PDA

View Full Version : Μπορώ να οδηγήσω όσο περιμένω να έρθει το δίπλωμα?



007mastras
04/04/2015, 10:30
Καλημέρα παίδες!

Η ερώτηση μου είναι η εξής:Ας πούμε οτι έχω περάσει τα σήματα+οδήγηση αλλά το δίπλομα κάνει κανα δυο-3 χρονια να έρθει απ'οπου είναι για να έρθει τελος πάντον.
Μπορώ εγώ να οδηγάω νόμιμα έτσι με κάποιο χαρτί απο κάποια δημόσια ιπηρεσία,αστυνομία πχ? η τουλάχιστον μπορώ να πάω εγώ ο ίδιος στο υπουργείο να το πάρω κατευθείαν?Τι είναι αυτό που κάνει την τόσο μεγάλη καθυστέρηση?
Οδηγούσα πολλά χρόνια στην επαρχεία χωρίς δίπλομα και ποτέ δεν μεσταμάτησαν, οδηγούσα 2 χρόνια στην Θεσαλοννίκη επήσης χωρίς δίπλομα (ασφάλεια κτλ είχα όμος.τώρα πώς και γιατί μου την έβγαλαν δέν ξέρω) και πάλι δέν με γράψαν.
Τώρα όμος μεγάλωσα δουλέυω και δέν πέρνω ρίσκα τέτοια.έχω και το εργαλείο που περιμένει να το κάνω βόλτα και βιάζομαι...

Ζεύκας
04/04/2015, 10:39
Ας πούμε οτι έχω περάσει τα σήματα+οδήγηση αλλά το δίπλομα κάνει κανα δυο-3 χρονια να έρθει απ'οπου είναι για να έρθει τελος πάντον.

από που είναι να έρθει και κάνει 2-3 χρόνια;

Pan (dvs)
04/04/2015, 10:39
Πολλα τα ας πουμε και τα υποθετικα σεναρια.Για να παρεις σοβαρη απαντηση γινε συγκεκριμενος.

Χοντρικα αν δεν εχεις διπλωμα,δεν ισχυει η ασφαλεια.
Εαν εχεις περασει και το περιμενεις,πηγαινε στο μηχανολογικο και παρε χαρτι που να λεει οτι ειναι σε εκκρεμοτητα.

Billymuse
04/04/2015, 10:49
Εφόσον έχεις περάσει τα σήματα και την πορεία (αυτόματα έχεις δίπλωμα) απτη στιγμή που έχεις περάσει και την πορεία!
Τουλάχιστον έτσι μου είχε πει και ο εξεταστής τότε και ο δάσκαλος οδήγησης τώρα αμα δεν ισχύει αυτό δε θα μου έκανε
εντύπωση. Παραυτα πολλά τα αν και γιατι λές 2-3 χρόνια?

Cpt. Haddock
04/04/2015, 11:08
[...]
Οδηγούσα πολλά χρόνια στην επαρχεία χωρίς δίπλομα και ποτέ δεν μεσταμάτησαν, οδηγούσα 2 χρόνια στην Θεσαλοννίκη επήσης χωρίς δίπλομα (ασφάλεια κτλ είχα όμος.τώρα πώς και γιατί μου την έβγαλαν δέν ξέρω) και πάλι δέν με γράψαν.[...]

να σε χαιρομαστε φιλαρακο, μπραβο...

007mastras
04/04/2015, 11:10
2-3 χρόνια είναι τρόπος του λέγιν..:):)2 μήνες κάνει απότι έχω διαβάσει και μου είπαν και απο τη σχολή.

Συγεκριμένα.
Μένω λάρισα μέσα στήν εβδομάδα δίνω οδήγηση,σήματα έχω περάσει,άν περάσω οδήγηση πότε θα έχω το δίπλωμα στα χέρια μου? Απότι μου λένε απο τη σχολή σίγουρα 2 μήνες+
Αν πάω στο μηχανολογικό θα πάρω χαρτί με το ποίο μπορώ να κυκλοφορώ νόμιμα??Ακόμα και σε τροχαίο χτυπα ξύλο??

Cpt. Haddock
04/04/2015, 11:13
Δινουν και οι σχολες βεβαιωσεις παντως (την ιδια μέρα)

007mastras
04/04/2015, 11:18
Ναι αλλά εκτός οτι η δικιά μου σχολή δέν δίνει, διάβασα (σε φορουμς) οτι δέν ισχύει, είναι και καλά για να μήν σε γράψουν σε κανα μπλόκο.αλλά όχι σε περίπτωση εμπλοκής σε ατύχημα.

Billymuse
04/04/2015, 11:21
Σου είπα και πιο πάνω ισχύει απτη στιγμή που υπογράφουν οι εξεταστές οτι έχεις περάσει την πορεία αν δε πάρεις την βεβαίωση
μέχρι να σου ρθει το δίπλωμα σπίτι καλύτερα να αποφύγεις τις πολλές βόλτες εως ότου σου ρθει. Γύρω στο μήνα έκανε να μου ρθει
εμένα(χωρίς να λαδώσω)

007mastras
04/04/2015, 11:26
Τώρα βασικά δέν οδηγάω καθόλου,με τα πόδια κινούμε η με ποδηλατο όπος είπα μεγάλωσα τώρα και δουλευω και δέν θέλω στα καλα καθούμενα να μπλέξω.
Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας,θα μιλίσω με τη σχολή ξανά,θα πάρω και κανα τήλ στο υπουργείο απο δευτέρα.

Billymuse
04/04/2015, 11:28
:beer: έτσι πράξε δεν αξίζει να ρισκάρεις και σε μια στραβή να τρέχεις σε δικαστήρια, κάνε υπομονή και αρκετό ποδήλατο
να κάνεις τετρακέφαλο και γάμπα τούμπανο :lol:

007mastras
04/04/2015, 11:39
Buaahahaha :)
Αντε και σε κάνα 2μηνο που θα είμαι κομπλέ μπορεί να συμετέχω και σε καμια απο της εκδρομές εδω που διοργανονετε αν δέχεστε νέους οδηγούς

Billymuse
04/04/2015, 11:43
Buaahahaha :)
Αντε και σε κάνα 2μηνο που θα είμαι κομπλέ μπορεί να συμετέχω και σε καμια απο της εκδρομές εδω που διοργανονετε αν δέχεστε νέους οδηγούς

Δεχόμαστε όλους εκτός απο τους Μορμόνους

Takata Dome
04/04/2015, 11:47
Το δικό μου έκανε 4 μήνες πάντως.Υπομονή...

007mastras
04/04/2015, 11:56
4 μήνες????
Θα κατέβω αθήνα στο υπουργείο να κάνω απεργεία πείνας εκει απέξω!!!

vaska
04/04/2015, 13:18
Δεχόμαστε όλους εκτός απο τους Μορμόνους

Έχει κάτι με τους Μορμόνους φίλος??
:mad:

Ζεύκας
04/04/2015, 13:30
Έχει κάτι με τους Μορμόνους φίλος??
:mad:

Άστο Μπιλ. πονάει...

Μορμόνος του φαγε τη γκόμενα

George_Sp
04/04/2015, 13:54
Αν και μου βρωμάει μπινιά, παρόλαυτά όταν πέρασα σήματα και πορεία...μέχρι να πάρω το δίπλωμα για 10 ημέρες είχα μαζί μου το προσωρινό χαρτί, με υπογραφή της σχολής και του υπουργείου συγκοινωνιών που έδωσα τις εξετάσεις.

theofilos888
04/04/2015, 14:01
Δεχόμαστε όλους εκτός απο τους Μορμόνους

Εδω δεχομαστε κλαρινογαμπρους μιλφοκτονους, στους μορμονους θα κολλησουμε; Δίπλωμα να εχουν μονο!!!! Και κρανος!!!! :p

paramedic
04/04/2015, 14:40
2 μήνες δεν είναι πολύ ρε σεις? Εκτός αν περιμένετε να σας το φέρει στο χέρι η σχολή οπότε πάω πάσο. Αν και έχουν περάσει καμμία 10αριά χρόνια θυμάμαι είχα πάει μόνος στο υπουργείο σε 2 εβδομάδες και το πήρα ενω αν περίμενα την σχολή θα έπερνε πάνω απο μήνα.

007mastras
04/04/2015, 15:12
Αν και έχουν περάσει καμμία 10αριά χρόνια θυμάμαι είχα πάει μόνος στο υπουργείο σε 2 εβδομάδες και το πήρα ενω αν περίμενα την σχολή θα έπερνε πάνω απο μήνα.

ελπίζω να μπορέσω και εγώ να το κάνω ετσι.

Takata Dome
04/04/2015, 15:13
2 μήνες η αναμονή ήταν πριν 2 χρόνια.Πλέον,εδώ στην "επαρχία",έχουμε φτάσει τους 4 και συνεχίζουμε.Στο μηχανολογικό να φανταστείτε,έχουν τόσες πολλές αιτήσεις επίσπευσης της διαδικασίας λόγω αναχώρησης στο εξωτερικό (προηγούνται όσοι κάνουν τέτοια αίτηση),που πλέον δε σε αφήνουν να καταθέσεις άλλη.Βάλτε με το μυαλό σας πού έχει φτάσει η λίστα αναμονής.Η μόνη λύση είναι να πας απευθείας στο υπουργείο και να κάνεις χαμό,αν και δεν ξέρω αν θα βγεί κάτι από αυτό.

paramedic
04/04/2015, 16:49
Άρα κάποια διαδικασία θα υπάρχει ώστε να μπορείς να οδηγείς και να βγάλεις και ασφάλεια κλπ μιας και είναι αδιανόητο για λόγους γραφειοκρατικούς να περιμένεις 4 μήνες για να οδηγήσεις ενώ έχει περάσει στις εξετάσ........μα τι πίπες λέω θέε μου λες και ζω αλλού!!!!!!!

nick_VFR
04/04/2015, 17:27
Άρα κάποια διαδικασία θα υπάρχει ώστε να μπορείς να οδηγείς και να βγάλεις και ασφάλεια κλπ μιας και είναι αδιανόητο για λόγους γραφειοκρατικούς να περιμένεις 4 μήνες για να οδηγήσεις ενώ έχει περάσει στις εξετάσ........μα τι πίπες λέω θέε μου λες και ζω αλλού!!!!!!!

Όταν έδωσα (το 2013) δεν μου είπαν για κάποια τέτοια διαδικασία, αν και ρώτησα. Πάντως, το δίπλωμα πάνω αναφέρει ημερομηνία έναρξης ισχύος την ημερομηνία που πέρασα την πρακτική εξέταση, όχι ημερομηνία που "τυπώθηκε". Και δεν μπορώ να φανταστώ ότι στην περίπτωση της οποιαδήποτε στραβής (είτε μπλόκο είτε ατύχημα) εξισώνεται πρακτικά αυτός που πέρασε τις εξετάσεις και απλά δεν έχει το δίπλωμα στα χέρια του (με ευθύνη του κράτους) με αυτόν που δεν έχει καθόλου (=ούτε μαθήματα παρακολούθησε, ούτε εξετάσεις πέρασε).

(σχετικό-άσχετο: αν έχεις ξεχάσει το δίπλωμα σπίτι, τι γίνεται; )


Πάντως, εμένα μου έτυχε να βρω το μηχανάκι που ήθελα στην κατάσταση που ήθελα όταν είχα μόλις περάσει τις εξετάσεις και δεν είχα ακόμη το δίπλωμα στα χέρια μου. Αυτό δεν με σταμάτησε από το να το πάρω, απλά προσπαθούσα να αποφεύγω τις πολλές βόλτες μέχρι να πάρω την καρτούλα στα χέρια μου.

(χωρίς μεγάλη επιτυχία, είναι η αλήθεια...) :rolleyes::rolleyes:


Ευτυχώς δεν μου έτυχε τίποτα μέχρι τελικά να πάρω το δίπλωμα (1 μήνα έκανε περίπου).
Και προφανώς δεν συνιστώ σε κανέναν να κάνει ο,τι έκανα... όποιος ακολουθήσει το παράδειγμα μου, το κάνει με δική του ευθύνη!

SHOOTER045
05/04/2015, 07:48
Αν έχεις ξεχάσει το δίπλωμα σπίτι, και σε σταματήσουν για έλεγχο η σου κόβουν πρόστιμο των 20 ευρό ( άρθρο 100 δεν έφερε άδεια ικανότητας οδήγησης)
Η σου κρατάνε τα στοιχεία βάση ταυτότητάς η άλλου εγγράφου με την φωτογραφία επάνω, με την υποχρέωση να στείλεις με φαξ φωτοτυπία του διπλώματος σου απο το τμήμα τής περιοχής σου - δηλαδή μένεις Αθήνα, π.χ Κολωνό και σε σταμάτησαν στην Πάτρα,απ το τμήμα της περιοχής σου στέλνεις το φαξ και τέλος.
Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση 1 δηλαδή παρόλο που θα κοπεί το άρθρο 100 πρέπει να βεβαιώσεις ότι κατέχεις δίπλωμα.
Και η έσχατη των περιπτώσεων να σου κόψουν πρόστιμο για στέρηση- πρόστιμο + πταίσμα - και εσύ πρέπει μετά να βεβαιώσεις εκεί που σε έγραψαν ότι έχεις δίπλωμα και να ακυρωθεί η κλήση

notakos600
05/04/2015, 17:40
Αν έχεις ξεχάσει το δίπλωμα σπίτι, και σε σταματήσουν για έλεγχο η σου κόβουν πρόστιμο των 20 ευρό ( άρθρο 100 δεν έφερε άδεια ικανότητας οδήγησης)
Η σου κρατάνε τα στοιχεία βάση ταυτότητάς η άλλου εγγράφου με την φωτογραφία επάνω, με την υποχρέωση να στείλεις με φαξ φωτοτυπία του διπλώματος σου απο το τμήμα τής περιοχής σου - δηλαδή μένεις Αθήνα, π.χ Κολωνό και σε σταμάτησαν στην Πάτρα,απ το τμήμα της περιοχής σου στέλνεις το φαξ και τέλος.
Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση 1 δηλαδή παρόλο που θα κοπεί το άρθρο 100 πρέπει να βεβαιώσεις ότι κατέχεις δίπλωμα.
Και η έσχατη των περιπτώσεων να σου κόψουν πρόστιμο για στέρηση- πρόστιμο + πταίσμα - και εσύ πρέπει μετά να βεβαιώσεις εκεί που σε έγραψαν ότι έχεις δίπλωμα και να ακυρωθεί η κλήση

Κι αν εμπλακείς σε ατύχημα (έχοντας πάρει δίπλωμα αλλά στο διάστημα μέχρι να πάρεις στα χέρια σου τη καρτέλα);

Pan (dvs)
05/04/2015, 18:10
Κι αν εμπλακείς σε ατύχημα (έχοντας πάρει δίπλωμα αλλά στο διάστημα μέχρι να πάρεις στα χέρια σου τη καρτέλα);

Η λογικη λεει,μεχρι και αυτοφωρο.

SHOOTER045
05/04/2015, 20:17
Κι αν εμπλακείς σε ατύχημα (έχοντας πάρει δίπλωμα αλλά στο διάστημα μέχρι να πάρεις στα χέρια σου τη καρτέλα);

Σε περίπτωση ατυχήματος όπως λες σημειώνεται στο Δ. Ο. Τ. Α ( Δελτιο οδικού τροχαίου ατυχήματος) ανταλλαγή- καταγραφή στοιχείων, άρα αν δεν υπάρχει δίπλωμα και μόνο βεβαίωση ότι έχει περάσει τις εξετάσεις και απ ότι νομίζω σε αυτές τις βεβαιώσεις δεν υπάρχει ο αριθμός διπλώματος.
Υπάρχει θέμα το αυτόφωρο ειναι σχεδόν βέβαιο μέχρι να γίνει εξακρίβωση κλπ το όχημα που οδηγούσε πώς ασφαλιστηκε ,αν το ασφαλισαν σε αυτόν ή ήταν αλλουνού κλπ.
Γνώμη μου λίγη υπομονή μέχρι να το πάρεις στα χέρια σου και μετά κάνεις ότι θες

007mastras
06/04/2015, 20:38
Σήμερα πέρασα οδήγηση για το αμάξι,τώρα έμπλεξα με αργείες πάσχα οπότε για μότο θα αργίσουμε ακόμα..

Takata Dome
07/04/2015, 13:40
Σήμερα πέρασα οδήγηση για το αμάξι,τώρα έμπλεξα με αργείες πάσχα οπότε για μότο θα αργίσουμε ακόμα..

Ώπα,το δίπλωμα που θα παρείς είναι ένα,και για αυτοκίνητο,και για μηχανή.Από τη στιγμή που δεν έχεις περάσει την εξέταση για την μηχανή,δεν έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες έκδοσης.Άρα,δεν θα θεωρήσει κανείς ότι δεν το έχεις στα χέρια σου,θα πιαστεί σαν να μην έχεις καν δίπλωμα. Υπομονή τουλάχιστον μέχρι να περάσεις και την εξέταση της μηχανής.

007mastras
07/04/2015, 13:42
Ενοείτε αυτό,το γνωρίζω.Ετσι το ανέφερα κουβέντα να γίνετε/:)

Bowleno
07/04/2015, 15:07
Ενοείτε αυτό,το γνωρίζω.Ετσι το ανέφερα κουβέντα να γίνετε/:)

Και τους έκανες όλους να.....βγάζουν μαλλιά στο πλΕκτρολόγιο για κάτι που ακόμα ΔΕΝ δικαιούσαι; :bawl:

007mastras
07/04/2015, 15:12
...:)

007mastras
22/04/2015, 09:30
Καλησπέρα παιδες..
Εχθές πέρασα και της εξετάσεις οδήγησης μοτοσυκλέτας.
Τώρα περιμένω την έκδοση του διπλώματος..

sniper
22/04/2015, 09:45
Καλησπέρα παιδες..
Εχθές πέρασα και της εξετάσεις οδήγησης μοτοσυκλέτας.
Τώρα περιμένω την έκδοση του διπλώματος..

Συγχαρητήρια, τώρα κάνε υπομονή να το πάρεις (αφου δεν παίρνεις ρίσκα) και καλές βόλτες.

Κράνος, μπουφανάκι κλπ έχουμε υποθέτω, ή κι αυτά είναι ανύπαρκτα όπως το δίπλωμα όταν οδηγουσες χωρίς αυτό παλιότερα;

007mastras
22/04/2015, 10:47
Συγχαρητήρια, τώρα κάνε υπομονή να το πάρεις (αφου δεν παίρνεις ρίσκα) και καλές βόλτες.

Κράνος, μπουφανάκι κλπ έχουμε υποθέτω, ή κι αυτά είναι ανύπαρκτα όπως το δίπλωμα όταν οδηγουσες χωρίς αυτό παλιότερα;

Κράνος ναί αλλά είναι παλιό οπότε πάω για καινούριο..Μπουφάν όχι αλλά είναι στο πρόγραμμα.
Βασικά με τρώει μέσα μου και κάτι μου λέει οτι θα πάρω ρίσκα..Την έχω στο χωριο και σκέυτομαι απο εβδομάδα να κατέβω να την πάρω..
Στο μηχανολογικό που πήρα μου είπαν οτι δέν δίνουν κανένα χαρτί..
Οι δάσκαλοι της σχολής μου είπαν άν θές δέν μπορείς να περιμένεις βγάζε την για καμια βόλτα αλλά πολύ προσεκτικά μην μπλέξω με ατύχημα.

sniper
22/04/2015, 10:52
Κράνος ναί αλλά είναι παλιό οπότε πάω για καινούριο..Μπουφάν όχι αλλά είναι στο πρόγραμμα.
Βασικά με τρώει μέσα μου και κάτι μου λέει οτι θα πάρω ρίσκα..Την έχω στο χωριο και σκέυτομαι απο εβδομάδα να κατέβω να την πάρω..
Στο μηχανολογικό που πήρα μου είπαν οτι δέν δίνουν κανένα χαρτί..
Οι δάσκαλοι της σχολής μου είπαν άν θές δέν μπορείς να περιμένεις βγάζε την για καμια βόλτα αλλά πολύ προσεκτικά μην μπλέξω με ατύχημα.

Mην παίρνεις τέτοια ρίσκα.

pipe_smoker
22/04/2015, 10:56
Βασικά με τρώει μέσα μου και κάτι μου λέει οτι θα πάρω ρίσκα..

Ξύσ'το να περάσει, γιατί σου το λέω κι εγώ ότι άμα κάνεις αυτά που λες θα πάρεις μεγάλα ρίσκα.



Οι δάσκαλοι της σχολής μου είπαν άν θές δέν μπορείς να περιμένεις βγάζε την για καμια βόλτα αλλά πολύ προσεκτικά μην μπλέξω με ατύχημα.

Ενώ μόλις το πάρεις όρμα απρόσεκτα και μπλέξε.

Τους είπες να πά να γ@μηθούν και να αλλάξουν επάγγελμα?

italianos
22/04/2015, 21:39
η διαδικασια εχει ως εξης...οταν δωσεις οδηγηση και περασεις, τα χαρτια τα παραδιδουν οι εξεταστες στο γραφειο μεταφορων της περιοχης ,που εδωσες εξετασεις.Ο υπαλληλος του γραφειου ,οταν αδειαζει(ξερεις πως λειτουργει το δημοσιο), τα περναει στο συστημα ,και στη συνεχεια οταν μαζευτει ενας Α αριθμος φεκελων ,με ατομα τα οποια εχουν τελειωσει, τα στελνει στη Διευθυνση Διαβατηριων στο Τμημα ασφαλειας για τυπωμα και αυτοι μετη σειρα τους στο στελνουν.
Τωρα μεχρι να περαστει στο συστημα απλα ΔΕΝ ΕΧΕΙς ΔΙΠΛΩΜΑ.
Απο την ωρα που θα περαστει στο συστημα εισαι καλυμενος και θα εχει την ημερομηνια της εξετασης(ο αριθμος διπλωματος βγαινει την ωρα που το περναει στο συστημα.
Ο λογος που αργουνε ειναι επειδη το μεταφορων για να στειλει τους φακελους στα διαβατηρια πρεπει να μαζευτουν καμποσα και μετα η ασφαλεια μεχρι να τα τυπωσει καθηστερει.
Τωρα το προβλημα ειναι οτι δεν μπορεις να γνωριζεις ποτε ο υπαλληλος του μεταφορων θα φιλοτιμιθει να περασει το δικο σου διπλωμα.

υπομονη λοιπον!

italianos
22/04/2015, 21:44
Οι δάσκαλοι της σχολής μου είπαν άν θές δέν μπορείς να περιμένεις βγάζε την για καμια βόλτα αλλά πολύ προσεκτικά μην μπλέξω με ατύχημα.

θα εχουν και την ευθυνη αν σου συμβει κατι; .....α ρπμ ποτε δεν θα βαλουμε μυαλο!!!!

007mastras
25/04/2015, 12:37
Οκ οπότε περιμένω..
Εντομεταξύ μπορεί όλοι να κατακρίνουμε οτι κάποιοι (όπος και εγώ φυσικά παλιότερα) οδηγούν χωρίς δίπλωμα.
Εγω πιστέυω οτι καλύτερα να οδιγάνε στους δρόμους άτομα που ξέρουν να οδιγάνε χωρίς δίπλομα παρά άτομα με δίπλομα που δέν μπορούν καλά καλά να κάνουν ισοροπία στη μηχανή τους..
Εγώ τόσα χρόνια που οδηγούσα δέν το έκανα επιδή είμαι μάγκας,ούτε επιδί μου άρεσε το πρόβλημα ήταν οτι δέν είχα τα χρήματα για το δίπλωμα γιατί ''τότε'' ήθελες ένα χιλιάρικο στην καλύτερη για να το βγάλεις..οπότε όσοι ξέραν να οδηγάνε και δέν είχαν λεφτά για δίπλωμα οδηγούσαν έτσι ενώ κάπιοι που δέν ξεραν να οδηγάνε αλλά είχαν λευτά για δίπλωμα το βγάζαν..
Την μέρα που έδινα ήταν μιά κοπέλα η οποία μπορεί να ήταν τυπική στην πορεία και τυχερή στης δοκιμασίες αλλά είμαι σίγουρος ότι άυριο μεθάυριο θα γινει αιτία ατυχήματος.
Το θέμα είναι να ξέρεις να οδηγάς και να γνωρίζεις τα σήματα,το δίπλωμα είναι απλά ένα κομμάτι πλαστικό.που μπορεί δυστιχός να το πάρει ο κάθε ένας.

thunder ace
25/04/2015, 13:17
Στα δικα μου χρονια παντως αν ειχες διπλωμα εισουν περιεργος.Αν ειχες αριθμο εισουν φλωρος.Αν φοραγες κρανος φωναζαμε παπα.Και αν καποιος ελεγε προταση που αρχιζε :ασφαλεια βγαλ.......στο ασφαλεια ειχαμε γινει καπνος,κοιταζοντας πισω.

007mastras
25/04/2015, 13:27
Σωραίος!:beer:

notakos600
25/04/2015, 13:44
Στα δικα μου χρονια παντως αν ειχες διπλωμα εισουν περιεργος.Αν ειχες αριθμο εισουν φλωρος.Αν φοραγες κρανος φωναζαμε παπα.Και αν καποιος ελεγε προταση που αρχιζε :ασφαλεια βγαλ.......στο ασφαλεια ειχαμε γινει καπνος,κοιταζοντας πισω.

:lol: :beer:

WiSe
25/04/2015, 14:16
Οσο αφορα το διπλωμα ναι μεν δεν ισχυει η ασφαλεια στην καλυψη προς τριτους, αλλα αν εισαι αναιτιος σε ατυχημα πληρωνεσαι κανονικα! Αν εισαι υπαιτιος αποζημειωνει η ασφαλιστικη σου και μετα στα ζηταει με επανεισπραξη (αναλογα την εταιρεια).... Εαν ερθει η τροχαια δεν γινεται κανενα αυτοφορο ρε παιδια απλα σου κοβει ενα δικαστηριο πας το δινεις και ξεμπερδεψες..... Τουλαχιστον στο θεμα της τροχαιας αυτο ειμαι σε θεση να γνωριζω...

pipe_smoker
25/04/2015, 16:42
Εγω πιστέυω οτι καλύτερα να οδιγάνε στους δρόμους άτομα που ξέρουν να οδιγάνε χωρίς δίπλομα παρά άτομα με δίπλομα που δέν μπορούν καλά καλά να κάνουν ισοροπία στη μηχανή τους..


Αν εγω σου πω και σου ορκιστω (να φιλαω σταυρο) οτι εχω τα μυαλα μου στη θεση τους, κι ο,τι ειμαι πολυ ψυχραιμο ατομο και πρωτος στο σημαδι, και εχω ενα παρανομο κουμπουρι γιατι δεν εχω λεφτα και τα μεσα για βγαλω νομιμη αδεια, θα νιωθεις ασφαλης αν ξερεις οτι μενω απεναντι απ'το σπιτι σου?

Αν ειχα νομιμη αδεια (που οσο κι αν μπορεις να ξεγελασεις τις ιατρικες εξετασεις, και να βαλεις μεσον κλπ) θα ενιωθες το ιδιο, ή θα ειχες λιγο πιο ησυχο το κεφαλι σου?

Η υπαρξη διπλωματος ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!

Για χιλιους δυο λογους, μην τα ξαναλεμε.

Η βελτιωση της διαδικασιας ωστε να μη βγαζει διπλωμα η γκαβη Μαριω, η βελτιωση του καθενος μας κλπ για να γινομαστε καλυτεροι κι ασφαλεστεροι οδηγοι σαφως και πρεπει να μας απασχολουν.

Αλλα ολα αυτα, αφου υπαρχει το γ@μημενο το ροζ καρτελακι στην τσεπη.

Ολα τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.

007mastras
25/04/2015, 16:43
Οσο αφορα το διπλωμα ναι μεν δεν ισχυει η ασφαλεια στην καλυψη προς τριτους, αλλα αν εισαι αναιτιος σε ατυχημα πληρωνεσαι κανονικα! Αν εισαι υπαιτιος αποζημειωνει η ασφαλιστικη σου και μετα στα ζηταει με επανεισπραξη (αναλογα την εταιρεια).... Εαν ερθει η τροχαια δεν γινεται κανενα αυτοφορο ρε παιδια απλα σου κοβει ενα δικαστηριο πας το δινεις και ξεμπερδεψες..... Τουλαχιστον στο θεμα της τροχαιας αυτο ειμαι σε θεση να γνωριζω...

δέν το κατάλαβα καλά για explain..
Αφού δέν μπορείς να βγάλεις ασφάλεια χωρίς δίπλωμα..

pipe_smoker
25/04/2015, 16:44
Οσο αφορα το διπλωμα ναι μεν δεν ισχυει η ασφαλεια στην καλυψη προς τριτους, αλλα αν εισαι αναιτιος σε ατυχημα πληρωνεσαι κανονικα! Αν εισαι υπαιτιος αποζημειωνει η ασφαλιστικη σου και μετα στα ζηταει με επανεισπραξη (αναλογα την εταιρεια).... Εαν ερθει η τροχαια δεν γινεται κανενα αυτοφορο ρε παιδια απλα σου κοβει ενα δικαστηριο πας το δινεις και ξεμπερδεψες..... Τουλαχιστον στο θεμα της τροχαιας αυτο ειμαι σε θεση να γνωριζω...

Ισχυει το ιδιο και στα θανατηφορα?
Ή σε αυτα που μπορει να εχουν προκληθει σοβαρες σωματικες βλαβες?
Ή οταν ο αλλος δεν εχει διπλωμα γιατι ειναι ανηλικος?

Ρητορικες οι ερωτησεις...

pipe_smoker
25/04/2015, 16:47
δέν το κατάλαβα καλά για explain..
Αφού δέν μπορείς να βγάλεις ασφάλεια χωρίς δίπλωμα..

Αν θελετε να ανταλλαξετε γνωμες για το πώς μπορεις να ασφαλισεις οχημα του οποιου ο ιδιοκτητης δεν εχει διπλωμα ή παρομοιες αλλες επικινδυνες ταρζανιες, καντε το με πμ για να μην παρετε και κανεναν στο λαιμο σας.

Αν γραφτει κατι τετοιο δημοσια θα σβηστει.
Το λεω προκαταβολικα.

007mastras
25/04/2015, 16:52
Αν εγω σου πω και σου ορκιστω (να φιλαω σταυρο) οτι εχω τα μυαλα μου στη θεση τους, κι ο,τι ειμαι πολυ ψυχραιμο ατομο και πρωτος στο σημαδι, και εχω ενα παρανομο κουμπουρι γιατι δεν εχω λεφτα και τα μεσα για βγαλω νομιμη αδεια, θα νιωθεις ασφαλης αν ξερεις οτι μενω απεναντι απ'το σπιτι σου?

Αν ειχα νομιμη αδεια (που οσο κι αν μπορεις να ξεγελασεις τις ιατρικες εξετασεις, και να βαλεις μεσον κλπ) θα ενιωθες το ιδιο, ή θα ειχες λιγο πιο ησυχο το κεφαλι σου?.

Οπότε λέμε το ίδιο πράμα, μπορεί να είσαι τρεός με χαρτί οτι είσαι στα καλά σου..το χαρτί δέν σε κάνει λογικό όπος και το δίπλωμα δέν σε κάνει οδηγό..
Θα ανέβαινα συνοδηγός άνετα σε κάποιον χωρίς δίπλωμα φίλο που ξέρω οτι οδιγάει καλά παρά σε έναν γιό πλουσιου που μόλις πήγε 23 (πόσο είναι το όριο δέν ξέρω) έβγαλε δίπλωμα και μετά το ποδίλατο πήρε gsxr..

pipe_smoker
25/04/2015, 17:03
Οπότε λέμε το ίδιο πράμα, μπορεί να είσαι τρεός με χαρτί οτι είσαι στα καλά σου..το χαρτί δέν σε κάνει λογικό όπος και το δίπλωμα δέν σε κάνει οδηγό..
Θα ανέβαινα συνοδηγός άνετα σε κάποιον χωρίς δίπλωμα φίλο που ξέρω οτι οδιγάει καλά παρά σε έναν γιό πλουσιου που μόλις πήγε 23 (πόσο είναι το όριο δέν ξέρω) έβγαλε δίπλωμα και μετά το ποδίλατο πήρε gsxr..

Οχι.

Λεμε το ακριβώς αντιθετο.

Υπο την προϋποθεση οτι υπαρχει διπλωμα, δεκτα αυτα που λες και το αν τον ξερουμε τον αλλον ή οχι κλπ.

Μονο υπο την προϋποθεση αυτη ομως.-

007mastras
25/04/2015, 17:10
Οπος και να έχει το δίπλωμα είναι αναγαίο..
Παλιότερα ανέβαινα όπου νάναι τώρα έχω φίλους που αποφεύγω να ανεβαίνω γιατί ξερω οτι δέν..Εχω φίλο απο τη άλη χρόνια οδηγό με διπλωμα κτλ (αμάξι) οποιός οδηγάει καλά αλλά έχει τρακάρει 5-6 φορές οι 4 πολύ σοβαρές,μία που του κώστισε το αμάξι..ακόμα πληρώνει της δώσεις του αμαξιού και σε όλα έφταιγε αυτός...
Είναι και η π@@@να η τύχη να μή σε θέλειι με τίποτα!

gior-gos
25/04/2015, 19:20
Ενας φανταρος με ειδικοτητα οδηγου και κατοχος στρατιωτικου διπλωματος μπορει να οδηγησει στρατιωτικα οχηματα σε δημοσιους δρομους.

Ο ιδιος φανταρος οταν απολυθει, αν δεν εχει πολιτικό διπλωμα, δεν μπορει να οδηγησει πολιτικά οχηματα στους ιδιους δημοσιους δρομους που πριν απο λιγο καιρο (οταν ηταν ακομη φανταρος) οδηγουσε στρατιωτικα οχηματα..

:confused::shrugs::p

amyroukai
26/04/2015, 08:45
To διπλωμα ηταν στρατιωτικο, αφου.

gior-gos
26/04/2015, 13:16
Και ποιά η διαφορά του με το πολιτικό διπλωμα; Ο παραπανω φανταρος - πρωην φανταρος - ξερει ή δεν ξερει να οδηγει;

Δεν ψαχνω για απαντησεις - αλιμονο - :p

απλά με το παραπανω παραδειγμα φαινεται και με τη βούλα η γελοιοτητα, η αντιφατικοτητα και ο εισπρακτικος χαρακτηρας του κρατους απεναντι στο θεμα διπλωμα..

WiSe
29/04/2015, 15:41
δέν το κατάλαβα καλά για explain..
Αφού δέν μπορείς να βγάλεις ασφάλεια χωρίς δίπλωμα..

Σε καποιες εταρειες μπορεις! ;) Απλα τσιμπαει λιγο το ασφαλιστρο!


Αν θελετε να ανταλλαξετε γνωμες για το πώς μπορεις να ασφαλισεις οχημα του οποιου ο ιδιοκτητης δεν εχει διπλωμα ή παρομοιες αλλες επικινδυνες ταρζανιες, καντε το με πμ για να μην παρετε και κανεναν στο λαιμο σας.

Αν γραφτει κατι τετοιο δημοσια θα σβηστει.
Το λεω προκαταβολικα.

Δεν ειναι ταρζανια να εξηγησεις τι δικαιολογητικα θελει για να ασφαλισεις τη μηχανη σου.


Ισχυει το ιδιο και στα θανατηφορα?
Ή σε αυτα που μπορει να εχουν προκληθει σοβαρες σωματικες βλαβες?
Ή οταν ο αλλος δεν εχει διπλωμα γιατι ειναι ανηλικος?

Ρητορικες οι ερωτησεις...

Καταρχην εισαι αστυνομικος? Γιατι ναι μεν στα φορουμ μπορει να παρεξηγειται ο γραπτος λογος αλλα νομιζω οτι κανεις λιγο σαν να τα ξερεις ολα....

Πολυ ευχαριστως να σου απαντησω ομως:

Ας ξεκινησω απο το ευκολο.... ναι ισχυει και για τους ανηλικους! Ειχα τροχαιο στα 17 μου με μονο υλικες ζημιες με καθαρη υπαιτιοτητα αλλου και φυσικα αποζημειωθηκε το οχημα μου τη ζημια του.... Τα υπολοιπα δεν τα θυμαμαι γιατι πανε και 15 χρονια απο τοτε, απο οτι θυμαμαι ειχα ενα δικαστηριο που πηγα με τον ιδιοκτητη του οχηματος το οποιο για καποιο λογο αγνωστο παραγραφηκε....

Στα υπολοιπα θα σου απαντησω οτι αλλο οι υλικες ζημιες του οχηματος και αλλο οι σωματικες βλαβες ή τα θανατηφορα τα οποια πανε δικαστικως με τις αναλογες επιπτωσεις στα ευθηνοντα προσωπα.


Αν εγω σου πω και σου ορκιστω (να φιλαω σταυρο) οτι εχω τα μυαλα μου στη θεση τους, κι ο,τι ειμαι πολυ ψυχραιμο ατομο και πρωτος στο σημαδι, και εχω ενα παρανομο κουμπουρι γιατι δεν εχω λεφτα και τα μεσα για βγαλω νομιμη αδεια, θα νιωθεις ασφαλης αν ξερεις οτι μενω απεναντι απ'το σπιτι σου?

Αν ειχα νομιμη αδεια (που οσο κι αν μπορεις να ξεγελασεις τις ιατρικες εξετασεις, και να βαλεις μεσον κλπ) θα ενιωθες το ιδιο, ή θα ειχες λιγο πιο ησυχο το κεφαλι σου?

Η υπαρξη διπλωματος ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ!

Για χιλιους δυο λογους, μην τα ξαναλεμε.

Η βελτιωση της διαδικασιας ωστε να μη βγαζει διπλωμα η γκαβη Μαριω, η βελτιωση του καθενος μας κλπ για να γινομαστε καλυτεροι κι ασφαλεστεροι οδηγοι σαφως και πρεπει να μας απασχολουν.

Αλλα ολα αυτα, αφου υπαρχει το γ@μημενο το ροζ καρτελακι στην τσεπη.

Ολα τα υπολοιπα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.

Φανταζομαι οτι επιτρεπεται η διαφωνια λογο δημοκρατιας.... Εγω συμφωνω οτι ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να εχεις διπλωμα για τους "τυπικους" και νομιμους λογους αλλα ουδεποτε αυτο σε κανει οδηγο της προκοπης οπως ειπε και καποιος προλαλησαντας :)

pipe_smoker
29/04/2015, 17:10
Δεν ειναι ταρζανια να εξηγησεις τι δικαιολογητικα θελει για να ασφαλισεις τη μηχανη σου.

Όχι.

Ταρζανιά είναι να εξηγήσεις με ποιόν τρόπο μπορείς να ασφαλίσεις τη μηχανή σου ώστε να την οδηγήσεις χωρίς να έχεις ακόμη δίπλωμα.

Και προτροπές/οδηγίες/συμβουλές γύρω από το πώς να καταφέρει κάποιος να καβαλήσει ανασφάλιστη μηχανή, ή να καβαλήσει χωρίς να έχει βγάλει δίπλωμα ή άλλα παρόμοια τέτοια απαγορεύονται από τους κανονισμούς του φόρουμ.



Καταρχην εισαι αστυνομικος? Γιατι ναι μεν στα φορουμ μπορει να παρεξηγειται ο γραπτος λογος αλλα νομιζω οτι κανεις λιγο σαν να τα ξερεις ολα....

Φάε τη γλώσσα σου.

Και όχι δεν τα ξέρω όλα, όπως κανείς άλλωστε.

Είπα ότι ήταν ρητορικές οι ερωτήσεις και σχετικά με τις ταρζανιές είπα ότι το λέω προκαταβολικά για να μην έχουμε μετά παράπονα.

Όσο για το δικό σου περιστατικό, μπορώ να σου παραθέσω κι εγώ κι ο καθένας από εδώ μέσα από καμιά δεκαριά περιστατικά που την πλήρωσε αυτός που δεν έφταιγε στο τέλος.



Εγω συμφωνω οτι ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ να εχεις διπλωμα για τους "τυπικους" και νομιμους λογους αλλα ουδεποτε αυτο σε κανει οδηγο της προκοπης οπως ειπε και καποιος προλαλησαντας :)

Ποτέ δεν είπα κάτι διαφορετικό από αυτό.

Απλά επειδή δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό έχουμε προς το παρόν σαν κριτήριο ικανότητας οδήγησης δικύκλου, με αυτό πορευόμαστε.

Για να σου το πω κι αλλιώς, αν για το χ ψ λόγο πρέπει να αφήσω το μηχανάκι μου σε κάποιον άγνωστο να μου το πάει από το σημείο Α στο σημείο Β, κι ο ένας έχει δίπλωμα κι ο άλλος έχει "Φιλαράκο αλήθεια ρε ξέρω σου λέω", θα προτιμήσω τον πρώτο:wave2:

WiSe
29/04/2015, 17:17
Όχι.

Ταρζανιά είναι να εξηγήσεις με ποιόν τρόπο μπορείς να ασφαλίσεις τη μηχανή σου ώστε να την οδηγήσεις χωρίς να έχεις ακόμη δίπλωμα.

Και προτροπές/οδηγίες/συμβουλές γύρω από το πώς να καταφέρει κάποιος να καβαλήσει ανασφάλιστη μηχανή, ή να καβαλήσει χωρίς να έχει βγάλει δίπλωμα ή άλλα παρόμοια τέτοια απαγορεύονται από τους κανονισμούς του φόρουμ.




Φάε τη γλώσσα σου.

Και όχι δεν τα ξέρω όλα, όπως κανείς άλλωστε.

Είπα ότι ήταν ρητορικές οι ερωτήσεις και σχετικά με τις ταρζανιές είπα ότι το λέω προκαταβολικά για να μην έχουμε μετά παράπονα.

Όσο για το δικό σου περιστατικό, μπορώ να σου παραθέσω κι εγώ κι ο καθένας από εδώ μέσα από καμιά δεκαριά περιστατικά που την πλήρωσε αυτός που δεν έφταιγε στο τέλος.


Μπορεις να μου παραθεσεις οσα περιστατικα θελεις και αναλογα στο καθε ενα θα σου απαντησω :)

Παντως ο κανονας οτι ο υπαιτιος ενος ατυχηματος πληρωνει παντα ισχυει και δεν αλλαζει ποτε!!!!

007mastras
08/05/2015, 19:06
Καλησπέρα παιδες.
Μόλις γύρισα απο το χωριό η μηχανή τελικά εκτός απο όλα τα στραβά έχει και χαμένη άδεια κυκλοφορίας........Χ@σε μεσα πολυχρόνη!!!!
Την έστειλα με φορτηγο άυριο θα την παραλάβω και θα την βάλω στην αυλή μέχρι να βγεί η βαιβαίωση (10 μέρες μου είπαν) απο την αστυνομία για την απώλεια άδειας με την οποία θα πάω μετά στα κέπ να κάνω αίτηση να βγεί καινούρια.μέχρι τότε θα μπορώ να κυκλοφορώ με την βαιβαίωση της αστυνομίας αφού έχω δίπλωμα στα χέρια.

Billymuse
09/05/2015, 09:33
Καλησπέρα παιδες.
Μόλις γύρισα απο το χωριό η μηχανή τελικά εκτός απο όλα τα στραβά έχει και χαμένη άδεια κυκλοφορίας........Χ@σε μεσα πολυχρόνη!!!!
Την έστειλα με φορτηγο άυριο θα την παραλάβω και θα την βάλω στην αυλή μέχρι να βγεί η βαιβαίωση (10 μέρες μου είπαν) απο την αστυνομία για την απώλεια άδειας με την οποία θα πάω μετά στα κέπ να κάνω αίτηση να βγεί καινούρια.μέχρι τότε θα μπορώ να κυκλοφορώ με την βαιβαίωση της αστυνομίας αφού έχω δίπλωμα στα χέρια.

Είναι ανασφάλιστη η μηχανή? Αν ναι μπορείς να κάνεις μια μινι ασφάλεια με την βεβαίωση(δν ειμαι 100% σίγουρος)
για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο..

007mastras
09/05/2015, 10:11
με την βεβαιωση μπορώ να κυκλοφορώ κανονικά,ελπίζω και να μπορώ να βγάλω ασφάλεια.δέν το γνωρίζω.
Αν βγέι η βεβαίωση θα τα βγάλω όλα τα χαρτια και θα την κυκλοφορω.

WiSe
11/05/2015, 21:23
με την βεβαιωση μπορώ να κυκλοφορώ κανονικά,ελπίζω και να μπορώ να βγάλω ασφάλεια.δέν το γνωρίζω.
Αν βγέι η βεβαίωση θα τα βγάλω όλα τα χαρτια και θα την κυκλοφορω.

Μπορεις. Βαζει ο ασφαλιστης σου και τον αριθμο πλαισιου στην αιτηση οταν δεν εχεις αδεια και απλα παιρνει ενα αντιγραφο της βεβαιωσης.

007mastras
28/05/2015, 10:48
Λοιπόν το δίπλωμα το πήρα εχθές.
Με την βαιβαίωση μπορείς να κυκλοφορείς και να βγάλεις ασφάλεια κανονικά.
Με την βαιβαίωση όμος αν πάς στο μηχανολογικό της περιχής σου (οχι απαραίτητα αυτο που έχει βγεί η άδεια εξαρχής) βγαίνει άδεια (κόλα Α4) η οποία θεωρείτε άδεια κανονική χωρίς κόστος κάποιου παράβολου επιτόπου πάς με την βαιβαίωση της αστυνομίας ταυτότητα αφμ κτλ και επιτόπου πέρνεις το χαρτί.(η βαιβαίωση απο την αστυνομία ειναι το μόνο που καθυστερεί και μέχρι να βγεί δέν μπορείς να οδηγάς το όχημα εμένα έκανε 7 μέρες)
Με την άδεια αυτή κάνεις άν θέλεις και μεταβίβαση.

notakos600
28/05/2015, 14:18
Λοιπόν το δίπλωμα το πήρα εχθές.
Με την βαιβαίωση μπορείς να κυκλοφορείς και να βγάλεις ασφάλεια κανονικά.
Με την βαιβαίωση όμος αν πάς στο μηχανολογικό της περιχής σου (οχι απαραίτητα αυτο που έχει βγεί η άδεια εξαρχής) βγαίνει άδεια (κόλα Α4) η οποία θεωρείτε άδεια κανονική χωρίς κόστος κάποιου παράβολου επιτόπου πάς με την βαιβαίωση της αστυνομίας ταυτότητα αφμ κτλ και επιτόπου πέρνεις το χαρτί.(η βαιβαίωση απο την αστυνομία ειναι το μόνο που καθυστερεί και μέχρι να βγεί δέν μπορείς να οδηγάς το όχημα εμένα έκανε 7 μέρες)
Με την άδεια αυτή κάνεις άν θέλεις και μεταβίβαση.

Για κάντο ψιλά αυτό γιατί μάλλον μου έπεσε βαριά η κολοκυθόπιτα.

007mastras
28/05/2015, 15:06
Πήρα ένα χαρτί Α4 το οποίο είναι η προσορινή άδεια κυκλοφορίας μέχρι να βγεί η κανονική,που γράφει ε΄πάνω στιχεία μηχανής κτλ
Αν εγώ θέλω να κάνω μεταβίβαση δέν χρειάζετε να περιμένω να βγεί η κανονική άδεια μπορώ να κάνω μεταβίβαση και με την προσορινή, με αυτό το χαρτί που μου δώσαν.

motoexelixis
28/05/2015, 17:11
δεν εχω διαβασει ολο το θρεντακι, αλλα εξηγησε μου τι σχεση εχει η αδεια οδηγησης με την αδεια κυκλοφοριας; εκτος αν κατι δε καταλαβα σωστα

007mastras
28/05/2015, 19:38
Οχι δέν έχει κάποια σχέση.
Η μηχανή είχε χαμένη άδεια κυκλοφορίας κάναμε αιτηση στην αστυνομία για να βγεί καινούρια και περιμέναμε 7 μέρες την βαιβαίωση της αστυνομίας για την χαμένη άδεια κυκλοφορίας.
Με αυτήν τη βαιβαίωση βγάλαμε καινούρια (προσορινή) άδεια κυκλοφορίας με τη διαδικασία που ανέφερα.
το οτι πήρα το δίπλωμα το ανέφερα ετσι να υπάρχει For the Record