PDA

View Full Version : Αλλαγή θέσης εξάτμισης/πορείας καυσαερίων.



teoT
26/03/2015, 17:06
Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα συζητώντας με ένα μάστορα μου είπε πως οι εξατμίσεις δεν πρέπει να αλλάζουν θέση πάνω στη μηχανή!
Πως δηλαδή αν το συνολικό μήκος της εξάτμισης, αλλά και το πάχος των σωλήνων παραμείνει το ίδιο(όπως του κατασκευαστή),
αλλά αλλάξει η θέση του τελικού, η λειτουργεία (απόδοση) της μηχανής θα αλλάξει...
Ισχύει κάτι τέτοιο ή μόνο εγώ το βλέπω παράλογο? Αναρωτιέμαι μήπως δεν κατάλαβα τι εννούσε... :confused:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

byron
26/03/2015, 17:12
Καλησπέρα σε όλους.

Σήμερα συζητώντας με ένα μάστορα μου είπε πως οι εξατμίσεις δεν πρέπει να αλλάζουν θέση πάνω στη μηχανή!
Πως δηλαδή αν το συνολικό μήκος της εξάτμισης, αλλά και το πάχος των σωλήνων παραμείνει το ίδιο(όπως του κατασκευαστή),
αλλά αλλάξει η θέση του τελικού, η λειτουργεία (απόδοση) της μηχανής θα αλλάξει...
Ισχύει κάτι τέτοιο ή μόνο εγώ το βλέπω παράλογο? Αναρωτιέμαι μήπως δεν κατάλαβα τι εννούσε... :confused:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ούτε αυτός θα κατάλαβε τι εννοούσε, οπότε μην δίνεις σημασία.

Bob_o_mastoras
26/03/2015, 17:21
Aν το συνολικο μηκος και διατομη των λαιμων και του τελικου παραμεινει αμεταβλητο, ο μονος τροπος για να αλλαξει η θεση του τελικου ειναι να κανεις καπου κουρμπα στο λαιμο και τοτε, ναι, θα αλλαξει η αποδοση του κινητηρα.

teoT
26/03/2015, 17:44
Aν το συνολικο μηκος και διατομη των λαιμων και του τελικου παραμεινει αμεταβλητο, ο μονος τροπος για να αλλαξει η θεση του τελικου ειναι να κανεις καπου κουρμπα στο λαιμο και τοτε, ναι, θα αλλαξει η αποδοση του κινητηρα.

Αν γίνει το αντίθετο? Από κούρμπα γίνει ευθεία? Να υποθέσω το ίδιο?

Dant3
26/03/2015, 17:47
Γενικα εαν θελουμε να μπλεξουμε με σωληνες,προτιμουν να τους κανουν πιο μακριους η να αυξησουν διατομη η και τα δυο.
Εαν κοντυνεις λαιμους χανεις.
Τωρα το να βγαλεις τελειως τους μαμα και να βαλεις αλλους απλα με αλλη διαδρομη δε βλεπω νοημα.ε πες οτι το κανεις τελος παντων ναι οκ μπορει να εχει μια διαφορα.
Συνηθως τις κουρμπες τις βαζουν γιατι δινουν μηκος και ροπη.ετσι εχω διαβασει τουλαχιστον.

Bob_o_mastoras
26/03/2015, 17:54
Αν γίνει το αντίθετο? Από κούρμπα γίνει ευθεία? Να υποθέσω το ίδιο?

Aκριβως. Καλυτερα μην τους πειραζεις.
Οι εταιριες που βγαζουν after market λαιμους και εξατμισεις κανουν μεγαλη ερευνα και απειρες δοκιμες για να βγαλουν καποιο σχεδιο που και να δουλευει σωστα στο εκαστοτε μοτερ και να αυξανει την αποδοση. Οπως γινεται και για τους μαμα λαιμους απο τα εργοστασια παραγωγης.

amyroukai
26/03/2015, 18:58
Μειωνοντας τις κουρμπες μειωνεις τις απωλειες, αυξανεις την ταχυτητα ροης για την ιδια παροχη.
Αναλογως το τι επιθυμεις να επιτυχεις, μπορει να ειναι θετικο, μπορει οχι

DrBig
26/03/2015, 19:06
Σε γενικες γραμμες και εντος σχετικα στενων οριων...
Το μεγαλυτερο μηκος προσφερει στα χαμηλο-μεσαια και η μεγαλυτερη διατομη προσφερει στα ψηλα.
Οι κουρμπες προσφερουν επισης στα χαμηλομεσαια και αφαιρουν απο ψηλα.
Αν δηλαδη η καινουργια διαδρομη εχει λιγοτερες κουρμπες, καλο ειναι να ειναι και λιγο πιο μακρια.

byron
26/03/2015, 20:09
Aν το συνολικο μηκος και διατομη των λαιμων και του τελικου παραμεινει αμεταβλητο, ο μονος τροπος για να αλλαξει η θεση του τελικου ειναι να κανεις καπου κουρμπα στο λαιμο και τοτε, ναι, θα αλλαξει η αποδοση του κινητηρα.

Μια χαρά μπορεί να αλλάξει το συνολικό μήκος. Από να γίνει High Mount, να βγει στην ουρά, να γίνει 2->1, 4->2->1 ή 1 σε 2 όπως βγάζει η arrow στα CBR1000RR.

teoT
26/03/2015, 20:58
Παίδες σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.
Για να εκφράσω όλο μου το σκεπτικό, πριν μερικές μέρες μου δώρισαν αυτή (http://www.spengineering.co.uk/product-1-cb600-hornet-carbon-moto-gp-xls-exhaust.html) την εξάτμιση η οποία θα ήθελα να μπει στο κάτω δεξί μέρος της μηχανής
(δεξί πατάκι συνοδηγού) εάν γίνεται φυσικά...
Ο κατασκευαστής μου είπε πως έχει σχεδιαστεί για να δουλεύει καλύτερα χωρίς καταλύτη οπότε μετά την αφαίρεσή του,
αν η κούρμπα που φαίνεται στη φοτό ισιώσει πιστεύετε θα υπάρχει τεράστια διαφορά, ώστε να χρειαστεί μεγαλύτερος σωλήνας?

333071



Μειωνοντας τις κουρμπες μειωνεις τις απωλειες, αυξανεις την ταχυτητα ροης για την ιδια παροχη.
Αναλογως το τι επιθυμεις να επιτυχεις, μπορει να ειναι θετικο, μπορει οχι

Το όλο θέμα γίνεται για αισθητικούς και μόνο λόγους...δε θέλω να επιτύχω κάτι, εκτός απ'το να μην επιρρεάσω αρνητικά την απόδοση.


Σε γενικες γραμμες και εντος σχετικα στενων οριων...
Το μεγαλυτερο μηκος προσφερει στα χαμηλο-μεσαια και η μεγαλυτερη διατομη προσφερει στα ψηλα.
Οι κουρμπες προσφερουν επισης στα χαμηλομεσαια και αφαιρουν απο ψηλα.
Αν δηλαδη η καινουργια διαδρομη εχει λιγοτερες κουρμπες, καλο ειναι να ειναι και λιγο πιο μακρια.

Dr. αυτό όμως, το πόσο πιο μακριά ή κοντή θα πρέπει να είναι η διαδρομή, βρίσκεται εμπειρικά ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?
Θα το ξέρει δηλαδή ο εκάστοτε εξατμισάς ή θα τα κάνουμε μαντάρα? :D

Ευχαριστώ και πάλι :beer:

DrBig
26/03/2015, 21:23
Παίδες σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.
Για να εκφράσω όλο μου το σκεπτικό, πριν μερικές μέρες μου δώρισαν αυτή (http://www.spengineering.co.uk/product-1-cb600-hornet-carbon-moto-gp-xls-exhaust.html) την εξάτμιση η οποία θα ήθελα να μπει στο κάτω δεξί μέρος της μηχανής
(δεξί πατάκι συνοδηγού) εάν γίνεται φυσικά...
Ο κατασκευαστής μου είπε πως έχει σχεδιαστεί για να δουλεύει καλύτερα χωρίς καταλύτη οπότε μετά την αφαίρεσή του,
αν η κούρμπα που φαίνεται στη φοτό ισιώσει πιστεύετε θα υπάρχει τεράστια διαφορά, ώστε να χρειαστεί μεγαλύτερος σωλήνας?

333071




Το όλο θέμα γίνεται για αισθητικούς και μόνο λόγους...δε θέλω να επιτύχω κάτι, εκτός απ'το να μην επιρρεάσω αρνητικά την απόδοση.



Dr. αυτό όμως, το πόσο πιο μακριά ή κοντή θα πρέπει να είναι η διαδρομή, βρίσκεται εμπειρικά ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?
Θα το ξέρει δηλαδή ο εκάστοτε εξατμισάς ή θα τα κάνουμε μαντάρα? :D

Ευχαριστώ και πάλι :beer:

με αλλα λογια...αποκλειεται να δουλεψει με σωστο μειγμα χωρις επαναχαρτογραφηση και ακομα κι αν βαλεις pc πολυ αμφιβαλλω οτι θα εχεις χαμηλα της προκοπης. Στο ποσο μακρυτερο θα πρεπει να ειναι δεν ειμαι σε θεση να δωσω απαντηση. Θα προτεινα να κρατησεις το στοκ μηκος λαιμου. Η εξατμιση ειναι 4σε1?

Dant3
26/03/2015, 21:37
Στα χαμηλα θα χασει παντως και γιατι θα μειωθει το μηκος αλλα και γιατι θα μπει πιο ελευθερη εξατμιση.
Μονο με το τελικο ισως να μην ειχες καμια τρελη διαφορα.

alexis_d
26/03/2015, 22:20
Παίδες σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις.

Dr. αυτό όμως, το πόσο πιο μακριά ή κοντή θα πρέπει να είναι η διαδρομή, βρίσκεται εμπειρικά ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?
Θα το ξέρει δηλαδή ο εκάστοτε εξατμισάς ή θα τα κάνουμε μαντάρα? :D

Ευχαριστώ και πάλι :beer:

Το πιο πιθανό είναι να σου απαντήσει ως εξής:Σε ενα άλλο hornet φιλαράκι είχα κάνει το τάδε και η μηχανή..ΠΡιόνι λέμε..
Απλά μην μπλέξεις.Αφου στη φωτό η εξάτμηση εχει link pipe βάλτο και μια δοκιμή δεν σε βλάΦτει.Αν δεν,μαμά πάλι.

teoT
26/03/2015, 22:31
με αλλα λογια...αποκλειεται να δουλεψει με σωστο μειγμα χωρις επαναχαρτογραφηση και ακομα κι αν βαλεις pc πολυ αμφιβαλλω οτι θα εχεις χαμηλα της προκοπης. Στο ποσο μακρυτερο θα πρεπει να ειναι δεν ειμαι σε θεση να δωσω απαντηση. Θα προτεινα να κρατησεις το στοκ μηκος λαιμου. Η εξατμιση ειναι 4σε1?

Carb είναι το μωρό... :) ναι Dr. 4 σε 1

amyroukai
26/03/2015, 23:36
Το μηκος ευθυγραμμου σωληνα που θα σου δωσει την ιδια πτωση δυναμικου με δυο γωνιες που θα ισιωσεις... Αστο. Επισης ειναι μικρου μηκους. Η λογικη λεει οτι θα "αδειασει" πολυ το μοτερ χαμηλα.

Αν σωνει και καλα την θες, μην την ξεταπωσεις για να γλιτωσεις οτι σωζεται και ο σοϊχιρο μαζι σου για τα λοιπα. Ομορφη ειναι, παντως.

teoT
27/03/2015, 00:19
Το μηκος ευθυγραμμου σωληνα που θα σου δωσει την ιδια πτωση δυναμικου με δυο γωνιες που θα ισιωσεις... Αστο. Επισης ειναι μικρου μηκους. Η λογικη λεει οτι θα "αδειασει" πολυ το μοτερ χαμηλα.

Αν σωνει και καλα την θες, μην την ξεταπωσεις για να γλιτωσεις οτι σωζεται και ο σοϊχιρο μαζι σου για τα λοιπα. Ομορφη ειναι, παντως.

Δηλαδή για σωστή δουλειά πρέπει να φτιαχτούν κούρμπες διότι μικραίνει το μήκος, έστι ώστε να μη χάσει χαμηλά?

amyroukai
27/03/2015, 00:29
Θεωρητικα, ο κατασκευαστης εχει φροντισει.
Πρακτικα, βαλε την επανω και δες...

Οχι, μην κανεις αλχημειες. Αν δεν δουλεψει σωστα, βγαλε την και βαλε αλλη.

teoT
27/03/2015, 00:47
Θεωρητικα, ο κατασκευαστης εχει φροντισει.
Πρακτικα, βαλε την επανω και δες...

Οχι, μην κανεις αλχημειες. Αν δεν δουλεψει σωστα, βγαλε την και βαλε αλλη.

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου :)
Έτσι θα κάνω και ο θεός βοηθός...απλά ελπίζω να μην πάει χαμένη...

Bob_o_mastoras
27/03/2015, 01:15
Μια χαρά μπορεί να αλλάξει το συνολικό μήκος. Από να γίνει High Mount, να βγει στην ουρά, να γίνει 2->1, 4->2->1 ή 1 σε 2 όπως βγάζει η arrow στα CBR1000RR.

Συμφωνουμε. Αυτο δεν λεω;;
Χωρις να το αλλαξεις ομως ή χωρις να προσθεσεις καποια γωνια δεν γινεται πχ high mount.

GFawkes
27/03/2015, 10:12
Αν μετα απο τοση αναλυση. εξηγησεις, σχεδια, φωτογραφιες
μας πει οτι εχει κανενα κινεζο 49cc και θελει να τον πειραξει για να παρει 0.0000000001/100000ΗΡ στις 123.000σαλ

θα τα παρω κρανιο.....
:evil::boxing:

byron
27/03/2015, 10:26
Συμφωνουμε. Αυτο δεν λεω;;
Χωρις να το αλλαξεις ομως ή χωρις να προσθεσεις καποια γωνια δεν γινεται πχ high mount.

ισως να μην κατάλαβα καλά τι θέλεις να πεις.


Aν το συνολικο μηκος και διατομη των λαιμων και του τελικου παραμεινει αμεταβλητο, ο μονος τροπος για να αλλαξει η θεση του τελικου ειναι να κανεις καπου κουρμπα στο λαιμο και τοτε, ναι, θα αλλαξει η αποδοση του κινητηρα.

Κουρμπα στον λαιμό?

Τεσπα, το παλληκάρι θέλει να αλλάξει το stock τελικό του Hornet με ένα ελεύθερο που δεν ανεβαίνει ψηλά, αλλά βγαίνει χαμηλά στα μαρσπιέ. Ότι διαφορά προκύψει, θα είναι λόγω του τελικού και όχι λόγω της παράκαμψης της κούρμπας.

Οι κουρμπες πάντως χρησιμοποιούνται κατά κόρον για να αυξήσουν το μήκος της εξάτμισης, και δεν υπάρχει χώρος όπως πχ στους V κινητήρες. Εχει κάτι ολόσωμες τιτανίου η Acrapovic και η Smaltmoto για Ducati/Aprilia οπου οι λαιμοί είναι κοσμήματα.

OldMan
27/03/2015, 14:28
Σας μυριζουν και σας καμμενες βαλβίδες εξαγωγής ή έχει κατι η μύτη μου..?? :confused:

sapila racing
27/03/2015, 14:37
Eλα μωρέ μια κούρμπα θα κανει σιγα το πράγμα...

:D

OldMan
27/03/2015, 14:40
Ω ρε πλεξιδουλα ο φτυαροκέφαλος...:eek:

(ο συγκολλητής πρέπει να ηταν και δασκαλος του Ζεν..)

byron
27/03/2015, 14:41
Eλα μωρέ μια κούρμπα θα κανει σιγα το πράγμα...

:D

Ωραίο το Scania και ελαφρύ φαίνεται :tooth:

To USD και οι 6πίστονες το μάραναν.

theofilos888
27/03/2015, 15:58
Ασε το μηχανακι στην ησυχια του. Θα το χαλασεις. Κατι καμμενο μου μυριζει κ εμενα. Ο γερος του βορρα μαλλον εχει δικιο.....

Bob_o_mastoras
28/03/2015, 03:54
To USD και οι 6πίστονες το μάραναν.

Eν τω μεταξυ το πηρουνι εχει τοσο μικρη διαδρομη που λογικα αν περασεις πανω απο νομισμα θα καταλαβεις αν ειναι κορωνα ή γραμματα! :lol:

teoT
31/03/2015, 16:14
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια...Σήμερα μπήκε η εξάτμιση και τα σπάει! :D
ΜΕ το σιγαστήρα μπορώ να πω πως ακούγεται περισσότερο από ότι περίμενα.
Ακολούθησα τις συμβουλές σας και δεν άλλαξα τη θέση της εξάτμισης...θα ακολουθήσουν φώτος απόψε...καλό απόγευμα ;)

teoT
01/04/2015, 17:07
:D
333438 333439

teogtp
01/04/2015, 19:14
Σαν τελικό είναι όμορφο, σαν σύνολο-εικόνα παραείναι κοντο.

amyroukai
01/04/2015, 19:19
Θα εβαζα λιγο πιο μακρυ σωληνα να παει η εξαγωγη πισω, τωρα οπως το βλεπω το "φοβαμαι" μην λιωσει πλαστικο, δεν θα βολευει και με σαμαρια.

Εμφανιση μια χαρα ομως!

Bob_o_mastoras
01/04/2015, 19:32
Θα εβαζα λιγο πιο μακρυ σωληνα να παει η εξαγωγη πισω, τωρα οπως το βλεπω το "φοβαμαι" μην λιωσει πλαστικο, δεν θα βολευει και με σαμαρια.

Εμφανιση μια χαρα ομως!

Βγαζει τοση ζεστη το carbon?? Δεν νομιζω.
Καλο θα ηταν να ηταν λιιιγο πιο πισω παντως.

Με γεια φιλαρακι! :)

amyroukai
01/04/2015, 19:36
Βγαζει τοση ζεστη το carbon?? Δεν νομιζω.
Τα καΨαερια εννοω ρε μαν... Βγαινουν πολυ μπροστα.
Το αυθεντικο καρβουνο αν εχει σωστη μονωση ειναι επαρκως κρυο, το δικο μου το πιανεις με το χερι. Το καρμπον. Της εξατμισης. Ξεκαθαρα. Μην αρχισουμε τα χαζα quote.
Επισης, το οτι δεν θα καιει το καρβουνο δεν σημαινει το ιδιο για τα μεταλλικα κομματια της ;)

Bob_o_mastoras
01/04/2015, 20:24
Σωστος! ;) Εχεις δικιο!


υ.γ. Να στο πιασω λιγο το carbon σου;;; :lol::p

amyroukai
01/04/2015, 20:26
Να ερθω στο νησι η θα ερθεις Αθηνα;

Bob_o_mastoras
01/04/2015, 20:33
:blush::kiss:

teoT
01/04/2015, 22:42
Σωστος! ;) Εχεις δικιο!


υ.γ. Να στο πιασω λιγο το carbon σου;;; :lol::p

:lol::lol: Όντως το τελικό δεν καίει καθόλου...το δοκίμασα 2-3 φορές μετά από μέτρια-μεγάλη βόλτα...Όσο για τα καυσαέρια...θα βάλω χεράκι αύριο...Thanks Bob :beer:

sapila racing
02/04/2015, 09:03
Σαν τελικό είναι όμορφο, σαν σύνολο-εικόνα παραείναι κοντο.

+1074

est
02/04/2015, 13:20
Κοίτα..αν σου αρέσει οπτικά, οκ, το κρατάς. Αλλά να παρατηρείς καθημερινά για λίγο καιρό το πλαστικό της ουράς μήπως εμφανίσει "εγκαύματα".
Έτσι όπως το βλέπω, μάλλον θα εμφανίσει..