PDA

View Full Version : honda glx



alex k8
27/03/2015, 08:57
εκανα ενα 90αρι μοτερ ανακατασκευη στα 53μμ.αφου το εδεσα αργα και προσεκτικα αγοραζω και καινουργια δισκακια και ελατηρια για την καμπανα,κλεινω το μοτερ παω να βαλω μπροστα, τιποτα η μανιβελα κατεβαινει και ισα ισα μου γυριζει το στροφαλο , ρυθμιζω το βιδακι στο καπακι, τιποτα πατιναρει
την καμπανα τη βρηκα μεταχειρισμενη γιατι το μοτερ δεν ειχε πανω
τι γινεται και πατιναρει?

Panos76
27/03/2015, 09:34
Με εντελώς απλοϊκή σκέψη το μυαλό μου πάει σε δύο πράγματα: τύπος λαδιού και δυστυχώς αλλαγή/δοκιμή - αν υπάρχει η δυνατότητα - άλλης καμπάνας.

alex k8
27/03/2015, 09:50
να σου πω και εγω για λαδι σκεφτηκα γιατι λαδωσα τα δισκακια με ενα πολυ φτηνο λαδι που δεν εγραφε οτι ειναι για μοτο.το πρωι πριν φυγω για δουλεια καθαρισα τα δισκακια και τα ελουσα με ενα 20 50 λαδι για μοτο.μολις γυρισω σπιτι θα δω αν δουλεψει
καμπανα εχω αλλη μια απο 50αρι με φαγωμενους δισκους και πιανει λιγο καλυτερα.η πλακα ειναι οτι μολις βαζω τα καινουργια δισκακια στη 50αρα καμπανα πατιναρει πιο πολυ
οι δισκοι ειναι federal

notakos600
27/03/2015, 11:27
Σπρωχτό με ταχύτητα παίρνει;
Αν ναι, άστο να δουλέψει και βλέπεις πως θα συμπεριφερθεί μετά.

alex k8
27/03/2015, 12:34
θα παρει ή θα το κουβαλαω

andreaspetr
28/03/2015, 03:25
τσεκαρες μην γλυφει κανα πιστονι στην κεφαλη και δεν αφηνει να γυρισει??

alex k8
30/03/2015, 08:52
το πιστονι δεν βρισκει, το βολαν γυρναει με το χερι οποτε δεν βρισκει πουθενα.
το ξαναδεσα του εβαλα το λαδακι το σωστο του ρυθμησα το βιδακι εκει που επιανε εστω λιγο το πηγα κατηφορα και μαντεψτε....το κουβαλαγα στην ανηφορα
εκει που πιανει συμπιεση το πιστονι δεν κομπλαρουν τα δισκακια
μηπως να παω να παρω καμια καμπανα κινεζικη μπας και δουλεψει
οταν βαλω τα δισκακια και μετα βαλω την ασφαλεια βλεπω οτι αν πιεσω με το δαχτυλο τα δισκακια κομπλαρουν, αν γυρισω το γραναζι με το χερι και δεν πιεσω τα δισκακια δεν κομπλαρουν.να βρω καλυτερα δισκακια?

notakos600
30/03/2015, 09:24
Ο συμπλέκτης σου είναι φυγοκεντρικός και κομπλάρει όταν ανέβουν οι στροφές του κινητήρα.
Αν όταν δεν δουλεύει το μοτέρ, βάλεις τη πρώτη και το γρανάζι κίνησης συνεχίσει να γυρίζει, τότε πατινάρουν τα δισκάκια. Για την καμπάνα δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

alex k8
30/03/2015, 10:12
κανονικα οταν κατεβαζουμε τη μανιβελα δινει κινηση στο γραναζι της νεκρας αυτο με τη σειρα του γυρναει ενα μεγαλο γραναζι(δεν ξερω πως λεγεται)και αυτο το μεγαλο δινει κινηση σε ενα πιο μικρο που ειναι πισω απο τη καμπανα,με το που γυρισει λιγο το γραναζακι κομπλαρει τη καμπανα που αυτη με τη σειρα της γυρναει το στροφαλο για να παρει μπροστα
στη περιπτωση μου μεχρι το γραναζακι πισω απο τη καμπανα δουλευουν ολα σωστα

toyar
30/03/2015, 14:25
τα δισκακια εχουν μπει ολα στην καμπανα;
και τα μεταλλικα και τα φιμπερενια;
με τη σειρα που πρεπει;
τα ελατηρια;

andreaspetr
30/03/2015, 22:23
ειναι ολα οπως πρεπει στην καμπανα?
αφου λες οτι δεν ειχε πριν,αρα το πηρες λυμμενο μηπως εχει χαθει κατι και δεν το εχεις δει οτι λειπει?

alex k8
31/03/2015, 10:21
εχουνε μπει ολα σωστα βασει μανιουαλ τριπλοτσεκαρισμενο!
το μηχαμακι πηρε μπροστα αλλα πως.....
ξεβιδωσα λιγο τις βιδες της καμπανας που κρατανε το καβουκι με το πλατο και κομπλαρει, δεν ειναι λυση αυτη γιατι οι βιδες εναι λασκα και η καμπανα ακουγεται οπως και οι ταχυτητες μπαινουν καρφωτες
μαλλον παω για καμπανα? πιο σκληρα ελατηρια εχω βαλει

andreaspetr
31/03/2015, 23:13
σιγουρα στο ρυθμισμα ειναι οκ?
εχουν μπει ολα οπως πρεπει?εχει πατουρα που πατανε οι μπιλιες.
μαλλον το βιδακι ειναι πολυ μεσα και συμπλεκταρεις μονιμα.

alex k8
01/04/2015, 10:34
σιγουρα στο ρυθμισμα ειναι οκ?
εχουν μπει ολα οπως πρεπει?εχει πατουρα που πατανε οι μπιλιες.
μαλλον το βιδακι ειναι πολυ μεσα και συμπλεκταρεις μονιμα.

αν ενοεις ρυθμισμα χρονισμα ειναι τελειο
μπιλιες δεν εχει το πλατο μονο κατι λαμακια(οι δικιες μου οι μπιλιες εχουν γινει μπαλες του μπασκετ που εχω κολησει εκει)
αν λες πατουρα τα σημαδακια που εχει το μεσα μεσα δισκακι απο τα λαμακια του πλατο εχει.
το βιδακι το εχω γυρισει σε ολες τις θεσεις και δεν ειδα προκοπη....
σημερα αν προλαβω θα το ανοιξω ξανα για να σφιξω τα βιδακια της καμπανας μπας και τωρα που δουλεψε λιγο εστρωσε, δεν ξερω τι να πω.....
νομιζω οτι η επομενη κινηση ειναι καμπανα καινουργια λιφαν και αλλαγη δισκακια ελατηρια με αυτα που εχω παρει
εσεις που εχετε τουμπανιασει τη παπια τι στο π0$#&ο κανατε και δεν πατιναριζε?

notakos600
01/04/2015, 10:55
εσεις που εχετε τουμπανιασει τη παπια τι στο π0$#&ο κανατε και δεν πατιναριζε?

Αγοράσαμε μοτοσυκλέτα.

alex k8
01/04/2015, 11:12
ωραια το θετω αλλιως
εσεις που εχετε και μοτοσυκλετα αλλα δεν την κινητε καθημερινα γιατι σας επιασε η κριση και κανατε υπερκυβισμο στη παπια για να πηγαινετε στη δουλεια σας στην ωρα σας τι στο καλο κανατε και δεν πατιναρει ο υπερκυβισμενος κινητηρας σας?

notakos600
01/04/2015, 11:13
Να ρωτήσεις κάνα μηχανικό προτείνω, αφού το έχεις χιλιοψάξει και δεν βρίσκεις την άκρη.

kapnias
01/04/2015, 17:32
ωραια το θετω αλλιως
εσεις που εχετε και μοτοσυκλετα αλλα δεν την κινητε καθημερινα γιατι σας επιασε η κριση και κανατε υπερκυβισμο στη παπια για να πηγαινετε στη δουλεια σας στην ωρα σας τι στο καλο κανατε και δεν πατιναρει ο υπερκυβισμενος κινητηρας σας?

Είσαι σίγουρος οτι ρυθμισες σωστα την καμπάνα?
Ξεβίδωσε το παξιμάδι και βίδωσε τέρμα το βιδάκι της καμπάνας.
Ετσι δεν θα σου απομονωνει πατώντας το πενταλ αλλα θα δείς τουλάχιστον αν φταίει η ρυθμιση της καμπάνας.
Δοκιμασε να το βάλεις μπροστα, μην βάλεις ομως ταχύτητα γιατί θα μπεί καρφωτή.

kapnias
01/04/2015, 17:42
Η γνησια καμπάνα honda στο κέντρο της εχει ενα γρανάζι με 3 λοξές εγκοπες και η καμπάνα στο κέντρο εχει 3 προεξοχές που πρέπει στο δεσιμο να μπούν μεσα στις εγκοπές.
Αν δεν μπουν εκει μεσα, τοτε οταν πατας μανιβέλα δεν εφαρμόζουν οι εγκοπές με τις προεξοχές και δεν πατιούνται τα δισκάκια.
Τα αντίβαρα σπρώχνουν τα δισκάκια οταν ανεβούν οι στροφές, το γρανάζι στο κέντρο σπρώχνει τα δισκάκια οταν πατάς μανιβέλα και οταν εχεις κλειστό γκάζι.
Στις κινέζικες καμπάνες στο κεντρο δεν έχει αυτο το γραναζακι με τις εσχές, εχει ομως ενα μονοδρομο κέντρο με ελατηρια και μπίλιες που κάνει την ιδια δουλεία.Οι κινέζικες εχουν μια ασφάλεια στο κέντρο στη μεσα πλευρά, η γνησιες δεν έχουν.
Αν βγάλεις το μπουζι γυρίζει ο κινητήρας?
Αν πάλι δεν γυρίζει τοτε κατι παίζει με το κέντρο της καμπάνας.
Αυτα

alex k8
01/04/2015, 22:20
Η γνησια καμπάνα honda στο κέντρο της εχει ενα γρανάζι με 3 λοξές εγκοπες και η καμπάνα στο κέντρο εχει 3 προεξοχές που πρέπει στο δεσιμο να μπούν μεσα στις εγκοπές.
Αν δεν μπουν εκει μεσα, τοτε οταν πατας μανιβέλα δεν εφαρμόζουν οι εγκοπές με τις προεξοχές και δεν πατιούνται τα δισκάκια.
Τα αντίβαρα σπρώχνουν τα δισκάκια οταν ανεβούν οι στροφές, το γρανάζι στο κέντρο σπρώχνει τα δισκάκια οταν πατάς μανιβέλα και οταν εχεις κλειστό γκάζι.
Στις κινέζικες καμπάνες στο κεντρο δεν έχει αυτο το γραναζακι με τις εσχές, εχει ομως ενα μονοδρομο κέντρο με ελατηρια και μπίλιες που κάνει την ιδια δουλεία.Οι κινέζικες εχουν μια ασφάλεια στο κέντρο στη μεσα πλευρά, η γνησιες δεν έχουν.
Αν βγάλεις το μπουζι γυρίζει ο κινητήρας?
Αν πάλι δεν γυρίζει τοτε κατι παίζει με το κέντρο της καμπάνας.
Αυτα


φιλε καπνια μου εδωσες και καταλαβα τη μακακια που ειχα κανει:a10:
και επισης καταλαβα πως ακριβως δουλευει η καμπανα
το λαθος μου ηταν ακριβως εκει που εγραψες στο κεντρικο γραναζι
σε ευχαριστω πολυ για την επεξηγηση
:a20:

andreaspetr
02/04/2015, 00:24
αρα δεν ειχαν μπει ολα σωστα στην θεση τους?

alex k8
02/04/2015, 08:52
αρα δεν ειχαν μπει ολα σωστα στην θεση τους?

οχι:a13:
συγνωμη δεν ζηταω ρε μαστροχαλαστες....ενα ευχαριστω για τις απαντησεις θα το πω

alex k8
02/04/2015, 08:54
επομενη ερωτηση και μαλλον τελευταια.....
πηνια με 8 μπομπινες θα βρω πουθενα?

andreaspetr
02/04/2015, 23:52
μιζατο εχεις?
εγω εχω απο supra.
με τα νορμαλ εχουν καποια διαφορα?

alex k8
03/04/2015, 12:23
οχι μανιβελα ειναι,απλως ειχα αυτα τα πηνια και εχουν διαλυσει, δεν μου δουλευει με τα πηνια με τις 2 μπομπινες(μαλλον γιατι ειναι το βολαν διαφορετικο)
εβαλα απο αστρα και δεν αναβανε δυνατα τα φωτα
βρηκα τελικα με 8 πηνια και εγκυκλοπαιδικα σας λεω οτι ειναι απο glx 90,μαλλον απο εισαγωγης 90αρια(ετσι μου ειπαν)

alex k8
28/04/2015, 11:16
επανερχομαι με μια καινουργια ερωτηση.
το παπι βαραει εντονα πειρακια, πως θα γινει να το διορθωσω αυτο?
σκεφτομαι να κανω μια πατεντα με το ματι του στροφαλου αν το καταφερω και το μετακινησω θα πρεπει να του δωσω αργοπορεια ετσι?

OldMan
28/04/2015, 16:50
Τον είδα εγω τον Παπά που τηγανιζε μπαρμπούνια...:(

notakos600
28/04/2015, 16:52
Τον είδα εγω τον Παπά που τηγανιζε μπαρμπούνια...:(

Λαχτάρα είναι Αντώνη...

OldMan
28/04/2015, 16:59
Ξαφνικά πέρασαν από μπροστα μου ξεπρεσσαρισμενοι στρόφαλοι με εξορυχθέντες τους οφθαλμούς αυτών και χαλάστηκα...:a04:

kapnias
28/04/2015, 20:04
Ξαφνικά πέρασαν από μπροστα μου ξεπρεσσαρισμενοι στρόφαλοι με εξορυχθέντες τους οφθαλμούς αυτών και χαλάστηκα...:a04:
Υπάρχουν και χειροτερα, ο ανθρωπος μονο το λέει, εγω το ειχα κάνει κιολας !!(στην τρυφερή ηλικία των 16)
Βέβαια οχι για αργοπορεία αλλα για προπορεία, ειχα κολλήσει ενα λαμάκι ιδιας διαστασης πριν απο αυτο που ειχε το βολάν.
Κατάλαβα οτι δουλευε οταν εβαλα μεγαλύτερο πιστονι και χτυπούσε πειράκια και τοτε το ξήλωσα.

@ALEX K8 δοκίμασε super αμολυβδη ή κανένα πιο πλούσιο μειγμα .
Ειδαλλως τουλάχιστον βρές δευτερο βολάν για να μην χαλάσεις το δικό σου.
Να κατεβάσεις λίγο τη συμπίεση δεν το σκέφτεσαι;

alex k8
28/04/2015, 22:39
Να κατεβάσεις λίγο τη συμπίεση δεν το σκέφτεσαι;[/QUOTE]

πως?

kapnias
28/04/2015, 22:42
Να κατεβάσεις λίγο τη συμπίεση δεν το σκέφτεσαι;

πως?[/QUOTE]
Δευτερη, τρίτη ή πιο χοντρή φλάτζα βάσης κυλίνδρου (με την προυπόθεση οτι το επιτρέπει η καδένα σου και δεν ειναι τέρμα τεντωμένη.
Κάποτε κρατούσα καμιά ξεχειλωμένη καδένα απο μαμα και την φορούσα οταν ήθελα να κατεβάσω συμπίεση και έβαζα χοντρές φλάτζες κάτω.

alex k8
28/04/2015, 22:54
νομιζω για την ωρα η λυση της 100αρας ή του πιο πλουσιου μειγματος ειναι πολυ πιο καλη,δεν το ξαναλυνω τωρα!!
ο επομενος που θα το λυση θα ειναι ο γιος μου σε μερικα χρονια(τωρα ειναι 2 χρονων)
old δεν θελω ειρωνικο σχολιο για την αξιοπιστια του μοτεριου μου!
ευχαριστω για τις απαντησεις kapnias:a10:

kapnias
28/04/2015, 23:01
:beer:

OldMan
29/04/2015, 13:27
old δεν θελω ειρωνικο σχολιο για την αξιοπιστια του μοτεριου μου!
Καμία τοιούτη πρόθεσις....:nono:

(απλα δεν καταλαβαίνω τον λογο να υπερκυβίσεις ένα μοτερ και μετα να του δώσεις αργοπορεία ή να κατεβασεις συμπίεση - εκτός και αν το θελεις για πομόνα στο χωράφι..)

kapnias
29/04/2015, 19:04
Προσωπικα τον καταλαβαινω, ειχα στο παρελθον ενα αστρεα ολο μαμα με καθρεφτες και μαμα εξάτμιση με στροφαλο 54mm και πιστονι 54mm.
Επειδη δεν ειχα βάλει κεφαλή με μεγαλύτερο χωρο καυσης, ουτε και βρηκα (δεν εψαξα πολύ) πιστόνι πιο κοντό , αναγκαστικά έβαλα φλάτζες για να κατεβάσω τη συμπίεση.
Ηθελα κυβικά και ροπή αλλα οχι και 13:1 συμπιεση .

Παντως αλεξ δεν θελω να σε στεναχωρήσω, αν ο γιος σου δεν ανοίγει μοτερ τον επόμενο χρόνο, μάλλον θα τον ανοίξεις εσυ.
Απ'το να λύνεις κάρτερ για μπιέλα καλύτερα να ανοίξεις κύλινδρο.
Αν δεν κατεβάσεις συμπίεση δεν νομιζω να το χαρείς πολύ το μοτέρ.

alex k8
30/04/2015, 11:26
Καμία τοιούτη πρόθεσις....:nono:

(απλα δεν καταλαβαίνω τον λογο να υπερκυβίσεις ένα μοτερ και μετα να του δώσεις αργοπορεία ή να κατεβασεις συμπίεση - εκτός και αν το θελεις για πομόνα στο χωράφι..)


για ριξε καμια λυση?

alex k8
30/04/2015, 11:34
Προσωπικα τον καταλαβαινω, ειχα στο παρελθον ενα αστρεα ολο μαμα με καθρεφτες και μαμα εξάτμιση με στροφαλο 54mm και πιστονι 54mm.
Επειδη δεν ειχα βάλει κεφαλή με μεγαλύτερο χωρο καυσης, ουτε και βρηκα (δεν εψαξα πολύ) πιστόνι πιο κοντό , αναγκαστικά έβαλα φλάτζες για να κατεβάσω τη συμπίεση.
Ηθελα κυβικά και ροπή αλλα οχι και 13:1 συμπιεση .

Παντως αλεξ δεν θελω να σε στεναχωρήσω, αν ο γιος σου δεν ανοίγει μοτερ τον επόμενο χρόνο, μάλλον θα τον ανοίξεις εσυ.
Απ'το να λύνεις κάρτερ για μπιέλα καλύτερα να ανοίξεις κύλινδρο.
Αν δεν κατεβάσεις συμπίεση δεν νομιζω να το χαρείς πολύ το μοτέρ.

λες να βαλω καμια εξατμιση πιο ανοιχτη? αλλα δεν θελω και θορυβο(τωρα φοραει motorsport με μικρη μπουκα)
σου εχει τυχει να βαρεσει απο συμπιεση με honda 90αρα μπιελα σε αυτα τα χιλιοστα?
μηπως να αλλαζα λαδια? τωρα του βαζω 20-50

kapnias
30/04/2015, 12:15
Με 53 χιλιοστα φλατ πιστονι δεν μου εχει τυχει να χτυπάει πειρακια, εκτος αν η κεφαλή σου δεν ειναι 90αρα ή 100αρα και εχει μικρο χωρο καυσης.
Το δικο μου που χτυπούσε πειρακια ήταν 90αρι μαμα που έβαλα 47χιλιοστα φουλ πομπε σε μαμα κεφαλή (το 1994).
Η χωρος καυσης της κεφαλής σου ήταν καθαρος απο καρβουνιες κτλ;
Πειρακια χτυπάει μονο ζεστό ή και κρυο? Σε ολες τις ταχυτητεςή μονο 3η 4η;
Τα λαδια δυσκολα θα σε γλυτωσουν απο κατι μιας και εχει ρουλεμαν η μπιέλα σου και οχι κουζινετο να πεις οτι θα αλλαξει κατι με την πίεση (αν εννοεις αυτο).

alex k8
30/04/2015, 13:53
το πιστονι ειναι ημιμπομπε ιαπωνεζικο tkr (νομιζω καπως ετσι λεγεται) και ο κυλινδρος rik,η κεφαλη ειναι η 70αρα με το μεγαλο χωρο καυσης,after market
η κεφαλη ειχε καπνα οταν την εβαλα αλλα δεν νομιζω να προερχεται απο αυτο
σε ολες τις στροφες ακουγεται κροταλισμα εκτος απο τις υψηλες.
ρε μπας και ειναι τιποτε αλλο?
καδενα δεν ειναι, βαλβιδες δεν ειναι, μπιελα δεν ειναι, τι ειναι?
μετα την ανακατασκευη του εχω κανει πανω απο 1000χλμ

OldMan
30/04/2015, 14:16
το πιστονι ειναι ημιμπομπε ιαπωνεζικο tkr (νομιζω καπως ετσι λεγεται) και ο κυλινδρος rik,η κεφαλη ειναι η 70αρα με το μεγαλο χωρο καυσης,after market
Ωραιο παρεάκι, δεν λέω...:p

(αν και θα έπρεπε να βεβαιωθείς για το όνομα του πιστονιού ώστε να γινουν σωστα οι συστάσεις και αποφευχθούν ενδεχόμενες παρεξηγήσεις..);)

kapnias
30/04/2015, 14:34
53φουλ πομπε με 72αρα σαν τη δικια σου δεν χτυπουσε πειρακια, το ημιπομπε δεν πρεπει να χτυπαει. Μηπως ειναι κατι αλλο; Για δωσε καμια λεπτομερεια, κρυο ζεστο ακουγεται,χαμηλες στροφες λιγο γκαζι κτλ. Βαλε ενα γεμισμα σουπερ αμολυβδη να δεις κανει το ιδιο ή δεν ακους πειρακια;

alex k8
30/04/2015, 15:11
κρυο ακουγεται πιο πολυ και με λιγο και με πολυ γκαζι αλλα και ζεστο παλι ακουγεται στα ανοιγματα.εβαλα 100αρα εχθες,θα τη καψω και θα ξαναβαλω, σηκωσα και τη βελονα του καρμπ μια θεση και δουλευει λιγο καλυτερα

kapnias
30/04/2015, 15:24
Μου εχει τυχει δις να φευγει η εκρηξη εξω απο τη φλατζα κεφαλης.Ακουγεται σαν πειρακια στο πολυ πιο δυνατο.Οταν ηταν κρυο το εκανε εντονα ακομα και πτη στιγμη που το εβαζα μπροστα. Μολις ζεσταινοταν απο τη διαστολη εστρωνε. Σφιξε την κεφαλη με ροποκλειδο εστω και δανεικο. Δεν εχω το μανιουαλ μαζι μου αλλα νομιζω θελει 1kg.m

Αφου στο κανει κρυο περισσοτερο , ειναι πολυ πιθανο.

alex k8
30/04/2015, 15:40
το επαθα οταν το εδεσα και το εβαλα για πρωτη φορα εμπρος,εσφηξα παραπανω τα παξιμαδακια και ολα ενταξει
ο θορυβος εγινε πιο εντονος οταν εβαλα εκκεντροφορο απο το ss που βρηκα τυχαια σε ενα μαγαζι (γνησιος honda καινουργιος στο κουτι του)

kapnias
01/05/2015, 11:08
Καλημερα και καλο μηνα.
Αν μπορεις ανεβασε κανενα βιντεακι,γιατι μαλλον ακουγεται κατι άλλο.
Πειράκια χτυπάει ζεστο περισσοτερο και οχι κρυο. οτι ακουγεται κρυο και οχι τοσο ζεστο συνηθως εχει να κανει με ανοχες και διαστολες.
Ο εκκεντροφορος απο SS που έβαλες ειναι πιο ήμερος (δαγκώνει λιγότερο:p);

kapnias
01/05/2015, 12:02
Οι κινεζικες κεφαλες ειχαν ενα θεμα στο αριστερο κουζινετο του εκκεντροφορου.
Τρωγόταν ευκολα το μεταλλο στην πλευρα προς τον κυλινδρο, εκει δηλαδη που τρωει ζορι.
Μηπως ειχε κανενα τετοιο θεματακι;

alex k8
01/05/2015, 22:22
καλο μηνα
ο εκκεντροφορος ειναι πιο αγριος απο του c50
βρε λες να εχει θεμα η κεφαλη?η κεφαλη εχει γυρω στις 10000χλμ,θα κατσω μια μερα να βαλω μια 6βολτη 50αρα γνησια που εχω να δω αν σταματησει ο θορυβος
οταν ειναι στο νεκρο δεν ακουγεται σχεδον καθολου με αποτομο γκαζι,μονο εν κινησει ακουγεται οποτε και βιντεο να τραβηξω δεν θα ακουστει και τιποτα

kapnias
02/05/2015, 10:44
Με την 50αρα θα εχεις πρόβλημα λογω του μικρού χωρου καυσης.Το πιστονι οταν ειναι στο ανω νεκρο σημειο φτάνει προσωπο στον κυλινδρο γυρω γυρω ή ειναι χαμηλότερα. Αν το βάλεις δηλαδή στον ιδιο πειρο με το φλάτ θα ειναι στο ιδιο υψος ( εκτος του πομπε τμηματος);
Ρωταω γιατι κυκλοφορουσαν κατι πιστονια που τα ελεγαν 70αρια 12βολτα και ηταν ημιπομπε αλλα πιο χαμηλά απο τα φλάτ και υπάρχουν τα 70αρια 6βολτα φουλ πομπε που εχουν ιδιο υψος διπλα διπλα με τα φλατ και απλα προεξεχει στο κεντρο το πομπε.Τεσπα, αν το ανοιξεις βγαλε καμια φωτο. αλλα μην το ανοίξεις για να βαλεις 50αρα κεφαλή παρα μονο αν το πιστονι σου ειναι 1-2 χιλιοστα κατω απο το προσωπο του κυλινδρου στο ανω νεκρο σημειο (αν ειναι δηλαδη το κοντο πιστόνι)

alex k8
07/05/2015, 15:20
τελικα εβαλα την 50αρα (6ν) κεφαλη και το μηχανακι μεταμορφωθηκε.τωρα πηγαινει πολυ καλυτερα τα πυρακια μειωθηκαν παρα πολυ του βαζω και super lrp και δεν ακουγεται σχεδον καθολου.φωτογραφιες δεν εβγαλα γιατι δεν ειχα βοηθο!
το πιστονι ηταν μες στη μαυριλα και ο κυλινδρος εχει πολλες γρατζουνιες
το πιστονι ειναι το ημιμπομπε για astrea δηλαδη το <κοντο>
τελικα αυτες οι κεφαλες οι κινεζικες παροτι και καλα υποτιθεται καλυτερης ποιοτητας απο κατι αλλες δεν κρατανε για πολλα χλμ
αυτη η 6ν που εβαλα πανω ποιος ξερει ποσα χλμ εχει κανει και ακομα δουλευει ρολοι!

kapnias
07/05/2015, 16:32
Αλεξ δεν χτυπουσε πειρακια κατι άλλο ακουγόταν. Δεν μπορει να χτυπαει πειρακια η κεφαλή που εχει χώρο καύσης 15 κ.εκ και να μην χτυπαει αυτή .
Αν δεις το λόγο συμπίεσης με την. μια και με την αλλη θα πάθεις πλάκα. Πρόσεξες πόσο μεγάλο χώρο καύσης και πόσο πιο μεγάλες βαλβίδες είχε η 72αρα;
Το πιστονι ερχοταν προσωπο με τον κυλινδρο ή ηταν πιο μεσα και ερχοταν η πομπα του σχεδον προσωπο; Για μενα, αν θελεις να το χαρει και ο γιος σου,αλλα και να εχει το κατι τις του το μηχανακι για τις ανηφορες,βρες μια γνησια 100αρα κεφαλη και βαλε καινουργιες βαλβιδες,βρες και ενα 100αρη κυλινδρο με ενα japan πιστονακι φλάτ 51 το πολυ 52 χιλιοστα και θα εισαι αρχοντας.

alex k8
07/05/2015, 18:08
η κεφαλη που εχω τωρα γραφει L E12 3,μου την ειχαν δωσει για 50αρα 6ν....
τωρα καταλαβαινω μικροτερη συμπιεση στη μανιβελα σε σχεση με πριν, οι βαλβιδες πρεπει να ειναι ενα χιλιοστο πιο μικρες και ο χωρος καυσης λιγο μικροτερος, δεν ειναι τοσο μικρες οπως ειναι της 12βολτης
το πιστονι ερχεται λιγο πιο κατω απο το κυλινδρο και η μπομπα προσωπο.
μη με βαζεις σε δουλειες ξανα θα μου παρει η γυναικα τα παιδια και θα φυγει!!"ολο με τα μηχανακια σου ασχολεισε"
θα του αλλαξω κυλινδροπιστονα οταν θα αρχισει να καιει λαδια ή οταν θα βαρεσει μπιελα μακρια απο εμας!

kapnias
07/05/2015, 22:50
Για μενα τo setup σου δεν ηταν καλο εξαρχης(οι αποψεις ειναι σαν τις κ...τρυπίδες).
Το πιστονι που εβαλες με την χαμηλή πομπα ειναι για κοντο στροφαλο 50αρη και κοντο κυλινδρο.Για ενενηνταρη στροφαλο θελει ισιο πιστονι με μαμα κεφαλή ή φουλ πομπε με 72αρα 6βολτη.Αν βάλεις το φουλ πομπε και το φλατ στον ιδιο πειρο θα δεις οτι ειναι ιδια στο υψος στο φλατ κομματι τους, αν βαλεις στον ιδιο πειρο το ημιπομπε ειναι πιο κοντο.

Το γεγονος οτι χτυπούσε πειρακια με την κεφαλή με τον μεγαλύτερο χωρο καυσης σημαινει οτι μαλλον δεν χτυπούσε πειράκια απλά χτυπούσε κατι στην κεφαλή.
Οπως επίσης το οτι τωρα με το μικροτερο χωρο καυσης αισθάνεσαι μικρότερη αντισταση στην μανιβέλα δειχνει οτι μαλλον οι βαλβίδες σου δεν ειναι σε καλή κατάσταση,αλλιώς θα αισθανόσουν μεγαλύτερη αντίσταση.

Αν θέλεις να το κρατήσεις ετσι δεν θα εχεις προβλημα γιατί φοράς κοντο πιστόνι και το μηχανάκι σου δεν έχει προβλημα.
Αν μαλιστα βάλεις 90αρα η 100αρα κεφαλη (αν δεν ειναι αυτη που φοράς 90αρα) θα χασεις σε συμπίεση σε σχεση με την 50αρα γιατι η 90αρα - 100αρα θελουν φλατ πιστονι.
Ανακεφαλαιώνω
Υπάρχουν τριων ειδων κεφαλές σε σχεση με το χωρο καυσης
72αρα 6βολτη που θελει φουλ πομπε πιστονι
72αρα 12βολτη -90αρα - 100αρα που θελει φλατ πιστονι
50αρα θελει κοντο ημιπομπε ή κοντο φλάτ

Με αυτο τον τροπο εκμεταλλεύεσαι πιστονια και κεφαλές, οτιδήποτε άλλο είτε σου δινει χαμηλή συμπίεση ή δεν χωράει το πιστόνι στην κεφαλή και βρίσκει.
Τα παραπάνω ισχύουν για μακρυ κυλινδρο και μακρύ στρόφαλο,για κοντο στροφαλο (50αρισιο) ισχυουν άλλα.:wave2:

kapnias
07/05/2015, 23:02
Ψαχνωντας λίγο στο γουγλη διαβασα οτι η Ε12 ειναι 90αρα 6βολτη (αν μας τα λέει καλά αυτος που το έγραψε).
Γενικώς αν σου αρέσει ετσι μην ασχολεισαι παραπάνω, μεχρι να (ευχομαι να αργήσει) ξαναχρειαστεί!:beer:

OldMan
08/05/2015, 15:22
τελικα εβαλα την 50αρα (6ν) κεφαλη και το μηχανακι μεταμορφωθηκε.τωρα πηγαινει πολυ καλυτερα τα πυρακια μειωθηκαν παρα πολυ του βαζω και super lrp και δεν ακουγεται σχεδον καθολου.

Μόλις αρχίσει να πατιναρει δεν θα ακούγεται τίποτε...;)
(θα αποκτήσεις ρυθμιζόμενο αβάνς χωρίς κόπο και χρήμα..)

gsman
11/05/2015, 18:40
Για μενα τo setup σου δεν ηταν καλο εξαρχης(οι αποψεις ειναι σαν τις κ...τρυπίδες).
Το πιστονι που εβαλες με την χαμηλή πομπα ειναι για κοντο στροφαλο 50αρη και κοντο κυλινδρο.Για ενενηνταρη στροφαλο θελει ισιο πιστονι με μαμα κεφαλή ή φουλ πομπε με 72αρα 6βολτη.Αν βάλεις το φουλ πομπε και το φλατ στον ιδιο πειρο θα δεις οτι ειναι ιδια στο υψος στο φλατ κομματι τους, αν βαλεις στον ιδιο πειρο το ημιπομπε ειναι πιο κοντο.

Το γεγονος οτι χτυπούσε πειρακια με την κεφαλή με τον μεγαλύτερο χωρο καυσης σημαινει οτι μαλλον δεν χτυπούσε πειράκια απλά χτυπούσε κατι στην κεφαλή.
Οπως επίσης το οτι τωρα με το μικροτερο χωρο καυσης αισθάνεσαι μικρότερη αντισταση στην μανιβέλα δειχνει οτι μαλλον οι βαλβίδες σου δεν ειναι σε καλή κατάσταση,αλλιώς θα αισθανόσουν μεγαλύτερη αντίσταση.

Αν θέλεις να το κρατήσεις ετσι δεν θα εχεις προβλημα γιατί φοράς κοντο πιστόνι και το μηχανάκι σου δεν έχει προβλημα.
Αν μαλιστα βάλεις 90αρα η 100αρα κεφαλη (αν δεν ειναι αυτη που φοράς 90αρα) θα χασεις σε συμπίεση σε σχεση με την 50αρα γιατι η 90αρα - 100αρα θελουν φλατ πιστονι.
Ανακεφαλαιώνω
Υπάρχουν τριων (ισως και τεσσαρων) ειδων κεφαλές σε σχεση με το χωρο καυσης
72αρα 6βολτη που θελει φουλ πομπε πιστονι
90αρα - 100αρα που θελει φλατ πιστονι
50αρα θελει κοντο ημιπομπε
72αρα 12βολτη επίσης κοντο ημιπομπε
Με αυτο τον τροπο εκμεταλλεύεσαι πιστονια και κεφαλές, οτιδήποτε άλλο είτε σου δινει χαμηλή συμπίεση ή δεν χωράει το πιστόνι στην κεφαλή και βρίσκει.
Τα παραπάνω ισχύουν για μακρυ κυλινδρο και μακρύ στρόφαλο,για κοντο στροφαλο (50αρισιο) ισχυουν άλλα.:wave2:

εχω την εντυπωση,χωρις να ειμαι 100%, πως οι 12volτες κεφαλες, 70αρες και 90αρες, ειναι ιδιες σαν ΄΄σωμα΄΄,δλδ χωρος καυσης και βαλβιδες, και ειναι δυο ειδων. οι πιο παλιες με απλο εκκεντροφορο και οι νεοτερες με ρουλεμανατο εκκεντροφορο.
Στις πιο παλιες απο αυτες, η διαφορα μεταξυ 70 και 90 ηταν ο διαφορετικος εκκεντροφορος, απλος παντα.
Στις νεοτερες δεν νωριζω.

gsman
11/05/2015, 18:43
να συμπληρωσω, στις απλες κεφαλες στα 70αρια(για τα 90αρια δεν γνωριζω), χρησιμοποιουταν αυτο που λες, το κοντο ημιπομπε.
στις ρουλεμανατες, και στα 70 και στα 90 χρησιμοποιουταν φλατ.

με καθε επιφυλαξη μην εχουμε παρατραγουδα....

notakos600
11/05/2015, 18:54
Τελικά φθηνότερα θα σου ερχόταν να το πήγαινες σε έναν μηχανικό εξ'αρχής.
Άσε που θα δούλευε ρολόι.
Από την άλλη θα μου πεις, αν δεν χαλάσεις πως θα μάθεις;

kapnias
11/05/2015, 19:49
εχω την εντυπωση,χωρις να ειμαι 100%, πως οι 12volτες κεφαλες, 70αρες και 90αρες, ειναι ιδιες σαν ΄΄σωμα΄΄,δλδ χωρος καυσης και βαλβιδες, και ειναι δυο ειδων. οι πιο παλιες με απλο εκκεντροφορο και οι νεοτερες με ρουλεμανατο εκκεντροφορο.
Στις πιο παλιες απο αυτες, η διαφορα μεταξυ 70 και 90 ηταν ο διαφορετικος εκκεντροφορος, απλος παντα.
Στις νεοτερες δεν νωριζω.

Ο φίλος εχει απόλυτο δικιο συμφωνα με τα part list του cmsnl
(κατι που δεν γνώριζα μιας και δεν ετυχε να σφάξω κανενα μαμά 70αρι 12βολτο),
και μάλιστα εχουν και ιδιο εκκεντροφορο.
Το ρουλεμανάτο 70αρι χρησιμοποιει φλάτ αλλα πιο κοντο πάλι σε σχεση με το 90αρι
Με βαση τα νεα (για εμένα) δεδομένα διορθώνω το προηγουμενο ποστ μου.
:)

alex k8
12/05/2015, 09:14
Τελικά φθηνότερα θα σου ερχόταν να το πήγαινες σε έναν μηχανικό εξ'αρχής.
Άσε που θα δούλευε ρολόι.
Από την άλλη θα μου πεις, αν δεν χαλάσεις πως θα μάθεις;

νομιζω οτι δεν θα μου πηγαινε φτηνοτερα γιατι οι μηχανικοι βγαζουν και απο τα ανταλλακτικα εκτος της εργασιας τους, τα περισσοτερα αντ/κα τα πηρα απο πολυ γνωστο μου που μου τα δινει οσο θα τα επαιρνε ενας μηχανικος της γειτονιας.
το μοτερ ηταν χρονια παρατημενο, το ανοιξα ολο απο την αρχη το καθαρισα του ανοιξα λιγο τα καρτερ για να μπει ο κυλινδρος και τελος ξερω ακριβως τι πραγματα του εχω βαλει.τι εργασια θα επαιρνε ενα συνεργειο?
βεβαια ολο το μαστορεμα μου πηρε κανα 6μηνο λογω ελειψης χρονου και χρηματων αλλα δεν βιαζομουν,ετσι κι αλλιως ειχα για να μετακινουμε
η κεφαλη που εχω τωρα (e12) δεν φοραει ρουλεμανατο εκεντροφορο αλλα κλασικο 6ν με τις μεγαλες ακρες

notakos600
12/05/2015, 09:17
νομιζω οτι δεν θα μου πηγαινε φτηνοτερα γιατι οι μηχανικοι βγαζουν και απο τα ανταλλακτικα εκτος της εργασιας τους, τα περισσοτερα αντ/κα τα πηρα απο πολυ γνωστο μου που μου τα δινει οσο θα τα επαιρνε ενας μηχανικος της γειτονιας.
το μοτερ ηταν χρονια παρατημενο, το ανοιξα ολο απο την αρχη το καθαρισα του ανοιξα λιγο τα καρτερ για να μπει ο κυλινδρος και τελος ξερω ακριβως τι πραγματα του εχω βαλει.τι εργασια θα επαιρνε ενα συνεργειο?
βεβαια ολο το μαστορεμα μου πηρε κανα 6μηνο λογω ελειψης χρονου και χρηματων αλλα δεν βιαζομουν,ετσι κι αλλιως ειχα για να μετακινουμε
η κεφαλη που εχω τωρα (e12) δεν φοραει ρουλεμανατο εκεντροφορο αλλα κλασικο 6ν με τις μεγαλες ακρες

Εννοώ την επιλογή κυλινδροπίστονου και τον χρονισμό να τα έκανε ο μηχανικός και όλα τα υπόλοιπα εσύ.

alex k8
12/05/2015, 09:38
μην τους εχεις και εμπιστοσυνη στο τι λενε και κανουν, καλυτερα να τη κανω εγω τη μ^/#@*α παρα καποιος αλλος που θα τον εχω πληρωσει κιολας
απο την αποδοση του μοτερ ειμαι πολυ ευχαριστημενος,παω με 80-85 ανετα στις ευθειες και τραβαει πολυ καλα στις ανηφορες και σε κοντρα ανεμο.
γραναζια του εχω 15 35 με σασμαν 4αρι απο λιφαν 110 και το καρμπυρατερ γραφει πανω pz19 (κινεζικο ψιλοκαλη ποιοτητα το εχω 3 χρονια και δουλευει ωραια)
μη μου πειτε να βαλω κανα 24αρι ντελορτο και τετοια για να πηγαινει τεζα!
κανω 60χλμ καθε μερα με πολλες ευθειες και καιω 5ευρω στα 150χλμ περιπου

alex k8
12/05/2015, 09:44
οταν θα αρχισει να καιει λαδια θα ψαχτω λιγο καλυτερα με το κυλινδροπιστονο και θα του βαλω ενα σωστο πανω