PDA

View Full Version : Σοσ ντελιβερας. .προσωρινή λύση



deliverass
23/03/2015, 21:28
astrea supra της πιτσαρίας τον τελευταίο χρόνο που και που άρχιζε να χαλαρώνει η αλυσίδα και μόλις έπιανε ανηφόρες ή το ζορισα λίγο άρχιζε να κάνει κάτι τακ τακ σαν να γυρνάει το γρανάζι κάτω απ τα πόδια μου χωρίς να ακολουθεί η αλυσίδα. ..Εγώ πίστευα ότι το γρανάζι φαγοθηκανε τα δόντια και έχανε την αλυσίδα που κ που. ..το πήγα στο μάστορα μου είπε φταει η αλυσίδα. .την έσφιξε και ήταν κομπλέ. .πήγαινε κανονικά. ..πριν πέντε μέρες ξεκίνησε να μου το κάνει πάλι το άφηνα συνέχεια για αύριο. .σήμερα η κατάσταση έχει χειροτέρεψε πολύ κάνει κτακ κτακ ακόμη και σε κατηφόρες δεν μπορώ να το περπατήσω καθόλου. .σαν χελώνα πηγαίνω. ..καμιά προσωρινή λύση για λίγες μέρες? ??

Billymuse
23/03/2015, 21:35
H αλυσίδα φωνάζει οτι θέλει αλλαγή, προσωρινή λύση είναι συχνό σφίξιμο για να μην παίζει πολυ ο τζόγος και έχεις κανένα
απροόπτο. Επίσης δεν θέλει πολυ τέντωμα γιατί και αυτό μπορεί να μην έχει καλό αποτέλεσμα για την αλυσίδα και μπορεί
να σπάσει..

kostaskk
23/03/2015, 21:36
αλλαξε αλυσίδα δεν ειναι κατι ακριβό.

ισως θελει και καινουρια γραναζια.

MikeG
23/03/2015, 21:37
Με 30 ευρω βαζεις καινουρια γραναζια αλυσιδα

deliverass
23/03/2015, 21:45
είναι αλυσίδα ή γρανάζια τελικά?
το μπροστά γρανάζι δεν μπορώ να το δω. .Το πίσω που το βλέπω καταλαβαίνω πως τα δόντια είναι αρκετά φαγωμενα. .το κτακ κτακ ακούγεται απ το μπροστά γρανάζι. .ο μάστορας είχε πει ότι θα χρειαστεί αλλαγή η αλυσίδα. ..


Εγώ ψάχνω μια λύση για να βγάλω το βράδυ σήμερα. .πείτε τίποτα

akis_trevor
23/03/2015, 21:47
μην αλλαξεις μονο αλυσιδα.σε χρονο dt ,εφοσον τα γραναζια ειναι για πεταμα,θα κανουν και την αλυσιδα χαλια..
οντως ειναι παμφηνο το να αλλαξεις αλυσογραναζα σετακι.

deliverass
23/03/2015, 21:49
Θα τα αλλάξω σήμερα πως την βγάζω. ...αν σφιξω την αλυσίδα? ??

akis_trevor
23/03/2015, 21:52
Θα τα αλλάξω σήμερα πως την βγάζω. ...αν σφιξω την αλυσίδα? ??

μπορει να βοηθησει λιγακι,μπας και βγαλεις την βαρδια..

deliverass
23/03/2015, 22:11
από που σφίγγει? ????

nikonian
23/03/2015, 22:21
Χαλαρώνεις άξονα πίσω τροχού , τεντώνεις την αλυσίδα από τους ρεγουλατόρους , σφίγγεις τον άξονα κι έφυγες.

Πολύ σιγά, ε...

Viper4
23/03/2015, 22:50
Μην αλλάξεις μόνο αλυσίδα. Σετ αλυσίδα-γρανάζια να αλλάξεις.