PDA

View Full Version : αναζητηση αναλωσιμα Θεσσαλονικη(παραφλου)



giannis21
24/03/2015, 20:24
Επειδη εχω αδειασει το ψυγειο(της μοτο..:rolleyes: )και θα γινει καθαρισμος και πληρωση,που μπορω να βρω στην πολη μας (θεσσαλονικη) μαγαζι με καλη γκαμα απο αναλωσιμα και καταστηματαρχη γνώστη ωστε να με καθοδηγησει στη σωστη επιλογη;Μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ οι μαρκες που προτεινονται ως καλες ειναι denicol,valeo ενω πολλοι προτεινουν και το βελτιωτικο water wetter.Υπαρχει καποιο καλο μαγαζι που θα βρω κατι απο αυτα ή εστω θα εχω σωστη καθοδηγηση..ή παμε στη λυση ψαξιμο και παραγγελια απο ιντερνετ;;

PetranGR
24/03/2015, 20:42
Επειδη εχω αδειασει το ψυγειο(της μοτο..:rolleyes: )και θα γινει καθαρισμος και πληρωση,που μπορω να βρω στην πολη μας (θεσσαλονικη) μαγαζι με καλη γκαμα απο αναλωσιμα και καταστηματαρχη γνώστη ωστε να με καθοδηγησει στη σωστη επιλογη;Μετα απο ψαξιμο στο ιντερνετ οι μαρκες που προτεινονται ως καλες ειναι denicol,valeo ενω πολλοι προτεινουν και το βελτιωτικο water wetter.Υπαρχει καποιο καλο μαγαζι που θα βρω κατι απο αυτα ή εστω θα εχω σωστη καθοδηγηση..ή παμε στη λυση ψαξιμο και παραγγελια απο ιντερνετ;;

extra moto πάνω στην εγνατία,απέναντι σχεδόν από το bike-therapy.

giannis21
24/03/2015, 20:50
στον Ηλια ε;Εφυγα απο εκεινη τη γειτονια αλλα μπορω να τον κανω ενα τηλ.Τι μαρκες δουλευει;

SHOOTER045
24/03/2015, 21:16
2310 888 093
Αντ/ κα αυτοκινήτων < Κορεάτης >
Έχει αρκετές μάρκες προτίμησε valeo

PetranGR
24/03/2015, 21:44
στον Ηλια ε;Εφυγα απο εκεινη τη γειτονια αλλα μπορω να τον κανω ενα τηλ.Τι μαρκες δουλευει;

Το αυτό ,αν του πείς ότι σε στέλνει ο Πέτρος με το CBR600RR Konica θα σε προσέξει λίγο παραπάνω,έχει από όλα κατά παραγγελία ,αλλά έχει και μερικά έτοιμα.Δουλεύει και valeo και αν θυμάμαι καλά και Denicol.

giannis21
30/03/2015, 00:43
πηγα τελικα στον ηλια και πηρα παραφλου και καινουργια μπαταριουλα!παραφλου μου προτεινε το spectro all year coolant.http://www.spectro-oils.com/year-round-coolant/ χωρις αραιωση,3 λιτρα 30 ευρω!περαστικα μας..

PetranGR
30/03/2015, 03:00
πηγα τελικα στον ηλια και πηρα παραφλου και καινουργια μπαταριουλα!παραφλου μου προτεινε το spectro all year coolant.http://www.spectro-oils.com/year-round-coolant/ χωρις αραιωση,3 λιτρα 30 ευρω!περαστικα μας..

με καλύτερη τιμή ή όχι;του είπες για μένα;

giannis21
30/03/2015, 05:53
δε του ειπα κατι ρε συ..ενταξει με γνωριζει λιγο γιατι ψωνιζα απο κει παλιοτερα και δεν μπηκα σε διαδικασια.Γενικα καλες τιμες.Μπαταρια πηρα με 50 ευρω.Παντως εχω να παρω και αλλα πραγματακια οποτε θα αναφερω οτι τα ειπαμε:wave2:

McTalas
17/04/2015, 20:16
Λοιπον για να μην ανοιγω θεμα καινουριο, πηρα 5 lt πρασινο παραφλου απο το μαρκετ κανα 8ευρω
Τα ειδικα παραφλου μοτο τι παραπανω εχουν και ζητανε 15 το λιτρο?

SHOOTER045
17/04/2015, 20:39
Τα παραφλου έχουν κάτι νούμερα σαν το ιξωδες στα λάδια.
Αν έχουν κάποιο κωδικό κλπ τότε δεν νομίζω να υπάρχει θέμα.
Κάποτε λάδια για μότο έπαιρνα απο SM το οποίο ήταν ακριβώς το ίδιο με του εμπορίου αλλά κατά πολύ φθηνότερο

McTalas
17/04/2015, 20:51
Και γιατι εχουν αλλο χρωμα?
Αμα βαλω πρασινο με κοκκινο λες να το πειραξει???

SHOOTER045
17/04/2015, 22:29
Αν έχουν ίδιο σημείο - θερμοκρασία - βρασμού πέρα από το αισθητικό που θα βγει ένα γκρι - μαύρο χρώμα δεν νομίζω να πειράζει

Specialized
17/04/2015, 22:38
Λοιπον για να μην ανοιγω θεμα καινουριο, πηρα 5 lt πρασινο παραφλου απο το μαρκετ κανα 8ευρω
Τα ειδικα παραφλου μοτο τι παραπανω εχουν και ζητανε 15 το λιτρο?

Δεν κοστίζουν τόσο. Θα πρέπει να βάζεις όμως πάντα μοτοσυκλετιστικά υγρά για να προστατεύσεις τον αλουμινένιο κινητήρα σου από τη διάβρωση. Πχ: http://pages.infinit.net/mcrides/engine_tech/engine_coolant.htm

bros400pgm
18/04/2015, 08:01
Και γιατι εχουν αλλο χρωμα?
Αμα βαλω πρασινο με κοκκινο λες να το πειραξει???

Στμφωνα με την ducati, ναι. :lol:
Παντως εχουν διαφορες. Σιγουρα στα τεχνικα χαρακτηριστικα και τι περιεχουν που προστατευει το αλουμινιο (κυριως). Μιλαω παντα για το κοκκινο G12 και οχι ενα απλο χρωματισμενο.

McTalas
18/04/2015, 08:32
Μαλον ειναι καποιο απλο με λιγο πρασινο χρωμα.η ετικετα δεν γραφει κατι το ιδιαιτερο παρα μονο οτι ειναι ετοιμο για χρηση. Ουτε g12 oute g11 ουτε σημειο g. Η μαρκα ειναι www.ure.gr
Ευτυχως συμπλιρωσα περιπου 200 μλ.

bros400pgm
18/04/2015, 10:07
H διαφορες για μενα ειναι στις αναλογιες. Με 6€ παιρνεις το συμπυκνωμενο της valeo σε συσκευασια 1lt, ενω με 9€ παιρνεις το 4λιτρο της ιδιας εταιριας αλλα δεν λεει πουθενα οτι ειναι 50-50 οπως οριζει ο κατασκευαστης σου. το ιδιο φανταζομαι γινεται σε ολα τα ετοιμα. Δεν ειναι απαραιτητα κακο, μιας και το νερο ψυχει ενω το παραφλου οχι.

Ετισ για την ιστορια, σε συγκεκριμενες εξωτερικες συνθηκες (15 βαθμους) το μπλε ετοιμο παραφλου ειχε 2 βαθμους πανω απο το valeo κοκκινο/ροζουλι που ειχα κανει μιξη 50-50. Με μιξη 60-40 (νερο-συμπηκνωμενο valeo) δεν ειδα διαφορα. Με την προσθηκη (για πλακα) ενος waterWetter δουλευε σχεδον στον ανοιγμα του θερμοστατη (73 βαθμους). Το μηχανακι ειναι ενα aprilia caponord.
Στο SXV μου, δουλευω με 80% νερο, 20% valeo και waterwetter αλλα δεν μπορω να δω θερμοκρασια:lol: Παντως, στο δυναμομετρο ειχαμε σιγουρα χαμηλοτερη θερμοκρασια στα ψυγεια που μας αναγκασε να κοψουμε αερα απο τον ανεμιστηρα γιατι το μηχανακι δουλευε με τον χαρτη προθερμανσης (οσο ρυθμιζαμε στις χαμηλες στροφες).