PDA

View Full Version : Λάστιχα για motard



Σελίδες : [1] 2

devil's animal
04/04/2015, 18:55
ηρθε ο καιρος να αλλαξω τα λαστιχα στον εξαρία μετα απο 7 χρονια συμβιωσης..:lol:
το ξερω ειμαι απαραδεκτος αλλα επειδη οι απαιτησεις ηταν σχετικα χαμηλες και επειδη το προηγουμενο λαστιχο δεν τρωγοταν με τιποτα το αφησα στην ακρη για ..οποτε..
ε, αυτο το οποτε ηρθε φετος και λεω να αλλαξω τα pirelli scorpion sync που του ειχα βαλει πανω το 2008..:cool:

τα εν λογω λαστιχα αργουσαν να ζεσταθουν αλλα μολις ζεσταινοντουσαν επιαναν αρκετα καλα...ακομα και μετα απο τοσα χρονια...δεν μιλαμε για ακραιες κλισεις...ουτε για βρεγμενο..εκει επρεπε να κανεις κανα σταυρο και να πηγαινεις κλωσαινοντας τ'αυγα σου...
πριν απο 2 χρονια εφαγαν και ενα γυαλοχαρταρισμα για να φυγει το πουρι και κανα 2 στρωματα υλικου και επιαναν εξαιρετικα...

το μονο προβλημα ηταν το ζεσταμα...επρεπε να κανει χλμ(>20) το μηχανακι και με αρκετα χλμ (>160) για να πεις οτι ζεσταθηκαν και τα εμπιστευομαι...
και Μεγαρα και Αγιο δεν ειχα θεμα αλλα εκει οι συνθηκες ηταν ιδανικες...

ψαχνω λοιπον κατι που να ζεσταινεται σχετικα γρηγορα και ας τρωγεται γρηγοροτερα...(τα scorpion οποιος τα δει, θα πει οτι ειναι ακομα καινουργια)
χρηση κυριως αστικη, περιαστικη και ολιγον απο καρτο-πιστα...
οι μαρκες που εχω σε υποληψη ειναι Dunlop, Pirelli, Bridgestone...
συγκεκριμενα απο τα Bridgestone BT090 εχω πολυ καλη γνωμη απο το cb1 που τα φορεσα 2 φορες (που ηταν ιδιας δυναμικοτητας σε ταχυτητα με το XR αλλα οχι ιδιου βαρους)...
pirelli τα συμπαθω αλλα δεν ξερω καθολου απο τα μοταρνταδικα που βγαζει (δλδ τα rosso2, diablo rosso corsa και τα mt60)..το mt60 το ψιλοαντιπαθω καθαρα λογω εμφανισης...
dunlop επσιης δεν ξερω τι παιζει στα motard...βγαζει τα mutant, τα quallifier και τα sportsmart2...επισης δεν βλεπω με καλο ματι το mutant λογω εμφανισης...


εδω ειναι ενα site (http://tyreshop.gr/Content.php?PageId=224&Language=el) που τα εχει ολα μαζεμενα...και με τιμες αναφορας...
οι διαστασεις ειναι οι κλασικες 120/70/17 και 160/60/17...θα προτιμησω με δεικτη Η και οχι V γιατι το μηχανακι ειναι "κοντο" και δεν βγαζει μεγαλη τελικη...

αν καποιος εχει καποιο απο τα παραπανω στο motard του ή φιλου του που εχει ακουσει καλα λογια κλπ ας το πει...
γενικοτερα θα ηθελα γνωμες...

MG-KTiNoS
04/04/2015, 20:02
τι διαστάσεις είναι τα σκόρπιον?

:D

devil's animal
04/04/2015, 20:56
τι διαστάσεις είναι τα σκόρπιον?

:D



αυτες που εγραψα απο πανω ρε παρατηρητικε...
120/70/17
160/60/17

τα θες?

S705
04/04/2015, 20:59
Άντε πάλι… έχουμε και λέμε.
Pirelli mt60 : θα ανεβαίνεις την βρεμένη βεικου με καμία 100χλμ και δεν θα κουνήσει το μηχανάκι και αυτό χωρίς ζέσταμα!!! Πίστεψε το , το έχω κάνει!!!!
Στα πρώτα 6000χλμ άγριας χρήσεις είναι άριστο. Μετά πέφτει λίγο και τελειώνει στα 12000.
Εάν πας πιο νορμάλ θα βγάλει πιο πολλά σίγουρα. Με λίγα λόγια είναι γόμα για τον δρόμο.

Dunlop mutant : νομίζω ότι είναι η πιο ιδανική επιλογή. Θέλουν λίγο ζέσταμα , ποτέ δεν θα σε τρομάξουν όταν είναι κρύα , εκτός και εάν τους ζητήσεις τίποτα τρελό.
Σίγουρα 15000 χλμ με άγρια χρήση , παραπάνω δεν τα έχω κρατήσει και λόγο ψυχολογικού.

Quallifier : μακριά όσο μπορείς. Τρισαπεσιο λάστιχο. Δεν ζεστάθηκε ποτέ! Γεωμετρία που δεν ταίριαξε σε motar στιλ μηχανή , με πρόδωσε ακόμα και μετά από 20 χλμ συνεχείς οδηγήσεις. Τα έβγαλα στα 2000χλμ!
Όλα τα λάστιχα που αναφέρω παραπάνω τα δουλεύω μονοκαβαλο όντος πόλης σε πιέσεις 30 πίσω 28 εμπρός. Στα mt και παραπάνω να πας δεν χάνεις τίποτα άντε να κερδίσεις σε μακροζωία . τα mutant είναι ιδικά σχεδιασμένα να μπορούν να δουλεύουν με χαμηλές πιέσεις χωρίς να έχει θέμα ο σκελετός τους .

Αυτά…

devil's animal
04/04/2015, 21:14
Άντε πάλι… έχουμε και λέμε.
Pirelli mt60 : θα ανεβαίνεις την βρεμένη βεικου με καμία 100χλμ και δεν θα κουνήσει το μηχανάκι και αυτό χωρίς ζέσταμα!!! Πίστεψε το , το έχω κάνει!!!!
Στα πρώτα 6000χλμ άγριας χρήσεις είναι άριστο. Μετά πέφτει λίγο και τελειώνει στα 12000.
Εάν πας πιο νορμάλ θα βγάλει πιο πολλά σίγουρα. Με λίγα λόγια είναι γόμα για τον δρόμο.

Dunlop mutant : νομίζω ότι είναι η πιο ιδανική επιλογή. Θέλουν λίγο ζέσταμα , ποτέ δεν θα σε τρομάξουν όταν είναι κρύα , εκτός και εάν τους ζητήσεις τίποτα τρελό.
Σίγουρα 15000 χλμ με άγρια χρήση , παραπάνω δεν τα έχω κρατήσει και λόγο ψυχολογικού.

Quallifier : μακριά όσο μπορείς. Τρισαπεσιο λάστιχο. Δεν ζεστάθηκε ποτέ! Γεωμετρία που δεν ταίριαξε σε motar στιλ μηχανή , με πρόδωσε ακόμα και μετά από 20 χλμ συνεχείς οδηγήσεις. Τα έβγαλα στα 2000χλμ!
Όλα τα λάστιχα που αναφέρω παραπάνω τα δουλεύω μονοκαβαλο όντος πόλης σε πιέσεις 30 πίσω 28 εμπρός. Στα mt και παραπάνω να πας δεν χάνεις τίποτα άντε να κερδίσεις σε μακροζωία . τα mutant είναι ιδικά σχεδιασμένα να μπορούν να δουλεύουν με χαμηλές πιέσεις χωρίς να έχει θέμα ο σκελετός τους .

Αυτά…


κατ'αρχην σ'ευχαριστω για το πληρες review...
:beer:
εχω ξανακουσει καλα λογια για τα mt60, αλλα οπως ειπα, πασχουν στο οπτικο κομματι...+οτι ειναι απο τα πιο ακριβα...('νταξει, αυτο ψιλοδιορθωνεται με ψαξιμο καθ'οτι δεν ειναι τρελες οι διαφορες)
επισης εχουν δεικτη V που ισως σημαινει οτι θελουν περισσοτερα χλμ για να ζεσταθουν...
πες μου λιγο και σε τι μηχανακι τα δοκιμασες τα λαστιχα που εγραψες και αν εχεις μπει σε πιστα...

απ'οτι καταλαβα δινεις ενα + στα mt60 οσον αφορα το κρατημα σε σχεση με τα mutant και ενα + στα mutant στην διαρκεια σε σχεση με τα mt60, σωστα?

S705
04/04/2015, 22:00
Μην μπερδεύεις τον δείκτη ταχύτητας με το ζέσταμα. Δεν είναι απόλυτα συνυφασμένα.
Ένα λάστιχο με δείκτη ταχύτητας π.χ 190 χλμ εάν το πας με 220 για πολύ ώρα παίζει να έχει αποκόλληση γόμας η’ καταστροφή σκελετού.

Από το site της Dunlop
17" 120/70ZR17 M/C (58W) TL SPMAX MUTANT 669291
17" 150/60ZR17 M/C (66W) TL SPMAX MUTANT 669308
17" 160/60ZR17 M/C (69W) TL SPMAX MUTANT 669309

Δείκτη ταχύτητας w δηλαδή 270!!! Το zr δίπλα στο ύψος του προφίλ είναι μορφή σκελετού , το r ράντα και το Z δεν θυμάμαι!!

Τα mt δεν θέλουν ζέσταμα. Μόλις θα ξεκινάς είναι έτοιμα να ακούσουν σε ότι τους ζητήσεις. Έχουν πολύ μαλακή γόμα και για αυτό τελειώνουν νωρίς.

τα mutant έχουν λίγο πιο νορμάλ γόμα ( γιατί σκληρή δεν την λες) και θέλουν λίγο ζέσταμα.

Εγώ τα έχω φορέσει σε ένα strada 650.

Πιστά δεν έχω μπει με κανένα από τα δυο. Αλλά τα έχω ζορίσει παρά πολύ σε καλοστρωμένους και μη δρόμους σε ρυθμούς που δεν πας συχνά…
Και τα δυο έχουν δήξει καλή συμπεριφορά.

Άποψη μου να μην σε λάστιχο για σπορ μηχανές απλά επειδή ταιριάζουν οι διαστάσεις. Αλλά κιλά αλλά άλογα άλλη γεωμετρία.

devil's animal
04/04/2015, 22:14
Μην μπερδεύεις τον δείκτη ταχύτητας με το ζέσταμα. Δεν είναι απόλυτα συνυφασμένα. Ένα λάστιχο με δείκτη ταχύτητας π.χ 190 χλμ εάν το πας με 220 για πολύ ώρα παίζει να έχει αποκόλληση γόμας η’ καταστροφή σκελετού.
Από το site της Dunlop
17" 120/70ZR17 M/C (58W) TL SPMAX MUTANT 669291
17" 150/60ZR17 M/C (66W) TL SPMAX MUTANT 669308
17" 160/60ZR17 M/C (69W) TL SPMAX MUTANT 669309
Δείκτη ταχύτητας w δηλαδή 270!!! Το zr δίπλα στο ύψος του προφίλ είναι μορφή σκελετού , το r ράντα και το Z δεν θυμάμαι!!
Τα mt δεν θέλουν ζέσταμα. Μόλις θα ξεκινάς είναι έτοιμα να ακούσουν σε ότι τους ζητήσεις. Έχουν πολύ μαλακή γόμα και για αυτό τελειώνουν νωρίς.
τα mutant έχουν λίγο πιο νορμάλ γόμα ( γιατί σκληρή δεν την λες) και θέλουν λίγο ζέσταμα.
Εγώ τα έχω φορέσει σε ένα strada 650.
Πιστά δεν έχω μπει με κανένα από τα δυο. Αλλά τα έχω ζορίσει παρά πολύ σε καλοστρωμένους και μη δρόμους σε ρυθμούς που δεν πας συχνά…
Και τα δυο έχουν δήξει καλή συμπεριφορά.
Άποψη μου να μην σε λάστιχο για σπορ μηχανές απλά επειδή ταιριάζουν οι διαστάσεις. Αλλά κιλά αλλά άλογα άλλη γεωμετρία.



μα δεν θελω να παω σε λαστιχο για σπορ μηχανες...
κοιταω καθαρα για motard χρηση...
το οτι τα εχεις φορεσει σε motard μονοκυλινδρο ιδιου κυβισμου με το δικο μου, κανει τον λογο σου πιο "βαρυ"...
εδω (http://rider-s-land.pblogs.gr/570937.html) μπορεις να δεις τον δεικτη ταχυτητας και τον δεικτη βαρους οπως και ολα τα αλλα "σηματα"..
το θεμα ειναι οτι οντως τα mutant εχουν ασυνηθιστα μεγαλο δεικτη ταχυτητας για motard χρηση...συνηθως αυτα τα βαζουν σε naked μηχανες μεγαλου κυβισμου...


ρπμ ειναι κακασχημα και τα mt60 και τα mutant...:cry::lol:

S705
04/04/2015, 22:26
ρπμ ειναι κακασχημα και τα mt60 και τα mutant...:cry::lol:

Άμα γυρνάμε όλα τα ιδία φαίνονται. Το θέμα είναι να σε κρατανε όρθιο!!

devil's animal
04/04/2015, 22:53
Άμα γυρνάμε όλα τα ιδία φαίνονται. Το θέμα είναι να σε κρατανε όρθιο!!

δικιο εχεις σ'αυτο...
απο κορωνα πως ειναι?
ειναι flat ή τριγωνικη? πεφτουν σχετικα ευκολα ή θελει προσπαθεια?

S705
04/04/2015, 22:57
Από αυτά που φόρας νομίζω ότι και τα δυο είναι πιο τριγωνικά αλλά όχι απότομα.
Εάν δεν κάνω λάθος έχω διαβάσει ότι τα δικά σου έχουν αργή κορόνα.

devil's animal
04/04/2015, 23:13
Από αυτά που φόρας νομίζω ότι και τα δυο είναι πιο τριγωνικά αλλά όχι απότομα.
Εάν δεν κάνω λάθος έχω διαβάσει ότι τα δικά σου έχουν αργή κορόνα.

ναι, γρηγορη δεν την λες...
προς το μεσαιο θα την κατετασα...
απ'οσο μπορω να καταλαβω αυτα που φοραω φτιαχτηκαν πρισσοτερο για naked μηχανακια με περισσοτερο βαρος (εξου και το οτι δεν ζεσταινονται στο xr), με περισσοτερα αλογα και με περισσοτερη αντοχη στα χλμ...
αρα ηταν ακαταλληλα για motard χρηση εξ αρχης...:rolleyes:
http://tiresunlimited.com/ALL%20TIRES/Pirelli/scorpion_sync.htm
333606

panos_zip
05/04/2015, 11:22
Εάν θέλεις σκέψου και τα metzeler rennsport
Σχετικά φθηνό λάστιχο λόγω παλιάς τεχνολογίας, μονόγομο, με χάραξη μόνο στο κέντρο αλλά στα πλάγια "σλικ".
Τα γνώρισα σε ένα 749 ducati φίλου. Γρήγορο ζέσταμα και εμπιστοσύνη από νωρίς.
Στη συνέχεια τα βρήκα σε πολύ καλή προσφορά από τον Μπούκη τυχαία και είπα να τα δοκιμάσω στο tiger. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος, έστριβα από την πρώτη στροφή. Λόγω βάρους όμως της μηχανής, στο 1 μπροστινό είχα αλλάξει 2 πίσω από τα πολλά χλμ δικάβαλος σε ταξίδια.
Όλα αυτά σε διαστάσεις 120/180.
Γενικά τα είχα για στριτάδικα λάστιχα μέχρι που οδήγησα το 690 ενός φίλου (βλέπε άβαταρ) στα μέγαρα με αυτά και τρελάθηκα!
Γλιστρούσαν λίγο μέχρι τον 2ο γύρο αλλά από τον 3ο μπορούσες να τα πιέσεις όσο ήθελες. Μου έδωσαν φοβερή εμπιστοσύνη και το κατά ευχαριστήθηκα.
Γενικά τα θεωρώ πολύ Value For Money λύση και γι αυτό τα προτείνω. Για βαρύτερο μηχανάκι δεν θα τα πρότεινα γιατί είναι μαλακά και τρώγονται γρήγορα για sm όμως πιστέυω ότι είναι πολύ καλά.
Για βροχή δεν μπορώ να βοηθήσω, με το tiger όμως δεν γλίστρησα ποτέ και πουθενά.
Σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτερα καθαρά μοταρντάδικα λάστιχα, αλλά νομίζω ότι και τα rennsport αξίζουν μια δοκιμή.

pipe_smoker
05/04/2015, 12:20
Νομίζω ότι καλό θα ήταν να ακούσεις τον s705.

Το ότι είναι κακάσχημα τα δύο καλύτερα λάστιχα που σου προτείνει δε νομίζω ότι είναι τυχαίο.
Έχουν τελείως διαφορετική χάραξη από όλα τα υπόλοιπα.
Ειδικά τα mt60 είναι λες και προορίζονται για enduro και τους έχουν κουτσουρέψει το τακούνι (που λέει ο λόγος).
Καμία σχέση με τα υπόλοιπα.

Ούτε μοτάρντ έχω ούτε τις απαιτήσεις τις δικές σου έχω, απλά επειδή φοράω τα Rosso II στο super four αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι ζεσταίνονται γρήγορα, η κορώνα είναι λίγο απότομη, αλλά όλα αυτά για τα δικά μου δεδομένα και τις δικές μου απαιτήσεις.
Χώρια που το super four δεν έχει και καμία σχέση με το xr.

Τα rosso II είναι "σλικάτα" στο κέντρο (σε μια πολύ λεπτή νοητή γραμμή) και αρχίζουν οι χαράξεις δεξιά αριστερά. Στα corsa αυτό το φαινόμενο είναι ακόμα πιο έντονο.
Δεν ξέρω κιόλας, αλλά δε νομίζω ότι είναι κι ό,τι καταλληλότερο για μοτάρντ.

Εγώ τα pirelli τα καραγουστάρω γιατί είναι μαλακά και ζεσταίνονται γρήγορα.
Και τώρα που πήρα το μεγάλο, όταν αλλάξω λάστιχα μάλλον σε pirelli θα πάω.

Αλλά τα rosso και τα corsa δεν πιστεύω ότι κάνουν γι'αυτό που θες.

Η ταπεινή μου άποψη, απλά και μόνο γιατί φοράω τα rosso II σε μηχανάκι μου.

Καλές αγορές:beer:

devil's animal
05/04/2015, 12:45
Εάν θέλεις σκέψου και τα metzeler rennsport
Σχετικά φθηνό λάστιχο λόγω παλιάς τεχνολογίας, μονόγομο, με χάραξη μόνο στο κέντρο αλλά στα πλάγια "σλικ".
Τα γνώρισα σε ένα 749 ducati φίλου. Γρήγορο ζέσταμα και εμπιστοσύνη από νωρίς.
Στη συνέχεια τα βρήκα σε πολύ καλή προσφορά από τον Μπούκη τυχαία και είπα να τα δοκιμάσω στο tiger. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος, έστριβα από την πρώτη στροφή. Λόγω βάρους όμως της μηχανής, στο 1 μπροστινό είχα αλλάξει 2 πίσω από τα πολλά χλμ δικάβαλος σε ταξίδια.
Όλα αυτά σε διαστάσεις 120/180.
Γενικά τα είχα για στριτάδικα λάστιχα μέχρι που οδήγησα το 690 ενός φίλου (βλέπε άβαταρ) στα μέγαρα με αυτά και τρελάθηκα!
Γλιστρούσαν λίγο μέχρι τον 2ο γύρο αλλά από τον 3ο μπορούσες να τα πιέσεις όσο ήθελες. Μου έδωσαν φοβερή εμπιστοσύνη και το κατά ευχαριστήθηκα.
Γενικά τα θεωρώ πολύ Value For Money λύση και γι αυτό τα προτείνω. Για βαρύτερο μηχανάκι δεν θα τα πρότεινα γιατί είναι μαλακά και τρώγονται γρήγορα για sm όμως πιστέυω ότι είναι πολύ καλά.
Για βροχή δεν μπορώ να βοηθήσω, με το tiger όμως δεν γλίστρησα ποτέ και πουθενά.
Σίγουρα θα υπάρχουν και καλύτερα καθαρά μοταρντάδικα λάστιχα, αλλά νομίζω ότι και τα rennsport αξίζουν μια δοκιμή.


δεν ειμαι τυπος metzeler...δεν ημουν ποτε..
γενικοτερα την θεωρω "2η μαρκα"...
το feedback σου ομως ειναι θετικο...
το θεμα ειναι οτι αυτο που λες εσυ οτι εκανες στα Μεγαρα, το εκανα και με τα scorpion sync...δλδ χαζογλιστρουσαν στον 1ο, αντε 2ο γυρο, αλλα μολις ζεσταινοντουσαν εστριβα το motard με γονατο κατω σε στυλ ss και δεν ενοιωθαν...επισης μετα απο td, Ρωσσο, καμποσα χλμ στον δρομο, και τοσα χρονια αν τα ζεστανεις καλα..κρατανε ακομη...:eek:
και επισης δεν τρωγονται με τιποτα, που τα κανει και value for money, αν θες να τα κρατησεις παραπανω...

αλλα δεν ψαχνω αυτο...
ψαχνω λαστιχο να ζεσταινεται γρηγορα και να μου εμπνεει εμπιστοσυνη με το καλημερα...ειναι εντελως ακυρο να πρεπει να ζεστανω πρωτα σε μια διαδρομη 10-20χλμ τα λαστιχα και μετα να μπορω να πιεσω...το xr αλλωστε δεν εινα για διαδρομες 40 και 50χλμ...το χαιρεσαι στα "κοντα"...

σ'ευχαριστω παντως...
:beer:

devil's animal
05/04/2015, 13:51
Καλές αγορές:beer:



απ'οτι καταλαβα Παναγιωτη, τα pirelli τα θεωρεις καλα ελαστικα γενικα...αλλα δεν νομιζεις οτι κανουν σε φιλοσοφια motard λογω της χαραξης τους?

S705
05/04/2015, 17:23
απ'οτι καταλαβα Παναγιωτη, τα pirelli τα θεωρεις καλα ελαστικα γενικα...αλλα δεν νομιζεις οτι κανουν σε φιλοσοφια motard λογω της χαραξης τους?

Για να καταλάβεις τι παίζει με το ζέσταμα. Ένα λάστιχο ζεσταίνετε με δυο τρόπους.

1ον λόγο της συμπίεσης – εκτονώσεις που κάνει ο σκελετός καθώς περιστρέφετε το λάστιχο

2ον λόγο της μικρό μετακινήσεις του πέλματος πάνω στον σκελετό.

Από το δεύτερο καταλαβαίνουμε το ότι ένα λάστιχο με πολύ χάραξη ( όπως το mt ή το mutant ) έχει την δυνατότητα να μετακινητέ τοπικά κάθε «τακουνάκι» και άρα να προκαλείτε ζέσταμα! *

Άρα εσύ που από ότι είπες θες ένα λάστιχο να το χαρείς με το καλημέρα σε ένα ελαφρύ μηχανάκι , τώρα μπορείς να διαλέξεις πλέων μονός σου…

*και μην πει κάνεις για σλικ. Εκεί πάμε σε άλλες γόμες , κουβέρτες και τα λοιπά. Έξαλλου αυτή η μικρό μετακίνηση που αναφέρω γίνετε και σε σλικ γόμα.

Bob_o_mastoras
05/04/2015, 17:58
Για να καταλάβεις τι παίζει με το ζέσταμα. Ένα λάστιχο ζεσταίνετε με δυο τρόπους.

1ον λόγο της συμπίεσης – εκτονώσεις που κάνει ο σκελετός καθώς περιστρέφετε το λάστιχο

2ον λόγο της μικρό μετακινήσεις του πέλματος πάνω στον σκελετό.


Το ελαστικο ζεσταινεται κυριως λογω της τριβης του με την ασφαλτο. Η τριβη παραγει θερμοτητα.
Αυξανωντας και το βαρος της μοτο, αυξανεις την τριβη και κατα συνεπεια αυξανεις και το ρυθμο με τον οποιο παραγεται η θερμοτητα αυτη.
Εναλλακτικα αλλαζωντας το υλικο της γομας με καποιο το οποιο ειναι πιο θερμοαγωγιμο αυξανεις το ρυθμο με τον οποιο θερμαινεται.
Καταληγωντας σε γρηγοροτερο ζεσταμα και στις δυο περιπτωσεις.

S705
05/04/2015, 18:40
Το ελαστικο ζεσταινεται κυριως λογω της τριβης του με την ασφαλτο. Η τριβη παραγει θερμοτητα.
Αυξανωντας και το βαρος της μοτο, αυξανεις την τριβη και κατα συνεπεια αυξανεις και το ρυθμο με τον οποιο παραγεται η θερμοτητα αυτη.
Εναλλακτικα αλλαζωντας το υλικο της γομας με καποιο το οποιο ειναι πιο θερμοαγωγιμο αυξανεις το ρυθμο με τον οποιο θερμαινεται.
Καταληγωντας σε γρηγοροτερο ζεσταμα και στις δυο περιπτωσεις.

