PDA

View Full Version : το klr τρελαθηκε



themis118
27/03/2015, 21:28
καλησπερα ειμαι κατοχος ενος klr 650 toy 95 ειμαι πολυ ευχαριστημενος σημερα μου εκανε το εξης κουλο ολα μελι γαλα και ξαφνικα την σβινω μιλαω με εναν φιλο μου παω να την βαλω μπροστα τιποτα....μιζα εδεινε μια χαρα και δυνατα αλλα τιποτα.. την σπρωχνω και πιρε αμεσως!!!ισα ισα που γθρισε η ροδα πηρε!!εε τελικα ολη μερα τα ιδια μιζα τιποτα και με σπωξιμο!!ειπα το απογευμα να ασχολιθω φορτονω την μπαταρια μηπως και δεν ειχε πολυ δυναμη αν και ακουγοταν καλα τιποτα αλλαζω ενα μπουζι που δεν πρπει να εφτεγε γιατι με σπρωξιμο επερνε αμεσως..κοιταω για τροφοδοσιες ολα μια χαρα.. την ξανα δενω μιζαρω πιρε.. μετα απο λιγο τιποτα παλι... δεν εχει λογικη αυτο!!!!!πρωτη φορα μου τυχενει!!μαλλον με μουτζοσανε!!!χαχαχα
καμια συμβουλη κανενας!!

Μανολης67
27/03/2015, 21:32
Γρανάζι μίζας? κομμένα δόντια?

themis118
27/03/2015, 21:38
οχι αποκλιεται μιζαρει κανονικα χωρισ να κολαει και ο στροφαλος γυρναει μια χαρα!!εβγαλα το μπουζι και το κοιταξα

kordix
27/03/2015, 21:39
καλησπερα ειμαι κατοχος ενος klr 650 toy 95 ειμαι πολυ ευχαριστημενος σημερα μου εκανε το εξης κουλο ολα μελι γαλα και ξαφνικα την σβινω μιλαω με εναν φιλο μου παω να την βαλω μπροστα τιποτα....μιζα εδεινε μια χαρα και δυνατα αλλα τιποτα.. την σπρωχνω και πιρε αμεσως!!!ισα ισα που γθρισε η ροδα πηρε!!εε τελικα ολη μερα τα ιδια μιζα τιποτα και με σπωξιμο!!ειπα το απογευμα να ασχολιθω φορτονω την μπαταρια μηπως και δεν ειχε πολυ δυναμη αν και ακουγοταν καλα τιποτα αλλαζω ενα μπουζι που δεν πρπει να εφτεγε γιατι με σπρωξιμο επερνε αμεσως..κοιταω για τροφοδοσιες ολα μια χαρα.. την ξανα δενω μιζαρω πιρε.. μετα απο λιγο τιποτα παλι... δεν εχει λογικη αυτο!!!!!πρωτη φορα μου τυχενει!!μαλλον με μουτζοσανε!!!χαχαχα
καμια συμβουλη κανενας!!


Κανα καλώδιο θα χει τσακίσει, για δοκίμασε να κουνάς το τιμόνι όταν μιζάρεις ή τσέκαρε για υγρασία τον διακόπτη στο τιμόνι.

themis118
27/03/2015, 21:45
αφου μιζαρει αν τσακιζε κανενα καλωδιο δεν θα εκανε τιποτα λογικα.. αυτη μιζαρι αλλα δεν περνει μπροστα μονο αν την σπρωξω ενα μετρο...και περνει αμεσως

Mits-fz6
27/03/2015, 21:47
Καρβουνάκια κοίταξες;

Μανολης67
27/03/2015, 21:49
Δώσε μίζα με το μπουζί από έξω αν σπινθηρίζει

kordix
27/03/2015, 21:50
αφου μιζαρει αν τσακιζε κανενα καλωδιο δεν θα εκανε τιποτα λογικα.. αυτη μιζαρι αλλα δεν περνει μπροστα μονο αν την σπρωξω ενα μετρο...και περνει αμεσως

Πάω πάσο, νόμιζα ότι μια μιζάρει και μια όχι.

themis118
27/03/2015, 21:52
το μπουζι σπινθηριζει μια χαρα.. για αυτο και οταν την σπρωχνω περνει αμεσως και δουλευι ρολοι...καρβουνακια δεν κοιτακσα διοτι η μιζα στροφαρει μια χαρα και δυνατα..
μιλαμε για πολυ περιεργο αυτο που κανει...

stathiss
27/03/2015, 22:05
kομπλερ μιζας

themis118
27/03/2015, 22:06
δεν νομιζω κομπλερ αφου μιζαρι και γυρναει μια χαρα ο στροφαλος!!

Dant3
28/03/2015, 01:21
Ε αφου τα απεκλεισες ολα,εσυ τι λες να ειναι??

andreaspetr
28/03/2015, 03:02
για αρχη ξεματιασμα.απο συμπιεση πως παει?

lykourgi
28/03/2015, 06:42
Εφόσον πάρει (μετά το σπρώξιμο) δουλεύουν όλα σωστά;
Ο κινητήρας ανεβάζει όπως πρέπει;
Τα ηλεκτρικά λειτουργούν κανονικά;

toyar
28/03/2015, 07:02
ο φιλος που μιλησες στην αρχη ηταν Σαββατογεννημενος ή γαλανοματης; γιατι αυτοι ματιαζουν:p

δοκιμασες να μιζαρεις με σταθερα ανοιχτο γκαζι μηπως μπουκωνει;

themis118
28/03/2015, 07:58
παιδια και εγω αυτο σκευτικα να πω εναν παπα να το διαβασει!!!!αμα παρει μπροστα που περνει αμεσως με σπρωξιμο ολα δουλευουν ρολοι!!!αυτο ειναι το περιεργο και αμα την σβισω παλι τιποτα δινω μιζα μιζαρει τσαμπουκαλεμενα αλλα τιποτα!!!βρε σταρουδακι τι εχς βαλει βρε κομποσκινι τιποτα το καλο μου!! ολοκληρη εικονα θα τις βαλω στο τελος!! ακαι απο συμπιεση λογικα τηα ειναι οκ αφου περνει αμεσως με σπρωξιμο και οταν παρει παει μια χαρα!!!θα την κοιταξω και σημερα τι να πω!!απλα ελεγα μηπως το εχει παθει κανενας ςστε να μου δωσει καμια ιδεα!!

endopandou
28/03/2015, 08:44
Ίσως η μίζα να μην γυρνάει τόσο τσαμπουκαλεμένα όσο ακούγεται και να μην έχει το σωστό ρεύμα για το μπουζί. Τσέκαρε τα υγρά της μπαταρίας και την επόμενη που δεν θα πάρει δώσε ρεύμα με καλώδια να δεις τι θα γίνει.
Η άλλη περίπτωση είναι να έχει ξεθυμάνει η βενζίνη από την πολυκαιρία. Πέτα τη... Το κύκλωμα τροφοδοσίας υποθέτω πως είναι καθαρό ε;..
Για να παίρνει με μισή ροδιά σπρώξιμο για εμένα δείχνει πως ένα από τα παραπάνω συμβαίνει ή συνδυασμός.

themis118
28/03/2015, 19:10
καλησπερα!! σημερα τσεκαρα την μπαταρια ξανα ολο ειναι μια χαρα προσπαθησα να την βαλω μπροστα και με booster παλι τιποτα..για βενζηνη δεν ξερω βασικα πριω δυο μερες το γεμισα αν ειχε θεμα η βενζηνη λογικα δεν θα επρενα και με σπρωξιμο..αυτη αμα παρη μετα δουλευει ρολοι...πφφ απελπιστικα!!!

Μανολης67
28/03/2015, 19:18
Οταν μιζάρεις έχει κατεβασμένο πλαγιοστάτη? κάτι σε ηλεκτρικό μου φαίνεται, καμιά επαφή κάπου, από υγρασία η κάτι τέτοιο,

themis118
28/03/2015, 19:29
χμ θα το τσεκαρω αυτο ..αλλα εχω την εντυποση οτι δεν ειναι γιατι οταν το σπρωχνω και παρει κανω βολτα το κλεινω δοκιμαζω μιζα τιποτα και το stand το εχς κλειστο αφου ειμαι πανω στην μηχανη..χμχμ αυριο κυριακη θα την πας στο παπα να την διαβασει!!

themis118
29/03/2015, 17:17
ουτε το stand δεν ειναι δεν ξερω γιατι αλλα πιστευω μηπως η μπαταρια εχει κανενα χαλασμενο στοιχειο και κανει νουμερα??αλλα απο την αλλη η μιζα γυρναει δυνατα και τα φωτα που ειναι μονιμα αναμεναδεν χαμηλονει η ταση τους οπως θα εκανε αν ηταν προβληματικη η μπαταρια..και το αλλο που σκευτομαι μηπως φταιει το 'ματι' του βολαν...με αποτελεσμα οταν τραβαει η μιζα να μην στελνει σωστους παλμους στην ηλεκτρονικη??

Μανολης67
29/03/2015, 19:51
Τα ΧΤ έχουν αυτόματο αποσυμπιεστή, νομιζω και το KLR ως μονοκύλινδρο θα έχει, ενεργοποιειται με την μίζα, μήπως θέλει ρύθμιση? επαθε καμιά αστοχία?

notakos600
30/03/2015, 08:21
Τα ΧΤ έχουν αυτόματο αποσυμπιεστή, νομιζω και το KLR ως μονοκύλινδρο θα έχει, ενεργοποιειται με την μίζα, μήπως θέλει ρύθμιση? επαθε καμιά αστοχία?

Ο αποσυμπιεστής είναι αυτός:

333269

Δεν τον τσεκάρεις;
Για ψαχτήρι και διάβασμα:
https://www.google.gr/search?client=opera&q=kawasaki+klr+650+decompressor&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

GiannisBlessed
30/03/2015, 12:38
κανε μια δοκιμη.
βγαλε μπουζοπιπα με το μπουζι ομως κανονικα βιδωμενο για να εχει φουλ αντισταση οπως ειναι κανονικα.
και βαλε ενα αλλο μπουζι στην μπουζοπιπα και τοτε μιζαρε και δες για σπινθιρα.
μηπως η μιζα τραβαει πολυ ρευμα και δεν μενει τπτ για το μπουζι.

vaska
30/03/2015, 16:12
κανε μια δοκιμη.
βγαλε μπουζοπιπα με το μπουζι ομως κανονικα βιδωμενο για να εχει φουλ αντισταση οπως ειναι κανονικα.
και βαλε ενα αλλο μπουζι στην μπουζοπιπα και τοτε μιζαρε και δες για σπινθιρα.
μηπως η μιζα τραβαει πολυ ρευμα και δεν μενει τπτ για το μπουζι.

Από όλα όσα διάβασα αυτή μου φαίνεται για πιο σωστή αιτία. Το έχω πάθει με σκούτερ του αδερφού και του είχα δώσει και από μπούστερ αλλά αυτό τπτ. Μόλις αλλάχτηκε η μπαταρία όλα μια χαρά.

aristidis540
30/03/2015, 17:09
Από όλα όσα διάβασα αυτή μου φαίνεται για πιο σωστή αιτία. Το έχω πάθει με σκούτερ του αδερφού και του είχα δώσει και από μπούστερ αλλά αυτό τπτ. Μόλις αλλάχτηκε η μπαταρία όλα μια χαρά.

για να δεις εάν είναι αυτό,άπλα δώσε ρεύμα απο ένα αυτοκίνητο με καλώδια. και πες μας τι γίνετε?

askianos
30/03/2015, 20:55
Α! μου ηρθε μια φλασια!
καποτε ειχα ένα drz 400.μιζαριζε τσαμπουκαλεμενα ρευματα και σπινθήρες και αυτά όλα κομπλε.
το αναβα με ταχυτητα...
η ζημια που ειχε?
τελικα?
ειχε χαμηλη συμπιεση για αυτό δ αναβε...τοτε ημουν και πρωταρης και δ ηξερα να του βαλω χερι.πηγα σε μαστορα και μετα που το ειδε μου ειπε ότι οι βαλιδες δ πατουσαν σωστα...
της ρυθμισε ηταν jet.
και κατι άλλο...μηπως το καρμπυλατερ σου είναι ψιλοβουλωμενο? του εχεις ριξει κανενα καθαρισμα?

