PDA

View Full Version : Ελαστικά για Versys



George_Sp
23/03/2015, 16:19
Ο καιρός για αλλαγή ελαστικών ζυγώνει και έχω ξεκινήσει ψάξιμο.

Τα δεδομένα:

η μηχανή:
Kawasaki Versys

η χρήση:
Ασφάλτινη αστική χρήση 90% εντός πόλης και 10% μικρές διαδρομές σε ασφάλτινα κομμάτια. Μίνι ταξιδάκια 300-500 χιλιόμετρα ίσως μπουν στο πρόγραμμα 1 ή 2 φορές το χρόνο αλλά δε με απασχολεί ιδιαίτερα σαν παράμετρος.

η οδήγηση:
Νορμάλ ταχύτητες και σχετικά spirited οδήγηση χωρίς ακρότητες. Αρκετά χιλιόμετρα σε κεντρικές λεωφόρους και Κηφισσό με ταχύτητες έως 140-150.

εμπειρία από προηγούμενο ελαστικό:
Συμβίωση 2χρόνια με Metzeler M5 και 15.000 χιλιόμετρα μαζί τους. Θετικές εντυπώσεις, σχετικά γρήγορη αλλά γραμμική κορόνα και ομοιόμορφο φάγωμα μέχρι σήμερα χωρίς να έχει δημιουργηθεί εμφανές τακούνι ή άλλες ανομοιομορφίες στο ελαστικό.
Παράπονο το αργό ζέσταμα εντός πόλης σε μικρές διαδρομές. Πιστεύω οτι παραήταν σκληρά για τη χρήση που κάνω οπότε ψάχνω κάτι μαλακότερο και ας φαγωθεί 20-30% γρηγορότερα.


Υποψήφιος αντικαταστάτης και σκέψεις:
Bridgestone S20 Evo ως πιο μαλακό ελαστικό και λόγω εξαιρετικών εντυπώσεων από άτομα που το φόρεσαν σε Versys μετά από το M5. Δυστυχώς δεν έχω εικόνα φθοράς αλλά οι περιγραφές των κατόχων στο φρενάρισμα, στο στρίψιμο και στη βροχή είναι πολύ θετικές.

Ακούω τις απόψεις σας. Αργότερα σήμερα ή αύριο θα βάλω και μερικές φωτογραφίες από την κατάσταση των Μ5.
Η φθορά δε δικαιολογεί την αλλαγή τους, αλλά τα χιλιόμετρα, η 2ετία παλαίωσης, και μερικά ανεπαίσθητα ψιλογλυστριματάκια που πριν μερικούς μήνες δεν υπήρχαν.
Τα είδε και άτομο με εμπειρία αγώνων και μου ανέφερε οτι από φθορά είναι οκ, αλλά οτι το υλικό έχει σκληρύνει αισθητά.
Πιστεύω οτι αν ανεβάσω και φωτογραφίες αρκετοί ίσως πουν οτι τα λάστιχα είναι σαν καινούρια. Δεν είμαι όμως από εκείνους που θα βάλω την ασφάλειά μου σε 2η μοιρά για να γλιτώσω το έξοδο για 1-2 μήνες αργότερα. Προφανώς ούτε είμαι από εκείνους που περιμένουν να βγουν τα λινά. :)

MG-KTiNoS
23/03/2015, 17:36
pirelli

George_Sp
23/03/2015, 18:05
pirelli από τότε που πήγαν Κίνα δε τα έχω σε εκτίμηση.
θες να γράψεις και 2-3 γραμμές ποια pirelli και γιατί;

costas_versys
23/03/2015, 21:08
Αφού το ξέρεις ότι τo Versys έχει παντρεφτεί με τα Pirelli Diablo Rosso II εδώ και χρόνια. Σταθερή αξία που δεν την αλλάζω.

Το 51% του μετ. κεφαλαίου της Pirelli πήγε στην Κίνα, όχι η γραμμη παραγωγής.

George_Sp
23/03/2015, 21:14
Αφού το ξέρεις ότι τo Versys έχει παντρεφτεί με τα Pirelli Diablo Rosso II εδώ και χρόνια. Σταθερή αξία που δεν την αλλάζω.

Το 51% του μετ. κεφαλαίου της Pirelli πήγε στην Κίνα, όχι η γραμμη παραγωγής.

Τα Rosso 2 είναι εκτός συζήτησης. Τέλεια στα πρώτα 5000 και μετά για πέταμα, χάλια μαύρα. Πολλοί Vers-άδες το λένε και εγώ λάστιχο που θα είναι τέλειο στα πρώτα χιλιόμετρα και μετά για πέταμα δε το θέλω. Θέλω βαθμιαία πτώση με χιλιομετρική ζωή κοντά στα 12000 χλμ.

mikes
23/03/2015, 21:37
pirelli από τότε που πήγαν Κίνα δε τα έχω σε εκτίμηση.





Το 51% του μετ. κεφαλαίου της Pirelli πήγε στην Κίνα, όχι η γραμμη παραγωγής.
και για πειτε μου ρε παλικαρια μιας και ξερετε εσεις οι ασχετοι (δεν αναφερωμαι σε εσας προσωπικα) και όχι εμεις οι λαστιχαδες, ακομα και η παραγωγη να πηγαινε στην κινα (όπως εκανε η μετζελερ), τι διαφορα θα ειχε? τοσο ευκοαλο το εχετε δλδ μια εταιρεια κολοσος να πεταξει τη φημη και το ονομα που δημιουργησε τοσα χρονια παραγοντας λάστιχα "κινεζικης" ποιοτητας? ελεος πια με αυτή τη καραμελα! άλλο πραγμα το "made in china" (αλλα engineered in europe) και άλλο το αμιγως κινεζικο! εχουν τεραστια διαφορα μεταξυ τους!

George_Sp
23/03/2015, 22:12
το οτι όσες εταιρίες μετεγκαθίστανται στην Κίνα ρίχνουν την ποιότητα των προιόντων τους, αποτελεί κανόνα και όχι την εξαίρεση Μάηκ. Δε λέω οτι τα Πιρέλια είναι μάπα, λέω οτι προτιμώ κάτι που ξέρω οτι κατασκευάζεται σε χώρα με υψηλότερα standards και καλύτερες πρώτες ύλες.
Το αν τελικά τα εργοστάσια της Pirelli κρατάνε τα ISO standards στα επίπεδα των εργοστασίων που είχαν στο USA δε το ξέρω με σιγουριά.
Αλλά ας μην ξεστρατίσουμε από το θέμα.
Η συζήτηση λέει, Ελαστικά για Versys καλύτερα από τα Μ5 για αστική χρήση.

Κοιτάζω επίσης τα καινούρια M7 που η Metzeler τα δίνει ως ανώτερα των M5.

mikes
23/03/2015, 22:23
μονο που η πιρελλι ΔΕΝ μετεγκαθιστανται στην κινα, απλα η εταιρεια που επενδυσε αγοράζοντας το 51% των μετοχων της είναι κινεζικων συμφερόντων! η πιρελλι ηταν είναι και θα είναι ιταλικη!

οσον αφορα τα ελαστικα σου, εδώ υπαρχει ένα θεματακι: το μηχανακι σου, μπορει μεν να είναι all arround αλλα δεν είναι και τοσο "αστικης" χρησης οσο εσυ του κανεις!
δυστυχως ενώ γνωριζω εξαιρετικα καλα ολη τη τεχνικη διαδικασια του να τοποθετησω ελαστικα σε μια μηχανη, δεν μπορω να σε συμβουλεψω ποιο μοντελο ελαστικου να βαλεις καθως με εμποριο ελαστικων μοτο δεν εχω πολυασχοληθει καθως εργαζομαι κυριως σε αμαξολαστιχαδικα και δεν γνωριζω πλήρως τις ιδιότητες κάθε μοντελου μοτοελαστικου! ωστοσο θα σου ελεγα να εχεις υπ'οψιν σου και τα ντανλοπ που πολλοι τα εκθειαζουν εδώ μεσα, και που τα φοραω κι εγω στο δικο μου, και απ'οσα εχω βαλει είναι μακραν τα καλυτερα, παρολο που τα φοραω σε πολύ υψηλο για τον τυπο της μηχανης δεικτη ταχύτητας..

McTalas
23/03/2015, 22:39
Τα gp racer, ξερω δεν κανουν για το μηχανακι σου, αλλα εγω τα ειχα 3 χρονια και με καλη αποδοση εως το τελος.

George_Sp
23/03/2015, 23:10
Τα gp racer, ξερω δεν κανουν για το μηχανακι σου, αλλα εγω τα ειχα 3 χρονια και με καλη αποδοση εως το τελος.

ναι για dunlop 211 μου είπαν κι άλλοι καλά λόγια ως μαλακό σπορ ελαστικό με προσανατολισμό σε trackday χρήση και άρα για μια νορμάλ οδήγηση πόλης θα πιάνει πολύ καλά αποτελέσματα.όμως δε βγαίνει για τις διαστάσεις του versys. Τα μαμίσια Dunlop Roadsmart 2 που φοράει η Kawasaki στα Versys θεωρείται κακό ελαστικό από όσο διαβάζω και οτι ξεραίνεται γρήγορα.

προς το παρόν έχω ξεζουμίσει ότι υπάρχει στο ίντερνετ για τα Μ7 και ίσως εκεί να καταλήξω μιας και με τα Μ5 ήμουν υπερευχαριστημένος εκτός από το αργό ζέσταμα. Ίσως να μου φανούν ιδανικά τα Μ7 σαν μαλακότερη γόμα. Μοναδικό μείον η πολύ υψηλή τιμή τους....250 είχα βάλει τα Μ5 προ διετίας και βλέπω τα Μ7 να παίζουν στα 320....πολλά τα λεφτά :uplate:

McTalas
23/03/2015, 23:29
Αφου σου αρεσαν τα μ5 βαλε αυτα παλι. Οταν εισαι ευχαριστημενος γιατι να αλλαξεις...

George_Sp
23/03/2015, 23:38
Αφου σου αρεσαν τα μ5 βαλε αυτα παλι. Οταν εισαι ευχαριστημενος γιατι να αλλαξεις...

ψάχνω το κάτι πιο κοντά στα κριτήρια που έχω θέσει...είδα οτι με την οδήγηση που κάνω τα Μ5 που είναι sport touring δε φαγώθηκαν καθόλου και αν δεν υπήρχε το θέμα παλαιότητας να με έπαιρνε να τα κρατήσω ακόμα 5-6 χιλιάδες χλμ αφου έχουν πολύ ψωμί επάνω τους ακόμα. Επίσης δε ζεσταίνονται όσο γρήγορα θα ήθελα μιας και η οδήγηση εντός πόλης δε τα ζορίζει ιδιαίτερα.
Γι αυτό το λόγο κοιτάζω σε μαλακότερο ελαστικό που θα μου ταιριάξει καλύτερα.

Μπορεί κάποιος να ρίξει μια μετάφραση στο παρακάτω;

332947

mikes
24/03/2015, 06:51
δηλαδη τωρα για να καταλαβω....
τα πιρελλι δεν τα εκτιμας επειδη την εταιρεια την πηραν κινεζοι, ενω τα μετζελερ που παραγονται κινα σου αρεσουν?? λιγο ατοπο δεν ειναι αυτο?
(ασε δε που η μετζελερ ανοικει και αυτη στην πιρελλι)

George_Sp
24/03/2015, 09:26
Θεωρώ τη Metzeler ανώτερη και πιο εξειδικευμένη μιας και βγάζει ελαστικά μόνο για μηχανές.
Επίσης τα diablo σε Versys έχουν κακό όνομα οπότε και βγάζω εκτός συζήτησης τη συγκεκριμένη εταιρία.
Τώρα όμως γιατί κόλλησες τη βελόνα ρε Mike? Και λάθος να είναι αυτό που γράφω, άλλο ρωτάω στο παρόν θρεντ. Πάμε παρακάτω.

Μ7 RR
S20 EVO
(κάποιο άλλο) ?

zopas
24/03/2015, 10:35
Η μετζελερ τα παραγει στην Κινα??? από που ισχυει αυτό;;; 10 ζευγάρια μετζελερ εχω αλλαξει(EXP) και όλα γραφουν made in Germany όπως και τα νεα μου ΝΕΧΤ...αυτό είναι και το συγκριτικο πλεονεκτημα της εν λογω εταιριας..

Παντως από όλα τις μαρκες που εχω κατά καιρους βαλει στις διαφορες μηχανες μου η μετζελερ μου εχει δωσει την καλυτερη εντυπωση ως προς τη συμπεριφορα των ελαστικων της....νομιζω ότι το μιγμα με το οποιο παραγονται τα ελαστικα της είναι το πλεον ενδεδειγμενο για τους αθλιους ελληνικους δρομους..δεν με εχουν προδωσει ποτε και μου κανει επισης εντυοωση που αναφέρονται ότι ζεσταίνονται αργα...8 χρονια τωρα τα φοραω συνεχεια στο αμστοδοντο μου, παω πεζοδρομια, ψιλοπαγους και ποτε μα ποτε κατά την εκκίνηση κρυα δεν μου εχουν γλιστρησει χιλιοστο..μου εχει τυχη αμεσο φρεναρισμα πανικου μετα από λιγα μετρα, εντελω κρυα τ α λαστιχα και είναι πραγματικα βεντουζα...

Αντίθετα με την Μισελεν , δει ανακι1 σιρακ, εχω μονο πικρες αναμνήσεις...μετζλεερ και παλι μετζελερ...

Παντως για την ενημερωση μας τα μονα λάστιχα που πλησιαζουν την ποιοτητα συμπεριφορας των γερμανικων εν ελλαδι, εχουν σκιαγραφηθεί από διαφορυς χρηστες στα φορουμ, τα πιρελλι και δει τα πιρελλι σκορπιον τραιλ, δεν ξερω όμως αν μπορει να τα φορεσει το βερσυς..

McTalas
24/03/2015, 10:40
ψάχνω το κάτι πιο κοντά στα κριτήρια που έχω θέσει...είδα οτι με την οδήγηση που κάνω τα Μ5 που είναι sport touring δε φαγώθηκαν καθόλου και αν δεν υπήρχε το θέμα παλαιότητας να με έπαιρνε να τα κρατήσω ακόμα 5-6 χιλιάδες χλμ αφου έχουν πολύ ψωμί επάνω τους ακόμα. Επίσης δε ζεσταίνονται όσο γρήγορα θα ήθελα μιας και η οδήγηση εντός πόλης δε τα ζορίζει ιδιαίτερα.
Γι αυτό το λόγο κοιτάζω σε μαλακότερο ελαστικό που θα μου ταιριάξει καλύτερα.

Μπορεί κάποιος να ρίξει μια μετάφραση στο παρακάτω;

332947
Μπορείς να παιξεις με μικροτερες πιεσεις στο δρομο ώστε να κ@υλωνεις τα λαστιχα, να ζεστενωνται πιο γρήγορα. ..

George_Sp
24/03/2015, 10:41
ίσως το βάρος του versys σε σχέση με το μαστόδοντο (αλήθεια ποιο?) να μην είναι αρκετό για να το ζεστάνει τόσο εύκολα. Δε ξέρω σε τι περιοχή είσαι αλλά εδώ Περιστέρι- Μπουρνάζι αρκετοί δρόμοι είναι τελείως γυαλί και στα πρώτα 5 χιλιόμετρα τα κάνουν τα τσαλιμάκια τους. Ίσως και επειδή πάλιωσαν βέβαια. Δε ξέρω αν πρέπει να δώσω δεύτερη ευκαιρία στα Μ5 και να τα ξαναφορέσω...Απλά είδα οτι δε φθείρονται με τη χρήση που κάνω και άρα δε δουλεύουν όσο θα πρεπε σε σχέση με τα Μ7 που τα λένε πιο μαλακά.


Μπορείς να παιξεις με μικροτερες πιεσεις στο δρομο ώστε να κ@υλωνεις τα λαστιχα, να ζεστενωνται πιο γρήγορα. ..


Το έχω κάνει. Στις αρχές έπαιζα με 33-31 και τώρα είμαι 31-29

sniper
24/03/2015, 10:46
Bάλε όσο πιο μαλακά λάστιχα επιτρέπει να φορέσει το μηχανάκι σου.

George_Sp
24/03/2015, 10:48
Bάλε όσο πιο μαλακά λάστιχα επιτρέπει να φορέσει το μηχανάκι σου.

γόμες με βρόχινα αυλάκια διαθέτει το κατάστημα? :lol::moutza:

sniper
24/03/2015, 10:52
γόμες με βρόχινα αυλάκια διαθέτει το κατάστημα? :lol::moutza:

Ναι αλλα δεν κάνουν για τη μαλακία που καβαλάς. :bawl: Οπότε, δες τι άλλο μπαίνει που ζεστένεται γρήγορα μέσα στην πόλη.

George_Sp
24/03/2015, 10:54
Ναι αλλα δεν κάνουν για τη μαλακία που καβαλάς. :bawl: Οπότε, δες τι άλλο μπαίνει που ζεστένεται γρήγορα μέσα στην πόλη.

πάρε ακόμα μία γιατί μου μεινε το ανικανοποίητο :moutza:

Μ7
S20 Evo
έχει τίποτα άλλο το μενού που μπαίνει στη ΜΗΧΑΝΑΡΑ που καβαλάω? :lol:

sniper
24/03/2015, 11:00
...
έχει τίποτα άλλο το μενού που μπαίνει στη ΜΗΧΑΝΑΡΑ που καβαλάω? :lol:

Κρόσια.

M7RR (https://www.metzeler.com/site/com/products/tyres-catalogue/Sportec-M7RR.html?version=950214)

DrEvil
24/03/2015, 11:01
... Τα μαμίσια Dunlop Roadsmart 2 που φοράει η Kawasaki στα Versys θεωρείται κακό ελαστικό από όσο διαβάζω και οτι ξεραίνεται γρήγορα.
...
Μετα απο 3 πισινα και 2 μπροστινα (σε αλλο -απο το δικο σου- μηχανακι βεβαια, μα το λαστιχο το ιδιο ειναι), υποστηριζω οτι ουτε κακο ελαστικο ειναι αλλα ουτε και ξεραινεται γρηγορα.
Το αντιθετο θα ελεγα.

George_Sp
24/03/2015, 11:02
Κρόσια.

M7RR (https://www.metzeler.com/site/com/products/tyres-catalogue/Sportec-M7RR.html?version=950214)

Έλα μη μου θυμώνεις...αφού τελευταία καλά τα πάμε :D

zopas
24/03/2015, 12:14
ίσως το βάρος του versys σε σχέση με το μαστόδοντο (αλήθεια ποιο?) να μην είναι αρκετό για να το ζεστάνει τόσο εύκολα. Δε ξέρω σε τι περιοχή είσαι αλλά εδώ Περιστέρι- Μπουρνάζι αρκετοί δρόμοι είναι τελείως γυαλί και στα πρώτα 5 χιλιόμετρα τα κάνουν τα τσαλιμάκια τους. Ίσως και επειδή πάλιωσαν βέβαια. Δε ξέρω αν πρέπει να δώσω δεύτερη ευκαιρία στα Μ5 και να τα ξαναφορέσω...Απλά είδα οτι δε φθείρονται με τη χρήση που κάνω και άρα δε δουλεύουν όσο θα πρεπε σε σχέση με τα Μ7 που τα λένε πιο μαλακά.




Το έχω κάνει. Στις αρχές έπαιζα με 33-31 και τώρα είμαι 31-29

Παιζουμε σχεδόν στις ιδιες περιοχες αλλα πιο γυαλι δρομος από το δρομο που περνα μπροστα από την βουλη-αγνωστο στρατιωτη, στην βασ.σοφιας ,κατά τη γνωμη μου δεν υπαρχει...εκει λοιπον στα φαναρια μια μερα και με τα ΕΧΡ μου μισοφαγωμένα πηγα να περασω με πρασινο...το κοντερ του βαραντερο μου ηδη εδειχνε 60χλμ όταν ξαφνικα μια μηχανη της ΔΙΑΣ σε αυτόν τον απαραδεκτο γλιστερο δρομο μου βγηκε καθετα παραβιαζοντας τον κοκκινο σηματοδοτη....μιλαμε πηγαινα καρφι πανω τους...περιττο να σου πω ότι χαρις στα απιστευτα κρατήματα του ΕΧΡ ζε συνδυασμο με τα φρενα μου εσωσαν κυριολεκτικα την κατασταση...πρωτη φορα ειδα μπατσους να μου ζητουν ιδρωμένοι συγγνωμη....και αυτό είναι μονο ένα συμβαν από αυτα που μου εχει τυχει...

οποτε...ο συνδυασμος αβς και μετζελερ για μενα είναι απαιχτος και το εχω δε σε μενα στην πραξη ,κατ'επαναληψη, χρονια τωρα...

mikes
24/03/2015, 21:18
Η μετζελερ τα παραγει στην Κινα??? από που ισχυει αυτό;;; 10 ζευγάρια μετζελερ εχω αλλαξει(EXP) και όλα γραφουν made in Germany όπως και τα νεα μου ΝΕΧΤ...αυτό είναι και το συγκριτικο πλεονεκτημα της εν λογω εταιριας..
εγω παντως πριν καμια 10αρια μερες που μονταρα ένα ζευγαρι turance (το απλο όχι το next) σε ένα βαραντερο, made in china ηταν.. καποια νουμερα η μοντελα τα παραγει γερμανια, καποια αλλα κινα, και καποια αλλα καπου αλλου! μην εκπλαγει παντως αν καποια στιγμη φορεσεις κινεζικα! οσο και αν θελετε να πιστευετε το αντιθετο καποιοι, εφόσον μια εταιρεια εχει παρει πιστοποιηση από οργανισμνους σαν τον tuv για την ποιοτητα της, οπου και να παραγει καποιο ελαστικο, δεν μπορει να ριξει τα στανταρντς γιατι θα τη χασει (την πιστοποιηση) οποτε η ποιοτητα είναι η ιδια ειτε είναι κινα, ειτε γερμανια ειτε ζιμπαμπουε!

δες κι εδώ για metzeler made in china.. δεν τα λεω μονο εγω! τωρα τους αλλους τυπους που τους βγαζει θα σε γελασω.. πρεπει να εχω το λαστιχο μπροστα μου για να ξερω, καθως οι εταιρειες δεν μας ενημερωνουν..

tourance
http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=952666

http://www.yamahasupertenere.com/index.php?topic=10545.0

M5
http://www.svrider.com/forum/showthread.php?t=270241

Dant3
24/03/2015, 23:51
S20 Evo δε βγαινει 160αρι.
Αρα πας στα απλα S20.
Ζεσταινεται γρηγορα,κραταει μεχρι το τελος του,ειναι αρκετα μαλακο.
2 μπροστα ,3 πισινα.κανω τη χρηση που λες αλλα και πιστα και τα πανε αψογα.
Θα το αλλαζα μονο για το Evo,εαν και οταν το βγαλουν 160.
Απο χλμ,το μπροστα ειναι καπου στις 16000χλμ και ειναι λιγο κατω απο τη μεση το πελμα.
Το πισω εφυγε στις 12000χλμ.οχι λινα αλλα οχι πελμα.το προηγουμενο μου ειχε βγαλει 18000χλμ οποτε εξαρταται ποσο γυρνας το καρπο.

S705
25/03/2015, 15:46
Pirelli MT 60 RS Corsa θα σου περισσεύει πρόσφυση ακόμα και σε βρεμένη Θηβών !!!!

Sportmax Mutant θα το ευχαριστηθείς και δεν θα σε προδώσει εάν δεν είσαι ινδιάνος

cosgili
25/03/2015, 17:13
Sportsmart2 και ξένοιασες. Κάνει όλα αυτά που θες!:wave2:

AUFGEBRACHT
25/03/2015, 19:27
και για πειτε μου ρε παλικαρια μιας και ξερετε εσεις οι ασχετοι (δεν αναφερωμαι σε εσας προσωπικα) και όχι εμεις οι λαστιχαδες, ακομα και η παραγωγη να πηγαινε στην κινα (όπως εκανε η μετζελερ), τι διαφορα θα ειχε? τοσο ευκοαλο το εχετε δλδ μια εταιρεια κολοσος να πεταξει τη φημη και το ονομα που δημιουργησε τοσα χρονια παραγοντας λάστιχα "κινεζικης" ποιοτητας? ελεος πια με αυτή τη καραμελα! άλλο πραγμα το "made in china" (αλλα engineered in europe) και άλλο το αμιγως κινεζικο! εχουν τεραστια διαφορα μεταξυ τους!


Φαντάζομαι πως αυτοί που πιπιλίζουν την καραμέλα γράφουν από κινητά iPhone και υπολογιστές Hewlett Packard Made in USA βεβαίως βεβαίως...

mikes
25/03/2015, 19:38
Φαντάζομαι πως αυτοί που πιπιλίζουν την καραμέλα γράφουν από κινητά iPhone και υπολογιστές Hewlett Packard Made in USA βεβαίως βεβαίως...

εεεεεμα!! ετσι ακριβως!

George_Sp
04/05/2015, 19:39
Αν και έχω κατασταλάξει στα S20 με ενημέρωσαν οτι στο προφίλ και χρήση οδήγησης που κάνω μου ταιριάζει και το BT090. Στη σελίδα της Bridgestone στο γράφημα με άκρα
Race <----> Sport
τα δίνει πιο κοντά στο Race από τα S20 που τα κατατάσσει καθαρά στην Sport κλίμακα άρα και υποθέτω ως πιο μαλακή γόμα.

Σε διάφορα review και forum για τα 090 διαβάζω οτι είναι πιο στοχευμένα για ελαφρύτερα μηχανάκια τύπου super motο όπως KTM 690, Aprilia Dorsoduro, αλλά διαβάζω αρνητικά για τις επιδόσεις τους στο βρεγμένο αλλά και την διάρκεια ζωής σε σχέση με τα S20 που σε διάρκεια και βρεγμένο όλοι πίνουν νερό στο όνομά τους.
Διαφορά τιμής λίγο φθηνότερα τα 090 στα 230ευρώ.....
Κλείνω προς τα S20 βέβαια μιας και είναι νεώτερο μοντέλο με νεώτερες τεχνολογίες επάνω τους. Τα 090 με προβληματίζει οτι ξεκίνησαν να βγαίνουν από το 2007 με ότι αυτό συνεπάγεται στην εξέλιξη προδιαγραφών.


Μια τελευταία παρατήρηση οτι τα 090 έχουν δείκτη ταχύτητας H ενώ τα S20 W. (άρα τα 090 είναι πιο κοντά στη δική μου χρήση)

pipe_smoker
05/05/2015, 03:39
Οι "νεότερες τεχνολογίες" δεν είναι κι απαραίτητα θετικές, κυρίως γιατί οι εξελίξεις και οι προδιαγραφές πιο πολύ με οικολογίες my ass και regulations για ρύπανση κι αγγούρια καλαβρέζικα έχουν να κάνουν.
Τέσπα, ίσως καταλληλότερος σε αυτό να είναι ο Mikes για να σχολιάσει.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι επειδή ένα λάστιχο φτιάχνεται εδώ και 7-8 χρόνια, δε σημαίνει ότι είναι απαραίτητα κακό, παλιό ξεπερασμένο κλπ.

Η διάρκεια ζωής έχει νόημα από τη στιγμή που υπάρχει άσφαλτος.
Αν κινείσαι (όχι εσύ συγκεκριμένα) μέσα στην Αθήνα στους γυαλόδρομους, πιο πιθανό είναι να αλλάξεις λάστιχα γιατί παλιώσανε παρά γιατί φαγώθηκαν.

Βάλε το πιο μαλακό λάστιχο που μπορείς να βάλεις στο μηχανάκι σου.
Κι από τη στιγμή που αναφέρεις αυτά τα δύο, και τα 090 είναι και πιο κοντά στο δείκτη ταχύτητάς σου, βάλε αυτά.

My 2 cents:wave2:

George_Sp
02/10/2015, 09:45
Το ξεθάβω λίγο γιατί η ώρα αλλαγής ελαστικών έφτασε.
Δυστυχώς οι τιμές αντί να πέφτουν ανεβαίνουν. Εκεί που είχα και τα Metzeler M7 στην εξίσωση στα 320ευρώ που παίζουν πλέον είναι απλησίαστα. Οπότε έχουμε.

Bridgestone S20 (270ευρώ)
Dunlop Sportsmart 2 (290ευρώ)
Metzeler M5 (ξανά και 270ευρώ)

Το Μ5 το είδα 2χρόνια και στεγνό και βρεγμένο και χιονόνερο και καύσωνα. Μ άρεσε πολύ η κορώνα του, μ άρεσε απίστευτα η επίδοση στο βρεγμένο, αλλά σε συνθήκες πόλης δε ζεσταίνεται γρήγορα και πρέπει να το ζορίσεις αρκετά και ίσως με λίγο χαμηλότερες πιέσεις από το προτεινόμενο. Ωραίο και το επίπεδο προειδοποίησης όταν η πρόσφυση αρχίζει να χάνεται, διορθώνει μόνο του το αρχικό παίξιμο σε πολλές περιπτώσεις ακόμα και πάνω στις λευκές διαγραμμίσεις.
Ατελείωτη διάρκεια. 15.000χλμ μετά και δεν έχει τετραγωνίσει ούτε έχει φθαρεί ανομοιόμορφα. Παίζει να μου βγάζει η γόμα τους εύκολα μια χρονιά ακόμα.

Για το Dunlop ακούω τα καλύτερα από πιο γλήγορους και στριφτερούς από εμένα σαν πιο μαλακή γόμα από το Μ5. Κορώνα δεν έχω δει από κοντά αλλά δε τη θέλω πιο γρήγορη από το Μ5. Επίσης με ανησυχεί η διάρκεια ζωής αν παραείναι μαλακό. Δεν είναι εποχές για λάστιχα κάθε 10.000.

Τελευταίο αφήνω το S20 που με τρώει να το δοκιμάσω. Μου λένε οτι είναι λίγο πιο μαλακό από Μ5 αλλά βγάζει χιλιομετράκια κι αυτό. Μου λένε τα καλύτερα για βροχές και οτι ζεσταίνεται αρκετά γρήγορα (διαπίστωση και σε σχόλια στο ίντερνετ σε φόρουμ εξωτερικού)

Αν είχα τα χρήματα θα πήγαινα στα Μ7 αλλά και τα 270 πονάνε ήδη πολύ γιατί δυστυχώς έπεσε και το σερβις κοντά.

Βάλτε ότι τελευταίες σκέψεις θέλετε.
Προσωπικά αυτή τη στιγμή είμαι μεταξύ S20 και M5 πάλι. S20 για το κάτι παραπάνω με περισσότερες γνώμες και M5 γιατί ξέρω τι να περιμένω που με άφησε παραπάνω από ικανοποιημένο.
Το Dunlop μάλλον θα το αποφύγω ως ακατάλληλη στιγμή για πειραματισμούς προς άλλα οδηγικά στυλ και χρήσεις.

spyrakos35
02/10/2015, 09:50
Αν το Μ5 σε αφησε παραπανω απο ευχαριστημενο και αφου δεν εχεις την οικονομικη ανεση να αλλαξεις συντομα, γιατι σε τρωει;

George_Sp
02/10/2015, 09:52
Αν το Μ5 σε αφησε παραπανω απο ευχαριστημενο και αφου δεν εχεις την οικονομικη ανεση να αλλαξεις συντομα, γιατι σε τρωει;

Με τρώει το S20 και η εμπειρία της περιπέτειας....τρου αντβεντσουρ κι ετς :lol:

spyrakos35
02/10/2015, 10:05
Ε, τραβα βαλτο.....

akis_trevor
02/10/2015, 15:10
Μην λαμβανεις υποψην τα σχολια του εξωτερικου.
Αλλη ασφαλτος,αλλες συνθηκες.

George_Sp
02/10/2015, 20:32
Ε, τραβα βαλτο.....

η τιμή στα Μ5 είναι πλέον στα 220ευρώ και με δελεάζει ακόμα περισσότερο το 50άρικο που θα γλυτώσω από τα S20....γαμώτ γαμώτ γαμώτ πότε θα γίνω αντβεντουρ!!!!!


Μην λαμβανεις υποψην τα σχολια του εξωτερικου.
Αλλη ασφαλτος,αλλες συνθηκες.

συμφωνώ :)

George_Sp
01/11/2015, 01:15
Δευτέρα πάω για λάστιχα.
Τελική επιλογή το μαλακότερο S20.
Τιμούλα στα 270-280 σε 2-3 γνωστά λαστιχάδικα που κοίταξα πρόχειρα online. Έχει κανείς υπόψιν του για πιο κάτω ή εκεί παίζουν παντού?
Τα Μ5 τελικά τα απέκλεισα με βάση τη φθορά και διάρκεια που έδειξαν....παραείναι σκληρή γόμα για κοντινές διαδρομές σε χαμηλότερες ταχύτητες και με νορμάλ οδήγηση δε τρώγονται με τίποτα, οπότε δεν έχει νόημα με το στυλ οδήγησης μου να ξαναπάω εκεί.

spyrakos35
01/11/2015, 03:33
Στράτος Ελευθερίου
2104963134
Πέτρου Ραλλη 166, Νικαια

καλό παιδί, καλές τιμές
αξίζει τον κόπο ακόμα και αν έχει ιδιες τιμές

noodles
02/11/2015, 22:42
κοιτα και τα michelin pilot power 3. μαλακο λαστιχο το οποιο ζεσταινεται γρηγορα. κυκλοφορεις και σε βρεγμενο οδοστρωμα ανετα. :cool:

George_Sp
03/11/2015, 22:34
2 μέρες πολύ τρέξιμο και χρόνος για λάστιχα μηδέν. Πέρασα και από 2 λαστιχάδες στα μέρη μου και οι τιμές όλες είναι ίδιες.

spyrakos35 WINS. flawless victory!

Dant3
03/11/2015, 23:58
Περιστερας 250Ε.
Με evo μπροστινο.
Το οποιο προτεινει και η ιδια η bridgestone.

George_Sp
04/11/2015, 01:30
Περιστερας 250Ε.
Με evo μπροστινο.
Το οποιο προτεινει και η ιδια η bridgestone.

ναι έχω δει οτι για μπροστά λέει evo....από ζέσταμα μέσα στην Αθήνα πόσο γρήγορα το πετυχαίνεις Γιώργο μιας και θυμάμαι οτι αυτό φοράς. Με τις λευκές γραμμές στο κέντρο της Αθήνας πως τα πάει?

costas_versys
04/11/2015, 03:41
Αν καθυστερήσεις λίγο ακόμα θα προλάβεις και τα Diablo Rosso III

George_Sp
04/11/2015, 14:33
Αν καθυστερήσεις λίγο ακόμα θα προλάβεις και τα Diablo Rosso III

για τα προηγούμενα Rosso που τα είχαν αρκετοί Versάδες άκουγα τα καλύτερα για τα πρώτα 2-3χιλ χιλιόμετρα και μετά οτι ήταν χάλια. Μπορεί το καινούριο να είναι κάτι τελείως διαφορετικό αλλά δε νομίζω οτι θα έρθει σύντομα Ελλάδα μιας και
http://www.sportrider.com/pirelli-diablo-rosso-iii-first-look
γράφουν οτι η διαθεσιμότητα ξεκινά early 2016. Ελλάδα δηλαδή σίγουρα μετά το Μάρτη.

George_Sp
04/11/2015, 15:16
Αύριο BT-090 τελικά με δείκτη ταχύτητας H που ταιριάζει στη χρήση που κάνω.
Φωτογραφικό υλικό και εντυπώσεις coming soon.

el-Gatto
04/11/2015, 15:49
Αύριο BT-090 τελικά με δείκτη ταχύτητας H που ταιριάζει στη χρήση που κάνω.
Φωτογραφικό υλικό και εντυπώσεις coming soon.
Aν τα βρήκες πάνω απο 230€ ,πμ me ,να σε στείλω να τα βάλεις με τόσα. ;)

George_Sp
04/11/2015, 15:52
Aν τα βρήκες πάνω απο 230€ ,πμ me ,να σε στείλω να τα βάλεις με τόσα. ;)

220 :)

el-Gatto
04/11/2015, 15:57
220 :)
Πολύ καλή τιμή.
Δεν νομίζω να βρείς καλύτερη.
Πάνε βάλτα αβλεπεί. :wave2:

George_Sp
04/11/2015, 16:03
Πολύ καλή τιμή.
Δεν νομίζω να βρείς καλύτερη.
Πάνε βάλτα αβλεπεί. :wave2:

:beer:

Dant3
04/11/2015, 16:49
ναι έχω δει οτι για μπροστά λέει evo....από ζέσταμα μέσα στην Αθήνα πόσο γρήγορα το πετυχαίνεις Γιώργο μιας και θυμάμαι οτι αυτό φοράς. Με τις λευκές γραμμές στο κέντρο της Αθήνας πως τα πάει?

Πολυ γρηγορο ζεσταμα.
Μονη φορα στα 3 χρονια που τα φοραω που να μου ετυχε γλυστρημα λογω κρυου λαστιχου,ηταν σε γυαλι δρομο 2 στενα πανω απο το σπιτι.
Κατα τα αλλα μετα απο 500 μετρα αρχιζεις και φρεναρεις νορμαλ.
Με λευκες γραμμες παλι δεν ειχα ποτε θεμα.
Βεβαια ποτε δε ζοριζω και καταστασεις πανω στις γραμμες αλλα ποτε μου δεν ανησυχησα κιολας.

George_Sp
05/11/2015, 22:30
Σήμερα περάστηκαν τα BT090. Μόνο τα καλύτερα έχω να πω για το Στράτο σαν άτομο, και την εξυπηρέτηση.

Για τα πρώτα 50-60χιλιόμετρα μου συνέστησε να πηγαίνω κάπως στρωτά. Εντυπώσεις δεν έχω να πω πολλά πράγματα μιας και έκανα κάπου στα 30χλμ εντός πόλης για δουλειές. Προσπάθησα πάντως ελεγχόμενα να δω τι κάνουν και δεν γλύστρισαν πουθενά.
Η κορώνα μου φαίνεται ελάχιστα πιο αργή από τα M5 και στην πράξη σε εναλλαγές κλίσεων, όχι μόνο στο μάτι.
Γράφω ελάχιστα πιο αργή γιατί αν και τα Μ5 βγήκαν χωρίς να έχουν φτιάξει τακούνι, προφανώς και είχαν ένα ανεπαίσθητο φάγωμα που επηρέαζαν στο πόσο γρήγορα έπαιρνε κλίση το Versys.
Συγκρίνοντας λοιπόν ένα ελαφρά φαγωμένο Μ5 με το καινούριο 090 κατάλαβα οτι μάλλον έχουν λίγο πιο αργή κορώνα τα 090 όχι όμως σε σημείο που να προβληματίζει στις γρήγορες εναλλαγές. Μια χαρά δηλαδή.

Στο θέμα σκληρότητας πέλματος εδώ μπορώ να πω οτι είδα μεγάλη διαφορά γόμας H με γόμας W.
Το κατάλαβα και στην κύλιση. Τα Μ5 δεν είχαν πολυκαιριστεί σε μεγάλο βαθμό μιας και είναι dot mid '13.....αλλά σίγουρα η φρέσκια γόμα κάνει μπαμ στην αίσθηση στο τιμόνι και στη σέλα όταν περνάς από δρόμο που έχει φρέσκο ασφαλτοχάλικο που μεταφέρει την τραχύτητα. Τα Μ5 έδιναν πολύ ουδέτερη αίσθηση στην εναλλαγή οδοστρώματος.Είτε δηλαδή πάταγες άσφαλτο γυαλί ή φρεσκοστρωμένη το feedback ήταν σχεδόν το ίδιο.

Φρεναρίσματα δε δοκίμασα μιας και θέλω να κάνω πρώτα φουλ 60χιλιόμετρα αλλά σε γκαζιές ή τσίμπημα του πίσω φρένου δε γλύστρισαν καθόλου.....και δοκίμασα και πιο γενναία ανοίγματα.
Εντύπωση μου έκανε μετά την επιστροφή που έβγαλα γάντι και ακούμπησα το λάστιχο. Παρότι 10βαθμοί το ένιωθες ζεστό και να πιάνει στην αφή.
Το Μ5 τέτοια αίσθηση μου έδινε μόνο μετά από υψηλές ταχύτητες στον Κηφισσό (130+).
Λευκές γραμμές στο κέντρο πάτησα και εντύπωση μου έκανε οτι δεν είχαν ούτε το ελεγχόμενο γλύστριμα των Μ5.....και αυτό το λέω γιατί κράτησα ταχύτητα και κλίση όπως με τα Μ5 στις ίδιες στροφές και με το ίδιο φορτίο και πιέσεις.
Νερά δε δοκίμασα. Ελπίζω να ανταπεξέλθουν στην απομάκρυνση νερού όπως είχα μείνει ευχαριστημένος και με τα Μ5.

αναμένοντας λοιπόν και τον επόμενο μήνα να μαζέψω πιο ολοκληρωμένη εικόνα.

Ευχαριστώ όσους έγραψαν. :)

spyrakos35
06/11/2015, 05:05
με γειες λοιπόν, μία διορθωση μόνο

"μεγάλη διαφορά γόμας H με γόμας W"
ο δείκτης "Η", "W" κλπ, δεν αναφέρεται στη γόμα αλλά είναι δείκτης μαξ ταχύτητας ελαστικού

http://www.glavopoulos.gr/arthra/tires/speed_index_gr.shtm

George_Sp
06/11/2015, 08:53
με γειες λοιπόν, μία διορθωση μόνο

"μεγάλη διαφορά γόμας H με γόμας W"
ο δείκτης "Η", "W" κλπ, δεν αναφέρεται στη γόμα αλλά είναι δείκτης μαξ ταχύτητας ελαστικού

http://www.glavopoulos.gr/arthra/tires/speed_index_gr.shtm


Ναι ρε άθρωπα το ξέρω οτι είναι δείκτης ταχύτητας. Παρόλαυτά ισχύει και έτσι να το γράψεις μιας και για διαφορετικές ταχύτητες χρησιμοποιούνται διαφορετικές συνταγές. ;)

George_Sp
06/11/2015, 15:37
spyrakos35 και εδώ ένα μεγάλο ευχαριστώ που με έκανες να απευθυνθώ στο Στράτο. Μου τσέκαρε τα κέντρα και τις ζάντες μιας και του το ζήτησα γιατί παίζει λακούβα και πεζοδρόμιο λόγω δουλειάς και μου πε οτι δεν έχει ξαναδεί τόσο τέλεια κατάσταση. Μου δειξε το νούμερο μέτρησης σφάλματος του μηχανήματος και ήταν μηδενικό (0.005 μπρος πίσω) :D

Έκανα ακόμα 30χιλιομετράκια σήμερα και ξεθάρρεψα και το λάστιχο βεντουζάρει παντού!!! Είναι η πρώτη φορά που αισθάνομαι τέτοιο grip και έχω καλό μνημονικό.
Όταν πρωτοφόρεσα το Μ5 προ διετίας, καλοκαίρι και 30βαθμούς, τέτοια αίσθηση που έχω με τα 090 με 15βαθμούς Νοέμβρη μήνα, δεν είχα!
Ο Στράτος μου έδωσε ένα όριο ζωής κοντά στα 12-15χιλ. χλμ με νορμάλ χρήση μιας και το χει δει να φτάνει και 20χιλ. χλμ σε πολύ ήρεμο οδηγό. Και 11 να βγάλει αν κρατάει έτσι μέχρι τέλους δε με νοιάζει.

φωτό από τα λαστιχάκια! άλλο πράμα η μυρωδιά και η όψη της "καινουργίλας" (sic) πάνω στη ρόδα!

344384

344385



σορυ για τα απανωτά ποστ αλλά έχει μεταμορφωθεί η μηχανή και έχω κωλοχαρεί :lol:

Bob_o_mastoras
06/11/2015, 15:57
Kαλοφαγωτα!! :beer:

jim7t
07/11/2015, 04:18
Γειά σας, φίλε george καλοφάγωτα και παντα όρθιος!!! Είμαι έτοιμος να αλλάξω λάστιχα στο versaki μου και μετά απο αρκετό ψάξιμο στο net.... καταλήγω σε 4 στα απο metzeler Μ5 ή στα Μ7 αν βρώ τα χρήματα και απο Bridgestone BT 90 ή S20.... εχω ξεραμένα τα diablo rosso H που καταργήθηκαν. Με ενδιαφέρει να βεντουζάρουν και ας λιώσουν σαν εσένα. Με αυτά που γράφεις μου φένεται οτι τα ΒΤ 90 να είναι καλύτερα απο τα Μ5 όντως είναι μεγάλη διαφορα? Γιατί δεν έβαλες τα S20 καθαρά λόγω τιμής η το BT 90 ειναι πιο μαλακό λάστιχο ή ζεστένεται πιο γρήγορα? Πόσο τα πλήρωσες τι DOT έχουν? σορυ που ρωταω πολλά :P

George_Sp
07/11/2015, 18:28
Γειά σας, φίλε george καλοφάγωτα και παντα όρθιος!!! Είμαι έτοιμος να αλλάξω λάστιχα στο versaki μου και μετά απο αρκετό ψάξιμο στο net.... καταλήγω σε 4 στα απο metzeler Μ5 ή στα Μ7 αν βρώ τα χρήματα και απο Bridgestone BT 90 ή S20.... εχω ξεραμένα τα diablo rosso H που καταργήθηκαν. Με ενδιαφέρει να βεντουζάρουν και ας λιώσουν σαν εσένα. Με αυτά που γράφεις μου φένεται οτι τα ΒΤ 90 να είναι καλύτερα απο τα Μ5 όντως είναι μεγάλη διαφορα? Γιατί δεν έβαλες τα S20 καθαρά λόγω τιμής η το BT 90 ειναι πιο μαλακό λάστιχο ή ζεστένεται πιο γρήγορα? Πόσο τα πλήρωσες τι DOT έχουν? σορυ που ρωταω πολλά :P

Καλησπέρα Jim.
Θα σου γράψω 2 λόγια σε αυτά που ρωτάς με βάση τη δικιά μου εμπειρία που όμως μπορεί να είναι διαφορετική σε κάποιον άλλον.
Κάθε εταιρία βγάζει ελαστικά για διαφορετικά είδη μηχανής-αναβάτη-στυλ οδήγησης-χρήση. Η πληθώρα επιλογών είναι για να καλύψουν τους πάντες και όλα τα γούστα. Από όσα μέχρι στιγμής βλέπω-αντιλαμβάνομαι σου συνοψίζω παρακάτω:

Για να διαλέξεις το κατάλληλο ελαστικό πρέπει να απαντήσεις στο τι θες να κάνεις με τη μηχανή: Αν δεν κάνεις συχνά ταξίδια με υψηλές ταχύτητες (120-130+) ένα τουριστάδικο ελαστικό δε θα πιάνει θερμοκρασία λειτουργίας και δε θα αποδίδει όπως πρέπει. Με τα Μ5 είχα αυτό το πρόβλημα. Με τις χαμηλές ταχύτητες και την κακή λεία άσφαλτο της πόλης (επειδή με τόσα οχήματα τρώγεται γρήγορα το οδόστρωμα) η τριβή του τουριστάδικου ελαστικού με κάπως σκληρότερη γόμα ήταν λίγη. Έτσι δε ζεσταινόταν και δεν έπιανε θερμοκρασία λειτουργίας με αποτέλεσμα σε μικρές αποστάσεις ή με αρκετά κρύο καιρό να αισθάνομαι οτι δεν είχα όσο grip ήθελα. Όσο φρέσκο και καινούριο και να είναι όταν το κάνεις βόλτα και σταματήσεις να το πιάσεις φαίνεται η διαφορά του ελαστικού που ζεστάθηκε και κολλάει και του άλλου που δεν δούλεψε γιατί δε ζεστάθηκε όσο έπρεπε.
Τα S20 παρότι διάβαζα οτι έχει μαλακότερη γόμα από τα Μ5, τα έδιναν εξίσου για τουριστική χρήση και με δείκτη ταχύτητας W.....όσο ψηλότερος ο δείκτης ταχύτητας τόσο πιο ψηλή η μέση ταχύτητα οδήγησης για να μπεις στο παράθυρο λειτουργίας. Οπότε και τα απέρριψα.
Επίσης είχα πολλά θετικά σχόλια για αστική χρήση σε άτομα που τα έβαλαν σε Versys και ER. Λόγω δείκτη H οτι πιάνουν αμέσως.
Έχω γράψει ήδη 80χιλιόμετρα σε 3ημέρες και μπορώ να επιβεβαιώσω οτι τα βλέπω να γραπώνουν από τα πρώτα 2 λεπτά μιας και κάνω συνήθως στάνταρ διαδρομή μέχρι να πιάσω τις κεντρικές λεωφόρους για τις δουλειές μου.

Επομενως το βασικότερο ερώτημα είναι τι χρήση θα κάνεις. Αν κινείσαι πόλη 90% και πας και κάνα ταξιδάκι αραιά και που σου προτείνω ελαστικό με δείκτη H όπως τα 090. Αν είσαι το ανάποδο...έχεις δηλαδή παπί για την πόλη και το Versys μόνο για εκδρομές το S20 και το Μ5 μάλλον θα ταιριάξει καλύτερα.
Το οικονομικό πάντα είναι θέμα αλλά αυτό που μετράει περισσότερο για μένα είναι να πάρεις το σωστό....σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά επίσης σίγουρα το να είναι κάτι ακριβότερο δε σημαίνει οτι είναι και καλύτερο.....ίσως είναι ακριβότερο γιατί είναι για άλλη δουλειά.
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι τα έξτρα 50ευρώ (270 τα S20, 220 τα 090) θα τα έδινα...αλλά τελικά προτίμησα να ακούσω την εμπειρία και την άποψη του λαστιχά που ξέρει τη δουλειά του και με βάση τη χρήση που του περιέγραψα μου συνέστησε ένα μαλακότερο ελαστικό με χαμηλότερο δείκτη ταχύτητας για να το αξιοποιήσω σωστότερα.
Τα λόγια του με βρήκαν σύμφωνο μιας και αν δεις τις φωτογραφίες των Μ5 στην αγγελία που τα δίνω θα δεις οτι δεν έχουν φαγωθεί σχεδόν καθόλου. Άρα δε δούλευε το ελαστικό ώστε να έχει τη φθορά που πρέπει μετά από 14.000χλμ.
Έκανα την ερώτηση για τη διάρκεια ζωής ενός μαλακότερου ελαστικού αλλά το να μην βγάλει 15-18.000 και να βγάλει 12-14.000 δε με απασχολεί τόσο. Προέχει η ασφάλεια και ας τα αλλάξω στα 2 χρόνια αντί στα 2μιση λόγω φθοράς.

Ίσως τα τουριστικά ελαστικά να απευθύνονται περισσότερο σε αναβάτες με πιο βαριές μηχανές ή που να μπορούν να κρατήσουν ταξιδιάρικες ταχύτητες πάνω από 140-150χλμ/ω. Με το Versys και φουλ τουριστικά χιλιόμετρα να κάνεις προσωπικά τα βρίσκω υπερ-αρκετά τα 130-150χλμ/ω. Άλλωστε στην Ελλάδα δεν έχουμε και ΤΑ χιλιόμετρα δρόμων υψηλών ταχυτήτων για να πεις οτι θα πηγαίνεις συνέχεια ψηλά.

Για τα Μ7 δεν έχω άποψη. Τα δίνει ως supersport ελαστικό.....ίσως δηλαδή να είναι μαλακότερο και να είναι καλύτερο από το Μ5....αλλά 1ον ξεφεύγει σε τιμή, και 2ον αν είναι όντως για supersport και ο δείκτης ταχύτητας είναι και εκεί W μήπως το Versys δε καταφέρει να το ζεστάνει και αυτό?



Ξέχασα το dot των ελαστικών.
Απρίλιος 2015 (15η εβδομάδα)

jim7t
09/11/2015, 01:39
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Με κατατόπισες πλήρως 90% πόλη και 10% ταξίδια κάνω χρήση και εγώ. Άρα αποκλείω το M5. Μακάρι να υπήρχε ένας "δείκτης μαλακότητας" γιατί με το W kai to H δέν διευκρινίζεται και το υποθέτουμε ως προς τη μέση ταχύτητα λειτουργίας. Στην ίδια κατηγορία Η το μαμα ήταν κούτσουρο και το diablo rosso H μαλακότερο και πιθανολογώ οτι το M5 μαλακότερο απο το diablo rosso H παρόλο που είναι W. Ακόμα δεν υπάρχει γράφημα απόδοσης λειτουργίας ώς πρός τις ταχύτητες που σημάινει δέ ξέρουμε σε ποια ταχύτητα απο το εύρος το λαστιχο σου δίνει τα μέγιστα. Ούτε και το αντίστοιχο της θερμοκρασίας το μόνο που ξέρω είναι οτι και εκεί υπάρχει όριο που οταν το υπερβαίνεις πέφτει δυνατότητα επαφής τριβής (grip) όπως φαίνεται στό πρότο το γράφημα http://global-infrastructure-for-cdn.bridgestone.com/products/motorcycle_tires/products/battlax/images/img_battlax_rs10_04.jpg ..... Αρα γιαυτό όλοι ρωταμε απο σχολια ή reviews να δούμε τι γίνεται και δυστυχώς το πληρώνεις και παίρνεις ρίσκο να το δοκιμάσεις μόνος σου... Οπότε για το M7 αν εξαιρέσουμε το W "ίσως" η κατηγορία supersport να υπερισχύει ως προς τη μαλακότητα. Οπότε νόμιζα οτι το S20 και το Μ7 ότι θα είναι πίο μαλακά λάστιχα λόγω καθαρά κατηγορίας μιάς και προτείνονται απο τις εταιρίες τους ΚΑΙ για πίστα. Αυτο που με ανησυχεί ειναι οτι και το Μ5 και το Μ7 είναι στην ίδια κατηγορία και οτι το Μ7 λένε το βελτιώσανε (εκτός απο την κορόνα που έγινε λίγο πιο επιθετική με περισσοτερη πρόσφυση στο πλαγιασμα, έπεσε μια νέα στρώση 100% σιλικονη που βελτιώνει τη πρόσφυση αλλα χανει στο βρεγμένο το οποίο πάνε να το μαζέψουν με πιό βαθιές χαράξεις στο μροστινό κτλ) δε ξέρω όμως αν αυτές οι βελτιώσεις όντος φανούν στη πράξη. Μήπως η bridgestone έχει ούτος σι άλλως πίο μαλακό υλικό σαν εταιρία γιατί με αυτό που έγραψες οτι ζεστένεται τοσο γρήγορα και μαλιστα σε κρύο μου έκανα φοβερή εντύπωση! Τέλος για τα 090 έχεις κανα γνωστό που τα εχει κανει χιλιόμετρα αρκετά ώστε να ξέρουμε αν αυτές ιδιότητες αντέχουν?

George_Sp
09/11/2015, 06:47
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Με κατατόπισες πλήρως 90% πόλη και 10% ταξίδια κάνω χρήση και εγώ. Άρα αποκλείω το M5. Μακάρι να υπήρχε ένας "δείκτης μαλακότητας" γιατί με το W kai to H δέν διευκρινίζεται και το υποθέτουμε ως προς τη μέση ταχύτητα λειτουργίας. Στην ίδια κατηγορία Η το μαμα ήταν κούτσουρο και το diablo rosso H μαλακότερο και πιθανολογώ οτι το M5 μαλακότερο απο το diablo rosso H παρόλο που είναι W. Ακόμα δεν υπάρχει γράφημα απόδοσης λειτουργίας ώς πρός τις ταχύτητες που σημάινει δέ ξέρουμε σε ποια ταχύτητα απο το εύρος το λαστιχο σου δίνει τα μέγιστα. Ούτε και το αντίστοιχο της θερμοκρασίας το μόνο που ξέρω είναι οτι και εκεί υπάρχει όριο που οταν το υπερβαίνεις πέφτει δυνατότητα επαφής τριβής (grip) όπως φαίνεται στό πρότο το γράφημα http://global-infrastructure-for-cdn.bridgestone.com/products/motorcycle_tires/products/battlax/images/img_battlax_rs10_04.jpg ..... Αρα γιαυτό όλοι ρωταμε απο σχολια ή reviews να δούμε τι γίνεται και δυστυχώς το πληρώνεις και παίρνεις ρίσκο να το δοκιμάσεις μόνος σου... Οπότε για το M7 αν εξαιρέσουμε το W "ίσως" η κατηγορία supersport να υπερισχύει ως προς τη μαλακότητα. Οπότε νόμιζα οτι το S20 και το Μ7 ότι θα είναι πίο μαλακά λάστιχα λόγω καθαρά κατηγορίας μιάς και προτείνονται απο τις εταιρίες τους ΚΑΙ για πίστα. Αυτο που με ανησυχεί ειναι οτι και το Μ5 και το Μ7 είναι στην ίδια κατηγορία και οτι το Μ7 λένε το βελτιώσανε (εκτός απο την κορόνα που έγινε λίγο πιο επιθετική με περισσοτερη πρόσφυση στο πλαγιασμα, έπεσε μια νέα στρώση 100% σιλικονη που βελτιώνει τη πρόσφυση αλλα χανει στο βρεγμένο το οποίο πάνε να το μαζέψουν με πιό βαθιές χαράξεις στο μροστινό κτλ) δε ξέρω όμως αν αυτές οι βελτιώσεις όντος φανούν στη πράξη. Μήπως η bridgestone έχει ούτος σι άλλως πίο μαλακό υλικό σαν εταιρία γιατί με αυτό που έγραψες οτι ζεστένεται τοσο γρήγορα και μαλιστα σε κρύο μου έκανα φοβερή εντύπωση! Τέλος για τα 090 έχεις κανα γνωστό που τα εχει κανει χιλιόμετρα αρκετά ώστε να ξέρουμε αν αυτές ιδιότητες αντέχουν?

Για τα 090 έχω πολύ κόσμο που πίνει νερό στο όνομά τους ειδικά Versys και ER. Απλά εγώ είχα κολλήσει να δοκιμάσω τα S20 σαν πιο καινούριο ελαστικό και γιατί συνήθως ήμουν της λογικής οτι στο αναλώσιμο το ακριβότερο θα αποδίδει και καλύτερα. Τελικά όμως μάλλον αποδεικνύεται οτι ο σωστός δρόμος είναι να διαλέξεις αυτό που ταιριάζει σε αυτό που το χρειάζεσαι περισσότερο.
Δε μπορώ να σου πω πως θα αξιολογούσα σήμερα το S20 αν το είχα προτιμήσει πριν λίγες μέρες...Ξέρω όμως οτι το 090 δουλεύει άψογα για τη καθημερινή αστική χρήση. Χθες μετά το motogp έκανα μια περιμετρική την ζώνη της Αθήνας από Δυτικά-Παραλιακή-Κέντρο-Δυτικά καμιά 40άρα σύνολο. Πλέον τα λάστιχα τα πάτησα περισσότερο και τα πίεσα περισσότερο.
Σε φρενάρισμα και grip σε στροφή έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα με τις επιδόσεις τους. Η κορώνα συνεχίζω να πιστεύω οτι είναι ελάχιστα πιο αργή των Μ5 αλλά δεν φαίνεται καν η διαφορά στο ρίξιμο και στις εναλλαγές κλίσεων.
Επιτέλους πλέον περνάω πάνω από λευκές γραμμές στο κέντρο και υπό ελαφριά κλίση και δεν κάνει αυτό το μικρό τακ που έκαναν τα Μ5 μέχρι να ξαναπιάσουν πρόσφυση. Στο βρεγμένο δεν το δοκίμασα ακόμα οπότε δε μπορώ να σου γράψω κάτι.
Σχετικά με το αν δουλεύουν σωστά θα σου πω το εξής.
Μετά τη χθεσινοβραδινή βόλτα πάρκαρα και με θερμοκρασία χεριού κάπου στους 35βαθμούς στα ακροδάχτυλα το ελαστικό το ένιωθα ζεστό άρα ήταν σίγουρα 3-4 βαθμούς επάνω για να αντιληφθώ τη διαφορά τους. Εντύπωση μου έκανε οτι ήταν ζεστό σε όλο το πλάτος πέλματος με υψηλότερη θερμοκρασία στο κέντρο και χλιαρό στις άκρες που αν και δε το τερμάτισα για 2δάχτυλα ακόμα και αυτές ήταν χλιαρές.
Πιέσεις ο λαστιχάς μου φόρτωσε 31 εμπρός και 34 πίσω αν και νομίζω οτι θα το ρίξω στο 33 γιατί έχω ήδη σφίξει το πίσω αμορτισέρ και χρειάζομαι κατιτις λιγότερο.

Το εργοστασιακό του Versys είναι απαράδεκτο. Το Diablo Rosso είναι μαλακό αλλά πλέον είναι Made in China και δε θα στο πρότεινα....ούτε καν το RossoIII που θα βγει σε λίγο καιρό. Οι περισσότεροι με Versys λένε οτι το Rosso είναι απίστευτο στα πρώτα 2-3χιλ. χλμ και μετά πεθαίνει απότομα και φθείρεται ανομοιόμορφα. Δεν έχω ακούσει κάποιον ευχαριστημένο με τα Diablo.
To M5 σε W δεν είναι με τίποτα μαλακότερο από το Rosso σε H......Για το Μ7 και το S20 στα έγραψα. Και τα 2 είναι W. Το πρώτο είναι supersport και ίσως τα 65άλογα του Versys να μη το φτάνουν σε παράθυρο λειτουργίας αλλά να έχουν μια καλή αίσθηση σαν πιο μαλακό για χρήση πίστας. Για το S20 πιθανολογώ χειρότερο του M7 σε grip μιας και θα έχει τουριστάδικη συνταγή αλλά μάλλον καλύτερο του M5.

Δε θέλω να σε καθοδηγήσω κάπου συγκεκριμένα...νομίζω όμως οτι αν η χρήση που θα κάνεις θα είναι παρόμοια...ίσως το 090 είναι και για σένα μονόδρομος. :)

jim7t
10/11/2015, 02:12
Καλά τα λές!! Βλέπω τυχαία όπως έψαχνα στο νετ αυτό http://www.versys.co.uk/index.php/topic,6149.0.html ..... 1τη σκέψη) τον πούστη λεω πως το πλαγιάζει έτσι το versaki μας.... 2ρη σκέψη) τι λάστιχο να έχει??? Κάποιος θα τον ρώτησε λέω παω να διαβάσω... αφού το είδα και αυτό και μου άρεσε πήγα στη 4 σελίδα και είδα τα video είδα τισ :a25::a25::a25::a25: που μοίρασε και λέρωσα το πλήκτρολόγιο :tooth::tooth:!! πολλά έιπα.... ρίξε μια ματιά ποιό λάχτιχο έιχε και ποιές οι επιδόσεις του!!!!! :a22: