναι αβαφα θα κοιταγα να τα επαναφερω με θερμοπιστολο
αυτα.......:)

steliosp.
07/04/2015, 17:49
Πλάκα πλάκα, έχω την ίδια απορία. Υπάρχει κάτι απαγορευτικό στη χρήση ηλεκτρικού πιστολιού για βαφή;
Σίγουρα ένα κομπρεσσερ σου λύνει τα χέρια και όχι μόνο σε θέματα βαφής, αλλά για τον εντελώς DIyer ερασιτέχνη, μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά(έστω και με περισσότερο κόπο) ένα ηλεκτρικό;

giorgos.bmw
07/04/2015, 19:34
Σίγουρα δεν έχει καμία σχέση το μπιστόλι του αέρα με το ηλεκτρικό. Η βαφή με των αέρα δεν είναι εύκολη, θέλει ώρες προπόνησης για να μάθεις να βάφεις. Δηλαδή ανάλογα με το τη θες να ρήξης ( στόκο – πλαστικοποιητή – χρώμα - βερνίκι ) πάνω σε τη ( σκελετό – ρεζερβουάρ – πλαστικά ) πρέπει να ξέρεις τη μπεκ θα έχεις τη πίεση αέρα τη ρύθμιση αναλογίας αέρα – χρώματος τη βεντάλια ( οριζόντια – κάθετη ), είναι πολλά που πρέπει να μάθεις. Το ηλεκτρικό μπιστόλι κάνη για κάγκελα είναι σαν να βάφεις με σπρέι. Δεν θέλω να σε απογοητέψω αλλά το βάψιμο είναι μεγάλη τέχνη που σίγουρα την μαθαίνεις αλλά όχι από την μια μέρα στην άλλη. Αφού σε τρώει ο κώλο σου να κολλήσεις το μικρόβιο της ανακατασκευής ( ας πρόσεχες ) ξεκίνα σιγά σιγά να ψάχνεις να ρωτάς και εδώ είμαστε όλοι για να βοηθήσουμε. ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ κανένας μας δεν τα κατάφερε με την πρώτη.