PDA

View Full Version : με γράψανε για πεζοδρόμιο. Να πληρώσω?



johnpan
27/10/2005, 12:34
Παιδιά με γράψανε για παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο. Τη βάζω εκεί καθημερινά γιατί έχω οπτική επαφή από το παράθυρο στη δουλειά μου. Είναι πάνω στον πεζόδρομο στη Χέϋδεν και φροντίζω να μην ενοχλεί ποτέ. Ούτε κλείνω κανα μαγαζί ούτε τίποτα. Η κλίση είναι 65.50Ε και πάνω πάνω γράφει Δ/νση Δημοτικής Αστυνομίας - Δήμος Αθηναίων - Οδός Αρμοδίου 16

Τι μπορώ να κάνω? Τι θα γίνει αν δεν πληρώσω? Το χαρτάκι της κλήσης θα μπορούσε να το είχε πάρει ο αέρας...

Μπορώ να πάω να τους πω ότι εκεί είναι η δουλειά μου? Βοήθεια.

afrotwin
27/10/2005, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Παιδιά με γράψανε για παρκάρισμα στο πεζοδρόμιο. Τη βάζω εκεί καθημερινά γιατί έχω οπτική επαφή από το παράθυρο στη δουλειά μου. Είναι πάνω στον πεζόδρομο στη Χέϋδεν και φροντίζω να μην ενοχλεί ποτέ. Ούτε κλείνω κανα μαγαζί ούτε τίποτα. Η κλίση είναι 65.50Ε και πάνω πάνω γράφει Δ/νση Δημοτικής Αστυνομίας - Δήμος Αθηναίων - Οδός Αρμοδίου 16

Τι μπορώ να κάνω? Τι θα γίνει αν δεν πληρώσω? Το χαρτάκι της κλήσης θα μπορούσε να το είχε πάρει ο αέρας...

Μπορώ να πάω να τους πω ότι εκεί είναι η δουλειά μου? Βοήθεια.

pigene sto tmima ke kane parapona
ala pes tous ala...
tou tipou giati me grapsate gia 5 lepta sta8mefsi
ke oti sou tin exoun riksi kato ta aftokinita ke plirones
ke ala tetia
mpori na masisoun...
ala oxi tsampouka

ama den masisoun pigene san kalo pedaki se ena taxidromio ke plirose tin...:sick:

Cpt. Haddock
27/10/2005, 12:45
Δες και εδώ

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=14291

Γνώμη μου: πλήρωσε γιατί θα σου έρθει με μεγάλη προσαύξηση

Πάντως παίδες την Τρίτη το απόγευμα ήμουν πάλι στο Θησείο στη "Γυριστρούλα" (απέναντι από το σταθμο) και είχαν ξαμολήθεί και γράφανε...


:mad: :mad: :mad: :bigcry:

johnpan
27/10/2005, 13:01
Η Δημοτική αστυνομία μόνο εκεί είναι? δε μπορώ να πάω πουθενά αλλού πιο κεντρικά αν υπάρχει?

afrotwin
27/10/2005, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Η Δημοτική αστυνομία μόνο εκεί είναι? δε μπορώ να πάω πουθενά αλλού πιο κεντρικά αν υπάρχει?

8a pas eki pou anikoun afti pou se grapsane..

ke min mou pis oti se egrapse dimotiki astinomia?
mia fora pira enan vlaka sto kinigi na ton fao apo aftous re
:rotflmao: :rotflmao:
akous eki na erxete na se grapsi dimotompatsos
viase ton ton fousti pano se kana kapo....:rotflmao: :rotflmao:

gdevelek
27/10/2005, 13:14
Τόσοι και τόσοι κουτάκηδες κλείνουν δρόμους για να κάνουν μια "δουλίτσα" για "πέντε λεπτάκια μωρέ", τις μηχανές πάνε και κυνηγάνε οι κρετίνοι...

johnpan
27/10/2005, 13:38
Το χαρτάκι γράφει να πληρώσω στην τροχαία της Δηληγιάννη 24-26 άρα δεν είναι Δημοτική αλλά Τροχαία έτσι δεν είναι?

Τι παίζει τώρα? Να το αφήσω και να περιμένω ειδοποίηση?

afrotwin
27/10/2005, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Το χαρτάκι γράφει να πληρώσω στην τροχαία της Δηληγιάννη 24-26 άρα δεν είναι Δημοτική αλλά Τροχαία έτσι δεν είναι?

Τι παίζει τώρα? Να το αφήσω και να περιμένω ειδοποίηση?

ama to afisis 8a plirosis prosafksisi
min to afisis...

Alexander
27/10/2005, 13:52
Εάν δεν πληρώσεις την κλήση σου έρχεται προειδοποίηση σε 3 μήνες στο σπίτι. Λογικό αν αναλογιστεί κανείς ότι η κλήση μπορεί να χαθεί.
Μετά αρχίζει και προσαυξάνεται.

Cpt. Haddock
27/10/2005, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Το χαρτάκι γράφει να πληρώσω στην τροχαία της Δηληγιάννη 24-26 άρα δεν είναι Δημοτική αλλά Τροχαία έτσι δεν είναι?

Τι παίζει τώρα? Να το αφήσω και να περιμένω ειδοποίηση?

Το χαρτάκι σου λέει (στην πίσω σελίδα) να πληρώσεις στο ταμείο του Δήμου Αθηναίων που λειτουργεί στην υποδιεύθυνση τροχαίας Αθηνών (Δηλιγιάννη 24-26)

Κοίτα πάνω αριστερά (στη μπροστινή σελίδα)

Λέει Δ/ΝΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ Οδός Αθηνάς 16 (και όχι Αρμοδίου)

Αν ναι, τότε είναι του δήμου (άσχετα που την πληρώνεις).

:wave2:

thander
27/10/2005, 14:02
Πάντως, μία λύση για να μην σας κοπανάνε με κλήσεις για πεζοδρόμια (μια και την μηχανή ΔΕΝ λέει να την παρκάρουμε ανάμεσα στα αυτοκίνητα), είναι να μην έχετε πινακίδα...και δεν εννοώ μόνιμα, αλλά με 4 βιδούλες μισής στροφής, όταν είναι να την αφήσετε πολλή ώρα(π.χ. δουλειά), παίρνετε την πινακιδούλα σας μαζί και ούτε γάτα ούτε ζημιά...λέω εγώ τώρα....

Akefalos
27/10/2005, 14:07
Φυσικά να πληρώσεις γιατί πρέπει πάνω απ'όλα να είμαστε νομοταγείς πολίτες.Εξ'άλλου μηχανές έχουμε,όχι αυτοκίνητα να τα αφήνουμε όπου γουστάρουμε χωρίς να ενοχλούμε...Καταλαβαίνεις τώρα η μηχανή πιάνει και χώρο,κλείνει όλο το πεζοδρόμιο γενικά ενοχλει!!Είσαι απαράδεκτος!!Πούλα τη μηχανή και πάρε αυτοκίνητο τώρα!!Λες και δεν ξέρεις οτι η δημοτική αστυνομία βγαίνει στους δρόμους μόνο και μόνο για να εισπράξει...Πλήρωσε προτού προσαυξηθεί.

johnpan
27/10/2005, 14:09
δεν υποτείθεται ότι μπορεί να το πήρε αέρας το χαρτάκι και έτσι πρεπει να σου στείλουνε ειδοποίηση χωρίς προσαύξηση?

makis206
27/10/2005, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
δεν υποτείθεται ότι μπορεί να το πήρε αέρας το χαρτάκι και έτσι πρεπει να σου στείλουνε ειδοποίηση χωρίς προσαύξηση?

Έχω δεί 2 περιπτώσεις.

-Άν η κλήση είναι της τροχαίας, θα πάρεις ένα συστημένο ειδοποιητήριο σε κάποιο χρονικό διάστημα που θα σου λέει ότι άν δέν πληρώσεις το πρόστημο (χωρίς προσαύξηση σε πρώτη φάση), θα σε τραβάνε στα δικαστήρια για να βγεί η προσαυξημένη τιμή που θα σου καθορίσουν και θα αναγκαστείς να την πληρώσεις.

-Άν η κλήση είναι του δήμου, δέν θα ειδοποιηθείς ποτέ κι από πουθενά. Όταν όμως έρθει η ώρα να χρειαστείς ένα χαρτί απ'το δήμο σου (πχ. πιστοποιητικό γέννησης), θα σε αναγκάσουν να πληρώσεις πρώτα το πρόστιμο που χρωστάς κι ύστερα θα σε εξυπηρετήσουν.

Όλα αυτά τα έχω δεί να συμβαίνουν, χωρίς όμως να ξέρω άν ισχύουν 100% και χωρίς να ξέρω άν άλλαξε κάτι από τότε.:sick:

Αλλά αυτό που σου προτείνω είναι να πληρώσεις. 65 ευρά δέν αξίζουν για να τραβιέσαι με το κράτος.
Σκέψου λογικά. Με αυτά τα λεφτά που θα καταβάλεις, όλο και κάποια λακούβα θα φτιάξουν στους κωλόδρομους που οδηγάμε !

:lol: :lol: :lol: :lol:

ea6gka
27/10/2005, 14:27
τη δημοτικη αστυθνομια την εχω γραμμενη εκει που δε πιανει μελανι κανονικα. ΟΥΣΤ απο δω κωπροι.

μονο τροχαια φοβαμαι , τις αλλες τις πεταω οπως ειναι

johnpan
27/10/2005, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το χαρτάκι σου λέει (στην πίσω σελίδα) να πληρώσεις στο ταμείο του Δήμου Αθηναίων που λειτουργεί στην υποδιεύθυνση τροχαίας Αθηνών (Δηλιγιάννη 24-26)

Κοίτα πάνω αριστερά (στη μπροστινή σελίδα)

Λέει Δ/ΝΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ Οδός Αθηνάς 16 (και όχι Αρμοδίου)

Αν ναι, τότε είναι του δήμου (άσχετα που την πληρώνεις).

:wave2:

Ναι μπροστά λέει Δ/ΝΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ Οδός Αρμοδίου 16 (Το Αθηνάς το έχουν διαγράψει και απο κάτω με μολύβι γράφει Αρμοδίου) Οπότε τελικά είναι τροχαία ή Δημοτική?

Αν είναι Δημοτική και χρειαστώ ένα χαρτί από άλλο Δήμο, λογικά δε θα έχω πρόβλημα ε? Γιατί ο δήμος μου δεν είναι της Αθήνας...

Cpt. Haddock
27/10/2005, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Ναι μπροστά λέει Δ/ΝΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑΣ Οδός Αρμοδίου 16 (Το Αθηνάς το έχουν διαγράψει και απο κάτω με μολύβι γράφει Αρμοδίου) Οπότε τελικά είναι τροχαία ή Δημοτική?

Αν είναι Δημοτική και χρειαστώ ένα χαρτί από άλλο Δήμο, λογικά δε θα έχω πρόβλημα ε? Γιατί ο δήμος μου δεν είναι της Αθήνας...

:confused: :confused:

Αρμοδίου ;; Μάλλον άλλαξε διεύθυνση...

anyway (που λένε και στο χωριό μου :lol: :lol: ) είναι της δημοτικής, όχι της τροχαίας, λογικά αν είσαι δημότης αλλού δεν έχεις πρόβλημα.

Πάντως επιμένω, πήγαινε πλήρωσε.

:wave2:

johnpan
27/10/2005, 15:26
Ευχαριστώ πάντως, αλλά με αγχώνεις κιόλας! Αφού είμαι δημότης αλλού, λέω να το ρισκάρω...

Cpt. Haddock
27/10/2005, 15:28
Α Γ Χ Ο Σ !!!!

johnpan
27/10/2005, 15:37
ναι ναι και πολύ
ΣΤΡΕΣ

:smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :smokin: :hypnotize :uplate: :eek: :eek:

Spazz
27/10/2005, 17:01
αν ειναι του δημου κι εγω προτεινω να το κλασεις το θεμα.

ειχα φαει κι εγω απο δημμπατσους για παρανομο παρκαρισμα με το αμαξι .....ουτε που την πληρωσα.χαρτι δεν μο εχει ερθει ποτε εδω και ποοοοοοοοοοσο καιρο.

τους εβλεςπα εντωμεταξυ και βαριομουνα να παω να το παρω.λεω μωρε δε γαμιουνται πρατα τους να το ευχαριστηθουν!χαχαχαχα



ουδεν προβλημα συναντησα

oulas
29/10/2005, 09:22
Παιδια τα πεζοδρομια πρεπει να ειναι παντα ελευθερα, απο μηχανες, καδους, κολωνες, παρανομα σηματα για απαγορευσης παρκιν και οτι αλλη παπαρια θελετε, ωστε να κυκλοφορουν ανετα οι πεζοι, αλλα πολυ περρισοτερο, υπαρχουν ατομα με ειδικες αναγκες (πχ σε καροτσακια) που τους την εχουμε γαμηση ακομα περισσοτερο την ζωη, που δεν μπορουν να βγουν εξω απο το σπιτι τους, ετσι οπως ειναι τα ελληνικα πεζοδρομια. Ουτε μηχανες ουτε σκατα ουτε τιποτα στα πεζοδρομια. Δεν βλεπω κανενα λογω jonpan να πας να κλαφτεις στην τροχαια για 65 euro. Πηγαινα πληρωσε τα.

powerphot
29/10/2005, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Σκέψου λογικά. Με αυτά τα λεφτά που θα καταβάλεις, όλο και κάποια λακούβα θα φτιάξουν στους κωλόδρομους που οδηγάμε !
:lol: :lol: :lol: :lol:

:lol: :bawl: :lol: :bawl:
:rotflmao: :bawl: :rotflmao: :bawl: :rotflmao:
Αυτό πάει στα ....ανέκδοτα-humor :lol:

johnpan
29/10/2005, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Παιδια τα πεζοδρομια πρεπει να ειναι παντα ελευθερα, απο μηχανες, καδους, κολωνες, παρανομα σηματα για απαγορευσης παρκιν και οτι αλλη παπαρια θελετε, ωστε να κυκλοφορουν ανετα οι πεζοι, αλλα πολυ περρισοτερο, υπαρχουν ατομα με ειδικες αναγκες (πχ σε καροτσακια) που τους την εχουμε γαμηση ακομα περισσοτερο την ζωη, που δεν μπορουν να βγουν εξω απο το σπιτι τους, ετσι οπως ειναι τα ελληνικα πεζοδρομια. Ουτε μηχανες ουτε σκατα ουτε τιποτα στα πεζοδρομια. Δεν βλεπω κανενα λογω jonpan να πας να κλαφτεις στην τροχαια για 65 euro. Πηγαινα πληρωσε τα.

Ευχαριστώ για το κύρηγμα Δημήτρη. Α, χρόνια σου πολλά κιόλας. Το πού παρκάρει κανείς άπτεται της ευαισθησίας του και όχι του αν είναι πεζοδρόμιο ή κήπος ή δρόμος. Εγώ όταν παρκάρω ΝΟΜΙΜΑ σε δρόμο, σκεφτομαι πώς μπορώ να τη βάλω ώστε να μην κλέψω θέση για αυτοκίνητο. Οταν παρκαρω σε πεζοδρόμιο είμαι σίγουρος 100% ότι δε θα ενοχλήσει κανενα ούτε ανάπηρο ούτε μαγαζί ούτε κανέναν. Μη γενικεύεις λοιπόν.

oulas
29/10/2005, 14:17
Δεν σου εκαν κυρηγμα Γιαννη, Λαθος το πηρες. Αυτο που ελεγα για τα πεζοδρομια, να μην παρκαρουμε, (το αναφερω για ολους μας, και για τον εαυτο μου, μιας και εγω εχω παρκαρει σε πεζοδρομια πολλες φορες) διοτι υπαρχουν συνανθρωποι μας που υποφερουν απο το καθε τι που ειναι πανω στα πεζοδρομια. Εχω τυχει φορες σαν πεζος να ριχνω καντυλια αφου για να περπατησω και να μην βγω στον δρομο, κανω σιγκ ζαγκ, σπασιματα μεσης και οτι αλλο θες. Ποσο μαλλον ενας αναπηρος τι προβλημα θα εχει.

Στη γειτονια μου στο απεναντι σπιτι ειναι ενα παιδακι, καπου 20 χρονο, σε καροτσακι, με κινητικα αλλα και με προβληματα αντιλιψης. Ενα πρωινο που ηρθε το σχολικο να το παρει, ειχε παρκαρει εξω απο την ραμπα στην πορτα του σπιτιου, η οποια εχει σημα οτι υπαρχει αναπηρος, ενα αυτοκινητο. Ετσι η μανα του αναγκαστικε να το περασει απο το πεζοδρομιο και να αποφυγει με δυσκολια κατι παρκαρισμενα μηχανακια, και μετα απο 30 μετρα αφου βρηκε ανοιγμα, να το κατεβαση απο το πεζοδρομιο, απο το σκαλοπατι και οχι απο την ραμπα. Ολη η διαδικασια κρατησε πανω απο 10 λεπτο, μιας και το πεζοδρομιο ηταν κλεισμενο, και το παιδι μες το κρυο αρχισε να βγαζει κατι αναρχες κραυγες (δεν μπορει να μηληση), που ουτε το πιο αγριο ζωο δεν μπορει να τις βγαλει.

Το ολο σκηνικο το εβλεπα απο το μπαλκονι μου, και ηταν πραγματικα τραγικο. Για σκεψου, εσυ το πρωι πας και παρκαρεις στο πεζοδρομιο πανω σε σημειο που δεν ενοχλης, μετα απο μια ωρα παρκαρει διπλα σου ενα αλλο μηχανακι, και κλεινει το πεζοδρομιο και ενα ατομι με καροτσακι δεν περναει.

Μετα πες μου, θα φτεει το αλλο μηχανακι μονο, και εσυ που ειχες προνοηση,και αφησες χωρο, δεν θα φτες; ...αφου το τελικο αποτελεσμα για τον αναπηρο θα ειναι οτι δυο μηχανακι απαρκαρισμενα του εκλεισαν το δρομο, και τον εστειλα για μια ακομα φορα κλεισμενο στο σπιτι του.

Λοιπον δεν σε κραζω, για ολους μας τα εγραψα.

johnpan
29/10/2005, 16:54
οκ φίλε no hard feelings απλά λέω ότι εγώ έχω ευθύνη για το πού βάζω το δικό μου όχημα και όχι και για το πού παρκάρουν οι άλλοι. Αν έρθουν 10-20 άλλοι δίπλα μου και κλείσουν κάποιον, δε φταίω εγώ.Στα υπόλοιπα σαφώς και συμφωνούμε

ironbum2
31/10/2005, 12:00
Περι κλήσεων συνέχεια...Έφαγα κλήση για παράνομο παρκάρισμα (διπλοπαρκάρισμα) με το κουτι το 2000 από την τροχαία πατρών.

Την κλήση την πέταξα. Μετά από 4 χρόνια (πέρσι) μου έρχεται ειδοποίηση από τον δήμο πατρέων να πληρώσω αυτή την κλήση (είχε μετατραπεί και σε ευρώ η αξία) γιατί αλλιώς θα υπήρχε προσαύξηση. Υπ'οψιν οτι αν δεν την πληρώσεις και με με τις προσαυξήσεις η αξία ξεπεράσει τα 300 ευρώ μετά αρμόδια είναι η εφορία.

johnpan
31/10/2005, 12:12
κι εγω αποφασισα να περιμενω για ειδοποίηση

Desperado
15/12/2005, 17:27
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου, έφαγα κλήση για παράνομο παρκάρισμα στο παπί :look: :look: :eek: πέρυσι από Δημοτική Αστυνομία , σε πληροφορώ λοιπόν ότι μου ήρθε ταχυδρομικώς η ειδοποίηση φέτος με μια μικρή προσαύξηση και την πλήρωσα, αν θυμάμαι καλά,στα κεντρικά του Δήμου Αθηναίων. Οπότε μάλλον θα την πληρώσεις 100% φίλε μου. Τώρα μέσω των Η/Υ καταχωρείσαι και φακελώνεσαι και δεν την γλιτώνεις.....:confused:

kalesin
15/12/2005, 20:00
θα συμφωνησω με τον desperado 100000%.

εγω ειχα φαει μπολικες παλιοτερα, κ ο παπαρας ο πρωην διευθυντης μου, τις επαιρνε μαζι με των υπολοιπων κ τις εσβηνε στον αντιδημαρχο. Η ουσια ειναι οτι δεν τις ειχα πληρωσει.

Δεν μου ηρθε ποτε ουτε ειδοποιηση ουτε τιποτα, κ μετα μερικα χρονια ηρθε ενα χαρτι κατασχεσης απο την εφορια με τις προσαυξησεις με τα προστιμα του κ με οτι κερατιατικο μπορουσαν να σκεφτουν να βαλουν επανω κ τραβαγα της τριχες μου.

Καλο θα ηταν να την πληρωσεις κ να μην το διακινδυνευσεις.

Στο μεταξυ τι την βαζεις κατω απο το παραθυρο αν δεν κοιτας κιολας;

χωρις παρεξηγηση ε;

kxIII
18/12/2005, 16:54
Παιδιά πάρτε το χαμπάρι. Είμαστε τα έυκολα θύματα. Όπου και να την αφήσεις, είσαι παράνομος. Από όσο γνωρίζω, η μηχανή πρέπει να παρκάρεται κατά μήκος του πεζοδρομίου (σαν αυτοκίνητο) και όχι κάθετα, όπως παρκάρουμε όλοι, σεβόμενοι το χρόνο και τον κόπο των αυτοκινητηστών για μία θέση σταύθμευσης. Ποτέ όμως δεν έχω ακούσει για κλήση παράνομης σταύθμευσης, επειδή η μηχανή ήταν κάθετα στο πεζοδρόμιο. Η αλήθεια είναι πως μερικοί από εμάς το παρακάνουν και παρατάνε το δίκυκλο όπου τους βολεύει, τα γνωστά "5 λεπτά". Όλοι φταίμε. Λυπάμαι που το λέω αλλά τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει σε αυτή τη χώρα. Οπότε ας κάνουμε ό,τι καλύτερο μπορούμε για να μην κάνουμε δύσκολη τη ζωή των υπολοίπων και ας είμαστε προετοιμασμένοι και για κανά-δυο κλήσεις. Χίλιες φορές να είναι για σταύθμευση παρά για κράνος. Ο Θεός μαζί μας.