PDA

View Full Version : xt660r vs xt600e



gkantas1973
08/04/2015, 10:57
Ποια από τις 2 προτείνετε;

gkantas1973
08/04/2015, 11:03
Τον τελευταίο καιρό έχω μπει στη διαδικασία αλλαγής του fazer 1000(05) που έχω, με κάτι πιο "συμβατικό" και "για όλες τις δουλειές" μοντέλο. Είμαι στο δίλημμα μεταξύ των δύο προαναφερόμενων μοντέλων. Διαβάζοντας κατά καιρούς για διάφορα περί tps που δε λειτουργεί σωστά, για σβησίματα κ.ο.κ. για το νέο μοντέλο, διατηρώ επιφυλάξεις για την απόκτησή του. Από την άλλη, το xt600 έχει ένα βασικό μειονέκτημα κατά την ταπεινή μου άποψη, το ότι είναι αερόψυκτο. Ελπίζοντας να μην κούρασα, θα ήθελα να με βοηθήσετε πάνω στο θέμα αυτό....

Μανολης67
08/04/2015, 12:26
Φίλε μου είχα το παλιό καλό 600 και τώρα το 660
Ποιότητα κατασκευής κίνηση στην πόλη 600....
αλλά ταξίδι, χώμα (όχι για τρέλες λόγω βάρους, αλλά adventure δηλαδή ταξίδι χωμάτινο φορτωμένο) 660, γενικά πολύ καλύτερο σε ανοιχτό δρόμο, σταθερότητα, τα φρένα πιο δυνατά, αν και με ασαφή αίσθηση, όσο αφορά το TPS μετά το 2006 μοντ και ρυθμισμένα σωστά (ρελαντί 1450 στροφές)δεν θα έχεις πρόβλημα σβησίματος, για να είμαι ειλικρινής τώρα θα προτιμούσα το 660 καρμπυρετεράτο, όχι γαι τα σβησίματα (δεν μου εσβησε ποτέ) αλλά γενικά καλύτερη λειτουργία στις χαμηλές στροφές, και βενζίνη βάζεις ότι θες, όσο για το αερόψυκτο δεν είναι πρόβλημα, αλλά το 600 πως θα το βρείς? πόσες φορές μηδενισμένο το κοντερ? σκυλί, δεν λέω, αλλά γενικά θα είναι ένα τελειωμένο μηχανάκι.
Πάντως αν πρόκειται να ταξιδευεις 660 δαγκωτό.

zandesiro
08/04/2015, 18:06
Ενδιαφερον θεμα....Για να δουμε την συνεχεια!:a014:

lykourgi
08/04/2015, 18:13
Φίλε μου είχα το παλιό καλό 600 και τώρα το 660
Ποιότητα κατασκευής κίνηση στην πόλη 600....
αλλά ταξίδι, χώμα (όχι για τρέλες λόγω βάρους, αλλά adventure δηλαδή ταξίδι χωμάτινο φορτωμένο) 660, γενικά πολύ καλύτερο σε ανοιχτό δρόμο, σταθερότητα, τα φρένα πιο δυνατά, αν και με ασαφή αίσθηση, όσο αφορά το TPS μετά το 2006 μοντ και ρυθμισμένα σωστά (ρελαντί 1450 στροφές)δεν θα έχεις πρόβλημα σβησίματος, για να είμαι ειλικρινής τώρα θα προτιμούσα το 660 καρμπυρετεράτο, όχι γαι τα σβησίματα (δεν μου εσβησε ποτέ) αλλά γενικά καλύτερη λειτουργία στις χαμηλές στροφές, και βενζίνη βάζεις ότι θες, όσο για το αερόψυκτο δεν είναι πρόβλημα, αλλά το 600 πως θα το βρείς? πόσες φορές μηδενισμένο το κοντερ? σκυλί, δεν λέω, αλλά γενικά θα είναι ένα τελειωμένο μηχανάκι.
Πάντως αν πρόκειται να ταξιδευεις 660 δαγκωτό.

Πολύ σωστός.

Bob_o_mastoras
08/04/2015, 18:28
Συμφωνω και 'γω με το Μανωλη.
Η παροιμιωδης αξιοπιστια και ευκολια του αεροψυκτου ΧΤ αντισταθμιζονται απο τα πλεονεκτηματα του συγχρονου 660.
Αν το θες για commuter και all round τοτε το 660. Αν το θες για δουλειες του στυλ παω στα χωραφια και με συντηρηση τυπου "αλλαξα λαδια προ 10ετιας" τοτε το 600Ε.

vaggeliskiki
08/04/2015, 22:26
Φιλε μου τυχαινει να ημουν κατοχος του 660 2004 μοντ κ τωρα κατοχος του 600.Δε μπορεις να φανταστεις το ποσο το ειχα μετανοιωσει που δεν ειχα παρει τοτε (οταν αγορασα το 660)το 600,ηταν για μενα πολυ λαθος κινηση,απο την αρχη που το πηρα μεχρι το τελος μου εσβηνε σε αλλαγες ταχυτητας κ το μηχανακι οταν το ανοιγα αποτομα με χαμηλες ταχυτητες μολις πηγαινε ψηλα σε στροφες κινητηρα ρεταριζε!α κ κατι τελευταιο καποια στιγμη ηταν καλοκαιρι βραδυ βγηκα για μια βολτιτσα κ ειχα σταματησει να μιλησω σε εναν φιλο οταν μετα απο κανα 5λεπτο λειτουργιας στο ρελαντι βλεπω τους λαιμους των εξατμησεων να ειχουν πειρακτωθει κατι που δεν το ειχα ξαναδει σε μηχανακι(πρωην κατοχος klr 650 τοτε) κ το θεωρησα απαραδεκτο!Οσο για τον αεροψυκτο κινητηρα του χτ 600 νομιζω πως ειναι κορυφαιος στην κατηγορια του σε θεμα αξιοπιστιας δεν εχει καμια σχεση με τον ιταλικο κινητηρα του 660.

Bob_o_mastoras
08/04/2015, 23:27
Φιλε Βαγγελη δε φανταζεσαι ποσο εχω κραξει το καινουργιο ΧΤ κατα καιρους.
Δεν ειναι ομως η εικονα του αυτη που παρουσιαζεις. Ετυχες σε περιπτωση. Θα επρεπε να το ελεγξεις καλα πριν το παρεις, εκτος και αν τη πατησες οπως ολοι που το αγορασαν καινουργιο τοτε, οποτε πασο.
Το θεμα ειναι ομως οτι αυτες οι ,σοβαρες κατ εμε, παιδικες ασθενειες που ειχαν οι πρωτες σειρες, εχουν πλεον αντιμετωπιστει και τα περισσοτερα δεν αντιμετωπιζουν καποιο σοβαρο θεμα μη επιλυσιμο.
Εχει βεβαια το χαρακτηριστικο να σκορτσαρει και να "βηχει" στις χαμηλες στροφες. Κατα τα αλλα, για συγχρονο μηχανακι, ειναι αρκουντως αξιοπιστο. Καμια σχεση βεβαια με το παλιο αλλα και καμια σχεση η πολυπλοκοτητα του ενος και του αλλου.
Το 660 ειναι καλυτερο σε ολα πλην του βαρους και της αξιοπιστιας.
Και στο λεω και 'γω σαν χρονια κατοχος ΧΤ και ΤΤ αεροψυκτων και μεγαλος φαν της μηχανης αυτης.

Το θεμα ειναι τι θελεις. Αν θες ενα συγχρονο μηχανακι πας για το 660. Αν θες ενα απλα αξιοπιστο "μουλαρι" απο τα 80's, που και να μην ειχε ολικο χιλιομετρητη λιγη σημασια θα ειχε, τοτε ΧΤ600 (μη σου πω και το 89αρι με μανιβελα που δε μενεις και απο μπαταρια και ειναι και κ@υλα).

Οτι και να παρει ο φιλος, και ειδικα το 660, καλο ελεγχο σε αξιοπιστο μηχανικο!!

toyar
09/04/2015, 05:33
σωστα ολα τα παραπανω
στη συγκριση καλο ειναι να μπει και το οικονομικο γιατι μιλαμε για μηχανακια με διαφορετικη τιμη

gkantas1973
09/04/2015, 07:40
Σας ευχαριστω πολυ ολους για την αμεση ανταποκριση! Η αληθεια ειναι οτι, εχω βρει ενα 600αρι με 1200 πραγματικα χιλιομετρα! Ο φιλος μου που το εχει, το ειχε αγορασει το 99 καινουριο και εκτοτε δεν εχει ασχοληθει ποτε μαζι του! Τον εχω που τον ψηνω καμια διετια αλλα τωρα δειχνει να το καλοσκεφτεται! Ειναι πολυ καλη ευκαιρια!

alexzafeir
09/04/2015, 10:14
Σας ευχαριστω πολυ ολους για την αμεση ανταποκριση! Η αληθεια ειναι οτι, εχω βρει ενα 600αρι με 1200 πραγματικα χιλιομετρα! Ο φιλος μου που το εχει, το ειχε αγορασει το 99 καινουριο και εκτοτε δεν εχει ασχοληθει ποτε μαζι του! Τον εχω που τον ψηνω καμια διετια αλλα τωρα δειχνει να το καλοσκεφτεται! Ειναι πολυ καλη ευκαιρια!

Αν τελικά παρεις 660 στειλε ενα πμ:D:smokin:

vaggeliskiki
09/04/2015, 15:57
Σας ευχαριστω πολυ ολους για την αμεση ανταποκριση! Η αληθεια ειναι οτι, εχω βρει ενα 600αρι με 1200 πραγματικα χιλιομετρα! Ο φιλος μου που το εχει, το ειχε αγορασει το 99 καινουριο και εκτοτε δεν εχει ασχοληθει ποτε μαζι του! Τον εχω που τον ψηνω καμια διετια αλλα τωρα δειχνει να το καλοσκεφτεται! Ειναι πολυ καλη ευκαιρια!

Αλλαξε λαδια λαστιχα κ μπαταρια κ εισαι ετοιμος αν μπορεσεις κ το παρεις σωθηκες!

vaggeliskiki
09/04/2015, 16:09
Φιλε Βαγγελη δε φανταζεσαι ποσο εχω κραξει το καινουργιο ΧΤ κατα καιρους.
Δεν ειναι ομως η εικονα του αυτη που παρουσιαζεις. Ετυχες σε περιπτωση. Θα επρεπε να το ελεγξεις καλα πριν το παρεις, εκτος και αν τη πατησες οπως ολοι που το αγορασαν καινουργιο τοτε, οποτε πασο.
Το θεμα ειναι ομως οτι αυτες οι ,σοβαρες κατ εμε, παιδικες ασθενειες που ειχαν οι πρωτες σειρες, εχουν πλεον αντιμετωπιστει και τα περισσοτερα δεν αντιμετωπιζουν καποιο σοβαρο θεμα μη επιλυσιμο.
Εχει βεβαια το χαρακτηριστικο να σκορτσαρει και να "βηχει" στις χαμηλες στροφες. Κατα τα αλλα, για συγχρονο μηχανακι, ειναι αρκουντως αξιοπιστο. Καμια σχεση βεβαια με το παλιο αλλα και καμια σχεση η πολυπλοκοτητα του ενος και του αλλου.
Το 660 ειναι καλυτερο σε ολα πλην του βαρους και της αξιοπιστιας.
Και στο λεω και 'γω σαν χρονια κατοχος ΧΤ και ΤΤ αεροψυκτων και μεγαλος φαν της μηχανης αυτης.

Το θεμα ειναι τι θελεις. Αν θες ενα συγχρονο μηχανακι πας για το 660. Αν θες ενα απλα αξιοπιστο "μουλαρι" απο τα 80's, που και να μην ειχε ολικο χιλιομετρητη λιγη σημασια θα ειχε, τοτε ΧΤ600 (μη σου πω και το 89αρι με μανιβελα που δε μενεις και απο μπαταρια και ειναι και κ@υλα).

Οτι και να παρει ο φιλος, και ειδικα το 660, καλο ελεγχο σε αξιοπιστο μηχανικο!!

Βοb το μηχανακι το ειχα παρει καινουργιο κ δε μπορεις να φανταστεις ποσο ασχημα αισθανομουν να βγαζει προβληματα απο το πουθενα καινουργιο μηχανακι!Εχω ακουσει οτι τα εχουν βελτιωσει τα καινουργια αλλα κ παλι εγω προσωπικα δεν θα αγοραζα ποτε ενα μηχανακι που να μην γραφει στο σκελετο του made in japan!:)

antsoar
09/04/2015, 16:47
Επειδή κοιτάζω και εγώ ένα 660 του 05, πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το tps; Αν το δει ένας μηχανικός και βρει ότι έχει αλλαχθεί δεν είσαι καλυμμένος; Ή μπορεί παρά την αλλαγή να συνεχίσει να σβήνει;

christof40
09/04/2015, 20:25
πανω στο tps εχει ενα νουμερο-κωδικο.
αν αρχιζει απο 3 ειναι το παλιο-προβληματικο.
αν αρχιζει απο 4 εισαι ο.κ

lykourgi
09/04/2015, 20:33
Νομίζω πως τα "καλά" TPS (αυτά που άλλαζε η γιαμάχα) έχουν κωδικό πάνω τους που αρχίζει από 4,ενώ τα άλλα από 3.
Δεν είμαι όμως σίγουρος ότι αυτό είναι απόλυτο.

Και για την ιστορία, το δικό μου (μοντ. '06) δεν έσβησε ποτέ.



Εντιτ : Γρηγορότερος ο Christof40.

gkantas1973
09/04/2015, 21:55
Και κατι ακομα: τα κοντερ "γυριζουν" ολα; ειτε ψηφιακα ειτε τα παλαιου τυπου; πως μπορω να αντιληφθω ενα πιθανο "γυρισμα";

christof40
10/04/2015, 07:59
Και κατι ακομα: τα κοντερ "γυριζουν" ολα; ειτε ψηφιακα ειτε τα παλαιου τυπου; πως μπορω να αντιληφθω ενα πιθανο "γυρισμα";

στα συγκεκριμενα μηχανακια που ψαχνεις δεν μπορεις,μονο εμπειρικα,δηλ. αν συμβαδιζει η γενικη κατασταση με το κοντερ.

Sapadak
10/04/2015, 09:10
Και κατι ακομα: τα κοντερ "γυριζουν" ολα; ειτε ψηφιακα ειτε τα παλαιου τυπου; πως μπορω να αντιληφθω ενα πιθανο "γυρισμα";

Το κοντέρ του καινουριου (χτχ, χτρ) δε γυρίζει, γιαυτό και είναι δυσευρετο ανταλλακτικό μεταχειρισμένο.
Του παλιού απο την άλλη....γυρίζει :rolleyes:

christof40
10/04/2015, 12:57
Το κοντέρ του καινουριου (χτχ, χτρ) δε γυρίζει, γιαυτό και είναι δυσευρετο ανταλλακτικό μεταχειρισμένο.
Του παλιού απο την άλλη....γυρίζει :rolleyes:

γυριζει και παραγυριζει και μαλιστα δεν το καταγραφει και ο εγκεφαλος για να μπορεις να το βρεις...

Μανολης67
10/04/2015, 15:50
γυριζει και παραγυριζει και μαλιστα δεν το καταγραφει και ο εγκεφαλος για να μπορεις να το βρεις...

Ναι, σωστά γυρίζει,αλλά γίνεται μόνο σε συνεργειο. από γνώστη και με εξοπλισμό, ενώ το 600 θέλει μόνο ενα Blac k Decker...αλλωστε το 600 δεν ηθελε καν γύρισμα........στα 99.999 χλμ γύρναει από την αρχή μόνο του....:lol:

gkantas1973
10/04/2015, 19:49
Το μείζον ερώτημα ωστόσο, δεν το απάντησε κανείς: πώς μορώ να το καταλάβω ένα "γυρισμένο" κοντέρ; Για τα παλιά (μηχανικά) έχω ακούσει ότι αν ένα κοντέρ είναι "γυρισμένο", τότε τα νούμερα δεν είναι καλά ευθυγραμμισμένα μεταξύ τους. Αληθεύει αυτό; Με τα ηλεκτρονικά τί γίνεται όμως;

Μανολης67
10/04/2015, 20:24
Το μείζον ερώτημα ωστόσο, δεν το απάντησε κανείς: πώς μορώ να το καταλάβω ένα "γυρισμένο" κοντέρ; Για τα παλιά (μηχανικά) έχω ακούσει ότι αν ένα κοντέρ είναι "γυρισμένο", τότε τα νούμερα δεν είναι καλά ευθυγραμμισμένα μεταξύ τους. Αληθεύει αυτό; Με τα ηλεκτρονικά τί γίνεται όμως;

Από την γενική κατάσταση της μοτοσυκλέτας (πλαστικά-τροχοί-σκουριές) ........η μηχανή είναι όπως η γρια....δεν μπορεί να κρυφτεί...!!

gkantas1973
10/04/2015, 20:27
Από την γενική κατάσταση της μοτοσυκλέτας (πλαστικά-τροχοί-σκουριές) ........η μηχανή είναι όπως η γρια....δεν μπορεί να κρυφτεί...!!
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Μ'αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι!!!!

gkantas1973
30/05/2015, 17:46
Γεια σας και παλι! Εκανα μια βολτα ενα 660 και μου φανηκε πολύ αδύναμο το μπροστινο φρένο.Βέβαια η κατάσταση της μηχανής δεν ήταν και η καλυτερη εδώ που τα λέμε, αλλά μήπως υπάρχει κάποιος φίλος που εχει οδηγήσει και το 600Ε και το 660 και μπορει να με διαφωτίσει; Κάποιος που χει βελτιωσει το δικο του μηχανακι, και με ποιο κοστος; ΑΑΑ! κατι ακομα το οποιο ειναι αρκετα σημαντικο! Το υψος μου ειναι 1,65 και θεωρω πως το 660 ειναι λιγο πιο ψηλο απο το 600Ε. Τα χρήματα που διαθέτω είναι 2500-3000 και ακομα δεν εχω κατασταλαξει.

Μανολης67
30/05/2015, 20:53
Ειχα και το 600 Ε και τώρα το 660, γενικά τα ΧΤ υστερούν στα φρένα, Στο 660 τωρα το μπροστινό φρένο (στο δικό μου τουλαχιστον) έχει ασαφή αίσθηση, δυνατό είναι με 2 δάκτυλα στην μανέτα, με 1 δεν αρκεί για δυνατό φρενάρισμα, αν το μηχανάκι είναι μεταχειρισμένο κοιτα τακάκια και υγρά για τυχόν αλλαγή.
Το ύψος σου πιθανόν να είναι πρόβλημα, εγω στο ΧΤ R με 1,78 δυσκολευομαι, κόντεψα να πέσω πολλές φορές στην πόλη σταματημένος όταν γλίστρησε το παπούτσι στην άσφαλτο,
Πάντως να ξέρεις, ότι αμα οδηγήσεις και τα 2, δεν θα σου κάνει ευχαρίστηση να οδηγάς το 600αρι, ειδικά σε ανοιχτό δρόμο, κοίτα ενα 660 Χ(είναι λίγο πιο χαμηλό από το R, και έχει καλύτερα φρένα ) σε καλή κατάσταση, με 2.500 πιστεύω να βρείς

ggs
30/05/2015, 21:15
Χτ660

Καλύτερο και νεοτερο απο το 600.
Το tps που είχαν θέμα του 04-5 έχει κανει ανάκληση η Γιαμάχα και ακόμη και τώρα στο αλλάζουν δωρεάν.
Πολύ κακή ποιότητα πλαστικών.
Σχετικα ελαφρύ και με μεγάλες διαδρομές αναρτησησ αν θες ..αντβεντουριες
Το είχα δυο χρονια

BLiTzER
30/05/2015, 22:03
Σχετικα ελαφρύ

Όταν λες "σχετικά", φαντάζομαι το συγκρίνεις με μοτοσυκλέτες 1200+ cc και τριαξονικά :P

daz
31/05/2015, 06:12
Ρε παιδιά το 600 βγάζει 33 τροχό. Τι συζητάμε?

STF
06/06/2015, 11:09
Ρε παιδιά το 600 βγάζει 33 τροχό. Τι συζητάμε?

Έλα ντε... :a21:

Αμφίσημος
06/06/2015, 21:16
33 τροχό και 165kg δεν είναι χειρότερα απο τα 40 τροχό και 200kg που είμαι στο tenere. Εντάξει, είναι πιο αδύναμο. Αλλά ικανό.
Κυκλοφορούν κάτι κουκλιά 600άρια τα καμαρώνω ακόμα, τι να λέμε. Αλλα πόσο εύκολα θα βρεις;
Τώρα ο φίλος απο το τετρακύλινδρο 1000 στο μονοκύλινδρο θα ξαφνιαστεί κάπως, στη θέση του θα πήγαινα σε transalpostrom κατάσταση. Και εκεί υπάρχουν καλές περιπτώσεις ακόμη και με ABS.

daz
06/06/2015, 22:03
33 τροχό και 165kg δεν είναι χειρότερα απο τα 40 τροχό και 200kg που είμαι στο tenere. Εντάξει, είναι πιο αδύναμο. Αλλά ικανό.
Κυκλοφορούν κάτι κουκλιά 600άρια τα καμαρώνω ακόμα, τι να λέμε. Αλλα πόσο εύκολα θα βρεις;
Τώρα ο φίλος απο το τετρακύλινδρο 1000 στο μονοκύλινδρο θα ξαφνιαστεί κάπως, στη θέση του θα πήγαινα σε transalpostrom κατάσταση. Και εκεί υπάρχουν καλές περιπτώσεις ακόμη και με ABS.

To tenene ειναι 208 με 23 λίτρα αλλά εγώ είπα για το χτ.

Το xtr είναι 165 dry
Το xt600 είναι 156 dry.

To ένα βγάζει 33 ίππους και το άλλο 44.
Το tenere 43 και 186 dry.

Μανολης67
07/06/2015, 17:21
Οποιος ειναι ανάμεσα στα δυό μηχανάκια...ας καβαλήσει και τα 2..(.ειδικά σε ανοικτό δρόμο) και ας αποφασίσει....μόνο 60αρηδες και πάνω θα προτιμήσουν το 600αρι, εγω είμαι 46, ειχα και το παλιό καλό 600 αλλά τωρα το 660 μου δίνει πολύ περισσότερη χαρά στην οδήγηση, μόνο είναι πιο άβολο στην πόλη λόγω ύψους.

vaggeliskiki
07/06/2015, 18:48
Οποιος ειναι ανάμεσα στα δυό μηχανάκια...ας καβαλήσει και τα 2..(.ειδικά σε ανοικτό δρόμο) και ας αποφασίσει....μόνο 60αρηδες και πάνω θα προτιμήσουν το 600αρι, εγω είμαι 46, ειχα και το παλιό καλό 600 αλλά τωρα το 660 μου δίνει πολύ περισσότερη χαρά στην οδήγηση, μόνο είναι πιο άβολο στην πόλη λόγω ύψους.

Mανωλη ειχα το 660 το 2004 απο τα πρωτα που βγηκαν σε σχεση με το 600 ειχε γυρω στα 12χλμ περισσοτερο τελικη κ λιγο περισσοτερη ροπη απο το 600,ομως απο το περασμενο Σεπτεμβριο που πηρα το 600 πραγματικα σκεφτομουν το ποσο λαθος ειχα κανει το 2004 κ δεν ειχα παρει απο τοτε το 600 καινουργιο γιατι θα το ειχα ακομα!Ειναι σχεδον τα ιδια μηχανακια κ το ποιο σημαντικο το 600 ειναι made in japan!Ομως το προβλημα ειναι οτι μετα απο τοσα χρονια σπανια βρισκεις το 600 σε καλη κατασταση.

Bob_o_mastoras
07/06/2015, 19:11
Kαι να μην το βρεις σε καλη κατασταση ειναι πολυ ευκολο και φθηνο να το επαναφερεις. Δεδομενου βεβαιαως οτι θελεις να το κρατησεις για χρονια.

Παντως ενα 89αρι 2kf η αληθεια ειναι πως παντα θα με ψηνει να το αποκτησω..:a2:

vaggeliskiki
07/06/2015, 19:28
Kαι να μην το βρεις σε καλη κατασταση ειναι πολυ ευκολο και φθηνο να το επαναφερεις. Δεδομενου βεβαιαως οτι θελεις να το κρατησεις για χρονια.

Παντως ενα 89αρι 2kf η αληθεια ειναι πως παντα θα με ψηνει να το αποκτησω..:a2:

Συμφωνω φιλε μπομπ τα ανταλλακτικα του ειναι φθηνα κ υπαρχουν τα παντα στο car!Σου ευχομαι καποια στιγμη να το αποκτησεις γιατι ειναι τρομερο εργαλειο (παντα τρελαινομουν οταν εβλεπα το μαυρο με τους κοκκινους αεραγωγους):beer:

Bob_o_mastoras
07/06/2015, 19:46
Συμφωνω φιλε μπομπ τα ανταλλακτικα του ειναι φθηνα κ υπαρχουν τα παντα στο car!Σου ευχομαι καποια στιγμη να το αποκτησεις γιατι ειναι τρομερο εργαλειο (παντα τρελαινομουν οταν εβλεπα το μαυρο με τους κοκκινους αεραγωγους):beer:

Nαι! Και 'γω το κοκκινο μαυρο ψηνω αν και μου αρεσει πολυ και το μπλε με τα κιτρινα γραμματα.
Και εκτος απο την εμφανιση ειμαι τρελα ερωτευμενος και με το κλακ που κανει ο αυτοματος αποσυμπιεστης και την αισθηση που σου δινει εκεινη τη στιγμη στο ποδι. :a07:

STF
07/06/2015, 20:12
Το made in Japan τι σημαίνει; Ότι βγάζει λιγότερα προβλήματα;
Μια χαρά αξιόπιστο είναι και το made in Italy 660! (ή μήπως οι Ιάπωνες δεν έδωσαν το Ιαπωνικό ok τους πριν βγει στη κυκλοφορία;).
Θέλετε να υπολογίσουμε πόσες moto φοράνε τον συγκεκριμένο κινητήρα της Minarelli;
Ενδεικτικά η Yamaha σε 5 (XT660R, XT660X, XT660Z, MT-3 & Raptor 660), η Aprilia σε 2 (Pegaso Trail, Pegaso Strada), η Jawa (Jawa 660) και από του χρόνου το PR7 660 Adventure της AJP θα φοράει τον ίδιο κινητήρα. Αν τα κάνουμε κουκιά... Νομίζω πως οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους....

Από εκεί και πέρα έχει γίνει ήδη φανερό, πως και οι δυο επιλογές (660 vs 600) έχουν τους οπαδούς τους. Το θέμα είναι πως ένα καλοδιατηρημένο 600αρι έχει πολύ κοντά τη τιμή του με ένα αντίστοιχο καλοδιατηρημένο 660άρι (αυτό από μόνο του είναι ήδη ένα πλεονέκτημα, εγώ θα προτιμούσα το πιο σύγχρονο).

Θέμα αξιοπιστίας δεν τίθεται για κανένα. Το ύψος είναι μια χαρά για οποιονδήποτε πάνω από 1,74 (κάποτε δεν συζητιόντουσαν τέτοια θέματα ως πρόβλημα). Όποιος προβληματίζεται με το ύψος των XT660... τι να πω... που να καβαλήσει και το Tenere (πάντως το χαμήλωμα είναι εύκολη υπόθεση).

Η προσωπική μου άποψη είναι πως οι δυο μηχανές είναι η μέρα με τη νύχτα σε όλα τα επίπεδα και εδώ δε μιλάμε πλέον για τον κινητήρα (εξήγησα παραπάνω). Το 660 είναι μια σύγχρονη υδρόψυκτη μηχανή με καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο. Τελεία. Είναι αστείο να το αναλύσουμε περισσότερο αυτό. Όμως αυτή είναι η προσωπική μου άποψη... Την λέω γιατί την αιτείται ο φίλος που έκανε το ερώτημα. Πρέπει ο φίλος να βρει τρόπο να δοκιμάσει και τα δυο και να δει πιο του "πάει" καλύτερα, όλα τα υπόλοιπα... περί ορέξεως.

Bob_o_mastoras
08/06/2015, 02:10
...

Ναι σε ολα εκτος του οτι το made in Japan δεν σημαινει κατι. Σημαινει λιγοτερα εως μηδενικα προβληματα και αριστη ποιοτητα κατασκευης οντως και 2ο στο raptor 660 το μοτερ ειναι το ιδιο αλλα φτιαγμενο στην Ιαπωνια απο τη Yamaha και οχι απο τη Minareli.
:)

daz
08/06/2015, 09:55
Φήμες λένε ότι οι Ιάπωνες γύρισαν μια ολόκληρη παρτίδα στο εργοστάσιο βάσης, λόγο στραβοκολλημένου αυτοκόλλητου επάνω στην τάπα βενζίνης. :smokin:

STF
08/06/2015, 16:42
Ναι σε ολα εκτος του οτι το made in Japan δεν σημαινει κατι. Σημαινει λιγοτερα εως μηδενικα προβληματα και αριστη ποιοτητα κατασκευης οντως και 2ο στο raptor 660 το μοτερ ειναι το ιδιο αλλα φτιαγμενο στην Ιαπωνια απο τη Yamaha και οχι απο τη Minareli.
:)

Εγώ δεν είπα "δεν σημαίνει κάτι", αναρωτήθηκα τι σημαίνει στη συγκεκριμένη σύγκριση... αφού και ο Ιταλικός έχει να επιδείξει ανάλογη αξιοπιστία!

Για τον raptor δεν το ήξερα, ωραία πληροφορία!

daz
08/06/2015, 20:15
Στην αξιοπιστία ο κυριότερος παράγοντας είναι η σωστή σχεδίαση.

Από κει και πέρα οι Ιάπωνες δίνουν εξαιρετική προσοχή στη λεπτομέρεια σε όλα τα στάδια.

Μανολης67
08/06/2015, 20:20
Αλλο μηχανάκι παιδιά το 660, άλλα φώτα, αλλα φρένα, αλλα όργανα, άλλη αίσθηση, πιθανόν σε μερικά να εβγαλε προβληματα ο ψεκασμός, (δεν εχω ακουσει κάτι αλλο για το 660) ε, λοιπόν αμα σου χαλάσε και θες εγκέφαλο πετάς πάνω ενα Κeihin 45 και ξεμπερδευεις...

daz
08/06/2015, 20:31
To tps, όχι ο ψεκασμός.

vaggeliskiki
08/06/2015, 21:41
Το made in Japan τι σημαίνει; Ότι βγάζει λιγότερα προβλήματα;
Μια χαρά αξιόπιστο είναι και το made in Italy 660! (ή μήπως οι Ιάπωνες δεν έδωσαν το Ιαπωνικό ok τους πριν βγει στη κυκλοφορία;).
Θέλετε να υπολογίσουμε πόσες moto φοράνε τον συγκεκριμένο κινητήρα της Minarelli;
Ενδεικτικά η Yamaha σε 5 (XT660R, XT660X, XT660Z, MT-3 & Raptor 660), η Aprilia σε 2 (Pegaso Trail, Pegaso Strada), η Jawa (Jawa 660) και από του χρόνου το PR7 660 Adventure της AJP θα φοράει τον ίδιο κινητήρα. Αν τα κάνουμε κουκιά... Νομίζω πως οι αριθμοί μιλάνε από μόνοι τους....

Από εκεί και πέρα έχει γίνει ήδη φανερό, πως και οι δυο επιλογές (660 vs 600) έχουν τους οπαδούς τους. Το θέμα είναι πως ένα καλοδιατηρημένο 600αρι έχει πολύ κοντά τη τιμή του με ένα αντίστοιχο καλοδιατηρημένο 660άρι (αυτό από μόνο του είναι ήδη ένα πλεονέκτημα, εγώ θα προτιμούσα το πιο σύγχρονο).

Θέμα αξιοπιστίας δεν τίθεται για κανένα. Το ύψος είναι μια χαρά για οποιονδήποτε πάνω από 1,74 (κάποτε δεν συζητιόντουσαν τέτοια θέματα ως πρόβλημα). Όποιος προβληματίζεται με το ύψος των XT660... τι να πω... που να καβαλήσει και το Tenere (πάντως το χαμήλωμα είναι εύκολη υπόθεση).

Η προσωπική μου άποψη είναι πως οι δυο μηχανές είναι η μέρα με τη νύχτα σε όλα τα επίπεδα και εδώ δε μιλάμε πλέον για τον κινητήρα (εξήγησα παραπάνω). Το 660 είναι μια σύγχρονη υδρόψυκτη μηχανή με καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο. Τελεία. Είναι αστείο να το αναλύσουμε περισσότερο αυτό. Όμως αυτή είναι η προσωπική μου άποψη... Την λέω γιατί την αιτείται ο φίλος που έκανε το ερώτημα. Πρέπει ο φίλος να βρει τρόπο να δοκιμάσει και τα δυο και να δει πιο του "πάει" καλύτερα, όλα τα υπόλοιπα... περί ορέξεως.

Διαφωνω καθετα μαζι σου,σε τι ειναι ποιο συγχρονος ο κινητηρας του 660 στους κραδασμους του η μια φορα που ειχε τυχει να το αφησω στο ρελαντι κ οι λαιμοι των εξατμησεων ειχαν πυρωσει κ τρομαξα μηπως παρει καμμια φωτια ασε που το εχω ξαναπει πολλες φορες στο site πως με ειχε ταραξει στα σβησιματα αδικιολογητο για καινουργιο μηχανακι!Τελος τα ιταλικα μην παιρνεις κ ορκο για την αξιοπιστια τους μονο φινερσα ειναι!

stefanos
08/06/2015, 22:00
Στην κατηγορίας και μιάς μιλάμε για μεταχεισμένα περισσότερη σημασία έχει να βρεθεί ένα "καθαρό" καλό προσεγμένο μηχανάκι χωρίς πολλά πειράγματα.
Αν τώρα αυτό είναι 660 η 600 η dr η domi ή klx ή freewind ή δεν ξέρω τι άλλο δεν έχει και πολύ σημασία.
Όλα πάνω κάτω τα ίδια είναι και για την ίδια χρήση.

daz
08/06/2015, 22:39
Διαφωνω καθετα μαζι σου,σε τι ειναι ποιο συγχρονος ο κινητηρας του 660 στους κραδασμους του η μια φορα που ειχε τυχει να το αφησω στο ρελαντι κ οι λαιμοι των εξατμησεων ειχαν πυρωσει κ τρομαξα μηπως παρει καμμια φωτια ασε που το εχω ξαναπει πολλες φορες στο site πως με ειχε ταραξει στα σβησιματα αδικιολογητο για καινουργιο μηχανακι!Τελος τα ιταλικα μην παιρνεις κ ορκο για την αξιοπιστια τους μονο φινερσα ειναι!

Όταν το μηχανάκι είναι ζεστό και το αφήσεις στο ρελαντί οι λαιμοί θα πυρώσουν. Ναι ξέρω, κοκκίνισαν! Μέταλλο είναι τι θα κάνει? Δεν το κάνει μόνο το χτ αυτό.

Τα πρώτα χτ είχαν προβλημα με το tps. Υπήρξε ανάκληση η οποία δεν έλυνε το πρόβλημα. Φυσικά και είναι αδικαιολόγητο για καινούριο μηχανάκι όπως είναι αδικαιολόγητο για την εταιρία που το ίδιο πρόβλημα πολύ ή λίγο συντρόφευε όλους τους ιδιοκτήτες χτ μέχρι το 2007.

Όμως κρίνεις την αξιοπιστία ενός μοτέρ από τους κραδασμούς και τα προβλήματα στο τπς. Δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό!