Δεν είχα σκοπό να αναλύσω πλήρως το πώς και γιατί ζεσταίνετε ένα ελαστικό , αλλά να δώσω να καταλάβει ο devil την διάφορα μεταξύ δυο ελαστικών.

«Το ελαστικό ζεσταίνεται κυρίως λόγο της τριβής του με την άσφαλτο. Η τριβή παράγει θερμότητα.»

δηλαδή εάν απλά τσουλά η μηχανή , δεν επιταχύνω ή επιβραδύνω , και έχουμε απλή κύλιση του ελαστικού , αυτό δεν ζεσταίνετε???

Εάν κουνήσεις πολλές φορές ένα σύρμα περά δοθε θα κοπεί ,εκεί θα είναι και ζεστό!! Γιατί?

Bob_o_mastoras
05/04/2015, 18:57
Δεν είχα σκοπό να αναλύσω πλήρως το πώς και γιατί ζεσταίνετε ένα ελαστικό , αλλά να δώσω να καταλάβει ο devil την διάφορα μεταξύ δυο ελαστικών.

«Το ελαστικό ζεσταίνεται κυρίως λόγο της τριβής του με την άσφαλτο. Η τριβή παράγει θερμότητα.»

δηλαδή εάν απλά τσουλά η μηχανή , δεν επιταχύνω ή επιβραδύνω , και έχουμε απλή κύλιση του ελαστικού , αυτό δεν ζεσταίνετε???

Φυσικα ζεστενεται παλι λογω της τριβης. Δεν χρειαζεται να επιταχυνεις-επιβραδυνεις για να υπαρχει η τριβη.

Εάν κουνήσεις πολλές φορές ένα σύρμα περά δοθε θα κοπεί ,εκεί θα είναι και ζεστό!! Γιατί?
Θετεις σε κινηση τα μορια του μεταλλου και κατα συνεπεια θερμενεται. Κοβεται οταν ξεπερασεις τις ανοχες του.

Το τελευταιο δεν ειναι απολυτα ακριβες παντως..
Δεν διαφωνουμε, απλα λεω οτι περισσοτερο ζεσταινεται το ελαστικο λογω τριβης.

S705
05/04/2015, 19:19
Η τριβή κυλίσεις είναι η μικρότερη τριβή , από την στατική και την ολίσθησης!

Έτσι είναι και με το λάστιχο , θέτεις σε κινήσει τα μόρια του όταν του επιτρέπετε να έχει μικρό κινήσεις.

Αλλά επειδή το μεσημέρι τηγανίσαμε ψάρια και έχω να καθαρίσω την κουζίνα θα συνεχίσω να βρω την τριβή του σφουγγαριού επάνω στο τηγάνι !!!

7Tolis
05/04/2015, 19:19
Pirelli mt60 τα δουλεψα σε πιστα καρτ με μοταρντ yamaha wr 200 (το παλιοδίχρονο).Δεν με κρεμάσανε πουθενά,γλυστρουσαν εκεί που ήθελα εγώ, όταν ήθελα εγώ και όπως ήθελα εγώ.Μου έκαναν πολύ καλή εντύπωση και σίγουρα θα τα χρησιμοποιούσα πάλι με αυξημένη εμπιστοσύνη.

devil's animal
05/04/2015, 20:22
παιδια τα γνωριζω τα περι ζεσταματος θεματα...
εχει να κανει ομως και με την γομα του καθε ελαστικου και τον σκελετο...
οποτε μαλλον ειμαι αναμεσα σε mt60 και mutant

ψαχνοντας λιγο ειδα οτι η pirelli βγαζει τα mt60 και τα mt60 rs (http://www.pirelli.com/tyres/en-ww/motorcycle/all-tyres/catalog) τα οποια rs προοριζονται περισσοτερο σε motard χρηση, ενω τα απλα mt60 ειναι για πιο off road καταστασεις...

επισης τα mutant βγαινουν για καθαρα motard χρηση...εδω (http://www.dunlop.eu/dunlop_euen/mc/tyres/on_road/Sportmax_Mutant.jsp) τα specs...

εδω (http://www.mybike.gr/topic/31266-%CE%BB%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%87%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-sm/) πινουν νερο στα mutant και στα mt60..με περισσοτερη εμφαση στα mutant...και εδω (http://www.mybike.gr/topic/22198-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-xtx-660/page__fromsearch__1) ενα παρομοιο θεμα...


μαλλον θα ξεκινησω ψακτικη για τιμες και ημερομηνιες παραγωγης μεσα στην εβδομαδα και μετα το Πασχα θα τα φορεσω...:blush:

pipe_smoker
05/04/2015, 20:32
απ'οτι καταλαβα Παναγιωτη, τα pirelli τα θεωρεις καλα ελαστικα γενικα...αλλα δεν νομιζεις οτι κανουν σε φιλοσοφια motard λογω της χαραξης τους?

Ναι τα θεωρώ πολύ καλά για αυτόν που θέλει μαλακό λάστιχο, κι όχι Πλάστιχο να το κρατήσει 15 χρόνια.

Η χάραξή που θεωρώ ότι δεν ταιριάζει σε φιλοσοφία motard είναι αυτή των rosso II, corsa κλπ. Όχι των pirelli γενικά.

Τα mt μια χαρά είναι νομίζω:beer:

devil's animal
05/04/2015, 23:29
Ναι τα θεωρώ πολύ καλά για αυτόν που θέλει μαλακό λάστιχο, κι όχι Πλάστιχο να το κρατήσει 15 χρόνια.

Η χάραξή που θεωρώ ότι δεν ταιριάζει σε φιλοσοφία motard είναι αυτή των rosso II, corsa κλπ. Όχι των pirelli γενικά.

Τα mt μια χαρά είναι νομίζω:beer:

ναι καλα καταλαβα..
για τα rosso 2 και τα corsa ελεγα και εγω οτι αναφεροσουν...
συμφωνουμε...

:a10:

kerasaki
21/04/2015, 00:34
Ερώτηση...το competition της Michelen είναι μόνο για συνθήκες πίστας και κουβέρτες? Κάνω ψιλομικρές διαδρομές στην πόλη της τάξης των 20+20 χιλιομέτρων κάθε φορά, θα κάνουν δουλειά η τσάμπα τα ευρώ για αυτή τη χρήση? χιλιομετρική απόδοση υφίσταται καθόλου με αυτά? βγάζουν έστω 3000χμ?

zannisvel
21/04/2015, 08:28
Τα Dunlop mutant τα έχεις σκεφτεί? Είναι καθαρά sm λάστιχο και πολύ καλό στη βροχή με γρήγορη κορώνα. Τα έχω στο δικό μου 4000χλμ. Αν σε ενδιαφέρουν πες μου να σου γράψω 2 λόγια.
:beer:

Aνεμος
21/04/2015, 12:53
Σταύρο, πως το οδηγάς το XR στον δρόμο ?

Αν θες λάστιχο βεντουζα, πολύ γρήγορο ζέσταμα (μαλακός σκελετός) , σχετικά αργή κορώνα (που σε αφήνει να παίξεις όμως με γεωμετρία) και σχετικά μικρή διάρκεια ζωής, πας ΜΤ 60 και τέλος. Βεντούζες.Λόγω χάραξης πατάς και χώμα και κρατάνε .Η αίσθηση ασφάλειας που είχα με αυτά ακόμα και σε βρεγμένη αθηναική άσφαλτο δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο λάστιχο. Το μείον τους η σχετικά μειωμένη διάρκεια ζωής (που αν λυσσάξεις με πλαγιολισθησεις και πλασαρίσματα μπορεί να γίνει εξαιρετικά μειωμένη :bawl:)

Εχω δοκιμάσει και τα Mutant και τα Qualifier . Τα πρώτα αρκετά ουδέτερα γεωμετρικά, καλό κράτημα μετα απο λίγο ζέσταμα,πιο σκληρός σκελετός απο τα ΜΤ, καλά στο βρεγμένο,μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απο τα MT .overall καλό λάστιχο για μονοκύλινδρο 650.Αντεχε και παραπάνω σε ξέσκισμα απλά σαν αισθηση δεν ειχε εκείνο το "στρίβω τιμόνια κάτω οπουδήποτε" feeling των ΜΤ. Επίσης αν πατάς χώμα προφανώς δεν κρατάνε σαν τα ΜΤ καθαρά λόγω χάραξης.
Qualifier Κατα αρχήν είναι φαρδιά. Το 160 που φόραγα είχε πραγματικό πλάτος 169 (!) και έβρισκε στην αλυσίδα η οποία το έφαγε και ησυχάσαμε όλοι.Δεν με ενθουσίασε σαν λάστιχο, όντας πίο στρητάδικο απο τα άλλα δυο.Αρκετά μεγαλύτερος χρόνος ζεστάματος (σε κοντινές διαδρομές εντός πόλης το λάστιχό ΔΕΝ ζεσταινόταν ) .Σε διαδρομές εκτός με σχετικά γρήγορο στροφιλίκι (για motard) το λάστιχο ζεσταίνεται και κρατάει καλά, επιτρέποντας μεγάλες κλίσεις και δίνοντας εμπιστοσύνη. Χειρότερο στο βρεγμένο απο τα άλλα δυο.Αντοχή σε καφριλίκια.
Σε γενικές γραμμές το λάστιχο που μου ταίριαζε περισσότερο θεωρώ πως ήταν το ΜΤ 60, αλλα αν με έπιανε η μουρλα και πήγαινα συνεχεια με το πλάι τα λυπόμουν.
καθε ενα μπροστινό τρια πίσω....
ΥΓ : τα παραπάνω σε ΚΤΜ 640 , ελπίζω να σε βοηθησα λιγο

pipe_smoker
21/04/2015, 14:03
Σταύρο, πως το οδηγάς το XR στον δρόμο ?


Πήγαινε στο θρεντ που είχε ανοίξει όταν το έσιαχνε, δες το, και θα σου λυθούν οι απορίες:lol:

devil's animal
21/04/2015, 14:07
Τα Dunlop mutant τα έχεις σκεφτεί? Είναι καθαρά sm λάστιχο και πολύ καλό στη βροχή με γρήγορη κορώνα. Τα έχω στο δικό μου 4000χλμ. Αν σε ενδιαφέρουν πες μου να σου γράψω 2 λόγια.
:beer:


ναι, εννοειται γραψε...
οποιαδηποτε εμπειρια πανω σε MT60 και mutant ειναι δεκτη...


Σταύρο, πως το οδηγάς το XR στον δρόμο ?

Αν θες λάστιχο βεντουζα, πολύ γρήγορο ζέσταμα (μαλακός σκελετός) , σχετικά αργή κορώνα (που σε αφήνει να παίξεις όμως με γεωμετρία) και σχετικά μικρή διάρκεια ζωής, πας ΜΤ 60 και τέλος. Βεντούζες.Λόγω χάραξης πατάς και χώμα και κρατάνε .Η αίσθηση ασφάλειας που είχα με αυτά ακόμα και σε βρεγμένη αθηναική άσφαλτο δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο λάστιχο. Το μείον τους η σχετικά μειωμένη διάρκεια ζωής (που αν λυσσάξεις με πλαγιολισθησεις και πλασαρίσματα μπορεί να γίνει εξαιρετικά μειωμένη :bawl:)

Εχω δοκιμάσει και τα Mutant και τα Qualifier . Τα πρώτα αρκετά ουδέτερα γεωμετρικά, καλό κράτημα μετα απο λίγο ζέσταμα,πιο σκληρός σκελετός απο τα ΜΤ, καλά στο βρεγμένο,μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απο τα MT .overall καλό λάστιχο για μονοκύλινδρο 650.Αντεχε και παραπάνω σε ξέσκισμα απλά σαν αισθηση δεν ειχε εκείνο το "στρίβω τιμόνια κάτω οπουδήποτε" feeling των ΜΤ. Επίσης αν πατάς χώμα προφανώς δεν κρατάνε σαν τα ΜΤ καθαρά λόγω χάραξης.
Qualifier Κατα αρχήν είναι φαρδιά. Το 160 που φόραγα είχε πραγματικό πλάτος 169 (!) και έβρισκε στην αλυσίδα η οποία το έφαγε και ησυχάσαμε όλοι.Δεν με ενθουσίασε σαν λάστιχο, όντας πίο στρητάδικο απο τα άλλα δυο.Αρκετά μεγαλύτερος χρόνος ζεστάματος (σε κοντινές διαδρομές εντός πόλης το λάστιχό ΔΕΝ ζεσταινόταν ) .Σε διαδρομές εκτός με σχετικά γρήγορο στροφιλίκι (για motard) το λάστιχο ζεσταίνεται και κρατάει καλά, επιτρέποντας μεγάλες κλίσεις και δίνοντας εμπιστοσύνη. Χειρότερο στο βρεγμένο απο τα άλλα δυο.Αντοχή σε καφριλίκια.
Σε γενικές γραμμές το λάστιχο που μου ταίριαζε περισσότερο θεωρώ πως ήταν το ΜΤ 60, αλλα αν με έπιανε η μουρλα και πήγαινα συνεχεια με το πλάι τα λυπόμουν.
καθε ενα μπροστινό τρια πίσω....
ΥΓ : τα παραπάνω σε ΚΤΜ 640 , ελπίζω να σε βοηθησα λιγο

αλλος ενας ψηφος λοιπον στα ΜΤ60...
μια χαρα...
το XR το οδηγαω αναλογως τα κεφια...
αν βρω καλη ασφαλτο θελω να σουζαρω, αλλα με τα υπαρχοντα ελαστικα δεν μπορω γιατι γραφει μεχρι και η 3η..:bawl:
μονο σε πολυ καλη ασφαλτο μπορω να το σηκωσω...
δεν ειμαι πολυ του ντριφτ με κατεβασματα και πισω φρενο...και παντες τις εχω βαρεθει τοσα χρονια (απο το 2008) γιατι μονο αυτο κανουν καλα οταν ειναι κρυα τα υπαρχοντα λαστιχα...
και γουσταρω το μπροστα φρενο..(εντο ιδανικα)..αλλα ειναι και αυτο απαγορευτικο μεχρι στιγμης...

οποτε, αν βρω (γενικα) τα ΜΤ60RS εννοειται οτι θα παω γι'αυτα...
αν δεν τα βρω και τα μαγαζια εχουν τα απλα ΜΤ60, τοτε θα παρω καθαρα οτι ειναι πιο φτηνο εκ των 2 (ΜΤ60 - mutant)...

ακομα δεν εχω κανει ψακτικη γιατι πηγαν πισω τα οικονομικα, αλλα και ο καιρος δεν ειναι στα καλυτερα του για να πω οτι θα τα βαλω και θα τα χαρω αμεσα...
οποτε εφ'οσον μενει μεσα το μηχανακι, δεν ειχα και καμια ιδιαιτερη φουρια...

λογικα απο Μαΐο θα τα εχω φορεμενα....
:beer::beer:

theofilos888
21/04/2015, 14:12
Εγω στ 640 που φοραγα MT60RS ημουν πολυ ευχαριστημενος. Μικρη διαρκεια ζωης αλλα οσο ζουσαν ηταν το απολυτο λαστιχο.

zannisvel
21/04/2015, 14:55
Dunlop Mutant
Τιμη 250€

Τα εβαλα στο 2001 ΧΤ600 που εχει γινει μετατροπη σε SM.
Εχουν αλλαχθει οι αναρτησεις και φρενα για να σεταριστει οσο καλυτερα γινεται σαν SM.
Αυτα στα λεω γιατι θα ειχα πολυ διαφορετικη πληροφορηση απο τα ελαστικα αν δεν ειχαν γινει αυτα.

Η χρηση που του κανω ειναι κατα κυριο λογο τουριστικη (δουλεια-σπιτι-βολτα). Αλλα που και που οταν με πιανει, κανω και καμια καταδρομικη. (Στα ορια του ΧΤ μιλαμε παντα).
Μ'αρεσει παρα πολυ να στριβω αλλα οχι πλασαρισματα και πλαγιολισθησεις. Αντε κανα μπατιλικι στη Θηβων αν και οποτε περασω απο εκει. (λογω οδοστρωματος)
Τα προηγουμενα ελαστικα ηταν κατι Diablo Rosso 4ετιας.
Αυτα στα λεω μονο και μονο για να κατααλαβεις τι οδηγω, πως το οδηγω και σε τι συνθηκες εχω αποψη για τα συγκεκριμενα ελαστικα.

Εχω κανει κατι παραπανω απο 4000 χιλιομετρα και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.
Οταν λεω εχει γρηγορη κορωνα, τα συγκρινω με τα Rosso.
Οταν ανεβηκα ενιωσα οτι η κορωνα του ειναι παλυ γρηγορη, μεχρι που τα συνήθισα και δε θυμαμαι πως ειναι να οδηγεις με αργη κορωνα.
Ζεστενεται αρκετα γρηγορα, αλλα τον θελουν και το χρονο τους. Μεσα στα στενα του Πειραια και με χαμηλες ταχυτητες δε τα νιωθεις να ζεστενονται. Μολις βγεις για 2-3 χιλιομετρα σε καποιο κεντρικο τα νιωθεις οτι αρχιζουν να πιανουν καλυτερα. Ακομα και ζεστα οταν ειναι αν θες να ζωγραφισεις κατω σε καμια στροφη θελει να σηκωθεις και λιγο απο τη σελα.
Στο βρεγμενο απλα δεν παιζονται. Δεν με εχουν προδωσει ποτε εκτος απο μια φορα στη Πειραιως που πηγαινα πολυ πιο γρηγορα απο οτι επρεπε και γλιστρησα. Αφησα φρενα ομως και ξανα μαγκωσε. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ξανα νιωσει τετοια ασφαλεια στο νερο απο αλλο λαστιχο.

Στα 4000 χιλιομετρα δεν εχουν δειξει ακομα συμπτωματα φθορας.
Ατο που πρεπει να προσεξεις ειναι οι πιεσεις του. Οταν πηγαινω με τη γυναικα βολτα του βαζω γυρω στα 33 μπροστα και 38 πισω. Αν δε βγαλω αερα και παω να οδηγησω ετσι με τρομαζει. Γενικα πρεπει να κοιτας λιγο πιεσεις.
Ειναι πανεμορφο λαστιχο, εχει κατι που με φτιαχνει.
Στο χωμα ειναι οτι πρεπει για να πηγαινεις αριστερα δεξια. Μπορει να πατησει χωματοδρομο, αλλα δε θα δοκιμαζα ουτε κατηφορες μεγαλες ουτε γρασιδια...

Αυτα ειχα να πω, αν θες να ρωτησεις κατι πιο συγκεκριμενο πες μου. Οπως επισης και αν θελεις να τα δεις και απο κοντα.
:beer:

devil's animal
21/04/2015, 15:16
Dunlop Mutant
Τιμη 250€

Τα εβαλα στο 2001 ΧΤ600 που εχει γινει μετατροπη σε SM.
Εχουν αλλαχθει οι αναρτησεις και φρενα για να σεταριστει οσο καλυτερα γινεται σαν SM.
Αυτα στα λεω γιατι θα ειχα πολυ διαφορετικη πληροφορηση απο τα ελαστικα αν δεν ειχαν γινει αυτα.

Η χρηση που του κανω ειναι κατα κυριο λογο τουριστικη (δουλεια-σπιτι-βολτα). Αλλα που και που οταν με πιανει, κανω και καμια καταδρομικη. (Στα ορια του ΧΤ μιλαμε παντα).
Μ'αρεσει παρα πολυ να στριβω αλλα οχι πλασαρισματα και πλαγιολισθησεις. Αντε κανα μπατιλικι στη Θηβων αν και οποτε περασω απο εκει. (λογω οδοστρωματος)
Τα προηγουμενα ελαστικα ηταν κατι Diablo Rosso 4ετιας.
Αυτα στα λεω μονο και μονο για να κατααλαβεις τι οδηγω, πως το οδηγω και σε τι συνθηκες εχω αποψη για τα συγκεκριμενα ελαστικα.

Εχω κανει κατι παραπανω απο 4000 χιλιομετρα και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.
Οταν λεω εχει γρηγορη κορωνα, τα συγκρινω με τα Rosso.
Οταν ανεβηκα ενιωσα οτι η κορωνα του ειναι παλυ γρηγορη, μεχρι που τα συνήθισα και δε θυμαμαι πως ειναι να οδηγεις με αργη κορωνα.
Ζεστενεται αρκετα γρηγορα, αλλα τον θελουν και το χρονο τους. Μεσα στα στενα του Πειραια και με χαμηλες ταχυτητες δε τα νιωθεις να ζεστενονται. Μολις βγεις για 2-3 χιλιομετρα σε καποιο κεντρικο τα νιωθεις οτι αρχιζουν να πιανουν καλυτερα. Ακομα και ζεστα οταν ειναι αν θες να ζωγραφισεις κατω σε καμια στροφη θελει να σηκωθεις και λιγο απο τη σελα.
Στο βρεγμενο απλα δεν παιζονται. Δεν με εχουν προδωσει ποτε εκτος απο μια φορα στη Πειραιως που πηγαινα πολυ πιο γρηγορα απο οτι επρεπε και γλιστρησα. Αφησα φρενα ομως και ξανα μαγκωσε. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω ξανα νιωσει τετοια ασφαλεια στο νερο απο αλλο λαστιχο.

Στα 4000 χιλιομετρα δεν εχουν δειξει ακομα συμπτωματα φθορας.
Ατο που πρεπει να προσεξεις ειναι οι πιεσεις του. Οταν πηγαινω με τη γυναικα βολτα του βαζω γυρω στα 33 μπροστα και 38 πισω. Αν δε βγαλω αερα και παω να οδηγησω ετσι με τρομαζει. Γενικα πρεπει να κοιτας λιγο πιεσεις.
Ειναι πανεμορφο λαστιχο, εχει κατι που με φτιαχνει.
Στο χωμα ειναι οτι πρεπει για να πηγαινεις αριστερα δεξια. Μπορει να πατησει χωματοδρομο, αλλα δε θα δοκιμαζα ουτε κατηφορες μεγαλες ουτε γρασιδια...

Αυτα ειχα να πω, αν θες να ρωτησεις κατι πιο συγκεκριμενο πες μου. Οπως επισης και αν θελεις να τα δεις και απο κοντα.
:beer:


μια χαρα...
:beer::beer:

darknezz
01/05/2015, 12:46
Καλησπέρα σε όλους

Δεν ανοίγω άλλο θέμα γιατί αυτό μάλλον είναι το κατάλληλο.

Λοιπόν, το KTM Smc 690 με Dunlop Sportmax Qualifier ήρθε η ώρα να αλλάξει λάστιχα. Διάβασα τα προηγούμενα μηνύματα και βλέπω ότι οι περισσότεροι τείνουν προς MT60 ή Dunlop Mutant. Ψάχνω και εγώ για ένα λάστιχο αλλά πρώτα να πω τη χρήση του. Χρησιμοποιώ το μηχανάκι καθημερινά εντός πόλης, δουλειά, σπίτι, βόλτα. Το πάω σχετικά γρήγορα αλλά τους επικίνδυνους κανιβαλλισμούς τους έχω κόψει πια. Με ενδιαφέρει το λάστιχο να σε προειδοποιεί σωστά και να έχει καλό πάτημα-κράτημα στην άσφαλτο (και σε βρεγμένο). Εκτός από τα 2 παραπάνω ελαστικά, μου πρότειναν (σε μαγαζί) το diablo roso II και το pilot power 3 (τωρα τι διαφορές έχει το power 1, 2 ,3 ένας Θεός ξέρει). Οι έμπειροι super moto (motard) να δώσουν τα φώτα τους.

devil's animal
01/05/2015, 16:13
εγω παντως που διαβασα διαφορα forums εξωτερικου και κριτικες δημοσιογραφων εχουν στην υψηλοτερη θεση το dunlop sportsmart 2...
και μαλλον θα βαλω αυτο γιατι σε συννενοηση με τον μηχανικο μου το mt60 ειναι σχετικα παλιο (20ετιας) και βροχινο ως επι το πλειστον και το mutant προοριζεται και για χωματινα κομματια...

οποτε παω για dunlop sportsmart 2 (http://peristeras-tyres.gr/index.php/dunlop/37-neosportsmart2)...
:beer::beer::beer:
334862

pipe_smoker
01/05/2015, 16:38
εγω παντως που διαβασα διαφορα forums εξωτερικου και κριτικες δημοσιογραφων εχουν στην υψηλοτερη θεση το dunlop sportsmart 2...
και μαλλον θα βαλω αυτο γιατι σε συννενοηση με τον μηχανικο μου το mt60 ειναι σχετικα παλιο (20ετιας) και βροχινο ως επι το πλειστον και το mutant προοριζεται και για χωματινα κομματια...

οποτε παω για dunlop sportsmart 2 (http://peristeras-tyres.gr/index.php/dunlop/37-neosportsmart2)...
:beer::beer::beer:
334862

Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι εξακολουθει να ειναι η ασχημια των mt60 και των mutant ο λογος που στρεφεσαι αλλου?:D

Καλες αγορες οπως και να εχει:beer:

darknezz
01/05/2015, 17:15
To sportSMART είναι περίπου -σύμφωνα με την εταιρεία- στην ίδια κατηγορία με το sportMAX qualifier απ οτι βλεπω στο site τους. Αλλωστε εμφανησιακά είναι σχεδόν ίδια. Το sportmax qualifier που φοράω είναι ένα μάλλον σκληρό λάστιχο, καθαρό street, λίγο αργό στο ζέσταμα και κυρίως έχω την αίσθηση ότι δεν είχαν καλή προειδοποίηση. Βέβαια δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί ήταν μεταχειρισμένο το μηχανάκι όταν το πήρα (και τα λάστιχα). Απο την άλλη σε μεγάλες ταχύτητες κάπου στα 155-160 km/h (τέρμα το γκάζι) που το δοκίμασα το ΚΤΜ δεν καταλάβαινε τίποτα. Ούτε ψαλιδίσματα, ούτε κουνήματα, το λάστιχο έδειχνε να το χει.

αλλά θέλω μια αλλαγή τώρα. Κυρίως με σωστή προειδοποίηση και να πατάει καλά για καθημερινή χρήση (που περιλαμβάνει και βροχή). Τα τέρμα γκάζια σπάνια πια.

devil's animal
01/05/2015, 18:17
Εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι εξακολουθει να ειναι η ασχημια των mt60 και των mutant ο λογος που στρεφεσαι αλλου?:D

Καλες αγορες οπως και να εχει:beer:


οχι Πανο...
ημουν αποφασισμενος μεχρι που μιλησα με τον reinmeister και διαβασα εδω (http://mototirereviews.com/supermoto-motorcycle-tire-reviews/) και εδω (http://supermotojunkie.com/showthread.php?77561-Tires-for-your-street-SM/page13)...
και εκτος του οτι ειναι καινουργια σαν τεχνολογια και λαστιχο, εχουν και φοβερο value for money, ειπα να τα δοκιμασω...


To sportSMART είναι περίπου -σύμφωνα με την εταιρεία- στην ίδια κατηγορία με το sportMAX qualifier απ οτι βλεπω στο site τους. Αλλωστε εμφανησιακά είναι σχεδόν ίδια. Το sportmax qualifier που φοράω είναι ένα μάλλον σκληρό λάστιχο, καθαρό street, λίγο αργό στο ζέσταμα και κυρίως έχω την αίσθηση ότι δεν είχαν καλή προειδοποίηση. Βέβαια δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί ήταν μεταχειρισμένο το μηχανάκι όταν το πήρα (και τα λάστιχα). Απο την άλλη σε μεγάλες ταχύτητες κάπου στα 155-160 km/h (τέρμα το γκάζι) που το δοκίμασα το ΚΤΜ δεν καταλάβαινε τίποτα. Ούτε ψαλιδίσματα, ούτε κουνήματα, το λάστιχο έδειχνε να το χει.

αλλά θέλω μια αλλαγή τώρα. Κυρίως με σωστή προειδοποίηση και να πατάει καλά για καθημερινή χρήση (που περιλαμβάνει και βροχή). Τα τέρμα γκάζια σπάνια πια.

τα sportsmart2 ειναι εντελως διαφορετικο λαστιχο απο τα απλα sportsmart...τα απλα βγηκαν 2010, το sportsmart2, βγηκε το 2013 ή το 2014 (θα σε γελασω)...
διαβασε εδω (http://peristeras-tyres.gr/index.php/dunlop/37-neosportsmart2)...

darknezz
02/05/2015, 03:57
Στο site της Dunlop το sportSMART και το sportMAX (qualifier) δείχνουν να είναι διαφορετικά λάστιχα. Διάβασα το link και όντως το sportsmart2 φαίνεται να είναι νέας τεχνολογίας λάστιχο. Κάνει όμως για super moto ? ή είναι λάστιχο για superbike περισσότερο ? βρήκες πουθενά εντυπώσεις από χρήστες ? Στο supermotojunkie πολλοί αναφέρουν και το contiAttack SM το οποίο -αν θυμάμαι καλά- κάπου είχα διαβάσει ότι το φοράει η νέα σειρά SM της ΚΤΜ ? (μπορεί να κάνω και λάθος).

devil's animal
02/05/2015, 09:59
Στο site της Dunlop το sportSMART και το sportMAX (qualifier) δείχνουν να είναι διαφορετικά λάστιχα. Διάβασα το link και όντως το sportsmart2 φαίνεται να είναι νέας τεχνολογίας λάστιχο. Κάνει όμως για super moto ? ή είναι λάστιχο για superbike περισσότερο ? βρήκες πουθενά εντυπώσεις από χρήστες ? Στο supermotojunkie πολλοί αναφέρουν και το contiAttack SM το οποίο -αν θυμάμαι καλά- κάπου είχα διαβάσει ότι το φοράει η νέα σειρά SM της ΚΤΜ ? (μπορεί να κάνω και λάθος).


σωστα τα λες...
πολυ καλα λογια για το continental, μονο που τρωγεται ευκολα...

το ολο θεμα ειναι να μην παμε σε γομες που κρατανε λιγα χλμ..νομιζω οτι εχουμε θεσει την ιδια περιπου ρητρα...
αν ησουν μονο πιστα, υπαρχουν πολυ αξιολογα λαστιχα με (μαλλον) κορυφαια τα michelen competition...τα οποια τα βροχινα ειναι ακομα πιο μαλακα, αλλα ειναι για 2-3 γρηγορες βολτες...μετα αλλαγμα...

το sportsmart 2, βγαινει σε 2 τυπους (https://www.skroutz.gr/c/1225/elastika-moto.html?keyphrase=dunlop+sportsmart+2)...
ο ενας ειναι για supersport με δεικτη ταχυτητας W (270)...και ο αλλος ειναι για supermoto με δεικτη ταχυτητας Η (210)...
και εχουν και μια διαφορα στην τιμη (οπως ειναι φυσικο)...
δες εδω (http://tyreshop.gr/Content.php?PageId=547&Language=el) για τα supersport...και εδω (http://tyreshop.gr/Content.php?PageId=562&Language=el) για τα motard..

darknezz
02/05/2015, 12:55
Για τα continental λένε καλά λόγια όντως...Βέβαια υπήρξε κι ένας τύπος λίγο πιο έμπειρος, ο οποίος είπε ότι τα καλά λόγια ξεκίνησαν όταν η ΚΤΜ τα έβαλε στο νέο SMC R ενώ μέχρι τότε δεν ασχολιόταν κανείς. Δηλ. ότι οι πιο νέοι σε ηλικία κυρίως, περισσότερο λόγω ψυχολογικού τα υποστηρίζουν και όχι λόγω ουσίας. Αντε βγάλε άκρη. Πάντως έχουν καλές κριτικές και αλλού. Με έβαλες σ' εναν προβληματισμό με το sportsmart-2 και θα το ξαναψάξω αλλά εμφανησιακά είναι ακριβώς (ή πολύ παρόμοια) με αυτά που φοράω ήδη (sportMAX Qualifier). Βέβαια εδώ να πούμε κι ένα άλλο θέμα που πολλοί δεν το πολυσθζητάνε. Οι πιέσεις. Καλό λάστιχο με λάθος πιέσεις μπορεί να δίνει την εντύπωση μάπας. Μετριότατο λάστιχο με τις σωστές πιέσεις μπορεί να συμπεριφέρεται καλύτερα από ένα καλύτερο αλλά με λάθος πιέσεις. Οπότε το ιδανικό θα ήταν να μιλάμε για τύπους ελαστικών με αντίστοιχες πιέσεις :dizzy: (..λέμε τώρα...)...

devil's animal
02/05/2015, 14:11
Βέβαια εδώ να πούμε κι ένα άλλο θέμα που πολλοί δεν το πολυσθζητάνε. Οι πιέσεις. Καλό λάστιχο με λάθος πιέσεις μπορεί να δίνει την εντύπωση μάπας. Μετριότατο λάστιχο με τις σωστές πιέσεις μπορεί να συμπεριφέρεται καλύτερα από ένα καλύτερο αλλά με λάθος πιέσεις. Οπότε το ιδανικό θα ήταν να μιλάμε για τύπους ελαστικών με αντίστοιχες πιέσεις :dizzy: (..λέμε τώρα...)...



πολυ σωστα...
για τις οποιες πιεσεις πρεπει να προσμετρωνται στην εξισωση και το σωματικο βαρος του αναβατη αλλα και το βαρος της μηχανης...
αλλιως ζεσταινονται τα ιδια λαστιχα σ'ενα drz400, αλλιως σ'ενα smc690 και αλλιως στο xr650...

και φυσικα ο τυπος του οδοστρωματος και ποσο πιεζεις...

darknezz
02/05/2015, 16:49
μ' αυτα και μ' αυτά τελικά θα πάμε για κανά master μαθηματικών στα λάστιχα και λάστιχα δεν θα 'χουμε πάρει ακόμα :P ... Εγώ πάντως σιγά σιγά κατέλειξα στα 3 λάστιχα που θα ψάξω.

α) dunlop Mutant (παραδόξως δεν αναφέρεται στα εγκεκριμένα λάστιχα μετά το 2009).
β) dunlop sportsmart-2 (κατόπιν φιτιλιών του devil)
γ) continental attack SM (τα οποία επιβεβαίωσα πλέον ότι είναι η νέα επιλογή της ΚΤΜ για smc απο το εργοστάσιο).

Να και ο κατάλογος εγκεκριμένων ελαστικών για όλα τα ΚΤΜ από την εταιρεία για όποιον ενδιαφέρεται (νομίζω ότι μάλλον είναι περισσότερο τυπικός παρά ουσιαστικός) : http://www.ktm.com/uploads/tx_downloadsplugin/Tire_Approval_List_Version_20_11_2014_EN.pdf

darknezz
02/05/2015, 20:57
Τα conti attack SM μάλλοντ α εγκαταλείπω καθώς στο βρετανικό φορυμ της ΚΤΜ δείχνει λάστιχο περισσότερο πίστας - μεγάλης ταχύτητας αλλά απογοητευτικό σε βρεγμένο. Αλλωστε έχω περισσότερη εμπιστοσύνη στη Dunlop. Μείνανε οι 2 επιλογές. Το παλιό καλό δοκιμασμένο mutant και το νεας τεχνολογίας sportsmart2... τη Δευτέρα θα πάω σε ακόμα ένα λαστιχά να δω τι θα πει κι αυτός και θα ενημερώσω παίδες...

darknezz
04/05/2015, 20:59
Τελικά θα ακολουθήσω τον Devil... :) . Πάω για sportsmart-2 ... θα σας πω εντυπώσεις απο βδομάδα γιατί δεν είναι ετοιμοπαράδοτα.

devil's animal
04/05/2015, 21:56
Τελικά θα ακολουθήσω τον Devil... :) . Πάω για sportsmart-2 ... θα σας πω εντυπώσεις απο βδομάδα γιατί δεν είναι ετοιμοπαράδοτα.

:beer::beer::beer:
εγω τα φοραω Πεμπτη οποτε θα εχετε νεα συντομα γιατι σκοπευω να μπω και Ρυσιο για να τα δοκιμασω...

darknezz
04/05/2015, 22:35
Περιμένουμε εντυπώσεις !!!! πόσο περίπου τα βρήκες ?

devil's animal
04/05/2015, 23:46
Περιμένουμε εντυπώσεις !!!! πόσο περίπου τα βρήκες ?


230 φορεμενα...
νομιζω οτι ειναι super η τιμη για 120/70 και 160/60...για επωνυμη μαρκα και ουσιαστικα για νεας γενιας/τεχνολογιας λαστιχο...

ΝIKOLTSOS
04/05/2015, 23:51
:beer::beer::beer:
εγω τα φοραω Πεμπτη οποτε θα εχετε νεα συντομα γιατι σκοπευω να μπω και Ρυσιο για να τα δοκιμασω...

πότε..?

devil's animal
05/05/2015, 00:13
πότε..?


δεν ξερω ρε Νικολη...
γι'αυτη την βδομαδα δεν το βλεπω...
μαλλον για την επομενη...
ιδανικα θα ελεγα Δευτερα ή Τριτη για να μην εχει κοσμο...

ψηθειτε....

ΝIKOLTSOS
05/05/2015, 00:16
ρίξε σύρμα μήπως βολέψει...

:beer:

devil's animal
06/05/2015, 21:43
τα λαστιχα μπηκαν και μιας και το πηγαμε μεχρι εκει, ειπαμε να κανουμε και ενα καθαρισμα καρμπυρατερ και βαλβιδουλες...
335146

devil's animal
06/05/2015, 21:44
η dunlop τον Μπαιζει κανονικοτατα γιατι το πισω λαστιχο παρ'οτι ελεγε 160, ηταν τουλαχιστον 180...
με αποτελεσμα να μην χωραει στο ψαλιδι και ν'αρχισουμε τις αλχημειες...:mad:
335147

devil's animal
06/05/2015, 21:46
επεσε φαγωμα στα πλαϊνα...με dremel και τροχο που πηγε συννεφο...
και απο τις 2 μεριες παρακαλω...:evil:
απο την μια το ψαλιδι, απο την αλλη η αλυσιδα...
335148

devil's animal
06/05/2015, 21:54
για την ιστορια μετρησαμε απο ακρη σε ακρη το παλιο pirelli scorpio sync και ηταν 19,5 ποντους...
μετραμε το dunlop....22!!:eek::eek:

πως γκενεν αυτο??:a11::a018:

με το ματι...το ενα 160-162...
το αλλο 180-185...:faint:


δεν ηθελα να βαλω αλλα λαστιχα (αλλη μαρκα δλδ), οποτε το μισο λαστιχο εμεινε στο συνεργειο...:lol:
φαγωθηκε ομοιομορφα και απο τις 2...και την υπολοιπη δουλεια την εκανε η αλυσιδα...
θα τα δοκιμασω και αν ειναι οντως τοσο καλα, το επομενο θα ειναι 150αρι το πισω...και ας λενε οτι δεν κανει σε 5'' ζαντα...


ευχαριστω και δημοσια τον Βασιλη για την υπομονη του και το γελιο που ριξαμε...(μαγαζι γωνια λεμε)...
και εις Ρυσιον με υγεια...
:beer::beer:

7Tolis
06/05/2015, 21:56
Με το μπαρδόν αλλα έφαγες το λάστιχο,κατάλαβα καλά;

devil's animal
06/05/2015, 22:01
Με το μπαρδόν αλλα έφαγες το λάστιχο,κατάλαβα καλά;

ναι, μια χαρα καταλαβες...

zannisvel
06/05/2015, 22:08
Ρε συ devil αφου εισαι θεσσαλονικη πως γινεται να εχω δει το μηχανακι σου Αθηνα? Τελευταια φορα πρεπει να ηταν περσι καπου στη Παραλιακη. Ειναι πολυ ιδιαίτερο μηχανακι για να κανω λαθος.
:beer:

devil's animal
06/05/2015, 22:18
Ρε συ devil αφου εισαι θεσσαλονικη πως γινεται να εχω δει το μηχανακι σου Αθηνα? Τελευταια φορα πρεπει να ηταν περσι καπου στη Παραλιακη. Ειναι πολυ ιδιαίτερο μηχανακι για να κανω λαθος.
:beer:


Θεσσαλονικη ειμαι επισημα (με μηχανακια, σουπες, μουπες) απο Ιουλιο 2014...
οποτε αν ηταν περσι τετοια εποχη, παιζει οντως να ημουν εγω γιατι εκει γυρω γυριζα λογω μπανιου...;)

zannisvel
06/05/2015, 22:52
Ωραιος!!!! :a013:
Περιμενουμε και λιγα λογια για τα λαστιχα.

rider
06/05/2015, 23:46
καλοφορετα τα πατουμενα man! :beer:

devil's animal
07/05/2015, 08:09
Ωραιος!!!! :a013:
Περιμενουμε και λιγα λογια για τα λαστιχα.

ενταξει, καινουργια λαστιχα ειναι...
λογικο ειναι να εχουν γκριπ...και σε σχεση με τα ξυλιασμενα που φοραγα, μου φαινεται "διαστημικο" το κρατημα τους στην επιστροφη σπιτι που ηταν καμια 30αρια χλμ...
το θεμα ειναι να δουμε τι κανουν στην πιεση (πιστα), στο ποσο γρηγορα ζεσταινονται και το κυριοτερο: στην αντοχη τους στον χρονο...


καλοφορετα τα πατουμενα man! :beer:

thanks man...
τωρα παμε μια Ταξιαρχη..:evil::lol:

darknezz
07/05/2015, 22:32
χαχαχαχα ρε devil με έβαλες σε υποψίες τώρα γιατί όταν πήρα το ΚΤΜ μου πε το παλικάρι που μου το πούλησε ότι "κοίτα να σου πω και κάτι, το πίσω λάστιχο είναι πιο φαρδύ από το κανονικό οπότε σε τελικές μπορεί να χάσεις αλλά εχεις καλό κράτημα" .... και ρίχνω μια ματιά και βλέπω 160/60 και λέω από μέσα μου "τι λέει ?! δεν καταλαβαίνω" και το πέρασα έτσι.... Τελικά παίζει να μην είχε άδικο και από περιέργεια θα πάω αύριο το πρώι να το μετρήσω :) ... Dunlop Sportmax Qualifier.

devil's animal
07/05/2015, 22:54
χαχαχαχα ρε devil με έβαλες σε υποψίες τώρα γιατί όταν πήρα το ΚΤΜ μου πε το παλικάρι που μου το πούλησε ότι "κοίτα να σου πω και κάτι, το πίσω λάστιχο είναι πιο φαρδύ από το κανονικό οπότε σε τελικές μπορεί να χάσεις αλλά εχεις καλό κράτημα" .... και ρίχνω μια ματιά και βλέπω 160/60 και λέω από μέσα μου "τι λέει ?! δεν καταλαβαίνω" και το πέρασα έτσι.... Τελικά παίζει να μην είχε άδικο και από περιέργεια θα πάω αύριο το πρώι να το μετρήσω :) ... Dunlop Sportmax Qualifier.


εσυ μπορει να μην εχεις θεμα γιατι το μηχανακι βγαινει motard και θα υπαρχει μποσικο στο πλατος του ψαλιδιου...
εμενα ομως που ειναι μετατροπη απο χωματινο σε motard, φυσικα και δεν ειχε προβλεφθει να φορεθει τοσο φαρδυ λαστιχο πισω...

και παλι ομως ειναι φαουλ της dunlop γιατι η διασταση ειναι εντελως παραπλανητικη...
μιλαμε για μεγαλη διαφορα...οχι μικρη...
εδω (http://www.thumpertalk.com/topic/857915-the-supermoto-tyre-width-list-how-wide-is-yours/) εχει μια σχετικη λιστα για τα πραγματικα πλατη των supermoto ελαστικων...
και εδω (http://supermotojunkie.com/showthread.php?145216-Actual-Tire-Width!-DOT-and-Race-Slick) επισης και συγκεκριμενα γραφουν για τα dunlop Q3 ποσο πιο φαρδυα ειναι...:a31:

τον παιζει η dunlop κανονικα στο κομματι αυτο και μαζι της αναγκαστικαμε να τον παιξουμε και εμεις, για να χωρεσει το λαστιχο...:rolleyes:
εσυ μετρα το καλου κακου παντως...

darknezz
20/05/2015, 08:14
Ελα τα φόρεσα και εγώ χθες απόγευμα... dunlop sportsmart2 .. τα μέτρησα και είναι όντως πιο φαρδιά. Είναι ίδια ακριβώς με τα qualifier που είχα. Γενικά η Dunlop μάλλον βγάζει όλες τις σειρές λίγο πιο φαρδιές.

Στο μαγαζί με είπαν και οι 2 με πολύ σοβαρότητα, για 100km όχι μπαντιλίκια, όχι στροφές, όχι γκάζι, αργά και πολύ προσοχή. Λέω ντάξυ ρε παιδιά, ξέρω,...λένε οχι μεγάλε ακού που σου λέμε, δεν είναι όπως παλιά. ... τεσπα, ευχαρίστησα, πλήρωσα και έφυγα αλλά τελικά ακόμα δεν έχω αίσθηση μεγάλης διαφοράς.

Εσυ που τα χεις κάμποσες μέρες για πες πως τα βλέπεις. Ζεστένονται γρήγορα ? Πίστα έχεις προλάβει καθόλου να τα δεις σε στροφή ?

devil's animal
20/05/2015, 08:51
Ελα τα φόρεσα και εγώ χθες απόγευμα... dunlop sportsmart2 .. τα μέτρησα και είναι όντως πιο φαρδιά. Είναι ίδια ακριβώς με τα qualifier που είχα. Γενικά η Dunlop μάλλον βγάζει όλες τις σειρές λίγο πιο φαρδιές.

Στο μαγαζί με είπαν και οι 2 με πολύ σοβαρότητα, για 100km όχι μπαντιλίκια, όχι στροφές, όχι γκάζι, αργά και πολύ προσοχή. Λέω ντάξυ ρε παιδιά, ξέρω,...λένε οχι μεγάλε ακού που σου λέμε, δεν είναι όπως παλιά. ... τεσπα, ευχαρίστησα, πλήρωσα και έφυγα αλλά τελικά ακόμα δεν έχω αίσθηση μεγάλης διαφοράς.

Εσυ που τα χεις κάμποσες μέρες για πες πως τα βλέπεις. Ζεστένονται γρήγορα ? Πίστα έχεις προλάβει καθόλου να τα δεις σε στροφή ?



ενταξει, εγω δεν ειμαι και αντιπροσωπευτικο δειγμα γιατι απλα τα προηγουμενα δεν υπηρχαν σαν λαστιχα...
τωρα Φχαριστιεμαι μηχανακι...:D
δεν γλιστραει πουθενα..ή μαλλον γλιστραει σε πολυ αποτομα ανοιγματα γκαζιου υπο κλιση και πριν ισιωσει το μηχανακι και με χαλια ασφαλτο...
και χωρις σοβαρο ζεσταμα...

πιστα δεν εχω προλαβει να παω...
αλλα σε οτι σκατοδρομο εκανα πριν βολτα και εγραφε και η 3η μου, τωρα "γραφει" μονο η πρωτη και μονο στο βιαιο ανοιγμα...

γενικα πολυ ευχαριστημενος και με σχετικα ψηλες πιεσεις 32-34...

μολις μπω πιστα θα ενημερωσω...

darknezz
20/05/2015, 11:06
32-34 psi... ψηλά δεν είναι λίγο ? υπάρχει κάποιος λόγος που το χεις εκεί ? εγώ τα έβαλα μαζί με τον λαστιχά 29 - 29 (πισω - μπρος) και το πίσω άντε 33psi με 2ο άτομο.. Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι ίσως έπρεπε ήδη να βάλω το πίσω ήδη 30-32 καθώς κι από μόνος μου εεεε το βαράινω το μηχανάκι :rolleyes:

devil's animal
20/05/2015, 13:21
32-34 psi... ψηλά δεν είναι λίγο ? υπάρχει κάποιος λόγος που το χεις εκεί ? εγώ τα έβαλα μαζί με τον λαστιχά 29 - 29 (πισω - μπρος) και το πίσω άντε 33psi με 2ο άτομο.. Βέβαια τώρα που το σκέφτομαι ίσως έπρεπε ήδη να βάλω το πίσω ήδη 30-32 καθώς κι από μόνος μου εεεε το βαράινω το μηχανάκι :rolleyes:


ο λαστιχας/μηχανικος τους εβαλε τοσο μεσα...
και σε ερωτηση μου, μου ειπε οτι δεν εχουν αναγκη για χαμηλοτερα..μονο για καμια πιστα ή για καμια πολυ γρηγορη βολτα σε στροφιλικι...

εγω μεχρι στιγμης οπως σου ειπα, δεν εχω αντιμετωπισει προβλημα και τα πιεσα αρκετα για να δω τα ορια τους...
επισης σκεψου οτι με τοση πιεση, δεν τρωγονται και ευκολα...

οταν μπω πιστα θα πεσω στο 28-26 ή στην χειροτερη 26-24...

το 29-29 παντως για δρομο ειναι χαμηλο...δεν νομιζω να εχεις θεμα με γλιστριματα πριν ζεσταθουν...ισως λιγο την πιο γρηγορη φθορα τους...

οπως ειπες βεβαια, παιζουν ρολο και τα κιλα του μηχανακιου, του αναβατη και του δικαβαλου...

congate7
08/07/2015, 14:11
Και που λέτε εκεί που κοιτούσα για κράνος γυρνάω από βόλτα και βλέπω αυτά
338302
338303

Είμαι πλέον σε αναζήτηση ελαστικών για το drzάκι μου.

Είχα τα Bridgestone Battlax που με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο, αλλά μου αρέσουν οι αλλαγές οπότε θα ήθελα να ακούσω και άλλες προτάσεις.
Κοιτούσα τα Michelin Supermotard αλλά για δρόμο δε νομίζω να είναι ότι καλύτερο.

Φοράω 120/70/17 και 150/60/17. Χοντρικά για το πίσω έχω έναν πόντο από την κάθε πλευρά. Μπορώ να κάνω τη μετάβαση σε πχ. 160/60/17? Στο μπροστά χωράει ένα 130 αλλά υπάρχει η περίπτωση να μην τα παίρνει η ζάντα?

:a014:

sapila racing
08/07/2015, 14:23
Και που λέτε εκεί που κοιτούσα για κράνος γυρνάω από βόλτα και βλέπω αυτά


Φοράω 120/70/17 και 150/60/17. Χοντρικά για το πίσω έχω έναν πόντο από την κάθε πλευρά. Μπορώ να κάνω τη μετάβαση σε πχ. 160/60/17? Στο μπροστά χωράει ένα 130 αλλά υπάρχει η περίπτωση να μην τα παίρνει η ζάντα?

:a014:

Θες να μας πεις οτι πήγες μια βόλτα κι εγινε ετσι το λαστιχο? :bawl:

Το 160 πίσω μαλλον θα του πεσει πολύ φαρδύ, τι ζάντα εχει πίσω? Την εχεις αλλάξει?
Κανονικά το μηχανακι εχει 140 πίσω, οπότε ήδη εχει φαρδύτερο λάστιχο απο το original.

Το αλλο που λες για 130 μπροστά απλά ξέχνα το.

congate7
08/07/2015, 14:30
Ε εντάξει δεν έγιναν όλα σε μια βόλτα αλλά πάντα πριν ξεκινήσω κοιτάζω την κατάσταση της μηχανής.
Ειδικά μετά από ένα track day πριν από ένα μήνα πήρα την απόφαση να μην τα ζορίζω αλλά στην πράξη δυσκολεύτηκα.
Όχι τις ζάντες δεν τις έχω αλλάξει. Για το 140 έχεις δίκιο ότι είναι το original αλλά και με το 150.

Για το μπροστινό θες να πεις ότι θα βαρύνει το μηχανάκι? Δεν ξέρω γι'αυτό ρωτάω

7Tolis
08/07/2015, 14:31
Βάλε ότι είχες. Έτσι και αλλιώς τάπα πήγαινες γιατί να αλλάξεις.

congate7
08/07/2015, 14:35
Είπα ότι μου αρέσουν οι αλλαγές. Θέλω να δω αν τα είχε κάποιος που φόρεσε κάποια άλλα και είδε διαφορά προς το καλύτερο

BLiTzER
08/07/2015, 14:36
Αν σου αρέσουν οι αλλαγές, δοκίμασε να αλλάξεις τρόπο οδήγησης!

congate7
08/07/2015, 14:37
Αν σου αρέσουν οι αλλαγές, δοκίμασε να αλλάξεις τρόπο οδήγησης!

:a016:

devil's animal
08/07/2015, 15:41
μμμμ...ενδιαφερον....
αυτο πρεπει να στεκεται ορθιο και χωρις σταντ...:evil:

congate7
09/07/2015, 08:45
μμμμ...ενδιαφερον....
αυτο πρεπει να στεκεται ορθιο και χωρις σταντ...:evil:

Παραλίγο...

Είχα πάρει απόφαση να δοκιμάσω τα Dunlop Sportsmart2 αλλά δεν υπάρχουν σε 150.
Κοίταξα τα επίσημα site όλων των γνωστών εταιριών αλλά κανένα δε με έπεισε. Τα Michelin κοιτάνε απ'ότι κατάλαβα το κράτημα στο βρεγμένο ενώ, τα Metzeler M7 rr που τα έβγαλε σαν πρόταση φαίνονται να προορίζονται για πιο βαριές μηχανές.
Οπότε θα καταλήξω στα ήδη δοκιμασμένα Battlax 090.

devil's animal
09/07/2015, 09:03
Παραλίγο...

Είχα πάρει απόφαση να δοκιμάσω τα Dunlop Sportsmart2 αλλά δεν υπάρχουν σε 150.




μια χαρα υπαρχουν σε 150/60/17 (http://www.lyris.gr/index.php?route=product/product&product_id=42215) τα dunlop...

και οταν αλλαξω, λογω διαστασης του 160, μαλλον θα βαλω αυτα...

congate7
09/07/2015, 09:24
Έχεις δίκιο. Στο επίσημο δεν το έβγαζε.

Πόσο θέλουν στο περίπου για να ζεσταθούν?

devil's animal
09/07/2015, 09:29
Έχεις δίκιο. Στο επίσημο δεν το έβγαζε.

Πόσο θέλουν στο περίπου για να ζεσταθούν?



αυτο παιζει απο διαφορες παραμετρους...
ποσο βαρυ ειναι το συνολο αναβατης + μηχανακι, τι πιεσεις εχεις, με τι ταχυτητες κινεισαι στα πρωτα χλμ...


εγω (83κ) με το δικο μου μηχανακι, 32-34 πιεσεις και σχετικα ραθυμα κινουμενος στην αρχη (60-90) στα πρωτα 7-8χλμ μπορω να πω οτι εχουν ζεσταθει...ή τουλαχιστον τα εμπιστευομαι εγω...μπορει να ειναι και νωριτερα ετοιμα, αλλα να μην ειμαι εγω...

congate7
09/07/2015, 09:41
Ή σήμερα ή αύριο θα τα βάλω. 207€ με τοποθέτηση(καλά είναι)

Τώρα για τις πιέσεις, επειδή κινούμε 90% σε επαρχιακό δρόμο θα τις δουλέψω λίγο χαμηλότερα μετά το στρώσιμο.

theofilos888
09/07/2015, 11:26
Και που λέτε εκεί που κοιτούσα για κράνος γυρνάω από βόλτα και βλέπω αυτά
338302
338303

Είμαι πλέον σε αναζήτηση ελαστικών για το drzάκι μου.

Είχα τα Bridgestone Battlax που με άφησαν απόλυτα ικανοποιημένο, αλλά μου αρέσουν οι αλλαγές οπότε θα ήθελα να ακούσω και άλλες προτάσεις.
Κοιτούσα τα Michelin Supermotard αλλά για δρόμο δε νομίζω να είναι ότι καλύτερο.

Φοράω 120/70/17 και 150/60/17. Χοντρικά για το πίσω έχω έναν πόντο από την κάθε πλευρά. Μπορώ να κάνω τη μετάβαση σε πχ. 160/60/17? Στο μπροστά χωράει ένα 130 αλλά υπάρχει η περίπτωση να μην τα παίρνει η ζάντα?

:a014:

Το εφαγες κακουργε το λαστιχακι...... τουλαχιστον εστρωσε ο κυλινδρος;;;; :wave2:

congate7
09/07/2015, 13:38
Τα χάρηκα όμως. Έστρωσε και ο κύλινδρος, μπήκαμε και μέγαρα. Καλά πάμε

:beer::beer::beer:

zannisvel
09/07/2015, 13:42
congate κοιταξε και dunlop mutant.
Ειχα γραψει και παραπανω ενα κατεβατο. Μπορει να σε ενδιαφερουν.

congate7
09/07/2015, 13:44
Τα είδα ρε φίλε αλλά δε με έπεισαν. Έχω κλείσει ραντεβού σε λίγο να πάω να βάλω τα Dunlop.

zannisvel
09/07/2015, 13:45
:beer:

congate7
09/07/2015, 18:29
Μάλλον τόνε παίζει ο μάστορης και μου έβαλε 30 μπροστά και 36 :eek: πίσω. Θα το ρίξω στα 33. Καλά δεν είναι; Αργότερα (μετά τα πρώτα 100-120χλμ) λέω να τις κατεβάσω στο 29-31 μιας και κινούμαι σε δρόμο με στροφές και ελάχιστα πόλη.

devil's animal
09/07/2015, 18:39
Μάλλον τόνε παίζει ο μάστορης και μου έβαλε 30 μπροστά και 36 :eek: πίσω. Θα το ρίξω στα 33. Καλά δεν είναι; Αργότερα (μετά τα πρώτα 100-120χλμ) λέω να τις κατεβάσω στο 29-31 μιας και κινούμαι σε δρόμο με στροφές και ελάχιστα πόλη.


αν εισαι τροφαντουτσικο (sic) αγορι, δεν ειναι κακο το 36 πισω...
αν οχι, ριξτο στο 33...
εχει ομως αρκετη διαφορα με το μπροστα...θα μπορουσες να βαλεις 32 μπροστα και 34 πισω οπως εγω...
αν θες να ζεσταινονται λιγο πιο γρηγορα λογω της διαδρομης σου, μπορεις και 30-32 ή 29-31...

congate7
12/08/2015, 15:07
Επιστρέφω, μετά από ένα μήνα και 2 με 3 χιλιάδες χιλιόμετρα, για να πω τη γνώμη μου για τα Dunlop Sportsmart2.

Κάνοντας σήμερα την πρώτη καταδρομική (https://www.google.gr/maps/dir/38.1754952,23.3824685/38.0445577,23.5363875/38.0738629,23.5023348/38.0712403,23.4553702/38.0113273,23.4079611/38.0054907,23.3380324/38.0888201,23.1865548/38.1750117,23.3819481/@38.077745,23.4055312,11.54z/data=!4m15!4m14!1m5!3m4!1m2!1d23.5223822!2d38.0781787!3s0x14a1aeff74bb7329:0x2992ffa1e186362e!1m0!1m 0!1m0!1m0!1m0!1m0!1m0!3e0) έβγαλα μερικά συμπεράσματα ακόμα.
Τα λάστιχα σε διαδρομές με στροφές κάθε είδους(αργές-γρήγορες) απλά δεν παίζονται. Κλίσεις απεριόριστες, που σου δίνει την εντύπωση ότι το λάστιχο θέλει κι άλλο και ας βρίσκουν οι μαρσπιέδες.
Σταθερά σε μεγάλες ταχύτητες, χωρίς κοσκίνισμα του τιμονιού. Το μπροστινό φρενάρει πάρα πολύ καλά σε αντίθεση με το πίσω που με λίγο παραπάνω πάτημα του φρένου αρχίζει και γλιστράει χωρίς να δημιουργεί προβλήματα.

Περνάμε τώρα και μέσα στην πόλη. Εδώ αρχίζουν οι απογοητεύσεις. Σήμερα για παράδειγμα μπαίνοντας στα Μέγαρα, είμαι πίσω από φορτηγάκι που πάει σημειωτών φρένο αυτός, φρένο και εγώ. Αμ δε!!
Κώστα γλιστράς???
Κώστα γλιστράς, αφήνεις φρένο και ο μπροστινός τροχός ξαναβρίσκει το δρόμο του.
3 φορές (σήμερα) και ενώ μέσα στην πόλη χρησιμοποιώ το φρένο με ένα δάχτυλο προς αποφυγή του από πάνω ενδεχόμενου.
Το πίσω δεν το ακουμπάμε, το χάδι αν γίνει πάτημα μετατρέπεται σε «κωλιά» θεαματικότατη χωρίς να έχεις την αίσθηση ότι θα το χάσεις όμως.

Και ένα περίεργο που μου κάνει και θα ήθελα και τη γνώμη σου devil's animal αν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Μπαίνω σε στροφή, έχω πλαγιάσει κύριος, το γκάζι να ανοίγει και εκεί αρχίζει ένα παράξενο γλιστριματάκι που είναι σα να σου λέει το λάστιχο ότι ρε μεγάλε θα βγούμε λίγο πιο έξω από εκεί που έχεις υπολογίσει.
Τόσο ανεπαίσθητο που δε σε φοβίζει ότι τώρα ήρθε η σούπα αλλά το καταλαβαίνεις.
Έχει γίνει παιχνίδι με τις πιέσεις για την ελαχιστοποίηση του παραπάνω φαινομένου και οι βέλτιστες είναι 28-30

Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι το λάστιχο μάλλον προορίζεται για πιο βαριές μηχανές και ίσως γι'αυτό το λόγο έχει τόσο μεγάλη διαφορά η συμπεριφορά του εντός και εκτός πόλης.

devil's animal
12/08/2015, 15:23
Περνάμε τώρα και μέσα στην πόλη. Εδώ αρχίζουν οι απογοητεύσεις. Σήμερα για παράδειγμα μπαίνοντας στα Μέγαρα, είμαι πίσω από φορτηγάκι που πάει σημειωτών φρένο αυτός, φρένο και εγώ. Αμ δε!!
Κώστα γλιστράς???
Κώστα γλιστράς, αφήνεις φρένο και ο μπροστινός τροχός ξαναβρίσκει το δρόμο του.
3 φορές (σήμερα) και ενώ μέσα στην πόλη χρησιμοποιώ το φρένο με ένα δάχτυλο προς αποφυγή του από πάνω ενδεχόμενου.
Το πίσω δεν το ακουμπάμε, το χάδι αν γίνει πάτημα μετατρέπεται σε «κωλιά» θεαματικότατη χωρίς να έχεις την αίσθηση ότι θα το χάσεις όμως.

Και ένα περίεργο που μου κάνει και θα ήθελα και τη γνώμη σου devil's animal αν σου συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Μπαίνω σε στροφή, έχω πλαγιάσει κύριος, το γκάζι να ανοίγει και εκεί αρχίζει ένα παράξενο γλιστριματάκι που είναι σα να σου λέει το λάστιχο ότι ρε μεγάλε θα βγούμε λίγο πιο έξω από εκεί που έχεις υπολογίσει.
Τόσο ανεπαίσθητο που δε σε φοβίζει ότι τώρα ήρθε η σούπα αλλά το καταλαβαίνεις.
Έχει γίνει παιχνίδι με τις πιέσεις για την ελαχιστοποίηση του παραπάνω φαινομένου και οι βέλτιστες είναι 28-30

Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι το λάστιχο μάλλον προορίζεται για πιο βαριές μηχανές και ίσως γι'αυτό το λόγο έχει τόσο μεγάλη διαφορά η συμπεριφορά του εντός και εκτός πόλης.



εγω δεν εχω κανει τοσα χλμ για να εχω αποψη...
μια βολτα πηγα ολη και ολη και μου αφησαν θετικοτατα συμπερασματα...

τωρα οσον αφορα την πολη, ισως να φταιει το οδοστρωμα γυαλι και η μπιχλα που εχει πανω ή οτι απλα δεν ειχαν ζεσταθει αρκετα...γενικα στην πολη δεν ειναι για ηρωϊσμους με το μπροστινο...
οι χαμηλες ταχυτητες δεν βοηθουν στο να ζεσταθουν τα λαστιχα αρκετα και το οδοστρωμα δεν εχει γκριπ καθολου...

για το γλιστριματακι που λες, δεν μπορω να σε βοηθησω...
εγω στην βολτα που εκανα τα πλαγιαζα και δεν μου γλιστρουσαν πουθενα...
θελω να ελπιζω οτι τον αερα τον μετρας με κρυα λαστιχα και με δικο σου αξιοπιστο μανομετρο, ετσι? οχι καβαλαμε, παμε 3-4-5-10χλμ και παμε βενζιναδικο να δουμε πιεσεις...

οπως και να εχει δες μεχρι που παταει το πισω (αν γλιστραει το πισω)...αλλα το κυριοτερο, δες ποσο εχεις στο μπροστινο...

congate7
12/08/2015, 15:43
Οι πιέσεις ελέγχονται σε βενζινάδικο 200 μέτρα από το σπίτι με δικό μου πιεσόμετρο.
Για να φτάσω στην πιο κοντινή πόλη που είναι η Ελευσίνα κάνω 25 χλμ οπότε το να μην έχουν ζεσταθεί δεν παίζει.



οπως και να εχει δες μεχρι που παταει το πισω (αν γλιστραει το πισω)...αλλα το κυριοτερο, δες ποσο εχεις στο μπροστινο...

Όταν λες μέχρι που πατάει το πίσω εννοείς αν έχει πατήσει όλο το πέλμα?
Για μπροστά μιλάς για τον αέρα του ελαστικού?

Μιλάς με γρίφους γέροντα :lol:

devil's animal
12/08/2015, 15:52
Οι πιέσεις ελέγχονται σε βενζινάδικο 200 μέτρα από το σπίτι με δικό μου πιεσόμετρο.
Για να φτάσω στην πιο κοντινή πόλη που είναι η Ελευσίνα κάνω 25 χλμ οπότε το να μην έχουν ζεσταθεί δεν παίζει.



Όταν λες μέχρι που πατάει το πίσω εννοείς αν έχει πατήσει όλο το πέλμα?
Για μπροστά μιλάς για τον αέρα του ελαστικού?

Μιλάς με γρίφους γέροντα :lol:

ναι ρε για τα πελματα μιλαω αμφοτερα...
αφου με πιεσεις εισαι κομπλε, κοιτας πελμα και βγαζεις συμπερασμα...

ελπιζω αυτο να στο κανει σε ολες τις στροφες (και αριστερες και δεξιες) και οχι απλα να βρεθηκε μια στροφη που στο εκανε...γιατι μπορει να ειχε κατι ο δρομος εκει...


επειδη ομως παιζει και αυτο που λες για το βαρος της μηχανης, μπορει οντως να εχουν σκληρο σκελετο και να μην "νοιωθουν" οποτε θελουν και αλλο κατεβασμα σε πιεσεις αν τα στριβεις πολυ...;)

congate7
12/08/2015, 16:27
Επειδή τώρα που ξαναδιάβασα τι έγραψα ξέχασα να αναφέρω ότι το γλίστρημα είναι από τι μπροστινό.
Το καταλαβαίνω σε στροφές που πάω για το κάτι παραπάνω. Ίσως να έχεις δίκιο και για το οδόστρωμα
Λες αν ρίξω την πίεση γύρω στο 26-27 να καλυτερέψει ε? θα δείξει

ironcross
28/08/2015, 10:36
καλησπερα ρε μαγκες..!βγαινω λιγο εκτος απο αυτα που γραφετε..αλλα εχω να σας αναφερω την αποψη μου σχετικα με το θεμα των ελαστικων!
κατοχος yamaha xt 600 motard!ο προηγουμενος φοραγε τα μτ60 και δε ηταν ευχαριστημενος!ο λογος?ειχε αρκετες αυλακωσεις το λαστιχο με αποτελεσμα στις στροφες να ειχε θεματακια!δε κατηγωρω το λαστιχο..ουτε καν το εχω οδηγησει..απλα αναφερω την αποψη του!στο δια ταυτα.. τον φεβρουαριο του 2014 εβαλα pirelli diablo rosso 2..τιμη στα 220Ε
ομολογω εμφανισιακα ειναι top για μενα προσωπικα!εχω κανει 10.000+ χλμ βολτες-ταξιδια-σπιτι-δουλεια τα παντα..και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος!αργει λιγακι να ζεσταθει..αλλα δε ειναι και τοσο τραγικο!σε κανα 2μηνακι που θα τα αλλαξω θα βαλω παλι τα ιδια!για μοταρντ χρηση το συνιστω ανεπιφυλακτα!πιεσεις που εχω 28 μπροστα 30 πισω!ο λογος που εχω μεινει τοσο πολυ ευχαριστημενος ειναι οτι δε με εχει προδωσει ποτε!ειδικα το μποστινο του!! καλες βολτες!! :beer:

Υ.Γ devil's animal : η πιστα στο ρυσιο πως σε φανηκε?εχω δει ντριφτ με αμαξια αλλα με το εργαλειο σου θα ειχες βγαλει το χειμωνα..!! χαχα :D

devil's animal
28/08/2015, 10:44
Υ.Γ devil's animal : η πιστα στο ρυσιο πως σε φανηκε?εχω δει ντριφτ με αμαξια αλλα με το εργαλειο σου θα ειχες βγαλει το χειμωνα..!! χαχα :D

δυστυχως δεν εχω καταφερει να μπω ακομα....

ironcross
29/08/2015, 01:28
ελπιζω καποια στιγμη να τα καταφερεις γιατι αξιζει το κοπο..!!;)

devil's animal
24/09/2015, 18:20
μπηκα και Ρυσιο και πολυ μΕ αρεσε...:a30:
τρομερο κρατημα απο την ασφαλτο, ωραια χαραξη και σχετικα μεγαλη για καρτοπιστα (σε σχεση με τα ελληνικα δεδομενα παντα)...

στο προκειμενο...
τα λαστιχα συμπεριφερθηκαν ιδανικα!
κανενα γλιστριμα, καμια ελλειψη εμπιστοσυνης...
ζεσταθηκαν γρηγορα...ακομα και απο τους πρωτους γυρους (κρυα και βρωμικα), που δεν πηγαινα βεβαια γρηγορα γιατι δεν την ηξερα την πιστα, αλλα χρειαστηκε να πλαγιασω περισσοτερο και αγαρμπα λογω λαθους γραμμης, δεν προβληματιστηκαν...


βεβαια οι ρυθμοι δεν ηταν τιποτα το τρομερο, γιατι δεν υπηρχε η εμπειρια (ειπαμε, πρωτη φορα μπηκα), αλλα τα δειγματα για τα λαστιχα ειναι πολυ καλα και ελπιζω να μην προβληματισουν στο μελλον που θα αυξηθουν οι ταχυτητες....

btw, μπηκα με πιεσεις 29-27...
:beer::beer:

BLiTzER
05/04/2016, 09:40
Δεν το κάνουμε γενικά "λάστιχα για motard" αυτό εδώ, να λέμε τον πόνο μας;


Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι το λάστιχο μάλλον προορίζεται για πιο βαριές μηχανές και ίσως γι'αυτό το λόγο έχει τόσο μεγάλη διαφορά η συμπεριφορά του εντός και εκτός πόλης.

Ιδιοκτήτες DRZ στα εξωτερικά ορκίζονται στα Dunlop Q2. Ωστόσο, αυτή τη φορά, λέω να δοκιμάσω Pilot Power 2ct ή ContiAttack SM. Τώρα φοράω Diablo Rosso του 2012, αλλά μάλλον δε θα αντέξουν ακόμα ένα καλοκαίρι :lol: :lol: :lol: Για πείτε καμιά γνώμη οι γνώστες.

Tycho Moon
05/04/2016, 10:18
Conti Attack SM φοράω σε Duke 620, υπερευχαριστιμένος τόσο σε track days όσο και στο δρόμο, αρκεί να είναι στεγνός. Στο βρεγμένο δεν τα εμπιστεύομαι τόσο.

Ζεσταίνονται γρήγορα, έχουν πολύ καλό κράτημα και σε σχέση με τα MT60 που φόραγα πριν - σε γρήγορη οδήγηση - είναι η μέρα με τη νύχτα. Τα ΜΤ60 δεν τα ξαναβάζω γιατί με τα τακούνια που έχουν, λαστιχάρουν, σε σχετικά ψηλές ταχύτητες δηλ 90-140χλμ/ωρα και μετά από ώρα υπερθερμαίνονται και γλιστράνε και πέρα από αυτό, δεν πατάω χώμα.

Με τα Conti έχω γράψει 5000χλμ και θα κρατήσουν για 2000χλμ περίπου.

Μάλλον θα ξαναβάλω τα ίδια, μιας και στη βροχή δεν πιέζω την οδήγησή μου.

BLiTzER
05/04/2016, 10:27
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα ContiAttack, αλλά, επίσης, ότι τελειώνουν πολύ γρήγορα. 7,000 χλμ σου βγάζουν με επιθετική οδήγηση; Έχω διαβάσει για άτομα που τα άλλαξαν στα μισά...

Τα SportSmart 2, που έβαλε ο devils, φαίνονται καλά, αλλά διαβάζω ότι δίνουν αρκετή έμφαση στο βρεγμένο, κάτι το οποίο δε με ενδιαφέρει. Ισχύει; Devils, πώς τα είδες; Μου κάνουν; :p

Τα Mutant είναι για εντός/εκτός δρόμου, το οποίο επίσης δε με ενδιαφέρει. Θέλω 100% δρομίσιο λάστιχο, 95% χρήση σε στεγνό, εντός πόλης περιβάλλον, να προλαβαίνει να ζεσταθεί από ένα ελαφρύ μηχανάκι και να μη χρειαστεί να το αλλάξω σε 5 μήνες, ασχέτως τρόπου οδήγησης.

Διαβάζω συχνά ότι η καλύτερη επιλογή για το μηχανάκι μου είναι τα Pilot Power 2ct, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει. Μάλιστα κάποιοι βάζουν Power 2ct μπροστά και Road πίσω, για έξτρα διάρκεια.

Tycho Moon
05/04/2016, 10:45
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα ContiAttack, αλλά, επίσης, ότι τελειώνουν πολύ γρήγορα. 7,000 χλμ σου βγάζουν με επιθετική οδήγηση; Έχω διαβάσει για άτομα που τα άλλαξαν στα μισά...


1 track day, 1 california, ένα ταξίδάκι στον Πόρο μέσω Επιδαύρου και τα υπόλοιπα στην Αθήνα 1κάβαλος και επιθετικά (κατ' εμέ). Έχει αρχίσει να γλυστράει το πίσω (χωρίς να έχει εξαφανιστεί η χάραξη), αλλά με προσεχτικά ανοίγματα υπο κλίση και χωρίς άλλο track day (αυτός ήταν ο λόγος που δεν πήγα το Σαβ που μας πέρασε), πιστεύω θα με βγάλει άλλα 2000χλμ. Ίδωμεν..