PDA

View Full Version : Ραγισμα σε Κάρτερ



SHOOTER045
09/04/2015, 21:28
Τώρα πώς έγινε, έγινε.Μάλλον απ επαφή με πεζοδρόμιο.
Το λοιπόν εντάξει για να γίνει σωστή δουλειά θέλει κατέβασμα το μοτέρ, λύσιμο κλπ εύρεση της κασας που ράγισε, μονταρισμα κλπ.
Έχω ακούσει για διάφορες κόλλες δύο συστατικών, για υγρό μέταλλο κλπ.
Αλλά επιφανειακά μάλλον δεν θα κρατήσει.
Μήπως με ένα ψιλό τροχακι να κάνω μια γραμμή εκεί που είναι η ρωγμή και μετά να τοποθετήσω την κόλλα?
Κάποια άλλη ιδέα?

7Tolis
09/04/2015, 21:31
πρόσφατα ενα παληκάρι είχε το ίδιο θέμα.Με κόλλα 2 συστατικών το έλυσε όπως το περιγράφεις και εσύ.

vaggeliskiki
09/04/2015, 22:07
Δημητρη πιστευω πως με την κολλα δυο συστατικων για μεταλλα θα κανεις καλη δουλεια απλα εχει κολλες κ κολλες κ στην περιπτωση σου θελει μια ακριβη κολλα!Εγω ειχα ραγισμενο ενα συνδεσμο που ενωνει τα κολαρα απο το συστημα ψηξης στο ταξι μου,εβαλα κολλα δυο συστατικων κ το προβλημα μου λυθηκε εδω κ 3χρονια δεν εχει σταξει σταγονα!

SHOOTER045
09/04/2015, 22:36
Κάποια συγκεκριμένη ( μάρκα - τύπος)

devil's animal
09/04/2015, 22:41
γινε πιο συγκεκριμενος για την ζημια...
οταν λες καρτερ, εννοεις την ελαιολεκανη?σε τι μηχανακι?
στα v-strom ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο γιατι ειναι 2 κομματια που κλεινουν στο καθετο αξονα, αρα πρακτικα δεν υπαρχει ελαιολεκανη...
στα gsxr ειναι ενα κομματι που το αντικαθιστας (σχετικα) ευκολα λυνοντας 12 βιδες...


αν πας με κολλα 2 συστατικων προτιμησε jb weld..θαυματουργη!!
εννοειται οτι δεν πρεπει να υπαρχουν λαδια, βρωμιες, σκονες και το σημειο να ειναι στεγνο, ισως και λιγο σαγρε, αλλα οχι απαραιτητα...

SHOOTER045
09/04/2015, 23:10
Στο ΤΑ
Είναι στο μέσα κομμάτι από την πλευρά του σαζμαν.
Παλιά που δούλευα σε συνεργείο το είχα δει σε ΧΤ600 .
Από πάνω ΟΛΕ μάστορας είχε βάλει και φλατζοκολα για σιγουριά.
Την διαδικασία την ξέρω, πλύσιμο καθάρισμα, τρίψιμο.
Αφαίρεση λαδιού μοτέρ, φύσημα με αέρα απ την τάπα να τα βγάλει όλα. Ξαπλωμα από την αντίθετη πλευρά και μετά τροχακι και κόλλα

Bowleno
09/04/2015, 23:13
Πάλι καγκουριές έκανες; :D

toyar
10/04/2015, 06:43
δεν ξερω αν η κολλα μπορει να σταματησει την εξαπλωση της ρωγμης
παντως για να εισαι σιγουρος οτι θα πιασει φροντισε να καθαρισεις καλα την περιοχη πριν με ισχυρο διαλυτικο οπως ασετον, σπρει καρμπ κλπ

devil's animal
10/04/2015, 06:44
δεν νομιζω να κανεις σωστη δουλεια αν δεν εχει ελαιολεκανη...
οταν αδειασεις τα λαδια οσο και να φυσηξεις μετα με αερα απο την ταπα, παντα θα μεινει καποια ποσοτητα μεσα και θα ειναι απο την μεσα μερια του ραγισματος...με αποτελεσμα να μην πιασει καλα η κολλα...

