PDA

View Full Version : PCX ή SH



ti na parw
24/03/2015, 14:11
παιδια ίσως ακυρη η ερωτηση, αλλα δε βρηκα καπου αλλου να την κανω. Θελω να παρω πρωτο μηχανακι, ειμαι αναμεσα σε pcx και sh. Ειμαι 1.90. Κ εντελως απειρος. 23 χρονων. Το θελω για δουλεια στο κεντρο. Δε σκεφτομαι να βγω εκτος αθηνας με αυτο. Το pcx εμφανισιακα υπερτερει, αλλα παντου διαβαζω πως εχει θεματα με ανεμο, με υψος αναβατη και πως γενικα το sh ειναι πιο ευχρηστο. Κανενας να με πεισει να παρω pcx??

alex14
24/03/2015, 14:31
παιδια ίσως ακυρη η ερωτηση, αλλα δε βρηκα καπου αλλου να την κανω. Θελω να παρω πρωτο μηχανακι, ειμαι αναμεσα σε pcx και sh. Ειμαι 1.90. Κ εντελως απειρος. 23 χρονων. Το θελω για δουλεια στο κεντρο. Δε σκεφτομαι να βγω εκτος αθηνας με αυτο. Το pcx εμφανισιακα υπερτερει, αλλα παντου διαβαζω πως εχει θεματα με ανεμο, με υψος αναβατη και πως γενικα το sh ειναι πιο ευχρηστο. Κανενας να με πεισει να παρω pcx??

Αμα μπορεις να οδηγας με το κεφαλι αναμεσα στα γονατα παρε το pcx

Panos76
24/03/2015, 14:32
Μπορούσες να ανοίξεις καινούριο θρεντ!

Λοιπόν τα πράγματα είναι όπως στα είπαν.

Το pcx είναι για κυρίως για χαλαρή βόλτα στο κέντρο χωρίς συμπράγκαλα-μόνο με την πιστωτική σου στο δερμάτινο πορτοφόΛι σου άντε κ το μωρό πίσω.

Το SH είναι (κομψός) εργάτης, με αρκετή* πρακτικότητα αλλά και εκεί μπορεί να βρίσκουν τα γόνατα σου. Δοκίμασε κ πράξε!


*Λέω αρκετή διότι το πάτωμα του δε λέει πολλά. Υπάρχουν σκούτερς με πολύ μεγαλύτερο πάτωμα.

ggs
24/03/2015, 14:40
pcx....(του 2015)

δεν μπορεις να φανταστείς ποσο ανετο είναι για ψηλούς.
χωρος κατω από την σελα τεράστιος.
ηλεκτρικο δουλεμα.
αστεια καταναλωση.
τραβαει.

αρνητικο οι μικροι τροχοι και το αγχος της λακουβας

Bob_o_mastoras
24/03/2015, 14:40
Ειμαι 1,85 με μακρια ποδια και χερια και το SH μου καθεται μια χαρα. Δεν ειναι burgman αλλα ειναι αρκετα ανετο. Το μονο αρνητικο του ειναι ο καπως περιορισμενος χωρος κατω απο τη σελα. Κρανος jet με το ζορι.

nickald
24/03/2015, 15:31
Ειμαι 1.85 και στο pcx καθομουν ανετα. Μονο θεμα στο τερμα κοψιμο του τιμονιού που μπορει να βρεις.

Κατά τα αλλα μια χαρα scooter είναι αλλα τους χωρους κατω από το καθισμα δεν τους λες τεραστιους.....

harris_x
24/03/2015, 15:42
βρε παιδιά, μην παρεξηγείτε τον ggs, συγκρίνει τον χώρο κάτω από την σέλα με αυτόν του tenere που είχε.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ggs
24/03/2015, 15:45
βρε παιδιά, μην παρεξηγείτε τον ggs, συγκρίνει τον χώρο κάτω από την σέλα με αυτόν του tenere που είχε.... :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

αντε ρε...:lol:

PCX

332965


SH

332966

ti na parw
24/03/2015, 18:19
pcx....(του 2015)

δεν μπορεις να φανταστείς ποσο ανετο είναι για ψηλούς.
χωρος κατω από την σελα τεράστιος.
ηλεκτρικο δουλεμα.
αστεια καταναλωση.
τραβαει.

αρνητικο οι μικροι τροχοι και το αγχος της λακουβας

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, οντας τελειως αμπαλος, ολα μου φανηκαν χρησιμα! Με απασχολει και το ζητημα της ασφαλειας αρκετα. Το pcx εχω ακουσει πως δεν ειναι τοσο "ενα με σενα" όπως ειναι το sh. Επισης αυτο με τις μικρες ροδες οντως αποτελει μεγαλο προβλημα? Ειναι και το ζητημα του αερα, που εχω ακουσει πως το pcx παιζει να σε φερει σε δυσκολη θεση αν σκασει αερας απο κανα στενο εκει που δεν το περιμενεις. Επισης το ζητημα με τα πλαστικα του pcx:είναι όντως τόσο ακριβα? και τελος παντων, και του sh δεν αξιζουν καποια χρηματα τα πλαστικα? Στις απαντησεις σας μη θεωρησετε τιποτα δεδομενο, δεν εχω ιδεα απο μηχανες:D:D

nickald
24/03/2015, 19:47
Τα πλαστικα ειναι ακριβα και στα 2....

το Pcx εχει περισσοτερα τσιτζιλιμιτζιλι χλιμπιτζουρια πανω που ισως να πονεσουν σε ενδεχομενο πεσιμο.

Για ψηλο ανθρωπα πανω σε μικρο σκουτερ νομιζω δεν εχει μεγαλη διαφορα στην ευσταθια οποιο απο τα 2 διαλεξεις.

To pcx επισης αν και με ταμπουρο πισω εχει φρεναρες... αλλα οχι τοσο καλα λαστιχα πρωτης τοποθετησης. (το 12 που ειχα εγω)

ti na parw
24/03/2015, 20:42
παιδια μπηκε και το sym hd 200 και το fiddle στο παζαρι.. οσοι εχετε αποψη, ριξτε τα:beer:

DAYMAN
24/03/2015, 22:29
sh τιποτε αλλο.

georgemark
25/03/2015, 08:35
Καλημέρα , κοίτα και το Xenter 150

akis_trevor
25/03/2015, 13:00
παιδια μπηκε και το sym hd 200 και το fiddle στο παζαρι.. οσοι εχετε αποψη, ριξτε τα:beer:

Fiddle 150 ειχε η κοπελια μου παλιοτερα.ενα καλο σκουτερ ηταν,δεν το κρατησε πολυ αλλα δεν εβγαλε προβλημα.
Αν θυμαμαι καλα ειχε σχετικα μικρο τεποζιτο.σε σχεση με hd sh pcx ειναι ενα κλικ κατω ,οπως φανερωνει και η διαφορα τιμης.

ti na parw
25/03/2015, 13:29
Καλημέρα , κοίτα και το Xenter 150
ρε georgemark.. τι μου πεταξες?? πολυ καλο φαινεται κι αυτο! εχεις προσωπικη αποψη?
Και το suzuki ux sixteen, αν εχει ιδεα κανενας. ΠΙστευω γινεται συζητηση που θα αφορα πολυ κόσμο, πολλοι βρίσκονται σε σχετικα δι- τρι- τετραλημματα

georgemark
25/03/2015, 14:05
ρε georgemark.. τι μου πεταξες?? πολυ καλο φαινεται κι αυτο! εχεις προσωπικη αποψη?
Και το suzuki ux sixteen, αν εχει ιδεα κανενας. ΠΙστευω γινεται συζητηση που θα αφορα πολυ κόσμο, πολλοι βρίσκονται σε σχετικα δι- τρι- τετραλημματα
To xenter έχω και είμαι ικανοποιημενος από το σκουτερακι.Από το 2012 μηδέν προβλήματα, το πιο δυνατό 150αρι με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, ταχύτητα κρατάει σταθερή 110 με τελική κοντερισια 125 (έχω δει 131 στην κατηφόρα μετά τη γέφυρα της βαρυμπομπης),λάδια κάθε 6000,ιμάντας κάθε 20000.Ότι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις.

Panos76
26/03/2015, 08:56
Κάτι πολύ σημαντικό (το οποίο προσωπικά δεν προέβλεψα σωστά) είναι αν οι μετακινήσεις σου θα είναι αυστηρά αστικές ή θα αφορούν και σε υπεραστικές διαδρομές.

Έτσι την πάτησα κ εγώ όταν πίστευα πως τα 150cc θα με κάλυπταν επαρκώς για τα 50km (ήτοι 1100/μήνα) που κάνω καθημερινά για τη δουλειά.

Επειδή μπαίνω κάθε μέρα αττική, το σκουτεράκι το πήγαινα τέρμα όσο πήγαινε (100 -110Km/h και 120 σε κατηφόρα) με αποτέλεσμα μια πληθώρα προβλημάτων που μεταφράστηκαν σε πολλές 100άδες ευρώ.

Συνοψίζοντας, δοκίμασε και σκέψου το ζόρισμα που θα τρώει το μοτεράκι. Αν είναι αυστηρά για πόλη τα 150cc ακούγονται εντάξει, αν όμως συχνά - πυκνά βγαίνεις εκτός ορίων (φορτωμένος ή/και δικάβαλος) τότε θα χρειαστείς κάτι μεγαλύτερο.

GFawkes
26/03/2015, 10:19
SYM HD200
εισαι και ψηλο παιδι να τραβαει λιγο
Μετα SH....
και μετα ολα τα αλλα με 16ριδες(μεγαλες ροδες, suzuki, Yamaha)
Το PCX δεν κανει για σενα.

ti na parw
26/03/2015, 21:30
Κάτι πολύ σημαντικό (το οποίο προσωπικά δεν προέβλεψα σωστά) είναι αν οι μετακινήσεις σου θα είναι αυστηρά αστικές ή θα αφορούν και σε υπεραστικές διαδρομές.

Έτσι την πάτησα κ εγώ όταν πίστευα πως τα 150cc θα με κάλυπταν επαρκώς για τα 50km (ήτοι 1100/μήνα) που κάνω καθημερινά για τη δουλειά.

Επειδή μπαίνω κάθε μέρα αττική, το σκουτεράκι το πήγαινα τέρμα όσο πήγαινε (100 -110Km/h και 120 σε κατηφόρα) με αποτέλεσμα μια πληθώρα προβλημάτων που μεταφράστηκαν σε πολλές 100άδες ευρώ.

Συνοψίζοντας, δοκίμασε και σκέψου το ζόρισμα που θα τρώει το μοτεράκι. Αν είναι αυστηρά για πόλη τα 150cc ακούγονται εντάξει, αν όμως συχνά - πυκνά βγαίνεις εκτός ορίων (φορτωμένος ή/και δικάβαλος) τότε θα χρειαστείς κάτι μεγαλύτερο.

Καθαρα για κεντρο Αθήνας το θελω. Δεν ημουν ποτε πορωμένος με μηχανες, θα προσεχω φουλ, αλλα αναγκαστικα χρειαζομαι μηχανη γιατι η δουλεια μου ειναι οσο πιο κεντρο γινεται, απαιτει να πηγαινοερχομαι δικαστηρια κτλ. Δηλαδη μετά τα 60 δεν το κοβω να πιανω

ti na parw
26/03/2015, 21:32
SYM HD200
εισαι και ψηλο παιδι να τραβαει λιγο
Μετα SH....
και μετα ολα τα αλλα με 16ριδες(μεγαλες ροδες, suzuki, Yamaha)
Το PCX δεν κανει για σενα.

Φίλε είσαι ο μόνος που δεν βάζει πρώτο το sh! Έχεις το sym hd φαντάζομαι:lol:

DAYMAN
26/03/2015, 22:05
υπαρχει ενα φορουμ που αφορα σκουτερ.Μπες εκει και θα βρεις περισσοτερες απντησεις για το θεμα σου
http://forum.scooterclubhellas.gr/:beer:

GFawkes
27/03/2015, 10:05
Φίλε είσαι ο μόνος που δεν βάζει πρώτο το sh! Έχεις το sym hd φαντάζομαι:lol:

Οχι SH εχω!!!
:nono:

ti na parw
27/03/2015, 14:12
Οχι SH εχω!!!
:nono:

?? Και καταληγεις να προτεινεις sym, γιατι το sh δε θα με βολευει λογω υψους? γενικα τα sym βγαζουν βλαβες φουλ ή νορμαλ κατασταση? οκ, δεν ειναι και χοντα, αλλα μην ειναι και πατσαβουρι

ti na parw
29/03/2015, 20:56
Παιδιά και κάτι άλλο.. abs λέει για μεσα στην πολη? Φίλος λεεει πως ισως ειναι και επικινδυνο, γιατι αν θες να σταματησεις, θα σε συρει λιγο ακομα και την πατησες.. ισχυει?

alex14
29/03/2015, 21:17
Παιδιά και κάτι άλλο.. abs λέει για μεσα στην πολη? Φίλος λεεει πως ισως ειναι και επικινδυνο, γιατι αν θες να σταματησεις, θα σε συρει λιγο ακομα και την πατησες.. ισχυει?

Πες στον φιλο σου να σταματησει να βαζει το παπουτσι του στην πισω ροδα για να φρεναρει

Lioulios
29/03/2015, 22:25
Eπειδή έβαλες και το ΗD στις επιλογές , δες και το παρακάτω .

Θα σου έβαζα αν είχα και καμία από το σούπερμαρκετ να τριβεις τα ματια σου

Ίδιος κινητήρας με το ΗD και ο μπροστινός τροχός μια ίντσα παραπάνω από τον πίσω .(12/13)

+Κάλυψη αέρα για τσιγάρο
+Βασιλική άνεση αναβάτη/συνεπιβπάτη
+Κατανάλωση
+Ίσιος μεγάλος πάτος
+Χώροι
+ Πολύ καλά φρενα (αβσ που λες δεν είναι αλλα τα σωληνακια υψηλης του ειναι μια χαρα)

- Οι μικρότεροι τροχοί σε σχέση με το HD , αλλά με μεγαλύτερο μεταξόνιο(δεν με έχει φοβίσει ποτέ και δεν εχω δει αλλο να πηγαινει όπως το δικό μου)

333256

333257



Αν δεν έπαιρνα αυτό και ήθελα 16αρη τροχο, θα κοιταζα το citycom 300 αλλά δεν ειχε ισιο πατο

GFawkes
30/03/2015, 09:29
?? Και καταληγεις να προτεινεις sym, γιατι το sh δε θα με βολευει λογω υψους? γενικα τα sym βγαζουν βλαβες φουλ ή νορμαλ κατασταση? οκ, δεν ειναι και χοντα, αλλα μην ειναι και πατσαβουρι

Για εσενα λεω οτι ειναι καλυτερο....

στα μικρα κυβικα καθε αλογακι εχει διαφορα.
Το χοντα το 150(οχι το 125) εχει -15 αλογα-115 χλμ./ώρα τελικη
HD 200 EVO 171cc - 16,5 αλογα

Στην ουσια τα χαρακτηριστηκα τους ειναι πανομοιοτυπα, αλλα το HD ειναι φτηνοτερο, γιαυτο στο προτεινω.

Lioulios
30/03/2015, 16:28
To θέμα χόντα vs Sym είναι καθαρα οικονομικο . Το χόντα σαφως καλύτερο αλλά και πολύ ακριβότερο . Τώρα το αλογάκι παραπάνω της συμ δεν ξερω ποσο ρολο παιζει . Ο γειτωνας μου εχει το Sh και δεν εχει κανενα παραπονο

GFawkes
31/03/2015, 13:55
Δεν διαφωνω...

το χοντα ειναι ακριβη λυση, αρα καλυτερη για τον εμπειρο...

αν εισαι νεος...καθε πτωση και ζημια ισοδυναμει με καταθεση ψυχης στον σαρακακη (που δεν εχει τιποτε...)

Γιαυτο...Σιμ....

ti na parw
31/03/2015, 14:11
Δεν διαφωνω...

το χοντα ειναι ακριβη λυση, αρα καλυτερη για τον εμπειρο...

αν εισαι νεος...καθε πτωση και ζημια ισοδυναμει με καταθεση ψυχης στον σαρακακη (που δεν εχει τιποτε...)

Γιαυτο...Σιμ....

Αν παθει σημια, πρεπει ντε και καλα να παω Σαρακάκη? Δεν μπορω σε καποιο συνεργειο? Αν ειναι να μην ειναι τα honda η πιο οικονομικη λυση, ας παω σε sym/kymco. Συνανανταω πολλες τετοιες μηχανες στο δρομο και δεν εχουν παραπονο οι οδηγοι τους.

Panos76
31/03/2015, 14:13
Αν παθει σημια, πρεπει ντε και καλα να παω Σαρακάκη?

Εννοεί τα ανταλλακτικά που είναι πραγματικά φωτιά!

ti na parw
31/03/2015, 22:49
Εννοεί τα ανταλλακτικά που είναι πραγματικά φωτιά!

Λεω να το γυρισω σε τρικυκλο.. yamaha tricity 150, να πιανει το πολυ 80 χλμ! Ως εναλλακτικη απο sh..εμπειρες/αποψεις κανενας?

GFawkes
01/04/2015, 09:36
πολυ καλο για 3κυκλο αλλα λιγο αργο.

εισαι κ μεγαλο παιδι....αν δεν πας μακρυα καλο ειναι, αν πας σε ανοικτο δρομο-Συγγρου, Εθνικη, Αττικη- ξεχνα το

ti na parw
04/04/2015, 20:39
Μάλλον honda sh 150i λεω τελικα. Ειστε υπερ (καλού) μεταχειρισμένου (2500 περιπου), ή καινούριο (3500)? αξίζει το χιλιάρικο? βαλε βεβαια και τα δωρα που θα παρεις από το μαγαζι που θα το παρεις καινουριο κι ολας

counterstriker
01/09/2015, 11:59
To sh δεν το ξέρω. Είμαι όμως κάτοχος pcx 150. Το ύψος μου είναι 1.83 και βάρος 80 κιλά. Το χρησιμοποιώ κατά 90% για μετακινήσεις στο κέντρο, για τη δουλειά μου. Έχω να σου πω τα εξής: 1. Αν το επιλέξεις, αλλάζεις λάστιχα την ίδια ώρα. Με αυτά που φοράει σε βροχή απλώς δεν κινείσαι. Αλλά και σε στεγνό κινδυνεύεις. 2. ένα θέμα με τον αέρα το έχει. είναι ψηλά η θέση οδήγησης. Εγώ να φανταστείς έχω αλλάξει και ζελατίνα μπροστά, έβαλα μεγαλύτερη και πάλι δεν μπορώ να σου πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. 3. Από χώρο είμαι υπέρ ευχαριστημένος, τηρουμένων των αναλογιών. του χω φορέσει μπαγκαζιέρα πίσω, ενώ από κάτω από το κάθισμα χωράει κράνος full face. 4. Η κατανάλωσή του δεν είναι αυτή που αναφέρεται στα δοκιμαστικά. Δεδομένο όμως είναι, ότι φουλάρεις με 8 ευρώ περίπου και κάνεις σίγουρα 180-190 χιλιόμετρα με ένα ντεπόζιτο. Είναι το μεγάλο προτέρημα του συγκεκριμένου σκούτερ. 5. Το σύστημα σταρτ στοπ πλέον δεν το χρησιμοποιώ καν. Οι διαφορές κατανάλωσης είναι τέτοιες που δυσχερώς γίνονται αντιληπτές. Επιπλέον έχω την αμυδρή υποψία, ότι το σύστημα αυτό ευθύνεται για πτώση του υγρού της μπαταρίας. 6. Πρόβλημα δεν μου έχει βγάλει μέχρι στιγμής. Γενικώς είμαι πολύ ικανοποιημένος. Το μηχανάκι αυτό είναι συνδεδεμένο άρρηκτα με την τσέπη σου φίλε, κατά τέτοιο τρόπο, ώστε θα επιδιώκεις να το χρησιμοποιείς για το σύνολο των μετακινήσεών σου...

GFawkes
01/09/2015, 12:10
Το μηχανάκι αυτό είναι συνδεδεμένο άρρηκτα με την τσέπη σου φίλε, κατά τέτοιο τρόπο, ώστε θα επιδιώκεις να το χρησιμοποιείς για το σύνολο των μετακινήσεών σου...


Πολυ σωστο το σχολιο σου...

ολα τα σκουτερ ετσι ειναι....σου γλιτωνουν λεφτα....