PDA

View Full Version : Σχετικα με τα service ενος ντελιβερα



Parkaki
09/04/2015, 23:23
Καλησπερα στην καλη παρεα.

Αν και παρακολουθω το φορουμ εδω και χρονια. Δεν ειχα ποτε λογο να κανω την εγγραφη. Νομιζω ομως οτι τωρα ηρθε η ωρα, μιας και εχω καποιες ερωτησεις.

Εχω ενα kawasaki max 100 και εχω κανονισει να δουλευω σαν πακετας περιπου 12 ωρες την εβδομαδα για να εχω ενα εξτρα εισοδημα εκτως της κανονικης μου δουλειας. Οπου ναναι βγαζω και το διπλωμα για απεριοριστα κυβικα και θα ειμαι επιτελους νομιμος οδηγος.

Οδηγαω εδω και αρκετα χρονια, αλλα δυστυχως λογω οικονομικων προβληματων/σχολης κλπ δεν μπορεσα να βγαλω το διπλωμα πιο νωρις. Λογω οικογενιας ομως τωρα, χρειαζομαι το εξτρα εισοδημα απο το πακετο, και ετσι αποφασισα επιτελους να βγαλω και το διπλωματακι.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι, ποια ειναι τα σημαντικα σερβις που πρεπει να προσεχω στο μηχανακι καθως πλεον τα χιλιομετρα που θα κανω θα ειναι περισσοτερα και μελλοντικα ισως εχω και περισσοτερες ωρες στη δουλεια εφοσον αποκτησω εμπειρια. Δε θελω λογω της εξτρα δουλειας να εχω προβληματα με το παπι που ισως οδηγησει στο να αργω και στην κανονικη μου δουλεια. Οποτε εαν μπορειτε να με καθοδηγησετε λιγο θα το εκτιμουσα παρα πολυ.

Ευχαριστω πολυ.

BLiTzER
09/04/2015, 23:47
Φιλική συμβουλή για το μέλλον: Όταν ξεκινάς σε κάποιο φόρουμ με πρώτο ποστ "έκανα εγγραφή μόνο επειδή θέλω να λύσετε το πρόβλημά μου", δε θα κάνεις πολλές συμπάθειες.

Στο θέμα σου, δεν ξέρω τί διαφορετική απάντηση περιμένεις από "αυτά που προβλέπει ο κατασκευαστής".

Parkaki
10/04/2015, 00:24
Φιλική συμβουλή για το μέλλον: Όταν ξεκινάς σε κάποιο φόρουμ με πρώτο ποστ "έκανα εγγραφή μόνο επειδή θέλω να λύσετε το πρόβλημά μου", δε θα κάνεις πολλές συμπάθειες.



Καλημερα,


ο περισσοτερος κοσμος για αυτον ακριβως τον λογο κανει εγγραφη σε ενα φορουμ. Για να παρει λυσεις στα προβληματα του, και απο εκει και περα υπαρχουν και αλλες ενοτητες οπου μπορει καποιος να μιλησει για ασχετα θεματα εφοσον ειναι ειδη εγγεγραμμενος. Οπως σας ειπα ειδη, παρακολουθω εδω και καποια χρονια, απλα ποτε δε χρειαστικα κατι συγγεκριμενο. Δεν ειναι ουτε κακο, ουτε και καλο, ειναι απλα ενα fact. Δεν ειμαι πρωταρης σε ιντερνετικες κοινοτητες, και να σου πω την αληθεια αυτο που μου λες απο πανω, πρωτη φορα το διαβαζω. Κατα 99% και σε αλλα τοπικ που εχω δει, σε ελληνικα και ξενα φορουμ, τα μελη βοηθανε νεα μελη με τις αποριες τους, μιας και οπως ειπα πρεπει καποιος να εχει εναν λογο να κανει εγγραφη, και στον περισσοτερο κοσμο ο λογος ερχεται οταν αυτοι χρειαζονται καποια βοηθεια. Αυτη η λογικη του "α εισαι νεος? εκανες εγγραφη μονο και μονο επειδη χρειαζεσαι βοηθεια? Δε σε παω ρε φιλε" - απλα δε στεκει, τα φορουμ λειτουργουν κατα 90% στο να παρεχουν πληροφοριες και βοηθεια στα μελη, και κατα 10% για χαβαλε στις ενοτητες που το επιτρεπουν. Δε μπορεις να υποχρεωσεις κανεναν να κανει εγγραφη για αλλους λογους, ο καθενας εχει το λογο του και ειμαστε υποχρεωμενοι να τον σεβομαστε. Σαν παλαιοτερο μελος επρεπε να τα ξερεις αυτα.

Φιλικα παντα.


Στο θεμα μας τωρα, αυτα τα του κατασκευαστη στο περιπου τα ξερω, αν και δεν εχω manual. Ηθελα πιο συγκεκριμενα πραγματα ομως, απο ατομα που εχουν κανει τη δουλεια και ξερουν.

BLiTzER
10/04/2015, 02:04
Θα σου απαντήσω μόνο επειδή νομίζεις ότι έχεις δίκιο και ένιωσες την ανάγκη να αμυνθείς, όταν το μόνο που προσέφερα ήταν μια δωρεάν συμβουλή και τίποτα παραπάνω. Ας πούμε ότι αν έχεις (όχι εσύ, γενικά) λίγο τακτ, μπορείς να κάνεις το πρώτο ποστ στα σχετικά θρεντς καλωσορίσματος τύπου "χάι, με λένε έτσι και έχω αυτό το μηχανάκι. μακάρι να γνωριστούμε σύντομα!!!111". Και μετά να προχωρήσεις στα θέματα που σε ενδιαφέρουν και τις απορίες σου. Δε μίλησε κανείς για υποχρεώσεις και κυβερνητικές συνωμοσίες. Ναι, πολλοί θα αποφύγουν να βοηθήσουν έναν τύπο με ΕΝΑ ποστ όταν αυτό είναι "πώς κάνω αυτό;". Όχι εγώ, γενικά μιλώντας.

[/offtopic]

SHOOTER045
10/04/2015, 08:03
Λάστιχα και φρένα σε άψογη κατάσταση.
Τα υπόλοιπα όπως είναι στο μανιουαλ( λάδια, φίλτρα, βαλβίδες)

typhoon
10/04/2015, 08:30
Πρώτο ποστ
Γειά είμαι ο μητσος νέος στο κλαμπ, έχω ένα κινεζικο παπί κ θέλω να γνωριστούμε καλύτερα.
δεύτερο ποστ
έχω κινητήρα λιφαν κ θέλω να τον φτιάξω στα 57χιλιοστα για να πατάω κρυπτον. Τι με συμβουλεύεται , να το κάνω όλο takegawa ή να βάλω πιστόνι aasa.
Τρίτο ποστ
τι ποτό να πάρω στο κλαμπ
τεταρτο ποστ
Sos!!!!!!!!!!!!!επείγον! Άμεσα! Το ανοίγεις κ γράφει μέσα για να κάνω μεταβίβαση με ένα παλικάρι που δεν έχει χαρτια για το μηχανάκι τι χρειάζεται?

Blitzer που περιλαμβανεται στους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ ότι πρεπει να είσαι αρεστος για να σου απαντήσουν μια απορία? Το δε βασικοτερο όλων είναι ότι εάν δεν σ αρέσει ένα θέμα απλά δεν απαντάς. Αν όντως είναι τόσο ανούσιο θα το φάει το σκοτάδι του φόρουμ σε 2 ημέρες.

Κ εγώ παρακολουθώ το φόρουμ πάνω από 10 Χρόνια τώρα, καθημερινά. Έχω ελάχιστα ποστς για διάφορους λόγους. Δικαιούμαι να ρωτάω? ή επειδή δεν έχω βρεθεί συναντηθεί με κανέναν από το φόρουμ πρέπει να διαγράφω?

Θεωρώ την απάντηση που έδωσες στο παιδί παραπάνω απαραδεκτη (ακόμη κ αν δεν ήσουν κακοπροαιρετος )

Επί του θέματος.
Το παπακι σου είναι πολύ παλιό κ εφόσον το θες για αξιόπιστο εργαλείο καθημερινα Καλό θα ήταν να επενδυσεις στην προληπτικη συντήρηση του. Λαδάκια Καλό είναι να αλλάζονται συχνά ειδικά αν κινείσαι σε πόλεις. Τα 2000 χλμ δεν είναι πολλά άλλα κ το κόστος αλλαγής είναι σκαρτο 10ευρω αν τ αλλάξεις μόνος σου.
Βαλβίδες εάν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ, να τις ρυθμίσει κάποιος μάστορας. Κ κάθε 10-15 χιλ χλμ τσεκ.
Αλυσιδα κ γρανάζια να είναι σε καλή κατάσταση κ λαδωμενα.
φρενα φερμουιτ εμπρος πίσω της μάνας του που είναι πολύ καλά.
Λαστιχάκια σε καλή κατάσταση.
Ίσως, εάν χρειάζεται, θα σου πει καποιο συνεργείο κ ρουλεμαν τροχών έτσι ώστε το μηχανάκι να είναι tip top που λένε από θέμα αξιοπιστίας.
Βέβαια όλα αυτά πιάνουν το 500αρικο σκαρτο, αλλά δεν είναι ανάγκη να τα δώσεις όλα μαζί αφενός, μπροστά σου θα τα βρεις αφετέρου.

Bowleno
10/04/2015, 09:22
Ανοίξαμε δουλειές πασχαλιάτικα; :a014:

amyroukai
10/04/2015, 09:44
Λεω εγω τωρα την ακραια φαση του να ρωτησεις στην καβασακι ελλαδας τι χρειαζεται...;

zannisvel
10/04/2015, 09:58
Λαδια, φιλτρα, μπουζι, βαλβιδες, φρενα, ρουλεμαν, λαστιχα, ακτινολογηση
Αυτα ειναι ολα που μπορεις να χρειαστεις.
Τα πρωτα 3 πρεπει να γινονται καθε 1500 με 2000 χλμ.
Δε νομιζω να χρειαζεσαι κατι αλλο. Αν ποιανουν λιγο τα χερια σου και καποια απο αυτα τα κανεις μονος σου δε θα σου βγει πολλα.
:beer:

MAIK72
10/04/2015, 10:14
+++Οτι προείπαν.:winka:Mια φορά τον μήνα λαδάκι .Συνήθως πετάω και το μπουζί μαζί.Κάθε 10 15 μέρες καθάρισμα λιπανση αλυσίδας . 2 καλά λάστιχα και φρένα. Καθημερνός έλεγχος για καλή λειτουργία ηλεκτρικών ,διαρροές κλπ. Αμεση επιδιόρθωση σε οτιδήποτε έκτακτο τύχει. Οχι πάνω από 60 70 την ώρα. Για να μην έχεις πολλά κουνήματα από το κουτί μεγάλο ρόλο παίζουν τα λάστιχα και οι αναρτήσεις.Αυτά θα τα δεις στην πορεία.Καλές δουλειές. :):)

Parkaki
10/04/2015, 16:24
Πρώτο ποστ
Γειά είμαι ο μητσος νέος στο κλαμπ, έχω ένα κινεζικο παπί κ θέλω να γνωριστούμε καλύτερα.
δεύτερο ποστ
έχω κινητήρα λιφαν κ θέλω να τον φτιάξω στα 57χιλιοστα για να πατάω κρυπτον. Τι με συμβουλεύεται , να το κάνω όλο takegawa ή να βάλω πιστόνι aasa.
Τρίτο ποστ
τι ποτό να πάρω στο κλαμπ
τεταρτο ποστ
Sos!!!!!!!!!!!!!επείγον! Άμεσα! Το ανοίγεις κ γράφει μέσα για να κάνω μεταβίβαση με ένα παλικάρι που δεν έχει χαρτια για το μηχανάκι τι χρειάζεται?

Blitzer που περιλαμβανεται στους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ ότι πρεπει να είσαι αρεστος για να σου απαντήσουν μια απορία? Το δε βασικοτερο όλων είναι ότι εάν δεν σ αρέσει ένα θέμα απλά δεν απαντάς. Αν όντως είναι τόσο ανούσιο θα το φάει το σκοτάδι του φόρουμ σε 2 ημέρες.

Κ εγώ παρακολουθώ το φόρουμ πάνω από 10 Χρόνια τώρα, καθημερινά. Έχω ελάχιστα ποστς για διάφορους λόγους. Δικαιούμαι να ρωτάω? ή επειδή δεν έχω βρεθεί συναντηθεί με κανέναν από το φόρουμ πρέπει να διαγράφω?

Θεωρώ την απάντηση που έδωσες στο παιδί παραπάνω απαραδεκτη (ακόμη κ αν δεν ήσουν κακοπροαιρετος )

Επί του θέματος.
Το παπακι σου είναι πολύ παλιό κ εφόσον το θες για αξιόπιστο εργαλείο καθημερινα Καλό θα ήταν να επενδυσεις στην προληπτικη συντήρηση του. Λαδάκια Καλό είναι να αλλάζονται συχνά ειδικά αν κινείσαι σε πόλεις. Τα 2000 χλμ δεν είναι πολλά άλλα κ το κόστος αλλαγής είναι σκαρτο 10ευρω αν τ αλλάξεις μόνος σου.
Βαλβίδες εάν δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ, να τις ρυθμίσει κάποιος μάστορας. Κ κάθε 10-15 χιλ χλμ τσεκ.
Αλυσιδα κ γρανάζια να είναι σε καλή κατάσταση κ λαδωμενα.
φρενα φερμουιτ εμπρος πίσω της μάνας του που είναι πολύ καλά.
Λαστιχάκια σε καλή κατάσταση.
Ίσως, εάν χρειάζεται, θα σου πει καποιο συνεργείο κ ρουλεμαν τροχών έτσι ώστε το μηχανάκι να είναι tip top που λένε από θέμα αξιοπιστίας.
Βέβαια όλα αυτά πιάνουν το 500αρικο σκαρτο, αλλά δεν είναι ανάγκη να τα δώσεις όλα μαζί αφενός, μπροστά σου θα τα βρεις αφετέρου.

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.

Το μηχανακι ειναι μοντελο του 98, οποτε 17 ετων σχεδον.
Μπροστα εχω δισκοφρενο, πιανει καλα. Πισω το ταμπουρο ειναι επιεικως ελεινο. Το ειχα αλλαξει πριν κανα 6μηνο αλλα και παλι δεν επιανε σωστα. Πρεπει να το ξανακοιταξω μαλλον.
Τα λαδια οπως ειπες και εσυ, τα αλλαζω καθε 1500χλμ οποτε ειμαι ενταξει σε αυτον τον τομεα.
Για τις βαλβιδες, εγω δε ξερω πως γινεται η ρυθμιση. Καποια στιγμη πρεπει να γινει και αυτο. Ειχε γινει πριν απο 7000χλμ τελευταια φορα.
Αλυσιδα λαδωνεται αρκετα συχνα, αν και τωρα ειναι παρα πολυ χαλαρη. Μαλλον θα βγω να την φτιαξω λιγο σημερα. Για τα γραναζια δε ξερω, πως θα καταλαβω εαν θελουν αλλαγη?
Τα φερμουιτ δε γνωριζω τι ειναι :beer:
Τα λαστιχα ειχαν αλλαχτει πριν απο 7000χλμ. Φοραει michelin μπρος πισω, το πισω ειναι πιο χοντρο. Αυτη τη στιγμη φαινονται σε καλη κατασταση, ειναι σταθεροτατα και δεν εχω πεσει με αυτα. Εχουν και καποια μπιμπικακια στις ακρες ακομα. Αλλα δε ξερω ποτε θα χρειαστουν αλλαγη.

Τον τελευταιο καιρο προσεξα ενα μικρο κουνημα της πισω ροδας, ο μηχανικος μου ειπε οτι θελει αλλαγη το σινεμπλοκ του ψαλιδιου πισω. Ειπε οτι δεν ειναι επικυνδυνο, απλα πρεπει να γινει καποια στιγμη.


Θα ηταν σωστο να αρχισω απο το πισω φρενο και μετα να δω για τα υπολοιπα?

Οσο για τα ηλεκτρικα, προσφατα εκανα ενα σερβις σε αυτα, ολα δουλευουν ρολοι.

Ευχαριστω και παλι.

PS: Οταν λετε φιλτρα τι εννοειτε? Φιλτρο λαδιου νομιζω δεν εχει το παπι μου. Το φιλτρο αερα, η χοανη δηλαδη? Εαν ναι, τοτε να πω οτι την αλλαξα πριν απο 500χλμ μαζι με τη βαση της. Συγνωμη εαν δε το καταλαβα σωστα.

MAIK72
11/04/2015, 00:59
ο μηχανικος μου ειπε οτι θελει αλλαγη το σινεμπλοκ του ψαλιδιου πισω. Ειπε οτι δεν ειναι επικυνδυνο, απλα πρεπει να γινει καποια στιγμη.




Ξεκίνα με αυτό .Μην το αφήσεις.Δεν κάνεις βόλτα αλλά 60 70 χλμ την μέρα.Τα υπόλοιπα(αλυσίδα ,γρανάζια) θα τα λύσει ούτως ή άλλως για να φτιάξει το σινεμπλοκ:winka:

Parkaki
11/04/2015, 01:32
Ξεκίνα με αυτό .Μην το αφήσεις.Δεν κάνεις βόλτα αλλά 60 70 χλμ την μέρα.Τα υπόλοιπα(αλυσίδα ,γρανάζια) θα τα λύσει ούτως ή άλλως για να φτιάξει το σινεμπλοκ:winka:

Ευχαριστω, μηπως ξερεις ποια θα ηταν μια λογικη τιμη για την αλλαγη σινεμπλοκ ψαλιδιου? Αυτος μου ειπε οτι θελει να αλλαξει ΟΛΑ τα σινεμπλοκ, δεν ξερω γιατι. Αλλα να μη πιαστω και κοροιδο..

notakos600
11/04/2015, 08:42
Ευχαριστω, μηπως ξερεις ποια θα ηταν μια λογικη τιμη για την αλλαγη σινεμπλοκ ψαλιδιου? Αυτος μου ειπε οτι θελει να αλλαξει ΟΛΑ τα σινεμπλοκ, δεν ξερω γιατι. Αλλα να μη πιαστω και κοροιδο..

Φιλαράκι, αν δεν συμπληρώσεις 2.560 posts, απάντηση μην περιμένεις. Εμείς εδώ μέσα είμαστε σκληροί μηχανόβιοι, δεν χαρίζουμε κάστανα.

amyroukai
11/04/2015, 08:53
Γιατι λαστιχο ειναι το σινεμπλοκ, απο τον κολοκοτρωνη που το εκανε εισαγωγη το παπι ως σημερα, λογικο και επομενο να εχει φυρανει και να βγαζει τζογους.

Parkaki
11/04/2015, 10:34
Εγινε, οποτε θα κοιταξω για silent block και πισω φρενο. Για τα υπολοιπα οταν και αν χρειαστουν.

Μηπως ξερετε τι ακριβως κοιτανε στο ΚΤΕΟ? Πανε 2 χρονια απο την τελευταια φορα, και θελω να το παω και να γινει η δουλεια, να μη με τρεχουν στους μηχανικους γιατι εχω πολυ περιορισμενο χρονο. Απο ενα τηλεφωνο που πηρα, μου ειπαν οτι και να ληξει το ΚΤΕΟ, εχω 1 εβδομαδα να το ανανεωσω χωρις προβληματα. Απο εκει και μετα, υπαρχει καποιο προστιμο. Αναρωτιεμαι τωρα, αν με σταματησει η αστυνομια την τριτη 14/04 καθως πηγαινω να κανω το ΚΤΕΟ που ληγει στις 13/04 (Αργια) τι θα γινει?


Και κατι αλλο, σχετικα με τις λαμπες στο παπι. Αγορασα ενα καινουριο φαναρι, και οι λαμπες που ειχε ηταν αρκετα εως πολυ δυνατοτερες απο τις παλιες μου λαμπες. Λεω τωρα, οταν μια λαμπα ειναι παλια, χανει τη δυναμη της? Γιατι μπροστα στη μασκα οι λαμπες μου ειναι αρκετα αδυναμες. Ακομα και οταν βαζω τον προβολεα να ανοιγει και τις 2 λαμπες, και παλι το φως δεν ειναι και πολυ δυνατο. Υπαρχει περιπτωση να δω καποια σημαντικη διαφορα εαν αλλαξω λαμπες? Οι λαμπες που εχω τωρα μπροστα ειναι οι παλιες.

amyroukai
11/04/2015, 10:37
Εχεις 5 μερες "χαρη". Αν ληγει 13, δεν τρως κληση ως τις 18.

Parkaki
11/04/2015, 10:59
Εχεις 5 μερες "χαρη". Αν ληγει 13, δεν τρως κληση ως τις 18.

Ευχαριστω, με ανακουφισες τωρα. Θα το κανω την τριτη. Οταν δε κοιταμε τα χαρτια αυτα γινονται, εγω νομιζα ηταν μεχρι τις 18.. ελα ομως που δεν..

typhoon
11/04/2015, 16:40
Στα περί λάμπας, ισχύει ότι οι παλιές λάμπες των παπιών "χάνουν" την δύναμη τους. Αφενός μαυρίζουν το γυαλί τους, αφετέρου το κατοπρο θολώνει με τον καιρό. Οπότε σε συνδυασμο με εξασθενημενα ηλεκτρικά το φως που αποδίδουν μειώνεται. Τα ηλεκτρικά με τα χρόνια μαζεύει βρωμιά κ οξειδωσεις στις επαφές κ τις ενώσεις μ αποτέλεσμα να μεγαλώνει η αντίσταση στη ροη του ρεύματος. Για τα αδύναμα παπιοφωτα δεν μπορούν να γίνουν πολλά δυστυχώς. Απλή άλλαγη λάμπας κ ιιιιιιισως καθάρισμα πλύσιμο με νερό (κ Καλό στεγνωμα ) του κατοπτρου με το κρύσταλλο μπροστά, ας πούμε να φύγει η πολύ σκόνη. Κ πάλι πάντως αισθητή διαφορά δεν θα δεις.

Επίσης δυστυχώς λάμπα ξενον δεν μπορεί να λειτουργήσει στα παλιά παπια λόγω ότι δεν έχουν σταθεροποιητη τάσης (αυτό που τρεμοσβήνουν στο ρελαντί)

Parkaki
11/04/2015, 17:04
Στα περί λάμπας, ισχύει ότι οι παλιές λάμπες των παπιών "χάνουν" την δύναμη τους. Αφενός μαυρίζουν το γυαλί τους, αφετέρου το κατοπρο θολώνει με τον καιρό. Οπότε σε συνδυασμο με εξασθενημενα ηλεκτρικά το φως που αποδίδουν μειώνεται. Τα ηλεκτρικά με τα χρόνια μαζεύει βρωμιά κ οξειδωσεις στις επαφές κ τις ενώσεις μ αποτέλεσμα να μεγαλώνει η αντίσταση στη ροη του ρεύματος. Για τα αδύναμα παπιοφωτα δεν μπορούν να γίνουν πολλά δυστυχώς. Απλή άλλαγη λάμπας κ ιιιιιιισως καθάρισμα πλύσιμο με νερό (κ Καλό στεγνωμα ) του κατοπτρου με το κρύσταλλο μπροστά, ας πούμε να φύγει η πολύ σκόνη. Κ πάλι πάντως αισθητή διαφορά δεν θα δεις.

Επίσης δυστυχώς λάμπα ξενον δεν μπορεί να λειτουργήσει στα παλιά παπια λόγω ότι δεν έχουν σταθεροποιητη τάσης (αυτό που τρεμοσβήνουν στο ρελαντί)

Ευχαριστω πολυ, με βοηθησες πραγματικα. Θα καθαρισω τον κρυσταλο αν και φαινεται καθαρος ετσι οπως τον βλεπω. Λαμπες θα παρω για τα φλας μπροστα αν ειναι. Για τα κυρια φωτα επειδη φοραει το παπι μπροστινο συστημα με τη μασκα απο το Καζε-Ρ ισως λες να μπαινει ξενον εκει? Ειναι η μασκα που εχει 2 λαμπες αντι για 1.

typhoon
14/04/2015, 09:02
Όχι φίλε, δεν παίζει ρόλο που φοράει φανάρι απο το kazer. Τα ηλεκτρικά του παπιού είναι αυτά που δεν σηκώνουν ξενον. Μέχρι εδώ τα είπαμε καλά. Απο δώ και κάτω, εγώ λέω, εσύ παίρνεις την ευθύνη για ότι κάνεις.
Για να μπουν λαμπες ξενον, θέλει μετατροπή της γεννήτριας.Μετατροπή στην περιέλιξη.Αυτό πρέπει να βρείς τεχνίτη που το κατέχει να στο κάνει και να λειτουργήσει σωστά. Μετά απο αυτό μπαίνουν κανονικά τα ξενον φώτα και μάλιστα και στα δυο φαναρια που έχει το κρύσταλο του kazer.Θα κάνεις ακτινογραφία όποιον είναι απέναντι και θα εισπράτεις τις σχετικές ευχές βέβαια.
Η άλλη λύση είναι να καταργήσεις τις λάμπες του και να τοποθετήσεις προβολακι(α) led. Κοστίζουν κάνα 20άρικο απο banggood και απλά χρειάζεται να βρείς τρόπο στήριξης πάνω στο παπί. Δε λέω να προχωρήσεις σε τροποποιήσεις που κάνουν κάποιοι που το κατέχουν καλύτερα το άθλημα και να βάλεις τα προβολάκια χωνευτά μέσα στο φανάρι. Μετά είτε το συνδέεις στο υπάρχον κύκλωμα της μεσαίας σκάλας και αφήνεις κανονικά την μεγάλη, είτε αντίστροφα.Οτι σε εξυπηρετεί. Αυτή η λύση έχει το εξής θέμα όμως. Αν το led το συνδέσεις στο υπάρχον ηλεκτρικό κύκλωμα με τις αυξομειώσεις της τάσης δεν θα λειτουργεί σωστά και κάποια στιγμή θα καεί. Αν το περάσεις με απευθείας γραμμή στη μπαταρία με δική του ασφάλεια και διακοπτάκι, στη μια μιάμιση ώρα θα σου έχει ξελιγώσει την μπαταρία γιατί η γεννήτρια δε θα προλαβαίνει να γεμίσει την μπαταρια. Σ αυτή τη περίπτωση πάμε σε ακόμη πιο μαγκάιβερ λύσεις όπου καταργείς την υπάρχουσα μπαταρία και τοποθετείς απο μεγαλύτερη μοτο (και χωρητικότητας προφανώς) σε ειδική βάση (πατέντα) στο χώρο ανάμεσα στα πόδια.
Ξαναλέω οι παραπάνω λύσεις με δική σου ευθύνη!Αρχίζεις και πειράζεις την όποια αξιοπιστία της μοτο όταν βάζεις χέρι.

andreaspetr
16/04/2015, 00:39
πια γεννητρια να αλλαξει??
απλα τα xenon θα παιρνουν ρευμα απευθειας απο την μπαταρια και τα πηνια θα φορτιζουν την μπαταρια.

Δες ποσα watt ειναι οι λαμπες που εχεις στο φαναρι γιατι επειδη ειναι δυο ειναι διαφορετικες απο αυτα που εχουν μια(πιο λιγα watt).

typhoon
16/04/2015, 07:58
Δυστυχως δεν θα προλαβαίνουν να γεμίζουν την μπαταρία και η μπαταρία να τροφοδοτεί ταυτόχρονα και τις λάμπες. Δεν είναι σχεδιασμένα να παραγουν τοσο πολυ ρευμα

andreaspetr
17/04/2015, 01:28
εχω βαλει σε αρκετα μηχανακια και κανενα δεν ξεμεινε απο ρευμα αρκει να τα κλεινει και λιγο την ημερα.

dimmie_72
17/04/2015, 15:49
εχω βαλει σε αρκετα μηχανακια και κανενα δεν ξεμεινε απο ρευμα αρκει να τα κλεινει και λιγο την ημερα.

:a013:


και τα xenon αγοράζοντας από ηλεκτρολογείο ένα slim ballast μια χαρά δουλεύουν. αρκεί να είναι τύπου projectορα με δικό τους καβούκι και να μη χρησιμοποιούν το υπάρχον κάτοπτρο. αν έχει και angel eye ακόμα καλύτερα. αν δεν ήταν τόσο κακεντρεχείς μερικοί ώστε να με χαρακτηρίσουν γεροκάγκουρα θάβαζα και video, αλλά μαλώνω με τους γιους μου γιατί πειράζω τα μαμά φώτα. :bawl:


για τις led λάμπες δεν χωράει καν συζήτηση αφού καταναλώνουν πολύ λιγότερο απ τις κανονικές. τις έχω βάλει εκεί που μπαίνουν οι 2 ψείρες της μάσκας. ;)