επισης πρεπει να προσεξεις να μην περασει ποσοτητα κολλας μεσα στο καρτερ, γιατι μετα οταν στερεοποιηθει φανταζομαι καταλαβαινεις τι θα γινει μολις την τραβηξει η τρομπα λαδιου...:look:

Coyote.V
10/04/2015, 07:23
Εγώ θα το έβγαζα και θα το πήγαινα για κόλλημα από την μέσα μεριά για να μην φαίνεται και καλό τρόχισμα.

zannisvel
10/04/2015, 08:48
Εγώ θα το έβγαζα και θα το πήγαινα για κόλλημα από την μέσα μεριά για να μην φαίνεται και καλό τρόχισμα.

Αυτη ειναι η καλυτερη λυση. Αλλα δε θελω να ξερω ποσο δυσκολο ειναι να βγει το δεξι κομματι του καρτερ σε ενα μοτερ σαν του ΤΑ. Ασε που νομιζω οτι αν ανοιξεις ενα μοτερ με 65000 χλμ καλο θα ηταν να γινουν και κανα 2 πραγματακια εσωτερικα που ενδεχομενως να χρειαζεται. Καθαρισμα βαλβιδων, αλλαγη ρουλεμαν, καδενα κλπ. Προσωπιλα θα επελεγα ρη λυση της jb weld και οσο αντεξει και παραληλα θα επαιρνα και ενα μοτερ και θα το επισκευαζα μονος μου σιγα σιγα. Και να μη χρειαστει ποτε, χαμενο δεν παει. Αυτα αν ηταν δικο μου το μηχανακι και ηταν το μοναδικο μου μεσο μετακινησης και φυσικα αλλα αυτα αν το κοστος επισκευης απο μηχανικο ηταν μεγαλυτερο.

7Tolis
10/04/2015, 08:55
Αν ήταν το προσωπικό μηχανάκι θα μπορούσες να κάνεις διάφορα. Τώρα λογικά ξεκινάς με μικροσημείωμα, αίτηση, ακρόαση, ξύσιμο κεφαλιού του υπεύθυνου τμήματος, μετά στον διευθυντή, μετά στα κεντρικά κτλ. Έχουμε ένα πεσμενο TDM περίπου 2 χρόνια στην άκρη και ακόμη φτιάχνεται. Δε βγάζεις άκρη αν δε μπει για άλλη μια φορά χέρι στη τσέπη..... σου.

vaggeliskiki
10/04/2015, 17:03
Κάποια συγκεκριμένη ( μάρκα - τύπος)

Δε θυμαμαι τι μαρκα ηταν κολλα δυο συστατικων η μια ηταν ασπρη κ η αλλη μαυρη στο χρωμα απο τον κουτσακη τις ειχε παρει ενας συναδελφος.

vaggeliskiki
10/04/2015, 17:07
Στο ΤΑ
Είναι στο μέσα κομμάτι από την πλευρά του σαζμαν.
Παλιά που δούλευα σε συνεργείο το είχα δει σε ΧΤ600 .
Από πάνω ΟΛΕ μάστορας είχε βάλει και φλατζοκολα για σιγουριά.
Την διαδικασία την ξέρω, πλύσιμο καθάρισμα, τρίψιμο.
Αφαίρεση λαδιού μοτέρ, φύσημα με αέρα απ την τάπα να τα βγάλει όλα. Ξαπλωμα από την αντίθετη πλευρά και μετά τροχακι και κόλλα

Ειμαι σιγουρος πως θα κανεις δουλεια απλα κατι που ξεχασα ειναι οτι θελει ενα 24ωρο για να ξεραθει καλα

7Tolis
10/04/2015, 20:03
απο άλλο παρόμοιο θρενδ.


Durafix λεγεται, ψαξτο βρισκεται ευκολα. Ομως δεν κανει για τη δουλεια που το θες. Το λεω μετα λογου γνωσης...