PDA

View Full Version : Τελωνειο σε αντικειμενο εγγυησης



bros400pgm
05/04/2015, 10:22
Επαθα μια ζημια σε μια καμερα και οι Αμερικανοι προθυμοποιηθηκαν να την αντικαταστησουν αλλα στελνουν την νεα με DHL. Λογικα το τιμολογιο θα ειναι 0 αλλα επειδη εχω ακουσει διαφορα κουφα, τελικα περναει τελωνειο και πως σκατα υπολογιζουν την αξια τα τζιμανια εκει?

teogtp
05/04/2015, 10:42
Επαθα μια ζημια σε μια καμερα και οι Αμερικανοι προθυμοποιηθηκαν να την αντικαταστησουν αλλα στελνουν την νεα με DHL. Λογικα το τιμολογιο θα ειναι 0 αλλα επειδη εχω ακουσει διαφορα κουφα, τελικα περναει τελωνειο και πως σκατα υπολογιζουν την αξια τα τζιμανια εκει?

Εμένα μου ζητηθηκε αποδεικτικό πληρωμής του προϊόντος
Αλλά αυτό από ΕΛΤΑ. Από DHL έχω διαβάσει περίεργες χρεώσεις. ..

George_Sp
05/04/2015, 10:53
Εφόσον ο αμερικάνος έχει προνοήσει να κάνει σωστά τη δουλειά του θα έχει χαρτί μέσα αλλά και στη σήμανση της αλληλογραφίας ως Warranty Replacement Part και θα περάσει τελωνείο με μηδενική χρέωση.
Αν το έχει αμελήσει καλά ξεμπερδέματα με τους ξεφτίλες τελώνες. Εγώ λόγω δουλειάς που παραγγέλνω συχνά ανταλλακτικά από εξωτερικό έχω κόψει το οποιοδήποτε πάρε-δώσε με ιδιωτικές courier και διαλέγω πάντα κρατικές υπηρεσίες.

bros400pgm
05/04/2015, 11:34
Η αντικατασταση εγινε αφοτου παρηλθε ο χρονος εγγυησης που δινουν (μετα ενα χρονο σχεδον) αλλα μεσα στην 2ετια που προβλεπει η ΕΕ. Στην Ελλαδα, δινουν 1 χρονο εγγυηση (δεν ξερω τι θα συμβει αμα κυνηγηθει το θεμα λογω ευρωπαικων οδηγιων).
Σαφεστατα δεν ηταν επιλογη μου η DHL αλλα αυτοι εχουν το καρπουζι και το μαχαιρι. Το θεμα ειναι νομικα τι στεκει. Φανταζομαι ειναι ευκολο να τους αποδειξω πως ειναι replacement εγγυησης αν και λογικα το γραφει στο τιμολογιο.

theofilos888
05/04/2015, 11:45
Εαν δε γραφει πως ειναι replacement part καλα ξεμπερδεματα με την dhl. Δε χαριζουν καστανα και αν ξεμπερδεψεις θα ειναι μετα απο πολυ κοπο. Έχει να κανει πως το εστειλες πισω.