PDA

View Full Version : Γάντια, το δίλημμα...



Hayate
30/03/2015, 10:47
Μιας και ο καιρός έχει ανοίξει,βόλτες σίγουρα θα γίνουν όρεξη υπάρχει και για καποια TD έψαχνα για γαντάκια γιατί τα ήδη υπάρχοντα δυστυχώς άρχισαν να σκίζονται.Το "πρόβλημα" μου σαν οδηγός είναι γενικά οτι πάντα κοιτάω σε τσιμπημένες επιλογές,προτιμώ δλδ να μην πάω 3-4 βόλτες μέχρι να κρατήσω και κάποια λεφτά και να πάρω αυτό που για μένα θα είναι το πιο ασφαλές και να κάνω την αγορά αφού ήδη μία φορά έχω μετρήσει κάμποσα μέτρα ασφάλτου και χώματος πέρυσι περίπου τέτοιο καιρό και όσο να ναι την άκουσα λιγάκι στερεοφωνικά και μου έμεινε και ένα ενθύμιο στο πόδι.Έστω οτι είχατε να διαθέσετε αυτό το ποσό εσείς τι θα προτιμούσατε;

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ViewObjectID=18862500&Currency=EUR

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ViewObjectID=72011544&Currency=EUR

sniper
30/03/2015, 10:55
Eγώ έχω τα GP Pro και τα συστήνω ανεπιφύλακτα.

Τα Knox δεν τα ξερω καθόλου.

Ζεύκας
30/03/2015, 11:06
Είχα κι εγώ σταμπάρει τα GP Pro αλλά δεν μου άρεσαν που είχαν στα ακροδάχτυλα τις ραφές εξωτερικά.

Τελικά προτίμησα τα Spidi Carbo Track που είναι πιο λεπτά και δίνουν ωραία αίσθηση.
Το μόνο κακό είναι ότι το μικρό δαχτυλάκι πονάει μέχρι να πάρει τη κούρμπα η σκληρή προστασία.

sniper
30/03/2015, 11:08
O φιλος ρώτησε για τα 2 συγκεκριμενα, αν είναι ετσι τότε εγω του προτείνω τα Clover rs4 evo... Aπλά απίστευτα γάντια.

Hayate
30/03/2015, 11:12
Kάθε συμβουλή πέραν των 2 μοντέλων που έβαλα είναι ευπρόσδεκτη παίδες.Ευχαριστώ πολύ για τις εναλλακτικές κιόλας.

Ζεύκας
30/03/2015, 11:37
O φιλος ρώτησε για τα 2 συγκεκριμενα, αν είναι ετσι τότε εγω του προτείνω τα Clover rs4 evo... Aπλά απίστευτα γάντια.

η ξινίλα θα σε φάει ρε.

πολλάν ωραία και τα clover αλλά στην τιμή τους προτίμησα τα spidi γιατί είναι πιο ενισχυμένα

ποπαϋ
30/03/2015, 12:45
τα spidi εχουν σχεδόν την διπλάσια τιμή απο τα clover και κανένα 50ευρο πιο πάνω απο τα knox & aplinestars..

DoctoR_k6
30/03/2015, 13:29
Eλα να βλεπω απαντησεις-προτασεις γιατι κ εγω στην ιδια φαση(αγορας) είμαι...
Αν παιξει κ καμια τιμοθλα κατω από 150 θα ταν ακομα καλυτερα!!

Billymuse
30/03/2015, 13:36
Aντωνάκη αυτα (http://www.fc-moto.de/Held-Race-Tex) τα έχει φίλος και έχουν τρομερή εφαρμογή στο χέρι..

Hayate
30/03/2015, 13:37
Θενξ μπίλυ,γενικά θα βγώ μια παγανιά να δοκιμάσω πράμα γιατί οι τιμές μόνο δε μου λένε κάτι,θέλω να δώ και εφαρμογή πάνω απ'όλα..τα Alpine έχω δοκιμάσει τα περσινά π.χ. που τα έχει φίλος και μου άφησαν πολύ καλή εντύπωση

Ζεύκας
30/03/2015, 13:44
τα spidi εχουν σχεδόν την διπλάσια τιμή απο τα clover και κανένα 50ευρο πιο πάνω απο τα knox & aplinestars..

συμπάθα με δεν ξέρω τι παίζει το 2015 με τις τιμές αλλά πρόπερσυ που ψαχνόμουν είχα βρει τα clover στα 180ε περίπου και τα spidi στα 195ε.

τα spidi τα αγόρασα από το εξωτερικό. οι ακριβές σειρές δεν εισάγονταν Ελλάδα

Hayate
30/03/2015, 13:46
Δυστυχώς αν και τα σπίντι γ#$2 και δέρνουν είναι στα 219 στο συγκεκριμένο site,βέβαια είναι οτι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή κατ εμέ

Billymuse
30/03/2015, 13:58
Aει πάνε και δες αυτά (http://www.megastockbazaar.gr/product.asp?catid=1385)

Nikos988
30/03/2015, 14:18
Αν θες, ρίξε και εδώ μία ματιά. Είναι ο αντιπρόσωπος της HELD στην Ελλάδα και αξίζει να πας να δεις από κοντά τα προϊόντα τους.

http://motofashion.gr/for-the-rider-accessories/for-the-rider-accessories-clothes/for-the-rider-accessories-clothes-gloves/for-the-rider-accessories-clothes-gloves-sport-leather

Νίκος

ποπαϋ
31/03/2015, 08:50
συμπάθα με δεν ξέρω τι παίζει το 2015 με τις τιμές αλλά πρόπερσυ που ψαχνόμουν είχα βρει τα clover στα 180ε περίπου και τα spidi στα 195ε.

τα spidi τα αγόρασα από το εξωτερικό. οι ακριβές σειρές δεν εισάγονταν Ελλάδα

δυστυχώς οι τιμές εκεί παίζουν τώρα (θέλω γάντια γι αυτό το ψάχνω).
πάντως αν είχα να δώσω, για γάντια, γύρω στα 150 με 180ευρώ θα πήγαινα στα 200ευρώ και θα έπαιρνα τα spidi.

aplinestars έχω και δεν ξαναπαίρνω με τπτ.

γράψε εντυπώσεις απο τα spidi

sniper
31/03/2015, 11:13
...
aplinestars έχω και δεν ξαναπαίρνω με τπτ.
...

Ποια και γιατί;

ποπαϋ
31/03/2015, 11:42
gp κάτι (θα σου πω όταν θα πάω σπίτι) αγορασμένα πριν δυο χρόνια 140-150€.

από πέρσι το καλοκαίρι άρχισαν να διαλύονται (κυριολεκτικά), χωρίς πτώση. χρήση πίστας και βόλτας (μια στο τόσο και τα δύο)

sniper
31/03/2015, 11:47
gp κάτι (θα σου πω όταν θα πάω σπίτι) αγορασμένα πριν δυο χρόνια 140-150€.

από πέρσι το καλοκαίρι άρχισαν να διαλύονται (κυριολεκτικά), χωρίς πτώση. χρήση πίστας και βόλτας (μια στο τόσο και τα δύο)

Τα έχω κι εγώ, και μετά απο 5 χρόνια καθημερινής χρησης (πολη, βολτες, πιστα κλπ) αρχισαν ν ανοίγουν... αλλά τα λεφτά τους τα εβγαλαν.

Ειχα την εντύπωση ότι το δερμα καγκουρο είναι πιο ανθεκτικό απο το αγελαδίσιο αλλά τελικά μάλλον όχι...

ποπαϋ
31/03/2015, 11:50
εμένα στις ραφές των δακτύλων ανοίξανε και ξεκολήσανε κάτι προστατευτικά στις παλάμες, και όχι καθημερινή χρήση (μια στο τόσο τα φορούσα).

Ζεύκας
31/03/2015, 15:23
γράψε εντυπώσεις απο τα spidi

εχω να τα φορεσω πολλους μηνες τα γαντια. θα γράψω ότι θυμάμαι.

έχουν ΦΟΒΕΡΗ αίσθηση και πολύ προστασία.
επειδή είχα δοκιμάσει πολλά γάντια πρόπερσυ, στην αίσθηση κοντράρονται
μόνο με τα racing titanium της dainese που αυτά ξεπερνούν τα 300ε.

στην αρχή είχα πρόβλημα με τα carbo track γιατι με ενοχλουσε το μικρό μου δάχτυλο.
υπάρχει έξτρα ενίσχυση σε εκείνο το σημείο και μέχρι να πάρει τη κούρμπα του δαχτύλου είχα θέμα.

πιο πριν είχα τα carbosix της spidi (2007-2013). άριστο γάντι το φόραγα πολύ συχνά.
στην τετραετία άρχιζε να κάνει τρύπες στις άκρες των δαχτύλων από την τριβή των γκριπ,
για 1,5 χρόνο έπαιζα με δερμάτινα μπαλώματα μέχρι που τα έφτυσαν τελείως και πήρα τα
τωρινά που είναι ο διάδοχος των carbo six.

πρόπερσυ τα motomarket δεν εισήγαγαν την racing σειρά γιατί δν υπήρχε ζήτηση οπότε τα παρήγγειλα
από έξω στο ίδιο νούμερο με τα παλιά μου spidi.

αυτά.
κυριακή μπαίνω πίστα και το πάσχα πάω ταξίδι και θα τα ξαναφορέσω, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα ενημερώσω. :wave2:

RaGe_Raptor
31/03/2015, 15:25
καλή τιμή για dainese full metal rs (http://www.motocard.com/en/gloves/gloves-dainese-full_metal_rs_nero_691.aspx)

Ζεύκας
31/03/2015, 15:26
Hayate σόρρυ αν ξεφεύγουμε από το αρχικό σκοπό του θρεντ
αλλά βλέπω πως υπάρχει ενδιαφέρον γενικότερα για trackday
γαντάκια οπότε όποιος έχει εμπειρία από την κατηγορία καλό
είναι να την λέει.

θα βοηθήσει όποιο φίλο ψάχνεται.

Hayate
31/03/2015, 15:28
Σιγά ρε σύ η συζητησούλα είναι καλό να ξεφεύγει καμμιά φορά.Παρεπιπτόντως θα είμαι το Σάββατο πίστα δεν προλαβαίνουν να έρθουν τα γάντια όπως και να έχει οπότε θα δοκιμάσω και 1 φίλου δανεικά κάτι Bering και θα πώ εντυπώσεις,είναι απο την ακριβή σειρά τους δε θυμάμαι μοντέλο απ έξω.Mπάϊ δε γουέι δεν με βγάζαν τα έξοδα του μήνα ειδάλλως Κυριακή θα έκανα το lvl 2...

RaGe_Raptor
31/03/2015, 15:30
εχω να τα φορεσω πολλους μηνες τα γαντια. θα γράψω ότι θυμάμαι.

έχουν ΦΟΒΕΡΗ αίσθηση και πολύ προστασία.
επειδή είχα δοκιμάσει πολλά γάντια πρόπερσυ, στην αίσθηση κοντράρονται
μόνο με τα racing titanium της dainese που αυτά ξεπερνούν τα 300ε.

στην αρχή είχα πρόβλημα με τα carbo track γιατι με ενοχλουσε το μικρό μου δάχτυλο.
υπάρχει έξτρα ενίσχυση σε εκείνο το σημείο και μέχρι να πάρει τη κούρμπα του δαχτύλου είχα θέμα.

πιο πριν είχα τα carbosix της spidi (2007-2013). άριστο γάντι το φόραγα πολύ συχνά.
στην τετραετία άρχιζε να κάνει τρύπες στις άκρες των δαχτύλων από την τριβή των γκριπ,
για 1,5 χρόνο έπαιζα με δερμάτινα μπαλώματα μέχρι που τα έφτυσαν τελείως και πήρα τα
τωρινά που είναι ο διάδοχος των carbo six.

πρόπερσυ τα motomarket δεν εισήγαγαν την racing σειρά γιατί δν υπήρχε ζήτηση οπότε τα παρήγγειλα
από έξω στο ίδιο νούμερο με τα παλιά μου spidi.

αυτά.
κυριακή μπαίνω πίστα και το πάσχα πάω ταξίδι και θα τα ξαναφορέσω, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα ενημερώσω. :wave2:

τα ίδια ακριβώς με τα spidi race vent.κορυφαία αίσθηση,το μικρό δάχτυλο ενοχλεί μέχρι να στρώσει και άνοιξε τρύπα στην περιοχή της παλάμης όμως στα 6-7 χρόνια χρήσης.

Ζεύκας
31/03/2015, 15:30
καλή τιμή για dainese full metal rs (http://www.motocard.com/en/gloves/gloves-dainese-full_metal_rs_nero_691.aspx)


η καλή υπάρχει δυστυχώς γιατί ξεπουλάει σπασμένα νούμερα...
οι περισσότεροι φοράμε M και L και έχουν μείνει S kai XL

RaGe_Raptor
31/03/2015, 15:34
η καλή υπάρχει δυστυχώς γιατί ξεπουλάει σπασμένα νούμερα...
οι περισσότεροι φοράμε M και L και έχουν μείνει S kai XL

όταν άρχισε η έκπτωση είχε όλα τα νούμερα και σε μαύρο και σε άσπρο...πρώτα άρχισε να σπάει το άσπρο και τώρα βλέπω και το μαύρο...όποιος είναι τυχερός πια..:beer:

wendigo
31/03/2015, 16:55
Μιας και ο καιρός έχει ανοίξει,βόλτες σίγουρα θα γίνουν όρεξη υπάρχει και για καποια TD έψαχνα για γαντάκια γιατί τα ήδη υπάρχοντα δυστυχώς άρχισαν να σκίζονται.Το "πρόβλημα" μου σαν οδηγός είναι γενικά οτι πάντα κοιτάω σε τσιμπημένες επιλογές,προτιμώ δλδ να μην πάω 3-4 βόλτες μέχρι να κρατήσω και κάποια λεφτά και να πάρω αυτό που για μένα θα είναι το πιο ασφαλές και να κάνω την αγορά αφού ήδη μία φορά έχω μετρήσει κάμποσα μέτρα ασφάλτου και χώματος πέρυσι περίπου τέτοιο καιρό και όσο να ναι την άκουσα λιγάκι στερεοφωνικά και μου έμεινε και ένα ενθύμιο στο πόδι.Έστω οτι είχατε να διαθέσετε αυτό το ποσό εσείς τι θα προτιμούσατε;

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ViewObjectID=18862500&Currency=EUR

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ViewObjectID=72011544&Currency=EUR

Εχω τα Knox handroid όπως κι ένας φίλος εδώ και 3,5 χρόνια. Αριστη εφαρμογή - πολύ καλή ποιότητα και σε αξιολογήσεις περί προστασίας τα λένε κορυφαία. ο φίλος σε 2 άσχημα πεσίματα τη γλύτωσε (τη μία απο ότι λέει θα είχε σπάσει καρπό), τα προτείνω ανεπιφύλακτα.

Hayate
31/03/2015, 21:00
Wendigo να σαι καλά ευχαριστώ πολύ για την προσωπική γνώμη μετράει μιας και τα έχεις και εμενα φίλος μου τα πρότεινε ως η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή.Τα αγόρασες απο έξω να υποθέσω ετσι;

alexzafeir
31/03/2015, 21:31
spidi δερματινο sport : απο 2000 (15 χρονια) υπάρχουν ακομα χωρις να έχουν παθει τιποτα οι ραφες νομιζω τα λεει ολα

McTalas
31/03/2015, 21:41
Spidi penta απο μενα. εξαιρετικό γαντι, φοβερη αίσθηση. Αλλα θελει λιγο να στρωσει πανω στο χερι.

wendigo
01/04/2015, 14:00
Wendigo να σαι καλά ευχαριστώ πολύ για την προσωπική γνώμη μετράει μιας και τα έχεις και εμενα φίλος μου τα πρότεινε ως η καλύτερη λύση αυτή τη στιγμή.Τα αγόρασες απο έξω να υποθέσω ετσι;

Απο fc moto τα είχα πάρει, αλλά τότε είχαν ανάποδα τις φωτογραφίες λευκού - μαύρου και κατά τύχη το πήρα χαμπάρι και μου ήρθε αυτό που ήθελα:D 195 ευρώπουλα πριν 3,5 χρόνια αλλά πραγματικά το αξίζουν. Εχουν μέχρι και κάρτα ιδιοκτησίας όπως τα ακριβά ρολόγια. Το μόνο που μου την έσπασε είναι ότι ενώ έχει δέρμα καγκουρό και άλλο δέρμα Γιαπωνέζικο κτλ. κτλ. και δίνουν ρέστα στη διαφήμιση, τελικά είναι made in china - αλλά πολύ ποιοτικά.

macdeath_s
01/04/2015, 15:11
Εγώ θα πήγαινα Alpine αλλά έχω αποκτήσει πολύ καλή εμπειρία από Held. Έχω δει μετά από πτώση (φτηνή σειρά κιόλας) να μην φαίνεται καν ότι είναι γδαρμένο ή φθαρμένο. Επίσης εγώ έχω τα Air n Dry που είναι 2 σε 1 στην ουσία και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/sece7472a8ffe/?ObjectID=22601274&ViewAction=ViewProduct

Ζεύκας
01/04/2015, 15:54
αυτά είναι τουριστικά γάντια.

macdeath_s
01/04/2015, 19:30
αυτά είναι τουριστικά γάντια.

αν τα φορέσεις από την θέση που είναι χωρίς το gore-tex στην παλάμη έχεις πολύ καλό grip. Από προστασία είναι κομπλέ με εξαίρεση το πλάι του καρπού που ένα φουλ racing γάντι θα σε καλύψει καλύτερα.

Δεν ξέρω γιατί να μην τα φορέσεις και στην πίστα .

Ζεύκας
01/04/2015, 20:06
άμα βάλεις δίπλα δίπλα ένα τούρινγκ γάντι και ένα ρεισινγκ θα δεις ότι το δεύτερο είναι πολύ πιο ενισχυμένο για να αντέξει τις βίαιες πτώσεις που ελοχεύουν στην πίστα

Ζεύκας
01/04/2015, 20:14
κοίταξε αυτά τα γάντια

333453

και κοίταξε μετά αυτά

333454

Ζεύκας
01/04/2015, 20:18
υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε μαλακές και σκληρές ενισχύσεις.

πίστα μπορείς να μπεις και με απλά δερμάτινα γάντια, μπουφάν,παντελόνι,μπότες.

απλά επειδή φτου κακά άμα συμβεί καμιά πτώση, αυτή δεν θα είναι με 20-50χλμ/ώρα
θα είναι με υπερδιπλάσια χλμ και πολύ πιο βίαια.

γι'αυτό προσπαθούμε να φοράμε εξοπλισμό μελετημενο για χρήση στη πίστα
με όσο το δυνατόν πιο πολλές προστασίες

macdeath_s
04/04/2015, 02:03
υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε μαλακές και σκληρές ενισχύσεις.

πίστα μπορείς να μπεις και με απλά δερμάτινα γάντια, μπουφάν,παντελόνι,μπότες.

απλά επειδή φτου κακά άμα συμβεί καμιά πτώση, αυτή δεν θα είναι με 20-50χλμ/ώρα
θα είναι με υπερδιπλάσια χλμ και πολύ πιο βίαια.

γι'αυτό προσπαθούμε να φοράμε εξοπλισμό μελετημενο για χρήση στη πίστα
με όσο το δυνατόν πιο πολλές προστασίες

Καλά και συ έβαλες της Spidi που ναι πανοπλία :p Δεν διαφωνώ μαζί σου, απλά τα συγκεκριμένα με εξαίρεση την εξωτερική πλευρά καρπού πήχη κατά τα άλλα προσφέρουν πολύ καλή προστασία κατά τη γνώμη μου, ακόμη και για πίστα.

Πάντως για καθαρά racing και σε καλή σχέση τιμής εγώ χαλβάδιαζα αυτά (http://www.fc-moto.de/Alpinestars-GP-Plus-Glove-2013) και αυτά (http://www.fc-moto.de/Dainese-4-Stroke-Evo-Glove). Επίσης δοκιμασμένα αυτά (http://www.fc-moto.de/Held-Short-Race-Motorcycle-Glove) της Held σε πτώση με 150+ στην Κ2 των Μεγάρων. Δεν σκίστηκαν και δεν τραυματίστηκε ο οδηγός παρότι έβαλε χέρια κάτω και σύρθηκε. Το Spidi πάντως μαζί με το Titan της Held είναι τα κορυφαία σε προστασία.

spyrakos35
04/04/2015, 06:04
knox handroid photos

http://www.speedzilla.com/forums/street-track/64799-do-not-buy-these-gloves-knox-handroid-gloves-2.html

Hayate
04/04/2015, 16:02
Σκύλος τα Handroid σπύρο...

pipe_smoker
04/04/2015, 16:12
Σκύλος τα Handroid σπύρο...

Για πάνε διάβασε μια από την αρχή το θρεντ στο λινκ που σου παραθέτει ο Σπύρος.

Και προσπαθούσα να θυμηθώ αν ήταν αυτά που θυμόμουν ότι είχε γίνει κάτι τέτοιο.

Hayate
04/04/2015, 16:14
Ναι βρέ χαχαχαχα ειρωνικά το είπα το σκύλος.Περίεργο μου κάνει πάντως να πώ την αλήθεια,γιατί όσοι μου είπαν μίλησαν με τα καλύτερα λόγια.Να που ισορροπεί όμως το πράμα μαθαίνουμε και τα κατά τους.

pipe_smoker
04/04/2015, 16:40
Ναι βρέ χαχαχαχα ειρωνικά το είπα το σκύλος.Περίεργο μου κάνει πάντως να πώ την αλήθεια,γιατί όσοι μου είπαν μίλησαν με τα καλύτερα λόγια.Να που ισορροπεί όμως το πράμα μαθαίνουμε και τα κατά τους.

Α, οκ δεν το κατάλαβα:D


Κοίτα...

Την ταπεινή μου άποψη επί του θέματος θα σου γράψω κι αν τη θες την κρατάς.

Μιας και διάβαζα και το άλλο θρεντ για τα HJC κράνη κλπ.

Όταν μιλάμε για εξοπλισμό ασφαλείας, δε βλέπω το λόγο να "παίζουμε".

Και το "παίζουμε" έχει πολλές έννοιες.

Θες γάντια. Όμορφα. Ξέρεις τις 3 τοπ εταιρείες (alpine, spidi, dainese). Σου λέει και κάποιος που τον εμπιστεύεσαι την άποψή του για γάντια που τα έχει χρόνια και τα έχει τεστάρει (πχ όπως σου είπε ο sniper για τα clover). Βάλ'τα κι αυτά στη λίστα. Και τέλος. Δοκιμάζεις, βλέπεις τί σου κάθεται, ψωνίζεις, γεια σας.

Θες κράνος. Όμορφα. Ξέρεις τις 2 τοπ εταιρείες (arai, shoei). Εδώ την προσωπική εμπειρία "έπεσα φορώντας kbc και με έσωσε" προσωπικά δε θα τη λάμβανα και τόσο υπ'όψη. Ειδικά επειδή μιλάμε για κράνος. Δοκιμάζεις arai και shoei, βλέπεις τί σου κάθεται, ψωνίζεις, γεια σας.

Δημιουργούνται πολλά ερωτήματα/ζητήματα βέβαια.
Γιατί είναι αυτές οι εταιρείες τοπ? Το αξίζουν ή φταίνε οι μασόνοι?
Άμα δεν έχω τα λεφτά? Άμα δε μου ταιριάζει κάτι από αυτές?

Αν δεν έχεις τα λεφτά ή δε σου ταιριάζει κάτι, συμφωνώ να κοιτάξεις κι αλλού.

Τώρα, γιατί έχουν αυτές οι εταιρείες τη φήμη που έχουν, ούτε και με νοιάζει ούτε και προτίθεμαι να ρισκάρω το κεφάλι μου, χέρι μου, πόδι μου για να γίνω δοκιμαστής και να το μάθω.

Το κράνος και το μπουφάν θα μου σώσει τη ζωή σε μια στραβή.
Δεν είναι ο πανάκριβος καφές από τα στάρμπακς ή το τελευταίο πανάκριβο iphone/galaxy/whatever, για να πεις δε θα τους στηρίξω σαν επιχείρηση και θα πάω να ακουμπήσω τα λεφτά μου σε κάποιον άλλο που ίσως να είναι πιο τίμιος και πιο σωστός και θα τα σεβαστεί περισσότερο.

Εγώ αν ήθελα γάντια για πίστα δε θα κοίταγα ούτε handroid, ούτε android, ούτε held. Θα κοίταγα spidi, alpine, dainese.
Αν ήθελα κράνος δε θα κοίταγα για HJC, AGV, Shark παρ'ότι μπορεί να έχουν καλά και τίμια κράνη. Σόρρυ. Εγώ θα πήγαινα ντουγρού για shoei ή για arai.

Είμαι θύμα? Μπορεί.
Εύχομαι να μη χρειαστεί να το μάθω ποτέ όπως και κανείς άλλος.

Ξαναλέω αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.
Δε λέω ότι είναι αντικειμενικά σωστή, και σίγουρα πολλοί θα διαφωνούν με αυτή και καλά θα κάνουν.

Αυτά τα ολίγα από εμέ:beer:

Hayate
04/04/2015, 17:22
Μαζί σου Παναγιώτη!Αφού ξέρεις το μικρόβιο το έχω και εγώ δε με ενδιαφέρει το κόστος τόσο όσο πως μου αρκεί να είναι αξιόπιστα.Στην τελική λίγα τσιγάρα λιγότερα και λίγοι καφέδες και εκδρομές προκειμένου κ εγώ να νοιώθω την γκλάβα μου και το υπόλοιπο κορμί μου ακέραιο στην "άτυχη" στιγμή(Μακριά απο 'μας!!!).Απλά επειδή σίγουρα πολλοί περισσότεροι εδω μέσα έχουν μια Χ εμπειρία καλύτερη απο εμένα αν προσέξεις δεν ήμουν αρνητικός ούτε στου sniper ούτε σε κανενός άλλου τις προτάσεις(1 Ζύγισμα των υπέρ και τον κατά απο πολλά φόρουμ κ site σου δίνει εύκολη λύση έτσι κ αλλιώς).Απλά επειδή μου είχαν καλογυαλίσει σε review αυτά τα 2 γάντια ήμουν ανάμεσα σε αυτά,γι αυτό το άνοιξα δλδ κ έτσι το θέμα,μήπως έχει και κάποιος τα συγκεκριμένα γάντια και όπως φάνηκε κάποιοι που τα έχουν είναι ικανοποιημένοι.Ρωτώντας πας στην πόλη που λένε...Να που ο Σπύρος μου απέδειξε οτι τα γάντια έχουν ενα δυνατό φάουλ και τον ευχαριστώ κιόλας.

