PDA

View Full Version : μποτακια πεζοπορειας.



thunder ace
23/03/2015, 10:52
Καλημερα.Ερωτηση για οσους γνωριζουν:εχετε να προτινετε καποια μαρκα απο μποτακια για περπατημα,αλλα το μεγαλητερο μερος σε ασφαλτο και λιγοτερο σε χωμα(70-30);αν ειναι αδιαβροχα ακομα καλυτερα.Δωστε τα φωτα σας εμαι ασχετος.

SHOOTER045
23/03/2015, 10:56
απο εκει ψωνιζω εγω http://www.sportsdirect.com/mens/mens-walking-boots-and-shoes

thunder ace
23/03/2015, 11:02
απο εκει ψωνιζω εγω http://www.sportsdirect.com/mens/mens-walking-boots-and-shoes

Γεια σου shooter.ναι τα βλεπω αυτα,αλλα επειδη ετοιμαζομαι για μια παλια μου τρελλα,θελω αν ξερει καποιος να μου πει αν αυτα που χρησιμοποιουμε για πεζοπορεια στο βουνο ειναι τα ιδια και για την ασφαλτο.Μη τυχον και εχουν διαφορες(αλλη σολα πχ)

akoute
23/03/2015, 11:06
Από όσα έχω δοκιμάσει τα azolo ήταν τα καλύτερα. έχουν περάσει 2 ζευγάρια από τα πόδια μου και έμεινα πολύ ευχαριστημένος.
Το ένα από τα 2 ζευγάρια όμως είχε σόλα vibram, η οποια ΓΛΙΣΤΡΑΕΙ σε βρεμένο παρα πολύ. Το ίδιο πρόβλημα με vibram το έχω και σε ένα ζευγάρι lasportiva.
Θα πρότεινα λοιπόν να αποφύγεις μοντέλα με τη συγκεκριμένη σόλα...

SHOOTER045
23/03/2015, 11:09
Η σολα vibram γλυστραει σε πετρωδη εδαφη,πλακοστροτα,πεζοδρομια και αυτο οταν υπαρχει βροχη η υγρασια,δοκιμασμενα.
Σε οτιδηποτε αλλο δεν εχουν θεμα

thunder ace
23/03/2015, 11:12
μηπως θες να πεις asolo;

McTalas
23/03/2015, 11:16
Karrimor

SHOOTER045
23/03/2015, 11:16
εχω παρει αυτα http://www.sportsdirect.com/karrimor-mount-mid-mens-walking-boots-182084?colcode=18208405
μια φορα τα φορεσα ως τωρα στο καιμακτσαλαν
Υγρασια δεν πηραν,δεν γλιστρανε,ειαι ελαφρια
Μπορει η μαρκα να μην ειναι τοσο διαδεδομεννη εδω αλλα εξω-ειδικα αγγλια-παιζουν πολυ

akoute
23/03/2015, 11:18
Η σολα vibram γλυστραει σε πετρωδη εδαφη,πλακοστροτα,πεζοδρομια και αυτο οταν υπαρχει βροχη η υγρασια,δοκιμασμενα.
Σε οτιδηποτε αλλο δεν εχουν θεμα

Πολύ σωστά!
Να προσθέσω και το χιόνι στα - (έφαγα πολλές τούμπες φέτος...)

akoute
23/03/2015, 11:20
μηπως θες να πεις asolo;

ASOLO :D
http://www.asolo.com/en

thunder ace
23/03/2015, 11:23
οκ παιδια,πηρα μια ιδεα.Ελπιζω να τα καταφερω να πραγματοποιησω το ονειρο.

GFawkes
23/03/2015, 13:09
Εχω και εγω Καριμορ και ειναι αρκετα καλα και ανθεκτικα

Βγαινουν και σε χαμηλο, και σε ημιμποτο ή μποτακι σε τιμες λογικες και ποιοτητα καλη εως πολυ καλη.

thunder ace
23/03/2015, 18:30
ευχαριστω παιδια.

alexzafeir
23/03/2015, 23:46
Αν δεν θελεις κατι για χειμωνα και θα περπατας μονο σε καλο καιρο salomon και μαλιστα οχι απαραιτητα μποτακι τα εχω ''τρεξει'' σε δυο ορεινους αγωνες αθανατα
Aυτο εχω: Salomon XA Pro 3D Ultra GTX αδιαβροχο (για βρεγμενο τερεν - ποταμια κτλ - τελειο για καποιον που εχει υπερπρινισμο ή ουδετερο πατημα
Οτι και αν παρεις κανε πρωτα πελματογραφηση (ιντερσπορτ δωρεαν) και μετα να παρεις κατι που σου ταιριαζει
Αν κανεις χιλιομετρα με λαθος παπουτσι ισως να εχεις καποιο θεμα

Pattaya boy
31/03/2015, 19:03
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=143931

antsoar
31/03/2015, 19:12
οκ παιδια,πηρα μια ιδεα.Ελπιζω να τα καταφερω να πραγματοποιησω το ονειρο.

πες και δυο λόγια για το όνειρο, τι σχεδιάζεις? ;)

thunder ace
31/03/2015, 20:29
Ωραια,ας το πω:με μηχανη εχω παει παρα πολλα ταξιδια,οποτε θελω κατι το διαφορετικο.Σκεφτηκα με ποδηλατο,αλλα δεν μου ταιριαζει.Εδω και 4+χρονια εφυγα απο Αθηνα και ζω μονιμα στην επαρχεια.Τωρα παιρνω μια συνταξη προσωρινη και εχω χρονο,πολυ χρονο ελευθερο.Θελω λοιπον να ξεκινησω μια μερα,να βαλω στο σακιδιο λιγα πραγματα,και να φυγω προς τα "πανω".Αρτα Γιαννινα .......και οπου με βγαλει.....οσο αντεχω.Απο το σπιτι μου και την οικογενεια μου εχω συμπαρασταση,ολοι καταλαβαινουν.Το πλανο δεν εναι αυστηρο ουτε σκληροπυρηνικο,δηλαδη δεν θα την βγαζω ντε και καλα συνεχεια στα βουνα,τυπου επιβιωση.Να καταλαβεις το σχεδιο ειναι οτι δεν εχω σχεδιο.Οπου βραδιασω,οπου ξημερωσω,οπου κοιμηθω,οση αποσταση διανυσω,ολα μα ολα ειναι ρευστα.ΑΥΤΑ.

thunder ace
31/03/2015, 21:07
Γεια σου Μανωλη απο την Μυτιληνη(η καταγωγη της γυναικας μου).Δεν διαφωνω σε οτι ειπες με μια διαφορα:η απολυτη ελευθερια οταν ταξιδευεις ειναι τα ποδια(ουσιαστικα το σωμα σου,ο εαυτος σου).Με κανενα αλλο "οχημα" δεν ειναι δυνατον να εισαι απολυτα ελευθερος.

Μανολης67
31/03/2015, 21:10
Φίλε μου σόρυ,,από βιασύνη νόμιζα ότι ρωτούσες για αγορά ποδηλάτου...Μυτιλήνη μένω απο το 2005 αλλά η καταγωγή μου είναι από Θεσσαλονίκη, αλλά είμαστε ομοιoπαθής γιατί και η δική μου σύζυγος είναι από Μυτιλήνη (καλλονή), αν τυχει να έρθεις κατά εδώ περιμένω Pm!
ΥΓ, πάντως δεν είμαι και πολύ της πεζοπορείας, από μικρός είχα φάει φλασιά με το ποδήλατο, σε ηλικία 12-13 έκανα σχεδόν καθημερινά 30-40 χίλ με ποδήλατο, είχα αδυνατίσει πολύ και για τους λόγους αυτούς οι γονείς μου πήραν (πρωτοφανές τότε) μηχανάκι,

thunder ace
31/03/2015, 21:24
Ο πεθερος μου ειναι απο το μπαλτζικη η αλλιως νεες Κυδωνειες.Η γυναικα μου Αθηναια.Πριν γνωρισω την γυναικα μου ειχα κανει φανταρος στην Παγανη (ΤΘ).Ωραιο νησι και τα πρωτα 10χρονια του μεγαλου μου γιου, οι διακοπες του ηταν παντα Μυτιληνη.Να ερθω τωρα κοντα ειναι δυσκολο,αλλα ποτε δεν ξερεις.

alexzafeir
31/03/2015, 21:25
Εχεις ξαναμεινει ΜΟΝΟΣ εξω στην φυση; Αν οχι κινδυνευει η ζωή σου, επειδη εχω περάσει τη νυχτα στο ΠΟΥΘΕΝΑ πολλες φορες οτι θελεις στειλε μου πμ. Ενας σχετικά γυμνασμένος αντρας κανει 25-35 χλμ την ημέρα (περιπου 5χλμ/ωρα) χωρις φορτο και για 4-5 συνεχομενες ημερες. Προβλήματα που θα συναντήσεις: Φουσκάλες στα ποδια - αν υπαρχει τριβη με το παπουτσι στο πανω μερος των δακτυλων σου θα χασεις τα νυχια σου, αφυδατωση (για 4 ημερες απο 35 χλμ/ημερα υπολόγισε 35-40 λιτρα νερο)

Η γνωμη μου:
1. Πάρε οτι καλυτερο υπάρχει σε παπούτσι (σου εχω προτείνει salomon ΟΧΙ μποτάκι) και ΣΟΣ καλτσες τρεκινγκ
2. Σχεδιάσε μια διαδρομή με μαχ τα 25 χλμ την ημέρα Χ 5 μερες ΜΑΧ οπου να εχει σημεια διελεύσεως κατοικημενους τοπους.
3. Διανυκτέρευση αν υπάρχουν οργανωμένα καμπινγ στην διαδρομή σου.
4. GPS tracker πανω σου για να σε ''παρακολουθει'' καποιος δικός σου
5. Καποιος να ειναι σε επιφυλακη και να γνωριζει το δρομολογιο σου για να σε ''μαζεψει'' αν χρειαστει αν μεινεις
6. Αν μπορεις βρες ζευγαρι - ειναι επικίνδυνο μονος

thunder ace
31/03/2015, 21:43
Μονος μου οχι.Με αλλο ενα ατομο πολλες φορες(Στα νιατα μου).Ειμαι σχετικα γυμνασμενος,ειμαι 1.80 74κιλα.Επειδη φοβαμαι(να ειμαστε ειλικρινεις)δεν εχω σκοπο να ξενυχτησω επανω σε βουνο,σε κανα δασος.Εχω ξεκινησει προπονηση στο περπατημα.Για το 1 -2-3 οκ.Για το 2-3 δεν νομιζω.Τωρα για το 6....που να βρω ατομο να εχει τοση ελευθερια χρονου;Να πω και του στραβου το δικιο,ισως ενας απο τους γιους μου αν τελικα γουσταρει,γιατι οχι.

alexzafeir
31/03/2015, 21:58
Τον εξοπλισμο θα τον κουβαλας φαντάζομαι, αρα μπερκγιν καλο (για να μην σε πονάει η μεση και να μην σκιστεί) να ειναι ελαφρυ (μενεις και μακρυα θα σου δάνειζα τα δικά μου)
Φτιάξε μια λιστα και σε καμία περίπτωση μην ξεπεράσει ο φορτος σου τα 15 κιλά θα δεινοπαθησεις και θα σου βγει ξινό αντί να το διασκεδάσεις
Αν εχεις καποιον γνωστο - συγγενή Χαλκιδα μπορώ να σου δανείσω υλικά - παπούτσια αν φοράς 43 (και τωρα που το θυμήθηκα τα παπουτσια ενα νουμερο παραπάνω κατεβαίνει το αιμα και πριζονται - στασεις πολλες γιατι θα σου πριζονται και τα χερια απο την μη κυκλοφορια του αίματος)

thunder ace
31/03/2015, 22:11
Φυσικα και θα τον κουβαλαω.Αυτο για το ενα νουμερο πιο μεγαλο δεν το ηξερα.Ευχαριστω για την υλικη βοηθεια που θες να προσφερεις,αλλα δυστυχως ειμαστε πολυ μακρια.Α... αν γουσταρεις και τιποτε εργα αναλογα,δες αυτο το καινουργιο με την Reese Witherpoon- wild το λενε.Αν το δεις ,εγω ΔΕΝ θελω κατι τετοιο.Σαφως κατι πιο ηπιο.Αλλο πραμα ψαχνω εγω.

alexzafeir
31/03/2015, 22:17
Πιστεψε με σε νιωθω εκανα πέρυσι Γυθειο - Σπαρτη - Δονανια - Τριπολη συνολο 100χλμ σε τρεις μερες στα πλαισια μιας εκδηλωσης και γυρισα σπιτι σαν να ειχα ξαναγεννηθει
Σου ευχομαι να τελειωσεις το ταξιδι σου οπως το εχεις σχεδιασει - καλη διασκέδαση
Παω να δω την ταινια...

thunder ace
31/03/2015, 22:26
Πληκτρολογησα ανδρικα μποτακια στο σκρουτζ και και μετα μαρκαρισα να δω μονο τα asolo.Εχει 13 σχεδια.Ποιο θα προτεινες;Απαντησε αυριο αν θες,παω για υπνο,δυσκολη μερα.

alexzafeir
31/03/2015, 22:55
Τα asolo ειναι τοπ για βουνα - ορειβασία πολυ βαρια και υπερβολικα ζεστα για την χωρα μας . Εχω αυτο μοντ 2008 333362
δεν εχουν παθει τιποτα αλλα ειναι για extreme καταστασεις - ορειβατικα μονοπατια - χιονοσκεπείς περιοχες - φαραγγια - δύσβατες περιοχες γενικα για κακομεταχειριση και κρυο ειναι σχετικα ακαμπτο. Αφουν δεν σε επεισα για κοντο παπουτσι παρε δυο τοπ για αυτο που θελεις μποτακια
http://www.amazon.com/SALOMON-Cosmic-Mens-Hiking-Boots/dp/B009Z0AGFU
http://www.planetshoes.com/item/salomon-wings-sky-gtx/13902

thunder ace
01/04/2015, 06:10
Καλημερα.Εχεις δικιο,δεν επρεπε να γραψω"μποτακια".Μαλλον δεν θα βολεψουν αυτα τα γαιδουργια.Εσυ οταν εκανες την 100χλμ διαδρομη τι φοραγες;Ρωταω γιατι ειμαι ασχετος και ειδικα στο θεμα παπουτσι θελω οτι πιο σωστο.

7Tolis
01/04/2015, 06:47
Φίλε κάνε το. Είναι υπέροχη ιδέα. Κάποια στιγμή θα ήθελα και εγώ να το επιχειρήσω αλλά δε νομίζω να με βοηθήσει το σώμα μου. Όσο για τη ταινία, είναι hardcore το σενάριο.

thunder ace
01/04/2015, 07:09
Καλημερα.Αφου το θες,καποια μερα θα το κανεις.Αν σε "καιει" μεσα σου,σιγουρα θα το κανεις.Οσο για το αν βοηθαει το σωμα μας,αν εχουμε σωστο εξοπλισμο,αν εχουμε χρονο κλπ...το παλευουμε.

alexzafeir
01/04/2015, 07:49
Kαλημερα εγω τα περισσοτερα χλμ σε βουνο τα εχω κανει με αυτο salomon xa pro 5 ΑΘΑΝΑΤΟ το εχω 5 χρονια χωρις να εχει παθει τιποτα
333391
δες μερικα το x ultra 2 ειναι εξαιρετικό
http://www.sportsshoes.com/products/salomon/mens/outdoors/

SHOOTER045
01/04/2015, 09:15
Καλημερα.Εχεις δικιο,δεν επρεπε να γραψω"μποτακια".Μαλλον δεν θα βολεψουν αυτα τα γαιδουργια.Εσυ οταν εκανες την 100χλμ διαδρομη τι φοραγες;Ρωταω γιατι ειμαι ασχετος και ειδικα στο θεμα παπουτσι θελω οτι πιο σωστο.

Η ίδια απόσταση βγήκε πριν 21χρονια με άρβυλα Greek army, με πλήρες φόρτο, ατομικό οπλισμό και μισό FN Mag

GFawkes
01/04/2015, 09:21
Η ίδια απόσταση βγήκε πριν 21χρονια με άρβυλα Greek army, με πλήρες φόρτο, ατομικό οπλισμό και μισό FN Mag

Επι 6μηνο σχεδον καθημερινα, μοιρα-καντηλι με ολο το προβλεπομενο εξοπλισμό (ΣΑΚΙΔΙΟ ΜΠΕΡΓΚΙΝ) 20-25 χλμ με το ιδιο ανατομικο υποδημα....

Οταν παλιωσα πηρα Μαγκνουμ....

thunder ace
01/04/2015, 09:23
οκ τα ειδα.75 λιρες δεν ειναι απαγορευτικο ποσο.

thunder ace
01/04/2015, 09:25
Η ίδια απόσταση βγήκε πριν 21χρονια με άρβυλα Greek army, με πλήρες φόρτο, ατομικό οπλισμό και μισό FN Mag
καλα...κανε με 21χρονια μικροτερο και παω με παντοφλες.

DAYMAN
01/04/2015, 11:46
Επι 6μηνο σχεδον καθημερινα, μοιρα-καντηλι με ολο το προβλεπομενο εξοπλισμό (ΣΑΚΙΔΙΟ ΜΠΕΡΓΚΙΝ) 20-25 χλμ με το ιδιο ανατομικο υποδημα....

Οταν παλιωσα πηρα Μαγκνουμ....

η Τεχνολογια μετα τα ΕΣ αρβυλα ετσι;:)

alexzafeir
01/04/2015, 12:50
Αλλο η πορεια - βολή και αλλο πράγμα να κανει καποιος μια διαδρομή με διανυκτερευσεις στην φυση για την προσωπικη του ευχαρίστηση

Η σωστη προετοιμασια και υλικό ειναι το μυστικό της επιτυχίας.

Με οτι παπουτσι να περπατησεις μια διαδρομή των 40 χλμ θα την βγαλεις - το θεμα ειναι σε τι κατασταση θα είσαι μετα και αν την επομενη μερα θα μπορεις να καλυψεις αποσταση

οι γιαγιαδες την ημερα που γιορτάζει ο Αγιος Ιωαννης ο Ρωσσος περπατανε ολη νυχτα περιπου 35-45 χλμ χωρις πρόβλημα βεβαια δεν έχουν φορτο και MAG να μου πεις...

SHOOTER045
01/04/2015, 13:55
Ούτε τον φόβο της ώρας η την μ$λ$κία να φτάσουν πρώτοι.

antsoar
01/04/2015, 15:02
Για ρίξε μια ματιά και στο Ευρωπαϊκό μονοπάτι Ε4 http://e4.ims.forth.gr/page.php?pid=387&l=2

Η αλήθεια είναι ότι γλυκοκοιτάζω ένα τμήμα τελευταία

Zid
11/04/2015, 09:17
Αλλο η πορεια - βολή και αλλο πράγμα να κανει καποιος μια διαδρομή με διανυκτερευσεις στην φυση για την προσωπικη του ευχαρίστηση

Η σωστη προετοιμασια και υλικό ειναι το μυστικό της επιτυχίας.

Με οτι παπουτσι να περπατησεις μια διαδρομή των 40 χλμ θα την βγαλεις - το θεμα ειναι σε τι κατασταση θα είσαι μετα και αν την επομενη μερα θα μπορεις να καλυψεις αποσταση

. Σωστός ,άλλοι τρέχουν 110 χλμ υπερμαραθώνιο βουνού.. σε μια μέρα. Αυτό βέβαια δε λέει τίποτα γιατί μετά θέλουν 2 βδομάδες για να συνέλθουν...