PDA

View Full Version : SOOOOOOOOOS!!!!



Σελίδες : [1] 2

chester24
06/04/2015, 23:08
https://www.facebook.com/video.php?v=10205585134924366&pnref=story

Στο παραπανω λινκ εχει ενα βιντεο απο μια κλοπη ενος hayabusa στην καλλιθεα... Δυστυχως δεν μπορω να το βρω καπου αλλου και ειναι μονο στο φεηςμπουκ...

Ζητω συγνωμη αν εχει ξαναμπει... Αν οχι, διεδωστε το μπας και βρεθουν οι Π@@Τ@Ν@Σ γιοι!!!!!

Tedvj23
06/04/2015, 23:24
Μιλαμε για πολυυυυυυυυυυυυυ ανεση.....Μακαρι να την βρει την μηχανη το παιδι...Τωρα μην σχολιασω για τα τσο@$νια... :a26::a016::boxing:

alexzafeir
06/04/2015, 23:36
ποιος τραβαει το βιντεο; ειναι κάμερα ασφαλειας;

McTalas
06/04/2015, 23:41
Συγνωμη την αστυνομια την πηρε κανενας?

taisteal
06/04/2015, 23:44
Ρε τα τσογλανια..:mad:

Οι φατσες φαινονται παντως,λογικα οι τσεοι θα βγαλουν ακρη
Μακαρι να βρεθει

sv1000s
06/04/2015, 23:48
τα μ@@@@α....κλεβουν τον υδροτα του καθε παιδιου.

macdeath_s
06/04/2015, 23:51
Η Καλλιθέα δυστυχώς είναι γνωστή χρόνια τώρα για τέτοια περιστατικά. Παλαιότερα δεν είχε ακούσει κανείς για τύπο που κατέβαζε αναβάτες στα φανάρια κολλώντας το όπλο στο κράνος ?

Μου κάνει εντύπωση που δεν βάρεσε συναγερμός, λογικά κάπου προς το τέλος του βίντεο που είναι σκυμμένοι στην ουρά της μηχανής, κάτι κάνουν/βάζουν για να τον απενεργοποιήσουν.

Μακάρι να βρεθεί πάντως. Τι θα γίνει ρε πούστη μου πάνω που σταμάτησαν για λίγο να γράφουν κλοπές αρχίσαμε πάλι...

Bob_o_mastoras
06/04/2015, 23:58
2 λεπτα και το πηρανε. Με κουκουλα, λουκετο και συναγερμο... :cry:
Π@@τανας γιοι! :mad:

vaska
07/04/2015, 00:14
Το είδα κι εγώ στο φβ και πόνεσε η ψυχή μου. Το βίντεο απ όσο κατάλαβα είναι από κάμερα ασφαλείας που οι ενδιαφερομενοι κατεγραψαν με το κινητό τους. Μακάρι να βρεθεί και το μηχανάκι και τα μουνι@ που το πήραν

macdeath_s
07/04/2015, 00:28
Εδώ (https://www.facebook.com/video.php?v=10152848924999895&pnref=story) είναι το κανονικό βίντεο. Το όνομα της κάμερας είναι motor οπότε μάλλον επί τούτου είχε μπει η κάμερα.

Viper4
07/04/2015, 01:05
http://www.zougla.gr/greece/article/ntokoumento-kare-kare-i-klopi-motosikletas-stin-kali8ea

toyar
07/04/2015, 05:34
τι γινεται ρε γμτ:(
καλα η κουκουλα, καλα τα λουκετα, ο συναγερμος τιποτα;
αν το παληκαρι τους <<εδειχνε>> οτι υπηρχε καμερα ψηλα ισως το γλυτωνε;)

theofilos888
07/04/2015, 05:44
τι γινεται ρε γμτ:(
καλα η κουκουλα, καλα τα λουκετα, ο συναγερμος τιποτα;
αν το παληκαρι τους <<εδειχνε>> οτι υπηρχε καμερα ψηλα ισως το γλυτωνε;)

Ξεχνα το! Αν το θελουνε, θα το παρουνε. Οσο πιο δυσκολο, τοσο μεγαλυτερη προκληση.

Corki
07/04/2015, 06:26
Κριμα το μηχανακι............γρηγορους παντως δεν τους λες!

Οσο τα παρκαρουμε πεζοδρομια ρε παιδια ....οτι και να τους βαλουμε, κουκουλα λουκετα κτλ ....θα τα σηκώνουνε! Εδω τα τσιμπανε απο κλειστα γκαραζ......απο πυλωτες και πεζοδρομια δεν θα τα παρουνε!

7Tolis
07/04/2015, 07:24
Τώρα μόλις μου τι έδειξε ένας συνάδελφος. Μπήκα να το ποσταρω αλλά έπεσα πάνω εδώ. Να πεις ότι βραχυκυκλωσαν τον συναγερμό από το φλας πίσω, ξέρω πως δεν παίζει πλέον αυτό. Να είχε disc lock πίσω και να το έσπασαν; Μακάρι να το βρει ο άνθρωπος. Πάντως το ντύσιμο και τις φάτσες, δεν τους παίρνεις χαμπάρι για κλέφτες.

chester24
07/04/2015, 07:26
Συγνωμη την αστυνομια την πηρε κανενας?


ποιος τραβαει το βιντεο; ειναι κάμερα ασφαλειας;

Ναι ειναι απο καμερα ασφαλειας... Το βιντεο εχει δοθει στην ασφαλεια απότι λενε!!!

toyar
07/04/2015, 07:36
αυτο με το φλας οταν το ακουσα εβγαλα τα φλας εκτος απο το μενου του συναγερμου........

7Tolis
07/04/2015, 07:39
Λογικά δεν θα είχε περιμετρικό γιατί σε αυτή τη περίπτωση, θα βαραγε κανονικά. Εκτός αν πίσω, αυτό που έκαναν ήταν σπάσιμο disc lock και το μηχανάκι δεν είχε καν συναγερμό.

aristidis540
07/04/2015, 07:42
ρε παιδιά σε ποιο σημείο βγάζουν off τον συναγερμό?
είναι δυνατόν να μην χτυπάει καθόλου???
μήπως δεν είχε καθόλου?

spyrakos35
07/04/2015, 07:43
δε φαίνεται να είχε

doctoras
07/04/2015, 08:09
υπάρχει δυστυχώς ηλεκτρονική συσκευή αντι-συναγερμού...
παίδες δε σώζεται το πράμα, έχει ξεφύγει απο κάθε όριο, πέραν τον μαφιόζικων κυκλωμάτων μοτοσυκλετών που είναι συγκεκριμένες και διαχρονικές, η έξαρση αυτή των κλοπών συνεπάγεται απο τη κοινωνική και οικονομική κατάσταση, οδηγεί νέους χωρίς δουλειά να βγάζουν "εξτραδάκια" φέρνοντας το προιών στα "κυκλώματα"...
κόψτε φάτσες για σεσημασμένους φόρμα-αθλητικά παπουτσια-δερμάτινο, ενδεχομένως να προέρχονταν απο τοπική μπουζουκλερί με το γκομενάκι..

μάλλον είναι θέμα χρόνου να τους πιάσουν εάν δε το έχουν κάνει ήδη και τότε θα παρακαλάνε να μη τους κυνηγήσει ποινικά ο ιδιοκτήτης, οι μαγκιές επιβάλλεται να πλερώνονται

McGyver
07/04/2015, 08:12
αυτο με το φλας οταν το ακουσα εβγαλα τα φλας εκτος απο το μενου του συναγερμου........

Πρέπει να τα αποσυνδέσεις και από την καλωδίωση του συναγερμού για να είσαι καλυμμένος.

Pan (dvs)
07/04/2015, 08:23
ποιος τραβαει το βιντεο; ειναι κάμερα ασφαλειας;

Δεν ξερω ποιος το τραβαει,αλλα εγω απο ενα σημειο και μετα θα πλακονομουνα στις κορνες,για να σηκωθουνε να φυγουνε.

Arxagelos
07/04/2015, 08:26
Απο κάμερα του ιδιοκτήτη είναι ρε παιδιά, τι "ποιος τραβάει?" λέτε? Προφανώς και δεν ήταν παρόν ο ιδιοκτήτης και το είδε μετά, σιγά μην έβλεπε live την κλοπή και καθόταν με σταυρωμένα τα χέρια.

toyar
07/04/2015, 08:28
Πρέπει να τα αποσυνδέσεις και από την καλωδίωση του συναγερμού για να είσαι καλυμμένος.

λες σε περιπτωση που βαλουν ταση απο το φλας αναποδα;
γιατι τωρα ρευμα στα φλας δεν παει ωστε να κανουν βραχυκυκλωμα

7Tolis
07/04/2015, 08:29
Ναι βρε παιδιά cctv είναι η εγγραφή. Αργότερα θα το είδε ο άνθρωπος.
Και ο τσιλιαδορος busa είχε;

Pan (dvs)
07/04/2015, 08:30
Παντως μαγκες σε λιγοτερο απο δυο λεπτα,εγινε η ιστορια.

McGyver
07/04/2015, 08:31
λες σε περιπτωση που βαλουν ταση απο το φλας αναποδα;
γιατι τωρα ρευμα στα φλας δεν παει ωστε να κανουν βραχυκυκλωμα

Ακριβώς.

panavour
07/04/2015, 08:42
Πάντως το ντύσιμο και τις φάτσες, δεν τους παίρνεις χαμπάρι για κλέφτες.

Yπαρχει ενδυματολογικος και μορφολογικος κωδικας για κλεφτες????:confused::confused::confused::confused:

toyar
07/04/2015, 08:46
Ακριβώς.

:a013:
παντως οι εγκαταστασεις που γινονται ως δωρα ακομα και με επωνυμους συναγερμους ειναι τελειως τυπικες
ο δικος μου δεν ειναι αυτονομος οποτε παγιδευσα επιπλεον σελα και καπακι μπαταριας
περισσοτερο πονταρω στο οτι το μηχανακι μου δεν ειναι πολυ εμπορικο

7Tolis
07/04/2015, 09:11
Yπαρχει ενδυματολογικος και μορφολογικος κωδικας για κλεφτες????:confused::confused::confused::confused:

Ναι. Συνήθως φορούν γραβάτα.

Μου διαβάζει ο διπλανός μου ότι είχε συναγερμό το μηχανάκι.

Eversman
07/04/2015, 09:15
Όσοι μπορείτε σε κλειστό χώρο/parking, παιδιά. Άν δεν έχεις δικό σου χώρο, αξίζει να δίνεις κάτι παραπάνω και να νοικιάζεις, παρά να αφήνεις την καλή σου έξω. Ο ελεγχόμενος εσωτερικός χώρος, μαζι με συναγερμό, είναι σοβαρός αποτρεπτικός παράγοντας.

Ο γενικός κανόνας πάντως είναι, ότι όσο πιό μπάνικη-τούμπανο-σούπερ-τούρμπο-ιντερκούλερ και σε εξωτερικό χώρο η μοτό, τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις να
στην ψυρίσουν.

Υ.Γ.
Στην Καλλιθέα με τις κλοπές γενικότερα, έχει παραγίνει το κακό. Έχουν γίνει ΠΟΛΥ επικίνδυνα τα πράγματα. Οι περισσότεροι πλέον ενισχυόμαστε και με ... άλλου είδους προστασίες.

sapila racing
07/04/2015, 09:25
Πολύ εκνευριστικό να τους βλέπεις να το κλέβουν.
Μακαρι να βρεθουν, το video σίγουρα βοηθάει!!

dimmie_72
07/04/2015, 09:47
Ο γενικός κανόνας πάντως είναι, ότι όσο πιό μπάνικη-τούμπανο-σούπερ-τούρμπο-ιντερκούλερ και σε εξωτερικό χώρο η μοτό, τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχεις να στην ψυρίσουν.

καλά, αφήστε κανένα crypton, YBR, CBR125, beverly κλπ έξω και τα ξαναλέμε... :tooth:

buckley
07/04/2015, 11:17
Πολύ εκνευριστικό να τους βλέπεις να το κλέβουν.
Μακαρι να βρεθουν, το video σίγουρα βοηθάει!!

Εκνευριστικό ? Μπας και σε πιάσαν οι ευγένειες ρε ? Μιλάμε ότι τους έσφαζα στο γόνατο...
ΥΓ που είναι ο σούτερ ???

alexzafeir
07/04/2015, 11:23
Παιδια ειναι σαν να σε βιάζουν δεν μπορείς να κάνεις τιποτα ...

Coyote.V
07/04/2015, 11:29
Ρε παιδιά από βούτυρο είναι η κλειδαριά του τιμονιού ; Κάτι δεν μου κάθεται καλά....

Κάποτε είχα χάσει τα κλειδιά μου από ένα Gpz 600r και βρισκόμουν 200 χιλιόμετρα από το σπίτι μου. Στο σπίτι δεν είχα άλλα κλειδιά και βρήκα ένα φορτηγό να το φορτώσω.
Στην προσπάθεια να σπάσω την κλειδαριά του τιμονιού για να την ανεβάσουμε με μαδέρι, στράβωσα το τιμόνι χωρίς να καταφέρω να σπάσει η κλειδαριά..... προσπαθήσαμε τέσσερα άτομα μαζί να την σπάσουμε και δεν τα καταφέραμε., οπότε βρήκαμε άλλους δύο και καταφέραμε να την φορτώσουμε στο φορτηγό.

Για πείτε έχει κανείς άλλος εμπειρία με την κλειδαριά του τιμονιού ;

thunder ace
07/04/2015, 11:34
Αν ειμασταν ο οποιοσδηποτε απο εμας και τους εβλεπες περιπου απο εκει που ειναι η καμερα και ειχες ενα φλομπερ με φουντακια.....του την αναβες στο κωλο; εγω ανετα.Μετα το μηχανακι ,μονο εκει δεν θα το εβαζα.

dimmie_72
07/04/2015, 11:47
Παιδια ειναι σαν να σε βιάζουν δεν μπορείς να κάνεις τιποτα ...

χειρότερα είναι. σε κείνη την περίπτωση τουλάχιστον υπάρχει λύση... :tooth:

7Tolis
07/04/2015, 11:50
Πιθανότερο μου φαίνεται να του κόψουν κλήση για στάθμευση στο πεζοδρόμιο, παρά να βρουν ποιοί πήραν το μηχανάκι.

Coyote.V
07/04/2015, 11:53
Εάν είναι τόσο εύκολο να σπάνε τις κλειδαριές του τιμονιού, θα ανοίξω μαγαζί που όπου θα κατασκευάζω ατσάλινους πείρους κλειδαριάς όλων των τύπων θα τους αντικαθιστώ με τους μαμά...και θα χεστώ στο τάλιρο.
Για ψαχτείτε λιγάκι, σαν πρωταπριλίατικο αστείο μοιάζει.

Eversman
07/04/2015, 12:07
καλά, αφήστε κανένα crypton, YBR, CBR125, beverly κλπ έξω και τα ξαναλέμε... :tooth:

'Ε καλά ... εννοείται! Δέν υπάρχει διάκριση, όταν είναι να βγεί "μεροκάματο". Απλά τούμπανο, γλήγορο κλπ. στο πεζοδρόμιο, είναι όπως και να το κάνουμε μεγάλη πρόκληση.

Bob_o_mastoras
07/04/2015, 12:37
Ρε παιδιά από βούτυρο είναι η κλειδαριά του τιμονιού ; Κάτι δεν μου κάθεται καλά....

Κάποτε είχα χάσει τα κλειδιά μου από ένα Gpz 600r και βρισκόμουν 200 χιλιόμετρα από το σπίτι μου. Στο σπίτι δεν είχα άλλα κλειδιά και βρήκα ένα φορτηγό να το φορτώσω.
Στην προσπάθεια να σπάσω την κλειδαριά του τιμονιού για να την ανεβάσουμε με μαδέρι, στράβωσα το τιμόνι χωρίς να καταφέρω να σπάσει η κλειδαριά..... προσπαθήσαμε τέσσερα άτομα μαζί να την σπάσουμε και δεν τα καταφέραμε., οπότε βρήκαμε άλλους δύο και καταφέραμε να την φορτώσουμε στο φορτηγό.

Για πείτε έχει κανείς άλλος εμπειρία με την κλειδαριά του τιμονιού ;

Oπως βλεπεις το σπανε χρησιμοποιωντας τη ροδα και οχι το τιμονι. Ο αξονας του εμπρος τροχου εχει σαφως μεγαλυτερη ανοχη απο το τιμονι.

Coyote.V
07/04/2015, 12:40
Oπως βλεπεις το σπανε χρησιμοποιωντας τη ροδα και οχι το τιμονι. Ο αξονας του εμπρος τροχου εχει σαφως μεγαλυτερη ανοχη απο το τιμονι.


Από την πείρα μου ως παθών σου υπογράφω ότι κάτι τέτοιο δεν παίζει να γίνει με τα χέρια πόδια ή ακόμα και με λοστό, πρέπει να βάλεις γρύλο αυτοκινήτου στο αριστερό καλάμι ψηλά στον λαιμό με κόντρα τον σκελετό.

sfigas
07/04/2015, 12:42
https://www.youtube.com/watch?v=W3C6-_uqG7A

Τι να πεις. Εκλαπη απο Καλλιθεα πριν λιγες μερες.:(

teogtp
07/04/2015, 13:13
Του ρίχνουν σπρέι στην ουρα (πιθανόν πολυουρεθανης για την σειρήνα )και μετά φαίνεται ότι ο πουσταρας ο δεξιός, βάζει κόντρα με το πόδι και τον τροχό και σπάει η κλειδαριά του τιμονιού.
ΨΌΦΟ ΡΕ!

tzimidis
07/04/2015, 13:33
Πιθανότερο μου φαίνεται να του κόψουν κλήση για στάθμευση στο πεζοδρόμιο, παρά να βρουν ποιοί πήραν το μηχανάκι.

Pithanotero einai na tous kseroun kiolas.
to thema einai o ekastote DIOIKITIS ti apofasizei na kanei.

to brady pou tha exo elliniko pliktrologio eykairo na sas po tin prosfati empeiria mou sto topiko A.T. me to dioikiti.

Λευκάδιος
07/04/2015, 14:35
Εάν είναι τόσο εύκολο να σπάνε τις κλειδαριές του τιμονιού, θα ανοίξω μαγαζί που όπου θα κατασκευάζω ατσάλινους πείρους κλειδαριάς όλων των τύπων θα τους αντικαθιστώ με τους μαμά...και θα χεστώ στο τάλιρο.
Για ψαχτείτε λιγάκι, σαν πρωταπριλίατικο αστείο μοιάζει.
Προφανως σε κάποιες μοτο σπάει ευκολότερα απο άλλες.Υπάρχουν διάφορα βίντεο που τις σπάνε με το πόδι https://youtu.be/bMVtKYBt5Q0?t=25s

SHOOTER045
07/04/2015, 14:39
Του ρίχνουν σπρέι στην ουρα (πιθανόν πολυουρεθανης για την σειρήνα )και μετά φαίνεται ότι ο πουσταρας ο δεξιός, βάζει κόντρα με το πόδι και τον τροχό και σπάει η κλειδαριά του τιμονιού.
ΨΌΦΟ ΡΕ!

Δεν φαίνεται τόσο για πολυουρεθανη.
Αλλά μάλλον για φαρμακευτικό ψυκτικό σπρέι.
Και παγώνει η σειρηνα και η κλειδαριά μπορεί να σπάσει εύκολα

Coyote.V
07/04/2015, 16:14
Προφανως σε κάποιες μοτο σπάει ευκολότερα απο άλλες.Υπάρχουν διάφορα βίντεο που τις σπάνε με το πόδι https://youtu.be/bMVtKYBt5Q0?t=25s

Καταρχήν να βάλουμε τα πράγματα σε μία τάξη.

Η κλειδαριά φυτεύεται στο τιμόνι με δύο ανοξείδωτες βίδες ergal στο τιμόνι πάχους οκτώ χιλιοστών ή έξι ανάλογα με την μηχανή.
Μέσα από την κλειδαριά πετάγεται ένας πείρος ενός πόντου πάχους το λιγότερο και περνάει σε ένα δακτυλίδι πάχους τριών χιλιοστών που είναι κολλημένο στο τιμόνι το οποίο ενισχύεται από ένα πλακάκι.

Στο βίντεο που μου βάζεις το μηχανάκι έχει σιδερένιο σκελετό οπότε και το δακτυλίδι θα είναι σιδερένιο. Πράγμα που το κάνει ακόμα ποιο δύσκολο και δεν συμβαδίζει με αυτό που βλέπεις.

Μη νομίζεις ότι στο μπούσα που έχει αλουμίνιο είναι ποιο εύκολο να σπάσει γιατί δεν είναι μόνο το δακτυλίδι αλλά έχει και μια πλάκα κατά μήκος του λαιμού. Όσοι βάζετε και βγάζετε μπροστινά συστήματα πέστε μου πως είναι δυνατόν να το σπάσετε με χέρια και πόδια...

Ειλικρινά έχω σαλτάρει με αυτό που βλέπω... δεν γίνεται λέμε !


Δεν φαίνεται τόσο για πολυουρεθανη.
Αλλά μάλλον για φαρμακευτικό ψυκτικό σπρέι.
Και παγώνει η σειρηνα και η κλειδαριά μπορεί να σπάσει εύκολα

Στην κλειδαριά δεν ρίχνουν τίποτα...

sv1000s
07/04/2015, 16:27
ακομα εξω ειναι τα κολοπαιδα???ρε μονο ταυτοτητα δεν εδειξαν στη καμερα.

......ξυπνατε τσεοι......αστε της κοντρες και τα μπουσα και το τουπεδακι στους παποβιου.εδω να σας δω που
κλεβουν του κοσμακι τον ιδρωτα

Bob_o_mastoras
07/04/2015, 16:27
Σπαει μαστορα. Με τη σωστη μοχλευση μπορεις να σπασεις και λουκετο με μονη δυναμη αυτη των χεριων σου.

7Tolis
07/04/2015, 16:40
Εχω δει το βιντεο περίπου 60 φορές ακονίζοντας το ψευτοκατάνα μου παίζοντας με μια παλιά πεταλούδα μου.Κάπως έτσι πρέπει να έγινε και στο δικό μου.
COFOS ΕΙC TON AIΩNA AMHN.

buckley
08/04/2015, 09:58
To χειρότερο είναι ότι μπορεί να τα διαβάζουν (εδώ μέσα) και να γελάνε...

Panos76
08/04/2015, 10:38
To χειρότερο είναι ότι μπορεί να τα διαβάζουν (εδώ μέσα) και να γελάνε...

Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν εχθές που κοίταζα το βιντεάκι.

Το μηχανάκι ήταν καιρό χωρίς μπαταρία, οπότε συναγερμός off και για εμένα κακώς έμενε εκεί παρατημένο τόσο καιρό.

7Tolis
08/04/2015, 11:29
Αφού έχει γράψει πως είχε συναγερμό κτλ κτλ. Πως προκύπτει ότι δεν είχε μπαταρία;

Panos76
08/04/2015, 11:36
Ο συναγερμός όμως δεν χτύπησε. Την όλη φάση μου την είπε ένας φίλος για το πως έγινε (το ότι επίσης δεν είχε μπαταρία). Το τιμόνι επίσης έσπασε από κόντρα. Κατόπιν είτε το έβαλαν μπρος με σπρώξιμο είτε τους περίμενε βανάκι πιο κάτω.

Αυτά μου είπε, αυτά σας μεταφέρω. Τι να σας πω.

astroman76
08/04/2015, 14:11
παντος μαλακια να αφησει μηχανακι σαν αυτο εξω... εγηνε το κακο! δευτερον οταν τους μαθουν μπενω στην λιστα για τον λυθοβολισμο τους!! Παντος φενοντε απο τα κλασσικα αλανια και σιγουρα οι φατσες τους ειναι γνωστες στην Αθηνα αρα παιζει να ξερουν ηδη ποιοι ειναι και που ειναι!

Pattaya boy
08/04/2015, 22:13
Και με την δημοσιοποιηση του βιντεο ειναι σαν να τους λες "κρυφτητε ερχομαστε". Δεν θα ηταν καλυτερα το βιντεο να πηγαινε μονο στην ασφαλεια για μερικες μερες, και αν δεν υπηρχε αποτελεσμα τοτε να δημοσιευοταν?
Τωρα εγω σκεφτομαι με το μη αστυνομικο μου μυαλο. Γιατι η αστυνομια δεν οργανωνει μια επιχειρηση εντοπισμου των σπειρων που κλεβουν μηχανες με την μεθοδο του δολωματος? Ας αφησουν ξεμπαρκες 5-6 μηχανες σε διαφορα σημεια στην Αθηνα και να τις παρακολουθουνε διακριτικα. Ειμαι συγουρος οτι σε καποια απο αυτες θα γινει κινηση για κλοπη. Απο 'κει και περα ακολουθουνε την πορεια τους και εντοπιζουν ολοκληρη την γιαυκα. Θελω να πιστευω οτι μια χαρα αξιωματικους εχουμε που ειδικευονται στον τομεα της παρακολουθησεως και εντοπισμου, αρκει να υπαρχει θεληση και οργανωση.
Κατι παρομιο ειχε γινει σε Αυστραλια και Αμερικη, στην πρωτη περιπτωση βρηκανε ολοκληρη αποθηκη με κλεμενες μηχανες, ενω στην δευτερη περιπτωση που οργανωθηκε απο μοτοσυκλετηστικη λεσχη, τους πιασανε, και δεν μπορω να φανταστω πως περασανε οι μαγκες στα χερια τους μεχρι να τους παρει η αστυνομια.

7Tolis
08/04/2015, 22:50
Μπορεί και να συμβαίνει ήδη αυτό, απλά να μη γίνεται γνωστό. Αν συμβαίνει, προφανώς δεν επαρκεί όπως φαίνεται.

Bob_o_mastoras
08/04/2015, 23:34
Μπορεί και να συμβαίνει ήδη αυτό, απλά να μη γίνεται γνωστό. Αν συμβαίνει, προφανώς δεν επαρκεί όπως φαίνεται.

Προφανως δεν επαρκει διοτι αλλιως θα ξεραμε οτι σταματησαν να κλεβουν μηχανακια σε ΗΠΑ και Αυστραλια. Και ολους να τους δεσουν θα ξεπηδησουν αλλοι τοσοι.
Η εγκληματικοτητα απο καπου προκυπτει αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα και θα παει μακρια η βαλιτσα...

Ας μπουμε αυριο στο θρεντ και ας διαβασουμε οτι δεσαν αυτους τουλαχιστον.

georgemark
09/04/2015, 08:01
Αυτοί πάντα θα υπάρχουν όσο υπάρχουν οι άλλοι που αγοράζουν το ''προϊόν'' τους.

amyroukai
09/04/2015, 08:51
Μια που είναι παράνομη η βιντεοσκόπηση που είδαμε, η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει κάτι με αυτό ούτε στέκει σε δικαστήριο.

thunder ace
09/04/2015, 09:05
Μια που είναι παράνομη η βιντεοσκόπηση που είδαμε, η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει κάτι με αυτό ούτε στέκει σε δικαστήριο.

οριστε;

alexzafeir
09/04/2015, 09:30
Ρε παιδιά αν κάτσουμε και το σκεφτούμε λίγο, γιατί θα πρέπει εγω ο ιδιοκτήτης να πληρώνω τόσα λεφτά για την μηχανή μου και όλα τα αντικλεπτικά συστήματα να είναι της π@@τσ@ς και να μπορεί ο κάθε τσόγλανος (οχι κάποιος φοβερά εξοπλισμένος εγκληματίας) να μπορεί να στο κλέψει; Δεν θα επρεπε οι εταιριες να εχουν βρει ενα συστημα να μην μπορούν να στην κλεψουν; εχουμε μεινει στην κλειδαρια τιμονιού; ελεος να μπλοκάρουν οι τροχοι απο τους πίρους ηλεκτρονικά με κωδικό ή σκαν το δακτυλικό αποτύπωμα και αν είναι μάγκες ας σηκώσουν 220 κιλα αθορυβα. Νομίζω οτι οι εταιρίες ''βολεύονται'' με τις κλοπές - δεν κανουν κάτι - το είδαμε ποσο έυκολα΄σε ένα ακριβο μηχανάκι ...

Panos76
09/04/2015, 09:36
Δεν νομίζω να υπάρχει σωτηρία, αν λάβουμε υπόψη τα αμάξια πχ, τι ιμομπιλάϊζερ, τι κρυφοί διακόπτες παροχής καυσίμου, τι συναγερμοί και το σηκώνουν σε λίγα λεπτά.

Μάλιστα έχω φίλο (που είχε κρυφό διακόπτη στο αμάξι) και μόλις που πρόλαβε οπτικά το αμάξι του να στρίβει στο στενό κοιτάζοντας σαν χάνος από το μπαλκόνι του!

Είναι να μην μπεις στο μάτι, μπήκες; Τη γμσες._

toyar
09/04/2015, 09:39
οτι κλειδωνει-ξεκλειδωνει
στα αυτοκινητα με immo ανοιγουν πορτες σκατζαρουν εγκεφαλους και γεια σας μεσα σε 3 λεπτα
δυστυχως στις εποχες που ζουμε η ελλειψη παιδειας και μεροκαματου επιβαλλει να μην κατεχουμε ακριβα πραγματα
και μεσα στο σπιτι να φυλας την περιουσια σου κινδυνευεις προσωπικα οταν μπουκαρουν
κατι ταπεινο να κανεις τη δουλεια σου και τελος

amyroukai
09/04/2015, 09:45
οριστε;

Για να είναι νόμιμη η βιντεοσκόπηση οποιουδήποτε χώρου πρέπει να έχεις άδεια και να έχεις ενημερωτικές πινακίδες σε εμφανή σημεία.
Αυτό το βίντεο είναι σαφώς βοηθητικό για την αστυνομία αλλά είναι εντελώς άχρηστο νομικά.

alexzafeir
09/04/2015, 09:46
Δεν λεω οτι δεν θα μπορουν να στο κλεψουν, αλλα να είναι τοσο δύσκολη και εξειδικευμένη διαδικασία ωστε να μειωθούν οι πιθανοτητες ...
Αν στο βάλουν στο μάτι θα στο πάρουν στην καφετέρια ή σινεμά και ο συνεργός θα κάθετε πισω σου...

thunder ace
09/04/2015, 10:03
Για να είναι νόμιμη η βιντεοσκόπηση οποιουδήποτε χώρου πρέπει να έχεις άδεια και να έχεις ενημερωτικές πινακίδες σε εμφανή σημεία.
Αυτό το βίντεο είναι σαφώς βοηθητικό για την αστυνομία αλλά είναι εντελώς άχρηστο νομικά.

υποθετω θα βοηθησει τον ιδιοκτητη:hunter:να τους εντοπισει ομως.

Pan (dvs)
09/04/2015, 10:14
Μια που είναι παράνομη η βιντεοσκόπηση που είδαμε, η αστυνομία δεν μπορεί να κάνει κάτι με αυτό ούτε στέκει σε δικαστήριο.

Aκομη και η αναπαραγωγη που κανουνε καποιοι σε φορουμ η f/b,ειναι παρανομη.


.............. Δεν θα επρεπε οι εταιριες να εχουν βρει ενα συστημα να μην μπορούν να στην κλεψουν; εχουμε μεινει στην κλειδαρια τιμονιού; ελεος να μπλοκάρουν οι τροχοι απο τους πίρους ηλεκτρονικά με κωδικό ή σκαν το δακτυλικό αποτύπωμα και αν είναι μάγκες ας σηκώσουν 220 κιλα αθορυβα. Νομίζω οτι οι εταιρίες ''βολεύονται'' με τις κλοπές - δεν κανουν κάτι - το είδαμε ποσο έυκολα΄σε ένα ακριβο μηχανάκι ...

Αρκετα χρονια πριν,η bmw ειχε βγαλει ενα νεο "απαραβιαστο" συστημα συναγερμου,για αυτοκινητα.Για να το δοκιμασει λοιπον,το πηγε σε μια φυλακη και προκαλεσε επαγγελματιες του χωρου να το παραβιασουνε.

Ο πρωτος εκανε περιπου 25 δευτερολεπτα,o πιο αργος κοντεψε το ενα λεπτο.
Στη ερωτηση που τους εκανε ο υπευθυνος της εταιριας ,για το πως το καταφερανε σε τοσο λιγο χρονο,η απαντηση ητανε αποστομωτικη:

Τα σχεδια κυκλοφορουνε εδω και κανα μηνα στη φυλακη......

amyroukai
09/04/2015, 11:46
υποθετω θα βοηθησει τον ιδιοκτητη:hunter:να τους εντοπισει ομως.

Ναι αλλά θα πρέπει να στοιχειοθετήσει μετά στις αρχές κατηγορία με τον τυπικό τρόπο, σαν να μην υπάρχει το βίντεο.

thunder ace
09/04/2015, 11:49
Ναι αλλά θα πρέπει να στοιχειοθετήσει μετά στις αρχές κατηγορία με τον τυπικό τρόπο, σαν να μην υπάρχει το βίντεο.

αλλο εννοω:a26:

amyroukai
09/04/2015, 12:03
αλλο εννοω:a26:

Κατάλαβα τι εννοείς. χαμένος θα βγεις και έτσι και αλλιώς. αν είναι συμμορία, ξέρουν που μένεις και σίγουρα έχεις πιο πολλά να χάσεις από τον τυχαίο εγκληματία. Θεωρώ επίσης ότι δεν είσαι της ίδιας φιλοσοφίας/ηθικής πως να το πω. Άλλο πράγμα να τους δεις με τον κόφτη στα χέρια και να παίξεις καμμιά ψιλή (που και πάλι δεν ξέρεις τι μπορεί να κουβαλάνε από οπλισμό) άλλο το να πας να κάνεις τον βιτζιλάντε γκράντε. Οπότε το θέμα αυτοδικίας για εμένα τουλάχιστον είναι μη υφιστάμενο.

7Tolis
09/04/2015, 13:26
Συμπέρασμα :Βάζεις μια συμμορία να κλέψει από μια άλλη συμμορία και το πρόβλημα λύνεται μόνο του.

amyroukai
09/04/2015, 13:51
Ντον σεττε τολεονε μου αρεσει ο τροπος που σκεπτεστε.

thunder ace
09/04/2015, 16:47
ως ποτε θα σκεφτομαστε σαν αρνακια;μεχρι ποτε θα μας πηδανε οι λυκοι και εμεις απλως θα βελαζουμε;σιγα μη δω να κλεβουν τη μηχανη και γω θα σκεφτω:αν βγω με το λοστο και τον σακατεψω και μετα τον πεταξω σε ενα χαντακι,μηπως ερθει σε κανα τριμηνο να μου κανει βαβα;Παρτε το χαμπαρι,ειναι κοτες ,ειναι θρασυδειλοι και μονο οπου τους περνει.Και πριν πει κανενας"σιγα ρε κτηνος-ραμπο-γαμαουα τυπε" ,δεν ειμαι τιποτα απο αυτα.Αν ο ιδιοκτητης του haya κατα τυχη εβλεπε απο το παραθυρο τη φαση και ηταν με δυο τρεις φιλους του,δεν θα κατεβαινε;

teogtp
09/04/2015, 17:12
ως ποτε θα σκεφτομαστε σαν αρνακια;μεχρι ποτε θα μας πηδανε οι λυκοι και εμεις απλως θα βελαζουμε;σιγα μη δω να κλεβουν τη μηχανη και γω θα σκεφτω:αν βγω με το λοστο και τον σακατεψω και μετα τον πεταξω σε ενα χαντακι,μηπως ερθει σε κανα τριμηνο να μου κανει βαβα;Παρτε το χαμπαρι,ειναι κοτες ,ειναι θρασυδειλοι και μονο οπου τους περνει.Και πριν πει κανενας"σιγα ρε κτηνος-ραμπο-γαμαουα τυπε" ,δεν ειμαι τιποτα απο αυτα.Αν ο ιδιοκτητης του haya κατα τυχη εβλεπε απο το παραθυρο τη φαση και ηταν με δυο τρεις φιλους του,δεν θα κατεβαινε;

Να ειστε και προετοιμασμενοι στην θεα ενος tokarev.............

7Tolis
09/04/2015, 17:17
Το θέμα πάει προς sons of anarchy μεριά. Εγώ θα κάνω κάποιον επιζήσαντα πάντως.

devil's animal
09/04/2015, 17:32
ως ποτε θα σκεφτομαστε σαν αρνακια;μεχρι ποτε θα μας πηδανε οι λυκοι και εμεις απλως θα βελαζουμε;σιγα μη δω να κλεβουν τη μηχανη και γω θα σκεφτω:αν βγω με το λοστο και τον σακατεψω και μετα τον πεταξω σε ενα χαντακι,μηπως ερθει σε κανα τριμηνο να μου κανει βαβα;Παρτε το χαμπαρι,ειναι κοτες ,ειναι θρασυδειλοι και μονο οπου τους περνει.Και πριν πει κανενας"σιγα ρε κτηνος-ραμπο-γαμαουα τυπε" ,δεν ειμαι τιποτα απο αυτα.Αν ο ιδιοκτητης του haya κατα τυχη εβλεπε απο το παραθυρο τη φαση και ηταν με δυο τρεις φιλους του,δεν θα κατεβαινε;


αν δεν ηταν με 2-3 φιλους του, τι? θα κατεβαινε?
στο βιντεο φαινονται σιγουρα 3 ατομα...
μπορει ενας κοινος θνητος να τα βαλει με 3 ατομα?
εκτος αν το παιξεις batman dark night ftyst ta mpoutia sou και κατεβεις με τρελα και κανενα καδρονι 1 μετρο για να τους εχεις σε αποσταση αλλα και παλι το γκανι νικαει...:rolleyes:


δεν ξεχναω αυτα τα 2 παλικαρια (http://www.newsbeast.gr/society/arthro/361377/purovolisan-en-psuhro-me-kalasnikof-ta-atuha-adelfia/)...για ενα αμαξι ρπμ...:(

και λες μετα: "αντε να πα να γ@μηθουν και τα μηχανακια και τα αμαξια και ολα"...

τα εχουμε πει χιλιαδες φορες...
δεν ξερεις ποτε πως μπορει να αντιδρασεις βλεποντας κατι τετοιο...εκατονταδες τα σεναρια...

thunder ace
09/04/2015, 18:33
ok ....επειδη ειναι δυσκολο θεμα,ο καθενας μας τα ζυγιζει,περνει τα ρισκα του και πραττει αναλογα.

toyar
09/04/2015, 19:12
το ιδανικο σε περιπτωση που τους δουμε ειναι να φωναξουμε την αστυνομια χωρις να μας παρουν χαμπαρι και να τους προλαβουν επι τω εργω
(βεβαια την αστυνομια σε αλλες συζητησεις την ειρωνευομαστε και τη βριζουμε:look:)

devil's animal
09/04/2015, 19:24
το ιδανικο σε περιπτωση που τους δουμε ειναι να φωναξουμε την αστυνομια χωρις να μας παρουν χαμπαρι και να τους προλαβουν επι τω εργω
(βεβαια την αστυνομια σε αλλες συζητησεις την ειρωνευομαστε και τη βριζουμε:look:)



ειλικρινα πιστευεις οτι θα καλεσεις τους τσεους και θα ερθουν σε 3 λεπτα?:eek:
και το 3 λεπτα δεν ειναι τυχαιο...ειναι ο χρονος που κανουν για να το φανε...με την προϋποθεση οτι τους βλεπεις και απο το πρωτο δευτερολεπτο...


δεν λεω οτι φταινε οι τσεοι...απλα ειναι πολυ μικρο το χρονικο περιθωριο...
πρεπει να εισαι εξαιρετικα τυχερος και να βρισκεται καπου κοντα καμια Διας και να ερθουν τοσο γρηγορα...αλλιως για περιπολικο ξεχνα το...

amyroukai
09/04/2015, 19:30
Νομιζω οτι αρκετα πιθανο σεναριο ειναι το να αργησουν λιγο προκειμενου να μην πεσουν μουρη με μουρη με τους δραστες. Ανθρωπινο.

thunder ace
09/04/2015, 19:31
Τελικα κανα φρεσκο νεο με την τυχη της busa;Εκτιμηση:ειδικα το συγκεκριμενο θα βρεθει.

thunder ace
09/04/2015, 19:33
Νομιζω οτι αρκετα πιθανο σεναριο ειναι το να αργησουν λιγο προκειμενου να μην πεσουν μουρη με μουρη με τους δραστες. Ανθρωπινο.

Και γω ο βλακας νομιζα οτι το ακριβως αντιθετο ειναι η δουλεια τους.

toyar
09/04/2015, 19:37
ειλικρινα πιστευεις οτι θα καλεσεις τους τσεους και θα ερθουν σε 3 λεπτα?:eek:
και το 3 λεπτα δεν ειναι τυχαιο...ειναι ο χρονος που κανουν για να το φανε...με την προϋποθεση οτι τους βλεπεις και απο το πρωτο δευτερολεπτο...


δεν λεω οτι φταινε οι τσεοι...απλα ειναι πολυ μικρο το χρονικο περιθωριο...
πρεπει να εισαι εξαιρετικα τυχερος και να βρισκεται καπου κοντα καμια Διας και να ερθουν τοσο γρηγορα...αλλιως για περιπολικο ξεχνα το...

μακαρι ολοι να ειχαν την τυχη να τους παρουν χαμπαρι
μετα τι κανεις;
να τους την πεσεις δεν παιζει
βγαινεις στο μπαλκονι και φωναζεις;
το 100 δεν θα το παρεις να αναφερεις ληστεια σε εξελιξη;
εξαρταται σε τι φαση θα τους πετυχεις

amyroukai
09/04/2015, 19:41
Και γω ο βλακας νομιζα οτι το ακριβως αντιθετο ειναι η δουλεια τους.

Εδω θα ερθει ο ψηλος και θα σε ρωταει τι αστυνομια θελεις. Θα κανουμε την χωρα φαρ ουεστ; Γκανια οι κλεφτες, το ιδιο οι τσαιοι και οποιος προλαβει, μεχρι να φαγωθει κανενας σχετικος η ασχετος; Για τα σιδερα; Οχι, σορι. Πηρες 13000 μοτορι, δωσε κατι βαλε ασφαλεια για κλοπη και μλκιες χωρις μπαταρια και συναγερμο μην τις κανεις. Εγω δεν θα πεθαινα για κανενος το μηχανακι.

thunder ace
09/04/2015, 19:54
δηλ ΑΝ εισαι μπατσος πες μου ενα λογο που αξιζει να πεθανεις;

devil's animal
09/04/2015, 19:57
μακαρι ολοι να ειχαν την τυχη να τους παρουν χαμπαρι
μετα τι κανεις;
να τους την πεσεις δεν παιζει
βγαινεις στο μπαλκονι και φωναζεις;
το 100 δεν θα το παρεις να αναφερεις ληστεια σε εξελιξη;
εξαρταται σε τι φαση θα τους πετυχεις



το 100 το παιρνεις εννοειται και δινεις οσο το δυνατον περισσοτερα στοιχεια μηπως τους πιασουν στο δρομο...δεν εξαφανιζεται απο την μια στιγμη στην αλλη το φορτηγακι που την φορτωσαν ή το αλλο μηχανακι αν την πηραν σπρωχτη...
η λογικη λεει οτι οσο περισσοτερα ατομα κατεβουν, τοσο το καλυτερο γιατι δεν παιζει να τους φανε ολους...(αν εχουν οπλο)...αν δεν εχουν, εννοειται οτι θα φυγουν...
δλδ αν μπορουσε να κατεβει ολη η πολυκατοικια...5-6-10 ατομα, δεν θα ανοιγαν πυρ και να ειχαν οπλο...δεν ειναι χαζοι να φανε κοσμο για ενα οχημα...μετα μπλεκουν ΠΟΛΥ ασχημα...
να ομως που κατεβηκαν τα 2 αδερφια και οι αλλοι ειχαν καλασνικοφ και τους γαζωσαν...:rolleyes:

εγω θα προτιμουσα να τους ριξω καμια γλαστρα/καρεκλα/οτι βρω στο κεφαλι παρα να κατεβω...πιο πολυ τους αιφνιδιαζεις και βραχυκυκλωνουν με κατι τετοιο παρα να κατεβεις...(και εισαι και καλυμμενος στο μπαλκονι)...
επισης θετικο θα ηταν να μπορουσες να τους κλεισεις καπως τον δρομο...ριξε κατι στις ροδες τους την ωρα που φευγουν...το μηχανακι του γειτονα? μια γιαγια? την εξωτερικη ντουλαπα του μπαλκονιου?κατι...:lol:

amyroukai
09/04/2015, 20:00
δηλ ΑΝ εισαι μπατσος πες μου ενα λογο που αξιζει να πεθανεις;

Δεν ειμαι.
Λεω ομως οτι αν μπορεις να αποφυγεις συμπλοκη, ειδικα αν δεν κινδυνευει ζωη, δεν ειναι παραλογο να το κανεις.

Δες το αλλιως. Πες οτι σκανε δυο μηχανες και σκοτωνουν αυτους τους τρεις. Μετα θα τους πει κανεις μπραβο η θα γινει τσι 'τανας για τους πολεμοχαρους με τα μπλε; εγω λεω το δευτερο... ποια μηχανη αξιζει μια ζωη;

toyar
09/04/2015, 20:02
κατω δεν κατεβαινεις με τιποτα
ο πανικοβλητος κακοποιος ειναι πολυ επικινδυνος.......
αν τους πετυχεις στην αρχη παιρνεις το 100 και παρακολουθεις διακριτικα
αν ειναι στο τελος βαζεις τις φωνες μηπως το παρατησουν
το καλυτερο ειναι να μπορεσεις οταν φυγουν να τους ακολουθησεις απο μακρυα και να φερεις την αστυνομια στη φωλια τους

George_Sp
09/04/2015, 20:03
έμαθα κάποια καλά, ως ένα σημείο,νεώτερα αλλά δε νομίζω οτι πρέπει να ειπωθούν δημόσια.
και όποιος άλλος τα έμαθε καλύτερα να μην γράψει ακόμα.

GiannisBlessed
09/04/2015, 20:18
νομιζω το να βγεις στο μπαλκονι να φωναζεις κλεφτες κλεφτες και να τραβας βιντεο και φωτογραφιες ειναι ισως το πιο ασφαλες και ταυτοχρονα δραστικο.
δυσκολα θα εχει κανεις την ψυχολογια να συνεχισει το εργο του ενω ειναι ανθρωποι απο πανω απο το κεφαλι του και φωναζουν και βγαζουν βιντεο κτλ.

thunder ace
09/04/2015, 20:24
Δεν ειμαι.
Λεω ομως οτι αν μπορεις να αποφυγεις συμπλοκη, ειδικα αν δεν κινδυνευει ζωη, δεν ειναι παραλογο να το κανεις.

Δες το αλλιως. Πες οτι σκανε δυο μηχανες και σκοτωνουν αυτους τους τρεις. Μετα θα τους πει κανεις μπραβο η θα γινει τσι 'τανας για τους πολεμοχαρους με τα μπλε; εγω λεω το δευτερο... ποια μηχανη αξιζει μια ζωη;
καλα ρε αμιρου δεν ειπα οτι εισαι(αλλα και να εισουν τι εγινε)Τωρα για το παραδειγμα εισαι λιγο ακυρος.Για να σκοτωσουν οι μπατσοι(σε τετοια περιπτωση)πρεπει να τραβηξουν και οι αλλοι.Οποτε σωστα αντεδρασαν.Και δεν θα πει και κανενας τιποτα.Φυσικα καμμια μηχανη δεν αξιζει.

amyroukai
09/04/2015, 20:35
καλα ρε αμιρου δεν ειπα οτι εισαι(αλλα και να εισουν τι εγινε)Τωρα για το παραδειγμα εισαι λιγο ακυρος.Για να σκοτωσουν οι μπατσοι(σε τετοια περιπτωση)πρεπει να τραβηξουν και οι αλλοι.Οποτε σωστα αντεδρασαν.Και δεν θα πει και κανενας τιποτα.Φυσικα καμμια μηχανη δεν αξιζει.

Αυτο που εγραψε ο ντεβιλς για το καλασνικοφ το ειδες; οταν φτασεις σε τετοιο περιστατικο δεν ξερεις τι θα βρεις. Αν βγει πολεμικο οπλο θα βγει και το 045 και οποιον παρει ο χαρος...

thunder ace
09/04/2015, 20:38
Αυτο που εγραψε ο ντεβιλς για το καλασνικοφ το ειδες; οταν φτασεις σε τετοιο περιστατικο δεν ξερεις τι θα βρεις. Αν βγει πολεμικο οπλο θα βγει και το 045 και οποιον παρει ο χαρος...
τωρα μιλας σωστα

Xlitos
09/04/2015, 20:44
δυο κινδύνους ξέρει ο υποψήφιος μοτοσυκλετιστης από την εφηβεία κιόλας....ότι τα μηχανάκια πέφτουν και κλέβονται.Εχει κλαπεί r1 μεσα σε μιση ώρα επειδη ανέβηκε φίλος για λίγο σπίτι του να φαει,κατεβηκε κάτω και δε το βρήκε.Για μιση γ...μένη ώρα.Όσες φορές εχω αφήσει μηχανάκι παρκαρισμενο στο πεζοδρόμιο για λίγο τρέχω ανα πεντε λεπτα στο μπαλκόνι να δω αν είναι εκει..απορώ πως κοιμούνται τα βραδια κάποιοι με μονιμα μηχανάκι εξω στο πεζοδρομιο ή στην πυλωτη(ακομα χειροτερα).

SHOOTER045
09/04/2015, 20:49
καλα ρε αμιρου δεν ειπα οτι εισαι(αλλα και να εισουν τι εγινε)Τωρα για το παραδειγμα εισαι λιγο ακυρος.Για να σκοτωσουν οι μπατσοι(σε τετοια περιπτωση)πρεπει να τραβηξουν και οι αλλοι.Οποτε σωστα αντεδρασαν.Και δεν θα πει και κανενας τιποτα.Φυσικα καμμια μηχανη δεν αξιζει.



Στο ελλαντα για να πυροβολησει-νομιμα-ο αστυνομικος,δεν πρεπει απλα να δει την απειλη,αλλα να υπαρχει και κινηση και προθεση του αντιπαλου-βλ.κακοποιου εναντιον του.
Παρολα αυτα και ετσι να γινει,αν κατα την συμπλοκη τραυματιστει καποιος πολιτης,παλι θα φταιει ο αστυνομικος,γιατι επρεπε να εξασφαλισει την ακεραιοτητα των πολιτων.

macdeath_s
10/04/2015, 01:29
Στο ελλαντα για να πυροβολησει-νομιμα-ο αστυνομικος,δεν πρεπει απλα να δει την απειλη,αλλα να υπαρχει και κινηση και προθεση του αντιπαλου-βλ.κακοποιου εναντιον του.
Παρολα αυτα και ετσι να γινει,αν κατα την συμπλοκη τραυματιστει καποιος πολιτης,παλι θα φταιει ο αστυνομικος,γιατι επρεπε να εξασφαλισει την ακεραιοτητα των πολιτων.

Με συγχωρείς που στη βγαίνω δημοσίως αλλά ευτυχώς που ναι έτσι στο ελλάντα γιατί ποιός ξέρει πόσες ξόφαλτσες ή κορκονείστικες θα χαμε. Δεν θα πάω μακρυά, αυτοί που φάγανε τον άκυρο υδραυλικό στον Βύρωνα (πάνω σε συμπλοκή) πριν 3-4 χρόνια ξέρεις τι τους κάνανε ??? :a13:

Στο θέμα μας τώρα για να μην ξεφεύγουμε. Η αστυνομία είναι αυτή που είναι και η αλήθεια είναι πώς ψιλοαδιαφορεί (στην Αθήνα τουλάχιστον) για το συγκεκριμένο θέμα. Από την άλλη μπορεί να είμαι άδικος και 4 χρόνια τώρα που γίνεται χαμώς να δρα μεθοδικά και undercover.

Για τα μέτρα προστασίας που γράφετε το μόνο που έχει 100% αποτελεσματικότητα είναι η ασφάλεια κλοπής. Η μόνη εταιρεία που κάνει ολική είναι η : (τα ψαχνα πριν 3 μήνες) ενώ η AIG κάνει στο 70% της αξίας. Για μηχανή κυβικών hayabusha καινούργια θα σας πάει κανά 350αρι με 400άρι στην Interamerican. Όποιος διαφωνεί/αμφιβάλλει ας κάνει ένα τηλ και να μας ενημερώσει ΑΑΑΝ ισχύει κάτι διαφορετικό. Τα υπόλοιπα θα προσπαθήσω να τα αποδομήσω με τις γνώσεις που έχω πάνω στα ηλεκτρονικά και στις ασύρματες επικοινωνίες λόγω επαγγέλματος και για τα υπόλοιπα ότι έχω δει στο net.

- Κλειστό πάρκιν: Έχουν αποδειχτεί εδώ και περίπου 8 χρόνια ότι τα ασύρματα των garage "χακάρονται" σχετικά εύκολα. Σίγουρα ευκολότερα από ένα ασύρματο δίκτυο αν έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό (laptop + RFID sniffer/collector/copier). Παραπέμπω όποιον έχει όρεξη στο CCC του 2008 που χε γίνει στο Βερολίνο. Επίσης αν κάποιος δεν κατέει από laptop και έχει πρόσβαση στον μηχανισμό του γκαράζ μπορεί με ένα εργαλείο σαν μανιβέλα να το σηκώσει χειροκίνητα. Θα πάρει ώρα βέβαια και θα κάνει και φασαρία πιθανόν. Πέραν τούτου όσα ανοιγοκλείνουν με κλειδί μπορούν να παραβιαστούν σχετικά εύκολα όπως μια απλή κλειδαριά. Όπως και στην πυλωτή έτσι και σε ένα κλειστό γκαράζ όποιος μπει κάνει άνετα τη δουλειά του. Το κλειστό γκαράζ επίσης αν δεν είναι κοντά στον χώρο σου ακόμη και συναγερμός να βαράει ίσως οι γειτόνοι να τον γράψουν στα παπ#$%ρια τους και συ να μην πάρεις χαμπάρι.

- Συναγερμοί & GPS: οι πρώτοι ακόμη και να μην απενεργοποιηθούν μπορεί να μην τους αποτρέψουν. Δεν είναι και τόσο δύσκολο ένα βανάκι να μονωθεί ηχητικά ώστε άπαξ και μπει μέσα η μηχανή να μην ακούγεται άχνα από συναγερμό. Επίσης όπως έγραψαν και κάποιοι πιο πάνω παίζουν spray που τον "φιμώνουν" το συναγερμό. Σίγουρα θα υπάρχουν και τρόποι να μπορείς να τον βραχυκυκλώσεις ή να τον απενεργοποιήσεις. Αλλά ξαναλέω ότι ακόμη και να βαρέσει για 10" πριν την φορτώσουν σε ένα φορτηγάκι μπορεί να μην σώσει τπτ αν ο ιδιοκτήτης δεν είναι κοντά ή δεν τον ακούσει. Το GPS τώρα μπορεί να "ακυρωθεί" με ένα jammer. Ακόμη και το καλύτερο GPS πάντως σε ένα δωμάτιο ή χώρο μονωμένο με αλουμίνιο παραδίδει πνεύμα. Συν τις άλλοις αν κάποιος είναι ψιλιασμένος, το ψάχνει το βρίσκει το αποσυνδέει ή το πετάει κάπου για παραπλάνηση.

- Αλυσίδες, κλειδαριές: Βαριέμαι να γράφω και δεν γνωρίζω και πολλά. Έχω δει όμως σε βίντεο στο youtube να ξεκλειδώνουν με ειδικό εργαλείο ακόμη και τα πιο ακριβά της Abus. Βέβαια για να τα καταφέρει ο μαν που τράβαγε το βίντεο του πήρε 5 λεπτά σε ιδανικές συνθήκες. Τουτέστιν το χε προβάρει, ήταν στην ησυχία του και δεν φοβόταν ούτε μην πάει μέσα ούτε μην του σπάσει κανένας τα κόκαλα ένα ένα. Πάντως αυτό το μέτρο κατά τη γνώμη μου είναι και από τα καλύτερα αν τηρείς το the more the best (αν και ανάποδα το λένε :p ). Το ζηγιάζει αλλιώς ο κλέφτης αν χρειάζεται μισή ώρα κι αλλιώς αν χρειάζεται 5 '.

Εν κατακλείδι ΟΟΟΛΑ τα μέτρα προστασίας είναι για να καθυστερήσεις έναν επαγγελματία κλέφτη που το ασκεί το άθλημα γιατί για ένα μλκισμένο που θέλει να κάνει 5 βόλτες ένα καλό λουκέτο αρκεί. Όσο πιο πολύ τον καθυστερήσεις τόσο μειώνεις τις πιθανότητες να κάτσει να ασχοληθεί με την αγαπημένη σου. Το νο1 πάντως είναι να προσπαθείς να μην στη βάλουν στο μάτι. π.χ. επειδή πολύς κόσμος έχει facebook με 100άδες φίλους που δεν γνωρίζει άπαντες προσωπικά δεν είναι ανάγκη να ποστάρουμε το μηχανάκι και να λέμε "εγώ είμαι - εδώ είμαι"!!! Επίσης αν τραβάτε τις μηχανές σας με κινητά smartphones να έχετε απενεργοποιημένα τα location services για την εφαρμογή που τραβάει φωτό ώστε να μην υπάρχει σε metadata η τοποθεσία.

Αυτά... Αν οι mods/admins θεωρούν ότι έγραψα εγχειρίδιο για τσουτσέκια ας το σβήσουν αν και δυστυχώς πάντα αυτοί είναι ένα βήμα μπροστά (οι pro).

Υ.Γ.: 100% επίσης είναι το 24ωρο φυλασσόμενο αν και δεν καλύπτουν κλοπές είναι λίγο χλωμό να πα να το βουτήξουν από κάτι τέτοιο.