Υ.Γ.Παρεπιπτόντως προς το παρών ακόμα με το AGV είμαι και αυτό συνέβει γιατί όταν πήρα το CBR πέρσυ δεν έβγαιναν τα κουκιά και έριξα μια επένδυση της τάξης των 250 ευρώ (τότε).

ποπαϋ
05/04/2015, 20:02
να βοηθήσω όπως και ο spyrakos35
333625

333626

alexzafeir
05/04/2015, 21:54
spidi δερματινο sport : απο 2000 (15 χρονια) υπάρχουν ακομα χωρις να έχουν παθει τιποτα οι ραφες νομιζω τα λεει ολα

Αυριο παραλαμβάνω αυτα

333637

Σε κανα δυο μερες θα πω εντυπωσεις

spyrakos35
05/04/2015, 22:42
Ωωωωωωω ρε φιλε..... Τα gp plus εεεε;

Πως γκενεν αυτο;

Hayate
09/04/2015, 18:34
Δοκίμασα by the way αυτά (http://www.xmoto.gr/gr/druids-st-gr-1-2-3.aspx) και μου αφήσανε αρκετά καλή εντύπωση...τα Alpine μεχρι στιγμής δεν έχω βρεί να τα δοκιμάσω και τα Handroid επίσης δύσκολο να τα έχει κάποιος εδώ να τα φορέσω....

amyroukai
09/04/2015, 22:10
Μια ελαφρα οφ τοπικ παρατηρηση, τα shark και revit φοραει ο ραντι ντε τουμπε και ειναι ακεραιος και αρτιμελης...

Τα alpine εχω παρει ως τωρα 4 η 5 ζευγαρια σουπερμοτο γαντια δερματινα και υφασματινα, τα φοραω καλοκαιρι. Δευτερη σεζον δεν εβγαλε κανενα. Ωραια γαντια (δοκιμασμενα και σε πτωσεις) αλλα αντοχη... Χι Χι.

Hayate
09/04/2015, 23:19
Θενξ φορ δε ίνφο τζόνι,ακόμα στο ψάξιμο είμαι.Κοίτα πιο πολύ για τις βόλτες και για την πίστα θα παιχτεί η αγορά,τα καθημερινά θα τα αντικαταστήσω πλέον απο Σεπτέμβρη με κάτι πιο "νορμάλ" γιατί όσο να 'ναι τέτοια γάντια ακριβά για καθημερινή χρήση δεν νομίζω οτι είναι και πολύ βολικά και επίσης για χειμώνα με βροχή δεν είναι με τίποτα!Εξ άλλου η χρήση τους κιόλας το ξεκαθαρίζει.Απλά επειδή το έκαμα το λάθος και την προηγούμενη βδομάδα και μπήκα με τα Richa τα οποία δεν την παλεύουν (35 ευρώ) για πίστα δε προτίθεμαι να ξαναρισκάρω να μπώ με τόσο απαλό γάντι μέσα.Ούτε και σε βόλτα δλδ να βγώ.Προτιμώ τη λύση του "αστακού".

nathair
10/04/2015, 21:18
Άσχετο αλλά όσοι ψωνίζετε από Fc-Moto συνήθως ισχύει και ο κωδικός FCMOTO10 για 10% έκπτωση...

Alexzafeir, εντυπώσεις από τα γάντια δεν μας είπες τελικά...

alexzafeir
13/04/2015, 19:07
Άσχετο αλλά όσοι ψωνίζετε από Fc-Moto συνήθως ισχύει και ο κωδικός FCMOTO10 για 10% έκπτωση...

Alexzafeir, εντυπώσεις από τα γάντια δεν μας είπες τελικά...

Λοιπόν μετα από 5 μέρες χρήσης:

Η καλύτερη αγορά που εχω κανει οσο αφορα σχεση ποιοτητας - κόστους (αγορά 40 ευρω)
Νομίζεις ότι δεν φοράς γάντι - στο τέλος του προστατευτικού υπάρχει ένα υλικό ελαστικό που διευκολύνει την κίνηση και δεν σε ενοχλεί
Το δέρμα είναι αρκετά μαλακό και από την πρώτη μέρα δεν με δυσκόλεψε καθόλου
Πάντα ( τα τελευταία 15 χρονια) φοράω δερμάτινα sport γάντια - δεν μπορώ τα χειμωνιάτικα καθόλου - τα συνιστώ σαν αγορά δεν είναι φτηνιάρικο φαίνεται για πολύ πιο ακριβό γάντι ακολουθεί τις προδιαγραφές ποιότητας spidi και είναι χρηστικό - καθημερινό

Hayate
13/04/2015, 20:48
Να σαι καλα μαν,τελικά η spidi "χτυπάει" και στα χαμηλά σε ποιότητα.

Hayate
04/05/2015, 19:23
Τελικά θα βολευτώ για αρχή με αυτά (http://www.safestchina.com/products_image/free-shipping-alpinestars-sp1-gloves-motorbike-racing-gloves-biker-gloves-accept-paypal-91428.jpg).Μου τα δίνει καλός φίλος σε τιμή χαρίσματος και τα έχει φορέσει όλες κ όλες 2 φορές οπότε μάλλον θα το καθυστερήσω και ίσως να πάρω ενα ακριβότερο και καλύτερο ζευγάρι λίγο πιο αργά χρονικά,κάτι που χρειάζομαι και στολή τώρα που δεν έχω αξιωθεί ακόμα να πάρω και είμαι στα σκαριά.Πάντως τα GP-Plus και τα GPPro τα βρήκα στο γνωστό Bazzaar και τα δοκίμασα και έχουν πάρα πολύ καλή αίσθηση και ποιότητα.Τα Spidi να είμαι ειλικρινής ακόμα τα γλυκοκοιτάζω,θα εξαρτηθεί απο το πόσο "εύκολα" ή όχι τα φτύσουν τα SP-1

kosni
29/08/2015, 20:51
Λοιπόν μετα από 5 μέρες χρήσης:

Η καλύτερη αγορά που εχω κανει οσο αφορα σχεση ποιοτητας - κόστους (αγορά 40 ευρω)
Νομίζεις ότι δεν φοράς γάντι - στο τέλος του προστατευτικού υπάρχει ένα υλικό ελαστικό που διευκολύνει την κίνηση και δεν σε ενοχλεί
Το δέρμα είναι αρκετά μαλακό και από την πρώτη μέρα δεν με δυσκόλεψε καθόλου
Πάντα ( τα τελευταία 15 χρονια) φοράω δερμάτινα sport γάντια - δεν μπορώ τα χειμωνιάτικα καθόλου - τα συνιστώ σαν αγορά δεν είναι φτηνιάρικο φαίνεται για πολύ πιο ακριβό γάντι ακολουθεί τις προδιαγραφές ποιότητας spidi και είναι χρηστικό - καθημερινό

Αν επιτρεπεται, απο που τα πηρες 40€;

Hayate
29/08/2015, 20:59
http://www.fc-moto.de/

kosni
29/08/2015, 21:13
72 τα χει το fc, εκτος αν τα προλαβε σε προσφορα

Hayate
29/08/2015, 21:16
Ναι εκείνη την περίοδο που είχαμε ανοίξει το θέμα είχε κάποιες προσφορές σε γάντια.Γι αυτό υποθέτω οτι τα "τσίμπησε" άμεσα κιόλας.

BLiTzER
31/08/2015, 13:09
τα Alpine μεχρι στιγμής δεν έχω βρεί να τα δοκιμάσω

Alpinestars GP Plus έχω εγώ, αν αυτά εννοείς.

AristidisZ
02/12/2015, 08:07
για να μην ανοίγω καινούριο θέμα (είδατε τι καλό παιδί είμαι), για πείτε καμιά ιδέα για γάντια

χειμερινά
αδιάβροχα
με αξιοπρεπείς προστασίες
κατά προτίμηση goretex
να μπορώ να τα δοκιμάσω (άρα από Ελλάδα)

και να κάνουν το πολύ κάνα 85άρι

:wave2:

spyrakos35
02/12/2015, 08:37
για να μην ανοίγω καινούριο θέμα (είδατε τι καλό παιδί είμαι), για πείτε καμιά ιδέα για γάντια

χειμερινά
αδιάβροχα
με αξιοπρεπείς προστασίες
κατά προτίμηση goretex
να μπορώ να τα δοκιμάσω (άρα από Ελλάδα)

και να κάνουν το πολύ κάνα 85άρι

:wave2:

απορώ πως δε θες να ρίξεις και έναν (τουλάχιστον) στον πωλητή (τουλάχιστον πάλι) με τα 85 ευρά σου

:lol:

pipe_smoker
02/12/2015, 08:45
Αριστο γραφω απο κινητο και θα μου βγουν τα ματια για να βαλω λινκ.

Ψαξε για dainese clutch.

Τα d-dry ειναι στα λεφτα που λες και ειναι μια χαρα.

Hayate
02/12/2015, 09:57
για να μην ανοίγω καινούριο θέμα (είδατε τι καλό παιδί είμαι), για πείτε καμιά ιδέα για γάντια

χειμερινά
αδιάβροχα
με αξιοπρεπείς προστασίες
κατά προτίμηση goretex
να μπορώ να τα δοκιμάσω (άρα από Ελλάδα)

και να κάνουν το πολύ κάνα 85άρι

:wave2:


http://www.xmoto.gr/gr/wfx2-wp.aspx Gore-Tex δεν είναι αλλά τα γάντια θερίζουν,τα δοκίμασα φέτος και με βροχή για αρκετή ώρα να τρώνε ξύλο δεν έχουν βάλει τπτ μέσα απο νερό,πολύ καλές προστασίες και γμστερή επένδυση μέσα με φόδρα-γουνάκι δε κρυώνει το χέρι με τπτ....

Για να βρώ αντίστοιχο σε dainese και λοιπές πρωτοκλασσάτες φίρμες το μπαγιόκο ανέβαινε πάρα πολυ......και δεν ήμου σε φάση να ξεφραγκιαστώ πάλι

AristidisZ
02/12/2015, 11:32
απορώ πως δε θες να ρίξεις και έναν (τουλάχιστον) στον πωλητή (τουλάχιστον πάλι) με τα 85 ευρά σου

:lol:

είπα 85 για να μου προτείνουν με max 100, λες και δε ξέρεις πως γίνεται συνήθως :D



Αριστο γραφω απο κινητο και θα μου βγουν τα ματια για να βαλω λινκ.

Ψαξε για dainese clutch.

Τα d-dry ειναι στα λεφτα που λες και ειναι μια χαρα.

αυτά μοιάζουν αρκετά με τα παλιά μου Παναγιώτη

thanks ;)


http://www.xmoto.gr/gr/wfx2-wp.aspx Gore-Tex δεν είναι αλλά τα γάντια θερίζουν,τα δοκίμασα φέτος και με βροχή για αρκετή ώρα να τρώνε ξύλο δεν έχουν βάλει τπτ μέσα απο νερό,πολύ καλές προστασίες και γμστερή επένδυση μέσα με φόδρα-γουνάκι δε κρυώνει το χέρι με τπτ....

Για να βρώ αντίστοιχο σε dainese και λοιπές πρωτοκλασσάτες φίρμες το μπαγιόκο ανέβαινε πάρα πολυ......και δεν ήμου σε φάση να ξεφραγκιαστώ πάλι

καλά φαίνονται και αυτά, θα τα έχω κατα νου :)

Hayate
02/12/2015, 12:33
καλά φαίνονται και αυτά, θα τα έχω κατα νου :)

Όποτε θες στα δίνω να τα δοκιμάσεις!Έχω και τα αγωνιστικά καβάτζα

Nikos988
02/12/2015, 14:56
Καλησπέρα.

Αν θες, ρίξε μία ματιά και εδώ: http://motofashion.gr/for-the-rider-accessories/for-the-rider-accessories-clothes/for-the-rider-accessories-clothes-gloves/for-the-rider-accessories-clothes-gloves-winter-waterproof/Waterproof-Goretex-Gloves-Heat-Pack-Held-Tonale

Πολύ καλή αίσθηση για το πάχος του και πολύ καλό στα κρύα! Παίρνει και τα Heat Pad για έξτρα θέρμανση!

George_M.
02/12/2015, 21:25
clover wpt:beer:

RaGe_Raptor
11/01/2016, 08:41
Held Akira evo , μεγειά μου...!
350179

George_M.
11/01/2016, 09:24
ωραιος καλοφορετα,δωσε feedback μετα απο τις δοκιμες σου.
:beer:

RaGe_Raptor
11/01/2016, 09:49
ωραιος καλοφορετα,δωσε feedback μετα απο τις δοκιμες σου.
:beer:

Thanks!
Θα τα παραλάβω αύριο μάλλον. Είναι πιο σπορ γάντι απ'όσο δείχνει με μια πρώτη ματιά. Καγκουρό δέρμα στην παλάμη, καρμπόν προστατευτικά τα οποία βρίσκονται κάτω από το super-fabric.με "έψησε" το βίντεο του revzilla.είναι στοκ από προηγούμενες χρονιές.έχουν 1 χρόνο εγγύηση.Και με τιμή 70€ Δεν το πολύ-σκέφτηκα . Τα πήρα από τον Έλληνα αντιπρόσωπο motofashion.gr (http://motofashion.gr/Leather-Kangaroo-Sport-Gloves-Held-Akira-Evo)

Περισσότερα μόλις τα δοκιμάσω.

RaGe_Raptor
12/01/2016, 16:05
παρέλαβα..
είναι κάπως ογκώδη στην εξωτερική πλευρά μα στην παλάμη είναι εξαιρετικά λεπτά λόγω χρήσης δέρματος καγκουρό.θα πρέπει να έχουν πολύ καλή αίσθηση κατά την οδήγηση,αυτή την εντύπωση δίνουν.φωνάζουν ποιότητα από μακριά.οι σκληρές προστασίες carbon χρησιμοποιούνται σε μεγάλες επιφάνειες σε καίρια σημεία.ιδανικά θα ήθελα carbon και σε 1-2 ακόμη σημεία για να είναι "πολεμικό" γάντι.σύμφωνα με την εταιρία το υλικό που χρησιμοποιεί στα εν λόγω σημεία έχει 5πλάσια αντοχή στην τριβή από το δέρμα.ελπίζω να μη χρειαστεί να μάθω the hard way. :D

τα υλικά από τα οποία είναι κατασκευασμένο (carbon,δέρμα καγκουρό,δέρμα pittards) σε συνδυασμό με την τιμή απόκτησης τα καθιστούν ευκαιρία κατά την άποψή μου.
τα spidi race-vent ήταν made in china και περίμενα να αντέξουν περισσότερο είναι η αλήθεια μιας και η χρήση δεν ήταν εντατική.αυτά είναι made in hungary αν παίζει κάποιο ρόλο.ο χρόνος θα δείξει.

περισσότερα μετά από βόλτα (όταν...)

leo1964
12/01/2016, 16:33
Ωραία κατασκευή φαίνεται,περιμένουμε εντυπώσεις
Καλοφόρετα