PDA

View Full Version : Χαμήλωμα τρανσαλπ 600



ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
21/03/2015, 20:41
332762Χαμήλωμα τρανσαλπ 600

για χρόνια έψαχνα να βρω τρόπο να χαμηλώσω το τρανσαλπ μου. Ο λόγος είναι ότι έχω κοντά πόδια και πατούσα ίσα με της μύτες των παπουτσιών μου, με αποτέλεσμα μα πέφτω σταματημένος στο ξεκίνημα η στο σταμάτημα της μότο, Μου έλεγαν οι περισσότεροι να κατεβάσω το μπροστινό στης τιμονοπλακες 2 πόντους και να το αφήσω και να μην κάνω τίποτε άλλο. Μου έλεγαν για μετατροπές στο μοχλικο, η ανταπτορες για χαμήλωμα, που ψάχνοντας είδα ότι όλα αυτά είχαν σοβαρά προβλήματα είτε σπάζοντας το μοχλικο είτε σπάζοντας την ανάρτηση
Αγόρασα λοιπόν μια ανάρτηση μεταχειρισμένη και άρχισα το κόψε ράψε για να κοντύνω το αμορτισέρ Ευτυχώς έχω τόρνο και σαν υδραυλικός γνωρίζω τα υδραυλικά κυκλώματα και τελικά όταν την ετοίμασα με τα λάδια και τα ξίδια της η σελλα από τα 85 εκατοστά που είναι από την honda κατέβηκε στα 77 εκατοστά Με αυτόν τον τρόπο πατούσα με ολόκληρο το πέλμα και με τα δυο πόδια Δεν μου άρεσε πολύ γιατί με 2 άτομο και φορτίο κάνοντας βόλτα πρέπει να έβρισκε η ρόδα στο φτερό επάνω σε κάποια μεγάλη λακουβα, εάν και κατέβασα 2 εκατοστά της πλάκες μπροστά και η μοτο ήταν πολύ χαμηλή δεν ήμουν ευχαριστημένος
Έχοντας τα δεδομένα το τι και πως έκανα στην εξτρά ανάρτηση ξηλώνω την ανάρτηση από την μοτο και την κόβω λιγότερο για να μην χαμηλώσει τόσο η μοτο.
Κάνω και το ανάλογο σέρβις λαδόξιδα κλπ την βάζω επάνω στην μοτο, ρυθμίζω ελατήριο, βάζω της μπουκάλες μπροστά να εξέχουν 16 χιλιοστά επάνω από της πλάκες (μετά από πολλές βόλτες για να πετύχω το καλύτερο) και το μηχανάκι έχει ύψος σελλας 81 εκατοστά Δηλαδή 4 εκατοστά πιο κάτω από την honda.
Δουλεύει τέλεια και κρατάει μια χαρά ,
κόστος συνολικό μαζί με την εξτρά ανάρτηση που αγόρασα για να πειραματιστώ 150 ευρώ Και πολύ προσωπική εργασία

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
21/03/2015, 20:42
2332763

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
21/03/2015, 20:44
3327643

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
21/03/2015, 20:44
4332765

DrBig
21/03/2015, 21:01
Πιστευω θα ηταν πιο ευκολο αν εβαζες λιγο μακρυτερα λαμακια στο μοχλικο....

Λευκάδιος
21/03/2015, 21:26
99% μπαίνει και αμορτισέρ απο ντομινειτορ 1988-94 που είναι κοντύτερο περίπου 2.5 με 3 εκατοστά.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
21/03/2015, 21:27
το μοχλικο δεν το πειράζεις δεχεται τεράστιες διναμεις . οι πατεντες με τα λαμακια δεν πιανουν ειδα λαμακια που οι τρυπες από εκει που περνουσαν οι βιδες ειχαν γινει οβαλ η ακομα και ειχαν σκιστη. το χαμηλωμα της σελας δεν είναι ότι καλυτερο γιατι δοκιμασα χαμηλωμενη και πονεσε ο κολος μου και την ειχε φτιαξει και ΜΑΣΤΟΡΑΣ σελας ......

Λευκάδιος
21/03/2015, 21:40
Σίγουρα κάποιες πατέντες έχουν το ρίσκο τους.Υπάρχουν όμως έτοιμα κιτ με λαμάκια που έχουν εγκριση τύπου για την αξιοπιστία και ασφάλεια που παρέχουν αλλά δεν είναι ιδιαιτερα φτηνά.

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
21/03/2015, 21:43
επρεπε να μικρινη το αμορτισέρ 2 εκατοστα το αμορτισέρ του ντομινειτορ είναι 3 εκατοστα μικροτερο και βρισκη η ροδα επανω ακομα και με ένα ατομο το δοκιμασα....

dimmie_72
21/03/2015, 22:02
το μοχλικο δεν το πειράζεις δεχεται τεράστιες διναμεις . οι πατεντες με τα λαμακια δεν πιανουν ειδα λαμακια που οι τρυπες από εκει που περνουσαν οι βιδες ειχαν γινει οβαλ η ακομα και ειχαν σκιστη.

τα λαμάκια (που μπορείς και συ να κατασκευάσεις γιατί τόχεις και να γλυτώσεις το κόστος αγοράς που είναι όντως υπερβολικό), συνήθως είναι από ατσάλι 3mm. Aν αυτά σκιστούν τότε το υποπλαίσιο θα πρέπει νάχει παραδώσει προ καιρού.

DrBig
22/03/2015, 11:48
το μοχλικο δεν το πειράζεις δεχεται τεράστιες διναμεις . οι πατεντες με τα λαμακια δεν πιανουν ειδα λαμακια που οι τρυπες από εκει που περνουσαν οι βιδες ειχαν γινει οβαλ η ακομα και ειχαν σκιστη. το χαμηλωμα της σελας δεν είναι ότι καλυτερο γιατι δοκιμασα χαμηλωμενη και πονεσε ο κολος μου και την ειχε φτιαξει και ΜΑΣΤΟΡΑΣ σελας ......

Αν φτιαξεις ατσαλινα θα ζησουν πιο πολυ κι απο τον μητσοτακη.

alexzafeir
22/03/2015, 12:17
το μοχλικο δεν το πειράζεις δεχεται τεράστιες διναμεις . οι πατεντες με τα λαμακια δεν πιανουν ειδα λαμακια που οι τρυπες από εκει που περνουσαν οι βιδες ειχαν γινει οβαλ η ακομα και ειχαν σκιστη. το χαμηλωμα της σελας δεν είναι ότι καλυτερο γιατι δοκιμασα χαμηλωμενη και πονεσε ο κολος μου και την ειχε φτιαξει και ΜΑΣΤΟΡΑΣ σελας ......

χαμηλωμα σελας με gel... αν προκειτε για 3-4 ποντους για να φτανει καποιος ... νομιζω η πιο αξιοπιστη λυση

WiSe
30/04/2015, 18:25
Αν φτιαξεις ατσαλινα θα ζησουν πιο πολυ κι απο τον μητσοτακη.

Αναλογα το κραμα.... το ατσαλι ειναι σκληρο μεταλλο και ακαμπτο γενικα...και σε κραδασμους σπαει-σκιζεται!

DrBig
30/04/2015, 19:23
Αναλογα το κραμα.... το ατσαλι ειναι σκληρο μεταλλο και ακαμπτο γενικα...και σε κραδασμους σπαει-σκιζεται!

που το ξεθαψες....δεν μιλαω για ανοξειδωτο

WiSe
30/04/2015, 19:26
που το ξεθαψες....δεν μιλαω για ανοξειδωτο
Ουτε εγω :)