PDA

View Full Version : αρση παρακρατησης.



thunder ace
06/04/2015, 08:21
Καλημερα.Εχω στα χερια μου την αδεια κυκλοφοριας,το εξοφλητικο τραπεζας και μια δηλωση του μαγαζιου που αγορασα τη μηχανη.Χρειαζεται κανενα αλλο χαρτι;κοστιζει κατι η ολη διαδικασια στο υπουργειο;

McGyver
06/04/2015, 08:26
Άρση παρακράτησης κυριότητας επιβατικού αυτοκινήτου ή μοτοσικλέτας ιδιωτικής χρήσης (Ι.Χ.)

Η Υπηρεσία αυτή διεκπεραιώνεται από τα Κέντρα Εξυπηρέτησης Πολιτών

ΑΡΜΟΔΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ
Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης του τόπου κατοικίας του ενδιαφερομένου.

ΕΝΤΥΠΑ
Κατεβάστε το έντυπο από τα Συνημμένα Αρχεία.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ
1. Άδεια κυκλοφορίας του οχήματος
2.Απλό φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας
3.Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986 του πωλητή του αυτοκινήτου ή της μοτοσικλέτας περί παραχώρησης της κυριότητας
4.Βεβαίωση πιστώτριας εταιρίας περί εξόφλησης οφειλών
5. Φ.Ε.Κ. σύστασης πιστώτριας εταιρίας

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ


ΧΡΟΝΟΣ ΕΚΔΟΣΗΣ
Έως 50 ηµέρες από την περιέλευση του αιτήµατος και των απαραίτητων δικαιολογητικών στην αρµόδια για την έκδοση της τελικής πράξης υπηρεσία (ο χρόνος δεσμεύει την εκδίδουσα την τελική πράξη υπηρεσία).

ΚΟΣΤΟΣ
0 ευρώ

Πηγή: Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών & Δικτύων (http://www.yme.gr/index.php?tid=343)

thunder ace
06/04/2015, 08:36
Τι ειναι το ΦΕΚ;Εμενα μια υπευθυνη δηλωση μου εστειλε το καταστημα ,που πανω γραφει τα στοιχεια της εταιριας και απο κατω οτι :αρω την παρακρατηση κλπ.Αλλο πραγμα ειναι το ΦΕΚ;

amyroukai
06/04/2015, 08:48
Αν μιλάμε για μαγαζί, ΦΕΚ δεν έχει βρε θαντεράκο. Αν κάθε κατάστημα πώλησης οχημάτων έβγαινε και σε Φυλλο Εφημερίδας Κυβέρνησης (ΦΕΚ) δεν θα έκαναν άλλη δουλειά στο τυπογραφείο...
Οπότε πας με αυτά που έχεις στα χέρια σου και κάνεις δουλειά.

thunder ace
06/04/2015, 08:51
Ευχαριστω παιδια....ΕΦΥΓΑ ΒΟΛΙΔΑ.

Bladerunner
06/04/2015, 09:00
Τι ειναι το ΦΕΚ;Εμενα μια υπευθυνη δηλωση μου εστειλε το καταστημα ,που πανω γραφει τα στοιχεια της εταιριας και απο κατω οτι :αρω την παρακρατηση κλπ.Αλλο πραγμα ειναι το ΦΕΚ;

Αν ο πωλητής-μαγαζί είναι Α.Ε ή Ε.Π.Ε χρειάζεται το ΦΕΚ που είναι δημοσιευμένο το καταστατικό σύστασης. Αν πρόκειται για Ο.Ε ή Ε.Ε αρκεί το καταστατικό μαζί με υπεύθυνη δήλωση του διαχειριστή.

teo_g7
06/04/2015, 14:34
Μάλλον το ΦΕΚ της τράπεζας εννοεί διότι αυτή είναι η πιστωτρια εταιρία και όχι ο μαντράς.

paramedic
06/04/2015, 16:13
Απο πότε γίνεται παρακράτηση κυριότητας στις μηχανές? Έχουν αλλάξει τα πράγματα?

amyroukai
06/04/2015, 17:19
Σε οποιοδήποτε όχημα αγοράζεται με δόσεις μπορεί να γίνει παρακράτηση. Είναι εξασφάλιση του πωλητή.

paramedic
07/04/2015, 08:08
H τελευταία φορά που αγόρασα καινούργια μηχανή ήταν το 2007 και έβαλα ενα ποσό σε δόσεις και δεν είχε γίνει παρακράτηση κυριότητας. Σε αυτοκίνητο ξέρω οτι γίνεται αλλά σε μηχανές ήξερα οτι δεν γίνεται(δεν ξέρω γιατί). Βέβαια απο τότε έχουν αλλάξει πολλάαααααα πράγματα οπότε δεν έχω επικαιροποιημένη άποψη.

thunder ace
07/04/2015, 09:56
Δυστυχως δεν εκανα δουλεια,γιατι τελικα χρειαζοτανε ΚΑΙ υπευθυνη δηλωση απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.Επειδη ειμαι επαρχεια και τη μηχανη την αγορασα το 2002 και βαριεμαι τα τρεξιματα τα τηλεφωνηματα κλπ,με 30εουρος την κανει την δουλεια το μαγαζι.Ευχαριστω οσους απαντησαν.

7Tolis
07/04/2015, 10:13
Ευκαιρία να πάω στην αντιπροσωπεια που αγόρασα το αμάξι μου. Ούτε έστειλαν, ούτε ενημέρωσαν ποτέ για να γίνει αυτή η μεταβολή 2 χρόνια τώρα. Η τράπεζα μου είπε πως πλέον δε δίνουν εξοφλητικη επιστολή και να απευθυνθώ εκεί που έκανα την αγορά.

thunder ace
07/04/2015, 10:19
εμενα εχθες μου ζητησαν την αδεια και την εξουσιοδοτηση (που τελικα ηταν λαθος).Ουτε εξοφλητικο τραπεζας(το ειχα)ουτε τιποτα αλλο.

7Tolis
07/04/2015, 10:57
Το έχω αμελησει τόσο καιρό. Θα περάσω να τους ρωτήσω.

paramedic
07/04/2015, 12:12
Ευκαιρία να πάω στην αντιπροσωπεια που αγόρασα το αμάξι μου. Ούτε έστειλαν, ούτε ενημέρωσαν ποτέ για να γίνει αυτή η μεταβολή 2 χρόνια τώρα. Η τράπεζα μου είπε πως πλέον δε δίνουν εξοφλητικη επιστολή και να απευθυνθώ εκεί που έκανα την αγορά.
Επειδή το έκανα πέρυσι: Πάς στον έμπορο που το αγόρασες και κάνουν αυτοί τις ενέργειες για να πάρεις το ΦΕΚ της αποπληρωμής και άρσης παρακράτησης και μετά πας υπουργείο για αλλαγή στην άδεια(Ακόμα να πάω)αλλά παίρνει λίγο καιρό(τουλάχιστον όσον αφορά την ΒΙΑΜΑΡ)

sergiosm
07/04/2015, 15:25
Τι ειναι το ΦΕΚ;Εμενα μια υπευθυνη δηλωση μου εστειλε το καταστημα ,που πανω γραφει τα στοιχεια της εταιριας και απο κατω οτι :αρω την παρακρατηση κλπ.Αλλο πραγμα ειναι το ΦΕΚ;


Φ.Ε.Κ. = Φύλλο Εφημερίδος της Κυβερνήσεως aka Εφημερίς της Κυβερνήσεως

Την τυπώνει το Εθνικό Τυπογραφείο και στα διάφορα τεύχη της δημοσιεύονται νόμοι, διατάγματα, διαγωνισμοί, καταστατικά αε και επε κλπ

Δες εδώ:

http://www.et.gr/index.php/2010-01-21-13-05-53/2010-01-21-14-09-50

Η πρόσβαση σε όλα τα τεύχη είναι δωρεάν σε όλους από την εποχή του ΓΑΠ και μετά.

:wave2:

bros400pgm
07/04/2015, 19:52
Δυστυχως δεν εκανα δουλεια,γιατι τελικα χρειαζοτανε ΚΑΙ υπευθυνη δηλωση απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.Επειδη ειμαι επαρχεια και τη μηχανη την αγορασα το 2002 και βαριεμαι τα τρεξιματα τα τηλεφωνηματα κλπ,με 30εουρος την κανει την δουλεια το μαγαζι.Ευχαριστω οσους απαντησαν.

Περιεργο. Λογικα η παρακρατηση εχει γινει απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη, εν αγνοια του. Συνηθης τακτικη των μαγαζιων, αφου στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν τα μεταβιβαζουν στο ονομα τους.

amyroukai
07/04/2015, 20:03
Περιεργο. Λογικα η παρακρατηση εχει γινει απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη, εν αγνοια του. Συνηθης τακτικη των μαγαζιων, αφου στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν τα μεταβιβαζουν στο ονομα τους.

Παιδες το ποιος κανει παρακρατηση αναγραφεται στην αδεια. Αν δεν γραφει το ονομα του παλιου ιδιοκτητη ως παρακρατουντα, ο υπαλληλος ειναι μαλακας και θελει φαπιτσες να στρωσει χαρακτηρα. Γιατι να χρειαζεται δηλωση απο καποιον που πουλησε κατι καποτε; και αν δεν τον βρεις δηλαδη τι γινεται;

thunder ace
07/04/2015, 20:18
Στη αδεια μου γραφει ΜΟΝΟ τα δικα μου στοιχεια+της μηχανης,και κατω-κατω παρακρατηση κυριωτητας.ΔΕΝ γραφει ομως απο ποιον παρακρατητε.Αμα ειναι να ψαχνω τον ιδιοκτητη(θυμαμαι ηταν γυναικα και απο Χιο)καηκα.Οποτε επικοινωνησα με το μαγαζι και το φτιαγνουν αυτοι.(30ευρο)δε μαμιετε, αμα ειναι να γινει η δουλεια χαλαλι.

amyroukai
07/04/2015, 20:24
Θαντερακο, θα φτιαξει ο εμπορΑς υπ.δηλ. της Χιωτισσας;

Μλκ κανονισε το επομενο θρεντ να ειναι "ξερετε κανεναν δικηγορο ειδικευμενο σε απατες-πλαστογραφιες;"

thunder ace
07/04/2015, 20:46
Θαντερακο, θα φτιαξει ο εμπορΑς υπ.δηλ. της Χιωτισσας;

Μλκ κανονισε το επομενο θρεντ να ειναι "ξερετε κανεναν δικηγορο ειδικευμενο σε απατες-πλαστογραφιες;"

ΟΧΙ....κατι πιο απλο:προφανως εχει το χαρτι (του προηγουμενου ιδιοκτητη)στα χερια του και ειναι ευκαιρια να βγουν λιγα φραγκα(οχι αυτος).Υπολογισε:μηχανη αγορασμενη πριν 13 χρονια+μαγαζι(μεγαλο και γνωστο) που αλλαξε επωνυμια+εγω επαρχεια=δωσε τα 30 και τελος.Το παιδι που μιλησα( τον γνωριζω απο τοτε που εγινε η πωληση,ειναι ο γιος)ειναι φιλικος ,και ενταξει δεν ειναι λαμογιο.Τα 30 τα θελει ο διεκπεραιωτης(αυτα τα ατομα που εχουν τα μαγαζια που τρεχουν για αδειες μεταβιβασεις κλπ)

Μανολης67
08/04/2015, 13:05
Το ΦΕΚ χρειάζεται στην περίπτωση που ο έμπορος κηρύξει πτώχευση, και τότε της διάφορες εκκρεμότητες της αναλαμβάνει άλλος, (μου διαφεύγει ο νομικός όρος) ο οποίος θα υπογράψει τελικά και την υπεύθυνη δήλωση, το ΦΕΚ βεβαιώνει δηλαδή ότι είναι νόμιμο να είναι διαφορετικό πρόσωπο ο έμπορος, με το όνομα που υπάρχει στην Υ.Δήλωση
Ολα αυτά τα ξερω γιατί είμαι παθόν, χρεοκόπησε γνωστός εμπορας ΡΕΝΩ στην Θεσσαλονίκη, και έκανα 3 μήνες να βγάλω άκρη, για αυτό καλό να μην αφήνουμε εκκρεμότητες.

makaros33
08/04/2015, 15:21
Στη αδεια μου γραφει ΜΟΝΟ τα δικα μου στοιχεια+της μηχανης,και κατω-κατω παρακρατηση κυριωτητας.ΔΕΝ γραφει ομως απο ποιον παρακρατητε.Αμα ειναι να ψαχνω τον ιδιοκτητη(θυμαμαι ηταν γυναικα και απο Χιο)καηκα.Οποτε επικοινωνησα με το μαγαζι και το φτιαγνουν αυτοι.(30ευρο)δε μαμιετε, αμα ειναι να γινει η δουλεια χαλαλι.

σε παρόμοια περίπτωση που το αμάξι του αδερφού μου είχε παρακράτηση απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και ενώ είχε πλήρωση Όλα τα γραμμάτια στην ώρα τους και τα είχε στα χέρια του όταν το πήγε για απόσυρση του ζήτησαν και το χαρτί της άρσης παρακράτησης .
Σε επικοινωνιακέ με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου ο αλλος ηθελε νταβατζιλιδικα 150 ευρω για να στειλη το χαρτί μεσω κεπ μιας και ειχε μετακομοιση σε αλλη περιοχή της ελλαδας
και η θεικη απαντηση απο τον μαντρα της απόσυρσης ηταν << δηλωσε των νεκρο - εξαφανισμενο και φερε μου το χαρτι που θα σου δωση η αστυνομια>>>

και ετσι και έγινε
μεσω της αστυνομιας δηλωσε οτι δεν μπορει να βρη τον συγκεκριμένο άνθρωπο και με ολα τα στοιχεια που εχει (Ταυτοτητα, Α.Φ.Μ. ) δεν τον εντοπιζη πουθενα .
μετα απο 30 ημερες πηρε χαρτι απο την αστυνομια οτι και σε δικο της ελενχω << στα αρχεία της >> δεν κατέστη δυνατή η ανεύρεση του ονόματος

και ετσι πηγε με το χαρτι στο χερι και εδωσε το αμαξι για απόσυρση

Μανολης67
08/04/2015, 17:15
Για να βρείς τον ιδιοκτήτη πας στο Υπουργείο Συγκοινωνιών και ζητάς ένα ΑΠΟΓΡΑΦΙΚΟ του οχήματος, μετά με την άδεια και την υπεύθυνη δήλωση κάνεις την άρση, και εκδίδεται νέα Άδεια (χάρτινη δυστυχώς, λόγω κρίσης) αν είπαμε παραπάνω είναι ΑΛΛΟΣ ο υπογραφών στην Υ. Δήλωση και ΑΛΛΟΣ φαίνεται στο Απογραφικό χρειάζεται και ΦΕΚ

thunder ace
08/04/2015, 18:16
αξιζει να τα περασω ολα αυτα για 30 αργυρια;

amyroukai
08/04/2015, 19:06
αξιζει να τα περασω ολα αυτα για 30 αργυρια;

Εσυ οχι, για αλλον ισως ναι. δεν παει χαμενο οτι γραφεται μερικες φορες.

thunder ace
08/04/2015, 19:09
:a013: