PDA

View Full Version : Σφουγγαράκι επιστροφής καυσαερίων



Viper4
27/03/2015, 15:26
Παιδιά καλησπέρα. Χθες έκανα το σέρβις των 54.000 χιλιομέτρων στην Σούζη μου.
Για να αλλάξω το φίλτρο αέρα σηκώσαμε το ντεπόζιτο, από κάτω είχε ένα πλαστικό κάλυμμα του φίλτρου που ξεβιδώνοντας το διαπιστώσαμε πως είχε κάτι σαν σφουγγαράκι σε μια εσοχή του. Το σφουγγαράκι αυτό ήταν στα κατά του τα χάλια και διαλυόταν και μόνο που το κοίταγες.
Ο μάστορας μου είπε πως είναι κάτι σαν φίλτρο της επιστροφής των καυσαερίων για να κρατάει υγρασίες κλπ πριν επιστρέψει στην μηχανή για καύση.
Γνωρίζει κανείς πως λέγεται; Θέλω να το βρω για να το αγοράσω.
Επειδή ήταν χάλια ο μηχανικός το έβγαλε και στην θέση του έβαλε αφρολέξ, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να μπει το ίδιο υλικό που είχε από την μάνα του.
Γνωρίζει κάτι κάποιος σχετικά;

theofilos888
27/03/2015, 15:34
Στα χοντα μου αυτο το σφουγγαρι ρυθμιζει την ιδανικη αναλογια 14:1 στα καρμπς. Στοιχιζει 2 κ κατι ευρω κ εχει αισθητη διαφορα στο χουφτωμα του γκαζιου στις μεσαιες. Καθε 10 με 15 χιλιαδες χλμ αλλαγη.

toyar
27/03/2015, 15:42
μαλλον μιλας για τις αναθυμιασεις λαδιων απο το καρτερ που τις πεταει στην εισαγωγη
αν δεν υπαρχει σαν ανταλλακτικο μπορεις να χρησιμοποιησεις κομματι απο οποιοδηποτε σφουγγαρι για φιλτρο αερα

RaGe_Raptor
27/03/2015, 15:42
Παιδιά καλησπέρα. Χθες έκανα το σέρβις των 54.000 χιλιομέτρων στην Σούζη μου.
Για να αλλάξω το φίλτρο αέρα σηκώσαμε το ντεπόζιτο, από κάτω είχε ένα πλαστικό κάλυμμα του φίλτρου που ξεβιδώνοντας το διαπιστώσαμε πως είχε κάτι σαν σφουγγαράκι σε μια εσοχή του. Το σφουγγαράκι αυτό ήταν στα κατά του τα χάλια και διαλυόταν και μόνο που το κοίταγες.
Ο μάστορας μου είπε πως είναι κάτι σαν φίλτρο της επιστροφής των καυσαερίων για να κρατάει υγρασίες κλπ πριν επιστρέψει στην μηχανή για καύση.
Γνωρίζει κανείς πως λέγεται; Θέλω να το βρω για να το αγοράσω.
Επειδή ήταν χάλια ο μηχανικός το έβγαλε και στην θέση του έβαλε αφρολέξ, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να μπει το ίδιο υλικό που είχε από την μάνα του.
Γνωρίζει κάτι κάποιος σχετικά;

μηχανικάρα ο μηχανικός σου....
είναι η εξαέρωση του στροφαλοθαλάμου...πάνε σε μια αντιπροσωπεία να το παραγγείλεις....

ή μπορείς ακόμη και να ταπώσεις την είσοδο στο φιλτροκούτι και να βάλεις ένα τέτοιο φιλτράκι στο σωληνάκι
333116

lykourgi
27/03/2015, 15:55
Φίλτρο αναθυμιάσεων στροφαλοθαλάμου, λέγεται.

Viper4
27/03/2015, 16:27
Μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα η αλλαγή του με το αφρολέξ;
Αν το αλλάξω στο επόμενο σέρβις δηλαδή μετά από 6000 χιλιόμετρα θα υπάρξει θέμα;

Επίσης το γκουκλάρω σαν "Φίλτρο αναθυμιάσεων στροφαλοθαλάμου" αλλά δεν βλέπω πουθενά κάτι σχετικό. Ξέρετε μήπως την αγγλική ορολογία του;

RaGe_Raptor
27/03/2015, 16:28
Μπορεί να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα η αλλαγή του με το αφρολέξ;
Αν το αλλάξω στο επόμενο σέρβις δηλαδή μετά από 6000 χιλιόμετρα θα υπάρξει θέμα;

Επίσης το γκουκλάρω σαν "Φίλτρο αναθυμιάσεων στροφαλοθαλάμου" αλλά δεν βλέπω πουθενά κάτι σχετικό. Ξέρετε μήπως την αγγλική ορολογία του;

crankcase breather filter

lykourgi
27/03/2015, 16:45
Αν ήδη τρίβεται με την αφή, καλύτερα άλλαξε το τώρα.

Viper4
27/03/2015, 16:52
Αν ήδη τρίβεται με την αφή, καλύτερα άλλαξε το τώρα.

To άλλαξε ο μηχανικός και έκοψε ένα κομμάτι αφρολέξ και έβαλε στην θέση του... Απλά δεν ξέρω αν κάνει για την δουλειά εκείνο...
Το θέμα είναι πως το βρίσκω στο ebay με λιγότερο από ενάμιση ευρώ αλλά θέλουν άλλα 19 (!!!) ευρώ για τα μεταφορικά!

yiannis172
27/03/2015, 17:02
ή μπορείς ακόμη και να ταπώσεις την είσοδο στο φιλτροκούτι και να βάλεις ένα τέτοιο φιλτράκι στο σωληνάκι
333116

+1000

lykourgi
27/03/2015, 17:15
To άλλαξε ο μηχανικός και έκοψε ένα κομμάτι αφρολέξ και έβαλε στην θέση του... Απλά δεν ξέρω αν κάνει για την δουλειά εκείνο...
Το θέμα είναι πως το βρίσκω στο ebay με λιγότερο από ενάμιση ευρώ αλλά θέλουν άλλα 19 (!!!) ευρώ για τα μεταφορικά!

Από το δικό σου (στην κατάσταση που ήταν) καλύτερα το αφρολέξ.

Στο μεταξύ μπορείς να ψάχνεις για το σωστό ανταλλακτικό.

vaska
28/03/2015, 15:34
Παιδιά καλησπέρα. Χθες έκανα το σέρβις των 54.000 χιλιομέτρων στην Σούζη μου.
Για να αλλάξω το φίλτρο αέρα σηκώσαμε το ντεπόζιτο, από κάτω είχε ένα πλαστικό κάλυμμα του φίλτρου που ξεβιδώνοντας το διαπιστώσαμε πως είχε κάτι σαν σφουγγαράκι σε μια εσοχή του. Το σφουγγαράκι αυτό ήταν στα κατά του τα χάλια και διαλυόταν και μόνο που το κοίταγες.
Ο μάστορας μου είπε πως είναι κάτι σαν φίλτρο της επιστροφής των καυσαερίων για να κρατάει υγρασίες κλπ πριν επιστρέψει στην μηχανή για καύση.
Γνωρίζει κανείς πως λέγεται; Θέλω να το βρω για να το αγοράσω.
Επειδή ήταν χάλια ο μηχανικός το έβγαλε και στην θέση του έβαλε αφρολέξ, αλλά προσωπικά θα προτιμούσα να μπει το ίδιο υλικό που είχε από την μάνα του.
Γνωρίζει κάτι κάποιος σχετικά;

Ρε τι άλλο θα σοφιστούν οι μαστόροι ??

:bawl:
Ωραίος πάντως δεν ήξερε αλλά είπε την μαστορική μ@λακια του. Άλλοι στη θέση του θα λέγανε "άστο μωρέ, μια χαζομάρα είναι μην το βάζεις".

Bob_o_mastoras
28/03/2015, 16:36
:a55::hmm:

Στο Dominator οπως και στο fmx εχει το γνωστο πλαστικο καζανακι που καταληγει με σωληνακι ξανα στο φιλτροκουτιον.
Η ερωτηση μου και για να μην ανοιγω αλλο θρεντ, μιας και το 'χα απορια, αν καταργησω το συστημα βγαζωντας το σωληνακι που οδηγει στο φιλτροκουτι, θα επηρεασει την λειτουργεια του μοτερ αρνητικα;;
Νομιζω πως ειχα διαβασει οτι το συστημα στο συγκεκριμενο μοτερ υπηρχε μονο για προδιαγραφες ρυπων.

DrBig
29/03/2015, 08:09
:a55::hmm:

Στο Dominator οπως και στο fmx εχει το γνωστο πλαστικο καζανακι που καταληγει με σωληνακι ξανα στο φιλτροκουτιον.
Η ερωτηση μου και για να μην ανοιγω αλλο θρεντ, μιας και το 'χα απορια, αν καταργησω το συστημα βγαζωντας το σωληνακι που οδηγει στο φιλτροκουτι, θα επηρεασει την λειτουργεια του μοτερ αρνητικα;;
Νομιζω πως ειχα διαβασει οτι το συστημα στο συγκεκριμενο μοτερ υπηρχε μονο για προδιαγραφες ρυπων.

Ουτε θετικα ουτε αρνητικα, οποτε αστο οπως ειναι.
Εκτος βεβαια αν θες να μετατρεψεις το σωληνα αναθυμιασεων σε αυτοματο λαδωτηρα αλυσιδας, αλλα τοτε θα πρεπει να βαλεις μια ανεπιστροφη βαλβιδα στην πορεια του σωληνα αναθυμιασεων.

kostaspetrou
29/03/2015, 10:12
Φίλε οι αναθυμιάσεις στροφαλοθαλάμου καλό είναι να οδηγούνται στο φιλτροκούτι. Απόφυγε ανεπίστροφες βαλβίδες διότι αν χαλάσουν την έκατσες.
Επίσης με ξεχωριστά φιλτράκια έχεις το μειονέκτημα ότι θα λερώνουν το γύρω χώρο και θα θέλουν καθάρισμα.

Ή θα κάνεις δοχείο αναθυμιάσεων της προκοπής(αφού φυσικά ταπώσεις την είδοσο στο φιλτροκούτι απ'το μαμά σωληνάκι)ή άστο όπως είναι και αντικατέστησε το σφουγγαράκι.


Στα χοντα μου αυτο το σφουγγαρι ρυθμιζει την ιδανικη αναλογια 14:1 στα καρμπς. Στοιχιζει 2 κ κατι ευρω κ εχει αισθητη διαφορα στο χουφτωμα του γκαζιου στις μεσαιες. Καθε 10 με 15 χιλιαδες χλμ αλλαγη.
Δεν παίζει κάτι τέτοιο,η αναλογία καυσίμου δεν έχει να κάνει με το σφουγγάρι των αναθυμιάσεων.

sapila racing
29/03/2015, 14:59
Ουτε θετικα ουτε αρνητικα, οποτε αστο οπως ειναι.
Εκτος βεβαια αν θες να μετατρεψεις το σωληνα αναθυμιασεων σε αυτοματο λαδωτηρα αλυσιδας, αλλα τοτε θα πρεπει να βαλεις μια ανεπιστροφη βαλβιδα στην πορεια του σωληνα αναθυμιασεων.

Tι να την κανει την ανεπίστροφη βαλβίδα? Δεν χρειάζεται. :wave2: