PDA

View Full Version : Προβλημα με κλειδια σε yamaha xj6



veinrich
03/04/2015, 18:41
Εχασα το ενα κλειδι της μηχανης, αλλα το πιθανοτερο ειναι οτι μου το εχουν κλεψει. Γινεται με καποιο τροπο με το κοκκινο κλειδι του immobilizer να κανω reset ολα τα κλειδια ωστε το παλιο να βγει αχρηστο? Γιατι η μονη λυση που μου προτειναν ειναι αλλαγη κλειδαριας μαζι με ηλεκτρονικη κοντα στα 850 ευρο. Ή μηπως γνωριζει κανεις αλλη οικονομικοτερη λυση?

SHOOTER045
03/04/2015, 18:55
Δεν νομίζω ότι με αλλαγή κλειδαριας αλλάζει και ο εγκέφαλος.
Ίσως θα μπορούσες να βάλεις κάπου ένα κρυφό διακόπτη που να κόβει τα ρεύματα

McGyver
03/04/2015, 19:16
Εχασα το ενα κλειδι της μηχανης, αλλα το πιθανοτερο ειναι οτι μου το εχουν κλεψει. Γινεται με καποιο τροπο με το κοκκινο κλειδι του immobilizer να κανω reset ολα τα κλειδια ωστε το παλιο να βγει αχρηστο? Γιατι η μονη λυση που μου προτειναν ειναι αλλαγη κλειδαριας μαζι με ηλεκτρονικη κοντα στα 850 ευρο. Ή μηπως γνωριζει κανεις αλλη οικονομικοτερη λυση?

Ναι, γίνεται να ακυρώσεις το χαμένο κλειδί επαναπρογραμματίζοντας αυτό που σου έχει μείνει με το κόκκινο.
Θα ανεβάσω αργότερα το σχετικό κεφάλαιο από το service manual του XJ6 του 2009.

veinrich
03/04/2015, 20:11
Ναι, γίνεται να ακυρώσεις το χαμένο κλειδί επαναπρογραμματίζοντας αυτό που σου έχει μείνει με το κόκκινο.
Θα ανεβάσω αργότερα το σχετικό κεφάλαιο από το service manual του XJ6 του 2009.


Σε ευχαριστω πολυ. Οταν μπορεσεις ανεβασε απο το manual οτι χρειαζεται η στειλτα μου σε pm.

McGyver
03/04/2015, 20:14
Δες τα συνημμένα.

Use it at your own risk...
Αν δεν είσαι 100% σίγουρος για το τι πρέπει να κάνεις ή αν η διαδικασία είναι και για το δικό σου μηχανάκι πήγαινε σε ένα συνεργείο.

karellen
04/04/2015, 08:39
Όντως γίνεται.Φίλος το έκανε προσφάτως σε ένα Crossrunner.
Όμως το παλιό κλειδί εξακολουθεί να ξεκλειδώνει το τιμόνι.

McGyver
04/04/2015, 10:01
Όντως γίνεται.Φίλος το έκανε προσφάτως σε ένα Crossrunner.
Όμως το παλιό κλειδί εξακολουθεί να ξεκλειδώνει το τιμόνι.

Για τα Honda είναι άλλη η διαδικασία και χρειάζεται "ειδικό" καλώδιο.
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=136495

tsopanoskylo
30/04/2015, 22:20
veinrich το έπαθα και γω, και προγραμμάτισα καινούριο, αχρηστεύοντας το immobilizer για το παλιό (αυτό μου είπαν απο yamaha). Αν αμφιβάλλεις, βάλε 1 καλό συναγερμό με 200€ (και ένα λουκέτο αμα είναι έξω...) και κράτα τα υπόλοιπα που σου ζητάνε για κλειδαριά για βενζίνες της 2ετίας. :D