PDA

View Full Version : Εγγύηση Παραεισαγωγης



MIKE_16V
27/10/2005, 14:01
Μπορει να εχετε ξαναμιλησει γιαυτο το θεμα , αλλα θα ηθελε να ξαναακουσω τις αποψεις σας.

Επειδη κατα 90% θα το παρω καινουργιο :a25: :a2: :a08:

και θα ειναι παραεισαγωγης, τι προβληματα εχετε αν εχετε αντιμετωπισει με την εγγυηση στα εξουσιοδοτημενα service.

Σας τα εχουν πρηξει για να σας το αλλαξουν μεσα στην εγγυηση??

Και αν μπορειτε να μου πειτε οσοι εχετε παραεισαγωγης που κανετε service.

Ευχαριστω και αναμενω:wave2:

idi
27/10/2005, 14:11
1,5 χρονο που το εχω δε χρειαστηκε η εγγυηση αρα δε μπορω να σου πω με σιγουρια :D :D :D

νομιζω (βασικα ειμαι 99% σιγουρος) οτι αν τπ παρεις και απο την αρχη το πας σε εξουσιοδοτημενο και ζητησεις βιβλιο εγγυησης... δε θα υπαρχει προβλημα λογο ευρωπαικης νομοθεσιας

MIKE_16V
27/10/2005, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
1,5 χρονο που το εχω δε χρειαστηκε η εγγυηση αρα δε μπορω να σου πω με σιγουρια :D :D :D

νομιζω (βασικα ειμαι 99% σιγουρος) οτι αν τπ παρεις και απο την αρχη το πας σε εξουσιοδοτημενο και ζητησεις βιβλιο εγγυησης... δε θα υπαρχει προβλημα λογο ευρωπαικης νομοθεσιας

thanks idi.
μπορεις να μου πεις που κανεις service?

o ?Jogagla? αν θυμαμε καλα το nick:blush: μου ειπε στο δελεαρ οτι αλλαξε ουρα στην εγγυηση, σε πιο συνεργειο δεν μου ειπε?
:wave2:

idi
27/10/2005, 14:34
δε κανω σερβις σε εξουσιοδοτημενο

ο μηχανικος μου ειναι ο

ΜΑΚΗΣ ΛΙΤΣΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
ΔΟΙΡΑΝΗΣ 38, ΚΑΛΛΙΘΕΑ
ΤΗΛ: 210 9567606

τα ξερει καλα τα Kawasakiα ...

adam_tsouk
27/10/2005, 17:32
Πόση είναι η διαφορά ανάμεσα στο παραεισαγωγής και στο ελληνικό;


Όταν το πήρα εγώ ήταν περίπου 500 ευρώ και νομίζω δεν αξίζει για τέτοιο ποσό να μπεις στη διαδικασία.Σε περίπτωση που χρειαστείς κάτι αν δεν σε καλύψουν μπορεί να ξεπεράσεις κατά πολύ το ποσό.

:wave2:

webman
30/10/2005, 01:53
Δεν έχω πάθει ακόμη τίποτα κι εγώ ώστε να χρειαστώ την εγγύηση και δεν ξέρω να σου πώ.

Για Service: Επαμινώνδα 60 - Καλλιθέα τηλ. 210-9419581. ;)

gojakla
31/10/2005, 12:02
Λοιπόν... το θεμα επειδη το εψαξα πολυ και με αντιπροσωπειες και με συνεργεια εχει ως εξης:
Α) Με το παραεισαγωγης εγω προσωπικα κερδισα γυρω στα 700 εουρος, οπότε αξιζει την διαφορα.
Β) Εγγυηση ισχυει ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ αρκει να πηγαινει το μηχανακι σε μηχανικο που μπορει να σφραγισει το βιβλιαρακι σαν εξουσιοδοτημενος μηχανικος απο την μαμα KAWASAKI.
Γ) Εγω χρειαστηκε να αντικαταστησω την ουρα ολακερη, ευχαριστω τον ευγενεστατο κυριο που πεταξε την μικρη μου στο πεζοδρομιο και την εκανε Λουης, και δεν αντιμετωπησα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα. Παραγγελια και παραδοση εγινε χωρις προβλημα.
Γενικοτερα, απο το ετος 2000 και μετα καια δια νομου Ε.Ε. και Ελλαδος κατ' επεκτασην, το εμποριο μηχανων ανοιξε και μπορει ο καθε εμπορος να φερνει μηχανακια απο εξωτερικο δικης του εισαγωγης ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΤΡΑΓΟΥΔΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΙΣΗΜΕΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΕΣ! Αρκει να τηρουνται ολα τα γραφειοκρατικα σωστα και τα service να σφραγιζονται κανονικα...
Αυτα απο την προσωπικη μου ενασχοληση με το θεμα. Σας ευχαριστω.

Lazio
31/10/2005, 12:48
Ενταξει εσυ αλλαξες την ουρα και πληρωσες γιατι καποιος αλλος σου εκανε τη ζημια, αν ομως χτυπα ξυλο παρουσιαζοταν πχ μια βλαβη-ζημια χωρις εσυ να εχεις επεμβει σε κατι τοτε θα σου καλυπτε η αντιπροσωπεια το κοστος για να σου επισκευασει το προβλημα? :confused: :confused:

Λεω εγω τωρα...... :wave2: :wave2:

gojakla
31/10/2005, 12:56
Νομιζω οτι αυτο απαντηθηκε...
Υποχρεουνται και νομικα να καλυψουν το οτιδηποτε απο τη στιγμη που το μηχανακι εχει ολα του τα χαρτια και φτιαχνεται-συντηρειται σε εξουσιοδοτημενα συνεργεια/μηχανικους.

MIKE_16V
31/10/2005, 13:32
Μαλιστα,

gojacla, δηλαδη εσυ πληρωσες, οποτε οντως δεν εχει να κανει με εγγηυση.

Δεν μου λες το βιβλιαρακι που λες το πηρες απο το μαγαζι που το αγορασες το μοτο, ή στο εδωσε ο εξουσιοδοτημενος μαστορας?

Thanks boys! :wave2:

gojakla
31/10/2005, 15:08
Να ξεκαθαρισω οτι το θεμα της ουρας δεν ειναι θεμα εγγυησης. Το ανεφερα σαν παραδειγμα για να επιβεβαιωθει οτι δεν υπηρχε προβλημα στην οποιαδηποτε συναλλαγη με την αντιπροσωπεια οσον αφορα το ανταλλακτικο, το χρωμα του, τον χρονο παραδοσης και λοιπα...
Γιατι εγω οταν το εψαχνα το ζητημα ειχα ακουσει και την αποψη οτι η αντιπροσωπεια αν επαιρνε κωδικο πλαισιου απο παραεισαγωγης μηχανακι θα μου εβγαζε το λαδι για οποιοδηποτε ανταλλακτικο, οτι θα εμπαινα σε ουρα αναμονης και τετοιες αηδιες. Ε, αυτα δεν υφιστανται!
Όσον αφορα το βιβλιαρακι, αυτο ηρθε απο τον εμπορο μαζι με το μηχανακι. Ο μηχανικος απλα το συμπληρωνει και το υπογραφει. Επισημα. Αυτα.
Ελπιζω να βοηθησα...

adam_tsouk
31/10/2005, 16:45
Κορόιδα είναι να μην σου πουλήσουν;

Έχασαν από τη μηχανή να χάσουν και από τα ανταλλακτικά;


Εγώ πάντως αυτό που σκέφτομαι είναι πως αν ποτέ ήθελα πχ το Ζ μεταχειρισμένο δεν υπάρχει περίπτωση να πλήρωνα το παραεισαγωγής όσο το ελληνικό! Και αυτό μόνο και μόνο γιατί ξέρω πως εσύ έχεις γλιτώσει κάποια χρήματα (πράγμα που στην πραγματικότητα δεν παίζει να τα γλιτώσεις.)

Όσο για την εγγύηση..... ε, το λαδάκι θα στο βγάλουν πιστεύω αν χρειαστείς κάτι... στο τέλος με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο θα αποζημιωθείς....

billgeo
01/11/2005, 09:46
WRAIA OLA AYTA PE PAIDES, ALLA PAEI KAPOIOS NA PAREI MHXANAKI METAXEIRA, PWS KATALABENEI AN EINAI PROEISAGOGHS 'H ELLHNHKO?
TO GRAFEI KAPOU? PSAXNEIS NUMBERS?
:confused: :confused:

MIKE_16V
01/11/2005, 10:02
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια:beer:

Θα δειξει τελικα αν θα ειναι καινουργιο παραεισαγωγης απο την τιμη που θα μου το δωσουν. Αν καταφερω και το παρω στην τιμη που το πηρε ο gojakla θα ειναι ολα καλα!

Ευχαριστω και παλι:wave2:

adam_tsouk
01/11/2005, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από billgeo
WRAIA OLA AYTA PE PAIDES, ALLA PAEI KAPOIOS NA PAREI MHXANAKI METAXEIRA, PWS KATALABENEI AN EINAI PROEISAGOGHS 'H ELLHNHKO?
TO GRAFEI KAPOU? PSAXNEIS NUMBERS?
:confused: :confused:


Μπορείς πολύ εύκολα να πάρεις Τεομότο και να μάθεις...


Αλλά δεν πιστεύω ότι είναι λόγος να μην πάρεις παραεισαγωγής...

MIKE_16V
01/11/2005, 20:26
Gojakla μου ειχες πει οτι παιζει θεμα ιπποδυναμης απο χωρα σε χωρα.
Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις αν θυμασε απο ποιες χωρες ειναι "κλειστα"?

Το Mad bikes στην Ανω Κυψελη το ξερεις? Εκει το δινουν 7.300 καινουργιο. Ειχεις περασει και απο εκει οταν εψαχνες?

Η βοηθεια σου ειναι πολυτιμη:a024: :lol:

Καλα τοσο καλο ειναι αυτο το Kawasaki, το μισο μοτο το εχει αλλα κανενας δεν εχει παθει κατι στην εγγυηση:smokin:

:wave2:

adam_tsouk
01/11/2005, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Gojakla
Καλα τοσο καλο ειναι αυτο το Kawasaki, το μισο μοτο το εχει αλλα κανενας δεν εχει παθει κατι στην εγγυηση:smokin:

:wave2:



Μία (μπορεί δύο) περιπτώσεις έχουν ακουστεί στο φόρουμ για προβλήματα.


Ναι είναι τόσο καλό, και δεν το λέω ειρωνικά, γενικά ακούγονται πολύ καλά λόγια.