PDA

View Full Version : Τι να πάρω;Yamaha Tracer ή κάτι άλλο;



filiatrinos
10/04/2015, 10:47
Καταρχάς καλησπέρες και καλώς σας βρήκα μιας και είναι το πρώτο μου ποστ.
Πρώην Vstromάκιας μέχρι και την πρόηγουμενη Δευτέρα οπότε και αποφάσισε ένας φίλος να αλλάξω μηχανάκι,περνώντας ένα ωραιότατο STOP.Φυτεύτηκα στην μπροστινή του ρόδα χωρίς να πέσω αλλά το μηχανάκι διαλύθηκε μπροστά και πάει για ολική.Εγώ όλα καλά για να προλάβω ερωτήσεις.
Το θέμα είναι τώρα τι;
Έχω ψιλοκαταλήξει σε αυτά τα 2 που γράφω στον τίτλο μετά από ψάξιμο 10 ημερών και έχω επισκεφτεί ήδη yamaha για προσφορές.Τρίτη θα πάω και BMW.Στην κατηγορία που κινούμαι είναι επίσης τα Transalp,Versys,Vstrom,Tiger,Crossrunner και μερικά ακόμα που για διάφορους λόγους έχω απορρίψει.Θέλω πάντως να παραμείνω κοντά στα ετήσια έξοδα που είχα σαν συντήρηση με το Vstrom όσο είναι δυνατόν.

Χρήση: Το μηχανάκι το χρησιμοποιώ 365 μέρες το χρόνο.Το αυτοκίνητο το έχω με βγαλμένη μπαταρία για να καταλάβετε.Πολλά χιλιόμετρα(κοντά 100) καθημερινά μέσα στην Αθήνα λόγω δουλειάς αλλά και ταξιδάκια όποτε βρίσκω χρόνο(έφτασα μέχρι Πολωνία με το Vstrom πρόπερσι και φέτος λέμε Αύγουστο για Ιταλία με κάτι φιλαράκια).
Μπάτζετ: Επειδή δεν είμαι τύπος που αλλάζει μηχανάκια σαν τα πουκάμισα και θέλω κάτι που θα μου μείνει για 10 χρόνια αν όλα πάνε καλά,λέω να κάνω την υπέρβαση.Το Tracer βγαίνει στα 10,500 με φουλ έξτρα και το κλειδί στο χέρι.Το BMW ίσως λίγο παραπάνω σαν καινούριο και 2-3 χιλιάρικα παρακάτω μεταχειρισμένο.Οπότε ας πούμε γύρω στα 11 το ταβάνι μου.

Θα χαρώ να διαβάσω όσο το δυνατόν περισσότερες εμπειρίες και γνώμες που θα με βοηθήσουν να καταλήξω.Κλίνω προς το Tracer αλλά ίσως ταιριάζει περισσότερο το BMW στη χρήση που θέλω να του κάνω.
Υ.Γ.: Είμαι 1,87.
Υ.Γ.1: Ευχαριστώ.

Kepler Fun
10/04/2015, 10:57
Το Yamaha δεν το έχω δει ούτε ζωντανό.
Το BMW το έχω οδηγήσει αρκετές φορές. Διαχρονικό μεν αλλά για μένα άβολο και κουραστικό για 100χλμ/ημέρα και με ελάχιστη προστασία αναβάτη, πράγμα πολύ σημαντικό για κυκλοφορία χειμώνα-καλοκαίρι.
Ρίξε μια ματιά και στα Triumph.

Καλή επιλογή!

Cpt. Haddock
10/04/2015, 10:57
Θεωρω οτι το Γιαμαχα θα εχει μικροτερο κοστος χρησης απο το BMW (χωρις αυτο να ειναι απολυτο - μιλαμε και για νεο μοντελο με πιθανα προβληματα).

Απο την αλλη το BMW νομιζω ειναι λιγο πιο ελαφρυ και πιο ανετο για πολη. Επισης καιει λιγο (δεν ξερω την καταναλωση του tracer)

Ταξιδια κανουν και τα δυο.

filiatrinos
10/04/2015, 11:14
@Kepler: Δυστυχώς λόγω άσχημης προϊστορίας με Tiger και πολύ κοντινό μου πρόσωπο,το Tiger είναι εκτός.

@Haddock: Σε κιλά είναι ίδια και από ότι μαθαίνω από τους πρώτους αναβάτες Tracer,παίζει σε τιμές κατανάλωσης 5-6/100,ειδικά στην ''αργή'' χαρτογράφηση.Για το BMW έχω ακούσει εξωπραγματικά χαμηλά νούμερα,4/100 και τέτοια.

zannisvel
10/04/2015, 11:17
Tracer θα κοιτουσα και γω μιας και ειναι το καινουριο Trend. θα ηθελα να το κανω ενα test drive πρωτα να βεβαιωθω οτι μου παει.
Δευτερη επιλογη θα ηταν το 800 της BMW και μετα το Tiger.
Δε βοηθαω πολυ αλλα με αυτη τη σειρα θα ξεκινουσα.
Το καινουριο το strom δε το συζητας ε?

spyrakos35
10/04/2015, 11:27
Δικαβαλος ή μονοκαβαλος;

filiatrinos
10/04/2015, 11:28
Tracer θα κοιτουσα και γω μιας και ειναι το καινουριο Trend. θα ηθελα να το κανω ενα test drive πρωτα να βεβαιωθω οτι μου παει.
Δευτερη επιλογη θα ηταν το 800 της BMW και μετα το Tiger.
Δε βοηθαω πολυ αλλα με αυτη τη σειρα θα ξεκινουσα.
Το καινουριο το strom δε το συζητας ε?

Θέλω να ανέβω λίγο κατηγορία/κυβικά/άλογα χωρίς να φτάσω σε χιλιάρια.


@spyrakos: Εντός Αθηνών μονοκάβαλος κυρίως αλλά σίγουρα θέλω και άνετο συνεπιβάτη.Αύριο μεθαύριο μπορεί να βρω καμιά γκόμενα :p

endopandou
10/04/2015, 11:29
Κλίνω προς το Tracer

Για να αποκομίσεις μια σοβαρή άποψη πρέπει να διαβάσεις δημοσιογραφικά tests. Το θέμα με αυτά είναι να γνωρίζεις εκ των προτέρων ποιοι τζούρνος είναι οι γνωστοί κόλακες των εταιριών που δεν θα διστάσουν να ΜΗΝ αναφέρουν τα αρνητικά μιας μοτό, ή να τα αναφέρουν απαξιώνοντας τα μερικώς και ποιοι είναι οι πιο έντιμοι που συνειδητά θα σεβαστούν τον αγοραστή και θα του δώσουν μια ολοκληρωμένη εικόνα για το τι τον περιμένει.
Από τα test των κατ εμέ σοβαρών τζούρνος που έχω διαβάσει, βγαίνει αβίαστα το συμπέρασμα πως η γεωμετρία και το μοτέρ του τρέισερ είναι ακριβώς ότι χρειάζεται ένας μέσος προς το έμπειρος μοτοσυκλετιστής για να κινηθεί από χαλαρά έως ταχύτατα με την μέγιστη ασφάλεια και την διασκέδαση πάντα σε πρώτο λόγο.
Το ότι αυτοί οι τζούρνος όντας πύραυλοι με αρκετές απαιτήσεις από τη μοτό, γράφουν πως κατέβηκαν από το τρέισερ με χαμόγελο δίχως να τους έχει λείψει τίποτα για εμένα είναι όλο το ζουμί.
Συνεπώς μια χαρά κλήση έχεις.
Καλή αγορά, καλούς δρόμους :)

spyrakos35
10/04/2015, 11:29
Θέλω να ανέβω λίγο κατηγορία/κυβικά/άλογα χωρίς να φτάσω σε χιλιάρια.

Με το tracer ανεβαινεις πολυ παντως....

teogtp
10/04/2015, 11:45
Φούλη μου.......
εγώ το γιαμαπα θα έπαιρνα γιατί είναι "τάβλα" το μαμημενο. ...

akis_trevor
10/04/2015, 13:14
αν δεν μπαινεις χωμα,πηγαινε για το τζαπωνεζικο..
βεβαια το καλυτερο θα ηταν να τα οδηγησεις και τα 2,οποτε ψαξε για τεστ ραιντ.αθηνα εισαι,θα βρεις ευκολα λογικα.αυτο θα σου λυσει αποριες :)

SHOOTER045
10/04/2015, 13:25
αν δεν μπαινεις χωμα,πηγαινε για το τζαπωνεζικο..
βεβαια το καλυτερο θα ηταν να τα οδηγησεις και τα 2,οποτε ψαξε για τεστ ραιντ.αθηνα εισαι,θα βρεις ευκολα λογικα.αυτο θα σου λυσει αποριες :)

Ότι λέει ο από πάνω
Ένα μείον του f800 είναι η φλούδα - σέλα συνεπιβάτη.
Έχει φρενάρες Γκάζι θερμαινόμενα γκριπ, πάει παντού .
Ισως σε προβληματίσει λίγο το ύψος ( δεν ξέρω πόσο είναι το Tracer)
Το Tracer δεν το ξέρω ρώτα στο ανάλογο θέμα τους ήδη κατόχους.
Και αν μπορείς οδήγησε και τα δύο

taisteal
10/04/2015, 15:50
Φούλη μου.......
εγώ το γιαμαπα θα έπαιρνα γιατί είναι "τάβλα" το μαμημενο. ...

:wave2:

George_Sp
10/04/2015, 16:10
100 χιλιόμετρα καθημερινά μέσα στην Αθήνα είναι υπερβολικά πολλά για το τρικύλινδρο της Yamaha και γνώμη μου είναι οτι αν πάρεις το MT-09 για τέτοια χρήση θα το ταλαιπωρήσεις πάρα πολύ.

Στη θέση σου θα τσίμπαγα ένα φτηνό μονοκύλινδρο για χρήση εντός κάτω από 2500ευρώ...και θα τσίμπαγα και το MT-09 με τα μισά ή και λιγότερα εξτρά προίκα για να ισοσταθμίσω το μονοκύλινδρο και να το χω να το λιώνω στα ταξίδια και στις μικρότερες εξορμήσεις για καφέ.

Σίγουρα πάντως αν θες κάτι ανώτερο από Vstrom και υπάρχει το κασέρι για καινούρια αγάπη που θα κρατήσεις, το 09 είναι η επιλογή σου. :)

Specialized
10/04/2015, 17:08
Με αυτά που θέτεις (οικονομικό, πόλη, 365 ημέρες πάνω) μάλλον θα πρέπει να δεις πάλι αυτά που απέρριψες. 'Η δύο μεταχειρισμένα αντί ενός καινούργιου.

amyroukai
10/04/2015, 17:36
Με τα χιλιομετρα του ετους που κανεις και το προσδοκιμο της ιδιοκτησιας μονο το tracer σε βγαζει. Καλους δρομους να εχετε, πανεμορφο και αξιολογοτατο εντος και εκτος τοιχων.

Pan (dvs)
10/04/2015, 18:20
Ειδα το tracer προσφατα και ειπα δυο κουβεντες με τον ιδιοκτητη του.Ειχε κανει 2000 χλμ και ητανε τρελαμενος.
Φυσικα δεν ειχε ολοκληρωμενη αποψη αλλα σε θεματα ανεσης ,οδηγησης ειπε τα καλυτερα.

Τωρα για το μπε μπε δεν καταλαβα.Σκεφτεσαι να το αγορασεις ακομη και μεταχειρισμενο?Αν ειναι να δωσεις τοσα λεφτα και απ οτι φαινεται δεν σου περισευουνε,γιατι να αγορασεις μεταχειρισμενο?Αλλο να επαιρνες ενα τριετιας και να το κραταγες 3-4 χρονια και αλλο να πας το μεταχειρισμενο μια δεκαετια.

Eγω θα προτιμουσα το bmw,αλλα οπως τα λες ,πιστευω οτι καλυτερη αγορα για σενα θα ητανε το tracer.
Οτι και να παρεις καλοταξιδο.

foogr01
10/04/2015, 18:50
αν δεν μπαινεις χωμα,πηγαινε για το τζαπωνεζικο..
βεβαια το καλυτερο θα ηταν να τα οδηγησεις και τα 2,οποτε ψαξε για τεστ ραιντ.αθηνα εισαι,θα βρεις ευκολα λογικα.αυτο θα σου λυσει αποριες :)


Ότι λέει ο από πάνω
Ένα μείον του f800 είναι η φλούδα - σέλα συνεπιβάτη.
Έχει φρενάρες Γκάζι θερμαινόμενα γκριπ, πάει παντού .
Ισως σε προβληματίσει λίγο το ύψος ( δεν ξέρω πόσο είναι το Tracer)
Το Tracer δεν το ξέρω ρώτα στο ανάλογο θέμα τους ήδη κατόχους.
Και αν μπορείς οδήγησε και τα δύο

Θα συμφωνήσω εδώ με τα παιδιά. Το ύψος στη μπουμπού δε θα σε προβληματίσει αφού είσαι 1.87 :)
Η σέλα φτιάχνει/αντικαθίσταται με μια πιο άνετη και κάλυψη από αέρα έχεις άψογη με τη touring ζελατίνα. Όλα αυτά θα τα προμηθευτείς σιγά σιγά, αλλά καλύτερα να βρεις ένα μεταχειρισμένο να τα πάρεις προίκα (μαζί με άλλα εξτραδάκια ίσως ακόμα).
Πάει παντού... πόλη, εθνική, επαρχιακό, χώμα... στρίβει, φρενάρει.

Τώρα το Tracer έχει περισσότερο γκάζι. Πολύ πιο σπορ οδήγηση. Πάει να γίνει το νέο TDM που βγήκε μηχανάκι πασπαρτού.
Νομίζω αρμόδιοι να σου πούνε μια γνώμη είναι εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144510).

Βρες τα και τα δύο και καβάλα τα !

Καλή απόφαση :D

amyroukai
10/04/2015, 20:14
Ρε παιδια.
Ρε παιδια.
Ο ανθρωπος κανει 100χλμ τη μερα. Καθε μερα. Δεν θα παει και καμμια βολτα ΣΚ; Μιλαμε για 25000 με 30000 χλμ το χρονο. Δεν αντεχει το μοτερ του bmw τετοια χρηση. Η ιδια η εταιρια εμμεσως το παραδεχεται ληγοντας τα πακετα εγγυησεων στα 100,000χλμ ανεξαρτητα με τη διαρκεια που εχει αγορασει ο πελατης.
Αυτα που λετε με τη σελα του f800 επισης δεν ισχυουν διοτι απλα το παιρνεις με την comfort και τελος. Επισης ΔΕΝ εισαγεται παρα μονο φουλ εξτρα, ητοι 13500 αν θυμαμαι καλα.
Αυτο που μπορεις να κανεις με το bmw αν νομιζεις οτι μπορεις ειναι να το παρεις με το 3asy ride και να το αλλαζεις καθε τριετια ανταλασσοντας το με νεο.

Αν μιλαμε για αγορα μετρητα, ενα μηχανακι, με θεωρητικα 250,000-300,000 χιλιομετρα στη ζωη του και να δουλευει, εκ των δυο μονο το tracer πιστευω μπορει να το κανει. Με το ιδιο μοτερ. Το f800 δεν εχει δωσει τετοια δειγματα μακροζωιας και κυκλοφορει αρκετα χρονια ωστε να ξερουμε οτι δεν το πολυεχει το μακροβιο.

7Tolis
10/04/2015, 20:21
Και εγώ tracer θα έλεγα μιας και είναι νέο μοντέλο και πάει για best seller φέτος όπως βλέπω στους δρόμους.

filiatrinos
10/04/2015, 21:28
Το Tracer έχει 2 μήνες παράδοση Αλλά σε 2 μήνες θα πρέπει να κάνω ένα χειρουργείο γόνατο οπότε έχω όλο το χρόνο στη διάθεσή μου.Θα προσπαθήσω να τα οδηγήσω και τα 2 μέχρι τότε,θα περιμένω να τεσταριστει καλα το tracer,να δουμε καταναλωσεις, τι after market εξτρά κουμπωνουν καλύτερα από τα γιαμαχα και το παραγγέλνω τέλη Ιουνίου αν καταλήξω σε αυτό. :D
Αν πάλι καταλήξω στη μπέμπα το παίρνω Αύγουστο που θα μπορώ να καβαλησω πάλι.
Ευχαριστώ και πάλι για τις μέχρι τώρα αλλά και για τις επόμενες απόψεις/εμπειρίες.

Cpt. Haddock
10/04/2015, 21:44
Ρε παιδια.
Ρε παιδια.
Ο ανθρωπος κανει 100χλμ τη μερα. Καθε μερα. Δεν θα παει και καμμια βολτα ΣΚ; Μιλαμε για 25000 με 30000 χλμ το χρονο. Δεν αντεχει το μοτερ του bmw τετοια χρηση. Η ιδια η εταιρια εμμεσως το παραδεχεται ληγοντας τα πακετα εγγυησεων στα 100,000χλμ ανεξαρτητα με τη διαρκεια που εχει αγορασει ο πελατης.
Αυτα που λετε με τη σελα του f800 επισης δεν ισχυουν διοτι απλα το παιρνεις με την comfort και τελος. Επισης ΔΕΝ εισαγεται παρα μονο φουλ εξτρα, ητοι 13500 αν θυμαμαι καλα.
Αυτο που μπορεις να κανεις με το bmw αν νομιζεις οτι μπορεις ειναι να το παρεις με το 3asy ride και να το αλλαζεις καθε τριετια ανταλασσοντας το με νεο.

Αν μιλαμε για αγορα μετρητα, ενα μηχανακι, με θεωρητικα 250,000-300,000 χιλιομετρα στη ζωη του και να δουλευει, εκ των δυο μονο το tracer πιστευω μπορει να το κανει. Με το ιδιο μοτερ. Το f800 δεν εχει δωσει τετοια δειγματα μακροζωιας και κυκλοφορει αρκετα χρονια ωστε να ξερουμε οτι δεν το πολυεχει το μακροβιο.

Υπάρχει βεβαια ενα F800 εδω μεσα που εχει πάει απο το βορρα ως το νοτο (κυριολεκτικα).

nathair
10/04/2015, 22:10
Πάντως το Tracer το δίνουνε test ride αν θέλεις, προχθές που το παρέλαβα παίρνανε τηλέφωνο και ρωτούσανε... (Μοτοδυναμική στη Μεσογείων, αλλά προφανώς σε όλες). Αρκεί να μη βρέχει λέει, με βροχή δεν το δίνουνε...

GiorgosLa
10/04/2015, 23:15
@spyrakos: Εντός Αθηνών μονοκάβαλος κυρίως αλλά σίγουρα θέλω και άνετο συνεπιβάτη.Αύριο μεθαύριο μπορεί να βρω καμιά γκόμενα :p[/QUOTE]


Αν θες να βρεις γκόμενα, πάρε BMW. Πέφτουν πιο εύκολα. :D

Lioulios
10/04/2015, 23:24
Πάρε ένα 200αρι σκούτερ να κανεις τη δουλεια σου και περίμενε το καινουριο Αφρικα ...Οπου να ναι θα φανερώσει ....

Αμα δεν την παλεύεις παρε το γιαμαχα (σε γκρι) .

amyroukai
11/04/2015, 08:59
Υπάρχει βεβαια ενα F800 εδω μεσα που εχει πάει απο το βορρα ως το νοτο (κυριολεκτικα).

Ποσα χιλιομετρα εχει το ΕΝΑ μηχανακι του Γιαννη που πηγε το 6μηνο ταξιδι; Και αλλο ενα περασε road of bones, καινουργιο. Στα 250,000 που εχει ΠΧ το χοντα του θεοφιλου, θα ζει; Στα ξενα φορα, απο οτι βλεπω στα μηχανακια της περιοχης των 100Κ+ τα νεα δεν ειναι τοσο καλα. Και μη.μου πεις τα γραφουν αλλα δεν τα λενε, τα bragging rights ειναι πολυ δυνατο κινητρο.

endopandou
11/04/2015, 09:18
πάντως για να πλησιάσουμε την ουσία το τρέισερ με το φ800 δεν είναι ίδιας κατηγορίας. Το πρώτο είναι σχεδιασμένο για άσφαλτο ενώ το φ είναι καθαρό ον-οφ με διπλάσιες διαδρομές αναρτήσεων 21 τροχό και set up καθαρά on-off. Και μείον 30 άλογα και μείον 30 - 40 χλμ μέση ωριαία στο ταξίδι και φτερό στον άνεμο στα πολλά και και και.
Αν δεν το χρησιμοποιήσει κάποιος σοβαρά στο χώμα θα το αγοράσει μόνο για το όνομα για να εκπληρώσει καμιά ματαιοδοξία του.

AUFGEBRACHT
11/04/2015, 09:22
Πάντως το Tracer το δίνουνε test ride αν θέλεις, προχθές που το παρέλαβα παίρνανε τηλέφωνο και ρωτούσανε... (Μοτοδυναμική στη Μεσογείων, αλλά προφανώς σε όλες). Αρκεί να μη βρέχει λέει, με βροχή δεν το δίνουνε...

Αγγλία δηλ δεν παίζει να κάνεις test ride με τίποτα...

nathair
11/04/2015, 10:05
Αγγλία δηλ δεν παίζει να κάνεις test ride με τίποτα...

Μπα, οι πηγές μου λένε το αντίθετο, στην Αγγλία δε το δίνουνε με λιακάδα, γιατί είναι ασυνήθιστοι οι Άγγλοι και μπορεί να τους τυφλώσει ο ήλιος και να πέσουνε...

MiltiadisK.D
11/04/2015, 14:30
πάντως για να πλησιάσουμε την ουσία το τρέισερ με το φ800 δεν είναι ίδιας κατηγορίας. Το πρώτο είναι σχεδιασμένο για άσφαλτο ενώ το φ είναι καθαρό ον-οφ με διπλάσιες διαδρομές αναρτήσεων 21 τροχό και set up καθαρά on-off. Και μείον 30 άλογα και μείον 30 - 40 χλμ μέση ωριαία στο ταξίδι και φτερό στον άνεμο στα πολλά και και και.
Αν δεν το χρησιμοποιήσει κάποιος σοβαρά στο χώμα θα το αγοράσει μόνο για το όνομα για να εκπληρώσει καμιά ματαιοδοξία του.

Έτσι μπράβο;)

Cpt. Haddock
11/04/2015, 18:30
Ποσα χιλιομετρα εχει το ΕΝΑ μηχανακι του Γιαννη που πηγε το 6μηνο ταξιδι; Και αλλο ενα περασε road of bones, καινουργιο. Στα 250,000 που εχει ΠΧ το χοντα του θεοφιλου, θα ζει; Στα ξενα φορα, απο οτι βλεπω στα μηχανακια της περιοχης των 100Κ+ τα νεα δεν ειναι τοσο καλα. Και μη.μου πεις τα γραφουν αλλα δεν τα λενε, τα bragging rights ειναι πολυ δυνατο κινητρο.

Αν θυμαμαι καλα μια φωτο που ειδα προσφατα, εχει φτασει τα 80κ. Απλα το ανεφερα σαν περιπτωση, ναι ειναι μια, αλλα σκεψου οτι ειναι μια που την ξερουμε εμεις.

amyroukai
11/04/2015, 18:39
Αν θυμαμαι καλα μια φωτο που ειδα προσφατα, εχει φτασει τα 80κ. Απλα το ανεφερα σαν περιπτωση, ναι ειναι μια, αλλα σκεψου οτι ειναι μια που την ξερουμε εμεις.

oh pakten, my pakten.
Αλλο 80 ταξιδιαρικα, αλλο 300 αστικα.
Σε γενικες γραμμες, γκουγκλαροντας για high mileage f800gs τριψηφια νουμερα δεν βρισκεις.

road spirit
11/04/2015, 18:42
Ρε παιδια.
... Δεν αντεχει το μοτερ του bmw τετοια χρηση. Η ιδια η εταιρια εμμεσως το παραδεχεται ληγοντας τα πακετα εγγυησεων στα 100,000χλμ ανεξαρτητα με τη διαρκεια που εχει αγορασει ο πελατης.
....


Το f800 δεν εχει δωσει τετοια δειγματα μακροζωιας και κυκλοφορει αρκετα χρονια ωστε να ξερουμε οτι δεν το πολυεχει το μακροβιο.

Γιάννο, επειδή σε ξερω προσωπικά θα σου δώκω μια μεγάλη μούτζα, έξτρα λαρτζ ... σαν να καθόμαστε στο pulp πχ και να μιλάμε παρείστικα και να τσουγκρίζουμε τις μπύρες μας ... Το λέω αυτό γιατί πιστεύω δεν θα στραβώσεις ... για τη μούτζα... αλλά πάρτη ...

Βαριέμαι αφάνταστα να αραδιάσω τώρα εδω τα πόσα όσα λινκς απο ride reports σε ξένα φόρουμ, σε γκρουπ στο φούμπου, σε communities στο g+ .... με 800άρια που έχουν στο κοντέρ τους 200+ χιλ. χλμ... Μιλάμε για πολλά λινκ. ..
Το δικό μου είναι φλώρικο με μόλις 80 χιλιάδες...

Το πιο πρόσφατο που είχα δει προ λίγο καιρό είναι αυτό: http://www.ridetoroots.com/blog/inigo-zabaleta-el-viajero-incansable
Ο "παπούς" στο 2ο του 800άρι έχει γράψει 258.000 χλμ μέχρι τώρα και συνεχίζει ακαθεκτο ...

amyroukai
11/04/2015, 18:55
Απολυτως δεκτη και αποδεκτη. Βλεπω ομως αυτο (αυτοματη μεταφραση γκουγκλ)


F800GS σας έχει ένα επιβλητικό πάνω από 258.000 χιλιόμετρα, γίνεται σε τρία έτη και έξι μήνες, και να έχουν καλή υγεία. Ήμουν άφωνος...


Ταξιδιαρα ψυχη, δεν εχει την καταπονηση ενος "εργατη". Απο αλλα πιο "καθημερινα" να ποσταρουμε ζημιες; Περιττο.

Χαιρομαι παντως αν αντεχει τοσο σε ταξιδιωτικη καθαρα χρηση. Για δευτερο μηχανακι μονο για τα "εξω" ξαναμπαινει στη θεωρητικη λιστα.

filiatrinos
17/05/2015, 15:40
Είχα καταληξει στο Tracer.Λόγω του προβλήματος διαθεσιμοτητας του Tracer και ενώ είχα δώσει ήδη προκαταβολή,μου ανέβασε την τιμή κοντά 500 ευρώ και πήγα και την πήρα πίσω.Από Οκτώβριο πλέον οι προσφορές πάλι λέει.Βασικά μόνο για το ματ γκρι ισχύει που έχει και τη μεγαλύτερη ζήτηση.
Πάλι από την αρχή λοιπόν.Ξανασκέφτομαι τι θα πάρω οπότε και επαναφέρω το θέμα μήπως πάρω καμία ιδέα.
Έχουμε και λέμε:
-Αναβάθμιση από Vstrom 650(περισσότερα άλογα/κυβικά,καλύτερη οδηγική συμπεριφορά(?) )
-Ψηλό Και ογκώδες για να μη φαίνεται σαν παπι :p (λόγω ύψους Και σχετικού όγκου)Και καναπεδατο σε θέση οδήγησης
-(πολλά Χιλιόμετρα μέσα στην Αθήνα οπότε) ευκινητο σε κίνηση με ψιλολογικές καταναλώσεις.να πάμε δηλαδή σε χιλιαρι οκ αλλά δεν έχουν νόημα Όλα τα από εκεί και πάνω 1200 κτλ
-μπάτζετ είχα 10000 Για καινούριο αλλά για μεταχειρισμένο,ειδικά κάτι που θα είναι ακριβότερο σε τέλη,ασφάλεια,καταναλώσεις,σέρβις θα πρέπει να πάμε σε κάτι αισθητά φθηνότερο το πολύ 6000 ξέρω γω.

Βοηθήστε παλικάρια.Πρέπει σε καμία βδομάδα να έχω καταλήξει αρνητικά τουλάχιστον στο tracer Αλλιώς να πάω να το κλείσω ότι χειρουργείου.μετά θα έχω 3 μήνες μπροστά μου που δε θα μπορώ να καβαλησω για να διαλεξω το μετχειρισμενο της αρεσκείας μου.ευχαριστώ για τις απόψεις που θα ακολουθήσουν.

The_Scientist
17/05/2015, 16:00
Εγώ πάντως στη θέση σου θα έπαιρνα ένα μεταχειρισμένο F800gs τώρα και ένα μεταχειρισμένο Tracer σε 4-5 χρόνια.
Οικονομικά μία η άλλη περίπου θα σου βγει.

Με τις ευκαιρίες που μπορείς να βρεις στα μεταχειρισμένα, δε βλέπω κανένα λόγο να αγοράσει κανείς καινούριο μηχανάκι.

George_Sp
17/05/2015, 16:43
Είχα καταληξει στο Tracer.Λόγω του προβλήματος διαθεσιμοτητας του Tracer και ενώ είχα δώσει ήδη προκαταβολή,μου ανέβασε την τιμή κοντά 500 ευρώ και πήγα και την πήρα πίσω.Από Οκτώβριο πλέον οι προσφορές πάλι λέει.Βασικά μόνο για το ματ γκρι ισχύει που έχει και τη μεγαλύτερη ζήτηση.
Πάλι από την αρχή λοιπόν.Ξανασκέφτομαι τι θα πάρω οπότε και επαναφέρω το θέμα μήπως πάρω καμία ιδέα.
Έχουμε και λέμε:
-Αναβάθμιση από Vstrom 650(περισσότερα άλογα/κυβικά,καλύτερη οδηγική συμπεριφορά(?) )
-Ψηλό Και ογκώδες για να μη φαίνεται σαν παπι :p (λόγω ύψους Και σχετικού όγκου)Και καναπεδατο σε θέση οδήγησης
-(πολλά Χιλιόμετρα μέσα στην Αθήνα οπότε) ευκινητο σε κίνηση με ψιλολογικές καταναλώσεις.να πάμε δηλαδή σε χιλιαρι οκ αλλά δεν έχουν νόημα Όλα τα από εκεί και πάνω 1200 κτλ
-μπάτζετ είχα 10000 Για καινούριο αλλά για μεταχειρισμένο,ειδικά κάτι που θα είναι ακριβότερο σε τέλη,ασφάλεια,καταναλώσεις,σέρβις θα πρέπει να πάμε σε κάτι αισθητά φθηνότερο το πολύ 6000 ξέρω γω.

Βοηθήστε παλικάρια.Πρέπει σε καμία βδομάδα να έχω καταλήξει αρνητικά τουλάχιστον στο tracer Αλλιώς να πάω να το κλείσω ότι χειρουργείου.μετά θα έχω 3 μήνες μπροστά μου που δε θα μπορώ να καβαλησω για να διαλεξω το μετχειρισμενο της αρεσκείας μου.ευχαριστώ για τις απόψεις που θα ακολουθήσουν.


Εφόσον είχες δώσει προκαταβολή η συμφωνημένη τιμή δε μπορεί να ανέβει για κανένα λόγο και μπορούσες εύκολα να τους ρίξεις καταγγελία.

daz
17/05/2015, 18:43
Ο τρικύλινδρος της υαμαπα πρέπει να είναι φοβερός, το υπόλοιπο σύνολο φαίνεται αξιόλογο. Είναι ένα μηχανάκι που πιθανότατα θα πουλήσει πολύ και θα κρατήσει την αξία του.

Νομίζω πως για την χρήση που περιγράφεις είναι μια απ' τις καλύτερες επιλογές με μοναδικό μειονέκτημα το ότι ειναι καινούριο. (και ο κινητήρας και το υπόλοιπο πακέτο)
Τα Ιαπωνικά δεν φημίζονται για τις παιδικές τους ασθένειες και όσες εμφανίσουν συνήθως τα συνοδεύουν αρκετά χρόνια, αλλά έχουν υπάρξει και εξαιρέσεις.
Τα δείγματα που έδειξε η υαμαχα στο s10ere που ήταν σχεδιασμένο από λευκό χαρτί και δεν έβγαλε τίποτα (έβγαλε? Δεν άκουσα κάτι!) σε συνδιασμό με την κ@υλα του τρικύλινδρου, εμένα προσωπικά, θα με έσπρωχναν να ξεπεράσω τα άγχη και τις φοβίες του καινούριου.

amyroukai
17/05/2015, 18:47
το s10 μια ανακληση για κομματι πλεξουδας απο λαιμο στα φωτα. το tracer προπληπτικη αλλαγη σε κομματι του συστηματος του επιλογεα ταχυτητων.

γενικα, tracer δαγκωτο.

spyrakos35
17/05/2015, 18:47
Το tracer ηδη μετραει αμακληση παντως......:rolleyes:

ggs
17/05/2015, 18:53
Πάντως,διαφορετικά πολύ μηχανάκια και με διαφορετικό κόστος.
Και τα δύο είναι πολύ καλά αν και το Γιαμάχα είναι πολύ φρέσκο ακόμη.

daz
17/05/2015, 19:05
Πάντως,διαφορετικά πολύ μηχανάκια και με διαφορετικό κόστος.
Και τα δύο είναι πολύ καλά αν και το Γιαμάχα είναι πολύ φρέσκο ακόμη.

Το υαμαπα είναι πιο ασφάλτινο με στήσιμο και κινητήρα που ταιριάζει περισσότερο σε μηχανάκι αυτών των κυβικών και αυτής της χρήσης.

Στήσιμο! Εννοώ διαδρομές αναρτήσεων, διαστάσεις τροχών, φαντάζομαι φρένα κτλ. Αν δεν έχει απαιτήσεις για συχνά χωμάτινα περάσματα δεν βλέπω το λόγο να τα απαρνηθεί όλα αυτά. Σε μια παραλία, σε ένα απλό χωματόδρομο ή σε αποστάσεις όπως αυτή της "σπηλιάς" που σας βρήκα χωμένους, θεωρώ ότι μπορεί να πάει άνετα.

Πάντως και οι δύο επιλογές είναι μάλλον αξιόλογες.

akis_trevor
17/05/2015, 19:24
Σημερα πετυχα ενα tracer και πιασαμε λιγο την κουβεντα με το παλικαρι.με 110-120 σταθερα γραφει οτι καιει 3λ/100!!!! Γουατ δε φακ ρε φιλε;;;
Γαμω ειναι και απο κοντα....

Viper4
17/05/2015, 19:31
Αν θέλεις έστω και λίγη χρήση σε χωματόδρομους θα σε συμβούλευα BMW, αν θέλεις καθαρά ΚΑΙ ΜΟΝΟ άσφαλτο και στροφιλίκια θα σε συμβούλευα tracer. Αν και το tracer ακόμα δεν έχει βγάλει τις "παιδικές" ασθένειες για να ξέρεις τι να σε περιμένει...

7Tolis
17/05/2015, 19:38
Tracer ftw :evil:

amyroukai
17/05/2015, 20:11
το f800 λεπον το οδηγησα σημερα. θεση οδηγησης, ανεμοκαλυψη, αναρτηση οδοστρωτηρας που ομως δεν επιτρεπει παρα πολυ μικρες μεταφορες βαρους, φρενα, κιβωτιο βουτυρο, μοτερ με απαλο ηχο και ωραιο τραβηγμα απο χαμηλα, απιθανα ευκολο στην οδηγηση, το παταω οριακα το adv αλλα ευκολα το εκανα οπισθεν σε ελαφρια ανωφερεια.

τα κακα, πολυ φτηνιαρικοι διακοπτες (δεν εχω διαβασει να χαλανε ομως), κραδασμοι στις πατουσες ως τις 3000, στα χερια απο τις 4000 και ανω. σε ταξιδι ωρων δεν ξερω αν θα εκνευρισει/κουρασει. το μοτερ επισης δεν "ξυπναει" πουθενα, το οποιο και καλο και καλο μαζι.

harris_x
17/05/2015, 20:16
Εφόσον είχες δώσει προκαταβολή η συμφωνημένη τιμή δε μπορεί να ανέβει για κανένα λόγο και μπορούσες εύκολα να τους ρίξεις καταγγελία.το πολύ πολύ να πάρει πίσω την προκαταβολή.
Αν η θέση παραγωγής που δεσμεύθηκε για την παραγγελία του είναι με την αυξημένη τιμή, ή το δέχεται, ή το ακυρώνει παίρνοντας πίσω τα χρήματά του.

George_Sp
17/05/2015, 22:23
το πολύ πολύ να πάρει πίσω την προκαταβολή.
Αν η θέση παραγωγής που δεσμεύθηκε για την παραγγελία του είναι με την αυξημένη τιμή, ή το δέχεται, ή το ακυρώνει παίρνοντας πίσω τα χρήματά του.

nope.
Η προκαταβολή σημαίνει και σύναψη σύμβασης με συγκεκριμένη ημερομηνία. Η συγκεκριμένη ημερομηνία έχει μια στάνταρ τιμή και δε μπορεί να αλλάξει. Το ίδιο και σε περίπτωση μείωσης τιμής...Δε μπορείς δηλαδή να επωφεληθείς από ενδεχόμενη κίνηση promotion που έγινε μετά την σύναψη σύμβασης και ας παρέλαβες την ίδια μέρα μαζί με τους ωφελημένους που το έκλεισαν αργότερα.

το ίδιο συμβαίνει και στην σύμβαση μεταξύ πελάτη και καταστήματος στις ιντερνετικές αγορές. Άπαξ και παραγγείλεις κάτι σε Α τιμή οποιαδήποτε αλλαγή ισοτιμίας γίνει (τυχαίος παράγοντας που παίζει ρόλο διακύμανσης τιμής) και το προιόν αλλάξει προς τα πάνω ή προς τα κάτω μέχρι την εκτέλεση της παραγγελίας, ο πωλητής δεσμεύεται από την τιμή που έκλεισε η συμφωνία της παραγγελίας.

foogr01
17/05/2015, 22:33
το f800 λεπον το οδηγησα σημερα. θεση οδηγησης, ανεμοκαλυψη, αναρτηση οδοστρωτηρας που ομως δεν επιτρεπει παρα πολυ μικρες μεταφορες βαρους, φρενα, κιβωτιο βουτυρο, μοτερ με απαλο ηχο και ωραιο τραβηγμα απο χαμηλα, απιθανα ευκολο στην οδηγηση, το παταω οριακα το adv αλλα ευκολα το εκανα οπισθεν σε ελαφρια ανωφερεια.

τα κακα, πολυ φτηνιαρικοι διακοπτες (δεν εχω διαβασει να χαλανε ομως), κραδασμοι στις πατουσες ως τις 3000, στα χερια απο τις 4000 και ανω. σε ταξιδι ωρων δεν ξερω αν θα εκνευρισει/κουρασει. το μοτερ επισης δεν "ξυπναει" πουθενα, το οποιο και καλο και καλο μαζι.

Τόσα καλά μαζεμένα ;
:lol:

Kostas2B
17/05/2015, 22:56
nope.
Η προκαταβολή σημαίνει και σύναψη σύμβασης με συγκεκριμένη ημερομηνία. Η συγκεκριμένη ημερομηνία έχει μια στάνταρ τιμή και δε μπορεί να αλλάξει. Το ίδιο και σε περίπτωση μείωσης τιμής...Δε μπορείς δηλαδή να επωφεληθείς από ενδεχόμενη κίνηση promotion που έγινε μετά την σύναψη σύμβασης και ας παρέλαβες την ίδια μέρα μαζί με τους ωφελημένους που το έκλεισαν αργότερα.

το ίδιο συμβαίνει και στην σύμβαση μεταξύ πελάτη και καταστήματος στις ιντερνετικές αγορές. Άπαξ και παραγγείλεις κάτι σε Α τιμή οποιαδήποτε αλλαγή ισοτιμίας γίνει (τυχαίος παράγοντας που παίζει ρόλο διακύμανσης τιμής) και το προιόν αλλάξει προς τα πάνω ή προς τα κάτω μέχρι την εκτέλεση της παραγγελίας, ο πωλητής δεσμεύεται από την τιμή που έκλεισε η συμφωνία της παραγγελίας.

Σε ποιον έμπορο πηγες; Αν οχι στη Yamaha στο Χαιδαρι,κάνε ενα κόπο και περνα απο κει...

7Tolis
17/05/2015, 23:02
Με μια μικρή έρευνα αγοράς,tracer μετά απο 2 μήνες παράδοση.Μέσα Ιουλίου μου είπαν.

filiatrinos
18/05/2015, 07:14
Επειδή ο τίτλος του τόπικ φαντάζει δεσμευτικός,πλέον έχω ξεφύγει από τα 2.Είμαι ανοιχτός στις όποιες προτάσεις.Γλυκοκοιτάζω πχ κάτι μεταχειρισμένα Multistrada από χθες...:uplate:

amyroukai
18/05/2015, 07:36
Επειδή ο τίτλος του τόπικ φαντάζει δεσμευτικός,πλέον έχω ξεφύγει από τα 2.Είμαι ανοιχτός στις όποιες προτάσεις.Γλυκοκοιτάζω πχ κάτι μεταχειρισμένα Multistrada από χθες...:uplate:

αγαπας πολυ πολυ πολυ τα συνεργεια...


Τόσα καλά μαζεμένα ;
:lol: το να μη εχει "μπαμ" το μοτερ ειναι πολυ πολυ φιλικο, δεν ειναι πολυ διασκεδαστικο.

filiatrinos
18/05/2015, 07:58
αγαπας πολυ πολυ πολυ τα συνεργεια...

Κάνε καμία πρόταση ρε και μη με αποθαρρύνεις :p

harris_x
18/05/2015, 08:04
Επειδή ο τίτλος του τόπικ φαντάζει δεσμευτικός,πλέον έχω ξεφύγει από τα 2.Είμαι ανοιχτός στις όποιες προτάσεις.Γλυκοκοιτάζω πχ κάτι μεταχειρισμένα Multistrada από χθες...:uplate:

fixed :wave2:

harris_x
18/05/2015, 08:05
nope.
Η προκαταβολή σημαίνει και σύναψη σύμβασης με συγκεκριμένη ημερομηνία. Η συγκεκριμένη ημερομηνία έχει μια στάνταρ τιμή και δε μπορεί να αλλάξει. Το ίδιο και σε περίπτωση μείωσης τιμής...Δε μπορείς δηλαδή να επωφεληθείς από ενδεχόμενη κίνηση promotion που έγινε μετά την σύναψη σύμβασης και ας παρέλαβες την ίδια μέρα μαζί με τους ωφελημένους που το έκλεισαν αργότερα.

το ίδιο συμβαίνει και στην σύμβαση μεταξύ πελάτη και καταστήματος στις ιντερνετικές αγορές. Άπαξ και παραγγείλεις κάτι σε Α τιμή οποιαδήποτε αλλαγή ισοτιμίας γίνει (τυχαίος παράγοντας που παίζει ρόλο διακύμανσης τιμής) και το προιόν αλλάξει προς τα πάνω ή προς τα κάτω μέχρι την εκτέλεση της παραγγελίας, ο πωλητής δεσμεύεται από την τιμή που έκλεισε η συμφωνία της παραγγελίας.δεν ισχύουν παντού τα ίδια.

George_Sp
18/05/2015, 08:16
δεν ισχύουν παντού τα ίδια.

η νομοθεσία συναλλαγών και τα δικαιώματα-υποχρεώσεις που ακολουθούν πελάτη-μαγαζί ισχύει σε οποιαδήποτε περίπτωση....τι διαφορετικό γνωρίζεις?

harris_x
18/05/2015, 08:26
η νομοθεσία συναλλαγών και τα δικαιώματα-υποχρεώσεις που ακολουθούν πελάτη-μαγαζί ισχύει σε οποιαδήποτε περίπτωση....τι διαφορετικό γνωρίζεις?

σε αυτές τις συμβάσεις υπάρχει σχετικός όρος περί αλλαγών από το εργοστάσιο.

DAYMAN
18/05/2015, 08:31
σκεψου τι το θελεις το μηχανακι που εχεις κατα νου,αν ανταποκρινεται στις απαιτησεις σου,αν αντεχει η τσεπη σου οχι μονο την αγορα αλλα και τα περαιτερω δοκιμασε τα παντα και με το καλο η επιλογη σου.Βασικο για εμενα ειναι να βλεπεις την μηχανη και να λαχταρας να την καβαλησεις και να ζησεις αυτο που φανταζεσαι.

amyroukai
18/05/2015, 08:40
θυμιζω χρηση 30-35000 χλμ το χρονο...
μηπως να δεις κανενα... cbf1000...

daz
18/05/2015, 09:53
το να μη εχει "μπαμ" το μοτερ ειναι πολυ πολυ φιλικο, δεν ειναι πολυ διασκεδαστικο.

Εγώ είμαι το παππούδι της παρέας, άλλος χρειάζεται γυαλιά.:D



το οποιο και καλο και καλο μαζι.

:a22::a22:

endopandou
18/05/2015, 14:08
Σημερα πετυχα ενα tracer και πιασαμε λιγο την κουβεντα με το παλικαρι.με 110-120 σταθερα γραφει οτι καιει 3λ/100!!!!
Αλήθεια σου είπε και το SD που είχα τόσο έκαιγε. Μη σου πω και λιγότερο. :whiteflag:

spyrakos35
18/05/2015, 15:18
Αλήθεια σου είπε και το SD που είχα τόσο έκαιγε. Μη σου πω και λιγότερο. :whiteflag:

όταν το έσκιζες γιατί στο χαλαρό μπορεί και να έπεφτε στο λίτρο :lol:

devil's animal
18/05/2015, 15:56
πλεον υπαρχουν τοσα καλα μεταχειρισμενα μηχανακια και σε χαμηλες τιμες που θεωρω χαζο να δωσεις ζεστο χρημα για κατι καινουργιο...
εκτος αν το εχεις "κολλημα" και θες οπως και δηποτε να μυριζεις την καινουργιλα καθε φορα που το καβαλας...


εγω θα σου ελεγα να τσιμπησεις ενα tiger 1050 με 5500-6000€ και τα υπολοιπα να τα φας σε βολτες...

harris_x
18/05/2015, 19:27
πλεον υπαρχουν τοσα καλα μεταχειρισμενα μηχανακια και σε χαμηλες τιμες που θεωρω χαζο να δωσεις ζεστο χρημα για κατι καινουργιο...
εκτος αν το εχεις "κολλημα" και θες οπως και δηποτε να μυριζεις την καινουργιλα καθε φορα που το καβαλας...


εγω θα σου ελεγα να τσιμπησεις ενα tiger 1050 με 5500-6000€ και τα υπολοιπα να τα φας σε βολτες...+675

amyroukai
18/05/2015, 19:45
τραϊουμφ. 30χιλ.χλμ/ετος.
θα φταινε οι βενζινες; το λαδι; το κακο το ματι; η κυβερνηση της αριστερας; ο σοϊμπλες;

filiatrinos
19/05/2015, 17:54
Τελικά πήγα σήμερα και ξανάδωσα προκαταβολή και το έκλεισα.Βρήκα με 9650€ πινακιδατο και τοποθέτηση συναγερμού.Tracer it is.

amyroukai
19/05/2015, 18:01
αυτά είναι! καλοτάξιδο!

7Tolis
19/05/2015, 18:23
Καλοτάξιδο.Ασφάλεια κλοπής κάνε.

Pan (dvs)
19/05/2015, 18:37
Μπραβο ρε μεγαλε,καλοταξιδο.:beer:

DAYMAN
19/05/2015, 18:44
καλοταξιδο φιλε

taisteal
19/05/2015, 20:05
Καλοβολτο και καλοταξιδο :)

:beer::beer::beer:

daz
19/05/2015, 20:07
:beer:

teogtp
19/05/2015, 21:04
Τελικά πήγα σήμερα και ξανάδωσα προκαταβολή και το έκλεισα.Βρήκα με 9650€ πινακιδατο και τοποθέτηση συναγερμού.Tracer it is.

Ωραιος!Καλοταξιδο!
Θελω φωτο το μοτορι στην Αγια Κυριακη.............

MiltiadisK.D
19/05/2015, 21:23
Τελικά πήγα σήμερα και ξανάδωσα προκαταβολή και το έκλεισα.Βρήκα με 9650€ πινακιδατο και τοποθέτηση συναγερμού.Tracer it is.

Well done man!Καλοτάξιδο!Πολλά και ασφαλή χλμ να έχετε!Εντυπώσεις με το καλό περιμένουμε:beer:

ioarma
20/05/2015, 07:35
Κάθε εμπόδιο ‘οδηγεί’ σε καλό …καλοτάξιδοι να είστε……

harris_x
20/05/2015, 08:09
Τελικά πήγα σήμερα και ξανάδωσα προκαταβολή και το έκλεισα.Βρήκα με 9650€ πινακιδατο και τοποθέτηση συναγερμού.Tracer it is.
καλόβολτο να είναι και πάντα όρθιοι!

:beer::beer::beer::beer:

ggs
20/05/2015, 09:58
Τελικά πήγα σήμερα και ξανάδωσα προκαταβολή και το έκλεισα.Βρήκα με 9650€ πινακιδατο και τοποθέτηση συναγερμού.Tracer it is.

καλοταξιδο!!!!

:beer::beer::beer:

skylaros
20/05/2015, 10:43
Καλοτάξιδο! :beer::beer::beer:

zannisvel
20/05/2015, 12:48
Με 'γειες!!!!!!
:beer::beer:

maximo_lider
21/05/2015, 00:34
Τουμπανο το Tracer!! Εχω δει απο κοντα και ειναι τελειο!!!!

devil's animal
21/05/2015, 08:00
καλοταξιδο και καλοστριφτο...
:beer::beer::beer:

Desperado
21/05/2015, 14:39
Καλορίζικο, καλοτάξιδο και πάντα όρθιοι !!!