PDA

View Full Version : Θεματακι με συμπλεξη



zannisvel
04/04/2015, 15:35
Καλησπερα,

Εχω ενα προβλημα και χρειαζομαι τη γνωμη σας.
Οταν παρκαρω το μηχανακι πολλες φορες αφηνω τη 1η. Οταν παω να το κουνησω σβηστο ενω εχει κρυωσει παταω συμπλεκτη και δυσκολευεται πολυ να γυρισει ο τροχος. Οταν ειναι ζεστο δεν εχει το ιδιο προβλημα. Επιςης Οταν ειναι κρυο και παω να το ξεκινησω με πρωτη κ συμπλεκτη κλωτσαει λιγο.
Η ντιζα του συμπλεκτη ειναι καλα ρυθμισμενη οπως λεει το manual και συμπλεκταρει με το που τον παταω. Φταινε τα λαδια, τα δισκακια, η το κανουν ολα;

Thanks
:beer::beer:

sam4g
04/04/2015, 16:50
Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα αλλά δεν έχω δώσει σημασία... Για να μην κλοτσαει όταν είναι κρύο πριν κουμπωσεισ την 1η πάτησε 3-4 φορες συμπλέκτη...

drspeed
04/04/2015, 17:16
1. Δεν βάζουμε μπροστά με 1η!!!! ποιός ο λόγος??? Τσάμπα ζορίζεις την μίζα.
2. δεν την σπρόχνουμε με ταχύτητα στο σαζμάν και μάλιστα 1η...
3. παίζει και να θές δίσκους.....Καθόλου περίεργο!!!!

GiannisBlessed
04/04/2015, 17:41
αυτο λιγο πολυ συμβαινει σε ολες τις μηχανες με ΥΓΡΟ πολυδισκο συμπλεκτη.
ο λογος ειναι η τριβη που εχει το λαδι αναμεσα στους δισκους.που ακομα και χωρις να ακουμπανε καθολου τα δισκακια καποια ροπη μεταφερεται μεσω του λαδιου απο δισκο σε δισκο.
ισως εχεις πολυ χοντρο λαδι=βαλε πιο λεπτο λαδι.
κατι ακομα που μπορει να συμβαινει ειναι να εχουν γυαλισει τα δισκακια και να θελουν αγριεμα=καινουρια ή αγριεμα.
και τελος το πιο συχνο προβλημα ειναι τα δοντακια στην καμπανα.
λεγεται clutch basket notching=καινουρια καμπανα η λιμαρισμα με προσοχη.

zannisvel
05/04/2015, 16:51
1. Δεν βάζουμε μπροστά με 1η!!!! ποιός ο λόγος??? Τσάμπα ζορίζεις την μίζα.
2. δεν την σπρόχνουμε με ταχύτητα στο σαζμάν και μάλιστα 1η...
3. παίζει και να θές δίσκους.....Καθόλου περίεργο!!!!

1. Καλα μη φανταστεις οτι το συνηθιζω. Κανα δυο φορες το εχω κανει για να δω αν αληθευουν οι υποθεσεις μου.
2. Αυτο η αληθεια ειναι οτι δεν το ηξερα, αλλα και παλι δεν μπορω να πω οτι το κανω συνεχεια. Απλα καμια φορα οταν παρκαρω και ο δρομος εχει κλιση, το αφηνω με ταχυτητα για προσθετη ασφαλεια, μιας και το ΧΤ εχει μια ταση να θελει να φυγει οταν ειναι στο stand.
3. Εχει χρειαστει σε προηγουμενες μοτοσυκλετες να αλλαξω δισκους και δεν εχω παρατηρησει παρομοια συμπτωματα στο ΧΤ για να πω οτι θελουν αλλαγη.




αυτο λιγο πολυ συμβαινει σε ολες τις μηχανες με ΥΓΡΟ πολυδισκο συμπλεκτη.
ο λογος ειναι η τριβη που εχει το λαδι αναμεσα στους δισκους.που ακομα και χωρις να ακουμπανε καθολου τα δισκακια καποια ροπη μεταφερεται μεσω του λαδιου απο δισκο σε δισκο.
ισως εχεις πολυ χοντρο λαδι=βαλε πιο λεπτο λαδι.
κατι ακομα που μπορει να συμβαινει ειναι να εχουν γυαλισει τα δισκακια και να θελουν αγριεμα=καινουρια ή αγριεμα.
και τελος το πιο συχνο προβλημα ειναι τα δοντακια στην καμπανα.
λεγεται clutch basket notching=καινουρια καμπανα η λιμαρισμα με προσοχη.

Αυτη τη φοα δοκιμασα τα Sprctro Gold 15w-50 και ειναι απο τα καλυτερα λαδια που εχω βαλει στο ΧΤ (μαζι με τα Motorex).
Τωρα οσο για το αγριεμα στα δισκακια, το εχω διαβασει αλλα δεν το εχω κανει ποτε. Παντα αφηνα τα καινουρια δισκακια σε λαδι για μια μερα και μετα τα εβαζα πανω με καινουρια ελατηρια και μια καινουρια φλατζα και ολα ηταν οκ.
Για το basket notching αν δω σημαδια νομιζω δε θα δοκιμαζα να τη λιμαρω . θα την αλλαζα με μια αλλη μεταχειρισμενη μιας και το ανταλακτικο πρεπει να ειναι απλησιαστο απο τη yamaha.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!

:beer: :beer: