PDA

View Full Version : Γυάλισμα εξάτμισης (Titanium)



lospsi
23/03/2015, 21:18
Καλησπέρα!
Έκανα την εξής μακακία στο ένα τελικό της μηχανής μου (arrow titanium). To έτριψα με γυαλόχαρτο νερού 1200 με σκοπό να φύγουν τα σημάδια από τους κολιέδες στήριξης και γενικά να τις φρεσκάρω. Σε αμερικάνικο φόρουμ, είδα την δουλειά που έκανε ένας με τις δικές του και μου άρεσαν.
Έλα όμως που στην δικιά μου βγήκε μούφα και δεν μου αρέσει. Θάμπωσε και φαίνονται και μικρές γρατζουνιές (μου έκανε εντύπωση αυτό μιας και με τόσο ψιλό γυάλοχαρτο δεν το περίμενα).

Τι μπορώ να κάνω για να την ξαναφέρω στα ίσια της (να γυαλίσει). Με αλοιφή που δοκίμασα, στο χέρι τρίψιμο, δεν είδα σωτηρία. Θέλει μηχάνημα/αλοιφαδόρο, μήπως να πέρναγα με την αλοιφή και μετά γυαλοχαρτάρισμα με ψιλό γυαλόχαρτο??

Ευχαριστώ!

George_Sp
23/03/2015, 21:23
Με 1200άρι σε τιτάνιο δε παίζει να κάνεις γρατσουνιά. Είτε δεν είναι τιτάνιο (μαιμού), είτε αν η εξάτμιση ήταν μεταχειρισμένη είναι γρατσουνιές από τον προηγούμενο που βγήκαν στην επιφάνεια με το "καθάρισμά" σου.

Για βάλε και καμιά φώτο έτσι από περιέργεια. Σε termignioni τιτανίου πάντως, έπεσε 1000άρι 1200άρι 1500άρι και μετά Glanol και μπαφάρισμα με τριβείο και έγινε κούκλα.

endopandou
23/03/2015, 22:22
πριν ένα μηνα έκανα αυτή τη δουλειά. Πήρα από λερόυ μερλίν με 10 γιούρα αυτό στη φωτό (το δεξιά) που μπαίνει σε δράπανο ή σταθερό τροχό και έγινε σούπερ δουλειά
332943