PDA

View Full Version : HJC Helmets



MikeG
30/03/2015, 18:25
Hello αλητάμπουρες.

Δε με λέτε ρε παλουκάρια γιατί έχω μπλέξει τα μπούθια μου, με αυτά τα HJC.

Αν εξαιρέσουμε το RPH-A, ποια είναι η διαβάθμιση των μοντέλων από τα ψηλά προς τα χαμηλά; Ψάχνω για ένα οικονομικό everyday κρανάκι το οποίο να μη το χρυσοπληρώσω. Δεν θέλω να έχει έξτρα ζελατίνα ηλίου μέσα και θα με ενδιέφερε να μην είναι βαρύ. Επειδή άλλες εταιρίες δεν εμπιστεύομαι πέρα από ARAI και δεν είμαι σε φάση να τα χώσω εξού και η αναζήτηση μου σε HJC που νομίζω ότι εκτιμώ περισσότερο σε σχέση με τα Ιταλικά ανάλογα και κάτι LS2, Marushin και όλα αυτά τα κάστρα του Τακέσι.

Το FG-17 τι σας λέει;

Για βοηθήστε με λίγο με αυτά τα CL, IS, FG..

Σας μερσώ.

p.s Επίσης αν κανείς ξέρει κανά site με οικονομικά τότε ας το σφυρίζει. Στη Colori εμπήκα.


:wave2:

RaGe_Raptor
30/03/2015, 18:45
Spam,sorry... Ρώτα το Λορένθο... :D

MikeG
30/03/2015, 18:49
Spam,sorry... Ρώτα το Λορένθο... :D

Τώρα κλαίει... οπότε στράφηκα στους αγαπημένους μου συμφλορουμήτες! :lol:

byron
30/03/2015, 18:50
http://www.lidsdirect.co.uk/clearance-sale/clearance-helmets.html?helmetbrand=24

Cpt. Haddock
30/03/2015, 19:20
Μαικ, ειχα για λιγους μηνες (μεχρι που μου το εκλεψαν εδω μεσα απο το γκαραζ :a018: ) το FG 17. Το ειχα παρει απο την Κολορι με 199 ευρω (απο 239) και μου αρεσε πολυ σαν κρανος. Ειχε και πινλοκ μαζι, εκανα το ταξιδι απο Ελλαδα εδω, μου κουμπωσε τελεια στην κεφαλα μου, δεν ειχε θορυβο και θεωρω οτι για τα λεφτα του ειναι μια καλη επιλογη.

Για τα υπολοιπα δεν ξερω (τα RPH ειναι λογικα τα πιο ακριβα), δες το site της Colori να δεις τις διαβαθμισεις.

Προσοχη καποια μοντελα (εδω, δεν ξερω για Ελλαδα) τα βγαζουν με ενσωματωμενη σκουρα ζελατινα που ανεβοκατεβαινει πραγμα που εμενα δε μου αρεσει.

Οι τιμες στο σαιτ που εβαλ ο Βυρωνας ειναι πολύ καλες.

7Tolis
30/03/2015, 19:45
Ότι είπε ο gixxerman. Μια χαρά είναι τα marushin και ελαφριά.

Pan (dvs)
30/03/2015, 19:52
Ότι είπε ο gixxerman. Μια χαρά είναι τα marushin και ελαφριά.

Φιλος το εχει σε τευχη.Τη μια φευγει το ενα ,την αλλη το αλλο.....

Pan (dvs)
30/03/2015, 20:00
Εχω το Is 17,κανενα παραπονο.To xmoto.gr εχει πολυ καλες τιμες στα HJC και ειναι πολυ καλοι επαγγελματιες.

Αν καταληξεις σε αυτους,πριν παραγγειλεις, ενημερωσε με να σου πω τι να κανεις.

MikeG
30/03/2015, 21:54
Για στειλε αν θες πμ. Σε ευχαριστω.

akis_trevor
30/03/2015, 22:31
Το lidsdirect που ειπε ο βυρωνας ειναι αξιοπιστο και οτι φθηνοτερο ειχα βρει πριν 1.5-2 χρονια για το rpha10+.
Ενδεικτικα τιμη εδω 380 τιμη απο εκει 230 με μεταφορικα.αγορα ιουνιο κατασκευη σεπτεμβρη.

alexzafeir
30/03/2015, 22:56
Eχω το IS 17 333305
190 eυρω collori
Το θεωρω τιμιο για τα λεφτα του - τα μαυρα γυαλιά το κανουν λιγο πιο βαρυ αλλα ειναι ευκολια
κανει λιγο θορυβο...

eko
31/03/2015, 11:33
IS 17 polycarbonate

Fg 17 fiberglass

GFawkes
31/03/2015, 14:01
Μια χαρα κρανη ειναι,
και πολυ ανθεκτικα....

και εγω ενα τετοιο εχω καθημερινο...
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144067

omrtlegol
01/04/2015, 09:49
Εχω παρει για την κοπελα μου το CL-ST μετα απο εναμιση χρονο ολα καλα (δεν το χρησιμοποιει καθε μερα βεβαια) ! Μονο "αγκαθι" οτι οταν ανοιγοκλεινει τη ζελατινα πανω στη μηχανη(για να μ μιλησει η τπτ τετοιο) αυτη εχει αρκετες φορες ζεκουμπωσει! Το να ξαναμπει βεβαια ειναι πανευκολο,αλλα οπως να το κανεις,ειναι σπαστικο το σταματα κουμπωνε ξεκινα! Η αγορα ειχε γινει απο http://www.fc-moto.de οπου η εντυπωσεις τις 3-4 φορες που το εχω χρησιμοποιησει ειναι αψογες! εχει και αντικαταβολη,tracking number etc! Αυτα τα ολιγα!

nikos_abel
01/04/2015, 10:14
Μονο "αγκαθι" οτι οταν ανοιγοκλεινει τη ζελατινα πανω στη μηχανη(για να μ μιλησει η τπτ τετοιο) αυτη εχει αρκετες φορες ζεκουμπωσει! Το να ξαναμπει βεβαια ειναι πανευκολο,αλλα οπως να το κανεις,ειναι σπαστικο το σταματα κουμπωνε ξεκινα!

Ναι η μλκ και εμένα το κάνει εδώ και λίγο καιρό το FG-15. Θα δω μήπως φταίει η ζελατίνα βέβαια, αλλά νομίζω ότι φταίει η σκόνη που πιάνει ο μηχανισμός

spyro
01/04/2015, 10:16
Εχω παρει για την κοπελα μου το CL-ST μετα απο εναμιση χρονο ολα καλα (δεν το χρησιμοποιει καθε μερα βεβαια) ! Μονο "αγκαθι" οτι οταν ανοιγοκλεινει τη ζελατινα πανω στη μηχανη(για να μ μιλησει η τπτ τετοιο) αυτη εχει αρκετες φορες ζεκουμπωσει! Το να ξαναμπει βεβαια ειναι πανευκολο,αλλα οπως να το κανεις,ειναι σπαστικο το σταματα κουμπωνε ξεκινα! Η αγορα ειχε γινει απο http://www.fc-moto.de οπου η εντυπωσεις τις 3-4 φορες που το εχω χρησιμοποιησει ειναι αψογες! εχει και αντικαταβολη,tracking number etc! Αυτα τα ολιγα!

+1

και εγώ στη σύζυγο. με το ίδιο πρόβλημα και σε εμάς.

mike, δε ξέρω αν θα το πρότεινα. δε δείχνει αξιόπιστο. πιο ευχαριστημένος ήμουν με ένα παλιό nolan σπαστό που φόραγα καθημερινά με το παπάκι για χρόνια, παρά με αυτό που η γυναίκα μου το χει φορέσει μόνο μετρημένες φορές.

Γενικά δείχνει ποιοτικό (μαξιλαράκια κτλ), αλλά δε δείχνει αξιόπιστο στη συναρμολόγηση. Η ζελατίνα κάθε λίγο και λιγάκι πρέπει να ξανακουμπωθεί. ένας αεραγωγός που είχε κολλημένο μπροστά απο τη μύτη εσωτερικά του κράνους αποκολλήθηκε

Cpt. Haddock
01/04/2015, 10:28
Για να ειμαστε δικαιοι, το CL-ST ειναι απο τα φτηνοτερα της μαρκας.

sapila racing
01/04/2015, 11:16
Mεχρι και του Lorenzo που θεωρητικά είναι το τοπ κρανος της εταιρείας αποδείχθηκε στον αγώνα του Qatar οτι ειναι για κλάμματα.
Φαντασου τα υπόλοιπα...

DAYMAN
01/04/2015, 11:42
Mεχρι και του Lorenzo που θεωρητικά είναι το τοπ κρανος της εταιρείας αποδείχθηκε στον αγώνα του Qatar οτι ειναι για κλάμματα.
Φαντασου τα υπόλοιπα...

