PDA

View Full Version : Power Commander



Λεευυττέερρηης
10/04/2015, 19:08
Καλησπέρα.Έχω ορισμένες απορίες. Όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει έστω σε μία θα με βοηθήσει σημαντικά.
1.Έχω έναν παράλληλο εγκέφαλο takegawa. Πώς μπορώ να μάθω σε ποια μηχανάκια ταιριάζει;
2.Έχω ένα Yamaha YZF R125 μοντέλο του 2008. Τι εγκέφαλος/οι ταιριάζει για το συγκεκριμένο μηχανάκι;
3.Έχω παρατηρήσει πως η dynojet βγάζει εγκεφάλους που ταιριάζουν με το δικό μου. Όμως βλέπω ότι υπάρχουν πολλοί τύποι dynojet power commander 3 ή 5 και άλλος γράφει πως είναι π.χ. μόνο για R1 άλλος μόνο για R125 μοντέλο του 2013-2014-2015 κλπ. Για ποιο λόγο γίνεται αυτό; Δηλαδή ο εγκέφαλος που ταιριάζει ας πούμε στο R125 του 2013-2014-2015 ή σε άλλη περίπτωση στο R1 δεν ταιριάζει στο δικό μου;


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Coyote.V
11/04/2015, 08:46
΄Στην ουσία αλλάζουν μόνο οι φίσες που τα συνδέουν... τα PC είναι όλα τα ίδια και αλλάζουν μόνο με τον αριθμό των κυλίνδρων. Αν βρεις την σειρά των καλωδίων μπορείς να το βάλεις οπουδήποτε. Αυτό που δεν ξέρω είναι αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις εγκέφαλο από τετρακύλινδρο σε δικύλινδρο ή μονοκύλινδρο.

Υ.Γ Τα κυβικά δεν έχουν σημασία. ;)

Λεευυττέερρηης
11/04/2015, 12:58
Έχω τον συγκεκριμένο takegawa ( http://www.takegawa.co.jp/files/03-05-0013.pdf ), και ψάχνω να βρω σχεδιάγραμμα που να δείχνει τη συνδεσμολογία του με το δικό μου μηχανάκι (yzf r125 08') και δεν μπορώ, δεδομένου ότι στον εγκέφαλο λείπουν οι φίσες. Στο ίντερνετ δείχνει τον συγκεκριμένο takegawa να ταιριάζει σε παπάκι Honda monkey,little cub,super cub παλαιάς τεχνολογίας με καρμπυρατέρ. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να ταιριάζει εγκέφαλος σε τέτοιου είδους μηχανάκια (μονοκύλινδρα βέβαια) που δεν έχουν injection και ακόμα αν μπορεί να μπει και στο δικό μου.

sapila racing
11/04/2015, 15:31
Έχω τον συγκεκριμένο takegawa ( http://www.takegawa.co.jp/files/03-05-0013.pdf ), και ψάχνω να βρω σχεδιάγραμμα που να δείχνει τη συνδεσμολογία του με το δικό μου μηχανάκι (yzf r125 08') και δεν μπορώ, δεδομένου ότι στον εγκέφαλο λείπουν οι φίσες. Στο ίντερνετ δείχνει τον συγκεκριμένο takegawa να ταιριάζει σε παπάκι Honda monkey,little cub,super cub παλαιάς τεχνολογίας με καρμπυρατέρ. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να ταιριάζει εγκέφαλος σε τέτοιου είδους μηχανάκια (μονοκύλινδρα βέβαια) που δεν έχουν injection και ακόμα αν μπορεί να μπει και στο δικό μου.

Το αρχείο που έβαλες δεν ανοίγει αν δεν εγκαταστησεις asian fonts.
Aυτοί που έβαλαν Takegawa Fuel Commander σε monkey, cub κλπ, έχουν βάλει και ψεκασμό προφανώς.
Πως εγινε και λείπουν οι φύσσες απο τον δικό σου εγκέφαλο? :confused:

Coyote.V
11/04/2015, 15:43
Έχω τον συγκεκριμένο takegawa ( http://www.takegawa.co.jp/files/03-05-0013.pdf ), και ψάχνω να βρω σχεδιάγραμμα που να δείχνει τη συνδεσμολογία του με το δικό μου μηχανάκι (yzf r125 08') και δεν μπορώ, δεδομένου ότι στον εγκέφαλο λείπουν οι φίσες. Στο ίντερνετ δείχνει τον συγκεκριμένο takegawa να ταιριάζει σε παπάκι Honda monkey,little cub,super cub παλαιάς τεχνολογίας με καρμπυρατέρ. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να ταιριάζει εγκέφαλος σε τέτοιου είδους μηχανάκια (μονοκύλινδρα βέβαια) που δεν έχουν injection και ακόμα αν μπορεί να μπει και στο δικό μου.

Αυτό που λες δεν δεν είναι power comander, αυτό αλλάζει το avance. Υπάρχουν διαφόρων ειδών παράλληλοι εγκέφαλοι. Ο ποιο απλός είναι μια ρυθμιζόμενη αντίσταση στον αισθητήρα θερμοκρασίας του αέρα....
Αυτό που παραθέτεις (pdf) κάνει διαχείριση καυσίμου όμως πολύ χοντρικά.... εφόσον δεν μπορεί να ρυθμιστεί ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα αλλά ενισχύει χοντρικά από ένα όριο στροφών και επάνω.
Φίσες το συγκεκριμένο δεν έχει κόβεις καλωδίωση.

Λεευυττέερρηης
11/04/2015, 17:55
Σας ευχαριστώ και τους δύο για το ενδιαφέρον! Σάπιε την απάντηση στην ερώτησή σου την έδωσε ο λύκος από κάτω από ότι φαίνεται ;] . Ξέχασα πριν να αναφέρω ότι ο εγκέφαλος έχει ποτενσιόμετρο για διαφορετική ρύθμιση 10 θέσεων, άρα λογικά ρυθμίζει ποσότητα μείγματος. Αυτό που με τρώει είναι πού θα βρω σχεδιάγραμμα για να τον συνδέσω στο μηχανάκι μου ή κάποιον που να ξέρει να τον συνδέσει.

Υ/Γ. Τέσσερα καλώδια είναι πανάθεμά τα, δεν είναι και πύραυλος ;ρ

Coyote.V
13/04/2015, 11:28
Σας ευχαριστώ και τους δύο για το ενδιαφέρον! Σάπιε την απάντηση στην ερώτησή σου την έδωσε ο λύκος από κάτω από ότι φαίνεται ;] . Ξέχασα πριν να αναφέρω ότι ο εγκέφαλος έχει ποτενσιόμετρο για διαφορετική ρύθμιση 10 θέσεων, άρα λογικά ρυθμίζει ποσότητα μείγματος. Αυτό που με τρώει είναι πού θα βρω σχεδιάγραμμα για να τον συνδέσω στο μηχανάκι μου ή κάποιον που να ξέρει να τον συνδέσει.

Υ/Γ. Τέσσερα καλώδια είναι πανάθεμά τα, δεν είναι και πύραυλος ;ρ

http://www.automotivespartsshop.com/file-download/YAMAHA-YZF-R125-SERVICE-MANUAL.pdf

Σχεδιάγραμμα 8-29 :D

παράδειγμα:
Το 25 είναι ο εγκέφαλος ακριβώς αριστερά η φίσα του με τους κωδικούς των καλωδίων που βγάζει ο εγκέφαλος.
Το 29 είναι το μπεκ που κοντρολάρεται από δύο καλώδια το O/B και Y/B.

Εμείς που ακριβώς θέλουμε να τον βάλουμε ;
Από όσα βλέπω στο σχέδιο του takegawa δεν έχει τους κωδικούς για την φίσα σου δηλαδή τους B/L , P/G και G. Αυτό πρέπει να λύσεις....πιθανώς από το ηλεκτρικό σχέδιο από το μηχανάκι το οποίο προέρχεται.