PDA

View Full Version : ζητούνται συμβουλές σχετικά με αγορά στοκ μοτοσυκλέτας σχεδον 10ετιας



tools
23/03/2015, 18:46
γεια χαρα.

ενδιαφερομαι για μια μοτοσυκλετα που καθεται 8 χρονια στην εκθεση.
υποτιθεται οτι μια στο τοσο την εβαζαν σε λειτουργεια αλλα ας υποθεσουμε το χειροτερο σεναριο, πως ειναι πλυμμενη/γυαλισμενη σε κλειστο χωρο, σε νορμαλ θερμοκρασιες και υγρασιες, αλλα δεν εχει παρει καν μπρος ολο αυτο το διαστημα και δεν εχει κινηθει καθολου.
υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω ιδιαιτερως?
τι φθορες θα της εχει προκαλεσει η ακινησια τοσων χρονων?
ποιες αλλαγες θα χρειαστει αμεσα και ποιες ειναι πολυ πιθανο να προκυψουν μεσα στον πρωτο μηνα κυκλοφοριας?
υπολογιζω ελαστικα, λαδια μοτερ και λαδια/τσιμουχες στις αναρτησεις εμπρος-πισω.
τι μου ξεφευγει?

ευχαριστω πολυ.

toyar
23/03/2015, 18:53
υγρα φρενων θα αλλαξεις επισης αλλα ετσι κι αλλιως δεν εχει διετη εγγυηση;

SHOOTER045
23/03/2015, 18:54
Τα λάστιχα γερνάνε για τις τσιμουχες δεν ξέρω εφ όσον είναι καινούργιες.
Βάλε λίγη βαζελίνη να μαλακώσουν, ίσως για καποιο χρονικό διάστημα τις σώσεις.
Εγώ θα πρότεινα μαζί με τα λάδια να αλλάξεις και τα υγρά φρενών, αλλά και του ψυγείου( αν είναι υδροψυκτο)

tools
23/03/2015, 19:02
πωπω, σωστα, υγρα φρενων!!
θελω να πιστευω οτι θα το θυμομουν αυτο οταν ερχοταν η ωρα!χαχα
αυτο ακριβως με προβληματιζει, αν ειναι να παρω κατι και να ειμαι μεσα-εξω στο συνεργειο γιατι εσπασε μια τσιμουχα σημερα, μια αυριο, τι να την κανω την εγγυηση?

και υγρα ψυγειου!

spyro
23/03/2015, 19:08
καρμπυρατερ?

αν ναι, θα έχεις σίγουρα θέμα με τις μεμβράνες.
γενικά όλα τα λαστιχοειδή & τσιμουχοειδή θα θέλουν προσοχή, αντικατάσταση κτλ

thunder ace
23/03/2015, 19:10
για ποιο μηχανακι μιλαμε;μη μου πεις κανα cbr1000.

SHOOTER045
23/03/2015, 19:28
καρμπυρατερ?

αν ναι, θα έχεις σίγουρα θέμα με τις μεμβράνες.
γενικά όλα τα λαστιχοειδή & τσιμουχοειδή θα θέλουν προσοχή, αντικατάσταση κτλ

Το σκέφτηκα, αλλα είπα μήπως είναι ψεκαστο
Για τις τσιμουχες μπροστινού, αν έχει συμβατικό με ξύστρες, ίσως αν μαλακώσουν με αλοιφή να τις γλιτώσεις αν είναι USD παλι δοκίμασε με αλοιφή.
Βασικά αν σε παίρνει οικονομικά άλλαξε τες, για το πίσω αμορτισέρ δεν νομίζω να έχει θέμα

daz
23/03/2015, 19:59
Εγώ να πάω σε πιο χοντρά θέματα?

Ελατήρια βαλβίδων!
Τα μισά θα είναι πατημένα 8 χρόνια και τα άλλα μισά χαλαρά.

8 χρόνια με τα ίδια υγρά στο ψυγείο σε πλήρη ακινησία μπορούν να προκαλέσουν σημαντικές φθορές σε αντλίες και γενικά στο κύκλωμα ψύξης?

panavour
23/03/2015, 20:04
επειδη ολα τα μηχανακια δεν ειναι ιδια αν θες πες μας την μαρκα και τον τυπο
:wave2:

endopandou
23/03/2015, 21:03
γεια χαρα.

υπολογιζω ελαστικα, λαδια μοτερ
γεια χαρά, εγώ θα υπολόγιζα μόνο αυτά. 'Ετσι κι αλλιώς νομίζω πως έχεις εγγύηση είτε το μηχανάκι αγοραστεί σαν καινούριο, είτε σαν μεταχειρισμένο.
Σε 5 ετών στοκ μηχανάκι που είχα δεν υπήρξε κανένα θέμα.

spyro
23/03/2015, 21:40
γεια χαρά, εγώ θα υπολόγιζα μόνο αυτά. 'Ετσι κι αλλιώς νομίζω πως έχεις εγγύηση είτε το μηχανάκι αγοραστεί σαν καινούριο, είτε σαν μεταχειρισμένο.
Σε 5 ετών στοκ μηχανάκι που είχα δεν υπήρξε κανένα θέμα.

στα stock του 950 sm είχαν παρουσιαστεί προβλήματα στα καρμπ

teogtp
23/03/2015, 22:04
Στο δικο μου στοκ 4ετιας αλλαξα ελαστικα και τελος.
Το μηχανακι ηταν εκθεσιακο βιτρινας οποτε θεμα θερμοκρασιων και υγρασιας δεν υπηρχε.
Τα υγρα φρενων φθειρονται απο την εκθεση τους σε υγρασια αλλα και απο την αυξηση της θερμοκρασιας αυτων σε παρατεταμενα φρεναρισματα(βρασιμο).
Τα λαδια του μοτερ αν ειναι τα εργοστασιακα και ΔΕΝ εχουν δουλευτει τοτε δεν τα πετας.Αν το μηχανακι εχει δουλευτει απλα πετας τα λαδια καθ'οτι εχουν πολυμεριστει.Για τις τσιμουχες ενας αρχικος οπτικος ελεγχος για τυχον μικρορωγμες ειναι απαραιτητος.Στην τελικη αν παρουσιαστει καποια διαρροη το μηχανακι εχει και εγγυηση.

endopandou
23/03/2015, 22:13
στα stock του 950 sm είχαν παρουσιαστεί προβλήματα στα καρμπ
Ναι για να το λες έτσι θα είναι οπότε ο φίλος πρέπει να το προσέξει αν είναι καρμπυρατεράτο

nikonian
23/03/2015, 22:17
Dominator 650. Όταν το αγόρασα ήταν 3 χρόνια στην έκθεση. Έτρεχαν βενζίνες στην άσφαλτο στους 42 βαθμούς ,καθαρίστηκε πολλές φορές καρμπυρατέρ, ζήτησα αλλαγή ρεζερβουάρ γιατί είχε μείνει με βενζίνη μέσα και είχε πιάσει πρασινάδα και σκουριά . Αφού τα έλυσα όλα αυτά, μετά δεν κρατούσε ρελαντί με τίποτα. Τρία συνεργεία δεν το έλυσαν. Το πούλησα στους 5 μήνες με απώλεια 2.000 ευρώ.


Kymco people 250s. Ήταν 4 χρόνια στοκαρισμένο. Τους πρώτους 2 μήνες κάλεσα τρείς φορές γερανό. Μετά έστρωσε.

Pan (dvs)
24/03/2015, 08:09
Δηλαδη του λετε να το παρει,αλλα να κοιταξει μονο τα υγρα του?

tools
24/03/2015, 08:32
ευχαριστω οσους απαντησατε.
ειναι gsxr 750, αρα με καρμπυρατερ δεν μπλεκω.
στο usd θα δοκιμασω λιγη βαζελινη μεχρι να ανοιχτει για φρεσκαρισμα.



Εγώ να πάω σε πιο χοντρά θέματα?

Ελατήρια βαλβίδων!
Τα μισά θα είναι πατημένα 8 χρόνια και τα άλλα μισά χαλαρά.

8 χρόνια με τα ίδια υγρά στο ψυγείο σε πλήρη ακινησία μπορούν να προκαλέσουν σημαντικές φθορές σε αντλίες και γενικά στο κύκλωμα ψύξης?

να, τετοιου ειδους ανησυχιες με πιανουν.εχουν βαση?



Στο δικο μου στοκ 4ετιας αλλαξα ελαστικα και τελος.
Το μηχανακι ηταν εκθεσιακο βιτρινας οποτε θεμα θερμοκρασιων και υγρασιας δεν υπηρχε.
Τα υγρα φρενων φθειρονται απο την εκθεση τους σε υγρασια αλλα και απο την αυξηση της θερμοκρασιας αυτων σε παρατεταμενα φρεναρισματα(βρασιμο).
Τα λαδια του μοτερ αν ειναι τα εργοστασιακα και ΔΕΝ εχουν δουλευτει τοτε δεν τα πετας.Αν το μηχανακι εχει δουλευτει απλα πετας τα λαδια καθ'οτι εχουν πολυμεριστει.Για τις τσιμουχες ενας αρχικος οπτικος ελεγχος για τυχον μικρορωγμες ειναι απαραιτητος.Στην τελικη αν παρουσιαστει καποια διαρροη το μηχανακι εχει και εγγυηση.

τετοια περιπτωση ειναι.
αυτο που ρωταω ειναι αν εχω να φοβαμαι μονο μικροδιαρροες, λογω της ακινησιας και οχι κατι σαν το παραπανω που λεει ο daz (μαζι με την οποιαδηποτε βλαβη που μπορει να προκυψει τυχαια, προφανως)

teogtp
24/03/2015, 09:06
Παίζει να ταλαιπωρηθεις με τα καρμπυρατερ.
Α!και τα λάστιχα αντικατασταση άμεσα

SHOOTER045
24/03/2015, 09:15
Αν δεν έχουν ρωγμές, με ένα φρεσκάρισμα με γυαλόχαρτο θα βγάλουν μερικά χλμ

Dant3
24/03/2015, 09:58
Λαστιχα και λαδια αλλαζεις και εισαι ετοιμος.
Μην αγχωνεσαι με τα υπολοιπα,δε χρειαζεται.
Οτι δεις στη πορεια το αλλαζεις.
Παντως εναν καλο οπτικο ελεγχο κατω απο το ντεποζιτο και τα φερνιγκ θα τον κανεις για να δεις αν τιποτα πλαστικο εχει φθαρει,αν και δεν νομιζω.
Τι να πουν μηχανες που κυκλοφορουν 8 χρονια εξω...

DrBig
24/03/2015, 10:14
Στα πηρουνια για φρεσκαρισμα των τσιμουχων παιζει πολυ καλα το σπρευ σιλικονης. Βαζεις το σωληνακι αναμεσα απο τσιμουχα και μεταλο και ψεκαζεις.

spyro
24/03/2015, 10:32
....
Τι να πουν μηχανες που κυκλοφορουν 8 χρονια εξω...

εκείνες μονο ωραία πράγματα έχουν να πουν,

Οι άλλες που έχουν μήνει ακίνητες έχουν να πουν πολλά παράπονα. Ο μεγαλύτερος εχθρός των οχημάτων είναι η ακινησία φίλος

tools
24/03/2015, 13:35
ευχαριστω πολυ παιδια.
αν τα βρουμε στην τιμη, παιρνω ενα σπρει σιλικονης και οτι προκυψει.

McTalas
24/03/2015, 13:42
Τελικα δε μας ειπες το μοντελο...

pipe_smoker
24/03/2015, 13:51
Τελικα δε μας ειπες το μοντελο...





ειναι gsxr 750, αρα με καρμπυρατερ δεν μπλεκω.
.

;)

Dant3
24/03/2015, 13:54
εκείνες μονο ωραία πράγματα έχουν να πουν,

Οι άλλες που έχουν μήνει ακίνητες έχουν να πουν πολλά παράπονα. Ο μεγαλύτερος εχθρός των οχημάτων είναι η ακινησία φίλος

Θες να μου πεις οτι μηχανη που τρωει ηλιο βροχη κτλ παιζει να ειναι σε καλυτερη κατασταση απο μηχανη σε αποθηκη?οσο αφορα τα πλαστικα μερη εννοειται.
Εαν ειναι να αγχωνεται για το καθε τι,τοτε να το παρει καινουργιο και ας το κατεβασει ολο να αλλαξει ολες τις τσιμουχες και τις φλατζες και τα σωληνακια.

toyar
24/03/2015, 14:02
αν υπηρχε 8 ετων στοκ σε τιμη 8 ετων μεταχειρισμενου φυσικα θα επαιρνε κανεις το στοκ με κλειστα τα ματια
στην πραξη ομως το στοκ εχει διπλασια τιμη οποτε πρεπει κανεις να προσεξει καποια πραγματα
με δεδομενο παντως οτι υπαρχει εγγυηση το σοβαροτερο μειονεκτημα ειναι η χαμηλη αξια μεταπωλησης

endopandou
24/03/2015, 14:28
αν υπηρχε 8 ετων στοκ σε τιμη 8 ετων μεταχειρισμενου φυσικα θα επαιρνε κανεις το στοκ με κλειστα τα ματια
στην πραξη ομως το στοκ εχει διπλασια τιμη οποτε πρεπει κανεις να προσεξει καποια πραγματα
με δεδομενο παντως οτι υπαρχει εγγυηση το σοβαροτερο μειονεκτημα ειναι η χαμηλη αξια μεταπωλησης
ακριβώς έτσι :a013: ο φίλος δεν δείχνει για καινούριος οπότε φαντάζομαι έχει ζυγίσει και το θέμα μεταπώληση
Αν το έπαιρνα θα έκανα τα πρώτα 200χλμ με τα λάδια που ήδη έχει...

devil's animal
24/03/2015, 15:56
οπως και να εχει, επειδη προκειται για ενα μηχανακι επιδοσεων, επ ουδενι δεν το παιρνεις και πας για ανοιγματα ή τελικιασματα...
θελει πολυ ρεγουλα για τα πρωτα 1000-2000 χλμ...

εγω στην αρχη θα αλλαζα:
λαδια, φιλτρο λαδιου, παραφλου, υγρα φρενων, τακακια (τα μεταλλικα εχουν θεμα και μπορει να ψωριασουν γιατι οξειδωνονται), λαστιχα (αν και εφοσον ηταν στον πλαγιοστατη...αν ηταν με stand μπροστα-πισω, λογικα δεν χρειαζονται αλλαγη αλλα ενα φρεσκαρισμα με γυαλοχαρτο)...

θα ελεγχα:
ολα τα μεταλλικα μερη απο βιδες, μεχρι αλυσιδογραναζα γιατι οξειδωνονται και χωρις τρελη υγρασια...
ολα τα πλαστικα, τσιμουχοειδη και τα ρεστα για ρωγμες, ξηροτητα κλπ..

spyro
24/03/2015, 16:55
Θες να μου πεις οτι μηχανη που τρωει ηλιο βροχη κτλ παιζει να ειναι σε καλυτερη κατασταση απο μηχανη σε αποθηκη?οσο αφορα τα πλαστικα μερη εννοειται.
Εαν ειναι να αγχωνεται για το καθε τι,τοτε να το παρει καινουργιο και ας το κατεβασει ολο να αλλαξει ολες τις τσιμουχες και τις φλατζες και τα σωληνακια.

μάλλον άλλον ήθελες να κάνεις quote. Εγώ δεν αναφέρθηκα σε πλασικά

και ναι οκ συγκριτικά με ένα μηχανάκι που το έχεις παρατημένο στο δρόμο και το τρώνε τα στοιχεία της φύσης και μάλλον το κ@τουράνε και τα σκυλιά οι γάτες και οι σουρομένοι, συγκριτικά με ένα που έχεις στην αποθήκη μπορεί και να κερδίσεις το argument. πάνω απο όλα να κερδίσουμε το argument σύντροφε

ά που σαι, κάνε το κόπο και κάνε μια ερώτηση εδώ http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=67 για το τι πιστευουν και οι ειδικοί περι ακινησίας

:wave2:

menelaos46
24/03/2015, 18:32
Εγώ δε θα άλλαζα τίποτα... μόνο λάδια ίσως. :wave2:

Dant3
24/03/2015, 20:48
μάλλον άλλον ήθελες να κάνεις quote. Εγώ δεν αναφέρθηκα σε πλασικά

και ναι οκ συγκριτικά με ένα μηχανάκι που το έχεις παρατημένο στο δρόμο και το τρώνε τα στοιχεία της φύσης και μάλλον το κ@τουράνε και τα σκυλιά οι γάτες και οι σουρομένοι, συγκριτικά με ένα που έχεις στην αποθήκη μπορεί και να κερδίσεις το argument. πάνω απο όλα να κερδίσουμε το argument σύντροφε

ά που σαι, κάνε το κόπο και κάνε μια ερώτηση εδώ http://www.moto.gr/forums/forumdisplay.php?f=67 για το τι πιστευουν και οι ειδικοί περι ακινησίας

:wave2:

Ποιο argument βρε μαστορα?
Εδω μιλαμε για συγκεκριμενα πραγματα.
Μου λες οτι η ακινησια ειναι ο μεγαλυτερος εχθρος.
Για ποιο πραγμα?
Εγω μιλησα για τσιμουχες κτλ που ειπε να αλλαξει απο το πιρουνι κτλ.
Και λεω οτι εφοσον ηταν αποθηκευμενη σωστα,δεν εχει θεμα,γιατι για παραδειγμα το δικο μου που ειναι 9 χρονων ,του πιρουνιου ειναι οι μαμα και ειναι ακομα μια χαρα.
Δε λεω οτι δε κανει κακο η ακινησια,αλλα σε συγκεκριμενα πραγματα τα οποια τα κοιτας και τελος.
Γιατι αν αρχισουμε το ενα και το αλλο,θα αλλαξει τη μιση μηχανη,μεταξυ αλλων και τα ελατηρια που αναφερθηκαν παραπανω.
Τοτε θα του βγει μια η αλλη με το να παρει φετινο μοντελο.