συμφωνω οτι μπορει να ειναι ετσι αλλα και οχι.Ισως τυχαιο γεγονος ισως αστοχια υλικου ισως μαπα.Οι πρωτοκλασατες εταιρειες ειχαν τετοια περιστατικα αραγε;Στηνγυναικα μου που πηρα ενα HJC IS-17 μεχρι στιγμης ολα καλα.Παραφωνια η ασφαλεια της ζελατινας πουειναι δυσκολη on board στο ανοιξε κλεισε.

sapila racing
01/04/2015, 11:53
Μακαρι να μην εχουν θέματα τα HJC, αλλά σίγουρα κατι έχει αλλάξει από τότε που τα HJC κατασκευαζονται στην Korea, China και Vietnam και μόνον.
Το να την πατήσει ο τοπ οδηγός τους και να το δημoσιοποιήσει κιόλας, σιγουρα ηταν μεγαλη καταστροφή για το image της εταιρείας.

Eχουν υπάρξει πορβλήματα με θόλωμα της ζελατίνας σε αλλα κράνη στο Motogp πχ το Agv του Rossi, για Arai/Shoei δεν εχει ακουστεί κάτι.
Στου Lorenzo δεν θόλωσε η ζελατίνα, ξεκολλησε ενα κοματι απο το αφρώδες στο μέτωπο και του εκλεινε το οπτικό πεδίο...

foler
01/04/2015, 12:42
Εγω εχω εδω κ δυο χρονια το fg 15 και το χρησιμοποιω αποκλειστικα πολη. Το πηρα απο lidsdirect ή καπως ετσι:p γυρω στα 145 με σκοπο να μην ταλαιπωρω το καλο στην πολη, καφετερια κτλ. Για την δουλεια που το πηρα ειναι αψογο με μονο θεμα τον αεραγωγο στο σαγονι που ανοιγοκλεινει ελευθερα πλεον, το ειχα διαβασει κ σε αλλη περιπτωση. Για ταξιδι ισως κανει αλλα για ss χρηση δεν κανει (εχει θεμα με αεροδυναμικη μετα τα 160).
Ειναι αυτοhttp://images.esellerpro.com/2189/I/160/11/HJC-FG-15-Kynee-Motorcycle-Crash-Helmet-Blue-2.jpg

McTalas
02/04/2015, 21:57
σε σχεση με arai και shoei το hjc ειναι πολυ μετριο, εγω που εχω το rphaπως το λενε, που ειναι το κορυφαιο της εταιρειας, ειναι πολυ μετριο, μην σου πω πως το raid II της γυναικας μου ειναι πιο ποιοτικο.
με ξεγελασε το ποσο ελαφρυ ειναι, γιατι ειναι παραπολυ ελαφρυ, και γιαυτο τον λογο το πηρα, αλλα δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος απο τα 400€ που εδωσα, καλυτερα να επερνα το x-spirit και ας ηταν κοκκινο...
για 150 με 200€ ειναι μια χαρα τιμη να εχεις ενα καθημερινο κρανος για εδω τριγυρω.

sniper
02/04/2015, 22:02
Επίσης αυτά τα περι ανθεκτικότητας καλυτερα να τα γράφουν όσοι έπεσαν φορώντας ενα τέτοιο και μπορουν και γράφουν ακόμα.

RaGe_Raptor
02/04/2015, 22:18
Μακαρι να μην εχουν θέματα τα HJC, αλλά σίγουρα κατι έχει αλλάξει από τότε που τα HJC κατασκευαζονται στην Korea, China και Vietnam και μόνον.
ήταν ο καθοριστικός παράγων που περιόρισα τις επιλογές μου στα made in japan και made in Germany κράνη τώρα τελευταία που ψώνισα.τελικά πήρα Shoei X-Spirit II
Το να την πατήσει ο τοπ οδηγός τους και να το δημoσιοποιήσει κιόλας, σιγουρα ηταν μεγαλη καταστροφή για το image της εταιρείας.
Eχουν υπάρξει πορβλήματα με θόλωμα της ζελατίνας σε αλλα κράνη στο Motogp πχ το Agv του Rossi, για Arai/Shoei δεν εχει ακουστεί κάτι.
Στου Lorenzo δεν θόλωσε η ζελατίνα, ξεκολλησε ενα κοματι απο το αφρώδες στο μέτωπο και του εκλεινε το οπτικό πεδίο...
σενάριο:με το τέλος του αγώνα τραβάει ο Λόρε την εσωτερική επένδυση ως τα μάτια για να έχει δικαιολογία που ο Ρόσσι annihilated him:lol:

εν κατακλείδι προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δώσεις μέχρι 200€ μια χαρά κράνος είναι για μέσα στην πόλη πχ αλλά δεν είναι αυτό που υπόσχεται...(κατηγορία RX-7 & X-Spirit II)

McTalas
02/04/2015, 22:20
εν κατακλείδι προσωπική μου άποψη είναι ότι αν δώσεις μέχρι 200€ μια χαρά κράνος είναι για μέσα στην πόλη πχ αλλά δεν είναι αυτό που υπόσχεται...(κατηγορία RX-7 & X-Spirit II)
το αυτο!!!

SHOOTER045
02/04/2015, 22:28
Πριν λίγο καιρό σε γνωστό κατάστημα στη της Θεσσαλονίκης, που είχα πάει για δική μού δουλειά, ήρθε ένα παλικάρι με ένα hjc full carbon - μοντέλο δεν είδα, ούτε θυμάμαι - το κράνος λοιπόν ήταν τόσο χάλια ( αεραγωγοι ελαμπαν δια της απουσίας τούς, και ήταν κολλημενοι,και ταπωμενοι με υφασματοταινια, γιατί εμπαζε αέρα και νερά, στην ζελατίνα είχε πρόσθεση ένα υλικό που εμποδιζε τα νερά να του έρχονται στα μούτρα)
Αγανακτισμένος αγόρασε άλλο, άλλης μάρκας.
Σημειωτέων ότι το παρουσιαστικό του ( ντύσιμο κλπ) αλλά και η κατάσταση της μότο του, δεν δήλωνε σβαρνιαρη

Ζεύκας
03/04/2015, 00:04
Εγώ θα μιλήσω για το RPHA+ το οποίο πλήρωσα 300ε για να το πάρω.

Πανάλαφρη αίσθηση,
ποιοτικότατη κατασκευή εξωτερικά και εξωτερικά,
άριστος αερισμός,
όπως άριστο και το κούμπωμα της ζελατίνας.

Το μόνο του μείον το πινλοκ που δεν είναι απόλυτα στεγανό.

Τώρα για το συμβάν του Λορένθο δεν το λαμβάνω υπόψιν ως απλός καταναλωτής.
Τόσα χρόνια τρέχει με HJC κανένα πρόβλημα, έτυχε μια φορά να είναι ελλατωματικό,
δεν θα κάτσω να πετάξω το δικό μου κράνος.

Εν κατακλείδι, είμαι ευχαριστημένος με το κράνος κι όταν θα έρθει η ώρα να το αντικαταστήσω
η HJC θα είναι στη λίστα με τις υποψήφιες επιλογές.

spyrakos35
03/04/2015, 05:31
Απ οτι καταλαβα ο Μπαμπης ειναι η εξαιρεση στον κανονα......

Ενα καλο αναμεσα σε πολλα μουφα.....

Ενταξει.... cbf 125 εχει το παιδι.....

lykourgi
03/04/2015, 07:48
γιατί εμπαζε αέρα και νερά, στην ζελατίνα είχε πρόσθεση ένα υλικό που εμποδιζε τα νερά να του έρχονται στα μούτρα)

Παλαιότερα που έψαχνα για κράνος είχα διαβάσει στο ίντερνετ κάμποσες περιπτώσεις εισροής νερού σε HJC.
Τόσο στην Ελλάδα, όσο και έξω.
Βέβαια όλοι έγραφαν ότι η εταιρεία είχε σωστή αντιμετώπιση (αντικατάσταση κράνους ή ζελατίνας άμεσα και κατά περίπτωση) αλλά σε κάποιους το πρόβλημα συνεχιζόταν, ακόμη και στο νέο κράνος.

Γενικά μου είχε κάνει εντύπωση το πλήθος των περιστατικών.

sniper
03/04/2015, 10:53
...
Τώρα για το συμβάν του Λορένθο δεν το λαμβάνω υπόψιν ως απλός καταναλωτής.
Τόσα χρόνια τρέχει με HJC κανένα πρόβλημα, έτυχε μια φορά να είναι ελλατωματικό,
δεν θα κάτσω να πετάξω το δικό μου κράνος.
...

Κατ' αρχας πέρσυ και φέτος τρέχει με HJC, πριν ήταν με Xlite...

και κακως δεν το λαμβάνεις υπόψιν... Προφανέστατα το κράνος που φοράει ο Χορχε ειναι κλασεις ανώτερο απο το δικό σου (ή το τοπ μοντελο της εταιρείας), όπως ήταν και το Nolan που φορουσε ο Στόνερ...

Οπότε, αν του Χόρχε σκορπάει, το σε κανει να πιστεύεις ότι το δικο σου δεν θα σκορπίσει; (που μπορει και ποτέ αλλά γιατί να ζεις μ αυτο τον φόβο; )

Ζεύκας
03/04/2015, 11:11
Η απόσταση "ξεκόλησε ένα μαξιλαράκι" από "το κράνος σκορπάει" είναι λίγο χαοτική, δεν νομίζεις;

Θες να μιλήσουμε για "αξίοπιστα" κράνη; Είναι η Shoei αξιόπιστη;
Λοιπόν στο πρώτο μου Shoei έσπασε στο δίμηνο ο μηχανισμός της ζελατίνας.
Στο δεύτερο μου έκλασαν τα μαξιλάρια μέσα σε 2 χρόνια!

Όταν κάτι βγαίνει σε μαζική παραγωγή είναι λογικό κάτι να βγει ελαττωματικό, ξεκολατε & μη τρελένεστε :wave2:

sniper
03/04/2015, 12:23
Η απόσταση "ξεκόλησε ένα μαξιλαράκι" από "το κράνος σκορπάει" είναι λίγο χαοτική, δεν νομίζεις;

Θες να μιλήσουμε για "αξίοπιστα" κράνη; Είναι η Shoei αξιόπιστη;
Λοιπόν στο πρώτο μου Shoei έσπασε στο δίμηνο ο μηχανισμός της ζελατίνας.
Στο δεύτερο μου έκλασαν τα μαξιλάρια μέσα σε 2 χρόνια!

Όταν κάτι βγαίνει σε μαζική παραγωγή είναι λογικό κάτι να βγει ελαττωματικό, ξεκολατε & μη τρελένεστε :wave2:

Ενταξει, δεν θα διαφωνίσω μαζί σου, όλα χαλάνε, εκτός απο τα Xlite που ειχα (και μου εσωσε τη ζωή) και τα Arai μου που ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα. (και ειχα Xlite 4 Χρόνια - κι ακομα εχω ένα Spare, και Αrai απο το 2005 μέχρι σημερα)

Δεν προβληματίζομαι πλεον όταν επιλέγω κράνος γιατί ξέρω τι θα πάρω.

Οι υπόλοιποι όμως που ψάχνεστε καλό είναι να μην λέτε "ε δεν βαριέσαι για 200€ για εδώ μέσα ειμαι ΟΚ".
Προσωπικά στην εθνική δεν εχω κανένα άγχος να παω ξεκράνωτος. Εδώ μέσα στο κ@λοχανείο, όχι μονο καλό κράνος αλλά αν μπορουσα να φοράω κι ολόσωμη, καλά θα ήταν...


Όπως ξαναείπα, ειχα Νολαν, οκ δεν το τεσταρα σε πτωση αλλά καλη ποιότητα, και Airoh, ουτε που θελω να ξαναδώ τετοιο κρανος ποτέ μου.

DoctoR_k6
03/04/2015, 12:29
Για τα AGV που δηλωθηκε ότι δεν ακουστηκε κατι...να θυμισω με τον Simoncelli τι βρωμα ειχα βγει με το λουρακι κ πως εσπασε/αποκολληθηκε όταν επεσε κ τον χτυπήσανε?
Εγω παντως μετα από 5 χρονια με το FG-15 Ben Spies Trophy δηλωνω πως θα ξαναεπαιρνα HJC αv κ κανα 2 θεματακια τα ειχα στα 5 χρονια αλλα όχι ικανα να πω πως είναι για πεταμα τα HJC(Πλυσιμο εσωτερικων 3-4 φορες το χρονο κ πριν κανα χρονο ειδα πτωση οσο αφορα τα μαξιλαράκια).
Πιστευω ολοι μετα από 5 χρονια καποιο παραπανω θα εχουν...

nikos_abel
03/04/2015, 15:54
και Airoh, ουτε που θελω να ξαναδώ τετοιο κρανος ποτέ μου.

Ομοίως

kostas777
03/04/2015, 19:56
Από τη φωτό βλέπω ότι δεν ξεκόλλησε ο αφρός όπως λέγεται, αλλά βγήκε όλο το liner που είναι σφηνωτό και δεν βγαίνει τόσο εύκολα, όπως σε όλα τα κράνη δηλαδή. Οπότε ίσως κάποιος έκανε μαλακία όταν έδενε το αφαιρούμενο εσωτερικό. Ή, το πιο πιθανό, ο Λορε στις ευθείες πίεζε το κράνος με δύναμη στο ντεπόζιτο για να κερδίσει μερικά χιλιόμετρα και από την πολλή πίεση αυτό βγήκε, κάτι που κανείς μας και κανείς άλλος αγωνιζόμενος δεν κάνει. Το λέω αυτό επειδή πριν λίγους μήνες η Yamaha είχε ζητήσει από την HJC την επανασχεδίαση του κράνους για να κόψουν από το κάτω μέρος του 4mm καθώς τόσα τους έλειπαν από το ντεπόζιτο για να καλύψουν το κεφάλι του Lore και δεν μπορούσαν να κόψουν άλλο από αυτό. Το ίδιο κράνος φοράνε κι άλλοι παγκόσμιοι και δεν έχουν πρόβλημα, ούτε μάλλον το κεφάλι του Λορένζο. Ο σχεδιασμός του έχει γίνει με τη βοήθεια του Ben Spies. Εγώ πάντως έπεσα σχεδόν με τη μούρη και δεν βγήκε τίποτα.

RaGe_Raptor
03/04/2015, 20:04
Από τη φωτό βλέπω ότι δεν ξεκόλλησε ο αφρός όπως λέγεται, αλλά βγήκε όλο το liner που είναι σφηνωτό και δεν βγαίνει τόσο εύκολα, όπως σε όλα τα κράνη δηλαδή. Οπότε ίσως κάποιος έκανε μαλακία όταν έδενε το αφαιρούμενο εσωτερικό. Ή, το πιο πιθανό, ο Λορε στις ευθείες πίεζε το κράνος με δύναμη στο ντεπόζιτο για να κερδίσει μερικά χιλιόμετρα και από την πολλή πίεση αυτό βγήκε, κάτι που κανείς μας και κανείς άλλος αγωνιζόμενος δεν κάνει. Το λέω αυτό επειδή πριν λίγους μήνες η Yamaha είχε ζητήσει από την HJC την επανασχεδίαση του κράνους για να κόψουν από το κάτω μέρος του 4mm καθώς τόσα τους έλειπαν από το ντεπόζιτο για να καλύψουν το κεφάλι του Lore και δεν μπορούσαν να κόψουν άλλο από αυτό. Το ίδιο κράνος φοράνε κι άλλοι παγκόσμιοι και δεν έχουν πρόβλημα, ούτε μάλλον το κεφάλι του Λορένζο. Ο σχεδιασμός του έχει γίνει με τη βοήθεια του Ben Spies. Εγώ πάντως έπεσα σχεδόν με τη μούρη και δεν βγήκε τίποτα.

έτσι όπως τα λες είναι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141010&page=59&p=2555890&viewfull=1#post2555890) και ίσως αυτό να είναι η αιτία... πάντως και τα δύο γεγονότα (που ίσως συνδέονται μεταξύ τους όπως προείπες) αποτελούν δυσφήμιση στο μέγιστο επίπεδο προβολής......

Nik0s_Dk
03/04/2015, 20:16
Έχω ακριβώς το ίδιο με τον φίλο από πάνω το IS17 (armada). Το πήρα από εξωτερικό αλλά Είναι αρκετά βαρύ για να το φοράς σε καθημερινή βάση πχ στη δουλειά όπως εγώ. Στο τέλος της ημέρας νομίζω πως είχα μια τσάντα με τσιμέντο στην πλάτη μου. Είχα ένα θεματάκι με το pinlock, καθώς στην πρώτη καλή βροχή πέρασε βροχή στο ενδιάμεσο και θάμπωνε, πίστεψα πως είχα κάνει κάποιο λάθος στην τοποθέτηση, επανεγκατέστησα και εκεί που νόμιζα πως ήταν κομπλέ πάλι σε βροχή αρχικά άρχισε να θαμπώνει αρκετά και μετά είδα σταγόνες στο ενδιάμεσο.. Οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Δεν είναι και τόσο αθόρυβο όσο ελεγαν κριτικές.

akis_trevor
03/04/2015, 20:52
Εγώ θα μιλήσω για το RPHA+ το οποίο πλήρωσα 300ε για να το πάρω.

Πανάλαφρη αίσθηση,
ποιοτικότατη κατασκευή εξωτερικά και εξωτερικά,
άριστος αερισμός,
όπως άριστο και το κούμπωμα της ζελατίνας.

Το μόνο του μείον το πινλοκ που δεν είναι απόλυτα στεγανό.

Τώρα για το συμβάν του Λορένθο δεν το λαμβάνω υπόψιν ως απλός καταναλωτής.
Τόσα χρόνια τρέχει με HJC κανένα πρόβλημα, έτυχε μια φορά να είναι ελλατωματικό,
δεν θα κάτσω να πετάξω το δικό μου κράνος.

Εν κατακλείδι, είμαι ευχαριστημένος με το κράνος κι όταν θα έρθει η ώρα να το αντικαταστήσω
η HJC θα είναι στη λίστα με τις υποψήφιες επιλογές.

+645
Και το fg15 που εχω απτο 10' δεν εχει θεματα..σε αντιθεση με παλιοτερο agv που ξεκολλαγε η επενδυση στο σαγονι.

McTalas
03/04/2015, 23:41
Το κρανος δεν ειπαμε πως ειναι για πεταμα αλλα δεν ειναι rx-7 /x-spirit
Για τα λεφτα του ειναι καλο.

MikeG
05/04/2015, 12:10
Τελικά μόλις παραγγέλθηκε το Scorpion Exo 710 Air.

Ήταν το μόνο από τα σχετικά οικονομικά που έκατσε καλά στο κεφάλι μου.

Billymuse
05/04/2015, 12:25
Τελικά μόλις παραγγέλθηκε το Scorpion Exxo 710 Air.

Ήταν το μόνο απότα σχετικά οικονομικά που έκατσε στο κεφάλι μου.

:beer: καλοφόρετο και αχρείαστο ναναι

pipe_smoker
05/04/2015, 12:29
Τελικά μόλις παραγγέλθηκε το Scorpion Exxo 710 Air.

Ήταν το μόνο απότα σχετικά οικονομικά που έκατσε στο κεφάλι μου.

Καλοφόρετο, και πάντα αγρατζούνιστο κι αχρείαστο να'ναι ρε Μάικ:beer:

harris_x
05/04/2015, 18:06
αχρείαστο να 'ναι Mike

:beer::beer::beer:

RaGe_Raptor
05/04/2015, 18:09
καλοφόρετο κι αχρείαστο να'ναι..!!!!:beer:
είναι αυτό με τα φουσκωτά μάγουλα,ε?

spyro
05/04/2015, 18:24
Τελικά μόλις παραγγέλθηκε το Scorpion Exo 710 Air.

Ήταν το μόνο από τα σχετικά οικονομικά που έκατσε καλά στο κεφάλι μου.

:beer:

αναμένουμε εντυπώσεις

Ζεύκας
05/04/2015, 19:15
:beer:

foogr01
05/04/2015, 23:19
Άντε, καλορίζικο !!! Και, φυσικά, αχρείαστο !!!

:beer: :beer: :beer:

Περιμένω να το δοκιμάσω :a01:
Τα κοίταζα κι εγώ τα Scorpion κάποια στιγμή και τελικά κατέληξα στον ιταλό...

sapila racing
06/04/2015, 11:23
μεγειά Mike! :beer:

MiltiadisK.D
06/04/2015, 15:33
Με γειές Mίκε,:beer:

MikeG
06/04/2015, 15:43
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Θα γράψω εντυπώσεις όπως προσπαθώ να κάνω πάντα ώστε να υπάρχει το ανάλογο feedback .

Το κράνος είναι αυτό εδώ :

333675

p.s Να μην έγραφε και αυτό το scorpion τι ωραία που θα ήταν..

7Tolis
06/04/2015, 15:51
Είναι αυτό που φουσκώνεις τα πλαϊνά αν θες;

MikeG
06/04/2015, 15:53
Είναι αυτό που φουσκώνεις τα πλαϊνά αν θες;

Ναι.

Από όσο το φόρεσα στη δοκιμή (απλά άλλα γραφικά) έχει πολύ ελαφριά αίσθηση, είναι αρκετά μαζεμένο, πιο μαζεμένο από το Arai Chaser που έχω και ένοιωσα ότι δεν είναι κουβάς σα κάτι άλλα που δοκίμασα όπως πχ HJC, AGV K4, Shark. Κάποιες μάρκες δε μπήκα καν στο κόπο να δοκιμάσω όπως πχ Premier, Vemar, Caberg, Nolan, Nexx, KBC και άλλες, μιας και δε με ψήνουν.

Τα υπόλοιπα μετά από μερικές βόλτες.

nickald
06/04/2015, 21:40
Ειχα το 700exo

Τα λεφτα του τα εβγαλε στην στουκα..... απο ποιοτητα ανω του μετριου.

Viking
13/06/2015, 15:56
HJC FG-17 Ohama μόλις αγοράστηκε!!

337108

337109

Πρώτη εντύπωση: άψογη εφαρμογή και πολύ ποιοτικό. Θα επανέλθω για αεροδυναμική, εξαερισμό κτλ.
Από την colori, 199 € με δώρο το pinlock. Οι έξτρα ζελατίνες έχουν 40 €.

daz
13/06/2015, 16:42
Πολύ ωραίο!

Viking
15/06/2015, 19:20
Παιδιά επανέρχομαι για το HJC FG-17. Εξαιρετικά ήσυχο και νιώθεις τον αέρα να περνάει από μέσα και να σου χαϊδεύει το κεφάλι.
Μοναδικό μείον για μένα η θέση του διακόπτη που ασφαλίζει την ζελατίνα, αφού είναι στο κέντρο και θέλει λίγη συνήθεια.
(Προηγούμενα κράνη μου: HJC HQ-1, Suomi SPEC1R)
Ευχαριστώ και τα παιδιά για τα καλορίζικα :wave2:

337234

LogOutGoRide
15/06/2015, 23:16
Καλορίζικο, καλοφόρετο και αγρατζούνιστο.
Στο δικο μου RPHA 10+, αυτό το κούμπωμα το λατρεύω!

kostas777
16/06/2015, 11:32
Στο δικο μου RPHA 10+, αυτό το κούμπωμα το λατρεύω!

Κι εγώ, ενώ στην αρχή μου φαινόταν παράξενο, τώρα νομίζω ότι δεν γίνεται να πάρω άλλο κράνος που να μην το έχει!

spyrakos35
16/06/2015, 11:38
Παιδιά επανέρχομαι για το HJC FG-17. Εξαιρετικά ήσυχο και νιώθεις τον αέρα να περνάει από μέσα και να σου χαϊδεύει το κεφάλι.
Μοναδικό μείον για μένα η θέση του διακόπτη που ασφαλίζει την ζελατίνα, αφού είναι στο κέντρο και θέλει λίγη συνήθεια.
(Προηγούμενα κράνη μου: HJC HQ-1, Suomi SPEC1R)
Ευχαριστώ και τα παιδιά για τα καλορίζικα :wave2:

337234

Στο τουονο και ησυχο;

RaGe_Raptor
16/06/2015, 11:40
Κι εγώ, ενώ στην αρχή μου φαινόταν παράξενο, τώρα νομίζω ότι δεν γίνεται να πάρω άλλο κράνος που να μην το έχει!


φαίνεται να κλείνει καλά...ωραίο κλείδωμα ζελατίνας έχουν και τα arai... τα shoei όχι και τόσο μέχρι τώρα που το αλλάξανε στο nxr..x-spirit 2 που πήρα ήθελε μικρορυθμίσεις για να μη μπάζει αέρα αφού στεγανοποιεί με ένα πολύπλοκο σύστημα με ελατήρια..

Viking
16/06/2015, 14:55
Στο τουονο και ησυχο;

Σχετικότητα αγαπητέ :D

spec1r είχα 6 χρόνια, τούονο οδηγώ, πιο ήσυχο δεν φόρεσα ποτές...

LogOutGoRide
16/06/2015, 17:11
φαίνεται να κλείνει καλά...ωραίο κλείδωμα ζελατίνας έχουν και τα arai... τα shoei όχι και τόσο μέχρι τώρα που το αλλάξανε στο nxr..x-spirit 2 που πήρα ήθελε μικρορυθμίσεις για να μη μπάζει αέρα αφού στεγανοποιεί με ένα πολύπλοκο σύστημα με ελατήρια..

Στο rx7gp δεν μου άρεσε καθόλου. Δεν νομίζω να πέτυχα ποτέ την σωστή λειτουργία του, ότι ρυθμίσεις και να δοκίμασα. Ή θα ήταν πολύ σφιχτό ή πολύ χαλαρό. Άσε που το έψαχνα αριστερά δεξιά να βρω που είναι. Τώρα, δεν μπορείς να κάνεις λάθος. Shoei δεν ξέρω, δεν είχα ποτέ.