PDA

View Full Version : Εξατμιση για CBR600 F4 99-00 του Ζ750 κανει?



SONone
24/03/2015, 16:48
ξεκινώντας ξέρω ότι κάνει και σε αλλα μοντέλα απλα ο τίτλος είναι για πιο συγκεκριμένη αναζήτηση.
θα ήθελα να αλλάξω εξάτμιση. η μαμά είναι τεραστια, άσχημη, βαρια και τεραστια, ειναι πιο εξω απο την μηχανη. τεραστια είπα? :p
φωτό (http://images.mcn.bauercdn.com/classifieds/dealer/3237137/1379970283/0.jpg)

εχω ψαξει πολυ αλλα δεν βρηκα αυτο που ψαχνω.
οκ ξερω αν θελω σωστη δουλεια να παρω ολοσομη yosi,akrapa, papara κτλπ κτλπ
ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ, το τονιζω γιατι ειμαι σιγουρος καπιος θα το προτείνει.
τελικα παιζουν απο 200€ εως 500€ με τις γνωστες λυσεις και των παιδιων εδω ελλαδα racetech και raceguns.
ξανα λεω πως ξερω τι παιζει και θελω μονο αν ξερει καπιος αυτο που θα ρωτησω να μου απαντησει σιγκεκριμενα. τρολαρισμα ενωειτε αφου και εγω αν γραφει πανω kawasaki θα το αφησω!

ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ CBR600 F4 ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΑΠΟ Ζ750?
σιγκεκριμενα αυτη (http://www.omnimoto.it/mwpImages/photogallery/2009/1617/photos1280/kawasaki-z750-2010_2.jpg)

τι ειναι αυτο (http://s37.carcdn.gr/4488/4488778_2_b.jpg) ? αν βγει μενει εκει τρυπα?
θα υπαρχει προβλημα? και πιο?
αποδοση και τετια αφου δεν παω πιστα και δεν μετραω με κλασματα την βολτα μου δεν με πολυ ενδιαφερουν ουτε ηχος
αν και απο οτι καταλαβενω και τα 2 ειναι πανω κατω στα ιδια και απο ηχο που τα εχω ακουσει ειναι κοντα.

devil's animal
24/03/2015, 17:24
θεωρητικα μπορεις να κανεις τα παντα με μουφα στην μουφα αν και εφ'οσον δεν ταιριαζουν οι διατομες των mid-pipes...
σωληνες ειναι...μεχρι και φ180 μπορεις να το κανεις ή φ50 αντιστοιχα...

το θεμα ειναι οτι εσυ (απ'οτι καταλαβα) θες κατι εμφανισιακα ομορφο, χωρις να σε νοιαζει κατι αλλο..και επειδη εχει βρεθει ακρη με την συγκεκριμενη, το ψηνεις να την βαλεις πανω...

αυτο που εδειξες ειναι η βαλβιδα της εξατμισης που συνδεεται και με το σερβομοτερ για να ανοιγει σε συγκεκριμενες στροφες και να διευκολυνει την ροη των καυσαεριων συμφωνα με το προγραμμα του εγκεφαλου...:a16:
332971

το ζητημα ειναι οτι το μηχανακι δεν ειναι παπακι, να μπορεις να του βαλεις πανω και απλη χαλκοσωληνα υδραυλικου για να κανεις σαματα και αμα καρφωθει μια βαλβιδα, κλαϊν μαϊν...
οι εξατμισεις γι'αυτο βγαινουν συγκεκριμενες για συγκεκριμενα μοντελα μηχανων, κλπ...εχουν να κανουν με την ποσοστητα των καυσαεριων και φτιαχνονται συμφωνα με ογκομετρησεις κλπ...

αν βαλεις πανω κατι αλλα αντι αλλων, το μηχανακι το πιθανοτερο ειναι να μην δουλευει καλα...

θα σου προτεινα να πας σε ενα μεταχειρο επωνυμο τελικο για το συγκεκριμενο μηχανακι, που λογικα θα παιζει φτηνα καθ'οτι ειναι παλιο...
αν παλι θες καινουργιο, πας στην λυση της χειροποιητης με racetech, raceguns που ειναι καλες αντιγραφες των επωνυμων...(δουλευουν καλα γιατι ειναι αντιγραφες αυτων που εχουν κανει την πραγματικη δουλεια απο πισω, και οχι απλη σωληνοκατασκευη)...

αν ολα αυτα δεν σε νοιαζουν και απλα θελεις να δεις την συγκεκριμενη εξατμιση πανω στο μηχανακι σου βαλτη πανω με πατεντα-μουφα (αν δεν ταιριαζουν οι διατομες) και απλα βγαλε τις ντιζες απο την βαλβιδα για να την καταργησεις...

sapila racing
24/03/2015, 17:29
Δεν ξέρω αν κάνει, αλλά σίγουρα ειναι πιο μεγάλη σε όγκο απο του CBR F4 και οπωσδήποτε και αρκετά πιο βαριά, οπότε δεν βλέπω τον λόγο εκτός κι αν σου αρεσει τόσο οπότε πασο.
Αυτό που δείχνει η μικρή εικόνα ειναι βαλβίδα μεταβολής του όγκου αλα EXUP την οποία έχει το Z750 και μπορείς να την καταργήσεις με οτι συνεπάγεται αυτό.

devil's animal
24/03/2015, 17:41
προτασεις φτηνες:
ενα (http://www.ebay.com/itm/95-98-HONDA-CBR-600-F3-VANCE-HINES-REAR-BACK-EXHAUST-PIPE-MUFFLER-SLIP-ON-3920-/231402145536?hash=item35e0a48700&vxp=mtr)
δυο (http://www.ebay.com/itm/Two-brother-slip-on-exhaust-c-series-Honda-CBR-f4-/271815892839?hash=item3f497d5f67&vxp=mtr)
τρια (http://www.ebay.com/itm/1995-1996-1997-1998-Honda-CBR-600-F-3-D-D-slip-on-exhaust-muffler-/271789490498?pt=Motorcycles_Parts_Accessories&hash=item3f47ea8142&vxp=mtr)

telegonos
24/03/2015, 17:54
Δεν απαντάω στο ερώτημά σου, αλλά επειδή βλέπω κι εσύ και πολλοί άλλοι το λέτε λάθος,

CBR600F4 είναι το ψεκαστό μοντέλο του 2004.

Το μοντέλο με τα carbs και με το αλουμινένιο πλαίσιο που -υποψιάζομαι- έχεις εσύ είναι το

CBR600FX αν έχεις το 1999
CBR600FY αν έχεις το 2000.

Τα ψεκαστά μετά που το αντικατέστησαν λέγονται
CBR600F1, 2, κ.ο.κ.

Αυτό το βλέπεις και στο αυτοκόλητο κάτω από την σέλα.

Γενικότερα CBR600F είναι διαχρονικά το μοντέλο, και ο πλήρης κωδικός πάει σαν CBR600Fχ όπου χ η χρονιά ως εξής http://en.wikibooks.org/wiki/Vehicle_Identification_Numbers_%28VIN_codes%29/Model_year

Στο εξής ξέρεις πως να το λες.

Στο ερώτημά σου τώρα, η εξάτμιση και να ταιριάξει με κόψε-ράψε-κόλλα μεθόδους, δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά, και είναι και του κερατά κακόγουστη. Ξέχνα το.

Κόψε το τελικό σου, και βάλε ένα άλλο τελικό όπως κάνει όλος ο κόσμος και θα έχεις και το μπασσάκι σου και δεν θα χάσεις απόδοση.

SONone
24/03/2015, 18:42
το CBR600FX 199 εχς καρμπυρατερ. και δεν χρειαζετε καν να κοψω το τελικο μου :) 332972

thunder ace
24/03/2015, 18:50
Σε ενα cbx750 που ειχα,ειχα αλλαξει(χωρις πλακα)και 10 εξατμισεις.Οπως δουλευε με μαμα,καμμια.

endopandou
24/03/2015, 19:37
Σε ενα cbx750 που ειχα,ειχα αλλαξει(χωρις πλακα)και 10 εξατμισεις.Οπως δουλευε με μαμα,καμμια.
Αυτό που λες παίζει, στο συγκεκριμένο cbr πάντως το καλύτερο δώρο που μπορείς να του κάνει κάποιος είναι ένα after market τελικό. Το ότι θα γλυτώσει κάνα τάλιρο κιλά απ την αντικατάσταση του μαμά θερμοσίφωνα είναι το λιγότερο. Το μεγάλο κέρδος δεν είναι ούτε στα ψηλά, είναι που απελευθερώνεται στις χαμηλομεσαίες. Άλλο μηχανάκι.


SONone πουλείται remus grandprix με τον σύνδεσμο (σωλήνα) που είχα στο F4. Αν τη θέλεις μπορείς να έρθεις απ το εξωτικό κορωπί να τη βάλουμε πάνω να τη δοκιμάσεις. (έχει κάποιες γρατζουνιές από αγορά οικοπέδου)

chr1s_86
25/03/2015, 17:24
Δεν απαντάω στο ερώτημά σου, αλλά επειδή βλέπω κι εσύ και πολλοί άλλοι το λέτε λάθος,

CBR600F4 είναι το ψεκαστό μοντέλο του 2004.

Το μοντέλο με τα carbs και με το αλουμινένιο πλαίσιο που -υποψιάζομαι- έχεις εσύ είναι το

CBR600FX αν έχεις το 1999
CBR600FY αν έχεις το 2000.

Τα ψεκαστά μετά που το αντικατέστησαν λέγονται
CBR600F1, 2, κ.ο.κ.

Αυτό το βλέπεις και στο αυτοκόλητο κάτω από την σέλα.

Γενικότερα CBR600F είναι διαχρονικά το μοντέλο, και ο πλήρης κωδικός πάει σαν CBR600Fχ όπου χ η χρονιά ως εξής http://en.wikibooks.org/wiki/Vehicle_Identification_Numbers_%28VIN_codes%29/Model_year

Στο εξής ξέρεις πως να το λες.

Στο ερώτημά σου τώρα, η εξάτμιση και να ταιριάξει με κόψε-ράψε-κόλλα μεθόδους, δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά, και είναι και του κερατά κακόγουστη. Ξέχνα το.

Κόψε το τελικό σου, και βάλε ένα άλλο τελικό όπως κάνει όλος ο κόσμος και θα έχεις και το μπασσάκι σου και δεν θα χάσεις απόδοση.


Το F4 σαν ονομασία για τα μοντέλα του 1999 και 2000 ισχύει κανονικά, όπως φαίνεται και από την φωτό

333004

Βέβαια τυχαίνει να συμπίπτει με το model year για το F4i του 2004. Δηλαδή το F3 που λέμε για ένα μοντέλο του 1996 (3ή γενιά 600F) είναι κάτι διαφορετικό από το FT που αντιστοιχεί στο έτος.

Υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να χρησιμοποιούσαν σε κάποιες αγορές τον ένα τρόπο ονομασίας και σε άλλες τον άλλο και λόγω του internet να έχουν γίνει όλα ένα ! :lol:

Για την εξάτμιση συμφωνώ απόλυτα. :beer:

telegonos
25/03/2015, 18:39
Χρυσόστομε, είναι βάψιμο ιδιώτη αυτό, φαίνεται και απο τις γραμματοσειρές στα λογότυπα που δεν είναι εργοστασιακές.

Αυτό είναι το εργοστασιακό βάψιμο, όπως θα δεις, δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ το ''4''
333006

Η Honda τις ονομασίες F3, F4 για το σιδερένιο, το αλουμινένιο μοντέλο, ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΙΠΕ ΠΟΤΕ. Οι δημοσιογράφοι τις βγάλανε.



το CBR600FX 1999 εχω καρμπυρατερ. και δεν χρειαζετε καν να κοψω το τελικο μου :) 332972

Σωστόν, εφόσον έχει λαιμό το τελικό που θα βάλεις με τις κατάλληλες διαστάσεις-σχήμα. Αν δεν έχει; ;)

endopandou
25/03/2015, 18:46
όλα τα cbr 600 απ το 99 έως που σταμάτησε το μοντέλο λέγονται F4. Από το 01 που βγήκε το ψεκαστό λέγονται F4i ή Fi για συντομία και το δίσελο λέγεται F4i sport ή F-sport για συντομία

SONone
26/03/2015, 16:45
όλα τα cbr 600 απ το 99 έως που σταμάτησε το μοντέλο λέγονται F4. Από το 01 που βγήκε το ψεκαστό λέγονται F4i ή Fi για συντομία και το δίσελο λέγεται F4i sport ή F-sport για συντομία


σωστα

http://www.motorcyclespecs.co.za/bikes/Honda%202.htm

chr1s_86
27/03/2015, 00:19
Χρυσόστομε, είναι βάψιμο ιδιώτη αυτό, φαίνεται και απο τις γραμματοσειρές στα λογότυπα που δεν είναι εργοστασιακές.

Αυτό είναι το εργοστασιακό βάψιμο, όπως θα δεις, δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ το ''4''
333006

Η Honda τις ονομασίες F3, F4 για το σιδερένιο, το αλουμινένιο μοντέλο, ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΙΠΕ ΠΟΤΕ. Οι δημοσιογράφοι τις βγάλανε.





Και αυτά τι είναι; Τα αδέρφια του ιδιώτη που έκαναν ίδιο βάψιμο ; :confused:

333081
333082


Υπάρχουν επίσης και αντίστοιχες φωτο με το "F4i" σε ψεκαστά μοντέλα.

Δεν αντιλέγω πάντως ότι μπορεί να μην υπάρχει κάτι επίσημο για αυτές τις ονομασίες από τη Honda και πιθανολογώ ότι ίσως να χρησιμοποιήθηκαν σε συγκεκριμένη αγορά (πχ USA, AU κτλ) μιας και στην Ελλάδα δεν έχω δει ποτέ κάποιο από τα παραπάνω βαψίματα.




Χριστόφορος ;)