ελπιζω να βοηθισα...:smokin:

themis118
30/03/2015, 22:48
καταρχην ευχαριστω για το ενδιαφερον!!!manolis67 kai notako600 δεν ηξερα οτι εχει αποσυμπιεστη!!! σημερα εφαγα μιση μερα ψαχνωντας!!λοιπον με καλωδια παλι δεν περνει ..για να παρει πρπει να συνδεσω μονο το μηχανημα που φορτονει την μπαταρια και να το εχω στο μαξ και μετα απο ενα λεπτο θα παρει αλλα μονο με το φωρτιστη!!σημερα παραγγειλα μια μπαταρια μηπως εχει κανενα καμενο στοιχειο τι να πω δεν ξερω αν και με πολυμετρο δειχνει οκ και φωρτονει σωστα..πιστευω αυτο που λεει ο GiannisBlessed ισως εχει δικιο πρεπει να το κοιταξω μηπως η μιζα τραβαει τοσο πολυ και δεν μενει τιποτα για το μπουζι..σε αυτην την περιπτωση παω λογικα για καρβουνακια μιζας??η να κανουν νουμερα τα πηνια??

Μανολης67
31/03/2015, 10:00
Μάλλον μπαταρία λοιπόν! :lol:

JGALANAKIS
01/04/2015, 08:37
Ε΅φοσον εβαλες καλωδια και δεν παιρνει τοτε το πριβλημα δεν ειναι στην μπαταρια πρεπει να ειναι στο μπουτον της μιζας ,ψεκασε ολες τις επαφες που εχεις επανω στον διακοπτη μηπως και εχει πιασει μουργα και δεν κανει καλη επαφη ,και δες αν εχεις κανενα καλωδιο κομενο απο το κουμπι της μιζας μεχρι κατω στην μιζα και στην μπαταρια .Μου το εκανε και μενα καποτε και χτυπουσα τον διακοπτη και επαιρνε.

notakos600
01/04/2015, 08:45
Το ρελέ της μίζας το έχεις ελέγξει;
Πολλά κουλά έχουν σχέση με αυτή τη μαλ@κίτσα.
Στο φινάλε βάλε ένα κινέζικο 10-15 ευρώ για να δεις αν λυθεί το πρόβλημά σου.

OldMan
01/04/2015, 14:30
Βεβαιώσου όμως πρωτα για τον αποσυμπιεστή γιατί, ΑΝ έχει προβλημα, θα την στραβωσεις την βαλβιδούλα όπου ναναι...

GiannisBlessed
02/04/2015, 17:16
παιδια αν η μιζα γυριζει τοτε ουτε το μπουτον φταιει ουτε το ρελε ουτε τα καρβουνακια.
καπου αλλου πρεπει να κοιταξουμε.

askianos
02/04/2015, 23:47
βρες τι συμπιεση εχει το μοτερ στο μανουαλι και μετα μετρα την σου λεω σε ένα συνεργειο...:smokin:

themis118
07/04/2015, 19:42
καλησπερα ακομα τελικα δεν εκανα τιποτα γιατι ελειπα 4 μερες εκτος..αν ειχε θεμα με την συμπιεση τοτε δεν θα μου εκανε νουμερα και με το σπρωξιμο???και δεν θα εβλεπα και διαφορα στην οδηγιση? η μηχανη παει ρολοι..τα καρβουνακια παντως δεν ειναι ανοιξα την μιζα ετσι για το γαμωτο..και τα καρβουνακια ηταν σαν καινουργια αφαγοτα..μεσα στην βδομαδα θα παραγκειλω την σκατο μπαταρια και θα δειξη!!

Μανολης67
07/04/2015, 21:20
Ο Αυτόματος αποσυμπιεστής δουλεευι μόνο με την μίζα ( Η μανιβέλα στα παλιά μηχανάκια) στην ουσία ανοίγει ΛΙΓΟ την βαλβίδα εξαγωγής, τώρα περισσότερα κανένας φίλος που συνάντησε παρόμοιο πρόβλημα, γιατί εγώ χρόνια ΧΤ δεν μου ετυχε, αλλά λεω μήπως

themis118
16/04/2015, 19:58
λοιπον παιδια σηκωνω τα χερια ψηλα πρωτη φορα στην ζωη μου!!αλλαξα μπαταρια τιποτα τσεκαρισα και τον αποσυμπιεστη και δουλευει μια χαρα...!!!δεν ξερω τι να πω.. κουραστικα να σπρωχνω!!!

zannisvel
16/04/2015, 22:10
Μήπως ήρθε η ώρα να πάει στο μηχανικό?
Δε θα το πρότεινα ποτέ αλλά από το να τα δώσεις σε φυσικοθεραπευτες?

Corto
22/04/2015, 19:48
Υπάρχει μια βαλβίδα που ενεργοποιείται με τον συμπλέκτη. Κοίτα μήπως θέλει αλλαγή ή εναλλακτικά spray επαφών για καθάρισμά της. Πατάς τη μίζα πάντα με κλειστό το σταντ.
Αν βρεις λύση από αυτά καλώς.
Διαφορετικά κοίτα καρμπυρατέρ αφού έχεις κάνει έλεγχο στα ηλεκτρικά.
Έχω το ίδιο πρόβλημα και επιπλέον σκασίματα από εξάτμιση, σε μικρότερη κλίμακα.

vaggeliskiki
23/04/2015, 23:16
To 2001 ειχα klr 650 μπλε ασπρο πολυ αξιοπιστο μηχανακι,το μονο που ειχα αλλαξει ηταν το μπουτον τισ μιζας στην εγγυηση γιατι πατουσα μιζα κ ηταν νεκρη!Καποιες φορες δουλευε το μπουτον κ αλλες βραχυκηλωνε.Θεμη πιστευω οτι θελει καθαρισμα το καρπυρατερ κ ακομη μηπως εχεις σκασιματα κ εσυ απο την εξατμηση οπως του corto,γιατι στην περιπτωση του ειμαι ακομα ποιο σιγουρος οτι δεν δουλευει σωστα το καρπυρατερ!

notakos600
24/04/2015, 07:28
Έχει μεμβράνη το καρμπυρατέρ του KLR;
Αν έχει μπορεί να έχει τρυπήσει.

thunder ace
24/04/2015, 07:43
Καλημερα.Εχει η μηχανη σου σωληνακι υποπιεσης;δεν το ελεγχεις για καμμια τρυπουλα;

themis118
27/04/2015, 22:14
γεια σας παιδια!!!το καρμπυλατερ το ανοιξα και το καθαρισα και ειναι οκ η μεβρανη. οπως προαναφερα η μηχανη δουλευει σωστα απλα για να παρει μπροστα θελει σπωξιμο..αν ειχε θεμα η μεβρανη η υποπιεση που απο οτι κοιταξα ειναι οκ. θα εκανε και νουμερα οταν λειτουργει..σημερα εκανα περιπου 150 χιλομετρα ..μια χαρα λειτουργει..και δεν εχει πολλα χιλιομετα ειναι καινουργια..corto ελεξα και το διακοπτι του συμπλεκτη και το σταντ.. ολα ειναι οκ τα γεφιροσα κιολασ δοκιμαστικα να δω..και δουλευουν μια χαρα..πιστευω μεσα στην βδομαδα να βρω παλι λιγο χρονο να ασχολιθω!!μακαρι να βρω το προβλημα!! ¨) ευχαριστω πολυ παντως για το ενδιαφερων σας!!

notakos600
27/04/2015, 22:36
Θέμη, βαλβίδες είναι ή ελατήρια εμβόλου.

JGALANAKIS
30/04/2015, 12:07
Να ρωτησω καιτι ακομα ,συναγερμο εχει;

themis118
03/05/2015, 08:20
οχι δεν εχει συναγερμο.. notakos600 αν ηταν βαλβιδες λογικα θα εκανε νουμερα και με το σπρωξιμο οσο για τα ελατηρια εμβολου δεν τσιμαπει λαδι και απο συμπιεση ειναι 25 περιπου λογο που εχει αποσυμπιεστη..και απο ειδα σε ξενα forum ειναι normal.εκτος αν κανω λαθος