STF
09/06/2015, 17:00
Διαφωνω καθετα μαζι σου,σε τι ειναι ποιο συγχρονος ο κινητηρας του 660 στους κραδασμους του η μια φορα που ειχε τυχει να το αφησω στο ρελαντι κ οι λαιμοι των εξατμησεων ειχαν πυρωσει κ τρομαξα μηπως παρει καμμια φωτια ασε που το εχω ξαναπει πολλες φορες στο site πως με ειχε ταραξει στα σβησιματα αδικιολογητο για καινουργιο μηχανακι!Τελος τα ιταλικα μην παιρνεις κ ορκο για την αξιοπιστια τους μονο φινερσα ειναι!

Εσύ μπορεί να διαφωνείς κάθετα μαζί μου, αλλά η καθημερινότητα και η ζωή μάλλον διαφωνεί μαζί σου. Δεν καταλαβαίνω την διατύπωση σου να διαφωνείς ΚΑΘΕΤΑ, έγραψα πως αυτή είναι η άποψη μου και έχω δώσει πολύ χώρο για να κάνει ο καθένας τις επιλογές του, κάνε το κόπο να ξαναδιαβάσεις την τοποθέτηση μου. Φίλε μου ή δεν διαβάζεις καλά τα γραφόμενα μου ή τα διαβάζεις αποσπασματικά, γράφω πως: Το 660 είναι μια σύγχρονη υδρόψυκτη μηχανή με καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο. Δηλαδή μια σύγχρονη υδρόψυκτη μηχανή ΣΥΝΟΛΙΚΑ (σε σχέση με το αερόψυκτο μοντέλο πάντα).

Και συμπληρώνω, επειδή εσύ -προφανώς- την πάτησες δεν σημαίνει πως όλα τα Ιταλικά XT που κυκλοφορούν είναι αναξιόπιστα. Για κοιτά γύρω σου τι συμβαίνει στη βόλτα σου; Θα εκπλαγείς!
Όταν θα βγει δικύλινδρο XT με 48 ονομαστικά άλογα, να είσαι σίγουρος πως θα έχει λυθεί και το πρόβλημα των κραδασμών.

Κανείς δε θέλει να προσβάλει ή να μειώσει το XT600E (γιατί μάλλον το έχεις πάρει πολύ προσωπικά το θέμα). Το ΧΤ600Ε είναι αυτό που είναι και μακάρι να μπορούσα να έχω KAI ένα παλιό αερόψυκτο ΧΤ (αν ήταν το Benneton το μανιβελάτο ακόμη καλύτερα), αλλά αν είναι να έχω ΕΝΑ, θέλω να έχω τη σύγχρονη εκδοχή του.

vaggeliskiki
09/06/2015, 19:20
Εσύ μπορεί να διαφωνείς κάθετα μαζί μου, αλλά η καθημερινότητα και η ζωή μάλλον διαφωνεί μαζί σου. Δεν καταλαβαίνω την διατύπωση σου να διαφωνείς ΚΑΘΕΤΑ, έγραψα πως αυτή είναι η άποψη μου και έχω δώσει πολύ χώρο για να κάνει ο καθένας τις επιλογές του, κάνε το κόπο να ξαναδιαβάσεις την τοποθέτηση μου. Φίλε μου ή δεν διαβάζεις καλά τα γραφόμενα μου ή τα διαβάζεις αποσπασματικά, γράφω πως: Το 660 είναι μια σύγχρονη υδρόψυκτη μηχανή με καλύτερη συμπεριφορά στο δρόμο. Δηλαδή μια σύγχρονη υδρόψυκτη μηχανή ΣΥΝΟΛΙΚΑ (σε σχέση με το αερόψυκτο μοντέλο πάντα).

Και συμπληρώνω, επειδή εσύ -προφανώς- την πάτησες δεν σημαίνει πως όλα τα Ιταλικά XT που κυκλοφορούν είναι αναξιόπιστα. Για κοιτά γύρω σου τι συμβαίνει στη βόλτα σου; Θα εκπλαγείς!
Όταν θα βγει δικύλινδρο XT με 48 ονομαστικά άλογα, να είσαι σίγουρος πως θα έχει λυθεί και το πρόβλημα των κραδασμών.

Κανείς δε θέλει να προσβάλει ή να μειώσει το XT600E (γιατί μάλλον το έχεις πάρει πολύ προσωπικά το θέμα). Το ΧΤ600Ε είναι αυτό που είναι και μακάρι να μπορούσα να έχω KAI ένα παλιό αερόψυκτο ΧΤ (αν ήταν το Benneton το μανιβελάτο ακόμη καλύτερα), αλλά αν είναι να έχω ΕΝΑ, θέλω να έχω τη σύγχρονη εκδοχή του.

Δε νομιζω πως εχω παρει "προσωπικα το θεμα" οπως εσυ εκφρασες την γνωμη σου ετσι κ εγω εκφραζω την δικη μου, μετα απο την εμπειρια που ειχα κ με τα 2 μηχανακια μακραν ποιο ανωτερο το 600 σε αντοχη κ αξιοπιστια,εξαλου οπως λεει και ο stefanos παραπανω το θεμα ειναι να βρεθει ενα καλο κ προσεγμενο μηχανακι γιατι ετσι κ αλλιως χτ 660 600 dr klx domi ολα την νιδια δουλεια κανουν:)

daz
09/06/2015, 19:25
Κάτσε να δεις πως πάει!
Το 600 είναι πιο αξιόπιστο απ' το 660 και το 660 πιο αξιόπιστο απ' το 690.
Εύκολο είναι θα το θυμάμαι!


Βρε Βαγγέλη, δεν μιλάει μόνο για αξιοπιστία ο stf. Συγκρίνει τα δύο μηχανάκια συνολικά!

vaggeliskiki
09/06/2015, 19:30
Όταν το μηχανάκι είναι ζεστό και το αφήσεις στο ρελαντί οι λαιμοί θα πυρώσουν. Ναι ξέρω, κοκκίνισαν! Μέταλλο είναι τι θα κάνει? Δεν το κάνει μόνο το χτ αυτό.

Τα πρώτα χτ είχαν προβλημα με το tps. Υπήρξε ανάκληση η οποία δεν έλυνε το πρόβλημα. Φυσικά και είναι αδικαιολόγητο για καινούριο μηχανάκι όπως είναι αδικαιολόγητο για την εταιρία που το ίδιο πρόβλημα πολύ ή λίγο συντρόφευε όλους τους ιδιοκτήτες χτ μέχρι το 2007.

Όμως κρίνεις την αξιοπιστία ενός μοτέρ από τους κραδασμούς και τα προβλήματα στο τπς. Δεν είναι απόλυτα σωστό αυτό!

Φιλε daz νομιζω πως εχουμε ξανασυζητησει αυτο το θεμα μαζι πριν απο καιρο ομως δυστηχως μετα απο την αγορα του 660 απογοητευτικα πληρως γιατι τοτε θυμαμαι περιμενα 1,5μηνα για να ερθει το μηχανακι στα χερια μου κ απογοητευτηκα πληρως γιατι δεν μπορεσα να βρω ακρη κ να το φτιαξω, ρεταριζε κ εσβηνε στο δρομο μεχρι που το πουλησα κ ησυχασα!Δυο φορες το κατεβασα στην αντιπροσωπια,την μια μου αλλαξε tps κ την αλλη μου αλλαξε ολοκληρη την ηλεκτρονικη πλακετα κ τιποτα!

daz
09/06/2015, 19:40
Φιλε daz νομιζω πως εχουμε ξανασυζητησει αυτο το θεμα μαζι πριν απο καιρο ομως δυστηχως μετα απο την αγορα του 660 απογοητευτικα πληρως γιατι τοτε θυμαμαι περιμενα 1,5μηνα για να ερθει το μηχανακι στα χερια μου κ απογοητευτηκα πληρως γιατι δεν μπορεσα να βρω ακρη κ να το φτιαξω, ρεταριζε κ εσβηνε στο δρομο μεχρι που το πουλησα κ ησυχασα!Δυο φορες το κατεβασα στην αντιπροσωπια,την μια μου αλλαξε tps κ την αλλη μου αλλαξε ολοκληρη την ηλεκτρονικη πλακετα κ τιποτα!

Κάτι θυμάμαι να έχω ξαναδιαβάσει για τους πυρωμένους λαιμούς αλλά μέχρι εκεί!

Καινούριο το είχες πάρει? Τι χρονολογίας ήταν?

Σίγουρα όσα περιγράφεις δεν δικαιολογούνται ούτε σε μτχ ειδικά αν δεν ήταν πειραγμένο.

vaggeliskiki
09/06/2015, 20:17
Κάτι θυμάμαι να έχω ξαναδιαβάσει για τους πυρωμένους λαιμούς αλλά μέχρι εκεί!

Καινούριο το είχες πάρει? Τι χρονολογίας ήταν?

Σίγουρα όσα περιγράφεις δεν δικαιολογούνται ούτε σε μτχ ειδικά αν δεν ήταν πειραγμένο.

Το ειχα παρει κανουργιο το καλοκαιρι του 2004 ειχα πουλησει το klr που ειχα,το περιμενα 1,5 μηνα γιατι τοτε ειχε πρωτοβγει το 660 κ απο παραγγελιες γινοταν χαμος!Απογοητευτικα τοσο πολυ δυο φορες το κατεβασα εδεσσα-θεσ/νικη στον αντιπροσωπο κ την δευτερη φορα μαλιστα εχανε λιγα λαδια απο τις μπουκαλες κ τον ρωτησα γιατι τρεχουν λαδι κ με ρωτησε αν οταν πλενω το μηχανακι (δεν θατο ξεχασω ποτε) ριχνω με το λαστιχο νερο πανω στα καλαμια,εγω του απαντησα ναι κ μου λεει οτι απο αυτο χαλασαν οι τσιμουχες σου:eek: Ασε αυτο το μηχανακι ηταν σκετος γολγοθας

daz
09/06/2015, 20:28
Αυτά που βγήκαν το 04 είχαν πολύ έντονο το πρόβλημα στο τπς. Μέχρι το 07 βελτιωνόταν αλλά δεν εξαλείφθηκε, δικαίως απογοητεύτηκες! Δεν είχα ακούσει τίποτα για ρετάρισμα όμως, μόνο σβησίματα έκανε και μέχρι να υπάρξει ανάκληση ανέβαζαν το ρελαντί. Ακόμα και σήμερα το ρελαντί είναι λίγο παραπάνω απ' ότι θα έπρεπε. Ο λόγος που δεν μπορούσαν να το ρυθμίσουν ήταν το φίλτρο σε συνδιασμό με τις προδιαγραφές ρύπων. Δεν έφταιγε σε κάτι ο κινητήρας.

Περίμενες να σου φτιάξει το μηχανάκι αυτός που σου είπε να μη ρίχνεις νερό στις τσιμούχες? Αυτοί που πετάνε τέτοια κουφέτα δεν τα πιστεύουν φυσικά, αλλά μπορείς να εμπιστευτείς την δουλειά τους?

vaggeliskiki
09/06/2015, 21:15
Σιγουρα δεν εφταιγε σε κατι ο κινητηρας,ομως εφταιγε το γενικο συνολο της μηχανης χτ!Το μηχανακι ρεταριζε ομως δεν νομιζω να ηταν απο την αρχη πρεπει να ηταν μετα απο την δευτερη επισκεψη στον αντιπροσωπο!Συμφωνω για τις τσιμουχες υποτηθεται ομως οτι εισαι σε αντιπροσωπεια κ τοτε ημασταν νεοι κ απειροι:)
Ακομα κατι site σαν το moto ειναι τρομερα χρησιμα στο να ανταλαζουμε αποψεις κ να αποφευγουμε τις διαφορες παγιδες που μας περιμενουν πριν να λυσουμε καποια προβληματα που συνανταμε στην πορεια μιας μηχανης που εχουμε στην κατοχη μας:beer:

STF
10/06/2015, 16:42
Φίλε vaggeliskiki, κανένας δε λέει πως άδικα απογοητεύτηκες. Αυτό που λέω είναι πως η δική σου -κακή ομολογουμένως- εμπειρία δε είναι ο "μπούσουλας" για μια γενικευμένη εντύπωση. Γιατί; Γιατί απλούστατα κυκλοφορούν εκατοντάδες -μήπως και μερικές χιλιάδες- XT660 στην Ελλάδα που δείχνουν πως έχουν κατακτήσει την αγορά. Για μια εμπορική επιτυχία η ασφάλεια και η αξιοπιστία είναι τα δυο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ συστατικό, μετά πάνε όλα τα άλλα.
Από εκεί και πέρα ας κάνουμε μαζί μια κοινή διαπίστωση: Η οικονομική κρίση έχει αναγκάσει πολλούς από εμάς -τουλάχιστον όσων πιάνουν τα χεριά- να ασχοληθούμε μόνοι μας με τη μηχανή μας. Το μεγαλύτερο ποσοστό των προβλημάτων ή συντηρήσεων είναι αντιμετωπίσουμε από εμάς τους ίδιους (με τις ερασιτεχνικές γνώσεις), όμως.... Με αφορμή αυτό -σε ότι με αφορά τουλάχιστον- η κυριότερη διαπίστωση μου ήταν πως στο χώρο των συνεργείων κυκλοφορούν α)απατεώνες, β) ανεύθυνοι και γ) άσχετοι.
Εδώ ανοίγω μια παρένθεση (αυτό δεν ισχύει για όλα τα συνεργεία, όμως το ποσοστό που δίνω μεταξύ σωστών συνεργείων και συνεργείων προς αποφυγή είναι 50%, που σημαίνει πως το να βρεθείς σε ένα αξιόπιστο συνεργείο ενέχει μεγάλο ρίσκο).
Τι θέλω να πω, ομολογουμένως είχες πρόβλημα, το συγκεκριμένο πρόβλημα όμως καθιστά αναξιόπιστο το συνεργείο που πήγες πολύ περισσότερο από την ίδια την μηχανή. Αν είχες τη τύχη να είχες ψαχτεί περισσότερο τότε -ακόμη και μέσα από forum- ίσως να είχες λίγο διαφορετική άποψη σήμερα. Φυσικά ιδανικά θα ήταν να μην είχες την ανάγκη της επίσκεψης στο συνεργείο, αλλά αυτό συμβαίνει πολλές φορές με καινούρια μοντέλα. Εγώ ΠΟΤΕ δεν αγοράζω καινούριο μοντέλο αν δεν περπατήσει 1-2 χρόνια στην αγορά.

Είμαστε off topic πλέον αλλά η συζήτηση είναι ενδιαφέρουσα και θα μπορούσε να γίνει πολύ μεγάλη. Παρότρυνση μου είναι να φιλτράρουμε μόνοι μας τις διατυπώσεις μας για να μην "θάβουμε" υπέρμετρα τις επιλογές μας.

Desperado
10/06/2015, 17:38
Έχω οδηγήσει παλιότερα ΧΤ600 φίλων, δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, πολύ μαλακό και αδύναμο σαν μηχανάκι.
Είμαι κάτοχος ΧΤ660R μοντέλο 2005 από το....2005, τώρα έχει 40000 χλμ. Το αγόρασα καινούργιο, προβλήματα με σβησίματα είχα πολύ λίγα στην αρχή τα οποία ίσως και να οφείλονταν στην σχετική απειρία μου με την συγκεκριμένη μοτο. Αλλάχτηκε το TPS στην ανάκληση της Yamaha και ρυθμίστηκε σε σωστό μηχανικό. Από τότε δεν έχει σβήσει ποτέ, δεν σκορτσάρει παραπάνω από ένα οποιοδήποτε 1Κ στις χαμηλές στροφές, το οποίο σκορτσάρισμα ,όταν δεν τσιγκουνεύομαι την 100αρα, σχεδόν εξαφανίζεται . Για εμένα είναι υπόδειγμα αξιοπιστίας με μόνη βλάβη που μετράω να είναι μια τσιμούχα στην αντλία βενζίνης. Από συμπεριφορά στο δρόμο, κατά την γνώμη μου, έχει περισσότερη δύναμη και καλύτερο στήσιμο από το 600αρι. Στα φρένα έχω βάλει σωληνάκια υψηλής της HEL και ποτέ δεν μου φάνηκαν "λίγα" . Τα πλαστικά του θέλουν "στοργή και προδερμ" για να μην σου χαλάσουν, αλλά επισκευάζονται εύκολα νομίζω. Ξάδερφάκι μου είχε πάρει τότε το Χ, άλλος μάστορας του είχε "ρυθμίσει" το TPS "για να πηγαίνει καλύτερα", το αποτέλεσμα ήταν να πυρώνουν οι λαιμοί, να καίει περισσότερο από το δικό μου και να σκορτσάρει αρκετά, το πρόβλημα του λύθηκε όταν το πήγε στον δικό μου μηχανικό.
Η άποψη μου φίλε μου είναι η εξής: Οδήγησε και τα δύο μηχανάκια και δες ποιό σου κάθεται καλύτερα, έχουν αρκετές διαφορές. Για το ύψος πάντως ίσως σε προβληματίσει το XTR, αλλά , όπως προαναφέρθηκε, χαμηλώνει εύκολα.

vaggeliskiki
10/06/2015, 19:56
Φίλε vaggeliskiki, κανένας δε λέει πως άδικα απογοητεύτηκες. Αυτό που λέω είναι πως η δική σου -κακή ομολογουμένως- εμπειρία δε είναι ο "μπούσουλας" για μια γενικευμένη εντύπωση. Γιατί; Γιατί απλούστατα κυκλοφορούν εκατοντάδες -μήπως και μερικές χιλιάδες- XT660 στην Ελλάδα που δείχνουν πως έχουν κατακτήσει την αγορά. Για μια εμπορική επιτυχία η ασφάλεια και η αξιοπιστία είναι τα δυο ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ συστατικό, μετά πάνε όλα τα άλλα.
Από εκεί και πέρα ας κάνουμε μαζί μια κοινή διαπίστωση: Η οικονομική κρίση έχει αναγκάσει πολλούς από εμάς -τουλάχιστον όσων πιάνουν τα χεριά- να ασχοληθούμε μόνοι μας με τη μηχανή μας. Το μεγαλύτερο ποσοστό των προβλημάτων ή συντηρήσεων είναι αντιμετωπίσουμε από εμάς τους ίδιους (με τις ερασιτεχνικές γνώσεις), όμως.... Με αφορμή αυτό -σε ότι με αφορά τουλάχιστον- η κυριότερη διαπίστωση μου ήταν πως στο χώρο των συνεργείων κυκλοφορούν α)απατεώνες, β) ανεύθυνοι και γ) άσχετοι.
Εδώ ανοίγω μια παρένθεση (αυτό δεν ισχύει για όλα τα συνεργεία, όμως το ποσοστό που δίνω μεταξύ σωστών συνεργείων και συνεργείων προς αποφυγή είναι 50%, που σημαίνει πως το να βρεθείς σε ένα αξιόπιστο συνεργείο ενέχει μεγάλο ρίσκο).
Τι θέλω να πω, ομολογουμένως είχες πρόβλημα, το συγκεκριμένο πρόβλημα όμως καθιστά αναξιόπιστο το συνεργείο που πήγες πολύ περισσότερο από την ίδια την μηχανή. Αν είχες τη τύχη να είχες ψαχτεί περισσότερο τότε -ακόμη και μέσα από forum- ίσως να είχες λίγο διαφορετική άποψη σήμερα. Φυσικά ιδανικά θα ήταν να μην είχες την ανάγκη της επίσκεψης στο συνεργείο, αλλά αυτό συμβαίνει πολλές φορές με καινούρια μοντέλα. Εγώ ΠΟΤΕ δεν αγοράζω καινούριο μοντέλο αν δεν περπατήσει 1-2 χρόνια στην αγορά.

Είμαστε off topic πλέον αλλά η συζήτηση είναι ενδιαφέρουσα και θα μπορούσε να γίνει πολύ μεγάλη. Παρότρυνση μου είναι να φιλτράρουμε μόνοι μας τις διατυπώσεις μας για να μην "θάβουμε" υπέρμετρα τις επιλογές μας.
Φιλε STF δυστυχως τοτε δεν ημουν σε καποιο site k to ιντερνετ γενικα δεν ηταν κ τοσο διαδεδομενο,πιστευω πως αν ημουν σε καποιο site τοτε οπως το moto να ειχα καλυτερα αποτελεσματα με το λυσιμο του προβληματος!Ομως δυστυχως εδω στην επαρχια δεν εχουμε πολλες επιλογες.
Συμφωνω πως ενα μεμονομενο προβλημα σαν το δικο μου δεν ειναι ο καθρεπτης για μια μηχανη σαν το χτ 660 που εχει πουλησει τοσα πολλα κομματια ομως δυστυχως ειναι η δικια εμπειρια κ νομιζω πως ο κοσμος πρεπει να ξερει!:)

Μανολης67
10/06/2015, 20:14
Έχω οδηγήσει παλιότερα ΧΤ600 φίλων, δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, πολύ μαλακό και αδύναμο σαν μηχανάκι.
Είμαι κάτοχος ΧΤ660R μοντέλο 2005 από το....2005, τώρα έχει 40000 χλμ.
Το αγόρασα καινούργιο,
προβλήματα με σβησίματα είχα πολύ λίγα στην αρχή τα οποία ίσως και να οφείλονταν στην σχετική απειρία μου με την συγκεκριμένη μοτο.
Αλλάχτηκε το TPS στην ανάκληση της Yamaha και ρυθμίστηκε σε σωστό μηχανικό.
Από τότε δεν έχει σβήσει ποτέ, δεν σκορτσάρει παραπάνω από ένα οποιοδήποτε 1Κ στις χαμηλές στροφές, το οποίο σκορτσάρισμα ,όταν δεν τσιγκουνεύομαι την 100αρα, σχεδόν εξαφανίζεται .
Για εμένα είναι υπόδειγμα αξιοπιστίας
με μόνη βλάβη που μετράω να είναι μια τσιμούχα στην αντλία βενζίνης.
Από συμπεριφορά στο δρόμο, κατά την γνώμη μου, έχει περισσότερη δύναμη και καλύτερο στήσιμο από το 600αρι.
Στα φρένα έχω βάλει σωληνάκια υψηλής της HEL και ποτέ δεν μου φάνηκαν "λίγα" .
Τα πλαστικά του θέλουν "στοργή και προδερμ" για να μην σου χαλάσουν, αλλά επισκευάζονται εύκολα νομίζω.
Ξάδερφάκι μου είχε πάρει τότε το Χ, άλλος μάστορας του είχε "ρυθμίσει" το TPS "για να πηγαίνει καλύτερα", το αποτέλεσμα ήταν να πυρώνουν οι λαιμοί, να καίει περισσότερο από το δικό μου και να σκορτσάρει αρκετά, το πρόβλημα του λύθηκε όταν το πήγε στον δικό μου μηχανικό.
Η άποψη μου φίλε μου είναι η εξής: Οδήγησε και τα δύο μηχανάκια και δες ποιό σου κάθεται καλύτερα, έχουν αρκετές διαφορές. Για το ύψος πάντως ίσως σε προβληματίσει το XTR, αλλά , όπως προαναφέρθηκε, χαμηλώνει εύκολα.



Παρόμοιες απόψεις 100% κάποιος φίλος παραπάνω μίλησε για το Βeneton, άριστο μηχανάκι, αλλά εγώ τον κλοουν πάνω στην μανιβέλα δεν τον ξανακάνω, μου έχει τύχει ξημερώματα μετα από μερικά σφηνάκια να αφήνω το Beneton έξω από το μπαράκι και να γυρνώ σπίτι με ΤΑΧΙ, γιατί δεν μπορούσα να το βάλω μπροστά, γνωστοί μου έπαθαν μηνίσκο απο μανιβέλα του Beneton k Tenere,
τωρα για το 660 ημουν μεταξύ αυτού και του GS 650 τωρα ένα χρόνο μετά το μηχανάκι δεν μου έδωσε δικαίωμα να το μετανοίωσω πουθενά

Bob_o_mastoras
10/06/2015, 20:41
To προβλημα με το TPS και τα σβησιματα καθως και το "βηξιμο" στις χαμηλες δεν ηταν καθολου μεμονομενο. Ο κανονας ηταν! Και δικαιως ειχε παραπονα παρα πολυς κοσμος.
Το μεν TPS με τις ανακλησεις καπως βελτιωθηκε, το σκορτσαρισμα περασε σαν "χαρακτηρας" του 660 και αλλωστε δεν ηταν και τοσο σοβαρο.

daz
10/06/2015, 20:55
Για το σκορτσάρισμα ευθύνεται το μακρύ γρανάζομα σε συνδιασμό με τη φίμωση λόγο ρύπων.

lykourgi
10/06/2015, 21:02
Το ΧΤ δεν έχει πρόβλημα σκορτσαρίσματος. Ετσι απλά.

Απορώ γιατί το κάνετε θέμα.

Αν βέβαια, θέλει κάποιος να οδηγεί στις στροφές του ρελαντί και παρακάτω, τότε εντάξει.............

(Προσοχή. Μιλάω για σκορτσάρισμα, όχι για το γνωστό ον-οφφ του ψεκασμού, το οποίο σαφώς και υφίσταται.)

STF
10/06/2015, 21:03
[/B]


Παρόμοιες απόψεις 100% κάποιος φίλος παραπάνω μίλησε για το Βeneton, άριστο μηχανάκι, αλλά εγώ τον κλοουν πάνω στην μανιβέλα δεν τον ξανακάνω, μου έχει τύχει ξημερώματα μετα από μερικά σφηνάκια να αφήνω το Beneton έξω από το μπαράκι και να γυρνώ σπίτι με ΤΑΧΙ, γιατί δεν μπορούσα να το βάλω μπροστά, γνωστοί μου έπαθαν μηνίσκο απο μανιβέλα του Beneton k Tenere,
τωρα για το 660 ημουν μεταξύ αυτού και του GS 650 τωρα ένα χρόνο μετά το μηχανάκι δεν μου έδωσε δικαίωμα να το μετανοίωσω πουθενά

Χα, χα, χα! Έχεις σκεφτεί ποτέ πως εκείνο το Benneton μπορεί να σου έσωσε και τη ζωή; Ή να σε γλύτωσε από μια κλήση λόγω αλκοτέστ;
Πέρα από τη πλάκα όμως, όντας κάτοχος του σύγχρονου Tenere (και στο βαθύ παρελθόν του "1993" έχω συνταξιδέψει με ένα Benneton στην Ισπανία -εγώ τότε κάτοχος ενός KLE500) θα ήθελα σήμερα να το έχω ως δεύτερο. Να το "χτίσω" σιγά-σιγά σε κατάσταση καινούριου, να το καμαρώνω και να απολαμβάνω την απίστευτη ροπή του.

zannisvel
11/06/2015, 10:41
Εγω που εχω το 600 μετα απο μια σειρα απο πολυ πιο συγχρονα μηχανακια στο παρελθον εχω προβλημα? Καθε φορα που ανεβαινω χαμογελαω σαν το χαζο και γουσταρω πολυ που το καβαλαω:a07:. Και αν δεν εχουν περασει μηχανακια απο τα ποδια μου. Το ΧΤ ηταν αποθημενο απο τοτε που ημουν πιτσιρικας. Το χρεισιμοποιω καθε μερα Χειμωνα Καλοκαιρι και παω και τις βολτες μου και γενικα δε με εχει στεναχωρησει ποτε....


Μονο οταν με περνανε το V-Strom σαν σταματημενο ενω εγω ειμαι σχεδον τελικιασμενος στα 130 στην εθνικη. Εκει παιρνω λιγο αλλα ενταξει.:evil:

STF
11/06/2015, 12:07
Εγω που εχω το 600 μετα απο μια σειρα απο πολυ πιο συγχρονα μηχανακια στο παρελθον εχω προβλημα? Καθε φορα που ανεβαινω χαμογελαω σαν το χαζο και γουσταρω πολυ που το καβαλαω:a07:. Και αν δεν εχουν περασει μηχανακια απο τα ποδια μου. Το ΧΤ ηταν αποθημενο απο τοτε που ημουν πιτσιρικας. Το χρεισιμοποιω καθε μερα Χειμωνα Καλοκαιρι και παω και τις βολτες μου και γενικα δε με εχει στεναχωρησει ποτε....


Μονο οταν με περνανε το V-Strom σαν σταματημενο ενω εγω ειμαι σχεδον τελικιασμενος στα 130 στην εθνικη. Εκει παιρνω λιγο αλλα ενταξει.:evil:

Όχι μόνο δεν έχεις πρόβλημα αλλά είσαι ο καλύτερος! Ούτε με τα V-strom να στεναχωριέσαι, εγώ έχω ονομάσει όλη τη σειρά των μονοκύλινδρων XT μηχανές σήμανσης, δηλαδή ακολουθείς τις ταχύτητες που προτείνει η Εθνική Οδός και είσαι μια χαρά, ούτε κραδασμοί, ούτε κατανάλωση, ούτε κούραση, ούτε προβλήματα, ούτε τίποτα, μόνο χαμόγελα!

Ένα παληκαράκι ρώτησε τι να προτιμήσει μεταξύ 600 & 660 και υπήρξαν προτάσεις εκατέρωθεν, αυτός και μόνον αυτός θα κάνει τη τελική επιλογή.
Βλέπω όμως την απουσία του στο θέμα τις τελευταίες ημέρες, μαλλόν θα είπε από μέσα του: "πωωωω, κολλημένοι όλοι οι XTάκηδες... άσε μάλλον θα πάρω ένα v-strom καλύτερα...." :D

Bob_o_mastoras
11/06/2015, 12:38
[/B]

... αλλά εγώ τον κλοουν πάνω στην μανιβέλα δεν τον ξανακάνω, μου έχει τύχει ξημερώματα μετα από μερικά σφηνάκια να αφήνω το Beneton έξω από το μπαράκι και να γυρνώ σπίτι με ΤΑΧΙ, γιατί δεν μπορούσα να το βάλω μπροστά, γνωστοί μου έπαθαν μηνίσκο απο μανιβέλα του Beneton k Tenere,


Eεελα μωρε... :D
Ευκολη ηταν η μανιβελα τους. Πραγματικα ο μονος καιρος που με προβληματισε ηταν σε TTR600 (ιδιο μοτερ με Beneton) που ειχε κοπει η ντιζα του αποσυμπιεστη και ηθελε μπολικη δυναμη και αλλη διαδικασια.
Κατα τα αλλα μολις το μαθεις και δεδομενου οτι ειναι ρυθμισμενο σωστα παιρνει κατευθειαν χωρις προσπαθεια.
Βεβαια μετα απο καποια ηλικια ειναι καπως να παλευεις με μανιβελες για καθημερινη μετακινηση ειναι η αληθεια.

vaggeliskiki
11/06/2015, 20:25
Εγω που εχω το 600 μετα απο μια σειρα απο πολυ πιο συγχρονα μηχανακια στο παρελθον εχω προβλημα? Καθε φορα που ανεβαινω χαμογελαω σαν το χαζο και γουσταρω πολυ που το καβαλαω:a07:. Και αν δεν εχουν περασει μηχανακια απο τα ποδια μου. Το ΧΤ ηταν αποθημενο απο τοτε που ημουν πιτσιρικας. Το χρεισιμοποιω καθε μερα Χειμωνα Καλοκαιρι και παω και τις βολτες μου και γενικα δε με εχει στεναχωρησει ποτε....


Μονο οταν με περνανε το V-Strom σαν σταματημενο ενω εγω ειμαι σχεδον τελικιασμενος στα 130 στην εθνικη. Εκει παιρνω λιγο αλλα ενταξει.:evil:

Aκριβως το ιδιο νιωθω κ εγω zannisvel οταν το καβαλαω!:beer:

tony81
24/09/2015, 05:40
Μάγκες καλησπέρα. Τα σπάει το θέμα κομμένο και ραμμένο σε μένα. Είμαι 23 και μαζεύω μπακαγιοκο για το εν λόγω εργαλείο. Βλέπω με 1,5 το 600αρι (δύσκολα σε καλή κατάσταση λογικό) και το 660 με 2,5 επίσης βρίσκεις και πολύ πιο άνετα λόγω χρονολογίας. Με καψουρευουν κ τα 2 αλλά για το 600 δεν θέλω να δώσω 2 κ πάνω γτ βλέπω με 2.5 χτυπάω "καινούριο ".
Μπήκα να διαβάσω για βλάβες κτλ κ βλέπω όλοι 10-15 ετών μηχανάκια τα έχετε για μπιμπελό ακόμα (με ευχαριστεί δεν λέω) είναι όντως έτσι;;
Στον Γολγοθά της έρευνας έχω 2 πράγματα ως μπούσουλα, να μην είναι βαμμένο τελείως σε ξένα χρώματα και να μην είναι από έμπορο (εκτός κ αν τιμη-εικόνα είναι δέλεαρ)
Πάντα αγάπη το χτ ρε μάγκες τι να λέει..;)

DeusEx
24/09/2015, 11:38
Πήρα ενα xt660x του 05 κ εχω να πω τα εξης.
Μερικες φορες μου έσβηνε στις αλλαγες ταχυτητας, και ρετάριζε σε σταθερο γκάζι γυρω στα 50 χλμ/ω
Είχε πανω arrow και dna filter.
Τα προβλήματα εξαφανίσθηκαν οταν αγόρασα ενα power commander 5 και πέρασα τον κατάλληλο χάρτη.

Γενικά λόγο ρύπων έχουν ρυθμίσει τα μείγματα σε κάποιες στροφές πολυ φτωχά, γιαυτο έκανε τα θεματάκια του.
Τώρα όπως ειναι στημένο το λατρεύω! 176 χλμ/ωρα τελική το πήγα μια φορά, καλή ροπή για τα κιλά του. Σε κοντινά ταξιδάκια σχετικά ανετο με ταχυτητες 120-130.

Tedvj23
06/12/2016, 21:52
Για να βλεπω και αλλες γνωμες..:a014:

notakos600
07/12/2016, 08:51
Έχω δύο ΧΤ600Ε και γουστάρω να αγοράσω κι ένα 660 tenere για ταξιδάκια.
Λατρεία το 600 γιατί κάνει τα πάντα και ζητάει μόνο τα βασικά. Επίσης έρχεται από τα 80's κι είναι καύλ@ να ρολάρεις απλά χωρίς σκοπό και προορισμό...απλά να καις βενζίνη και να γουστάρεις!

karellen
07/12/2016, 09:13
Είχα ΧΤΧ 5 χρόνια και 45.000 χλμ.Με ταξίδεψε σε όλη την Ελλάδα,κυριολεκτικά και στην πόλη παπί με 4,5 έως 5λιτ/100.
Δεν ζήτησε ποτέ τίποτα εκτός από τα αναλώσιμα (τακάκια-λάστιχα και μια καμμένη λάμπα).Στα 30.000 χλμ αποφάσισα να αλλάξω το μπουζί γεμάτος ενοχές για τη γαϊδουριά μου και όταν το έλυσα ήταν πεντακάθαρο!Το άλλαξα μόνο και μόνο γιατί λυπήθηκα τα 6 ευρώ του καινούργιου :smokin: η δε μπαταρία άντεξε όλη την 5ετία.

Αξία διαχρονική.

astrapogiannos7
07/12/2016, 09:27
Και εγώ που την ψάχνω τώρα για XT600e είμαι φοιτητής και θα πάρω κάτι κοντά στα 1500 αν είχα το απεριόριστο δίπλωμα κάι 1000 ευρώ παραπάνω θα έπαιρνα V-strom (το έχουν 2 συγγενείς μου με πολλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα 250.000 ο ένας 210.000 ο άλλος και αν τα δεις είναι σαν καινούργια !)

MG-KTiNoS
07/12/2016, 14:34
Σας ευχαριστω πολυ ολους για την αμεση ανταποκριση! Η αληθεια ειναι οτι, εχω βρει ενα 600αρι με 1200 πραγματικα χιλιομετρα! Ο φιλος μου που το εχει, το ειχε αγορασει το 99 καινουριο και εκτοτε δεν εχει ασχοληθει ποτε μαζι του! Τον εχω που τον ψηνω καμια διετια αλλα τωρα δειχνει να το καλοσκεφτεται! Ειναι πολυ καλη ευκαιρια!
Αν τελικά πήρες 660 στειλε ενα πμ σε μενα γμστονα τον άλλονα.... :D:smokin: